Arjos-clubs: Geen gekozen premier Petro-chemische fabriek van Gulf in Europoort Een woord voor vandaag Keniase psalmen klonken in het Rijsenburgse bos Christen staat vaak naast de cultuur" Nieuwe Volkswagen accent op veiligheid U bent geld waard! Algemene Bank Nederland Complex gaat 200 miljoen gulden kosten Uw probleem is het onze.... PRIJZEN OORLOG „Hoor, iemand roept", lezen we in Jesaja 40. En dan plotseling: floor, iemand zegt: Roep". Dat is aan ons geadresseerd. Wij moeten roepen. Maar Jesaja hoort over de eeuwen heen onze vraag: „Wat zal ik roepen?" Er volgt een pessimistisch geluid: „Het vlees is gras. Het gras verdort als de adem des Heren daarover waait." Zo is het leven. De dood is ons al in de wieg nabij. Schoonheid vergaat. Het is al opgaan, blinken en verzinken, wat we om ons heen zien. Dat zijn actuele woorden. Juist in onze dagen breekt dat besef weer baan. Een tiental jaren hebben we geprobeerd te leven van de welvaart. We hebben geprobeerd te genieten van het leven. Maar nu stelt de dokter ons op een dieet. We hebben geld om een auto te kopen om naar ons werk te gaan, maar we kunnen geen parkeerplaats vinden. We hebben een tele visie, maar we zijn er op uitgekeken. We hebben wat ons hart begeerde, maar we zijn onvoldaan. Stop. Het is waar dat alles aan het verderf onderhevig is, dat ons leven als een bloem is. Maar: „Het woord van onze God houdt eeuwig stand." Er is iets dat blijft: Het Woord van God. Er is iets dat werkelijk ons leven bevrediging kan schenken: Het Woord van God. Kijk weg van de begeerten van uw hart, zegt Jesaja. Er is iets veel beters. Het Woord van God houdt eeuwig stand, ook als het gras verdort en de bloem afvalt. We lezen vandaag: Romeinen 8 917. Zendingsdag van de Gereformeerde Zendingsbond (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Gisteren klonken in het Rijsenburgse bos in Driebergen Keniase psalmen over de hoofden van al die duizenden die naar de zendingsdag van de Gerefor meerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk waren ge stroomd. Achtduizend belang stellenden uit alle delen van ons land waren op deze mas sale 56e zendingsdag aan wezig. Hele gezinnen hadden er vaak een grote reis voor ondernomen. Twee tot driejarigen, voor wie het duimzui- gen en ijsjes eten de voornaamste bezigheid was. waren de jongste be zoekers. De oudsten waren vaak in de tachtig. Op zulke dagen treft men de meeste vrouwen aan, die de kleder dracht van hun streek nog trouw zijn gebleven. Daarom blonken de witte kappen van de Zeeuwse, Scheven- ingse en Huizer vrouwen in de menig- oude... of se... klare is toch maar Je ware! kleine glaasjes, groot genoegen Buddingh'Cultuur en communicatie 99 „Cultuur en communicatie" is de titel van een boekje van B. Buddingh', hoofd van de af deling Pers en Voorlichting van de NCRV. Hij tracht eerst in kort bestek ons omroepbestel te verklaren. Via het algemene begrip „cul tuur" belandt de schrijver bij de techniek en de communica tie. Twee combinaties hiervan, radio en televisie, vormen de hoofdschotel van zijn betoog. Deze twee plaatst hij tegen een achtergrond van kerk en chris ten. De term massacommunicatie ver vangt de auteur door simultaancom- municatie. Het voorvoegsel massa- heeft volgens hem hij staat daarin niet alleen een te geladen beteke nis gekregen. Buddingh's suggestie lijkt ons juister, maar onhandiger in het gebruik. Koffer deksel voor tanken niet open (Van onze redacteur automobilisme) AMERSFOORT Bij de volkswagenmodellen 1968, die vandaag door Wolfsburg zijn vrijgegeven, is duidelijk het accent gelegd op de veiligheid. Een veiligheidsstuurinrichting en een gescheiden remsysteem zijn de meest in het oog sprin gende vernieuwingen. Ook zijn er een groot aantal detailverbeteringen doorge voerd. De benzinevuldop be vindt zich thans aan de buiten kant van de carrosserie, zodat tanken niet langer het openen van het kofferdeksel betekent. In alle VW-personenwagenmodellen ook de goedkoopste, de 1200 is een veiligheidsstuurinrichting inge bouwd. De stuurkolom is zo gecon strueerd dat hij zijdelings uitwijkt of in elkaar wordt gedrukt. Door tussen voeging van een harmonika-achtiig ge deelte kan hij niet meer naar binnen kCAJle1 VW 1300-, 1500- en 1600-model- len hebben een gescheiden remsysteem gekregen. De twee gesloten circuits bedienen respectievelijk de voor- en achterwielen. Luchttoevoer De 1300 en de 1500 hebben de frisse- luchttoevoer van de 1600 gekregen. Via draaiknoppen. die ook op de 1600 zijn aangebracht, kan op het dashboard de airconditioning worden geregeld. De vloerhandels zijn dus komen te ver- Het'dashboard van de 1300/1500 ke ver heeft nog meer vernieuwingen Steun aan Limburgse studenten overwogen DEN HAAG Limburgse studenten, die aan buitenlandse universiteiten stu deren zullen waars hijnlijk een studie toelage ontvangen van Den Haag. De studenten, die hoofdzakelijk stu deren in Luik. Aken en Leuven, wer den in het vorige academiejaar ge steund door het Steunfonds Limburg. GS van Limburg hebben het mini sterie van onderwijs en wetenschappen herhaaldelijk gevraagd een deel van de toelagen terug te krijgen. Minister Diepenhorst stond indertijd niet onwelwillend tegenover het Lim burgse verzoek. Hij stelde wel als voor waarde dat de student zich niet in het buitenland zou vestigen en dat hij zou studeren voor een diploma, gelijkwaar dig aan een Nederlands. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen verzekerde ons dat er dit jaar in ieder geval nog niets van een dergelijke restitutie kan komen. ondergaan. Snelheids- en benzinemeter zün met de controlelampjes in een nieuwe klok verenigd. Het deksel van het handschoenenkastje wordt thans met een draaiknop geopend. Bü een botsing laat de blnnenspicgel vanzelf los. wat minder kans op verwondingen betekent. Doordat de VW 1300 en 1500 met een 12-volts elektrische installatie werden uitgerust, moesten de accu, de dynamo, de starter en de lampen worden gewij zigd. Beide modellen hebben dezelfde koplampen als die van de 1600 gekre gen, terwijl ook nieuwe achterlichten met een grotere uitstraling werden in gebouwd. De wisserbladen zijn, met uitzondering van de VW 1200, bij alle personenwagentypen vengroot. Bumpers De bumpers van de 1300 en de 1500 zijn belangrijk versterkt. Ze zijn voor en achter hoger bevestigd, terwijl het vlakke profiel en de versterkte beves tiging aan de zijkant bumperrozetten overbodig maakten. Voor- en achter deksel zijn in verband hiermee korter geworden. De VW 1500 kever met zijn 53 pk motor heeft nog een nieuwe voorver- warming in de carburator gekregen in verband met een veranderd oliebad- luchtfilter. Het meest stiefmoederlijk bedeeld dit wat althans de vernieuwingen voor 1968 betreft blijft de goedkope VW 1200, die als een succesnummer kan worden gekenschetst. Toch zijn er heel wat verbeteringen aangebracht met het oog op een vergroting van de veilig heid. De prijsverhogingen van 1968-model- len zijn minimaal. Vijf gulden voor de 1300 zowel als de 1500. veertig gulden voor de 1200. De laatste zit nog altijd met veertig gulden onder de vijfdui- zend-gulden-grens. Na de beschrijving van de omroep systemen in Oostenrijk, Frankrijk, West- en Oost-Duitsland, Groot-Bri- tannië en België wordt ons omroep bestel onder het mes genomen. Het komt er ongehavend weer onderuit: „Het nieuwe bestel correleert met on ze cultuursituatie, honoreert de ont wikkeling en biedt ruimte voor een voortgaande evolutie". Maar welke evolutie is niet voortgaand? Het christendom krijgt op de laatste bladzijden nog enkele verwij ten te horen. De christen staat vol gens Buddingh vaak naast de cul tuur. De christelijke invloed, indien al aanwezig, heeft altijd iets nega tiefs. De christen beziet de cultuur met terughoudendheid, neemt er zelfs afstand van. Eén van de oorzaken ziet Buddingh in de spanning tussen "kerkelijkheid en werkelijke christelijkheid. De christen heeft de neiging de kerk te beschouwen als afweermiddel tegen de werkelijkheid. Maar tegelijkertijd vraagt de schrijvers zich af, of de ontkèrstening van Europa niet slechts een ontkèrkelijking is. De kerk, zo stelt Buddingh vast, slaagt er niet in, zich aan te passen aan de veranderde samenleving. De kerken zullen een onbevooroordeelde discussie moeten openen over de vraag, of de ontkerkelijking juist de ze integratie zal bevorderen, besluit Buddingh. Het boekje bevat enkele bijlagen: het Radiobesluit 1965, het Televisie- besluit 1956 (gewijzigd 15-12-'65), de Radiozendtijdbeschikking, de Televi siezendtijdbeschikking en de Omroep wet 1967. De inleiding is van dr. J. Ozinga, voorzitter van de NCRV. (Uitgave De Graafschap, Aalten, 152 blz., 6,90). Ds.S.H.N. Gorter overleden BEEKBERGEN In de ouderdom van 82 jaar is overleden ds. S. H. N. Gorter, emeritus predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Hij was lid van het dagelijks bestuur van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, voorzitter van het Hollands Doopsge zind emigrantenbureau en jarenlang hoofdredacteur van het Algemeen Doopsgezind Weekblad. Ds. Gorter was officier in de orde van Oran- je-Nassau. Deze predikant werd in 1885 in Hoorn geboren, waar zijn vader ook predikant was. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam en het Doopsgezind Seminarium. In 1910 werd hij proponent en nog in datzelf de jaar werd hij tot predikant be vestigd in Zijldijk, Groningen. Hij diende daarna nog de gemeen ten van Twisk NH, Sappemeer. Rot terdam en Apeldoorn. De begrafenis is maandag op de algemene begraafplaats te Beekber gen na afloop van een rouwdienst in de hervormde kerk aldaar. te op, evenals het zilver van de Stap horster vrouwen en meisjes. Voordat iedereen een plaatsje had gevonden waren de klapstoeltjes uit- verhuurd en velen zaten op zelfmee- gebrachte tuinstoelen en vissersstoel tjes of op de grond. Af en toe werd een zorgelijke blik naar de lucht ge worpen, maar het bleef droog on danks dat de zon nog wel eens ver stek liet gaan. Bandje Voor nieuws van een van de zen- dingsvelden zorgde het bandje uit Ke nia in Afrika met onder andere stem men van dokter Van Riessen, ds. Tig- chelaar, de taalkundige Van 't Veld en de evangelist Hogendijk. Mejuffrouw Van Riessen, die Kenia zal verlaten voor de medische zen ding onder de Toradja's vertelde dat vorig jaar september de eerste Afri kaanse vroedvrouw kon worden ver welkomd. Mejuffrouw dokter C. G. Bout zal de plaats van dokter Van Riessen in gaan nemen. Ds. Tigchelaar kon het verheugen de feit meedelen dat de hervormde kerk van Afrika vorig jaar met een kwart is toegenomen. Daarom moeten er nieuwe kerken worden gebouwd en in mei is een cursus voor evange listen gestart. Evangelist Hogendijk vertelde over de nieuw te bouwen scholen van de Reformed Church of East Africa: „De school is de eerste stap op weg naar de permanente stap tot de kerk". Over de bijbelverspreiding vertelde de heer Van 't Veld, die de bijbel in de Keniase talen vertaalt. Het bijbel huis komt handen tekort. Ook de drukpersen draaien op volle toeren. Afscheid Gisteren werd afscheid genomen van de heer G. J. Riphagen, die les zal gaan geven aan de christelijke technische school in Rante Pao op Celebes. De school telt veertig leer krachten en zeshonderd leerlingen. Niet alle leerlingen zijn christen. Verschillende zijn moslem of heiden. In Toradjaland is bijna geen in dustrie zodat de leerlingen als ze van school afkomen zich zullen versprei den over heel Celebes of de Indische archipel. Ds. Harkema, director van de GZB noemde het van groot belang dat de ze mensen, die een leidende positie in Indonesië zullen gaan innemen op een christelijke school zijn opgeleid. Zuster H. Staal is met verlof in ons land, ze vertelde over het zen dingswerk onder de vrouwen en in de gezinnen in Kenia. Ontstellende toestanden komen voort uit de polyga me huwelijken. Welvaart komt uit in het aantal vrouwen, die één man be zit. Iemand die welgesteld is heeft er Daar horen drie boerderijen bij, voor iedere vrouw een. Zijzelf bou wen de huizen van stokken en plag gen. Soms heeft een man twintig tot dertig kinderen. De vrouwen onder ling hebben een goede verstandhou ding, maar de vraag is of er genoeg schoolgeld is voor de kinderen. Cursus krijgen een korte cur sus van vier weken. Twee Afrikaanse leidsters leiden deze in de stamtaal. Momenteel zijn er zeventien van deze vrouwengroepen en de leidsters krij gen geregeld bijscholing. Uit de vele toespraken die gisteren werden gehouden vermelden wij nog de woorden van ds. J. Kooien uit Werkendam. „Het heil is in de Here om het eeuwig welbehagen. Deze boodschap mag hier vandaag en op het zendingsterrein worden uitgedra gen, maar de eer is alleen aan God. Zendingsvrienden laten we niet zit ten met een boekske in een hoekske. Rond ons is een wereld, die zich ten gronde richt, die nog altijd geld uit geeft voor dat wat niet verzadigen kan. Wij doen niet recht. Het is een dag van de goede boodschap. Wij zwijgen stil. Misschien zult u zeggen, ja maar ik ben zo slecht ter tale. Toch gaat liet niet om u, maar om Hem. Heeft u zich wel eens afgevraagd of er voor u geen taak is, ook al vindt de predi king veel verzet. God de Here staat in voor zijn eigen werk. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 Denkt u déar eens aan wanneer u iets wilt aanschaffen óf wanneer u om andere redenen voor een grote uitgave komt te staan en niet direct over contant geld kunt beschikken. U persoonlijk lenen wij dan het benodigde bedrag (van 500,- tot f 5.000,-): zónder borg of andere zeker heid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de PERSOONLIJKE LENING zal men U gaarne op al onzo kantoren (meer dan 370) iedere gewenste inlichting geven. Enquête functionering democratie DEN HAAG Uit een en quête onder een groot aantal Arjos-clubs blijkt dat bijna zes tig procent vindt dat een bur gemeester door de Kroon moet worden benoemd. De aanwij zing van een premier door de Koningin, is volgens de mening van nog meer clubs de juiste methode. Meer dan 200 clubs van de A.R.- jongerenorganisatie kregen naar aanleiding van de documentatie ,,De functionering van de democratie" een vragenlijst toegestuurd. 42 clubs stuurden hun lijst ingevuld terug. Ruim 39 procent is van mening dat het democratischer is als een burge meester wordt gekozen, 58,50 pro cent wil de toestand laten zoals deze is en 2,25 procent (één club) heeft geen mening. Slechts 2,25 procent wil een door het volk gekozen premier, zeven ONDER DESKUN DIGE LEIDING DE BOUWPUT SLUIZENCOMPLEX DELTAWERKEN HARINGVLIET SPIDO ROTTERDAM POSTBUS 815 TEL. 136400 procent een premier gekozen door de Tweede Kamer en 84 procent wenst de huidige situatie, namelijk een formateur benoemd door de Koningin; 6,75 procent heeft geen mening. De meerderheid van de Arjos-clubs vindt het Nederlandse partijenstel sel niet acceptabel. Een motivering van de 56,75 procent, die het anders willen, is onder andere dat het land met een groot aantal partijen in de Kamer niet meer te regeren is. Van de 41 procent, die het partijenstelsel positief beoordelen, is onder meer een motief dat er nu verscheiden heid en keuzevrijheid is. 2,25 pro cent heeft geen mening. Bijna 73 procent van de clubs ziet ernstige mankementen in de demo cratie, zoals de vele partijen, die on duidelijkheid in de hand werken, het feit dat partijbelang boven landsbe lang gaat en niet genoeg openheid en voorlichting van overheidszijde. Ruim twintig procent vindt dat het er zo wel mee door kan en zeven procent heeft geen mening. De Eerste Kamer is voor 26 pro cent van de clubs niet nodig. Een percentage van 33 is voor handha ving van de huidige situatie terwijl 38,75 procent de Eerste Kamer wil hervormen. 2,25 procent geeft op de ze vraag geen antwoord. Beroept n gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Opheusden: A. Muilwijk te Garderen. Beroepbaarstelling: Ds. A. de Haan, predikant voor bijzondere werkzaam heden f adviseur voor onderwijszaken verbonden aan de Protestantse Raad van Kerken in Congo), Schellingerlaan 14 te Driebergen, is met ingang van 15 september a.s. beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ouderkerk a. d. Am- stel' J. Westerink te Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Rijssen: J. Pannekoek te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Gulf oil gaat naast de drie jaar geleden geopende raffinaderij (capaci teit drie miljoen ton per jaar) in Europoort een petro-chemisch industriecomplex bouwen. De oliemaatschappij schaart zich hiermee in de rij van Shell, Esso en BP die onlangs hebben aan gekondigd (of er al mee bezig zijn) hun produktieprogramma in Europoort uit te breiden. Het complex zal een ethyleen- en een poli-ethyleenfabriek omvatten, alsmede faciliteiten om ethyleen en protyleen om te zetten in andere che mische derivaten. De studies omtrent de bouw van de fabriek zijn aan de gang. Het is de bedoeling dat begin volgend jaar de eerste paal kan worden geslagen en dat het gehele complex eind 1969 in gebruik kan worden genomen. De investering in Europoort wordt met deze fabriek verdubbeld (meer dan 200 miljoen gulden). Overslag Zoals bekend worden voor Gulf in Japan zes tankers van 312.000 ton draagvermogen gebouwd, waarvan de eerste volgend voorjaar te water gaat. In Bantry Bay in Zuid-Ierland wordt voor deze schepen een over slagstation gebouwd. Met kleinere tankers zal de ruwe olie over de raf finaderijen in Europa worden ver spreid. Het nieuwe project is een verdere uitbreiding van Gulf's chemische ac tiviteiten in Europa. In Milfordha- ven (Wales) zal een raffinaderij met een capaciteit van 60.000 barrels per dag in 1968 in werking treden. Deze raffinaderij zal eveneens een fabriek voor aromaten omvatten. Een gedeeite van de benzeenpro- dukten uit deze fabriek zal worden benut voor de fabriek in Europoort. Behalve deze beide startte Gulf on langs de bouw van een tweede fa- oiieK voor aromaten in Huelva (Spanje) in samenwerking met een Spaanse maatschappij. Wanneer al deze fabrieken werken, zal Gulf in Europa een van de grootste produ centen zijn van petrochemische pro- dukten. Poly-Eth De fabriek in Europoort zal de maatschappij in staat stellen om de snelgroeiende Europese markt te voorzien van kwalitatief hoog aan geschreven gassen, die onder de merknaam Poly-ECh verkocht zul len worden. De ethyleenfabriek in Europoort zal een capaciteit krijgen van 300.000 ton per jaar terwijl die van de polyethyleenfabriek 100.000 ton zal gaan bedragen. Cumeen (dat uit protyleen wordt vervaardigd) zal in een hoeveelheid van 150.000 ton per jaar worden ge produceerd. De ethyleen zal worden getrans porteerd en verkocht via een pijp. leiding (voorlopig naar Pernis) en in vloeibare vorm tevens over de weg, spoorweg of per schip. Wanneer de nieuwe fabriek op pervlakte 40 ha, totaal 120 ha in Europoort in bedrijf gesteld zal zyn, zal Gulf een belangrijke plaats in de Europese chemische industrie inne men. Op lange termijn gezien is het doel van Gulf op basis van deze ves tiging verder uit te breiden door het stichten van aanvullende projecten in Europoort en elders in Europa, zoals uitbreiding van het produktie- schema (meer produkten) eventueel samen met andere maatschappijen. De keuze voor het nieuwste com plex viel op Europoort omdat dit vol gens Gulf in snel tempo het brand punt voor de chemische ontwikke ling in West-Europa aan het worden is en daardoor de maatschappij een maximum aan mogelijkheden zal verschaffen om plannen wat betreft de produktie en de verkoop van chemicaliën te verwezenlijken. De grondstof voor de nieuwe fa briek zal naptha zijn, dit wordt ver kregen van de raffinaderij van Gulf in Europoort. De fabriek wordt zo danig uitgevoerd, dat zowel lichte re als zwaardere grondstoffen ver werkt kunnen worden. Met een of meer grote gespecialiseerde interna tionale aannemers zullen overeen komsten worden afgesloten voor het ontwerp en de bouw van de fabriek. Men schat dat de totale benodigde arbeidskracht tijdens de bouw een maximum van meer dan 2.000 zal bedragen. De staf voor de nieuwe fa briek zal zowel in Nederland als in de Verenigde Staten worden opge leid. Een klein aantal specialisten zal aanvankelijk uit de Verenigde Sta ten overeenkomen om de trainings programma's uit te voeren en te as sisteren bij het in bedrijf stellen van de fabriek. Dit aantal zal echter gering blijven en het einddoel zal zijn uitsluitend met plaatselijk per soneel te werken. De vaste staf van de fabriek zal meer dan tweehon derd man groot zijn. Luns naar Polen DEN HAAG Op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken van de Poolse volksrepubliek Adam Rapacki zal de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, van 21 tot 24 augustus een officieel bezoek aan Polen brengen. Brieven die niet zün voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlüke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. VRAAG: Het door mijn moeder bewoonde huis heb ik grondig laten herstellen. Bovendien heb ik er een gedeelte bij laten bouwen, waar ik nu met mijn gezin woon. Vorig jaar is het pand op mijn naam gekomen op voorwaarde dat moeder er tot haar dood kan blijven wonen, waar na ik een bepaald bedrag aan mijn broers zal uitkeren. Alle reparaties en bouwkosten zijn door mij be- Wat kan ik nu voor belastingaf trek in rekening brengen? Is een garage, die tevens dienst kan doen als berging, ook aftrekbaar? Antwoord: Aftrekbaar zijn alleen die kosten, die voor onderhoud (repa ratie) zijn aangewend. Dit zijn dus de kosten om een reeds bestaand goed in stand te houden. Kosten van uitbreiding (ook die met een garage), verandering, bij- of nieuwe bouw zijn niet aftrekbaar. Vraag: Een bejaarde heeft over 1965 voor de inkomstenbelasting zijn inkomen als 6096,69 aangegeven. Hij is weduwnaar en woont samen met een dochter, die suiker- en ast- mapatiënte is. Al vele jaren heeft hij voor haar aftrek wegens buiten gewone lasten ontvangen. Over 1965 is hij aangeslagen over een inkomen van 5729. Is hierbij rekening gehouden met buitengewo ne lasten? Zo neen, kan hij dan nog de inspecteur schrijven dat hij ver zuimd heeft op te geven, dat hij zijn dochter 500 loon heeft betaald, waarmede zij de dokterskosten e.d. betaallde? Komt zij dan daardoor en wegens genot van kost en inwo ning in aanmerking voor aanslag in komstenbelasting en betaling van AOW en AWW-premie? Antwoord: Aan het belastingbe drag is sinds 1965 niet meer te zien of er rekening is gehouden met bui tengewone lasten, omdat met ingang van dit jaar deze lasten van het inkomen zelf worden afgetrokken. Wellicht heeft de fiscus de aftrek reeds toegepast, omdat het inkomen lager is gesteld dan de aangifte. Indien hij zijn dochter loon be taalt, kan hij voor haar geen aftrek krijgen omdat zij dan uit haar inko men eigen levensonderhoud en ziek tekosten betaalt. Alleen voorzover zij zelf niet in haar eigen kosten kan voorzien, kan hij aftrek wegens buitengewone lasten vragen. Indien zij zelf van hem loon voor haar arbeid ontvangt, is zij daarover loon- inkomstenbelasting en of AOW-premie verschuldigd. (Vervolg van pagina 1) Kortingen Sinds dc stop van de verticale prüs- binding bleef de door de fabrikant ge wilde prüs officieel nog wel in stand, maar nu „geadviseerd" in plaats van „vastgesteld". In de praktik zijn de diverse adviezen gaan betekenen dat deze prijzen byna nimmer in feite be hoeven te worden betaald. Er zün kor tingen vla gespreide betaling, inruil, Daaraan wil V D een einde maken. We houden op met verstoppertje spe len en gaan over tot open-kaartspel", aldus mr. Vroom, die de verdere ont wikkeling mede afhankelijk acht van de wijze waarop andere detaillisten zullen reageren. Het lijkt niet uitge sloten dat hier van een sneeuwbaleffect sprake zal zün. Anderen wel De heer Vroom deelde nog mede dat andere door V D geadverteerde en goedkoper aangeboden merkartike len, zoals AEG, Blaupunkt, Grundig, Miele en Bosch wèl akkoord gaan met de wijze waarop het warenhuis deze artikelen aanbiedt. Over gevolgen van de uitsluiting inzake levering door Philips maakt men zich bv het waren huis geenszins bezorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2