FERAUD ROKKEN HOUDT KORT VROEGE OOGST GEEFT GOEDE RESULTATEN Wereldrecord Ada Kok in Groningen Vrachtwagen rijdt dwars door woning Mooie zomer gunstig voor graangewassen Ook Dick Langerhorst Onweer maakt chaos van treinverkeer Winst Koninklijke/Shell met vijf procent steeg Irene in haar tuintje: liefst spijkerbroek Dijk brak door: polder bij Woerden blank 7 DONDERDAG 3 At GLSTl S 1967 KEETIE HAGE KAMPIOENE ACHTERVOLGING APELDOORN Keetie Hage uit St. Maartensdijk is woensdagavond op de Adelaar-wielerbaan te Apel doorn Nederlands kampioene dames drie km achtervolging geworden. Ze legde de afstand in 4 min. 27.1 sec. af. Janie Jonkers uit Gameren werd in 4.28.6 tweede en Eefje Helder uit De Woude werd derde in 4.35.4 Bella Hage, Nederlands kampioene op de weg, werd vierde in 4.36.8 Maaidorsers hebben een perceel in de Hoeksche Waard geoogst. Als blok jes liggen de pakken geperst stro in rijen op het land. De tarwe is los in wagens gestort en direct afgevoerd. ODOORN Een zware vrachtwa gen met combinatie is gisteren in Odoorn dwars door de woning van een bejaard echtpaar gereden en ver volgens tegen een achter het huis slaande garage aangereden. Het achterste gedeelte van de wo ning stortte ineen en een personen auto die in de garage stond gepar keerd werd volkomen vernield. Het bejaarde echtpaar R. Jansen, die toen ihet ongeluk gebeurde in de voorka mer zat, bleef ongedeerd. De chauffeur verklaarde later te gen de politie dat hij achter het stuur in slaap was gevallen. Zijn bijrijder ■werd gewond. Alvorens de vrachtwa gen het huis inreed was het links op de weg gaan rijden. Hier botste zij achtereenvolgens tegen een andere vrachtwagen en een personenauto. Beide voertuigen kregen zware scha de. De bestuurder van de tweede vrachtwagen werd eveneens gewond. Tussen Garijp en Wartena is de 66-jarige inwoner van Garijp, H. Jongsma, omgekomen. Hij werd ge grepen door een achterop komen de auto. Vannacht is hij aan zijn verwondingen overleden in het dia- conessenhuis in Leeuwarden. (Van een onzer verslaggevers) OUD-BEIJERLAND Enkele weken eerder dan voorgaande jaren is een begin gemaakt met de graanoogst. Eerst was de gerst aan de beurt. De opbrengst viel niet tegen. Sommige percelen in het Land van Heusden en Altena brachten zes ton per hectare op. Gemiddeld is de opbrengst van gerst vier a vijf ton per hectare. De mooie zomer heeft de te velde staande graangewassen vroeg oogstrijp gemaakt. De grond leent zich ook uitstekend om gerst en tar we met een maaidorser te oogsten. Ook de opbrengst van erwten, tuin bonen, graszaad, spinazie, karweizaad en vlas was beter dan vorige jaren. Voor deze producten werden goede prijzen gemaakt. Het mooie voor- Op vele percelen blijven alleen de jaarsweer had tot gevolg dat deze geperste balen stro liggen nadat de combine zijn werk heeft gedaan. De oogstwerkzaamheden verlopen tot nu toe bijzonder vlot. Boeren en tuinders zijn tevreden. Dit geldt ook voor de opbrengsten en prijzen, die gemaakt worden. Courrèses: maximum mini-mode r (Van een moderedactrice) PARIJS Wie had kunnen dromendat.de modeshows, be gonnen met de langgerokte ko- zakkenstijl van Esterel, zouden overgaan in een minimode-nieu- we-stijl? Dat mini slaat zelfs niet allen op de roklengte, maar be treft bij Courrèges het totale jurkjedat een minimum aan textiel en een maximum aan bloot en doorzichtigheid geeft. Courrèges, beroemd geworden door zijn „maanvrouw", wier vierkant ge houwen. stijl geïnspireerd was op sportverschijningen heeft nu een har lekijnmode gemaakt: springerig, jong, licht. Maar we kunnen, hoe vrolijk we ook zijn, het leven niet als kleine clowntjes door en vermoedelijk zal geen pa of ma dochterlief graag in Courrèges-stijl 1967 zien gaan. Nu is het wel zo, dat zelfs de ont werpers gebonden zijn aan een be paalde lijn, die slechts geleidelijk ver anderd kan worden. Daar zit de econo mische reden achter, dat de confec- tie-industrie de beste klant van de ontwerper is. En... de confectie moet een half jaar voor de nieuwe mode uitkomt reeds de collecties samenstel len. Een revolutie in de mode zou betekenen dat alle confectiemodellen onverkoopbaar werden en daar zou den wij, de gewone klanten, al even min mee gebaat zijn als de industrie. In de collectie van Féraud, die zich gespecialiseerd heeft in modellen voor jongeren, is dit ook al weer dui delijk te merken. Zijn salons zitten bij de shows vol jeugd, wat een comple te knieën-en dijenparade geeft, want het zitten met de korte rok is nu eenmaal geen elegante zaak meer. Féraud houdt zijn rokken kort. want zo zegt hij: „Dan kan de vrouw net zo hard lopen als de tegenwoordi ge tijd gaat". Een tikkeltje onzin, want de pantoffelparades langs de Boulevard St. Michel en St. Ger main des Prés is beslist geen rennerij. Integendeel. Er is een drastische verandering gekomen in het uiterlijk van Férauds modepaleis. In de hal prijkt een enor- me Venus van Milo. geheel gedekt met kleine glazen bolletjes. Venus kijkt pardoes het Elysée in, waar Monsieur le Président de la Républi- que zetelt. Verdwenen is een groot reclame bord voor het doden van luizen en ander ongedierte, dat jaren op een der verdiepingen van Férauds huis prijkte. Een verandering, die presi dent De Gaulle, al heeft hij nog zo'n hekel aan al te wufte veel onthul lende kledij, toch beslist welgevallig moet zijn. Kort De collectie van Féraud is kortrok- kig, maar verder zonder buitensporig heden. De sluitingen van mantels en japonnen zijn altijd op zij aange bracht. Dikwijls zijn de sluitingen ver vangen door haken of stalen staafjes. Op taille-hoogte is aan de voorzijde een merkwaardig versiersel aange bracht, dat lijkt op een schietschijf. Er waren, evenals bij Cardin zware stoffen gebruikt. We voelden een wijdvallende groene mantel eens op de hand en schrokken van het ge wicht. Merkwaardig nu juist de stof- fenfabrikanten streven naar steeds De mantels hadden opstaande kra- géri en een lage ceintuur. De voornaamste kleuren waren groen en alle tinten bruin, rood en geel. Ook hier lieslaarzen, maar ook stevige schoenen met lage hakken waarbij fantasiekousen gedragen wer- De collectie is jong, maar... met een paar centimeter meer kan ook de niet zo piepjonge vrouw Féraud toiletten met succes dragen. COUPE IÜËUROPE: TON SIJBRANDS EN WIM v. d. SLUIS DEN HAAG Ton Sijbrands. de Nederlandse damkampioen. en Wim van der Sluis zullen deelnemen aan het tweede tornooi om de Coupe d'Eu- rope, het officieuze Europese persoon lijke damkampioenschap. Het tornooi wordt van 1 tot en met 10 september in het Italiaanse Livor- no gehouden. De eerste .Coupe d'Euro- pe werd in 1965 door wereldkam pioen Isar Koeperman veroverd. In totaal nemen aan het tornooi 16 spe lers deel. gewassen enkele weken eerder kon den worden gezaaid en gepoot dan normaal. Klein f ruil De telers van kleinfruil hebben een redelijke oogst van aardbeien ge had, terwijl ook de prijzen niet te genvielen. I-Iet bedrijfsresultaat was gunstig. De fruitoogst staat er goed voor, en men verwacht een redelijke opbrengst. Of de prijzen ook gunstig zullen zijn moet worden afgewacht. Tuinders, die de beschikking heb ben over een regeninstallatie onder vonden van de droogte geen last. W;e een dergelijke installatie niet bezit, kijkt hoopvol naar de lucht of er nog niet een regenbui in zicht komt. De afzet van groenten en fruit wordt bemoeilijkt doordat duizenden hun vakantie in het buitenland doorbren- Voor de landbouwers resteren nog Nieuwe Euronese zwemrecords MOSKOU De Rus Ilichev heeft dinsdag tijdens de Spartakiade te Moskou het Europese record op de 200 meter vrije slag zwemmen dat reeds in zijn bezit was, scherper gesteld en gebracht op 1 min 57,6 sec. Het oude stond sedert 29 april op 1.57,8. Ook de 18-jarige Dunajev zorgde voor een nieuw Europees record. Hij won de 400 meter wisselslag in 4 min 47.2 sec en bleef 0.7 sec onder de recordtijd waarvoor de Oost duitser Frank Wiegand vorig jaar tij dens de Europese kampioenschappen in Utrecht zorgde. De Zweed Eriksson verbeterde dinsdag in Landskrona tijdens de Zweedse zwemkampioenschappen het Europese record op de 200 meter vlin derslag. Eriksson bracht het record, dat sedert 25 augustus 1966 op naam van de Rus Kuzmin stond met 2.10.2, op 2.09.4. de suikerbieten en de aardappelen. Men verwacht in het algemeen een redelijke opbrengst van de suikerbie ten. Dit gewas heeft veelal een be strijding nodig tegen bladluizen, die een gevolg zijn van warmte en droogte. De aardappelen kunnen wat meer regen best gebruiken. Dit gewas geeft op sommige percelen enige doorwas en afsterving: te zien. Kamerleden vragen „Verbiedt gebruik van doping!" DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Van Thijn (soc.) en Voogd (soe.) hebben de ministers Klompé, Roolvink en Polak gevraagd of zij bereid zijn. mede naar aanleiding van recente ge vallen van gebruik van doping in de wielersport, een onderzoek In te stel- 1. de omvang en intensiteit van ge bruik van stimulerende middelen in de verschillende takken van sport: 2. het gevaar, dat deze middelen kunnen opleveren voor de gezondheid van de betrokken sportlieden: 3. de omvang en methodiek van de sluikhandel in stimulerende middelen: 4. de organisatie, werkwijze en regle mentering van de controle op de bestrij ding van het gebruik van doping. Zij vragen de ministers of het geen aanbeveling verdient het gebruik van doping in ons land wettelijk te ver bieden. Zij wijzen erop dat in andere landen al dergelijke regelingen be- In overleg met de NSF en de sport bonden zou de overheid op grote schaal en op verantwoorde wijze voorlichting kunnen geven over net gebruik van stimulerende middelen. Op deze manier levert men een positieve bijdrage tot bestrijding van het gebruik van do ping aldus de vragenstellers. Met krachtige slagen wiekt Ada Kok in Groningen naar een opzienbarende wereldrecordtijd op de 200 m vlinder slag. De Amsterdamse was er zelf vol ledig van ondersteboven. Cathy Ball zwom!'" blakende vorm J wereldrecort WINNIPEG Ook op de negende dag van de Panamerikaanse spelen in Winnipeg heeft de regen van zwemre cords aangehouden. Op de voor laatste zwemdag brak de Ameri kaanse Cathy Ball het wereldrecord op de 100 meter schoolslag. De 15-jarige Cathy zwom de afstand in 1 min. 14,8 sec. en bleef daarmee bijna een seconde onder het oude record, dat met 1.15.7 op naam stond van de Russische Galina Prozu- menschikova. Mark Spitz evenaarde eerder on de avond zijn eigen wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, dat op 56.3 se conden staat. De 17-jarige Spitz had deze tijd reeds 7 juli in Santa Clara gezwommen. De Argentijn Luis Al berto Nicolao, die met 57 seconden voor Mark Spitz het wereldrecord op zijn naam had, eindigde in de race van maandagavond als derde, GRONINGEN Terwijl er op het platform werd gezoend en op schouders werd geklopt, ver geleek de jury zenuwachtig de tijden van Ada Kok. De gatso- meter gaf 2.22.49 en de drie tijd- waarnemers elk 2.22.5, een in de zwemsport weinig voorkomend staaltje van eensgezindheid. Dat betekende dat de forse Amsterdamse via een enorme Tussen Den Haag, GoudaDord ree ht en de Hoek (Vai verslaggevers) UTRECHT Alle treinverkeer in het gebied tussen Den Haag, Gou da, Dordrecht en Hoek van Holland, met Rotterdam als hoogst onplezie rig middelpunt, is gistermiddag en -avond in de war geraakt. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in de elektrische bovenlei ding en nauwelijks had men met veel moeite zo'n gebroken leiding hersteld, of wéér sloeg de bliksem zo'n leiding kapot. Dit alles gebeurde juist tijdens het avondspitsuur en pas na kwart over zes kon men zeggen dat de treinen weer wat op gang konden komen. Maar het duurde tot laat in de avond Cijfers eerste halfjaar 1967: DEN HAAG De maatschap pijen van de Koninklijke/Shell groep hebben in het eerste half jaar van 1967 ruim 1,2 miljard gulden winst geboekt tegen 1,15 miljard in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Dat is een stijging van 4,9 procent. In het tweede kwartaal was het netto-resultaat 4 procent hoger dan in 1966. De hoeveelheid door de groep ver kochte ruwe olie en olieprodukten ging ïri het eerste halfjaar met 6.6 procent omhoog. Alleen in het tweede kwar taal was dat 11,1 procent. De netto- I opbrengst (14 miljard gulden! was 5.9 procent hoger dan in het eerste half jaar van 1966. BELGRADO De Joegoslaviër Va- lencic heeft woensdag de tweede etap pe van de wielerronde van Joegosla vië voor amateurs gewonnen, een in dividuele tijdrit over 22 km van Kra- gulevac naar Topola Ook nu was Wim Deelen de beste Nederlander. Hij werd in 1.05.56 elfde. Piet Baren- dregt legde beslag op de 17e plaats, Bennie Kroonen op de 24e en Rinus van de Klooster op de 27e. In de middag werd gestart voor de derde etappe, een rit over 101 km van Topola naar Belgrado. Ook deze rit leverde een Joegoslavische zege op. Pavlik won in 2 uur 30 min. 42 sec. Zijn landgenoot Cubric werd in 2.30.52 tweede. De Koninklijke/Shell groep heeft in het tweede kwartaal nog weinig hinder ondervonden van de ontwrichting van de normale ruwe-olieaanvoer uit het Nabije Oosten en Afrika en van de sluiting van het Suezkanaal. De meeste maatschappijen moeten nu echter extra kosten maken om de aan voer op peil te houden. Men probeert voor deze kosten in de betrokken lan den compensatie te krijgen. In Noord-Amerika bleven de prijzen voor olieprodukten in het eerste half jaar over het algemeen va.st, doch Ln Europa waren de verkoopprijzen voor autobenzine en middelzware destillaten aanzienlijk lager. Zwembad sluit op advies van apotheker OUDEWATER Het Zwembad van Oudewater is gesloten. De plaat selijke apotheker, de heer W. H. Fre- derikze, die het water van het bad regelmatig onderzoekt, zag zich ge noodzaakt te adviseren het bad te De hoge temperaturen van de laat ste dagen waren er oorzaak van dat de chloorwerking in het water haast volkomen teniet gedaan werd. Het bad van Oudewater maakt gebruik van water uit de Hollandse IJssel en niet van het bijna bacterievrije lei dingwater. Na daling van de tempe ratuur en enkele regenbuien zal het bad weer kunnen worden geopend. MADRID Prinses Irene draagt de laatste tijd niets liever dan een spijkerbroek. Ze wiedt haar eigen tuintje, eet zelfgekweekte radijsjes, sohiet kleiduiven en koestert een postume verering voor Adenauer. Tot deze ontdekking kwam de Britse journalist Reginald Davis, die de prinses (overmorgen 28 jaar) en prins Hugo in hun Madrileense villa opzocht en drie dagen mocht blijven. De gast maakte foto's en. hoorde van prinses Irene de nieuwste nieuwtjes omtrent de baby van haar zuster, prinses Beatrix. Haar echtgenoot, carlistisch troonpretendent, vertelde Davis dat de behoefte van Spanje aan maatschappelijke hervormingen, een moderner staatsbestel en een sterkere democratisering hem zwaarder weegt dan de vraag of Spanje nu een koninkrijk moet zijn of niet. eer er van een tamelijk normale treinenloop sprake was. Inleggen van autobussen was on der deze omstandigheden onmoge lijk. Duizenden forensen moesten hel gisteravond doen met opge warmd en veel, te laat avondeten. De narigheid begon even vóór vijf uur. toen de baanvakken tussen Rotterdam en Delft en tussen Rot terdam en Hoek van Holland zon der stroom kwamen. Het leek of men de zaak spoedig onder de knie zou krijgen, maar om tien over vijf sloeg een tweede bliksemstraal in en toen duurde het tot bijna halfzes eer er tussen Rotterdam en Delft weer stroom was. Het baanvak tussen Vlaardingen en Hoek van Holland moest het tot tién voor zés zonder'stroom doen. Erger was, dat deze tweede blik seminslag het gefcele spoorwegnet tussen Delft en Dordrecht, met daar in het Centraal Station te Rotter dam en alle spoorwegemplacemen ten. zonder stroom zette. Die sto ring was pas om tien over zes op gelost. Een derde bliksemstraal zette om vijf over halfzes het baanvak Moor drechtGouda stroomloos, waardoor er geen treinen meer konden rij den tussen Den Haag en Gouda en tussen Rotterdam en Gouda. Twin tig minuten later was ook hier de zaak hersteld. Om tenslotte de chaos te vervol maken sloeg de bliksem bij Pijn- acker in de bovenleiding, zodat de draad brak en het treinverkeer tus sen Den Haag en Rotterdam-Hof plein werd lamgelegd. Dichting vannacht mislukt WOERDEN Door nog onbe kende oorzaak is vannacht de Boc- zemkade van de Dubbele Wiericke onder Driebruggen doorgebroken. Een groot gedeelte van de polder „Het Westeinde van Waarder" kwam blank te staan. De kade brak over een afstand van 200 meter waardoor het water met geweld de polder binnenstroom de. Naar schatting stond vanmorgen 150 hectare onder water. Met veel moeite zijn zes veehou ders er vannacht in geslaagd het vee naar huis te halen en op stal te zetten De kade brak door dicht bij het nieuwe gemaal dat enkele maanden geleden in gebruik werd genomen De historische „Goejan Verwelle- sluis" bij Hekendorp werd dicht ge zet, evenals de sluis bij Nieuwer- brug, zodat alleen de Wiericke leeg stroomde in de polder en nieuwe aanvoer van water uitbleef. Pogingen om met een schip het stroomgat af te dammen misluk ten doordat de motorboot bijna geheel de polder in dreef. Slechts met grote krachtsin spanning gelukte het met behulp van tractoren het schip weer vlot te krijgen. Intussen is men begon nen met zandzakken het gat te dichten. Van een naburige polder werd toe stemming verkregen een kade door te steken, waardoor deze polder kan helpen bij de bemaling. DE STEEG Op de Werversbcrg in de Onzalige Bossen heeft een jachtopziener gisteren een wild zwijn doodgeschoten, dat enkele ma len mensen had aangevallen. Het beest werd neergeknald toen het opnieuw op een jongen afstorm de. Het zwijn viel enige dagen ge leden een tweejarig meisje aan, en beet haar tienjarig broertje, die zijn zusje beschermde, alsmede de vader. krachtsexplosie haar eigen we reldrecord op de 200 meter vlin derslag had verbeterd. Het oude record stond ook op naam van Ada Kok en dat vestigde zij eveneens in het Groningse bad Papiermolen op 12 september 1965. Zij zwom de afstand toen in 2.25.3. Het applaus voor Ada was nau welijks verstomd of iedereen schoot overeind om te zien hoe Dick Lan ger horst een race won, zo mogelijk nog verbazinkwekkender dan die van Ada Kok. Op de 200 meter vlinder slag zwom Langerhorst een onge loofwaardige tijd van 2.14.0, niet minder dan 3.7 seconden beneden zijn eigen record van enkele jaren geleden. Hij zou er vorig jaar de ze vende zwemmer van Europa mee zijn geweest. Regenbui De tropische regenbui, die di-.l na Langerhorst's aantikken de toe schouwers van de tribunes veegde, kon de herinnering aan deze twee topprestaties niet wegvagen. Ze vormden om in zwem termen ie spreken de piek van een prachtige zwemdag. die ook zonder deze twee records voldoende stof tót schrijven zou hebben geboden. Naast het wereldrerord van Ada Kok en het Nederlands record van Dick Langerhorst, die met deze pres taties bun derde nationale titel bin nenhaalden, verwees Cobby Sikkens op de 200 meter rugslag het vier jaar oude record van Korrie Winkel naar de historie: 2.31.5 tegen 2.32.3. De HDZ-zwemsters Gerda Lassooy en Henriie Penterman vestigden met respectievelijk 2.37.7 en 2.44 8 éen een nieuw aspiranten record op de 200 m rugslag en de 200 m wissel slag. Vergeefs De 15-jarige Bob Schoutsen deed bij de jeugd een vergeefse aanval on zijn eigen Nederlandse record. Hij zwom een matige tijd van 2.21.4. Rinus van Beek, tevoren bij afwezig heid van Bob Schoutsen in het he rennummer gekwalificierd als een Iweederangswinnaar greep zijn kans en finishte in de persoonlijke re cordtijd van 2.18.2, daarmee alle eventuele bedenkingen tegen zijn kampioenschap wegnemend. De uitslagen luiden: 200 (Fut wiuiaer (KNZB) (NJord 59) 2.45.3. 3. 5. 6. Tleneke Anko- :ter vlinderslag he- "eK. i.aiiBeinurst (HZPC) 2.14.0 (nff icord). 2. Els Drent (Zwemlust) zu.o, 3. Chris van Lint (PSV) 2.23.1. i. aul van Daalen (DVZ) 2.32.2, 5. Rob Boer Zlan) 2.31.8. 6. Edwin Bogaard 147 .7n> .29.2 (gedlskw). 200 meter Tugslaj Cobl Sikkens (GZPC) 2.31.5 (li ecord). 2. Cobi Buter (Zwemlust) hof (HDZÏ ««VStó „Zwem kloof' tussen Verenigde Staten en Europa groter WINNIPEG Canada en met na me de Verenigde Staten hebben op de Pan-Amerikaanse Spelen voor rc- cordverbeteringen gezorgd, die allcr- wege verbazing oproepen. Immers waar ligt de grens als we zien met hoeveel gemak de bestaande records om zeep worden eeb-nrht. En dit is nog lang niet het einde: Amerikaanse zwemmers hebben aangekondigd dat het in Mexico nog harder zal gaan. Een ding is in ieder geval duide lijker geworden: de kloof tussen het Amerikaanse en EuroDese zwemmen is na deze Spelen alleen nog maar groter geworden R'«ehts He Fransen en een enkele Nederlandse zijn in staat voldoende tegenstand te bieden. Trovendienst in Zoetermcer (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Het warme weer van de afgelopen weken is voor de gemeenteambtenaren van Zoetermeer aanleding ge weest een soort tropendienst in te stellen. Men werkt van 's ochtends zes tot 's middags één uur. Ook van daag begonnen de ambtenaren in alle vroegte ondanks het min der mooie weer. Vanaf maandag zal men van dag tot dag bekijken, of het weer zich leent tot deze tropendienst. Alle ambtenaren vinden het een prettige maatregel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7