Speculeren over scheuring in Chinese gelederen ,T*\ Broeinest van luistervinken Boudewijn H. volgend jaar op vrije voeten? Man ongedeerd uit draaiende maaidorser Arabieren verwerpen vredesoverleg Israël Politie betrapt man die ex-verloofde probeert te wurgen CHINA KAN KERNRAKET MAKEN 5 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 HONG KONG IS EEN BROEINEST VAN INTERNATIONALE LUISTERVINKEN. ALLEEN AMERIKA HEEFT AL 600 MAN INGESCHAKELD. UIT ALLE BERICHTEN EN GERUCHTEN DIE OP DEZE MANIER DE BRITSE KROONKOLONIE BE REIKEN TRACHTEN SINOLOGEN DE WERKELIJKE SITUATIE IN HET HUIDIGE ROOD CHINA TE BEOORDELEN. 'HONG KONG In Hong Kong zijn de ogen en de oren van de wereld op Mao's rijk gericht. Het is een luisterpost zonder weerga in de geschiedenis geworden, waarbij legertjes China- kenners zijn ingeschakeld. De laatsten kunnen zowel Chinezen als buitenlanders zijn. De sterkste ontvangers en zenders staan tot hun beschikking, tèrwijl 'vluchtelingen worden gefêteerd en doorgezaagd. Men analyseert, deduceert en concludeert. Meer dan eens komt 'het voor dat er totaal verkeerde gevolgtrekkingen worden gemaakt, of dat op vroegere meningen en voorspellingen moet worden teruggekomen. Huurlingen doden 50 Kongolezen in fel gevecht KIS JAS A Bij een fel gevecht tuisen huurlingen en Kongolese sol daten in de omgeving van Boekavoe in Oostelijk Kongo zijn dinsdag on geveer 50 Kongolezen om het leven gekomen, aldus werd gisteren van betrouwbare zegslieden vernomen. De Kongolezen zouden ook drie pantserwagens in het gevecht heb ben verloren. De strijdmacht van de huurlingen wordt op 100 tot 180 man geschat. Met hen vechten ongeveer 800 voor malige Katangese gendarmes. Volgens de zegslieden heeft de te rugkeer van de verslagen Kongole zen in Boekavoe grote verontrusting onder de ongeveer 250 Europeanen in de stad veroorzaakt. Vele Euro peanen hebben Boekavoe verlaten sinds de gevechten van vorige maand tussen Kongolese troepen en huur- Het is niet bekend wat voor ver liezen de huurlingen en huh aan hang geleden hebben, evenmin of zij van plan waren naar de grens met Rwanda te gaan. Amerikanen Wat het aantal luistervinken be treft, overtreffen de Amerikanen ie dereen. Hun vertegenwoordiging in Hong Kong bestaat uit meer dan 600 man, van wie de meesten specialisten op de gebieden van inlichtingen en voorlichting zijn. Er is één Amerikaans bureau: Chi na News Analysis, dat zich zelfs hele maal heeft toegelegd op de nog nau welijks logische bewegingen van de rode draak. Het zou niet minder dan 40 ambassades en consulaten dage lijks van een nieuwsbulletin voor zien, dat een meer diffuus dan verhel derend licht werpt op de ontwikkelin gen in communistisch China. De grootste inlichtingenbronnen blijken de gigantische muurkranten te zijn, waarvan rode gardisten de redactie voeren. De enkele Japanse correspondenten, die nog in Peking verblijven, seinen het nieuws hieruit elke dag opnieuw naar Tokio of Hong Kong over. De analytici vallen er op aan als hongerige wolven. Ze wikken en we gen, bespreken hun bevindingen met elkaar en beginnen dan de meest voorzichtige termen aan de samenstel ling van hun rapporten. Mnurkrnnt De muurkrant, de ta tzu bao, is overigens ook voor China een feno meen. Hoewel het heel vaak om ora keltaal gaat, geeft hij toch een zekere mate van persvrijheid weer, die na de machtsovername der communisten niet meer heeft bestaan. Partij-orga nen als Het Volksdagblad en De Ro de Vlag waren praktisch de enige bladen, die de grote massa mochten voorlichten. In dit verband kan de vraag wor den gesteld of de Rode Garde dan geen instrument van de 74-jarige par tijvoorzitter Mao Tse-toeng is om de DEN HAAG Minister Po lak heeft de Tweede-Kamer commissie voor justitie mee gedeeld dat Boudewijn H. in mei a.s. in vrijheid kan worden ge steld. Hij voegde er nadrukke lijk aan toe dat hij over de mo gelijkheid en wenselijkheid van deze invrijheidstelling nog geen oordeel heeft. De bewindsman sprak met de com missie over persberichten dat Boude wijn H. één der hoofdfiguren in d( Baarnse moordzaak-H. reeds een jaar college loopt in Utrecht. Om Boudewijn H. beter voor te berei den op zijn vermoedelijke terugkeer in de maatschappij achtte men het wense lijk dat hij zijn scheikundestudie aan LIENDEN De 45-jarige loon werker H. van Kalkeren is een van de weipigen, die kan vertellen dat hij in een draaiende maaidorser heeft gelegen. Zijn klein postuur heeft hem het leven gered. Terwijl hij op de combine stond raakte het graan vast. Met zijn voet porde hij in de bak om het graan weer vlot te krijgen. Zijn broekspijp werd door de draaiende as gegrepen. De loonwerker werd in de machine getrokken. Nadat hij enkele malen om de as was gedraaid merkte zijn broer wat er was gebeurd. Hij zette de machi ne direct stil. De kleren, die de loon werker droeg, waren hem van het lijf gerukt. Verder had hij diverse blauwe plekken. Hij behoefde zich niet onder doktersbehandeling te stellen. die universiteit zou kunnen voortzetten. Daarvoor was een zekere bewegingsvrij heid nodig, hoofdzakelijk om practica te volgen, aldus de minister. Minister Polak verklaarde in ant woord op vragen hoeveel delinquenten de laatste vijf jaar- tijdens het uitzitten hun straf een universitaire studie hebben kunnen volgen, niet over deze gegevens te beschikken. Weinig delin quenten zijn echter in staat een acade mische studie te volgen, zo zegt de be windsman. Eis van 3 maanden voor veroorzaken dodelijk ongeluk LEEUWARDEN De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwar den heeft gisteren drie maanden ge vangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar tegen de ambtenaar bij de Raad van Arbeid ÏC. H. uit Terwinse- le. De man wordt ervan beschuldigd onder invloed van alcohol een auto te hebben bestuurd, waarbij hij tegen een boom reed. Bij dit ongeluk kwam verdachte'js broer, die bij hem in de auto zat, om het leven. Op de dag van het ongeluk, zondag 25 juni, was verdachte pas twee da gen in het bezit van zijn rijbewijs. Hij had vanaf vrijdagavond het week einde voornamelijk doorgebracht in café's. Toen hij zondagavond „achte loos achter het stuur was gestapt", was hij met zijn auto vlak bij huis uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. MILMORT Zes Duitse toe risten zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een autobotsing op de Koning Boudewijn snelweg in België. De wagen waarin de slachtoffers za ten botste met volle kracht tegen een vrachtwagen die na een slip op de andere rijbaan terechtkwam. door hem noodzakelijk geachte Grote Proletarische Culturele Revolutie te bewerkstelligen. „Natuurlijk is dit zo", aldus een China-kenner in Hong Kong, „maar de zaken zijn Mao danig uit de hand gelopen. Hij heeft krachten ontke tend, die hij niet meer bedwingen kan. Alleen in Peking bestaan drie onafhankelijk van elkaar opererende groepen Rode gardisten. Ze zijn óp geen enkele wijze tot samenwerking te bewegen en ze hou den er verschillende meningen op na. Elke avond om elf uur komen ze met hun zelf geredigeerde muurkranten naar het centrum van de Chinese hoofdstad om deze daar op te plak- Eenstemmige sinologen Over verschillende punten zijn de aan de luisterpost Hong Kong verbon den sinologen het in ieder geval eens. Deze zijn: 1. Niet uit kracht, maar ui- zwakte heeft Mao 't vorig jaar dE Grote Proletarische Culturele Revolu tie uitgeroepen. 2. Het fulmineren tegen het Rus- siche of Cubaanse revisionisme i overstemd door het gekrakeel in ei gen kring. 3. Met ideologische termen als burgerlij k-reactionairen, bureau craten, kapitalisten en revisionisten wordt in de partij-hiërarchie een machtsstrijd uitgevochten, die lang zaam maar zeker het hoogtepunt na dert. 4. De grote leiders, die onver zoenlijk tegenover elkaar staan, zijn Mao-Tse-toeng en diens „trouwe wapenbroeder" Lin Piao aan de ene kant, en (ex?) president Lioe Sjao-tji en Tsjoe En-lai aan de andere 5. Zowel de vrouw van Mao, Tsjiang Tsjing, en die van Lioe, Wang Kwang-mei, spelen een niet on belangrijke rol in de ontstane haat en nijd. 6. Het leger, of althans de lei ding ervan, is totaal in zichzelf verdeeld. 7. In verschillende provincies of steden zijn pro-Maoïsten aan de macht, in andere anti-Maoïsten, in weer andere moet de strijd, die al duizenden doden voor zich heeft op geëist, nog worden beslecht. 8. Driekwart deel van de commu nistische partijleden (18 miljoen), of wel de legerschaar, die na de val en de vlucht van Tsjang Kai-sjek het rode insigne is gaan dragen, heeft voor Mao geen werkelijke sympa thie. 9. Op de achtergrond van het onoplosbare conflict in het kader doemen economische schaduwen op, in 't bijzonder de volslagen misluk king van „De Grote Sprong Voor- 10. De individualistisch ingestel de boeren zullen tenslotte de doorslag moeten geven. Ze verachten niet alleen de nieuwe, door de rode gardisten ingestelde Revolutionaire Comité's, die in verschillende streken het bestuur hebben overgenomen, maar ook de overigens steeds kleiner geworden volkscommunes, waarin ze zijn ondergebracht. Alles is mogelijk Waar moet dit eindigen? Wie uit de partijhiërarchie of de legerleiding zullen uiteindelijk boven komen drij- „Alles is mogelijk", zeggen de luistervinken in Hong Kong. „Hoewel de ene scheldkanonnade na de andere wordt ingezet hoofdzakelijk door Mao met behulp van de Rode Garde zijn er nog geen hoofden geval- Zo beginnen de anti-Britse de monstraties in Hong Kong. Jonge, communistische Chinezen verzamelen zich op straat, en er is slechts weinig voor nodig om de lont in het kruitvat te wer pen. Een ogenblik rust na het be zweren van gewelddadigheden. De Chinese politiemacht in Hong Kong wordt door Britse officieren geleid. presidentiële ambt bij ingeschoten, maar zijn invloed mag niet worden onderschat. De verzwakking van Chi na als wereldmacht is evident. De speculaties bewegen zich al in de richting van een burgeroorlog en een uiteenvallen van het rode rijk. Ik zeg met opzet „speculaties", want er zijn nog geen voldoende aanwijzingen Brand in Spanje verwoestte 9000 hectare bos GERONA De bosbranden bij de Spaanse Costa Brava, die sinds vrij dag woeden en al negenduizend hectare bos hebben vernield, blij ken gisterochtend tot staan te zijn gebracht. In de Sierra de Las Ga- barras vernielde het vuur een strook van vijf bij twee kilometer. Het gebied, waar nog acht haar den voor ernorme rookwolken zor gen, ligt in het zuiden vari de pro vincie Gerona bij de Costa Brava, tussen Iloret de Mar en San Feliu de Guixols. Gisteravond werd de na tionale weg tussen San Feliu en Ila- gostera door het vuur afgesneden. Dag en nacht werken vierduizend brandweerlieden, soldaten, burgers en leden van de civiele garde om de branden meester te worden. Het grootste gevaar is nu geweken, wanneer de wind wil gaan liggen kan de rest ook snel worden be dwongen. Honderd kilometer verder, in de provincie Tarragona, vernielde een brand tweeduizend hectare bos. Tunesië neemt het op voor FS CHARTOEM De Arabische ministers van buitenlandse za ken die te Ghartoem bijeen zijn, hebben elke vorm van vredes overleg met Israël afgewezen, zo is gisteravond in conferentie- kringen vernomen. Naar verluidt proberen enige af gevaardigden, waaronder die van Egypte, Syrië en Irak, de andere delegaties te bewegen tot het ver breken van de relaties met de VS. Engeland en West-Duitsland welke zij beschuldigen van steunverlening aan Israël. Met name zouden zij aandringen op terugtrekking van de Arabische tegoeden bij Amerikaanse en Engelse banken. De Tunesische afgevaardigde Mon- gi Slim hield op de conferentie een opmerkelijke pleidooi voor de VS. De Arabische landen moeten ophouden de VS de schuld te geven van hun nederlaag, zei hij. Zij moeten de schuld bij zichzelf zoeken. Als zij dat land hun militaire en politieke ne derlaag tegen Israël verwijten vol gen zij de weg van de minste weer stand, maar de problemen worden daar niet mee opgelost. VERHIT DEBAT Hoewel Slim Nasser niet bij name noemde, waren zijn opmer kingen duidelijk gericht tegen de Egyptische president. In een verhit debat dat drie uur duurde, zei de Tunesiër dat de Arabische landen KERKRADE Snel optreden van de politie van Kerkrade heeft gister morgen waarschijnlijk het leven ge red van het 19-jarige meisje Annie B. dat bijna door haar ex-verloofde G. B. (31) werd gewurgd. De politie kon ook nog tijdig voorkomen dat B. de hand aan zich zelf sloeg. EEN HELEBOEL Hagenaars zijn boos. Boos op „de gemeen te", Wie dat dan ook allemaal zijn mogen, want ergens wordt toch aan de touwtjes getrokken. En die touw tjes laten voor de Hagenaars een ijzeren, een ondoordringbaar gordijn neer rond het kampeerterrein Ocken- burgh. Je moet niet-Haags zijn om op Ockenburg je tent neer te zetten. De reden is simpel genoeg: het stroomt vreemdelingen, die bepakt en bezakt aan komen rijden. Ocken- burgh loopt vol, meer dan vol. Wie het verst komt, het best maalt om zo te zeggen. Omdat het zo zielig is anders: omdat we een gastvrij land zijn en misschien ook een beetje om dat we de Duitsers al genoeg op de toeristische tenen getrapt hebben en we er nou geen blauwe plekken meer bij willen stompen. Maar waar het ene tentje staat kan het andere niet zijn. De gemeente zegt: „Die Hagenaars kunnen allemaal wel bij het strand komen, maar een doorgestuurde vreemdeling zit met de gebakken pe- En zijn de Hagenaars boos. „Je zal daar in je bloedeigen stad gediscrimineerd worden", roepen de principiëlen. „Onze belastingcenten zitten erin", protesteren de uitgerekenden. „Breng je vakantie door in eigen stad", honen de sarcastischen. Het is wel zo, als het niet mag wil je zo graag, maar in alle gemoede: „Mensen, mensen, waar maak je je kwaad over met die warmte". Draai het nou eens allemaal om. Daar zitten en liggen en zwoegen die verre vakantiegangers. Op een stoel die waggelt op ongelijke graspollen, op een luchtbed dat op de ongelegenste tijden leeg loopt. En maar water halen, tent vierkant leg gen, aardappelen jassen, pannetjes stapelen. En de Hagenaars? 's Nachts in het eigen bedje, de waterkraan onder handbereik, de koelkast goed ge vuld, de patattenkraam om de hoek, het aardgas altijd bereid. En 's avonds de beeldbuis en d,e radio van de buren. Zonder staangeld, zand in de andij vie en muggen rond het hoofd. Maar met, als het strand te gloei end is, de tuin, het balcon of het duivenplat. Het zou toch jammer zijn daar een boze bui bij te hebben. Tenslotte schijnt de zon maar kort in ons lieve landje en die tijd moet wel besteed worden. Wacht met mopperen tot het weer kouder wordt. Ja gezellig bij de haard, die, ook al brandt ze niet, goud waard is. Altijd. Zomer en winter. B. stak het meisje na een hooglo pende ruzie met een schaar in de borst. Vervolgens trachtte hij zijn ex-meisje met twee aan elkaar ge knoopte bandjes van een onderjurk le wurgen. Toen zij bewusteloos geraak te was de dader in de veronderstel ling dat hij haar had gedood en poog de toen de hand aan zichzelf te slaan. Toen dit niet lukte trok hij zijn jas uit en wilde zich eveneens met de schaar steken. Op dit moment zag hij de surveillance wagen van de politie en maakte hij zich uit de voeten. Hij werd aangehouden en gearresteerd. Het bewusteloze meisje dat hevig bloedde werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht. Zij is buiten le vensgevaar. G. B. heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Het snelle optreden van de politie is te danken aan een tip van een opletten de voorbijganger. Deze had de politie gewaarschuwd dat er iets gaande was in het taluud van de Klinkstraat in Kerkrade. Ontvluchte gevangenen door cipiers gedood BERNAU Twee gevangenen van een Westduitse strafinrichting in Ber- nau in Beieren zijn dinsdagavond doodgeschoten, nadat zij bij het terug keren van werkzaamheden buiten de gevangenis waren gevlucht. Het tweetal verdween in een moerasge bied. Toen zij geen gehoor gaven aan het bevel van de bewakers om te blijven staan, vuurden deze enige schoten af die dodelijk bleken te zijn. Naar het optreden van de bewakers stelt de justitie een onderzoek in. Het ene slachtoffer was tot drie jaar veroordeeld wegens herhaalde diefstallen, terwijl de andere over twee weken op vrije voeten zou ko men na een half jaar te hebben vast gezeten. aanhoudend zeggen dat ze Israël van de kaart zullen vegen. Dat is niet het doel waarvoor de V.N. zijn opgericht en het is daarom niet verwonderlijk dat de landen in Azië, Afrika en Latijns Amerika niet hebben meegestemd in de Alge mene Vergadering, aldus Slim. De uitlatingen van de Tunesiër schenen de goedkeuring van de meerderheid van de delegaties weg te dragen. In elk geval maakte nie mand bezwaar. WEER INCIDENTEN Gisterochtend hebben zich op nieuw schietincidenten voorge daan aan de Israëlisch-Jordaanse grens. Ten noorden van de Da- myia-brug in het gebied van Jericho beschoten Jordaniërs en Israëliërs elkaar. Een Israëliër zou volgens een Jordaanse mededeling zijn gewond. Deze gevechten be gonnen om twaalf uur en duurden een uur. Drie uur daarna werden weer schoten gewisseld. NIEUWE REGERING Premier Saad Joema's van Jorda nië heeft intussen een nieuwe re gering gevormd, die evenals de voorgaande onder zijn leiding staat. Joema's diende op 15 juli het ont slag van zijn kabinet in in verband met de crisis in het Nabije Oosten. Hoessein gaf hem daarna weer op dracht een nieuw kabinet samen le stellen. Zevenendertig vooraanstaande Amerikanen hebben een comité op gericht ter inzameling van gelden voor de Arabische vluchtelingen. Het geld zal worden overhandigd aan het V.N.-hulpfonds voor de Pa lestijnse vluchtelingen. Oorlogsdagboek van Yael Dayan AMSTERDAM Yael Dayan, de pas getrouwde dochter van de Is raëlische minister van defensie Mosje Dayan, heeft haar ervaringen van de zesdaagse oorlog en het voorspel tot deze oorlog op schrift gesteld. Dit uitgewerkte dagboek zal bin nenkort verschijnen bij de Wereld bibliotheek in Amsterdam. De gewezen luitenante Yael heeft al twee romans gepubliceerd: „Wachtwoord Dood" en „Hij die de vrees verloochent". WASHINGTON China kan tegen 1970 waterstofbomlading van de me- gatonklasse voor intercontinentale ballistische projectielen vervaardi- Tot deze conclusie is een commissie voor kernenergie van het Ameri kaanse Congres gekomen in een rap port over de Chinese vorderingen op kerngebied. Volgens de commissie kan China 'voor 1972 beschikken over een inter continentale raket. Het zou zelfs mo gelijk zijn dat dit in 1970 al het geval zal zijn. Het rapport is gebaseerd op geheime verklaringen van de CIA, Amerikaanse kerngeleerden en van functionarissen van de ministeries van buitenlandse zaken en defensie. Volgens het rapport zijn er bewij zen dat bij de jongste Chinese kern proef een waterstofwapen met de kracht van enige megatonnen vanuit een vliegtuig tot ontploffing is ge bracht. De Chinezen zouden nu in staat zijn een waterstofbom van vele megatonnen te maken, die per vlieg tuig naar een doel kan worden ge bracht. Hiermee is China de Fransen ruim vooruit. In Garderen is gisteravond de zesjarige C. E. B. Foppen uit Nun- speet verdronken. Het jongetje is onopgemerkt bij het diepe bad van het zwembad van de camping „Het Speulder Bos" gekomen, uitgegle den en in het water gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5