MIJNDIRECTIE SCHULDIG gil JAMIN Haags gezin zoek in Dolomieten Schepen vol mosselen klandestien verkocht Commentaren Ramp Aberfan was te voorkomen Kolenbureau waarschuwde niet Sê mi Esso-order voor Verolme? Man bedreigt politie met geladen pistool Ada Kok zwom naar nieuw wereldrecord Donderdag 3 augustus 196".48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Ooursnt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,70, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 e LONDEN Een Britse commissie van onderzoek is tot de conclusie gekomen dat de ramp in Aberfan, die vorig jaar oktober aan 144 mensen bet leven beeft gekost, voorkomen had kunnen worden. De chef van het nationale kolenbureau wordt voor de ramp direct verantwoordelijk gesteld. Ook mijndirecteur Wynne en acht ingenieurs worden mede schuldig geacht. De ramp in Aberfan is volgens de commissie een afschrikwekkend voorbeeld van dwaze knoeierijen door vele mannen die met taken wa ren belast waarvoor zij volkomen on geschikt waren, van het zich niet be kommeren om duidelijke waarschu wingen en van volslagen gebrek aan leiding van hogerhand. Geen richtlijnen Het nationale kolenbureau had niet bekendgemaakt dat er zich onder de enorme steenhoop een ondergrondse Mi'ij; 'Ié Ik geef op als nieuwe abonnee: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze bron bevond, die de directe oorzaak van de lawine van steen en modder is geweest. Bovendien waren er geen richtlijnen voor beveiliging tegen het schuiven van puinhopen. Ook de wet vertoont wat dit betreft een la- Het kolenbureau, dat na de natio nalisatie van de mijnen een rege ringsinstantie werd, heeft, aldus de commissie, niet meer gedaan dan het voorbeeld van zijn voorgangers na volgen. Het hoofd van het bureau, Lord Robens, wordt verweten getalmd te hebben met het toegeven tegenover de commissie dat de ramp had kun nen worden voorzien en voorkomen. betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Siërktiijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Laksheid Gedurende het onderzoek heeft de commissie opgemerkt dat er een tra ditie van laksheid heerste ten aan zien van het gevaar dat afvalhopen vormen, een traditie die teruggaat tot de vooroorlogse dagen toen de mijnen nog niet waren genationali- In de honderd jaar waarin de af valhopen zijn gevormd, hebben zich geen grote rampen voorgedaan, maar er zijn wel voortekenen geweest. Al in 1927 wees een hoogleraar uit Wales op het principiële gevaar dat de hopen vormen. De drie verschui vingen die zich de laatste dertig jaar voordeden, hebben nauwelijks de aandacht getrokken omdat er nie- mand bij om het leven kwam. Zelfs een kind De commissie heeft nog kritiek op de keuze van de stortplaats. „Zelfs een kind kon zien dat daar een bron was en een stroompje, die ten slotte de oorzaak van de ramp bleken te worden', aldus de commissie. Zij schrijft in haar rapport dat alle steenhopen een potentieel gevaar be tekenen. En zij eist de instelling van een nationale commissie die voor be veiliging moet zorgen. Twee of drie 225.000-tonners (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verolme Verenigde Scheepswerven NV zou binnenkort van het Esso- concern een reusachtige bouw order kunnen verwachten: twee of drie mammoettankers, elk met een draagvermogen van ongeveer 225.000 ton. President-directeur C. Verolme heeft onlangs zelf aangekondigd dat er zeer binnenkort geweldige op drachten zouden loskomen van de grote oliemaatschappijen. Esso heeft geruime tijd geleden bij de grootste scheepswerven in Ja pan en West-Europa prijsopgave ge vraagd voor de bouw van zes tankers van elk 225.000 ton. Verolme zou, naar verluidt, met een scherpe prijs en een gunstige bouwtijd zijn gekomen. De twee of drie tankers zouden worden gebouwd in de Botlek. Verolme heeft ongeveer vijf jaar geleden ook drie tankers voor Esso gebouwd. Het waren schepen met een draagvermogen van 90.000 ton, destijds de grootste ooit in Neder land gebouwde schepen. Het waren de Esso Hampshire, Esso Libya en Esso Den Haag (de enige voor de Nederlandse Esso-vloot). De nieuw te bouwen tankers zouden gaan varen voor Esso Bahamas. vruchten glacé niet duur wel heerlijk Speuracties nog zonder succes TRENTE Bergpatrouilles met speciaal getrainde berghonden heb ben gisteren zonder succes in de om geving van de Italiaanse stad Trente in de zuidelijke Dolomieten gezocht naar een Nederlands gezin, dat sinds maandag is verdwenen. De vermis ten zijn de heer Marinus de Vos (42) uit Den Haag, zijn 38-jarige vrouw Hendrika en hun twaalfjarig dochtertje Maria. Ze hebben maandag hun hotel in het bergdorp Fai Delia Paganella verlaten voor, naar wordt aangeno men, een wandeling in een dennebos in de buurt. Toen ze dinsdag nog niet terugwaren, waarschuwde de hoteleigenaar de politie, die direkt een speuractie begon. Het zoeken is geconcentreerd op het gebied rond de Monte Fastor, waar de vele diepe spleten en tal rijke kleine dalen al velen hebben doen verdwalen. Wetsontwerp: geen personele belasting meer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministers van binnenlandse zaken en financiën zijn van plan over enkele maanden een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en tot afschaffing van de personele belas ting en de grondbelasting. Een desbetreffend voorontwerp van wet hebben zij dezer dagen voorgelegd aan de Raad van State. De verruiming van het gemeentelijk belastinggebied houdt in, dat de ge meenten een algemene belastingbe voegdheid krijgen ten aanzien van gebouwen en grond. Een beeld van de enorme bos branden (de ergste sinds men senheugenis), die de Spaanse Costa Brava nu al vijf dagen hebben geteisterd en diverse campings en bungalowparken hebben bedreigd. De branden, die al 9.000 hectare bos hebben ver nield, zijn gisteren goeddeels tot staan gebracht. Er zijn nu nog acht brandhaar den, waaruit dikke rookwolken opstijgen. Vierduizend brand weerlieden, soldaten, burgers en leden van de civiele garde wer ken dag en nacht om de branden meester te worden. Dit kan snel gebeuren als de wind zou gaan liggen. De weg tussen San Feliu en Uagostera is gister avond door het vuur afgesneden. HEFFING (ƒ1.40 PER TON) ONTDOKEN (Van onze speciale verslaggever) BRUINISSE Hoewel er nog geen „r" in de maand is, doen de mosselen al van zich spre ken. In ongunstige zin welis waar, want er is (opnieuw) van een klandestiene levering spra ke met het doel de heffingen van het Produktschap voor Vis en Visprodukten te omzeilen. Het gaat om slechts enkele kwekers en handelaars, die bij dit malafide, nachtelijke spel betrokken zijn. De Algemene Inspectiedienst van het Rijk en het kantoor voor mosselzaken in Bergen op Zoom hebben er echter de handen vol aan. Vorige week werden door schepen uit Bruinisse tenminste vier partijen klandestien afgeleverd. Deze week, maandag, konden de gangen van een andere klandestiene partij worden na gegaan. Bij deze vijf' partijen ging het in totaal om zo'n tweeduizend ton. Het Produktschap voor Vis en Vis produkten, waarvan het mosselkantoor In Bergen op Zoom een verlengstuk is, belast elke op factuur geleverde ton MET KIND OP SCHOOT BOVEN AAN DE TRAP AMSTERDAM De veertig jarige uit Paramaribo afkom stige I. C. heeft vanmorgen in zijn woning aan de Bellamy- straat in Amsterdam gepro beerd de politie van het lijf te houden door met een geladen pistool met zijn tweejarig zoon tje op schoot op de overloop te gaan zitten. De man, die al verscheidene po gingen tot geweldpleging heeft ge daan werd vannacht gesignaleerd in een café, waar hij de aanwezigen ook met een pistool bedreigde. Toen de politie 'kwam, vluchtte bij naar zijn woning. Hier ging hij boven aan de trap zitten met het pistool in aanslag. Hij hield iedereen die binnenkwam on der schot. Even later haalde hij zijn zoontje uit bed en hield die als een schild voor zich, vermoedelijk om te voor komen, dat de politie op hem zou schieten. In een gesprek met de politie be loofde de man zich over te geven als men hem eerst enige tijd met rust liet. Daarop trok de politie zich te- In Pakistan zijn 15.000 'mensen na zware regenval dakloos gewor den. Er zouden veertig mensen zijn omgekomen. Oe Thant heeft namens de VN hulp aangeboden. Sluipschutters in Milwaukee (in de Amerikaanse staat Wis consin namen gisteren urenlang een commandopost van de politie en de Nationale Garde onder vjiur. Politieagenten proberen onder dekking van een pantser auto de gevaarlijke mannen te te verjagen. Een van de agenten heeft zelf een telescoop-geweer voor de op de daken opererende sluipschut ters. Tot ernstige incidenten is het de afgelopen nacht niet ge komen. Het hoofd van de Amerikaanse federale recherche, Edgar Hoo ver, heeft tegenover een com missie van onderzoek verklaard dat er bewijzen zijn, dat in en kele gevallen agitators van bui tenaf bij de onlusten van de laatste weken een rol hebben gespeeld. Van een samenwerking is echter niets gebleken. Politiefunctionarissen van Cambridge en Cincinnati zijn ervan overtuigd dat voor de on geregeldheden in hun steden negerleiders verantwoordelijk zijn, onder wie Rap Brown en Stokely Carmichael. mosselen met 1.40 per ton. Uit het zogenaamde kwekersfonds wordt later een deel van dit geld terugbetaald. De illegale aflevering op de verwa terplaats van de handelaar geschiedt meestal 's nachts. De mosselschepen, die ervoor worden gebruikt, schromen niet zonder licht te varen. Verschillen de malen komt het voor dat de schip pers in contact staan met tussenperso nen, die zich met walkie-talkies op de dijken hebben opgesteld om de koers van de inspectieschepen na te gaan. Om de illegale aflevering van mosse len te bestrijden, zijn dag en nacht twee controleschepen in de weer: een sleepboot van de Algemene Inspectie dienst en een veertigduizend gulden gekost hebbend vlet van het mossel kantoor. Voor vervolg zie pag. 2 Zware gevechten in midden-China HONGKONG In Tsjangsja, een stad in de Chinese provincie Hoenan, waar Mao Tse-toeng is ge boren, zijn verwoede gevechten uit gebroken tussen anti-Mao-arbeiders en rode wachters. Reizigers uit Chi na hebben dit gemeld. Aan de gevechten nemen ruim 20.000 mensen deel. Beide partijen maken gebruik van houten stokken en stalen staven met scherpe pun ten. Ook werd er geschoten. Volgens Chinese zegslieden in Hongkong blijkt uit gegevens over gevechten in midden-China, dat het land in een toestand van regering loosheid verkeert. Het persbureau Nieuw-China heeft bekendgemaakt dat de vice-premier en minister van nationale veiligheid, Hsieh Foe-tsih, is benoemd tot plaats vervangend lid van het politburo. Bruggoi Negatief DE oorbereidende conferentie te Khartoem heeft opnieuw laten zien, hoe groot de verdeeldheid is onder de Arabische landen. Maar ook, hoe weinig bereid men is, een agressieve houding tegenover Is raël aan te nemen. Men werd het er wel over eens, dat geen vredesbesprekingen met Israël gevoerd zullen worden. Iets anders kon onder de gegeven omstandig heden echter moeilijk worden ver wacht. Het is overigens een negatieve be slissing, die slechts de moeilijkhe den van het ogenblik uit de weg gaat. Zij laat in het midden, wat dan wèl moet gebeuren om de cri sis in het Nabije Oosten op te los- Daarover verschilt men zodanig van mening, dat het bijzonder moei lijk is geworden een agenda op te stellen voor de al zo lang uitgeble ven topconferentie van de Arabi sche staatshoofden. Tenzij Egypte, Algerije en Syrië bereid zijn, de harde lijn los te la ten die zij totdusver hebben voor gestaan. Bedreigd TY/AT zich in communistisch Chi na afspeelt onttrekt zich nog steeds aan een verantwoorde be oordeling. De berichten zijp vaak met elkaar in tegenspraak, wat een juist beeld van de situatie verhin dert. Opvallend is bijvoorbeeld, dat Lioe Sjao-tsji, van wie enkele weken ge leden werd gemeld dat hij defini tief als president was afgezet, nog steeds als zodanig in de berichten wordt vermeld. Het verzet tegen Mao en diens aan hang zou zich geleidelijk over ge heel China uitbreiden. De leiding zou in handen zijn van de mili taire commandanten, die van het be gin af tegen de rode gardisten zijn geweest. Er doen zelfs geruchten de ronde, dat Mao grote bedragen naar bui tenlandse banken heeft laten over maken, voor het geval hij China zou moeten verlaten. AI te veel waarde moet hieraan wellicht niet worden toegekend. Het is echter wel duidelijk, dat zich in China ontwikkelingen voordoen, die een bedreiging kunnen vormen voor Mao's positie. Weersverwachting Tamelijk koel DE BILT Gisteren trok een de pressie van Frankrijk over de Noordzee naar het noorden. Het bij behorende koufront passeerde ons gistermiddag en -avond, wat met buien en onweer gepaard ging. Op enkele plaatsen werd meer dan twin tig mm regen afgetapt. Achter het front ruimde de wind naar weste lijke richtingen en stroomde koelere lucht ons land binnen. Ook vandaag bevonden wij ons in deze, nog enigszins onstabiele lucht soort. Hierin kwam een wisselende bewolking voor met plaatselijk en kele buien en geïsoleerd onweer. De wind blijft westelijk, terwijl de temperaturen gematigd zullen zijn voor de tijd van het jaar. DE BILT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buiten. Overwegend matige westelijke wind. Koel weer. STRANDWEER Vandaag en morgen bevinden wij ons in licht onstabiele lucht waarin een enkele bui mogelijk is. Ook zon nige perioden en een zwakke tot matige zuidwesten wind. Tempera tuur ruim 20 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Langzaam weer stabieler met na morgen weer over wegend zonnig en goed strandweer. GRONINGEN Een overdonderende krachts explosie op de 200 meter vlinderslag leverde Ada Kok gisteren tijdens de tweede dag van de nationale zwemkampioenschappen in Gronin gen een nieuw wereldrecord op. Zij zwom de afstand in 2 min. 22,4, waarmee zij haar oude record, in september 1965 in Gro ningen gevestigd, met bijna drie seconden ver beterde. Het wereldrecord van de 20-jarige Amsterdamse was een doeltreffend antwoord op de geweldige prestaties deze week van de Amerikanen. Moeiteloos zwom Ada naar haar wereldtijd. Een machtige afzet bij het laatste keerpunt was de inleiding tot een ongelooflijk felle eind sprint. Ada Kok zelf kon het nauwelijks ge loven. Beduusd bleef zij aan de bassinwand hangen. Een geweldige ovatie van de toeschouwers deed haar tot de werkelijkheid terugkeren: zij had het wereldrecord verbeterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1