Westduitse theologen moeten Bonn afzweren Mystiek in kunst van zes Oosterse culturen Alfrink in Kardinalen commissie ,Alle geneesheren zijn barba AARDBEVINGEN IN NEDERLAND HAAST NIET MOGELIJK Een woord voor vandaag Beroeni n gswerk „Hoor, iemand roept: Bereid in de woestijn deweg des He ren", schrijft Jesaja. Wie zou dat roepen? God niet, want de stem roept ook: „effent in de wildernis een haan voor onze God." Ook de Messias niet, want de weg moet voor Hem ge baand worden. De joden zullen wel altijd met deze vraag ge zeten hébben. Maar ineens krijgen we in het Nieuwe Testament het ant woord. De stem is Johannes de Doper, de man die Gods volk oproept tot bekering. Het volk moet zijn leven verbeteren, moet zijn levensweg vernieuwen, dan zal Christus die nieuwe weg kunnen bewandelen naar de troon van God. Maar Israël heeft niet geluisterd. Het wilde niet horen dat de lijdenstijd voorbij was. Het wilde niet horen van troost en vergeving. Het volk bereidde geen nieuwe weg in de wilder nis. Het heeft geen zin, zei het. Er kan in de wildernis van ons leven geen weg zijn naar God. Weigerde Christus toen te komen? Hij kwam toch. Maar Hij wandelde niet de nieuwe weg naar de troon, maar de oude dwaalweg van het volk naar het kruis, de hopeloosheid en de ondergang. Maar opnieuw klinkt de stem. Het verhaal is niet afgelopen. Christus komt weer. Dan zal Hij niet de oude weg gaan, maar wil Hij de nieuwe gaan, de weg die Hij ons gewezen heeft, de weg naar Gods troon op aarde. We lezen vandaag: Romeinen 7 13-26 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 Als zij naar Reformatie-feest in DDR willen (Van onze kerkredactie) OOST-BERLIJN Westduitse theologen zullen alleen in Oost-Duitsland worden toegelaten, als zij zich in het openbaar uit spreken tegen hun eigen regering. Dit is te lezen in een hoofdartikel dat door twee bekende Oostduitse kranten is afgedrukt. Een groot aatal Westduitse theologen wil dit najaar een bezoek brengen aan Oost-Duitsland om daar de Reformatie-feesten bij te wonen. In oktober zal het 450 jaar geleden zijn dat Luther zijn stel lingen poneerde tegen Rome. Nieuwe Katechismus (Van onze kerkredactie) ROME Zowel de corres pondent van Reuter als die van Associated Press melden uit Italië dat kardinaal Alfrink door de paus is benoemd in de com missie die de Nieuwe Katechis mus moet gaan beoordelen. Als hoofd van de Nederlandse Rooms Katholieke Kerk is hij zelf in het bijzonder verant- I woordelijk voor de inhoud. Andere kardinalen die in de com missie zitting zouden hebben zijn vol gens Associated Press Ottaviani, die de conservatieve vleugel in de Ro meinse curie vertegenwoordigt, Feli- tournet van Genève en Villot van Lvon. Reuter meldt uit Rome bovendien dat zeer invloedrijke conservatieve kardinalen het plan hebben opgevat r-1 tiidens de komende bisschoppen- f°rentie een aanval op het Neder landse episcopaat te lanceren. Deze conferentie begint 29 september. Er zullen 200 bisschoppen aan deelne men. Dp conservatieven willen de aanval imetten tijdens de bespreking van he* eerste agendapunt dat de ge loofsleer betreft. Zij zien vooral als dwalingen de wi'jze waarop gespro ken wordt over de maagdelijke ge boorte van Christus, de eucharistie, het offerkarakter van de misviering, de erfzonde en de directe schepping van de ziel. Prof. A. D. Pont in hoger beroep (Van o kerkredactie) JOHANNESBURG Prof. dr. A. D. Pont, die door het gerechtshof van Johannesburg veroordeeld werd we gens smaad, heeft hoger beroep aan getekend bij het hof van appèl. Zolang deze zaak niet opnieuw voorkomt heeft de klager, ds. C. F. Beyers Naudé, besloten geen commen taar te geven op dit proces in het blad Pro Veritate van het Zuidafri- kaanse Christelijk Instituut. Zoals wij eerder reeds meldden werd prof. Pont veroordeeld om een groot bedrag te betalen aan de beide klagers, prof. dr. A. S. Geyser en ds. Naudé. Tevens werd hij veroordeeld tot betaling van de proceskosten. I. Noothoven van Goor overleden BENNEKOM Naar eerst nu be kend is geworden, is verleden week de heer I. Noothoven van Goor, oud-directeur van de uitgeversmaat schappij G. B. van Goor Zn's. op 88- jarige leeftijd overleden. De heer Noothoven van Goor was de laatste van drie generaties Van Goor, die dit uitgeversbedrijf in Den Haag, dat in 1839 in Gouda startte, hebben geleid. Tot enige jaren voor zijn dood was hij nog gedelegeerd commissaris en maakte in die functie een reeks van fusies met andere uitgeversbedrijven en drukkerijen mee, die Van Goor tot de grootste uitgevers van ons land maakten. De heer Noothoven van Goor was officier in de orde van Oranje-Nassau. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Deurne (N.B.): kand. R. E. R. v. Buiren te Rotterdam, die be dankte voor Terkaple-Terhorne-Goinga- rijp (Fr.). voor Engwierum (Fr.), voor Sint-Laurens (Z.>, voor Grijpskerk-Vis- vliet-Pieterzijl (Gr). GEREF. KERKEN Beroepen to Leimuiden: kand. P. Blok land te Goudriaan. Bedankt voor Klazienaveen (Dr.): A. Groenewegen te Ulrum (Gr.). VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Enschede: T. J. Prins te Meppel. Russische Kerk helpt Kenia (Van onze kerkredactie) NAIROBI De verbeterde econo mische omstandigheden achter het ij zeren gordijn stellen de kerken daar nu ook in staat hun deel te gaan bijdragen aan de ontwikkelingsgebie den. De Oecumenische Raad van Ke nia heeft uit Rusland een grote hoe veelheid laboratoriummateriaal ont vangen voor de christeliike middelba re scholen. Het geschenk kwam van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Kenia kreeg 86 kisten met laborato riummateriaal voor middelbare scho len om hen in staat te stellen beter natuurkunde-onderwiis te geven. De Raad van kerken in Kenia heeft het geschenk verdeeld over elf scholen. Tevens bevatten de kisten nog materi aal voor het Christelijk Industrieel Trainingscentrum in Poemwani. Rusland besloot dit materiaal te stu ren na een bezoek van kerkelijke lei ders uit Kenia aan Moskou. Letterlijk staat in dit hoofdartikel te lezen: „Als Westduitse kerkelijke leiders in onze republiek als gast wil len worden ontvangen, moeten zij zich eerst in geloofwaardige duidelijk heid uitspreken tegen de regering van Bonn en verklaren dat zij voorstanders zijn van een normalise ring van de betrekking met de DDR en van een likwidatie van de revan- chepolitiek van Bonn. Reeds maandenlang wordt overal in de kerkelijke wereld geklaagd over de visa-politiek van de Oost duitse regering van Ulbricht. Reeds vonden in Thüringen en in Maagden- bure herdenkingen van de reformatie plaats. Vele buitenlandse theologen die deze biieenkomsten wilden bijwo nen werden door de regering van Ul bricht geweigerd. Ook onze kerkredacteur heeft reeds tweemaal een verzoek bij de Oost duitse regering laten indienen om hem toe te staan dergeütkc bijeen komsten bij te wonen. In belde geval len kreeg hij te horen dat hij biet welkom was. terwijl de regering van Hongarije hem in mei alle medewer king gaf om de reformatiefeesten van de Hongaarse Hervormde Kerk bij te wonen. Ook andere Nederlan ders werden geweigerd. OECUMENE De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr, Eugene C. Blake heeft reeds gedreigd dat als de regering van Ulbricht haar houding niet wijzigt ten opzichte van de West duitse theologen, ook- de kerkelijke leiders uit andere landen zich wel eens zullen kunnen bedenken om dit naiaar naar de Wartburg te komen. Hij zei zelfs, dat dan de gehele oecu menische wereld, die zich daar graag Verbitterde schreef dreigbrief UTRECHT De officier van justitie bij de Utrechtse recht bank, mr. A. Somerwil, heeft gisteren tegen de 52-jarige schoonmaker A. K. uit Doorn een gevangenisstraf geëist van negen maanden met aftrek en een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar wegens het schrijven van dreig brieven. De schoonmaker was in de laatste tien jaar tweemaal het slachtoffer ge worden van een bedrijfsongeval. In beide gevallen vond hij dat de artsen hem weer te snel naar zijn werk hadden gestuurd. Hij was er stellig van overtuigd dat hij door zijn onge lukken voor een lange periode was yitgeschakeld. Geschikt De schoonmaker liet zich ook door andere artsen onderzoeken. Maar alle veertien kwamen ze tot het oordeel dat de man wel degelijk geschikt was om te werken. Vier kerken lid van Hervormde Wereldbond (Van onze kerkredactie) TORONTO Het hoofdbestuur van de Hervormde Wereldbond heeft vier kerken als lid toegelaten. Een omnerkelijk facet is dat alle vier ker ken nauwe betrekkingen onderhou den met kerken in ons land. De Her vormde Wereldbond omvat nu 106 kerken met meer dan 55 miljoen le den. De eerste kerk die werd toegelaten was de Igreja Evangelica Reformada in Brazilië. Deze kerk onderhoudt nauwe contacten met de Gereformeer de Kerken. Zij telt 5000 leden in het zuiden van deze Zuidamerikaanse staat De andere drie kerken komen uit Indonesië. De grootste is de Evange lisch Christeliike Kerk van Irian Ba- rat die in 1956 zelfstandig werd. nu 175.000 leden telt, verdeeld over 850 gemeenten, die gediend worden door 60 bevestigde predikanten en 900 evangelisten. De tweede Indonesische kerk is de Geredja Kristen di Sulawesi Selatan. de christelijke kerk van Zuid-Cele bes die in 1966 zelfstandig werd, 2500 leden telt waaronder tien predikan ten en negen evangelisten. De vierde kerk is de Geredja Kristen Protestan di Bali. Deze kerk heeft altijd nauwe contacten onder houden met de Hervormde Kerk. Zij werd in 1948 zelfstandig, telt 4800 leden verdeeld over 31 gemeenten, die 21 predikanten onderhouden. Hij weigerde zich bij de beslissing neer te leggen. Zijn wraak keerde zich vooral tegen de Zeister arts Lap, die hij op allerlei manieren lastig viel. Op 30 augustus 1965 stuurde K. me vrouw Lap een brief, waarin hij de verschrikkelijkste bedreigingen uitte. Hij liet de doktersvrouw weten dat hij alle controlerende geneesheren barbaren vond en dat hij met genoe gen een aantal van hen in een gas- mer zou willen doden. Hogedruk K. schreef dat hij een „hoge- 'drukspuit" had gemaakt waarmee hij haar man blind wilde maken. Als hij geld zou krijgen, zou hij zijn haatge voelens laten varen. Hij besloot zijn fraaie epistel met: „Denk daar eens over na, een blinde man is ook niet alles." K. liet zijn verbittering ook op een andere manier blijken. Hij stuurde een ingezonden stuk naar een Utrechtse krant dat inderdaad werd geplaatst ondertekend met de naam van dr. Lap. In dti stuk kantte de schrijver zich tegen de kinderbijslag „die toch maar voor heel andere doeleinden werd ge bruikt" Hij verweet daarin ook de lagere werknemers „maar zorgeloos kinderen te verwekken". Stank In het begin van dit jaar nam K. weer op een andere manier wraak. Dit werd hem noodlottig. Hij depo neerde plastic zakjes met een stinken de vloeistof in de brievenbussen van dr. Lap, de Raad van arbeid en het Utrechtsch Nieuwsblad. Zijn daad bleef niet zonder gevol gen. Overal waar hij was geweest, ontstond een walgelijke stank. Men dacht dat er een lek in de gasleiding was. Veel personeel en zelfs de gashond werd ingeschakeld om naar het lek te zoeken. Kerkeda gangers komen bijeen (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De Nederlandse deelnemers aan de kerkedag van Han nover komen op zaterdag 26 augustus bijeen voor een reünie. Zij zullen zich op Kerk en Wereld in Drieber gen in het bijzonder afvragen wat Nederland kan doen voor de vrede. Zo wordt geprobeerd om ook het thema van deze kerkedag, „De vrede is onder ons," actueel te maken voor ons land. Op de bijeenkomst zullen drie korte inleidingen worden gehou den. Als sprekers ziin gevraagd mr. W. B. Meyboom. dr. N. A. C. Slotemaker en dr. K. Strijd. Tevens zal informa tie worden verstrekt over de inter kerkelijke vredesweek die dit najaar zal worden gehouden. zou willen laten vertegenwoordigen, terug zal komen op dit besluit. Het huidige hoofdartikel in de Oost duitse bladen „Neue Zeit" en „Neues Deutschland' 'is een directe reactie op een open brief in het Westb«r- lijnse kerkblad „Berliner Sonn- tagsblatt Die Kirchen". Onder de kop, App'l op Gerald Götting wordt deze Oostduitse politicus opgeroepen om de jubileumfeesten niet te laten overschaduwen door een weigering van vele gasten. Götting is voorzitter van de Christen Democratische Unie in de DDR en plaatsvervangend voorzitter van de staatsraad van de DDR. CHANTAGE In een Oostduitse radiouitzending verklaarde onlangs een van de man nen, Fritz Heidler, die de jubileum feesten voorbereiden, dat vele buiten landse kerkelijke leiders uit de oecu menische beweging en vooral uit de Lutherse Wereldfederatie uitgenodigd zijn om als gasten van de kerk in Oost-Duitsland de feesten te komen biiwonen. De jongste reactie in de dagbladen Brand aan Costa Brnva: 8,000 ha hos vernield GERONA De brand aan de Spaanse vakanriekust Costa Brava heeft al 8.000 ha bos vernield. 3.000 man. onder wie vele toeristen, probe ren de brand te bedwingen. De brand is vrijdag ontstaan: maandagavond leek zij te zijn bedwongen maar de volgende ochtend wakkerde de wind het smeulende vuur aan, waardoor kurkdroge bossen bedreigd worden. Direct gevaar voor de vakantietehui zen is er nog niet. Maar als de wind zou gaan draaien, is het gevaar niet denkbeel dig dat de campings en bungalows waar duizenden Nederlanders vertoe ven, bedreigd worden. Ook in de omgeving van Galapa- ggr, 30 kilometer ten noorden van. Madrid, is gisteren een hevige bosbrand uitgebroken. Minder paratvfus ondanks d*» k*t*e UTRECHT De Nederlander is dit jaar op warme dagen voorzichti ger met het eten van kliekjes en rauw vlees dan vorige jaren. Gezondheidsdeskundigen brengen dit onder andere in verband met de televisiespotjes en de aanwezigheid van een koelkast bij vele gezinnen. Tot 20 juli zijn 1171 gevallen van paratyfus vastgesteld. (1966: 1269). In geheel 1959 steeg het aantal patiënten aan deze ziekte tot de ongekende hoogte van 6678. De vrees was dus niet ongegrond, dat deze warme zomer weer vele ge vallen van paratyfus zou opleveren. Maar voorlopig ziet het er niet naar uit dat 1967 een topjaar zal worden. toont evenwel aan, dat Ulbricht uit' dit feest politieke munt wil slaan en chantage wil plegen op vooral de Westduitse theologen. Een van de op merkelijkste uitspraken van het hoofdartikel is dat de feesten „geheel in het teken van de vrede en de inter nationale vriendschap" zullen staan. GASTEN Duidelijk wordt uit een volgende zin, dat de kerkelijke gasten niet slechts uit West-Duitsland, maar uit de gehele wereld eerst politiek gekeurd zullen worden. De kranten schrijven: „Onder de gasten die wi.' verwachten zijn er velen die zich in gezet hebben voor de vrede. En wij weten dat deze kerkelijke leiders niets gemeen hebben met het Ameri kaanse imperialisme en met de me ning dat Bonn het gehele Duitse volk vertegenwoordigt, een gedachte die de vrede in Europa in gevaar brengt." Opnieuw probeert Oost-Duitsland een kerkelijk gebeuren te gebruiken om internationaal erkend te worden als zelfstandige staat. De boogschutter", naar een ver handeling over de vaste sterren, door Abdar-Rahman As Sirifi, daterend uit de negende eeuw. EXPOSITIE „AZIATISCHE MINIATUREN": DELFT Onder de alles omvattende titel ..Aziatische miniaturen" is tot 18 septem ber in de sfeervolle beneden zalen van het Delftse Prinsen hof een uitgelezen collectie van de meest kostbare antieke miniaturen bijeengebracht uit China, Tibet, Mongolië, Perzië en Arabië. Afgezien Van het feit. dat vele bladen stuk voor stuk vermo gens waard zfjn, boeien zij de aandachtige beschouwer door hun ongewone verbeeldingen, door de fascinerende mystieken van het Verre- (en van het Na bije) Oosten. Wat ditmaal na moeizame voor bereidingen te Delft bijeenge bracht werd, mag als uniek beschouwd worden op internationaal niveau. Vijftien belangrijke musea uit binnen- en buitenland en eer groot aantal particulieren stonden topstukken af voor deze imponeren de tentoonstelling. In het voorwoord van de door dr, Anne Berendse zo voortreffelijk sa mengestelde en kunstzinnig uitgevoer de catalogus stelt drs. D C. Bol- ten, direkteur van het Prinsenhof, dat de fonkelende miniaturen uit Azië, de laatste jaren steeds sterker DE BILT Wij kunnen ge rust zijn. Een aardbeving zoals die zich heeft voorgedaan in Turkije, Colombia en Venezuela is in Nederland haast niet mo gelijk. Dat komt omdat de bo demgesteldheid bij ons zich niet leent voor een aardbeving. Gebieden waar zich hoge bergen en diepe zeeën bevinden maken de meeste kans op aardbevingen, zo zegt dr. A. L. Ritsma. wetensrhaoneliik hoofdambtenaar bii het KNMI. De aanwezieheid van de bergen heeft al een indicatie, dat zich hier vroeger aardschokken en -verschuivingen hebben voorgedaan. Maar hoe zit het dan met die lichte aardschokken die eind april in Zuid Limburg werden gevoeld? Van wei nig betekenis. Niet schokkend te noe men. Wii weten, dat zich in dit ge bied onderaardse breuken bevinden", zesrt dr. Ritsma. Trillingen en aardbevingen ontstaan, wanneer zich diep in de aardbodem (vaak 30 kilometer onder de oppervlakte) verschuivingen voor doen. waardoor een spanningsveld ontstaat. De vrijgekomen energie uit zich in trillingen en vormt een zoge naamd hypocentrum. Loodrecht bo ven dit centrum ligt de plaats op aarde, die dit spannineseebied het dichtst benaderd: het epicentrum. De oorzaak van alle aardbevingen en -trillingen is weliswaar bekend, maar volgens dr. Ritsma kan nie mand van tevoren vaststellen, wan neer en waar zich een aardbeving zal voordoen. In vele gebieden in de we reld weet men dat aardbevingen kun nen voorkomen, maar men moet maar afwachten wanneer een derge lijk verwoestend natuurverschijnsel zich openbaart. Nederland heeft nooit in zijn geschiedenis noemenswaardige aard bevingen meegemaakt. Alleen in 1932 kon in Noord Brabant bij Uden van een lichte aardbeving worden gespro ken. Er werden toen enkele huizen beschadigd. Het KNMI tekende op 22 juli de aardbeving in Noord Oost Turkije op. Door de schok raakte een seismo graaf onklaar Op 29 juli werd de aardbeving in 'Colombia waargeno men op een afstand van 8600 kilome ter en met een vermoedelijke haard- diepte van 160 km Een dag later werd Venezuela door aardschokken getroffen en ook hier maakten de seismnerafen in de Bilt melding van. evenals de tweede aardbevine in Tur kije op zondag. In Turkije zijn aardschokken overigens biina een da- geliikse aangelegenheid Gemiddeld worden in dit bergachtige gebied 300 tot 400 aardbevingen oer iaar ge voeld. CARACAS/BOGOTA Het aantal doden als gevolg van de aardbevin gen in en om Caracas is gisteren in middels gestegen tot 152 na het vin den van twee lijken, die onder het puin lagen. HET WEER IN EEROP A Amsterdam MtlncheD Zürlcb Genève de aandacht trekken. In Amerika zijn er dit seizoen o.m. twee exposities van aangekondigd. Veelzeggend In Londen werd in de- afgelopen herfst en nu deze zomer door het Victoria and Albert Museum weder om een uitgebreide tentoonstelling van deze Aziatische kunst gegeven. Voor Delft is een veelzijdige exposi tie gemaakt, die een duidelijke lei draad en fundamentele kennis van de ze boeiende materie wil verstrekken. Bijzonder veelzeggend blijkt hier bij, hoe volkomen anders de Arabie ren bij hun illustraties te werk zijn gegaan als de Perzen of de Chinezen en er srwpken gphppl anders ingestel de wereHeri uit de fijnzinnige varia ties tus?e" woord en beeld cn bij de vol kei Het woord minia'uu tentoonstelling niet gehanteerd in zijn meest strikte zin. maar in de alonieeldende opvatting, dat de ver- lucHttu" of illustratie ten nauwste sa menhangt met de vaak niet minder dekorafwf aangebrachte tpksten. Bc'iïiens asjfoot Het oosters religieus asnect van de ze tentoonstelling vergt van de mens met westerse opvattingen, dat hij in contact treedl en zich openstelt voor begrippen en gebruiken welke hem ten ènenmale volkomen vreemd zijn, hoezeer hij ook well'cht moge gelo ven, dat hij deze m'nutieus geschilder de miniaturen met een kunstzinnig oos vermag te doorgronden Deze schilderkunst moet prhter vooral on dergaan worden als sterk bindend ele ment de spanningen tussen woord en beeld. In China groeide deze kunst tot een harmonisch samengaan in de weergaloze kombinaties van de ranke schrifttekens en de daarmee overeen komen^ struktnnr van hamhnphtode- ren. Bij de Mongolen kwam het episch vertellen door beeldpcdp kunst tot suggestieve volmaaktheid en Werd het beeld de evenknie het evenwaardig element van het geschrevene. In Perzië was het miniatuur geïnspireerd op dp tekst, maar toch ergens los daarvan de welsprekende tolk relig'e In de extatische en zeer dien- mvst'ek van het oeroude Thibet, wa ren de eodsd'encticp teksten dermate sterk verankerd in het gedachten- beeld. dat zij hoewel ongeschreven volledig aanwezig waren bii de conceptie van de vaak bizarre voorstellingen, die dienden tot steun gij een geestelijke contemplatie, w'aarbii in het algemeen de woorden zwijgen en de overgave aan het god delijke culmineren in hallucinerende beelden Uiterst verfijnd Onmerkingswaard bij dit alles ziin.- zoals bii de Hindoes, de uiterst ver fijnde waterverftecbnieken. waarbij de werkstukken soms door de handen gingen van zes zeven specialisten, die elk hun naamloos maar vaardig aandeel biidroegen bii het tot stand komen van een ragfijn en spiritueel werkstuk. Het is niet alleen om de verhluf- fend knappe calligrafische instelling van befaamde Chinese litteraten, dat hun penseelschilderingen zo uiterma te belangrijk ziin. want hun nersppk- tivische landschapppen zijn ten nauwste verwant aan de dichtkunst en vaak heeft de kunstenaar enige dichtregels vol levenswijsheid gete kend op zijn snel „geschreven" landschap. Prachtige voorbeelden hiervan zijn: ..De kruidenolukker in de ber gen". van Lu Tshih (1496-1576); de Wijnrank van Hsü Wei (1521-1593): een litteraat van Li Shih-Tsho (1750) en een album van acht bladen door Yeh Hsin (1661). Wat de Mongolen betreft, boeien vooral twee albums met ingeplakte miniaturen. Men ziet hun kleine, zwa re gestalten met gewaden, die naar rechts sluiten en met brocaat zijn afgezet. Zij werden vooral getekend en geschilderd te Bagdad en hebben bijgedragen ,om het Chinese realisme (met lichte en donkere schaduwpartij en) tussen de 14e en 19e eeuw overte brengen naar Europa. Taal superieur De betekenis van de taal is voor de Arabieren superieur geweest boven die van het beeld. De ornamenten zijn pure kalligrafie van de geheilig de teksten van de profeet Moham med. Hun illustraties zün direct tus sen de tekst gezet zonder een eigen fond, dat hen daarvan scheidt. Mar kante irenretaferelen vindt men blad na blad. Zij zijn bijzonder knap en levendig in kleur en faktuur uitgezet in twee dimensies en gestileerd tot een decoratief patroon. Topstukken op de tentoonstelling ziin een fragment van de Koran uit Pe of 9e eeuw in zgn Koefische letter tekens met ornamenten in rood en geel tussen de Soera's. Zeer fijn is ook een handschrift met afbeeldingen "an de heilige gebouwen in Mecca en Medina, alsmede een verhandeling getekend en geschreven door As-Su- fi. Tnterressant daarnaast ziin de ver handelingen over giften en giftige die ren van Dioskurides uit 1244. Tn de Perzische miniaturen is de liefde voor schoonheid en kleur het overhnpvrpprio dement. Het landschap is een nv"°tiekp ervaring geworden, waarin licht en duister tot rust ziin gekomen. Er overheerst een statieche "rede. zelfs in Hp vurigste jachttafere len. Dp hoeken. die werden geïllustreerd z'm in hoofdzaak Ara bische vertelgpls als die van Kalila en Dimna en van de heldendaden van hun kom""**- pn van prins Siya- wu=b "'ie dno>- epri vlammende rirpn'-'dcnpl reed om zjjn onschuld te bewiizen. pi-orutïg is o.a. ..Dp dood van Rieclom en Shagad door Eirdausi 'flS'-KVM): Hp hemelvaart van de pro- feet Mohammed en de afbeelding van AWnnHpr He Orotp. on zoek naar de hrop Hpr Wijshe'H" P'(zor''er kost baar is de „Tuin der Zuiverheid" door Mirchoud (1573) India Ongemeen riik vertegenwoordigd b'i dit alles is de collect'? miniaturen uit India. Een der tonetni-ken is de 'end "~'k" Al- Ma nsur nsfio-icv^ rte hofschilder van de Groot Mogol Jehangir. Di verse mngoi's waren dol op dp Euro- opep ciHVur pn zii Tonden tp'ontvoRe ion-re mennen uit om zich in het Westen tp h pk wam :,n HP miniatuur kunst, a's «rmmig Haarvat) is Itali aanse nf viearcsp mv'npH te onderken nen bii fwop FioVirpn Pen visser en asceet in zittende houding er) een Eu- ronpaan in fiin geschilderd gewaad. Resten dan nn® He demonische af- Hen ai'r-en getoond aan ingewiiden, Hie repde een hoge eraad van mvstje- kp opoffering hadH«n here'kt. 7ij tonen de zetelende Tsong-kha-pa de stichter van de Orde der Geelmutsen met ziin twee geliefde leerlingen en verder monstrueuze "'ezpns. die het liphameRik en cppctoliik leven bedrei gen Eon hooefemmt daartussen is de zsn Bindu, het punt van waaruit al het gesphanene evolueert en waartoe allps terugkeert. Deze niet alleen voor Delft, maar voor vee? wijder kring zeer boeien de en bezienswaardige tentoonstelling in de Prinsenhof die tot 18 september ee«"end MHft. ten serieus bezoek volkomen waard. Rest tenciotfp "«ker een woord van lof voor het raffinement waarmee de stukken in het museum werden op gesteld om ze volledig tot hun recht te laten komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2