LAMMEREN SCHAPENEILAND ONDAGS BLAD Texel trekt tieners ZATERDAG 29 JULI 1967 TEXEL tot vorig jaar een model-gezinseiland ondergaat dit seizoen een stormloop van de jeugd. Met honderden tegelijk overspoelen ze het toeristenbolwerk van het noorden. Op brommers, te voet, liftend. Texel beleeft de invasie der langharigen. Nooit zag het zoveel jonge kampeerders binnen zijn brandingen als dit jaar. Belangrijke oorzaak: niet de 25 km lange brede stranden in de eerste plaats, maar Sarasani, trekkend beatcentrum even buiten Den Burg. In drommen bromt het legioen er avond aan avond naar toe om het beat- avontuur te zoeken, dat het elders op het eiland mist. Heel Texel zag het experiment met reserve aan. Maar nu na ruime ervaring geeft zelfs de politie toe: ze zijn als op het Rijdt u naar De Koog? Het meisje in spijkerbroek en blauw-verschoten jack gaat vragend de auto's langs, die in files wachten op de pont. Het jonge echtpaar in de voorste schudt kort nee. Maar ver hoeft zij de rij niet af te gaan. Nog voor de slagbomen opengaan en de eerste auto's de pont oprijden, hebben twee jongens in een twee dehands Fordje hun portieren al voor haar opengeslagen. Haar net met slaapzak en handdoek vindt een plaats tus sen de bagage van de kampeerders. De parkeerwachter geeft de chauffeur een knipoog en hotsend draait het wa gentje het houten plankier op. Haar oversteek naar het eiland en vervoer naar de camping is verzekerd. „Zo gaat het elke dag", grin nikt even later de parkeerwach ter. „Op een koopje willen ze op vakantie. Liftend reizen ze naar Den Helder. En als ze daar een maal zijn, komen ze gemakkelijk verder. Er is altijd wel iemand, die ze opvangt. Want kennissen hebben ze overal en bijna ieder een moet op dezelfde plaats zijn. Een tent op de camping is gauw gevonden". Hoge plaats Dat kan trouwens ook niet an ders. Met zijn 12000 plaatsen op veertien kampeerterreinen bezet het eiland een zeer hoge plaats op de lijst van Nederlandse toe risten-trekkers. Dat is al jaren zo geweest: elk seizoen opnieuw zag Texel zijn toeristenstroom groei en. Alleen: dit jaar is het karakter van die stroom drastisch gewij zigd. Want Texel is „in" geraakt bij de jeugd, bij de tieners en twens. Bij de 16- tot 20-jarigen (en jonger), die alleen op va kantie gaan en daardoor het even wicht voor de logiesverstrekken- de bedrijven dreigen te versto ren. Immers: was het vanouds een gezinsvakantie-eiland, dit seizoen heeft de beat er zijn intrede ge daan. En met de beat het losse jeugdtoerisme. Geen geld Zo zijn er meer zo op het eiland. Met een krappe porte- monnaie zijn ze er op uitgetrok ken. Samen met vrienden en vriendinnen. Liftend, omdat het geld voor trein en bus er niet Het „waarom" van Texel, wordt vrijwel overal gelijklui dend beantwoord: Sarasani. De landbouwschuur even buiten^-D^ Burg aan de weg naar Coxflcfrp, blijkt een magische trekker te zijn voor jonge langharigen. Niet alleen omdat het vrijwel het enige vermaakscentrum is; vooral ook omdat ze er hun beat vinden. Zeven avonden in de week denderen er de hits door de spaarzaam verlichte ruimte. Op de reuze-dansvloer wordt geschui feld en gesprongen op het ritme van drums en elektrische guita ren. Soms opzwepend, soms rustig. In de pauzes tussen de num mers zit men in groepjes op de grond, of op de houten banken aan de rand van de vloer, of bo ven op de tribune, waar gekleur de lampionnetjes aan visnetten de enige lichtbronnen zijn. De exploitanten Armand And ré de la Porte (24 en werkzaam bij Willem Duys' Iramac in Hil versum) en Fred Brinkhorst (26 en eigenaar van een boutique in Enschede) tonen zich tevreden over de financiële resultaten. „Er Wachtend in het gras tot de beatschuur zijn deuren opent... Een handdoek en een kam 't is veelal de enige bagage. komt ook door de stringente bepa lingen. Sterke drank is in Sarasani ta boe, zelfs bier. De feestvierders moeten zich beperken tot limona de, ijs en broodjes kaas. En wat de sluitingstijd betreft: die is gesteld op twaalf uur precies, waardoor men nachtelijke over last blijkt te hebben voorkomen. Want na twaalf uur ligt Sarasani dat ze spoedig een bekeuring op liepen wegens clandestien kampe ren. Want daar is Texel dit sei zoen streng op. Een paar maan den terug is er een speciale poli tieverordening T Tekst en foto's Dick Ringlever Kamperen is op het eiland ver boden, staat erin, behalve op de daartoe aangewezen terreinen. En dat houdt in, dat elke kam peerder, die zijn tentje zomaar ergens in de duinen zet, onherroe pelijk wordt geverbaliseerd en als hij tegenstribbelt, zelfs onder politiegeleide naar de pont wordt gebracht. Agent Dijkstra van de (versterkte) rayonpost in De Koog: elke nacht pikken we er wel één op, een clandestiene kam peerder of iemand, die in zijn auto overnacht. Mede voor die controle is de rijkspolitie op het eiland in mankracht bijna ver dubbeld deze maanden. En dat het korps effectief patrouilleert, blijkt wel uit de dertig proces sen-verbaal, die een paar weken terug in één nacht werden opge maakt. Onderdak Is Texel dan niet berekend op een toeristenstroom van deze om vang? is men niet op jeugd in gesteld? VVV-directeur J. W. Dekker bagatelliseert de proble men en noemt cijfers: 2500 hotel- en pensionbedden, 1500 bij parti culieren (logies en ontbijt), en 8000 bedden in gemeubileerde va kantiehuisjes. En daarnaast nog eens 12000 plaatsen op de kam peerterreinen. Maar de jonge vakantievier- ders zullen deze cijfers weinig zeggen. Voor hen vallen hotel bedden en vakantiehuisjes al direct af. En van de 12.000 kam peerplaatsen zijn er voor hen maar enkele honderden omdat het grootste deel van de ter reinen is gereserveerd voor ge zinnen. Want Texel moet een gezinseiland blijven, heeft men gezegd. Jeugdproblemen? Bij de VW vaagt men ze weg met statistie ken. Men komt met percenta ge-lijsten: maar 3 procent jonge ren onder de 20, 13 procent van 20 tot 30 jaar, 34 procent van 30 tot 40 en 30 procent van 40 tot 50. Maar dat zijn lijsten van twee jaar geleden. Uit een periode, dat het eiland nauwelijks jeugd op bezoek kreeg. Statistieken van dit seizoen zouden er ongetwij feld anders uitzien. Maar cijfers daarover bezit men nog niet. Armand André de la Porte, ver ongelijkte jeugd vertegenwoordi gend: „het is een aanfluiting. Texel noteerde vorig jaar bijna anderhalf miljoen overnachtin gen, ontving ruim 110.000 toe risten, maar is niet in staat jonge ren fatsoenlijk onder te brengen. Op de kampeerterreinen is 90 pro cent van de ruimte gereserveerd voor gezinnen. Is het een wonder, dat vele jongeren overnachten op het land, in schuurtjes en achter hooibergen?" Goede zaken Lijken de gemeenten niet op de nieuwe invasie berekend, de mid denstand des te meer. Fors geste gen is het aantal patat frites-kra- men. En ook de cafetaria's doen uitstekende zaken in deze perio de, waarin de eigen bevolking van 12000 zielen ineens overspoeld is door een driemaal zo grote toeristenmassa. Zij speciaal hebben zich aange past bij de beurzen van de jonge ren. De prijzen zijn over het alge meen laag. De omzetten daardoor evenredig hoog. Voor kapitalen L.QWQQI wordt er 's avonds verkocht, want het cafetaria is naast Sa rasani het enige vermaakcentrum op het eiland. zijn. Zijn het tot nu toe in hoofd zaak nog Nederlanders, die het eiland bezoeken, straks zal 40 pro cent van de invasie Duits zijn. En het staat wel vast, dat ook jeugdige oosterburen ruimer ver tegenwoordigd zullen zijn dan tot nu toe. De gemeenten hebben zich al gewapend tegen de in vasie van de „Mopeds". Aan zaken, die 's nachts langer openblijven, heeft Texel geen be hoefte, zegt WV-Den Burg. ,3ij het kampeerterrein Kogerstrand is een bar, die om half twee mag sluiten. Maar om half een gaan de lichten al uit omdat er geen gasten zijn. Onze vakantiegan gers gaan vroeg naar bed". De jongeren, die daar anders over denken moeten zich zelf maar vermaken. Zij scharrelen wat door de nauwe dorpsstraat jes. Vrijen na middernacht in het gras buiten de camping en moe ten dan heimelijk hun tent zoe ken. Want de voorschriften zeg gen, dat iedereen voor half een binnen moet zijn. Lammeren Toch, ondanks die invasie, zegt de politie: „van de jeugd hebben wij geen last. Ze zijn als lamme ren. Natuurlijk, een enkele keer moet wel eens worden ingegre pen. Een paar weken geleden bij voorbeeld toen enkele jongeren ruiten ingooiden in De Koog en 's nachts kabaal schopten, zijn we opgetreden. Maar voor de rest ge dragen ze zich voorbeeldig." Politieman Dijkstra: „je moet er rekening mee houden, dat de mensen er het hele jaar voor gespaard hebben. Een beetje vro lijkheid mag er dus best zijn als het maar binnen de perken blijft En daarover hebben wij tot nu toe geen klagen". Texels gasten vieren gepast va kantie. Met tienduizenden tege lijk. Voor het eiland vormen zij een jaarlijks terugkerende goud bron. Elk seizoen moeten meer mensen van buiten worden aange trokken om die stroom te begelei den. Op de terrasjes wordt veel door studenten bediend. En de meisjes, die voor de souvenirwin keltjes in Den Burgs dorpsstraat in folkloristisch kostuum kleedjes knopen, komen ergens uit Twen te. Nu de komende weken de Duitsers en masse zullen binnen vallen, zal die drukte nog groter Romantiek in spijkerbroek. kant van Den Hoorn. De dorpsbe woners hadden er over geklaagd, dat er 's avonds laat zo'n lawaai werd gemaakt. Toen men de brommers op het nabijgelegen kampeerterrein Loodsmansduin eens ging tellen, bleken het er ruim 250 te zijn. En dat hele le ger trok 's avonds na sluiting van Sarasani door de stille dorps straat. Sinds er borden staan bij de ingangen van het dorp is dat ver anderd. Ook Den Hoorn kan nu rustig slapen. Den Hoorn èn heel TexeL Ondanks Sarasani, ondanks die dikke 110.000 gasten, on danks de nieuwe invasie der langharigen. Trxel is een eiland van rust gebleven. Na middernacht. Op een muurtje van het zonne terras aan De Koog's dorpsstraat steekt 16-jarige Riet een sigaret op. Haar vriendin zit onderuit ge zakt op de grond. Twee Amster damse verkoopstertjes hebben hier haar dorado gevonden, al blinkt het niet aan alle kanten. De beurs is bijna leeg, bekennen ze, en geld voor een drankje op het terras is er nauwelijks meer. „We kunnen net de camping beta len en moeten liftend naar huis" zijn avonden, dat er duizend mensen komen, 't Lijkt soms wel of dan het hele eiland op bezoek is". Meegevallen Aanvankelijk had Texel er wel tegenop gezien toen de schuurdeu ren voor het eerst zouden wor den geopend. Maar men geeft nu ook officieel toe: 't is alle maal nogal meegevallen. Dat geheel verlaten in de donkere weiden achter Den Burg. De tie ners zijn dan naar de camping, want ook elders is het leven verstild. Op het handjevol terras sen en in de cafetaria's zijn de lichten al gedoofd. Want Texel wil vroeg naar bed en daar moet de toerist zich maar bij aanpas sen. Wie na twaalven het eiland ziet, kan zich nauwelijks voorstel len. dat het er overdag krioelt van toeristen. De Koog, Den Hoorn, Den Burg en Coxdorp zijn overvolle centra. Hotelruim te is er nauwelijks meer te vin den als niet ver van tevoren is besproken. En ook de kampeerter reinen moeten soms hun poorten sluiten omdat alle plaatsen zijn bezet. Het laatst gebeurde dat in het weekeinde van 1 juli. Naar Den Helder was doorgegeven, dat geen vrijgezelle kampeerders meer konden worden opgenomen. Bij de haven was een politie agent geplaatst die de jonge kam peerders dringend adviseerde de overtocht uit te stellen omdat de jongens en meisjes-terreinen vol zaten. Zelfs op het noodterrein De Krim bij Coxdorp was geen plaats meer. Alleen gezinnen kon den er nog terecht. Bekeuring Veel hebben er aan dat advies gehoor gegeven. Maar vele ande ren gingen toch, met het gevolg, Luieren op een overvolle camping.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9