Geweldig, joh", zei Beatrix 6) prinses Israëli's ontroerd door overweldigende huldiging Geldontwaarding in 1966 zeer sterk toegenomen Prins Claus zwaaide met oranje gladiolen Aan iedereen die heeft meegespaard aan Het Miljard, (f 1.000.000.000,-) AMRO BANK Financieel Weekoverzicht Pers ging door de knieën Slippende truck botst op bus 5 ZATERDAG 2Q JULIJ967 Prinses Beatrix en prins Claus vormden een stralend middel punt van het grote feest op de slotdag van de Nijmeegse Vier daagse. Na de vlotte aankomst van de prins, applaudisseerden beiden geestdriftig voor alle langskomende groepen en indi vidueler!. In de reportage hier naast vertelt onze verslaggever over het vrolijke feest, dat vrij dag in Nijmegen zo uitbundig werd gevierd. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Als een veldheer, die op z'n eentje een oorlog heeft ge wonnen, is Prins Claus vrijdagmiddag aan het slot van de Nijmeegse Vierdaagse ingehaald. Om tien minuten over drie arriveerde de Prins met zijn drie wandelvrienden voor de ere-tribune in de Sint Annastraat in Nij megen waar Prinses Beatrix vijftig minuten vol ongeduld had gewacht op de komst van haar echtgenoot. Toen die eindelijk verscheen, stond niets meer een blijde hereniging (na vier dagen?) in de weg. „Geweldig, joh", zei de stralende prinses vol trots. Volkomen fit zonder blaren of spierpijn verscheen de Prins met zijn drie Vierdaagse- vrienden drs. F. M. L. baron van Geen, mr. J. V. van Munster van Heuven en mr. F. Salomonson in Nijmegen. De laatste dag was één grote, langgerekte zegetocht geweest. Urenlang is de Prins onafgebroken overladen met toe juichingen. Vanaf de buitenwij ken van Nijmegen, waar de Prins zich verfriste en wat rustte voor de laatste sprong, tot aan de finish, zwaaide hij vrijwel onop houdelijk met een bos oranje gladiolen naar het publiek dat niet moe werd de Prins te hul digen voor zijn sportieve pres tatie. En het was hem aan te zien, dat hij, ondanks het vertraagde tempo in de laatste kilometers genoot. Zo ook later toen, nadat prinses Beatrix hem en zijn vrienden het Vier- daagse-kruis had opgespeld, „prinsheerlijk" en opgewekter dan ooit naast zijn echtgenote op de ere-tribune plaats had genomen om de grote intocht van de duizenden wandelaars gade te slaan. Moeizaam, maar vastbesloten om de eindstreep te halen zijn hier twee wandelaar ster s van de Haagse wandelsportverenigmg De Ooievaartjes op weg naar Nijmegen. Bij Cuyk met nog ongeveer twintig kilometer voor de boeg „ging het nog prima", zoals ze zelf vertelden, „ondanks veel, heel veel blaren". Maar de mevrouw reohts op de foto weet wat. de Vierdaagse betekent. Zij liep voor de 33e maal mee. In Nijmegen werden zij bedolven onder bloemen. Een hulde, die de Ooievaartjes-wandelaarsters na een zware Vierdaagse wel ver diend haddeii. (Van een onzer sportredacteuren) NIJMEGEN De deelname van prins Claus heeft een zwaar stempel gedrukt op de 51ste wat warm en hoe zwaar! Nij meegse Vierdaagse. Al was het alleen al door de enorme pu blieke belangstelling langs de route. Zo ook gisteren in Cuyck waar dit keer de kijkers kilome ters ver rijen dik opeen stonden gepakt. Daarnaast was er ook een recordaantal vertegenwoor digers van pers, radio en TV. Direct nadat bekend was gewor den dat prins Claus zou starten, verdubbelde het aantal aanvra gen voor perskaarten. In totaal nu zo'n vierhonderd. Maar de prins wilde niet meer zijn dan wie van de ruim dertienduizend andere deelnemers ook. Gisteren evenmin toen de kilometers lange wandelsliert de finish in Nijmegen bereikte. Behoudens die 89 pechvo gels die in het zicht van de haven de strijd moesten staken. In het totaal kregen 13.169 van de 14.102 dinsdag vol goede moed gestarte lopers en loopsters het Vierdaagse-kruis. Onder hen waren ook de ovationeel ontvangen Israeli's. Frontsoldaten, ge hard in de strijd, die moeite hadden hun emoties bij zoveel geestdrift de baas te blijven. Vele. vele minuten lang liepen ze door de dichte hagen van het publiek, terwijl het applaus langs de tribunes rolde, terwijl er van de daken werd geschreeuwd en duizende kelen de gescandeerde roep: „Is-ra-el, ja, ja, ja; Is-ra-el" overna men. De als vanouds schitterend marche rende Israeli's hadden handen tekort om alle bloemen en manden te torsen die hen in handen werden gespeeld. Het waren blijken van hulde en be wondering voor in dubbel opzicht ge leverde prestaties. ROMMELIGER De 51ste intocht der gladiatoren had veel gemeen met die vijftig voor gaande. Toch was het geheel wat rom meliger en verlaat. Velen hadden de intocht van prins Claus afgewacht om daarna voor het prinselijk paar te kunnen defileren. Bovendien werk te de een half uur verlate TV-uitzen- ding een trage binnenkomst in de SALTO Dat maakte natuurlijk het feest besprenkeld door een flauw door de wolken heen brekend zonnetje er niet minder om. Daar was het ap plaus voor de hardloper die al om half twee door de finish ging, het getrommel van op daken zittende meisjes die oude melkkokers met vloervarkens betimmerden, de grap jas die voor de eretribune zonodig een nummertje salto-springen moest weggeven en de Zwitser die het leuk vond de laatste kilometers barrevoets te gaan. Naast de zonderlingen ook de gede gen Vierdaagse-lopers zoals een ge lukkig lachende burgemeester M. W. Schakel uit Noordeloos die omstreeks half vijf met zijn zoon en twee doch ters bij de Vereniging arriveerde, het Noorse echtpaar dat vorige week de Apeldoornse Vierdaagse uitliep, de Engelse Bobbies met een minia tuur-Bobby van zes jaar in hun mid den en de Nijmeegse dame van 64 die voor de 34ste keerde tocht vol bracht, hoewel ze in januari nog een been had gebroken. DE GROEPEN Fier marcheerden de groepen uit Kinderdijk. Overschie, Charlois, De Haag, Leiden, Dordrecht en ook uit Zürich, Berlijn, Londen en Luxem burg. En dan natuurlijk niet te verge ten Israël. Spectaculair als altijd was de intocht van de grote schare militai re deelnemers al dan niet voorafge gaan door een pittig muziekkorps. Nijmegen was in de ban van de Vierdaagse en duizenden (waren het er gisteren geen honderdduizend?) evenzo. Vandaag kwam de kater, maar maandag is iedereen weer tot de werkelijkheid teruggekeerd. Of niet? Nou ja, die blaren...! Bedolven onder grote hoe veelheden bloemen, liepen de zo populaire Israëlische mili tairen hun laatste kilometers. Voor deze groep werd de Vier daagse één lange sympathiebe tuiging met hun vaderland. En vooral de charmante meisjes droegen zeer veel bij tot het succes ixtn de Israëlische deel neming. moe. Of het nu een grote groep mili tairen of een strompelende stumpe raar betrof, ieder kreeg zijn „konink lijk" deel. Het was een vrolijk feest, waarbij beiden zich bijzonder amuseerden. Vooral ook door het feit dat diverse wandelaars de Prins spon taan de hand kwamen drukken en anderen de zo dik verdiende bloemen op de tafel voor het prinselijk paar deponeerden. Van tijd tot tijd sprong prins Claus van zijn stoel wanneer hij iemand ontdekte die hij onderweg kennelijk had leren kennen. „Gefeliciteerd, hoor", riep hij naar een dame, die diep buigend voor de ereloge defileer de. De koninklijke deelnemer voelde zich één met allen zoals in het Vier- daagse-lied staat. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat prinses Beatrix en prins Claus die toch gisteren echt vijftig klilometer heeft gelopen om vier uur zouden vertrekken. Maar bran dende voeten en vermoeide benen ten spijt, prins Claus schudde heftig van „nee", toen één van de organisatoren van de Vierdaagse hem erop attent maakte dat het vier uur was. Pas toen de staart van de wandel meute in zicht kwam en de klok in middels kwart voor vijf wees, nam het koninklijke gezelschap afscheid en vertrok onder luide toejuichingen yan het geestdriftige publiek naar kasteel Drakensteyn. OBJECT Urenlang was een stralende prinses Beatrix en later ook prins Claus een dankbaar object geweest voor alle pers- en amateurfotografen, die de „plaat van hun leven" wilden maken. Daarbij zon iedereen op middelen, om toch maar zo dicht mogelijk bij het prinselijk paar te komen. Een wat oudere dame uit Amsterdam ver oorloofde zich zelfs de vrijheid de prinses de hand te drukken, terwijl haar vriendin snel dit unieke feit op de gevoelige plaat vastlegde. PANIEK Zo geruisloos als het prinselijk paar Nijmegen verliet, zoveel opschudding had de komst van beiden veroor zaakt. De toch al zenuwachtige leden van de Vierdaagse-organisatie raak ten lichtelijk in paniek toen prinses Beatrix om kwart over twee een kwartier vroeger dan was afgespro ken in gezelschap van de echtgeno tes van baron Van Geen en mr. Van Munster van Heuven arriveerde. Persfotografen en journalisten dreigden in één run de prinses onder de voet te lopen omdat de dranghek ken, die men op het laatste moment had willen plaatsen nog niet waren aangebracht. Toen diverse fotografen niet direct bereid waren het bij één plaatje te laten, leek de zaak uit de hand te lopen, maar een charmant gebaar van de prinses zelf was vol doende om de orde snel te herstellen. Ook de binnenkomst van prins Claus „wat een conditie heeft die kerel", zeiden zijn wandelvrienden na afloop e kostte menig zweetdrup peltje. Motoragenten reden af en aan om te vertellen hoever de prins was gevorderd, terwijl diverse posten langs de route via een portofoon met elkaar in verbinding stonden. Na elke honderd meter scheen het nodig te zijn iets over de stand van zaken te vermelden. Gekleed in een geel sportshirt en een uiterst sportieve lichtblauwe pan talon alsmede bruine schoenen, arri veerde de Prins achter een enorm Pi ins kreeg 300 m cadeau (VM •rslaggevers) s Ben- NIJMEGEN I on de 2 meter die hij in vier dagen h leggen, heeft prins Claus 30 cadeau gekregen. Nadat prin trix hem en zijn metgezellen voor de ere-loge aan de St. Annastraat het Vierdaagse-kruis had opgespeld, nam het gezelschap op de tribune plaats om de rest van de wandelstoet aan zich voorbij te laten trekken. Niemand die de prins dat toegiftje misgunde, maar teleurgesteld waren de kleine tienduizend kijkers die juist op dat laatste stuk parcours zaten en vol ongeduld de finish van de prins afuaclitten. Onder hen was een groep van twintig spastische kin deren die een plaatsje in de voorste lijn hadden gekregen om niets van de koninklijke loper te missen. Maar de laatste meters over het Keizer Karelplein en om de hoek de Oranjesingel werden de prins ge schonken. Voor één keer had hij zich door de organisatoren laten verlei den voor „buitenbeentje" te spelen. Die negen nullen vertellen dat bijna een kwart miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de AMRO Bank. Samen hebben zij ervoor gezorgd dat aan die bank nn meer dan één miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Dat is een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar zo verbazingwekkend is het niet Want de AMRO Bank heeft spaarmogelijkheden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom: u spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de AMRO Bank. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK AMSTERDAM Het meest opvallende in deze vakantiepe riode is wel dat de effectenbeurs, ondanks de zeer geringe handel, een goede ondertoon weet te be waren. Men zou eruit kunnen concluderen, dat er enig vertrou wen blijkt te bestaan over de gang van zaken in het bedrijfs leven gedurende het lopend jaar. In Engeland heeft het debat over de economische ontwikkeling in dat land weinig positiefs opgeleverd. Op merkelijk is het wel geweest, dat de linkervleugel van de Labourpartij vrij sterk gepleit heeft voor een deva luatie van het pond sterling, om daarmee een (tijdelijke) stimulans voor de export te krijgen. Op die wijze zou de grote werkloosheid kun nen teruglopen en de groei der econo mie bevorderd worden. De Britse Labour-regering heeft echter duidelijk doen blijken momen teel niets van een dergelijk paarde- middel te willen weten en heeft uit drukking gegeven aan haar hoop. dat de uitwerking van de getroffen maat regelen ter sanering van de economie straks wel zullen blijken. De positie van Engeland, waar een Labour-kabinet de overtrokken ver houdingen moet trachten te herstel len, is uitermate moeilijk en wordt nog verergerd door de crisis in het Midden-Oosten. De sterling-saldi der olievorsten worden gedeeltelijk terug getrokken en oefenen een zware druk op het pond sterling uit UITHOLLING groot Zwitsers detachement dat ova tioneel werd begroet. Binnen een snel opgetrokken omhei ning van dranghekken kon de spon taan opgesprongen prinses Beatrix om tien over drie haar sportieve echt genoot begroeten. Ook jhr. mr. J. M. van Rijckevorsel, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en marslei der B. D. F. Breunese feliciteerden de Prins. Dank zij de uitstekende organisatie van de Nijmeegse politie verliep dit feestelijk en tevens intiem tafereel tje zonder één incident en binnen twee minuten. Het was zonder twijfel het hoogte punt van de 51e Vierdaagse. Sterker, van de gehele, rijke, Vierdaagse-histo- ber, op welke dag het kabinet-De Jong met zijn plannen voor de sane ring van 's lands financiën voor het voetlicht moet komen. Het zal een hele toer worden om met een „drage lijke" begroting voor de dag te ko men en de geruchten over aan te brengen bezuinigingen zijn nog niet indrukwekkend te noemen. Een voortzetting van het inflatoor beleid der laatste jaren betekent ech ter een verdere uitholling van de gul den. Hoe erg deze uitholling is voort geschreden, werd opnieuw voor ogen gesteld door een publikatie van een grote Amerikaanse bank. Deze bere kende, dat in ons land de geldont waarding in 1966 5,6 pet. bedroeg te gen 5 pet. over 1965. Ons land neemt in de rij der 19 Westeuropese landen met dit percentage de vierde plaats in, als men alleen de industrielanden neemt, zelfs de derde plaats. In Bel gië was de muntontwaarding in het afgelopen jaar 3,9 pet., in West- Duitsland 3 pet., in Frankrijk 2,6 pet. en in Italië slechts 2,3 pet. Stelt men daartegenover de 5,6 pet. in ons land, dan is dit cijfer toch wel alarmerend te noemen. De laatste tien jaren bedroeg de geldontwaarding in ons land 34 pet., met welk percentage de koopkracht van de gulden, gemeten naar de kosten van het levensonderhoud, is verminderd. VOORZICHTIG Als dan in sommige kringen op nieuw gepleit wordt voor een loonsverhoging, die de produktiviteits- stijging te boven zou gaan, dan vra gen wij ons af, of men dan nooit leren wil of begrijpen. Gelukkig wordt ech ter veelal ingezien, dat, gezien de flin ke werkloosheid in ons land, alles moet worden gedaan om de „gezon de" (niet gesubsidieerde) werkgelegen heid te stimuleren en één der midde len daartoe is stellig een voorzichtig loonbeleid in de komende tijd. Van de internationale aandelen werd Kon. Olié hoger verhandeld en men kwam gisteren op circa 131. Unilever, welk fonds al geruime tijd „dood" in de markt ligt, was ook iets beter gestemd. Hier moet men reke- NIJMEGEN 't Viel voor sommi gen die gisteren op welke manier dan ook leiding moesten geven aan het Vierdaagsegebeuren niet mee, onder benarde omstandigheden de positie ven bij elkaar te houden. Zo stonden al vroeg in de middag tribune-contro leurs met de handen in het haar om dat kijkers die geen kaartje hadden domweg de toegang naar de tribunes hadden versperd door op de grond te gaan zitten. Er ontstonden kleine vechtpartijen met degenen die wel een kaartje hadden, maar niet anders dan na veel gedrang hun plaats kon den veroveren. Gedrang was het ook rond de ere-tribune waar prinses Beatrix zat De grote horde persfotografen en ca mera-mensen van maar liefst zeven TV-stations ontnam een deel van het publiek tegenover de ereloge het uit zicht op de weg. En dat terwijl men 4 per plaats had betaald. In spreekkoren werden de perslie- den verzocht zich te verwijderen. Or ganistoren overlegden, maar zagen geen oplossing. Totdat iemand op het idee kwam iedereen te laten zit ten. Zo „knielden ejn honderd ver tegenwoordigers van de „koningin der aarde" op het asfalt aan de voeten van prinses Beatrix. Dat bleek ook te kunnen. En iedereen was tevreden. De prin ses lachte en het publiek applau disseerde royaal voor zoveel mede werking... ning houden met de grote belangen van dit concern bij de gang van za ken in Groot-Britannië, waarover wij eerder schreven. Philips zal zijn cij fers over het eerste halfjaar 17 au gustus a.s. publiceren. Hoogovens liep op van 88 tot 91. KLM De Kon. Luchtvaart Mij kwam met een winst van 18,4 miljoen over het eerste kwartaal van 1966/'67 voor de dag tegen 33 miljoen over dezelfde periode van het vorig boekjaar. Dat viel de beurs tegen. Het bestuur wees op de crisis in het Nabije Oosten, welke het vervoer veel afbreuk heeft gedaan. Maar men wist de beurs te bemoedigen door de opmerking, dat, zodra de resultaten over de belang rijkste eerste twee kwartalen bekend zijn, het bestuur zal kijken of tot de betaling van een interim-dividend kan worden overgegaan. Als het enigszins mogelijk is, zal dat wel gebeuren, denken wij, daar de K.L.M. graag met een internatio nale emissie zal komen voor de finan ciering van de kostbare aanschaf van nieuwe vliegtuigen. Intussen viel KLM deze week van 365 tot 343 te rug. In de lokale afdelingen viel de stij ging van Ned. Kabelfabrieken op (293 pet.), de verdere stijging van bier en bols, terwijl Zout-Zwan door verdere winstnemingen getroffen werd. WAARDENBURG Een slippende truck met oplegger is gisteravond voor de oprit van de verkeersbrug over de Waal tegen een autobus uit Rotterdam gebotst. In de bus zaten deelnemers aan de Vierdaagse die naar huis terugkeerden. De truck boorde zich diep in de bus. De chauffeur moest met le vensgevaarlijke verwondingen in een ziekenhuis te Zaltbommel worden op genomen. Zeven andere inzittenden liepen min of meer ernstige verwon dingen op. De vrijwillige brandweer van Waar denburg heeft met snijbranders de voertuigen uit elkaar gesneden. Ui teraard was de ravage zeer groot. Er vormden zich aan beide zijden van de brug kilometers lange files. Kolonel Breunese houdt er inee op NIJMEGEN Het ziet er naar uit, dat het dit jaar de laatste keer is geweest, dat kolonel b.d. F. Breunese als marsleider is opgetreden van de Nijmeegse. Hij heeft zijn medebe stuursleden van de KNBVLO (Ko ninklijke Nederlandse Bond var. Li chamelijke Opvoeding) te kennen ge geven dat htij niet meer in aanmer king wil komen voor deze functie. Schaakteam won van Finland (3-1) HARRACHOV Het Nederlandse studentenschaakteam heeft vrijdag in de achtste ronde van het wereldkam pioenschap in het Noordboheemse Harrachov met 3—1 van Finland ge wonnen. De afgebroken partij uit de- zesde ronde tegen Ierland eindigde in een 22 gelijkspel. Door deze resultaten bezetten de Nederlandse studenten in groep B de vierde plaats met 16 punten. Honga rije heeft met 20 punten de leiding. In groep A gaat Rusland nog steeds aan kop. De Russen hebben 20,5 pun ten en 1 afgebroken partij, de Ver. Staten staan op de tweede plaats met 18,5 punten en twee afgebroken par tijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5