Jeruzalemhof je aan Kaiserstraat bestaat dezer dagen 500 jaar Weekagenda Bescheiden feest in augustus Wouter Usbrantszri. begaan met lot van dertien arme mannen 96* aawlEUWE LEIDSE C0URAN1 ZATERDAG 29 JULI 1967 Zaterdag (29 juli) Den Haag Zuideroark. 8 uur: Meat Se Stars. Dagelijks in Den Haag Circus-theater Scheveningen: tot en met I sept., 8.15 uur. musical Anatevka. Paviljoen-theater, tot en met 3l' aug. naandags geen voorsteling) 8.30 u. show an Wim Sonneved) Maandag (31 juli) Luxor, Stationsweg 19, 10 uur commis- e jeugdvakantiebezigheden, Laurel en ardy in wonderland. DEN HAAG Zuiderpark. 2 uur: Lim- urgs jeugdtoneel. Dinsdag (1 aug.) Stadhuis. 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds ed. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 u.; spreekuuur hr. Emigratiecentrale. Luxor, Stationsweg 19, 10 uur: commis- e jeugdvakantiebezigheden, Laurel en 'ardy in wonderland. KATWIJK AAN ZEE: Nieuwe Kerk, 8 ur: orgelconcert Jan J. van den Berg. DEN HAAG Zuiderpark, 2 uur: Lim- urgs jeugdtoneel. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: oofdstadoperette met „Zwei Herzen im reivierteltakt". Woensdag (2 aug.) Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: reek uur sociale raadsvrouw. Luxor. Stationsweg 19. 10 uur: commis- jeugdvakantiebezigheden. Laurel en ardy in wonderland. Den Haag Zuiderpark. 2 uur: De vonturen van Pepino de clown. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 uur: oofdstadoperette met „Zwei Herzen im ierteltakt". SCHEVENINGEN Oude Kerk. Kei- irstraat, 8 uur: orgelconcert Jan van met fluitiste. Donderdag (3 aug.) Jeugddorp Voorschoterweg. 2 uur: com- jeugdvakantiebezigheden, va- étéprogramma. DEN HAAG Zuiderpark, 2 uur: to- leelgroep 66 met „De schitterende choenlapper". DELFT Oude Kerk, 8 uur: orgel- meert Jan J. van den Berg. NOORDWIJK AAN ZEE Huis ter uur nam.: concert The Southwest ri State College U.S.A., Chamber lingers, superb American chamber-choir. Vrijdag (4 aug.) Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert Jiri topek (Praag). Tentoonstelling corsowagens: zie apar- vermelding. DEN HAAG Kloosterkerk, L. Voor- lout, 1 uur: orgelbespeling Bernard Re- looy. Zaterdag (5 aug.) Corsodag Corso Rijnsburg-Leiden: 1.30 ui trek van veiling Flora RIJNSBURG, 2.30 n OEGSTGEEST (Rijnzichtweg) ar in LEIDEN (Stationsplein). 5.15 ia pauze in Doelenkazerne) voort- etting in Leiden (Noordeinde). Avond- oute door RIJNSBURG. DEN HAAG Lutherse kerk. 8.15 ar: orgelconcert Renë Rakier, met DEN HAAG Nieuwe Kerk, Spui, 8 ar: orgelconcert Jan J van den Berg, net Otto Sterman, declamatie. Bezichtiging huis ten Bosch Bezichtiging paleis Huis ten Bosch Den Haag. tot en met 25 aug.. op werkdagen van 10 tot 16 uur, niet op zaterdag zondag. TENTOONSTELLING CORSO Veiling Flora RIJNSBURG: tentoonstel ling corsowagens op vrijdag 4 aug. van 18 tot 23 uur en zaterdag 5 aug. van 9 tot 12 uur. Een dokter nodig? Tot zaterdagmiddag 12 uur raadplege men de eigen huisarts (als deze vakantie is), daarna de doktersdienst op bellen, 5 maal 2. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171. tel 20502 en Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno- en door apotheek Herdingh Blanken. De dienst van apotheek Voorschoten wordt op zondag 30 juli van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waargenomen door Apotheek Zuid-West. De Oegstgeestse Apotheek is geopend LEIDEN Bij het vijfhonderdjarig bestaan van het oud ste Leidse hofje, het Jeruzalemhof je, heeft het zineen overzicht te geven van zijn geschiedenis, maar eerst iets te zeggen over de hofjes in het algemeen. De eerste vorm „van het in gemeenschap bijeen wonen'9 zijn de „Begijn- ho ven" geiveest. De begijnhoven waren behuizingen voor maagden en weduwen, die, door de bijzondere aard van hun religieuze levenswijze (zonder een kloostergelofte af te leggen)., het midden hielden tussen kloosterlingen en leken, eerst „religieuze vrouwen" genaamd, later „Be gijntjes". De meeste begijnhoven zijn gesticht tussen 1200 en 1300. Ze komen vooral voor in België en Frankrijk. Nederland heeft ook begijnhoven gehad. Het enigenog door begijnen bewoonde hof is, naar ik meen, dat van Bre da. I' olgens een oude traditie bezoekt H. M. de Koningin, bij een verblijf in Breda, altijd nog dit hof. Het Jeruzalemhof je aan de Kaiserstraat bestaat volgende maand vijf honderd jaar. Een van de regenten, de heer J. P. Zwanenburg, schreef voor ons bijgaand arti kel. Het beheer van het hofje berust bij de dia conie van de Leidse Her vormde Gemeente. Het is de bedoeling, het vijf de eeuwfeest op een za terdag in augustus be scheiden te vieren. Leiden heeft een drietal „Begijnho ven" gekend. Het modiste is ongetwij feld geweest „Het St. Agnietenhof", gesticht in de 13e eeuw. De huisjes stonden rond de kerk ter plaatse van de huidige Universiteitsbi bliotheek aan het Rapenburg. Een deel van de kerk bestaat nog steeds en gebruik als boekenmagazijn van deze bibliotheek. De andere waren „Het Pieter Sy- mons Begijnhof" aan het Pieterskerk en „Het St. Pancras Begijnhof" de Hooglandse Kerkgracht. Gasthuizen DEN ANDERE VORM van het in ge- -Lj meenschap samenwonen zijn de „Gasthuizen" geweest. Het doel van deze gasthuizen Lei den telde er vijf was „het betrach ten van de werken van liefdadig- Men trachtte dit doel op twee manie ren te bereiken: men verpleegde er behoeftige lie den en (of) zieke inwoners der stad. soms ook vreemdelingen; aan arme inwoners van de stad werden onderdak en maaltijden verstrekt. Onze stad is met vijf gasthuizen rijk bedeeld geweest. Het oudste was waarschijnlijk het uit 1276 daterende „St Cathrijnen-gasthuis", gesticht als „Hospitale Pauperum", behorend tot de St. Pieters-parochie en gelegen aan de Breestraat. De Waalse kerk is de vroegere kapel van dit gasthuis. Aan de Oude Rijn, ter plaatse van het huidige kantoor van de diaconie der Herv. Gemeente, stond het St. Bar- jasthuis. Kort voor de Hervor ming veranderde de naam in „Huiszit- tenhuis". in de volksmond „Minne- pot". Het „St. Cecilia-Gasthuis" gele gen aan de Vrouwenkerksteeg, St. Ag- nietenstraat en Klooster was van oorsprong een „klooster" en werd in 1596 verbouwd tot gasthuis. Door het opnemen van pestlijders, krankzinnigen en drankzuchtigen kreeg dit gasthuis meer de vorm van een ziekenhuis. Het gebouwencom plex, dat nog vrijwel geheel intact is, heeft ook bekendheid gekregen door dat Boerhaave hier zijn practicum voor medische studenten hield. Nu zijn het de Boerhaavezalen. Het „Onze Lieve Vrouwen-gasthuis" was verbonden aan dc St. Par.cras-pa- rochie en werd gesticht aan de Hooi gracht, later verplaatst naar de Hoog landse Kerkgracht. Nu is dit het ge bouwencomplex van het vroegere weeshuis. Dit gasthuis bestemd voor zwervers was te klein om zich te handhaven tegenover het veel grote re „St. Elisabeth-gasthuis" en werd in 1580 daarin opgenomen. Dit „St. Elisabeth-gasthuis" het vijfde in de rij gelegen aan de Oude Vest in de Onze Lieve Vrouwen parochie, werd gesticht door Jan Dirc Coenenz. en zijn vrouw Katrijn Wil lem Teedenszoon in het begin van de 15e eeuw en was bestemd voor arme zieke vrouwen. Later verrees ondanks het verbod in de stichtingsaóte op een gedeelte het binnenterrein een aantal huisjes, die nu bekend zijn als het ..St. Elisabeth-hofje". Dit zijn de „Prove niershuisjes", behorend tot 't gasthuis en bestemd voor echtparen, die zich door afstand te doen van. hun bezittin gen voor het leven inkochten. Met deze proveniershuisjes van het St. Elisabeth-gasthuis eveneens een min of meer gesloten gemeenschap vormend zijn wij bij onze „Leidse Hofjes". Naastenliefde LEIDEN na Amsterdam oudtijds Hollands tweede stad volgt de- :e stad ook op in het aantal hofjes; telde Leiden vroeger 38 hofjes ook wel „pieuse gestichten" genoemd Amsterdam bezat er 50, terwijl over geheel Nederland verspreid er r dan 200 waren. Verreweg de meeste hofjes zijn gesticht door welgestelde burgers en burgeressen, die uit godsdienstzin en naastenliefde een deel van hun vermo gen bestemden voor het bouwen groep huisjes voor alleenstaande en weduwen of voor echtpa- altijd onder toevoeging vai de zinsnede „oud van dagen en met weinig aardse goederen bedeeld." Soms kwamen de hofjes tot stand bij het leven van de stichter, andere wer den na diens overlijden gebouwd door „executeurs", ter uitvoering van de laatste wil van de stichter. Bijna alle hofjes vermelden boven de ingang in wijdlopige opschriften en verzen de namen van de stichter. Ook wordt dit wel vermeld op een ge denksteen op de binnenplaats en hangt in de regentenkamer een geschil derd portret van de stichter of stich ters. Bij het oudste Leidse hofje is var. deze opschriften niets te vinden. Er is zelfs geen regentenkamer. Alleen bo ven de tweede deur in de rij var huisjes een eenvoudige steen „gesticht in 1467". Het Jeruzalemhofje staat aan de Kaiserstraat 49. vroeger Celle- broersgracht, genoemd naar het gelijk namige klooster, gelegen ter hoogte van de tegenwoordige Manege. Na de demping van de Celle broersgracht in 1875 werd de straatnaam veranderd in Kaiserstraat naar de sterrekundige prof. Frederik Kaiser, geboren 10 juni 1808 te Amster dam en overleden te Leiden 28 juli 1872. Ar me mannen Het E l isab eth -gas t h u ish of je aan de Oude Vest dat al enkele ja ren in restauratie is om als ver pleeginrichting voor chronisch zieke bejaarden te kunnen dim broersgracht, niet ver van de Blau we Steeg (een straatje in het ver lengde van de Bakkersteeg en lo pende naar de vijfde Binnenvest gracht) de koopman Wouter Ybrantszn. In 1467 besloot Wouter Ysbrantszn, zijn behuizing te bestemmen tot een samenwoning van dertien arme mannen en hun een zeker inkomen te geven tot het einde van het leven. Tevens besloot hij bij zijn behui zing een kapel te stichten ter her innering aan zijn Pelgrimstocht naar Jeruzalem in 1462. Deze ka pel kreeg de naam „Kruis Capel le", dit vanwege de afbeelding van het Heilige Graf die in de kapel zou worden aangebracht. De uiterste wil van Wouter Ysbrantszn. werd in de volgende be woordingen vastgelegd (uit Beschrij ving der stad Leyden. door Frans van Mieris. In 't jair ons Heeren duysend vier honderd seven ende sestich, op de Pinxsteravond, ter eren Goedesende der twalef apostelen, ende der zuver maget Maria, ende alle Godes Heyli- gen, ende oic die Heilige drievuldig heid is dit mijn wterste wille, bij mijn gaen ende bij mijn staen, ende oic myn selfs hant gescreven. In den eersten, al sulke huysingen als ic op die Cellebroedersgracgt heb- be staen, die gheve ic puermentlic om Goeds willen, en de dair toe make ic daer een Capelle, ende dat sel heeten die Cruyscapelle, ende men sal die laten wijen, ende dat heylich graf dair in setten; ende voirt in die camereii dair sellen in wonen dertien a mannen, die eerlic zijn, ende van goe den sijn vergaen, die sal men daar annemen, ende geven hem sulke pro ven, als den huyse vervallen mach; 9.15 Camera 2.30, 4.45 divan (alle leeftijden. Lido (2.30, 7 en 9.15 i 4' uur). De tortelduif dienst (14 jaar). Luxor (2.30, 7 4.45, 7 9.15 pore, opdracht Rex (2.30, 7 i 9.15 15 uur; zondags 2.30. Singapore. Singa- ijf (14 jaar) De judoka i 9.15 i zondags Naakte onschuld (18 jaar); 10.30 uur: Flipper en de dolfijnen (alle leeftijden) Trianon (2 en 8 uur; zondags 2. 5 ar): The sound of music (aile tijden). AUTOPECH??? 24 uur pea- dag staan onze servicewagens en onze 4 tons kraanwagen voor u paraat. Uniek is onze fotodienst bij ongevallen en aanrijdingen. LEIDSE AUTOREPARATIE- en A UTOBERGINGSDIEN ST Tel. 25216 b.g.g. 20693. Werkplaats p.a. iVIiddelstegracht 89. Leiden. Badinrichtingen L)e gemeentelijke oaaiiincniingen OJ" at volgende ujder geopend Linaesiraai lb maandag geslotet unsdag 913.15 u en 13.30—17.15 u. woensdag gesloten, donderdag ^ti bia u vrijdag 9—11.15 u en 13.30—18.4; j zaterdag 8—11.15 u en S-Sb-ie-SU VaD dei Wertstraai 3ü maandag er nnsdag gesloten woensdag 8—11J5 ei ,3.3017.15 u.. donderdag 8.3011.15 -r 3 30—18 15 u.. vrijdag 8 30—11.15 u n „•.30—18.45 u„ zaterdag 7.30—11.15 er i3.30—16.30 u. lange als die man left, ende niet laug her: ende dese huysinge heeft belegen, an die Noortzijde Dire. Dircxz. an die Suytsijde Katrijn Dircx dochter, ende strecket voirt wt die gracgt, tot acher die achter earner, ten halve sloet toe. alsoet nu betimmert is. Item, noch gheve ic dese huysinge, die helft van negen morgen lants, dat gelegen in't eynde van Wateringen, en de hiet die Hogewerf, bij Onelairdijc, ende leyt gemeen mit Pouwels Coep, ende geit, vijf en twintich Wilhelmus scilden 't sjaris. Item, noch die helft van tiendalf morgen lants, ende gelden sestien dalf Wilhelmus scilt, ende dair gaet of drie ende veerticli grootte thijnsgelde, ende leyt in Maeslant, ende leyt gemeen mit Pouwels Coep. ende noch drie mor gen bij Huychgeshoick, en de heeft elf roem dycx, ende geit acht pont vrijs gelts, na wtwysinge der cedulen. Item, noch bespreke ic totten huys voirsz hondert cronen wt mijn co- manscap, tot die Capelle te versien, boicken, kelken, ornamentenende an dere syeringe, ende een misse ter wec- ke, alle Veidages. Item, deze voirsz Capelle met sulke huysinge, die sette ic, by rade der stede van Leyden, in de Huysitte- meesters handen, dat sy dair toesien sullen, dat men dair twee eerlïke man nen, omtrent die grast dair toe nemen sal den huyse te bewaren, gelike hoir selfs goeden, ende als dair een sterft, soe sullen die Huysittemeeste- mit die twee mannen een ander goet man daar inne setten, op hoir confientie. Item, hier voir sullen die Huysitte- meesteren hebben hondert croenen en de dair voir sullen zy weder wtreyn- ken die dertin arme mannen ,die in den voirsz huyse wonen, op ten heyli- gen Kerstavont. elc een niewt hem de. Mis op vrijdag Ei—Ut guu.u,. vujrss; WOUTER YSBRANTSZN. sloot daarna met de commandeur van Sint Pieterskerk een verdrag over het stichten van een kapel en woningen aan de Cellebroersgracht, genaamd „Jeruzalem". De aanhef van dit verdrag is als volgt: Hier bfegynt die fondacie van Jerusa lem op die Broergensgracgt, die Com- menduier, en de Wouter Ysbrantszoon 't samen geordiniert hebben mit meer ander toe inder lyl weesenden, ende hoer macht is mit een instrument Van Meester Jan van Leyden, en ghesciet is in 't jaer XIIIIc LXVII op ten 11 den dach in Aughstus, er gecopiert staat in Jerusalems register, die eerste brieff. enz. enz. In dit verdrag staat ook de inrich ting van de kapel beschreven, met een omschrijving van het altaar. Ook moet de kapel een luidklok hebben, zwaar 24 pond. Vrijdags moet een mis den opgedragen. In het verdrag met de commandeur van de St. Pieter staat verder dat bij overlijden van de stichter, de comman deur en de Huiszittenhuismeesteren het beheer over het hofje zullen krij gen. Later blijkt, dat Wouter Ystorantszn. zijn laatste wilsbeschikking maar net op tijd heeft vastgelegd, want op de avond vóór kerstmis 1467 komt hij te overlijden. Het huwelijk van Wouter met ALYT was kinderloos gebleven. Na zijn overlijden zagen de weduwe en de verdere familie van alle rechten op het hofje en de kapel af en werd het beheer overgenomen door de com mandeur'van de Pieterskerk. Na de Hervorming IVA Dl£ Hervorming kwam het be heer van het Jeruzalemhofje ge heel in handen van de Huiszittenhuis meesteren van de Hervormde Kerk. Huiszittenhuismeesteren waren belast met de verzorging van de thuiszitten- trmen, die niet in een gesticht wa- opgenomen en die ook niet langs de huizen liepen te bedelen. De Huis zittenhuismeesteren vergaderden in het „Huiszittenhuis" aan de Oude Rijn (nu kantoor Herv. diaconie). Zij hiel den daar ook uitdelingen van turf, brood en andere levensmiddelen aan huiszittende armen", ook „diaco- nie-armen" genaamd. Na de hervorming werd de kruiska- pel tot 1613 gebruikt door de Lutherse Gemeente, die daarna een eigen kerk gebruik nam aan de Hooglandse Kerkgracht. Van 1622 tot 1644 werd de kapel gebruikt door de Engelse Ge meente, die in laatstgenoemd jaar ver huisde naar de kerk der „Falide Begij- -■ïn" aan het Rapenburg. In 1630 stelden de twee regenten en twaalf Huiszittenhuismeesteren RE GELS op waaraan de beaners van het Jeruzalemhofje zich dienden te houden. Een aantal van deze regels is waard •ermeld te worden. Er zullen wonen dertien arme mannen, die eerlijk zijn en van goede wille; 2. zij moeten genoegen nemen met het huisje, dat hun wordt toege- 3. zij moeten beloven het huisje goed te onderhouden en moeten met hun eigen naam of merk on dertekenen; 4. dat ieder manspersoon die een vrouw heeft zijn vrouw bij zich mag opnemen, zolang de man leeft, niet langer; zes weken na het overlijden van de man moet zij vertrekken en met de regenten haars mans goed delen, ieder de helft; de kleding van linnen of wollen stof, mitsgaders alles wat tot den lijve en de gerieve van de man is geweest, vervalt aan het hofje; de vrouw mag haar kleding en wat tot haar lijf behoort houden; komt de vrouw eerder te overlij den, dan mag de man al haar goederen houden, mits hij haar „eerlijk ter aarde laat bestel len"; 5. bewoners mogen niet uit bedelen gaan; 6. niemand mag het hofje verlaten voor de werkklok 's morgens luidt, men moet 's avonds voor het luiden van de klok binnen zijn en mag daarna het hofje niet meer verlaten; 7. man en vrouw moeten de regen ten en Huiszittenhuismeesteren met alle „eerbiedigheit en reve rentie bejegenen". ''Kerst-hemd DIEGELS of reglementen bestonden voor alle hofjes. Hiertegenover stonden voorrechten, die voor elk hof je weer anders waren. Deze voorrech ten konden bestaan in vrij wonen, vrij water, vrij licht en in verstrekkingen in natura, vanouds „PROVE" „PREUVE" genoemd. Het Jeruzalemhofje aan dc Kai serstraat is een proper hofje dat 'zoveel mogelijk is aangepast aan de eisen van bewoning in deze lijd. Met de aangrenzende tuin van het Bethaniehof vormt het een oase van rust in dit drukke stadsgedeelte rond de universiteit. Foto Van der Horst Ook deze waren voor elk hofje an ders. De PREUVE kon bestaan uit het of tweemaal verstrekken van turf, van aardappelen of een bedrag in geld, bijv. met Pasen of Kerstmis. In de laatste wilsbeschikking van Wouter Ysbrantszn. staat, dat de re genten op de Heilige Kerstavond aan bewoners een hemd moesten verstrekken, een PREUVE, die reeds lang is vervallen. De bemoeienis van de eerste regen ten betrof vooral het vrijmaken der conventualen van drukkende belastin gen, zowel van de stedelijke accijnzen als van de gemeenlandsmiddelen. In 1591 werd een aantal Leidse hofjes waaronder dat van Jeruzalem vrij gesteld van accijnzen op bier. Dezelfde hofjes genoten in de zeventiende eeuw vrijdom van accijnzen op vlees en turf. Deze vrijdom van accijnzen bleef tot omstreeks 1823 voor de hofjes van kracht. Nadat in 1644 de Engelse Gemeente de kapel had verlaten, werd deze al leen nog voor wereldse doeleinden ge bruikt. Eerst als ruimte waar laken- persen werden opgesteld, later als ver gaderruimte voor de hoofdlieden van Bierdragersgilde, na 1811 als opslagplaats voor turf en ten slotte als wijnkelder. In 1887 werd de kapel die zeer bouwvallig was geworden afgebro ken. Na de afbraak werden enkele hou ten onderdelen van de kap opgeborgen n de Lakenhal. Tevens bevinden zich n de Lakenhal een aantal schilderij- rn, een steen met twee bierdragers en het opschrift „Het Bierdragers Gilde- huis" en een paneel met een veertien- regelig opschrift betreffende de stich ting van het Jeruzalemhof. Op de plaats van de kapel werden in 1887 twee huisjes gebouwd. Deze worden iu als bergruimte gebruikt. Reeks verbouwingen j~\IE oorspronkelijke huisjes waren evenals van de andere hofjes zeer eenvoudig van indeling, nl. woon kamer, keukentje, alkoof en zolder. Op de binnenplaats stond een pomp voor de watervoorziening, terwijl buiten een hoekje van de binnenplaats de gemeenschappelijke toiletten wa ren. Door verbouwingen en vernieu wingen in 1892, 1901, 1930, 1936 en 1960/'63 is van de oorspronkelijke inde ling der huisjes weinig meer over. Vooral door de laatste vernieuwingen, bestaande uit granito- aanrechtbladen in de keukens en toiletten met wa terspoeling, zijn de woningen bij be jaarden zeer in trek. Het Jeruzalemhofje behorend tot het zg. tuintype, grenst met de tuin aan die van het Bettaniënhof. Het ge heel vormt een oase van rust in het drukke stadsgedeelte rond de Universi teit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3