Kerken in VS keuren inlijving Jeruzalem af Unieke avondsmaalsviering doopsgezinden Een woord voor vandaag Heel de wereld heeft schuld aan oorlog Eenzijdig vasthouden vergroot spanning Paus had niet mogen bidden in Aya Sofia BELASTINGVERLAGING Kanttekeningen Nieuwe politieke actie van Sjaloomgroep Congres werd tot gemeente Samen naar de kerk na oecumenische dienst Uw probleem is het onze.... Prof. Defares: Industrie houdt kennis achter Volgende congres in Uruguay 1972 in Door het geloof heeft lzak aan Jakob en Ezau zijn zegen ge geven ook voor de toekomst (Hebreeën 11 :20). Is de zegening van Jakob en Ezait nu een voorbeeld van ge loof? In Genesis staat, waarom lzak Ezau liefhad boven Jakob (hoewel hij Gods wil aangaande zijn zoons kende): omdat Ezau zo lekker wildbraad klaar kon maken. Een voorbeeld van ge loof? Zo kan men zijn pogingen om Ezau het eerstgeboorte recht te bezorgen toch moeilijk noemen. En toch zegende lzak door het geloof. Hij gaf (tegen zijn wil) Jakob Abrahams zegen door. dat in zijn nageslacht alle ge slachten der aarde gezegend zouden worden. En hoe vast hij in Gods belofte geloofde, blijkt even later uit zijn antwoord op Ezau's bittere klacht: ..Ik heb hem gezegend: ook zal hij ge zegend zijn." Het verhaal van de zegening (met het gekonkel van Rebekka en Jakob) is zo'n kleinmenselijk verhaal. Onze handen grijpen zo gauw naar het heilige. lzak en Rebekka en Jakob zouden het alleen maar verknoeien, maar God zorgt gelukkig zelf voor de vervulling van zijn beloften. Wij spreken vaak van de geloofsheldenvan Hebreeën 11. Dat moeten we maar afschaffen. In ditzelfde hoofdstuk wordt ons ook verteld, dat Izaks moeder door het geloof kracht ont ving, om nog op hoge leeftijd moeder te worden. Dat dat ge loof nu niet bepaald iets was. waarop Sara trots kon zijn. laat Genesis duidelijk zien. Het geloof is niet een prestatie van geloofsheldenDe Bijbel laat ons kleine mensjes zien met al hun kleinmenselijke zon den en tekortkomingen. En ook nog met geloof ja. Als een onverdiend geschenk van God. En Christus bidt voor hen. dat hun geloof niet ophoudt. Wfj lezen vandaag Romeinen 5 12-21. Wij lezen morgen Romeinen 6 1-11. ZATERDAG 29 JÜLI 19i TVEW YORK De Amerikaanse protestantse raad van kerken istanboel De Turkse pers kan Israels gebiedsuitbreiding door militaire macht niet goed- "iaakt zi®h b°os* omdat paus Paulus t i x deze week &ebeden heeft ln de Aya keuren, evenmin als de inlijving van liet Jordaanse deel van Jeru- Sofia. De paus deed er een kort gebed 7alcm Ivoor de eenheid der christenen, omdat j in dit gebouw in het jaar 1054 de patri- Israels eenzijdig vasthouden aan gebieden die het sinds 5 juni arch van Konstantinopel de banvloek beeft bezet, zal de spanningen en tegenstellingen met de j)UUrlan. ;ullsprak over de Paus van Rome- den slechts doen toenemen", staat in dp officiële verklaring van oorspronkelijke kathedraal werd de Raad van kerken. Geef iets extra's aan de ZENDING: de oudste vorm van ontwikkelingshulp. In Indonesië en in Afrika werkt de Hervormde Zending: Evangelie Medische hulp Moeder- en kindzorg Scholing en vorming Landbouwprojecten ZENDING: dat is geestelijk en materieel helpen in ontwikkelingslanden. GIRO 6074 Hervormde Zending - Oegstgeest Varklaring jJET ZOU NUTTIG zijn wanneer de synode van de Nederlands Hervormde Kerk in een verklaring haar standpunt zou verduidelijken inzake de benoeming van een ker kelijk hoogleraar aan de Amster damse universiteit. Die verklaring sou overbodig aijn geweest wanneer de controverse om de persoon van dr. Kr. Strijd bin nenskamers was gebleven. In de openbaarheid gebracht, kunnen der gelijke kwesties ongewenste gevol gen hebben. Gevolgen bovendien. die op een misverstand kunnen be rusten. Het is nog te weinig duidelijk waar om dr. Strijd van de voordracht zou zijn afgevoerd. Voor de universiteit was hij kennelijk wel acceptabel. Maar het is normaal, dat over deze benoeming niet openlijk is ge discussieerd. Het is het goed recht van de synode om voordrachten over personen in besloten kring te bespreken. Dat heet geen binnenkamer-politiek en het Is ook niet ondemocratisch. Bezuinigen nE LIBERALEN hebben nu wel ingezien, dat hun reserve tegen over het financiële beleid-Zijlstra niet helemaal terecht is geweest. De leuze was destijds „bezuinigen". Zijl stra maakte daar naar liberale in druk te weinig ernst mee en haalde de streep maar net. Maar de begroting voor het lopen de jaar was wel zo uitgekamd, dat minister Witteveen nu de grootste moeite heeft in de begroting com pensaties te vinden voor nieuwe wensen. Het gaat hier om kleine bedragen. Dat zal in de begroting-1968 an ders zijn. De term „bezuinigen" beeft zijn glans nog niet verloren en betekent bittere noodzaak. Van de speculaties voor 1968 hebben wij reeds genoemd: defensie, volks huisvesting, verkeer en onderwijs. De geruchten zijn zo hardnekig, dat veel ervan uit zal blijken te komen. Ten aanzien van het laatste departe ment zouden wij echter willen op merken, dat bezuiniging op onder wijs wel een zeer zware wissel op de toekomst betekent. Goed onderwijs is de basis voor de welvaart van morgen. Wanneer we praten over bezuinigen, bestaat het gevaar, dat we met de ernst van de huidige situatie voor ogen voorbij zien aan het feit, dat onderwijs voor onze kinderen en de samenleving van morgen een levensbelang is. Het is voor het eerst, dat kerken een dergelijk geluid laten horen over de kwestie-Israël. daar tot nu toe aan kerkelijke zijde al Israëls handelen wordt goedgekeurd op theologische en historische gronden. De resolutie (of verklaring) is en kele pagina's lang. Verder wordt gezegd, dat een be slissing over de staatsgrenzen in het Nabije Oosten slechts binnen het kader van een vredesverdrag kan vallen en dat deze beslissing door internationale bescherming moet worden gewaarborgd. In Jeruzalem moet een interna tionale vertegenwoordiging de vrede en de onschendbaarheid van de stad handhaven, het welzijn van de in woners bevorderen, de „heilige plaatsen" beschermen en de vrije toegang daarheen garanderen. De erkenning van de staat Israël door de volkerengemeenschap is volgens de Raad van kerken een on ontbeerlijke voorwaarde voor de vrede in het Nabije Oosten. Ook moet er een actieve wapencontrole worden uitgeoefend in dit gebied. Zolang andere landen wapens leve ren aan de strijdende partijen blijft het gevaar voor bloedvergieten en een verdere uitbarsting van de con flicten bestaan. Negeren De Raad noemt de hele wereld medeverantwoordelijk voor de oor log in het Nabije Oosten, „omdat ze maar al te makkelijk bereid was explosieve, door menselijk leed en nationale haat ontstane situaties te negeren, alsof de tijd alleen de op lossing zou brengen". Ook de Raad van kerken bekent zelf zjjn schuld. De christelijke bijdragen in de hulpacties aan Palestijnse Arabieren, die na de stichting van de staat Is raël in 1948 vluchtelingen werden, worden in de resolutie ontoereikend genoemd. Als mogelijke oplossing voor de vluchtelingenellende wordt genoemd de terugkeer van alle mensen, die voor de laatste oorlog al waren ge vlucht, of het opnemen van hen door landen die zij zelf mogen kiezen. In beide gevallen moeten zij als bur gers in volle rechten worden erkend. Israël moet echter een belang rijk aandeel in het oplossen van het vluchtelingenprobleem hebben, evenals de Arabische staten en de hele volkerengemeenschap. Ontwikkeling De resolutie somt verder de so ciale wantoestanden in het Nabije Oosten, de armoede, het analfabe tisme, de uitbuiting en de oneven redige vermogenverdeling op en pleit voor een economische ontwik keling. De Raad staat vrijhandel evenals vrije toegang tot de Golf van Akaba en het Suezkanaal voor. „Wij pleiten voor een veelomvat tend ontwikkelingsprogramma voor het hele gebied, dat wordt gesteund door een Ontwikkelingsbank voor het Nabije Oosten of door particu liere of andere bronnen, die vol doende kapitaal bezitten." Tot slot van het Comité wordt een nieuw appel gedaan voor het fonds voor de vluchtelingenhulp voor het Nabije Oosten. Ruim drie en een half miljoen dollar hebben bij de Ameri kaanse protestantse raad van kerken aangesloten kerken en andere ker ken bijeengebracht. in de vijftiende eeuw in een moskee veranderd en veertig jaar geleden werd de moskee een museum. De Turkse wet verbiedt uitdrukkelijk diensten den in de Aya Sofia. Voor vele islamieten is de Aya Sofia echter nog altijd het symbool van de overwinning van de islam op het christendom en zij zouden er graag weer een moskee van gemaakt willen Blunder Twee parlementsleden hebben daar om de daad van de paus „een trap op de harten van miljoenen islamieten" genoemd. Het dagblad Milliyet noemt wat de paus deed een blunder. Hij was niet op de hoogte van wat hij deed. of anders was het een opzettelijke uitda ging, aldus het blad. De minister van buitenlandse zaken heeft tot rust gemaand. Hij wees op het feit, dat in West-Europa kerkgebou- beschikbaar zijn gesteld voor de islamitische gastarbeiders, om er hun godsdienstplichten te vervullen. BERLIJN Rusland beeft bij Amerika, Engeland en Frankrijk ge protesteerd tegen het voornemen van West-Duitsland, de wet op de nood toestand ook voor West-Berlijn te doen gelden. Volgens de Russen maakt dit stadsdeel geen deel uit van de Bondsrepubliek. Voor on twikkelingshulp (Va kerkredactie) ODIJK Sjaloom gaat in augustus een nieuwe politieke actie ondernemen. Daarin zal Sjaloom er vooral bij de kerken op aandringen, om de tijd tus sen september 1967 en februari 1968 te gebruiken, om „politie ke goodwill te kweken." Dit lezen we in het nieuwsbulletin van het jeugddepartcment van de We reldraad van Kerken, dat het weer vernomen heeft bij een informeel be zoek van drie Sjaloom-jongeren aan Dit tijdvak is gekozen, omdat vol gend jaar in New Delhi de wereldhan delsconferentie wordt gehouden Het program van de Sjaloomactie omvat oecumenische samenkomsten, lezingen en demonstraties. Door vasten wil men geld bijeenbrengen voor een bepaald project. Sjaloom verwacht, dat protestanten, rooms-ka- tholieken, joden en humanisten zul len meedoen. Aldus Genève In Odijk, waar het secretariaat van Sjaloom is gevestigd, deelde men ons Brieven dl* niet tljn Toornen ran oud en adre» kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding t« verzekerd Vra gen die niet onderling mei elkaar in verband «taan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een golden aan poctzegel* te worden ingealn- Vraag: Wij zijn Ln 193» buiten el ke gemeenschap van goederen ge huwd. Notarieel zijn de aan brengsten van ieder onzer vastge legd. Sindsdien zijn belangrijke wij zigingen in onze vermogens opgetre den en veranderingen in beleggin gen aangebracht. Van belang lijkt het ons nu dat met het oog op de successierechten notarieel wordt vastgelegd welk ge deelte van roerend en onroerend goed aan de man en welk gedeelte aan de vrouw behoort. Is u van me ning dat dit noodzakelijk is of wordt zonder notariële akte alles in tweeën verdeeld? Er zijn geen kinde ren. Er zijn testamenten, waarbij wij elkaar wederzijds tot universeel erfgenaam benoemen. Antwoord: Gezien het laatste is uit een oogpunt van erfrecht nadere vastlegging niet noodzakelijk. Dit te doen met het oog op successie rechten is niet dringend nodig als de verkrijging door de langstlevende echtgenoot minder is dan f250.000 Ongetwijfeld zal in de huwelijks voorwaarden een regeling zijn opge nomen inzake mogelijke vermogens bestanddelen, waarvan niet blijkt van welke echtgenoot deze zijn. of waarvan niet blijkt voor welke ver dwenen activa zij in de plaats zijn gekomen. Aan de hand daarvan en van overige bescheiden kan het suc cessierecht worden berekend. Is een en ander echter niet duide lijk, dan kan u in overleg met eer notaris alles van tevoren vastlegger, Een en ander is ook raadzaam als ren van de echtgenoten grote schul den heeft of grote financië'' ■cSco'r Weer waarschuwing tegen pil (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Vanmorgen hebben ongeveer vierduizend doopsgezinden in de Zuidhal van de RAI met elkaar het Heilig Avondmaal gevierd. Zeventig predikanten en een kleine vijftig kerkeraadsleden stonden de voorganger bij in de uitreiking van brood en beker. De dienst was viertalig. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM In het Ne derlands tijdschrift voor genees kunde gaat prof. dr. J. G. Defa res in op de bezwaren die tegen zijn geruchtmakende artikel over het snel verouderen door het gebruik van de pil zijn ge maakt. Hij beschuldigt in zijn antwoord met name de indus trie. die hij verwijt kennis ach ter te houden. in de eerste helft van de cyclus lam legt, Lyndiol op de markt te brengen. Het wordt de allerhoogste tijd dat Organon eens ophoudt ons medici in slaap te wiegen met zulke nietszeg gende frasen als dr. Everse produ- Geen vergoeding In zijn antwoord aan i critici, dr. Everse, vraagt prof. Defa res waarom deze verzuimt het meest grondige rapport dat onder auspiciën van het Britse ministerie van gezond heid in 1967 tot stand kwam. te ver melden. Daarin wordt geconstateerd dat drie op de 100.000 vrouwen per jaar sterven ten gevolge van trombose-em- bolie. veroorzaakt door het gebruik Hij vervolgt: „Lyndiol wordt vol gens Organon in 100 landen op grote schaal verkocht en is reeds jaren in de handel. Inderdaad. Barbertie is springlevend, tientallen (of zijn het er honderden) vrouwen zijn dood. Het wordt de hoogste tijd dat deze industrie zich met wat minder opper vlakkigheid bezint op de consequen ties van haar handelen, niet slechts voor de volksgezondheid, doch voor het levenslot van milioenen vrouwen. Het wordt de allerhoogste tiid dat Organon terugkomt van ziin besluit, thans vele iaren geleden, om ondanks hun volledige kennis van het feit dat lynestrenol-fsh praktisch geheel remt en dus de oestrogeen-produktie ook lege pot: produkt 2 eent goedkoper Rf erk DEN HAAG De prijs van de in glazen potten verpakte artikelen als jam, pindakaas, appelmoes, mayonaise, fritessaus, appelstroop, vruchten op sap en tafelzuren. zul len op 1 augustus met twee cent in prijs worden verlaagd. Dit komt omdat na die datum geen I vergoeding mer wordt gegeven voor de lege pot. In de huidige prijs was al een statiebedrag van vijf cent ver- Het was de bedoeling dat de prijs (zonder vergoeding voor de pot) met zes cent omhoog zou gaan, maai de minister van economische zaken heeft in verband met de bij de han del te verwachten besparingen dit bedrag gesteld op drie cent. Het komt hierop neer. dat de prijs van het merkartikel huishoudjam die thans 1.26 bedraagt (inclusief de vergoeding van de pot) op 1 au gustus op 1.24 zal worden gebracht Deze avondmaalsviering was iets unieks in de geschiedenis van de doopsgezinde wereldcongressen. Voor het eerst viel de viering namelijk niet onder de verantwoordelijkheid van de kerkeraad van de doopsgezin de gemeente ter plaatse (in dit geval dus Amsterdam). Het congres werd /elf als zodanig als een gemeente beschouwd. VERVULD De Amerikaanse predikant Walter Gering, die de dienst leidde, sprak een kort woord van prediking. „Nu zien we het eens letterlijk vervuld: alle talen, stammen volken en natiën. Prijs God. dat wij de tafel des Heren mogen naderen, dat wij mogen aanzit ten met dankbaarheid aan God en met liefde voor onze broeders en zusters in de Heer, die uit zoveel landen zijn gekomen als misschien nooit tevoren." Hij herinnerde de deelnemers aan de ..velen in andere landen, die op dit ogenblik met ons zijn in de geest, j vonk van het evangelische vuur. die nog in ons is, nieuw leven in te bla zen. De doopsgezinde gemeenten weerspiegelen in velerlei opzicht het protestants dilemma. Wij hebben geen helder inzicht wat God van ons wil en weten daarom ook niet vol doende zeker, wat we nu moeten Wij moeten onszelf weer leren zien als een groepje schamele mannen en echter vol dankbaarheid over hun eigen verzoening en om ei gen leven in Christus. Dan moeten wij ons wel als evangelisten volledig in zijn dienst stellen. God vraagt van ons nieuwe inspan ning op het terrein van verkondiging en zending. Wat hebben wij daarbij nodig? Een nieuwe strategie, meer geld, meer mensen? Dit hebben we zeker nodig, maar als het daarbij blijft, bereiken we ons doel zeker Dat kan alleen, als we vervuld wor den door de Heilige Geest. Dat kan alleen na berouw over onze jonden en ongehoorzaamheid, ons gebrek aan liefde en zorg en als wij ons in deemoed voor zijn leiding willen bui gen. MAN GESTIKT IN BIEFSTUK BUSSUM De 53-jarige heer A. Tiel is gisteren gestikt, nadat hij tij dens de maaltijd een stukje biefstuk in de luchtpijp had gekregen. Hjj verloor het bewustzijn. Mond- op-mond-beademing was vergeefs. Zo ook de pogingen van een arts om via een buisje lucht in de longen te pompen. De man overleed later in het zie kenhuis. Belangstelling boven verwachting zich bij ons voegen bij deze eucha ristische maaltijd en in deze rijke broederschap." Daarbij dacht hij vooral aan de vele broeders en zusters in Rusland. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het volgen de doopsgezinde wereldcongres (in 1972) zal in Zuid-Amerika worden gehouden. Gistermid dag werd de uitnodiging door de vergadering van gedelegeer den aanvaard. Er zijn twee ste den kandidaat: Curitiba in Bra- I zilië en Montevideo in Uruguay. I De definitieve beslissing zal Uit de in totaal tachtig referaten i van deze da5en kunnen we maar een worden genomen door het presi- enkele greep doen. ..Het getuigenis j dium van het volgende congres, dat maandag wordt samenge- DRUIVENSAP Voor het avondmaal werd geen j fijn gebruikt. omdat sommige j doopsgezinde groepen zich van alco- i hol onthouden. In klein formaat plasticbekert.jes werd druivensap uit gereikt. ?TO0T)1t1 ore»#' NED. HERV. KERK Aangenomen naar Strijen wij gem 1\ A. Kastelein te Capelle a den IJsse! Bedankt voor Giessen-Oudekerk. de Bruijn te Werkendam. de Heilige Geest" was het con gresthema. Een hoogtepunt was onge twijfeld vandaag de lezing van Do nald R. Jacobs over „Het getuigenis van de Heilige Geest in de verkondi ging van hef evangelie en de zen ding." Hij herinnerde er aan, dat de eerste generatie dopersen toch wel echt de evangelisten bij uitstek van Noord-Europa waren Zij beleefden persoonlijk en met een opmerkelijk élan de aanwezigheid van de onder hen toevende Heer Dit Speelbank opgerold in Medemblik MEDEMBLIK De gemeentepoli- ..c:, u..CVCuuc i tie van Medemblik heeft bij een in- ke'ijkheid, die zo in hun hart brand- val in hotel Radbout een speelbank j de. dat zij zich gedrongen voelden, opgerold. De ongeveer tien spelers. dit Woord te verbreden. Pas na het afkomstig uit Amsterdam en Utrecht, doven var het evangelische vuur die roulette speelden, werden na ver- vestigden z'i z;c'n me'terwcon en wer- hoor naar huis gezonden. De exploi- den zij „de stillen in den lande", tant van de speelbank, V. A. uit. Aan ons de taak, aldus Jacobs, de steld. Daarmee bedankten de doopsgezin den voor de uitnodiging, die hen van officiële joodse zijde was gedaan, om hun volgend congres in Jeruzalem te houden. Zij kregen deze uitnodiging na de verklaring, die de Nederlandse doopsgezinde gemeenten hebben ge daan tijdens de crisis in het Nabije Het congres, dat een week heeft geduurd, eindigt morgenochtend met een kerkdienst van 10 tot 11 uur. die zal worden uitgezonden door radio en televisie. Dagjesmensen De belangstelling voor het congres is boven verwachting geweest. Men schat het totaal aantal deelnemers op zesduizend. Per dag namen vierdui zend mensen aan de discussies deel. Na een wat aarzelend begin kwamen ook de Nederlandse „dagjesmensen" in steeds groter getale opzetten, zo- dah er wel ongeveer tweeduizend Ne derlanders zijn geweest. Verder kwamen tweeduizend Ame rikanen over voor dit congres. Begin juni had men even gevreesd, dat dit getal drastisch kleiner zou worden als gevolg van de oorlog in het Na bije Oosten. De meeste Amerikanen verbinden er namelijk een vakantie reis aan en velen hebben het Heilige Land op hun programma staan. Ds. J. J. J. van Sluijs, voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Socië teit in Nederland, noemde het con gres bijzonder succesvol. Er is een grotere saamhorigheid ontstaan. IVer el draad Hij wees met name op succes in het gesprek over de Wereldraad van Kerken. Alleen de Nederlandse (en l een kleine groep Duitse) doopsgezin- I den zijn I tie. Volgens ds. Van Sluijs zijn de Ne derlandse congresdeelnemers er in I geslaagd enkele „niet geheel juiste voorstellingen van zaken" hetreffen- 1 de de Wereldraad (als daar zijn: de vrijzinnige elementen in de Wereld- I zetten. i deze organisa- mede, dat het een vervolg betreft op de actie „Niet goed, geld terug". Wat Genève „kweken van politieke goodwill" noemt, is het wijzen van de kerken op hun taak ten aanzien van de ontwikkelingshulp, de structu rele kwesties, die hiermee samenhan gen en de politieke konsekwenties. Wat men met de vastenactie gaat steunen, is nog niet bekend. Wereldraad laat zich op Kreta L misbruiken e DEN HAAG „Hervormd Neder land" is er niet over te spreken, dat h volgende maand het centraal comité van de Wereldraad van Kerken op Kreta gaat vergaderen. i De Wereldraad „stelt zich voor misbruik bloot; zulk officieel kerke- pi lijk toerisme is natuurlijk een welko me steun voor het regiem. De naïve- lingen, die denken dat de aanwezig- i heid van de Wereldraad iets zal kun- lp nen bijdragen tot verlichting van de dictatuur, vergeten dat die aanwezig- jj* heid maar tijdelijk is; dat de Wereld- r raad niet alleen komt, maar ook weer gaat; de conferentiegangers vertrek- fv ken, maar de Grieken blijven. De con- ferentie zal niet meer zijn dan even even vrij eilandje op een eiland; de h politieke gevangenen zitten trouwens niet op Kreta maar een paar eilan- P' den verder." ja Aldus op de voorpagina Loek Elffe- I Herfstprogramma F schoolradio HILVERSUM De diverse school radioprogramma's mogen voor leerlin gen van de hogere klassen lagere school zijn bestemd, ze worden ge woonlijk druk meebeluisterd door ve len. Daarom maken wij u attent op het herfstprogramma van de Stich ting Ned. Schoolradio, waarin AVRO, VARA en VPRO samenwerken en dat in september a.s. begint. Wekelijks wordt op woensdagoch tend tussen 9.40 en 10 uur een serie „Dieren in de herfst' uitgezonden, zes lessen, die gevolgd worden door weer eens een stap in het verleden: „Als je toen geleefd had", handelend over jongens in diverse perioden van de geschiedenis: schildknaap, scheepsjon gen, regentenzoon, fabrieksjongen Dit zijn uitzendingen voor de vier de klas. Voor de vijfde is het aantre- dèn op maandagmiddag tussen 2.25 en 2.45 uur: eerst een reeks over ont moetingen tussen het kind en de wer kende mens (mijnbouw, visserij, vee handel, industrie, haven en boerenbe drijf), dan vijf uitzendingen over be roemde dieren uit de literatuur, van Revnaerd de Vos tot Broer Konijn. De zesdeklassers luisteren op don derdagochtenden tussen 9.40 en 10 uur naar „Pionieren" (diepzeeonder- zoek. poolonderzoek, ruimtevaart) en krijgen dan een liedcursus met een voudige begeleiding van slaginstru menten. Expositie Jelle de Boer wordt onderzocht LUZERN De officier van justitie in Luzern heeft een gerechtelijk on derzoek ingesteld in de zaak van kunsthandel Hofgalerie, waar de Amsterdammer Jelle de Boer 180 schilderijen en tekeningen, die wor den toegeschreven aan meesters als Van Gogh. Matisse, Cezanne, Chagall en Klee heeft geëxposeerd. Volgens de Zwitserse deskundigen zijn het merendeels vervalsingen. De voorzitter van de Zwitserse bond van kunsthandelaren heeft de directeur van de Hofgalerie aangera den de expositie te sluiten, maar deze wilde daarvan niet weten. Kunstken ners van naam hebben gezegd het krankzinnig te vinden, dat men derge lijke duidelijke imitaties voor echt wil laten door gaan. 20.000 ambtenaren steunen actie-Israël DEN HAAG Tot nu toe hebben 20.000 van de 100.000 leden van het rijkspersoneel, die bij de rijkscentra le voor mechanische administratie be kend ziin. ingestemd met de hulpac tie „ambtenaren voor Israël". Ze heb ben zich akkoord verkaard met de inhouding van een half procent sala ris in de maanden augustus, septem ber en oktober ten bate van de econo- misch-sociale act'e-Tsraël. Dit deelt minister Beernink mee in antwoord op vragen van het Tv de heer Boot (Kath.V.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2