KOLENPRODUKTIE GAAT 20 PROCENT OMLAAG Ni» JAMIN Commentaren 1 Haagse Courant Vrijwel geen ontslagen In acht jaar gehalveerd Verdere opmars van aardolie en aardgas SiM'. m a Anti-maoïsten bieden zware tegenstand Leven weer duurder Zware aanvallen op bases bij Saigon Lichte regen Canadezen wisten wat zou komen IN FRANKRIJK Op weigeren bloedproef staat boete of celstraf Voor Tricht al f 655.000 Zaterdag 29 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaitlch I* ghablavan mijn hart In taghenipoatr Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Minister De Block (economische zaken) heeft be paald dat de Limburgse mijnen in de komende twee jaar bijna twin tig procent minder kolen zullen produceren dan dit jaar. Dat bete kent dat in 1969 de totale Nederlandse kolenproduktie per jaar zal zijn teruggelopen van 12,6 miljoen ton in 1961 tot 6,5 miljoen ton, of wel een halvering in acht jaar. 0"li Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sier knijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naa straat: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze In Drachten is gisteren de 45-jari- ge motorrijder R. Cornello uit Noord- wijk (Gf.) verongelukt. Hij werd op een kruispunt aangereden door een personenauto. De bestuurder zou geen voorrang hebben verleend. De automobilist kreeg een hersenschud ding. De bewindsman heeft deze maatre gel genomen omdat de situatie op de markt voor huisbrandkolen zich aan zienlijk minder gunstig heeft ontwik keld dan werd verwacht Dat geldt met name voor de Euromarktlanden. Aan de ene kant wordt dit veroor zaakt door de snelle opmars van aard olie en in ons land ock van aardgas, anderzijds door de zachte winters van de laatste jaren. De inkrimping van de kolenproduk tie geldt voor de Staatsmijnen en de twee particuliere mijnen, Oranje-Nas- sau en Laura en Vereeniging. Voor de mijnen Willem-Sophia en Domini- ale geldt deze regeling niet, omdat bij deze mijnen, gezien de uitzonder lijk geringe capaciteit, een dergelijke produktievermindering economisch niet verantwoord is. GEEN ONTSLAG Minister De Block, die een en an der schrijft in een nota aan de Tweede Kamer, heeft van de mijndi- recties de verzekering gekregen, dat als gevolg van deze inkrimping geen werknemers zullen behoeven te wor den ontslagen. Bij de Laura en Vereeniging zullen 750 arbeidsplaatsen vervallen en bij de Oranje-Nassaumijnen ongeveer 850. Van deze 1600 mensen vloeien er 825 af wegens pensionering of over brugging tot het pensioen en 375 als gevolg van het normale verloop of wegens beëindiging van kortlopende contracten. Voor de overige 400 werk nemers zullen, naar het zich laat aan zien, voldoende nieuwe ar beidsplaatsen beschikbaar komen in nieuwe industriële projekten, die door de betrokken ondernemingen worden voorbereid. STAATSMIJNEN De wijziging in het sluitingsschema van de Staatsmijnen zal geen veran dering brengen in de aantallen werk nemers, die zullen moeten afvloeien, zoals de minister al enkele maanden geleden heeft bekendgemaakt. De vermindering van de kolenpro duktie zal ook voor de Schatkist een besparing opleveren: het bedrag aan subjectieve steun aan de particuliere mijnondernemingen zal tot en met 1970 veertig miljoen gulden lager zijn dan was berekend. De minister is tenslotte van oordeel dat met de nu genomen maatregelen een nieuwe stap is gezet in de rich ting van de zo gewenste en noodzake lijke industriële omschakeling van Zuid-Limburg. Prinses Beatrix liad bijna een uur gewacht tot haar echtgenoot in Nijmegen aan de eindstreep van de Vierdaagse arriveerde. Toen prins Claus en zijn drie wandelvrienden hun zegetocht door de straten van de Keizer Karelstad hadden afgesloten, volgde er een vreugdevol weer zien. Een trotse prinses Beatrix zei: „Geweldig, joh!" en voeg de nog een boeket bloemen toe aan de bos oranje-gladiolen, die de wandelende prins uit het pu bliek had ontvangen. Met die gladiolen zwaaide hij naar de vele toeschouwers en naar zijn nog wandelende Vierdaagsege- noten die hun défilé hielden. Munoz Grandes uit Sp; aanse regering MADRID De vice-president van Spanje, generaal Munoz Grandes, kan deze functie niet langer vervullen als gevolg van de wijzigingen in Grondwet. De generaal maakt als hoogste legerofficier en chef van het opperbevel automatisch deel uit van de vergrote rijksraad. De leden van deze raad kunnen niet tegelijk lid zijn van de regering, zo heeft het parle ment onlangs besloten. De 71-jarige generaal wordt be schouwd als een van de belangrijkste medewerkers van generaal Franco. Felle strijd in Woehan en Kanton HONGKONG In China woeden op het ogenblik zwa re gevechten tussen voor- en te genstanders van partijleider Mao. De revolutionairen bieden in de belangrijke industriestad Woehan en Kanton zware tegen stand. De situatie in Kanton de grootste stad in het zuiden van China is uiterst verward. Volgens rechtse bladen in Hongkong zouden hier na een fel gevecht tussen de honderd en vijfhonderd mensen zijn omgekomen. Kanton zou op een dode stad lij ken. De mensen blijven zoveel moge lijk thuis uit angst voor moeilijkhe den. De meeste winkels zijn gesloten. De spoorwegarbeiders zijn in staking, maar het treinverkeer wordt door het leger op gang gehouden. PARIJS Twee lopers van een Parijse bank zijn gisteren door twee jongelui op ccn bromfiets van 200.000 francs beroofd. De leeftijd van de banklopers: 78 en 73 jaar. De KLM heeft met drie andere on dernemingen en twee particulieren de hotelmaatschappij Leiden NV opge richt. Doel is de bouw, koop, verkoop, exploitatie, huur en verhuur van ho tels. motels, restaurants, cafés, lunch rooms en cafetaria's. Para's Volgens de Chinese radio zou de belangrijkste industriestad Woehan, die beschouwd wordt als een anti-mao- istisch bolwerk, door het leger zijn veroverd. De revolutionairen gaven zich over pas nadat parachutisten wa ren neergelaten in het hart van de stad. Er zouden tenminste tien kanon neerboten in de omgeving van de stad liggen. Het in Hongkong verschijnend blad Fai Po meent dat het verzet tegen het regime van Mao zich uitbreidt tot de steden Shantoeng, Szechwan en Hoepei. He blad schrijft dat een alge hele burgeroorlog in China in de na bije toekomst niet uitgesloten is. DEN HAAG De kosten van le vensonderhoud zijn van half mei tot half juni aanmerkelijk gestegen: van 133 naar 135 (op basis van 1959 100). Dat kwam vooral door de dure aardappelen, groenten en fruit. Bui ten de voedingssector werden ook de bloemen duurder en trad een prijs daling op voor kleding. SAIGON De Zuidvietna- mese hoofdstad is nog nooit van zo nabij aangevallen als van ochtend. Een regen van raket ten en mortiergranaten stortte zich op vier kampen, die de toe gang tot de stad bewaken. De rebellen gebruikten de zwaar ste wapens, die zij bezitten. Zeven Amerikanen en Zuidvietnamezen kwamen om het leven, 40 andere militairen werden gewond. et tegeHnvuur duurde twee uur en deed in Saigon de ruiten rinke len. D burgerij toonde zich erg ge schrokken. Het vuur werd op de stellingen van de rebellen gelegd door middel van een radar-compu ter-systeem, dat de baan van de af geschoten granaten berekent, alsme de het punt, waar zij vandaan ko men. Ontkomen Bij het aanbreken van de dag be gonnen Amerikanen en Zuidvietna mezen een zuiveringsactie. In een lanceerinstallatie vonden zij enkele Weersverwachting Evenals gisteren verwachten wij ook tijdens het weekeinde niet veel regen. Vandaag zijn er opklaringen, maar in de nacht of morgenochtend passeert weer een storingsfront met plaatselijk wat lichte neerslag. Er zal morgen eerst veel bewolking zijn. Later zullen opnieuw opklarin gen volgen. De temperatuur blijft ongeveer op hetzelfde niveau en is in de middag ruim twintig raden. In het noordoosten van ons land vielen in de afgelopen nacht enkele fikse buien met ruim twintig milli meter neerslag. Deze laatste juli dagen zullen een wat wisselvalig karakter hebben, maar de tempera tuur blijft op een aangenaam niveau. doden. Er werd een aantal gevange nen gemaakt, maar het gros van de rebellen wist onder dekking van de duisternis te ontkomen. Bij de gecoördineerde aanval scho ten de rebellen 300 a 40 granaten en raketten af. Enkele verkennings vliegtuigen en helikopters werden licht beschadigd. Intussen woedt een hevige brand aan boord van het voor de Vietna mese kust opererende Amerikaanse vliegkampschip Forrestal, een van de machtigste schepen in zijn soort. De brand brak uit op het hangar- dek. Vliegtuigen werden vernietigd of beschadigd. Een aantal opvaren den zou in het water zijn gespron gen. De Forrestal bevindt zich in de Golf van -Tonkin, vanwaar lucht aanvallen op doelen in Noord-Viet nam worden uitgevoerd. De Forrestal is uitgerust met het modernste (geheime) electronische stelsel ter wereld. Het schip is ge schikt voor operaties met straal vliegtuigen. De 47-jarige Amsterdammer J. de J. is gisteren in Antwerpen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij stond terecht op de beschuldiging, dat hij in de Scheldestad een auto had gehuurd en er niet mee was teruggekeerd. De wagen is later in Kopenhagen terugge vonden. Frankrijk protesteert tegen Brits tv-stuk PARIJS Gezaghebbende Franse kringen wisten dat bij het bezoek van president De Gaulle aan Canada iets zou gebeuren. Men wachtte al jaren op een ontwaken van de Frans-Canadezen en men verwachtte ook dat deze reis de gelegenheid zou zijn dit ontwaken aan te sporen. Ook de Canadese autoriteiten wa ren ervan op de hoogte. Niettemin hebben zij er toch op aangedrongen dat het Franse staatshoofd naar Cana da zou komen. Deze liet zich overre den, waardoor het probleem ontstond. Het is dus geen probleem- De Gaulle, maar een probleem-Ca nada, aldus Franse insiders. Ze menen dat er in Canada twee gemeenschappen met ongelijke rechtsposities bestaan. De Frans-Ca nadezen proberen de gelijkheid te verwerven, die hun niet spontaan wordt gegeven. Dit mag Frankrijk niet onverschillig laten. Generaal de Gaulle heeft bij zijn bezoek bewust getracht de Frans-Canadezen te hel pen, door een bijdrage te geven aan hun inspanningen. De woorden die hij sprak waren hiermee in over eenstemming en in het geheel niét verrassend. VERKLARING Verwacht wordt dat De Gaulle maandag een verklaring zal uitgeven waarin staat dat hij niet de bedoeling heeft gehad de Frans-sprekende sepa ratisten in Quebec aan te moedigen. Hij zou zich niet hebben willen iden tificeren met een bepaalde partij of groep in het Frans-sprekende deel van Canada. Frankrijk heeft gisteeren in Lon den geprotesteerd tegen een tv-pro- gramma van de BBC, waarin een ac teur, gekleed in generaals-uniform, de Gaulle Imiteerde in een redevoe ring die bestond uit een reeks klank nabootsende woorden. Tijdens de toespraak kwamen twee ziekenbroe ders in witte jassen binnen die de generaal in een rolstoel wegvoerden. In Londen verklaarde men dat niet te veel belang aan de satire (van twee minuten) moet worden gehecht. De vrijgemaakte gereformeerden, die zich in Brazilië gevestigd hebben, zoeken tien Nederlandse boeren die •fe Uniek avondmaal doopsgezinden pagina 2 ZOMER OP TEXEL Iedere avond trekken hon derden jongelui naar beatcen- trum Sarasani op Texel en intense voldoening vun de be volking komt hel niet tot ex cessen: om twaalf uur gaat iedereen rustig naar zijn tent je. Lees de reportage in ons Zondagsblad. PARIJS De politie in ge heel Frankrijk is voor het eerst uitgerust met instrumenten die het alcoholgehalte van de adem van automobilisten meten. Zij kan een onmiddellijke bloed proef eisen indien de alcohol meter een te hoog percentage sterke drank registreert. Bij weigering van de bloedproef kan de verdachte bestuurder tot een boete van 500 tot 5.000 fr (ongeveer 350 tot 3.500 gld.) worden veroordeeld of tot een gevangenisstraf van een maand tot een jaar. De maatregel wordt van kracht wanneer miljoenen Franse automobi listen in het komende weekeinde hun vakantie beginnen. Het vorig jaar kwamen in de vakantieperiode van drie maanden ongeveer 3.350 mensen door ongelukken op de weg om het Liberalisatie F\E liberalisatie van het bouw- en huurbeleid in streken waar nau welijks meer woningnood bestaat, komt van de grond. Nadat minister Bogaers al een begin had gemaakt met de liberalisatie van het vergun ningenbeleid in het noorden en zui den, heeft minister Schut nu beslo ten in ongeveer 350 gemeenten de huurprijsbeheersing af te schaffen. Het lijkt ingrijpender dan het is. De minister heeft (met uitzondering van Zeeland) niet botweg hele stre ken geliberaliseerd, maar een zorg vuldige selectie toegepast. Hij heeft v orts wettelijke voorzieningen in- geucuwd die voorkomen, dat de huurder zonder meer op straat komt te staan als overleg tussen hem en de verhuurder over de nieu we huurprijs geen positief resultaat heeft. De situatie ter plaatse vormt trou wens al een waarborg tegen onrede lijke eisen van de kant van de ver huurder. Want wie voor zijn huis een te hoge huurprijs bedingt in een gemeente waar het aanbod van wo ningen qua omvang en differentiatie in overeenstemming is met de vraag of deze zelfs overtreft, raakt huur ders kwijt en krijgt geen nieuwe. Omgekeerd: de huurder die niet be reid is een hogere, maar zeker niet onredelijke huur te betalen, dient zich onder normale omstandigheden niet te kunnen beroepen op huur- beschermingsbepalingen, die op ab normale omstandigheden zijn geënt. Hij heeft immers de mogelijkheid om een goedkoper huis te betrekken. Nog eens: dit werkt alleen bevredi gend waar geen woningnood meer heerst. In het westen en de grotere steden zijn we daar nog ver van af. Maar in streken met een voldoende aanbod van woningen is de ministe riële maatregel een logische stap naar herstel van normale verhoudin gen op huisvestingsgebied. Het zal wel even wennen zijn, want wie voelt een situatie die twee en twintig jaar heeft geduurd, nog als abnormaal aan? Vroeg oud? T\ E LEIDSE hoogleraar Defares heeft nogmaals en ditmaal krachtiger een waarschuwing laten horen over het gebruik van orale anti-conceptiva: de pil. Hij baseert zich op eigen waarne mingen en op enige buitenlandse on derzoeken. Bij gebrek aan kennis terzake willen en moeten we over de medisch-wetenschappelijke kant van deze zaak zwijgen. Er zijn echter andere aspecten. De ontstane onrust wordt niet weggeno men door geruststellende verklarin gen van niet-medici of ze nu di rect bij het gebruik van deze mid delen betrokken zijn of niet zo lang de meningen van wetenschaps mensen lijnrecht tegenover elkaar blijven staan. Wat ons hier kennelijk ontbreekt zijn de resultaten van diepgaand en wetenschappelijk, verantwoord on derzoek. Als een dergelijk onderzoek aan de gang is, lijkt het op zijn minst voor barig en werkelijk een gevaar voor de volksgezondheid om een weten schappelijke discussie nu al in de openbaarheid te brengen. Als dit onderzoek nog niet gestart is, wordt het toch wel tijd er een aan te vangen. Dat is in het belang van de veie gebruikers. De pil wordt niet voor niets een „sociaal genees middel' genoemd. theespritsjes niet duur wel heerlijk DEN HAAG Voor het zwaar ge teisterde Tricht is op het gironum mer van het Rampenfonds al een to taalbedrag van 655.037 binnengeko men. In de afgelopen week werd bij na een kwart ton gestort. leven. Meer dan 80.000 mensen liepen verwondingen op. Deze zomer zijn 34.000 politieman nen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden. Er zijn 3500 politie auto's op de weg. waarvan vele niet als zodanig te herkennen zijn. Hef- schroefvliegtuigen zullen gevaarlijke riiders opsporen. De „verkeersrechtbanken langs de weg", die vorig jaar verkeerszon- daars ter plaatse vonnisten, zijn als zodanig opgeheven maar hun werk wordt voortgezet in plaatselijke poli tiebureaus. De autoriteiten waren van mening dat de procedure van vorig jaar enigszins belachelijk aan deed. Men vindt epn magistraat die in de schaduw van een boom straffen uitdeelt toch wel een vreemde figuur. Ook de wettigheid van een dergelijk proces acht men twijfelachtig, al thans een grensgeval dat nog juist binnen de juridische perken blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1