Schwenntnüse klokken utt Het kost U kousen MIJD DIE PIJP: Aquarium wordt populair Voedingtips voor kamerbewoners dialoog BLAD ZIJ ZATERDAG 29 JULI 1967 WJE uit het station van het Württembergse stadje Schwenningen stapt, ziet al direct een klokkenfabriek. In de ongeveer 2,4 mi nuten die u nodig hebt om er langs te komen (hier kan men niet precies genoeg zijn met de tijd) zijn er binnen weer honderd klok ken klaargekomen. Zo gaat dat in Schwenningen. Het stadje telt 33.000 inwoners. U vindt het op de oostelijke hel ling van het Zwarte Woud, en bent u met vakantie in Duitsland, dan is het de moeite waard er even te gaan kijken. Want het wordt de grootste klokkenstad ter wereld genoemd. Natuurlijk is dat lichtelijk overdreven! Zeker is wel dat er nauwelijks een tweede stad te vinden is, waar zoveel inwoners van het klokken-maken leven. De stad telt om en nabij de honderd bedrijven en bedrijfjes waar klokken en onderdelen van klokken gefabriceerd worden. Er zijn er met duizend man personeel, maar ook vindt men gezinsbedrijfjes. Achtduizend klokkenmakers, waarvan 75 procent be staat uit vrouwen. Misschien denkt u daarbij meteen aan het romantische Schwarzwalder klokje, nog ouderwets met de hand vervaardigd. Maar dan vergist u zich. Acht miljoen klokken per jaar kunnen zonder industrialisatie en automatisering niet klaar komen. Een derde van de klokkenproduktie in de bondsrepubliek komt uit Schwenningen. Veertig procent van de klokken exporteert men. Daarmee staat Duitsland op de rang lijst van de grootste klokken producerende landen nummer twee. Bovenaan staat uiteraard Zwitserland, als derde komt Amerika. Japan is vierde en de Sowjetunie vijfde in de rjj. Hoe zijn de klokkenmakers ooit in dit stadje gekomen? Meer dan twee eeuwen terug was er een grote economische crisis. De landbouw bood het overbevolkte stadje geen werk en geen voedsel. Goedkoop Argwaan Twee jonge handswerklieden vestigden zich in 1765 in Schwen ningen. Zij legden de basis voor de latere klokkenindustrie. Zoals het meestal gaat: het nieuwe handwerk klokkenmaken werd met de nodige argwaan bekeken. Toen kwam de stoommachine. Die veroorzaakte een nieuwe eco nomische crisis en nu zou de landelijke bevolking haar wan trouwen wel opgeven? Nee. Het jubileumboek Tweehonderd jaar Schwenningen" ver telt hoe een meisje geen toestemming van vader en moe der kreeg om met haar geliefde te trouwen. De jonge man was namelijk „slechts' een klok kenmaker. Zij zagen er voor hun dochter geen droge boter- De geschiedenis leert dat de klok kenmakers rijke fa brikanten werden. Hadden de ouders toestemming ver leend dan had hun nageslacht' een rijk gemeubileerde bo terham gegeten Die van Schwen ningen menen de concurrentie van de goedkope Japanse produktie te kunnen weerstaan, zoals ze ook door de indus triële revolutie zijn gerold zon der noemenswaardige schade. Wel legt menig bedrijf zich ook toe op instrumentmaken, meet- en regeltechniek alsmede elektronica. Mooie oude boeren huizen zult u tevergeefs in dit klokkenstadje zoeken. Ze zijn vrijwel allemaal vervangen door werkplaatsen en fabrieken. Een verschijnsel dat wij in ons over volle landje ook kennen: de stad rukt op met fabrieksgebouwen, boederijen moeten wijken voor de industrie. U kent ze wel, die oude Schwarzwalder klokjes. Tweehon derd jaar geleden werden ze een voudig uit hout (dat overvloedig aanwezig is) en met wat ijzer- draad in elkaar geknutseld. Ze waren goedkoop, en de kleine bur gerij en de boeren konden zich makkelijk een klok aanschaffen zoals de welgestelden er een in hun salon hadden. Toch ligt de rijkdom aan hout niet ten grondslag aan de klok- hebben zonder klok huis geen echt thuis. Zoek geen miniatuurwerkjes of grote luxu euze klokken in het stadje. Dege lijke huishoudklokken zijn er daarentegen wel. Elke kunstmestfabriek die fosfor- of zwavelzuren maakt, kent het verschijnsel. Bij een bepaalde weers gesteldheid ontstaat zwaveldioxyde. Dat spul tast nylon aan. komt er nog hundwerk bij de klokkenmakcrij l beschilderen van de wijzerplaat, hier met bonh Versierd De beschilderde wijzerplaat was vroeger een Schwenninger specia liteit. De klokkenmakers volgden eenvoudig de smaak van him klanten. De Zuidduitsers kregen rijk met bloemen versierde wij zerplaten. Die uit het Noorden kregen strakke en sobere, de Hon garen hielden van vruchten en de Turken wilden er (uiteraard) hun eigen cijfers op. Italianen en Spanjolen waren verzot op figuren die met hun TIPS BIJ HET WINKELEN Handig als u een dagje uitgaat: voorgekookte aardappelen in blik. Ze belioeveu nog maar drie minuten gekookt te worden en klaar is Kees. Of misschien zet u een blik klaar voor de thuiskomer: ze kunnen namelijk ook meteen in plakjes ge sneden en gebakken worden. Ik zag een blik van 1,dal 800 gram aardappelen bevatte. Een chocoladefabriek gaat kleine kegeltjes van puur- en melkchocolade in de bande) brengen. We kunnen ze gebruiken voor het bakken van koekjes, cake, we kunnen er vla of pudding mee versieren en ten slotte zijn de kegeltjes als broodbeleg te gebruiken. ogen konden draaien. Zij kregen dus verliefde paartjes en wilde leeuwen die bij elke slag elk heel uur hun ogen verdraaiden, bij sommige klokken zelfs op het rit me van de secondenwijzer. De klokkenmakers vereeuwig den ook hun medeburgers of dre ven de spot met hen. Klokken maakten de ambachtslieden in al lerlei variaties. Bruiloftsklokken, kalenderklokken, klokken voor zangverenigingen, voor turners en brandweerlieden. Er was een grappenmaker bij die Bismarck een kwaad hart toedroeg. Hij ver vaardigde een klok met een dui vel erop. die elk heel uur Bismarck verslond.. U kunt het allemaal in het museum gaan bekijken. Wie zelf een klok met een beschilderde wijzerplaat wil hebben, kan wel licht van de museumdirectie een adresje te pakken krijgen. Sensatie Robots zullen de toekomst be heersen? In Schwenningen doen ze dat al langer dan honderd jaar. Op de wereldtentoonstelling in Londen in 1851 viel een sensa tie van Schwenningen te bewon deren: de mechanische huis knecht. Dankzij de ingebouwde klok wekte deze „knecht" zijn baas. stak het licht aan en zette koffie. Niets nieuws onder de zon, zoals u ziet. In het verleden was het dan ook zo bij een fabriek in het westen van ons land, dat de vrou welijke employé's ..kousengeld" kregen. Door die luchtverontreiniging vielen de nylons namelijk uit el kaar of ze kregen op zijn minst „zomaar" gaatjes, die uiteraard ladders veroorzaakten. Overigens, de heren die ny lon-overhemden droegen hadden met hetzelfde euvel te kampen. KOFFIE in Kopenhagen bij eeuwfeest De Deense hoofdstad Kopenha gen bestaat dit jaar achthonderd jaar. Op dit achtste eeuwfeest vie ren de Denen uitbundig feest. Een onderdeel ervan was de „langste koffietafel ter wereld". In het stadscentrum stond een ruim anderhalf kilometer lange en feestelijke versierde tafel op gesteld. De Denen konden op de ze aparte manier de kennisma king met hun geliefkoosde drank hernieuwen. De langgerekte tafel werd geor ganiseerd door het Deense koffie- propagandacomité, dat de leuze „neem de tijd voor een kopje kof fie" waar wil maken. Er werd vijfhonderd kilo koffie voor ver werkt. Deense schonen gestoken in koffiekostuums naar de laatste mode serveerden met zijn honder den vijftigduizend kopjes troost in speciaal daarvoor ontworpen kopjes, versierd met een ode aan koffie en Kopenhagen. De Deense Stichting Goed Handwerk greep het feest ook aan om van zich te doen spreken. Het geeft een boekwerkje uit waarin twintig beroemde bouw werken en monumenten uit de jarige stad in kruissteek zijn voorgetekend. Een boekje in spi raal zal liefhebsters van kruis steek en van de Denen naar de borduurnaald doen grijpen. Het is ook in ons land verkrijgbaar voor 10,70. maar aan hun neus ging het kle- ding-geld voorbij, misschien met het motief, dat er ook katoenen overhemden in de handel zijn. In liet verleden, schreven we. Want nieuwe installaties voorko men nu die bepaalde luchtveront reiniging. Ook in Keulen hadden de da mes onlangs een tastbaar voor beeld van de kwade gevolgen van fabrieken bij grote steden. Daar sloeg zwaveldioxyde uit een fabriek in de omgeving neer. zodat de kousen van Keulse dames in het niet verdwenen. De enigen die er garen bij spon nen waren uiteraard de kousen- verkopers. Misschien komen de kousenfa brikanten nog eens zover dat er dunne kousen op de markt verschijnen die niet door zwavel dioxyde worden aangetast. Want al werkt men overal koortsachtig om de luchtveront reiniging tegen te gaan, ook de uitlaatpijpen van auto's zijn be rucht als gaatjesverwekkers in onze nylonkousen. Misschien iets om aan te den ken als u voor een stoplicht staat naast auto's, of als manlief met draaiende motor op u wacht: Mijd die pijp. Of draag geen ny lons. £EN jaar of twintig gele den was een aquari um nog een uiterst gecom pliceerde en kostbare lief hebberij, vooral als men er exotische visjes in wil de hebben. Dit is dankzij de techniek veranderd maar ook dankzij het feit, dat de verbindingen tus sen de verschillende we relddelen steeds volmaak ter worden. Automatische thermostaten, ne onverlichting. elektrische filters en zuurstof-apparaten hebben er toe bijgedragen, dat het steeds gemakkelijker wordt om exo tische vissen te houden. Hierbij komen nog een groot aantal schei kundige preparaten, die het risi co van het kweken van exotische vissen aanzienlijk verminderen. Automaat "yANDAAG de dag kan men reeds over een automaat beschikken, die tijdens afwezig heid van de aquariumliefhebber het de zijn rekening neemt en tevens niet al te duur is in de aanschaf. Er komen steeds meer privé-kwe- kers van exotische warmwatervis- sen en waterplanten bij. Kalmte UE schoonmaken van een aquarium vormt nauwelijks meer een probleem. Ook tekent de huisvrouw niet langer verzet aan tegen een aquarium in haar woonkamer, aangezien de hinder lijke geurtjes van het aquarium door de automatisering de wereld uit zijn geholpen. Daarbij komt. dat artsen steeds vaker te kennen geven dat de aanwezigheid van een aquarium onze overspannen zenuwen aan zienlijk kalmeert. Dit uiteraard tot grote vreugde van de dieren handelaren. Jammer genoeg zijn hierdoor de inheemse vissoorten nogal uit het oog verloren. Koud- watervissen waren bij de huisvrouw om hun onvermijde lijke geur nog nooit erg in trek. Zelfs de oude, trouwe goudvis heeft zijn bijzondere positie aan wamwatervissen af moeten staan. Hij en ook de Japanse goudkar per moesten naar vijvers in de openlucht verhuizen. Nu is men verzot op exotische vissen, die onderling qua schoonheid en veel kleurigheid sterk met elkaar con curreren. Siervissen Museum Een van de oude gebouwen in de kldkkenstad herbergt het stadsmuseum. De directeur liet het mooie oude huis restaureren. Hier kan men zien hoe de klok kenmakcrij. Het is de sneeuw, die de mensen maandenlang aan huis bond, zoals ook bij de Lap pen rijke huiskunst ontstond ge durende de lange wintermaan den. Natuurlijk was de bevolking handvaardig en bereid om te pie keren, te puzzelen en te peute ren. Aan de andere kant vonden velen het deftig om een klok te Op mooie zomerdagen zie je dik wijls onverwacht gasten voor de deur. Prettig als u dan een voorraadje .levensmiddelen in huis hebt zoals kniirkebröd, beschuit, crackers, vlug- kokende rijst, blikjes groenten en peulvruchten, blikjes vlees- en vis- conserven, een pot vruchten, blikjes melk, blikken met volledige maal- Na het begeerde papiertje behaald te hebben gaan straks weer velen op kamers wonen. Menige moeder geeft dan weer bezorgd adviezen. Nu wordt een ieder en ook een jongmens door schade en schande wijs, maar u kunt de kamer-bewoners in spé wél een dienst bewijzen door Voedingtips voor kamerbewoners eens cadeau te doen. Voor het geld hoeft u het niet te laten: Een briefkaartje met 30 cent postzegels extra naar de Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag is voldoende om recepten, menu's, voedingsleer en tips in een fleurig pakje ge stoken thuis te krijgen. Het is soms moeilijk om een zieke tot eten te verlokken. Een goede voeding is een grote bij drage tot herstel en uw gewe ten knaagt als de verleidings pogingen falen. Behartigens waardige wenken en recepten van lichtverteerbare en smake lijke gerechten vindt u in de folder Ziekenkostjes. Hiervoor twintig cent extra aan postzegels bijplakken op de briefkaart ge richt aan bovenstaand adres, van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Ons gesprek komt goed op gang! Vele lezers haken in op reacties van mede-lezers. Dit is de visie van mevrouw S- te D.: „Over 33 jaar zal het heel gewoon zijn dat Russen. Amerikanen en ruimtevaarders uit andere landen zich op de maan bewegen. Ze zullen op de heen- en terugweg tanken aan ruimtevaartstations die in het luchtruim zweven. Onze klein kinderen vinden dit heel ge woon. In een paar jaar is de ruimtevaart met sprongen voor uit gegaan en dan na zoveel jaren' We eten dan algen uit zee wie weet hoe weinig we dan nodig hebben want het vitami negehalte van algen is hoog. Misschien houden we dan niet alleen 's zondags kerkdiensten, maar staan er langs de grote wegen kerken waar telkens kor te diensten gehouden worden: als we behoefte hebben gaan we er heen. Wat er ook veran dert. voor de kerkdienst zal er altijd tijd en gelegenheid zijn." de gebod van de wet is onver anderlijk, de zevende dag is voor de Heere en een rustdag. In de oppasdienst zit een groot gevaar. De duivel lacht om ons als we meedoen met iedereen." Mejuffrouw G. B. te A. meent: „De tijden, en daarmee de mensen, veranderen wel iswaar, maar het geloof blijft alle eeuwen door hetzelfde. Een gelovigè hunkert er naar om tweemaal per zondag op te 'kun- Blij Mevrouw B. te E. heeft vele reacties uitgelokt. Mejuffrouw N. v. W. te D. vindt het „erg gemakkelijk om nu te zeggen dat tweemaal naar de kerk gaan niet nodig is. Inderdaad de tijden veranderen, maar dat heeft niets met de kerk te ma ken Wees er 'blij mee als je met je gezin tweemaal naar di kerk kan. Zij begint met haai kinderen verkeerd: zeker net als in de Rooms Katholieke Kerk: even naar de biecht. Zo, klaar voor vandaag. Nee me vrouw, voor gelovige mensen is dat geen motief. Ik hoop dat u de kracht krijgt om het net zo te doen zoals het vroeger bij u Een zeventienjarige. A. v. L. te B„ verzekert met vele hoofd letters in haar brief dat zij de zondag niet saai vindt. „Juist nu hebben de jongeren het moeilijk. In de kerk hoor je Gods Woord en dat geeft je troost. Als het zo gaat als me vrouw B. doet (éénmaal met het hele gezin naar de kerk)", zo voorspelt deze jongere, „dan is er in de verre toekomst geen tijd meer voor een kerk." Eenheid Huiverig Mevrouw K. te II.. die zich schaart onder de middenmoot, is ook huiverig voor de éénmaal-kerk-gang. „Het vier- „Kom nou", meent R. O.-L. te R.. „geen geloof meer in het jaar 2000? Omdat de jeugd nog maar éénmaal naar de kerk wil? Dit verschijnsel zien we bij de ou deren ook. Het éénmaal kerk haan is geen bewijs dat ze de kerk de rug toegekeerd hebben, integendeel, als er een of ande re aktie is, dan doen ze heel spontaan en aktief mee. Er zal in de toekomst meer eenheid zijn.' Daar leven we nu al naar toe. We zullen meer vrije tijd en minder werkdagen hebben. Hoe dan die vrije tijd g o e d te besteden?", vraagt deze lezeres zich af. „Ik wil graag inhaken op het geen mevrouw W. te H. en me vrouw O. te D. over de jeugd zeiden", aldus mevrouw A. C. van R. t« A. „De jeugd van nu zal in het jaar 2000 (als God de wereld nog heeft laten bestaan) de kerk zijn. Laten wij een groot vertrouwen hebben op God6 beloften en blijven bid den voor de kinderen van Gods verbond. Jezus zei na de belij denis van Petrus: Op deze Pe tra zal Ik Mijn gemeente "bou wen en de poorten der hel zul len haar niet overweldigen. God wil het en zal het maken dat wij zullen zingen van geslachten tot geslachten. Zijn trouw, Zijn roem. Zijn onver- winbre krachten." In een P.S. zegt ze nog: „Een hoera voor onze krant. Wat een mooi stuk in ons zondagsblad over de tien duizend jongens en meisjes die met de synode gaan praten. De jeugd denkt diep na over alle dingen." „In het jaar tweeduizend zal het net zo zijn als nu", zegt mevrouw S. G. te L. kort en krachtig. .Men lacht om het verleden, met het heden is men niet tevree en de toekomst zal weer vooruitgaan naar het jaar 2500." Geen schande M e j u f f r o u w M. B. te R. is in hef prilste begin van deze eeuw geboren. ..Ik zal het jaar 2000 menselijkerwijs gesproken niet meer meema ken. Ik ben ook heel dankbaar voor de AOW en ben me er van bewust dat een ander daarvoor werken moet en dal is helemaal geen schande. Nu schrijft men dat we de goede kant uitgaan: wegwerplui- ers. geen gestrijk meer, geen ramen zemen. Ik wou dat ik het allemaal nog kon. Waarom zien de mensen toch geen zegen in de arbeid? Wanneer je zoals ik invalide bent, gaat het niet meer. Als ik nog kon werken, kon ieder die het nodig had op me reke nen. Laten we de idioterie van Mars en Saturnus maar laten rusten en geduldig afwachten wat God ons als taak geeft. De een wat meer, de ander wat minder. Elkaar bijstaan en dankbaar zijn voor wat de Hemelse Vader ons geeft." Iets nieuws De laatste die we het woord geven in ons gesprek van van daag is de heer J. v. d. M. te II.: „Als we de historie (His Story) bezien, dan ontdekken wij dat God iedere 2000 jaar iets bijzonder deed. Als we re kenen vanaf ons onderwerp, het jaar 2000, dan zien we dat God a.) driemaal 2000 jaar gele den Adam schiep (de mens), b.) tweemaal 2000 jaar geleden Israël formeerde (het volk), c.) eenmaal 2000 jaar geleden Christus op aarde deed komen (de koning). Ergo, het jaar van ons onderwerp zal mogelijk weer „iets geheel nieuws" bren gen. Voor Hem zijn duizend jaar als één dag. en omgekeerd. Doorgeredeneerd zijn we dus aan het einde van Zijn zesde dag aangekomen. Zal de volgen de duizend jaar (de zevende dag) mogelijk het Duizendjarig Rijk zijn? Als dat zo is. dan zullen er nog vele bijbelse pro fetieën in de eerstvolgende der tig jaar na heden tot vervulling moeten komen. Misschien zijn er lezers die hierover eens mee willen denken?" Doet u dat wel meteen, zeg gen wij. Bij ieder onderwerp zijn er laatkomers. Het is jammer om uw bijdrage in de prulle- mand te deponeren want er zijn dikwijls verrassende visies bij, die anderen niet mogen mis sen! (~)OK zijn er al een aanzien- lijk aantal inheemse kwe kers, die zich uitsluitend bezig houden met de nogal moeizame kweek van exotische siervissen. Tegelijkertijd wordt er echter een grote hoeveelheid exotische siervissen en vooral zeevissen uit het buitenland ingevoerd. Hierbij neemt het moderne straalvlieg tuig een eminente plaats in. Bin nen enkele uren verhuist de vis uit zijn tropische beek of rivier naar het vliegveld, van waaruit hij binnen de kortst mogelijke tijd naar de „klant" wordt ver voerd. De groothandelaar stopt hem in een met water en steen tjes gevulde plastic zak en aldus wordt de tropische warmwatervis in onze koude streken aan de man gebracht. Meer T"\EZE aanvoer- en verkoop- methode heeft er toe geleid, dat steeds meer mensen een tro pisch aquarium zijn gaan hou den. Thans telt West-Duitsland meer dan 400 aquariumverenigin gen. Elk jaar geven de aquarium- liefhebbers in de bondsrepubliek meer dan 200 miljoen DM voor hun hobby uit. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat de meeste tro pische vissen vreselijk duur zou den zijn. De goedkoopste warm watervis kost 35 pfennig, de duurste echter 250 DM. Vooral vissen, die hun nieuwe generatie meteen levend ter wereld brengen zijn zeer in trek. Het verzorgen van hun jongen is namelijk vrij eenvoudig. Baarsjes jyjAAR ook vissen, die eieren leggen mogM zich in grote belangstelling verheugen. Op het ogenblik zijn vooral de discus-baarsjes in de mode. De goedkoopste daarvan kost 70 DM. Zeevissen zijn op het ogenblik nog zeer kostbaar wat betreft hun onderhoud. Ze zijn echter wel het mooist De goedkoopste zeevis kost op het ogenblik 8 DM, terwijl men voor de duurste meer dan 1000 DM op tafel moet leggen. De dierenhandels leveren reeds voor ongeveer 200 DM een prachtig aquarium met alle moge lijke vissen, planten en tech nische snufjes. Ook op afbetaling^

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11