Amerikaans voorstel op congres Konkrete dienstgelofte in wereld van nood Onze taak komt met onze talenten overeen VIJFDUIZEND DAMF.S IN DE RAI Nieuwe het in leven: God middelpunt Een tukje in de RAI Geestelijke leiders in VS: spaar leven van Tsjombe Touwfabrieken wijzigen ontslagvoorstel Uw probleem is het onze.... SYNODE PASSEERT DR. KRIJN STRIJD VRIJDAG 28 JULI 1967 Een ivoord voor vandaag Door het geloof heeft Abraham, toen hij verzocht werd, Izak ten offer gebracht (Hebreeën 11 :17). Neem uw zoonuw enige, die gij liefhebt, en offer hem. Wat moet dat voor Abraham geweest zijn! Nog geheel afgezien van het feit, dat hij, de vader, zijn enige kind moest offeren. God had hem toch beloofd, dat zijn nakomelingen zo talrijk zouden zijn als de sterren? En had God niet heel konkreet gezegd: Door Izak zal men van nageslacht van u spreken? Had Abra ham dan niet het volste recht, om dit onmenselijke bevel te weigeren en God te wijzen op zijn belofte? Maar Abraham gehoorzaamde. Onderweg heeft hij gepeinsd. Hoe kan dit toch? Die belofte en nu dit bevel? Over dezelfde jongen. Maar hij gehoorzaamde. En Hebreeën 11 vertelt, dat hij heeft overwogen, dat God bij machte was Izak zelfs uit de doden op te wekken (vers 18). Dat is voor ons nogal gemakkelijk, want wij hebben een bij beltje op zak en daarin staan zulke wonderen. Voor Abraham rvas de gedachte aan zo'n opstanding iets volstrekt nieuws en ongelooflijks. Maar het moest wel zo zijn, want God kan zich zelf niet ontrouw worden. Wij lezen vandaag Romeinen 5 1-11. Inschrijfgeld studenten gaat omhoog DEN HAAG Het inschrijfgeld voor universiteiten en hogescholen zal van een tientje worden verhoogd tot een meer reëel bedrag. Deze ver hoging zal ingaan op 1 september 1968. Daarmee hoopt het ministerie niet alleen aan meer geld te komen, maar tevens snijdt men nu vele pseudo-stu- denten (vooral in Amsterdam), de pas af. Dat zijn lieden die op vertoon van de inschrijvingskaart vele voordelen genieten, zoals abonnementen voor ge reduceerde prijs en gesubsidieerde maaltijden in studenteneethuizen. Tevens maken deze studenten, die nooit een college volgen, gebruik van de verlaagde prijzen van vele particu liere bedrijven en instellingen. Tot welk bedrag het inschrijfgeld verhoogd zal worden, kon het ministe rie van onderwijs en wetenschappen ons niet vertellen. De echte student profiteert van een verhoging van het inschrijfgeld, om dat er meer geld ter beschikking komt Verwacht wordt dat er name lijk ruwweg 15.000 inschrijvingen voor het nieuwe studiejaar zullen zijn. Een vrij drastische verhoging brengt dus meer middelen op tafel. De A.V.O.-collecte leverde in Wijngaarden 28,62 op. Nog steeds meer nieuwe woningen DEN HAAG In juni zijn 13.038 woningen gereedgekomen. Dat is bijna 2600 meer dan in dezelfde maand van 1966. In het eerste halfjaar werden 63.326 woningen voltooid: bijna 10.000 meer dan in januari tot juni van het vorig jaar. Uit deze cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt duidelijk, dat de bouw van wo ningen nog steeds in versneld tempo Er kwamen vorige maand 7.935 wo ningen klaar volgens arbeidsbesparen de bouwmethoden (industriële bouw. systeembouw en gerationaliseerde bouw). Er werd een begin gemaakt met de bouw van 12.114 huizen (in juni 1966: 10.349). Aan het eind van de maand waren er 139.190 in aanbouw. Beierse controle op vrachtverkeer DEN HAAG Volgens het West- duitse persbureau DPA worden alle buitenlandse auto's met ingang van vandaag bij de grensovergang met Beieren aan een bepaalde technische controle onderworpen. Dit zou zijn gebeurd in opdracht van het Beierse ministerie van bin nenlandse zaken en vindt zijn oor zaak in het feit dat in Beieren de laatste jaren steeds ernstige ver keersongelukken zijn voorgekomen als gevolg van technische gebreken aan de vrachtwagens. Vrachtauto's met technische gebre ken, waarvan reparatie ter plaatse niet mogelijk is, mogen Beieren rtóet meer binnenkomen, aldus DPA. Noch het ministerie van verkeer en waterstaat, de rijksdienst voor het wegverkeer of NOB-wegtransport in ons land weten echter iets af van dit bericht. Minder geld FS voor hulp aan buitenland WASHINGTON - De commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren de aanvraag van president Johnson om gelden voor hulp aan het buitenland met 22 procent ver minderd. Er was om 3.4 miljard dol lar gevraagd. De commissie stelde het bedrag op 2,6 miljard dollar. LONDEN De 4-jarige Carl Clark heeft gisteren zijn moeder dood geschoten met het geweer waarmee hij speelde. Mevrouw Clark (38) werd in het hoofd zetroffen en was op slag dood. De politie, die de /.aak als een ongeluk beschouwt, deelde mee dat het kind blijkbaar een doos patronen in een kast had gevonden. ï,eorpr-echtDaar Holland met LONDEN Kolonel en mevrouw Frederick Holland zijn uit de actieve dienst bij hr» Treer <1c« Hoils getre den. Kolonel Holland is 65 jaar. Dit echtDaar is in ons 'and vooral bekend geworden, doordat kolonel Holland van 1959 tol 1964 rhef-secreta- rls (..tweede man") van het Lezer des Heils in ons land ts geweest Ziin vrouw was toen nationaal nresidpnte van de "«/insbond Na zijn terugkeer naar Enzeland was kolonel HoPand als staf-secreta ris op het internationaal hoofdkwar tier werkzaam terwiil ziin vrouw het Leger in een aantal comités ver tegenwoord i "de. Zenrlin°r>rla<: G7R DRIEBERGEN - Donderdag 3 i Doopsgezinde vrouwen hadden „speciale middag' (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Vier konkrete punten zijn gisteravond aan het doopsgezind wereldcongres voorgesteld, om daarin metter daad te tonen, dat de doopsgezinden ernst is met hun bewogen heid ten aanzien van een wereld in nood. Aan het einde van zijn toespraak over „Getuigenis en dienst in een wereld in nood" stelde de Amerikaan Elmer Neufeld de volgende uitspraak voor: ben voor Christus' voortgezette werk hier op aarde: 3. dat van ieder lid van onze gemeen ten wordt gevraagd een wezenlijk deel van zijn leven te wijden aan de dienst van hulpwerk en getui genis. om zo de lichamelijke en geestelijke nood van onze naasten te lenigen en dat wij ouders vra gen om hun kinderen in geloof toe te vertrouwen aan die dienst: 4. dat wij onze verantwoordelijkheid voor sociale en politieke besluiten erkennen en dat wij binnen de maatschappelijke structuren onze inspanning vergroten, om onrecht, verdrukking, geweld en oorlog te gen te gaan." Neufeld noemde dit nog maar „be perkte toezeggingen". Hij suggereerde ook nog iedere maand _een bepaalde „Het heeft de Heilige Geest en ons. vergaderd in Amsterdam, goed ge dacht: 1. dat ieder lid van onze gemeenten en ieder gezin wordt uitgedaagd, om enkele belangrijke offers te bren gen van wat ze zelf behoeven, tot verlichting van het lijden in de we reld: 2. dat wij het christelijk rentmeester schap over ons inkomen zien als een volledig ter beschikking houden van ons hele bezit en dat normaal in houdt, dat wij niet minder' dan tien procent 5 inkomen over heb- (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Niet minder dan vijfduizend doopsgezinde vrouwen vulden gisteren het grootste deel van de broeierige Zuidhal van het RAI-congrescentrum op de speciale „vrouwen middag" Ze gaven echter te kennen dat „speciale" niet zo op prijs te stellen. Er ging namelijk een luid applaus op toen een Nederlandse dame opmerkte dat het zo jammer was dat ook de mannen de toespraken van die middag niet hoorden, zodat ook in de toekomst misschien eens meer naar de vrouwen wordt ge luisterd Tot gisteren toe hebben de dames wel alleen manlijke sprekers mogen beluisteren. bracht mensen, die daarnaar verlang den. in bijbelkringen bijeen. Zij stierf als martelares in de gevange nis, waar zij tot het eind haar mede gevangenen troostte en sterkte." Een van de andere spreeksters was mevrouw H. Duerksen uit Canada over „vrouwen in dienst van de Heili ge Geest in de gemeente". „Niet bij machte om het verleden opnieuw tot leven te brengen zouden we een ande re manier kunnen zoeken om .veran dering te vermijden, namelijk door ons zelf terug te trekken In een soort modern ghettobestaan; we .zouden ons fysiek en geestelijk kunnen afscheiden van de rest van maatschappij". Een kleurige Indruk maakten de duizenden dames in de met bloemen versierde zaal, terwijl hier en daar deelneemsters opvielen door eenvou dige sombere kleding, die soms iets weg heeft van een uniform. Op het hoofd wordt dan een doorzichtig wit nylon kapje gedraeen. dat door ande ren toch ook wel wordt gecombi neerd met een gewone zomerjurk. De herkomst van de aanwezigen maakte dat er op het podium, waar mevrouw R. C. Oosterbaan-Lugt als voorzitster de scepter zwaaide, wel eens een kleine babvlonische verwar- rine was. De discussievragen en ant woorden moesten in vier talen: het Nederlands. Frans. Duits en Engels worden vertaald. Wandelen Over de Heilige Geest in het persoonliike leven van de vrouw sprak mevrouw E. Dyck-Pauls uit Duitsland. ..Met wandelen in de Geest is onze verhouding tot onze omgeving bedoeld. Aan ons uiterlijke leven moet iets te zien ziin van wat ons innerliik leven beheerst. Ons leven moet vruchtbaar worden voor God en ZHn Rijk. Hoeveel ge'everheid hebben iuist wii vrouwen om de vruchten var de sepst in ons 'oven tot ontw'kkp'ine te brengen: in het eezin. in verzorgende beroepen, in werk met kinderen óf andere beropnen ia ook in bet onen- ?eroenen tot bescheiden arhe'd zon der veel woorden: wii mogen ons christeliik geloof hetevpn in daden. En als wii ei" Heilier Geest om Z!;n leiding Hidden, opdat Hii ons wiïst waar wil moeten arheiden dan zal de taak die wii on nm nemen ook steeds overeenkomen met onzp talen ten De Heilige Geest wil on velerlei j eenstemming met onze talenten, maar steeds uit de kraehtbron: Jezus Christus." Als vrouwen, in wier leven de Hei- lige Geest duideliik heeft gewerkt noemde zij koningin Wilhelmina en j de moeder va*1 de spreekster. Martelares „In tijden var vreselijke vervol- J ging van onze broederschap in j Rusland, toer. de gemeenten bijna zonder predikers waren, getuigde zij onverschrokken haar geloof en Verhuizen Ze noemde de Canadese Mennonie ten die verhuisden naar afgelegen de len van Mexico om verandering te ont vluchten. Wij kunnen het heden niet ontvluchten; het is niet alleen om ons heen, maar ook in ons. Wij kunnen het verleden niet ach terhalen. Wij kunnen ons niet verber gen voor het heden. Wij moeten ons eohter onder de leiding van de Heili ge Geest aanpassen aan de verander ende wereld waarin wij leven. Daar om pleitte zij voor het belang van studiegroepen en gebedskringen voor vrouwen. Uit Indonesië was aanwezig me vrouw Djojodihardjo voor wier reis alle doopsgezinde zusterkringen had den bijgedragen. Zij bracht de harte lijke groeten over van de doopsgezin de zusters in haar land. dag", o; berouw denken. als „Wereldhonger- n op die dag als symbool van en zorg sober en vleesloos te de hongerende naasten te ge- Jammer genoeg liet de strakke con gresagenda de aanwezigen niet toe. om op dit appél te reageren. Het is echter niet onmogeliik, dat er iets van de suggesties van Neufeld in de slot- slotconclusies van het congres zal wor- Druppel Er wordt al heel veel gedaan, zo zei Neufeld in zijn toesDraak. maar het is nog maar een druppeltje in de oceaan. Het ziin weliswaar daden met een die pe symbolische betekenis, tekenen, die wijzen naar het Riik van de barmhar tige Heer. maar. het blijkt steeds duide lijker. dat het niet genoeg is. Er ko men steeds meer mensen, die lijden en de tegenwoordigheid van een barmhar tige God niet voelen. De daden van naastenliefde in Viet nam (waar al het protestantse hulp werk via de mennonieten verricht wordt, e.d.) hebben een diepe beteke nis maar zij worden verdacht, als er EN Donderdag 3 au- -j »n; gustus houdt de Gereformeerde Zen- Ka IN 11138' WVSZVIlSkl dmgsbond ir het Rusenbtirgsebos Iers. 5 J Rijsenburgsebos weer zijn jaarlijkse zendinesdag. Daar zal afscheid warden genomen van vertrekkende zendingsarbeiders. mej. C. G. Bout. arts en de heei Riohagen. De sprekers op dezp da? ziin ds H. Talsma, ds. R. J van de Hoef. ds J Kooien, ds. H G Abma. ds. J H Vlijm en <fs. L Blok. HET HKRIITX FI OOP» wees gt «teren Kopenhagen on bew Amsterdam Brussel KN,?»" Luxemburg Parijs onbew licht bew .11 Frankfort onbew Zürlch licht bew 26 Locamo half bew 2S Innsbruck zw. bew lïch?bew M AMSTERDAM De doopsgezinden uit heel de wereld gaan zich steeds meer thuisvoelen in „hun RAI", die deze week is herschapen in een doopsgezind bolwerk. Op het plein voor het centrum wapperen de vlaggen van -de landen waar de bezoekers vandaan komen: zoals de Franse. Duitse. Amerikaanse. Canadese en Friese. Er heerst een gezellige rommelige sfeer, vooral in de pauzes als ie dereen iedereen ontmoet. Maar temidden van alle drukte liggen sommigen heel gemoedereerd op de sjieke banken in de marmeren gangen een tukje te doen. De schoenen zijn er wel bij uitgetrok- Toch staat er voor al die mensen iedere avond een Amsterdams bed te wachten. De organisatiecommis sie heeft voor 2400 stuks gezorgd, hetzij bij particulieren, hetzij in Het grootste deel van de organisatie rust in handen van vrijwilligers, die deze dagen onder hoogspan ning leven en van wie het hoofd wel eens omloopt. Ze geven inlichtingen, stencillen, typen, beredderen bieden hier en daar de helpende hand en druk ken ook nog een speciaal poststem pel van het congres op de enve loppen. Dat is tot het eind van deze week verkrijgbaar. 's Morgens had Reuben Short, secretaris van de Congo Inland Mission, gesproken over de we dergeboorte en het nieuwe le ven. Voor sommige mensen zijn deze zaken alleen maar theorie, voor mij is dit het werkelijke leven, zei hij. Miljoenen levens zijn door de wedergeboorte wer kelijk veranderd. Wat deze levendmakende daad Gods is. zal niemand ooit weten. De weder geboorte kan zelf niet worden waar- gertomen, maar zij is zichbaar in haar gevolgen. Daarom moet de weder geboorte nooit gepresenteerd worden als een doel op zichzelf. Het is het nieuwe leven, waarop het aankomt. Pinksterbeweging Short stelde aan de doopsgezinden de pinksterbeweging ten vöorbeeld. die na een worsteling en verschillende mis lukte pogingen om een begin te maken plotseling tot een wereldbeweging van meer dan acht miljoen mensen werd. „Met al haar uiteenlopende richtin gen en haar ekstatische emotionaliteit, vaak bespot en geminacht door de meer gereserveerde en liturgische kerken, vinden we deze beweging aan het werk in de sloppen, de zo vaak verwaarloosde gedeelten der steden, daarin doordringend met de blijde boodschap." We doen er. aldus Short, goed aan. om op de stuwkracht van zulke be wegingen te letten en hij vroeg zich af „Zouden wij misschien werken als een flessenhals, die het doordringen van het zuurdesem tegenhoudt?" Van buiten lijken we heel gezond, maar van binnen zijn we vaak ziek. Onze met-christelijke kennissen voelen, dat we hun problemen niet zouden be grijpen of dat we geheel onkundig van menselijke zaken zijn. omdat ze zo so lide beschermd worden. We zijn besmet met wensen tot macht en met verlan gens om geaccepteerd te worden of op een of andere manier erkend te wor den. Dit wordt vaak duidelijk in onze agressiviteit in het bereiken van ma terieel gewin, academische superiori teit. sociaal prestige of ambt. sen voor en maken zjj hen klaar voor hel burgerschap van het Koninkrijk Gods? Is het de Heilige Geest, die ons voorbereidt, uitrust en leiding geeft in ons leven in deze tegenwoordige maatschappij? Zijn zij werkelijk als dienenden in de naam van Christus in deze wereld? Het gewone mensenleven is jezelf in het middelpunt stellen. Het nieuwe le ven is God in het middelpunt stellen. Dit nieuwe leven is ook passend voor onze tijd. Waar het geacht wordt te hebben gefaald, was dit falen niet aan Christus te wii ten. maar aan het niet tot een wezenlijke eenheid brengen van de persoon en de boodschap van Chris tus." V raag aUevanrijiVd naar het Vatieaan WARSCHAU De Poolse kardi naal Wvszvnski is met kardinaal Woj- tvla en enkele bisschoppen aangewe zen door het Poolse episeooaat als afgevaardigde naar de bisschoppensy node. die in september in het Vati eaan zal worden gehouden. De paus heeft ziin goedkeuring ge hecht aan de samenstelling van deze delegatie. Od de vraag of de regering al toestemm:n<» had gegeven voor de rei? verklaarde een lid van het secre tariaat dat de nre'aten nog geen Das hehben aangevraagd. Kardinaal W-vs/'-nski. de 65-iarige fel anti-communistische primaat van Polen, kreeg vorig iaar toen de j verhoudine tussen kerk en staat zeer I testantse leider dr Daniel Poling, dat gespannen was geen toestemming j zij het volkomen eens waren met een voor pen buitenlandse reis. 1 hoofdartikel in dit blad. Daarin NEW YORK Twee vooraan staande geestelijke leiders in de VS hebben gisteren gepleit voor het leven van de Kongolese oud premier Tsjombe. die door Alge rije dreigt te worden uitgeleverd aan Kongo waar hem de dood straf wacht. In een brief aan de New York Ti mes verklaarden kardinaal Spell- mann. de aartsbisschop van New York en de vooraanstaande pro- Ontslag voor 60 mensen bij Thomsen ROTTERDAM Bij Thomsen's Ha venbedrijf zullen ongeveer 60 perso neelsleden moeten afvloeien als ge volg van de verhuizing van de Lek- naar de Prinses Margriethaven. Hel gaat om werknemers uit alle catego rieën. De vakbonden zijn van het half augustus volgende ontslag op de hoogte geste.d. Dit voorjaar verminderde Thomsen ook reeds het personeel met ongeveer veertig mensen als gevolg van reorga nisatie Ook nu weer zal bij de afvloeien rekening worden gehouden met leef tijd. aantal dienstjaren, enz. Mogelijk dat andere havenbedrijven in Rotter dam mensen van Thomsen kunnen overnemen. Het afstoten van mensen is nodig omdat er aan de Prinses Margrietha ven veel doelmatiger kan worden ge werkt dan aan de (verouderde) Lekha- Deel gehandicapten gaat korter werken DEN HAAG Als de werktijd van de gehandicapte werknemers bij de sociale werkvoorziening de maximum toelaatbare tijd voor werk en reizen (tien en een kwart uur) overschrijdt, dan moet voor de hand arbeiders worden overgegaan tot een verkorting van de arbeidstijd. Bovendien is in de werktijd voortaan ook een half uur middagpauze in begrepen. Minister Roolvink heeft dit de gemeentebesturen meegedeeld nadat was gebleken dat een aantal gehan dicapten vermoeid raakten door een te lange reisduur naar en van het werk. De maatregel, die dus geen algemene arbeidsverkorting voor de gehandicapte werknemers inhoudt, wordt 2 oktober van kracht. geen ernstig getuigenis gehoord wordt tegen de beestachtige vijandelijkheden, die steeds meer slachtoffers maken. Als volk van Menno moeten wij de machten en structuren van deze we reld dapperder tegemoet treden. Wij moeten meer verantwoordelijkheid voor maatschappelijke en politieke beslis singen op ons nemen. Want stormen, aardbevingen, ziekten of hongersnood kunnen al dikwijls door menselijke maatregelen ver'icht worden. Maar het afschuwelijke lijden van onze dagen wordt rechtstreeks door mensen ver oorzaakt. zoals in Vietnam, Kongo. An gola en het Nabije Oosten. Aan de ene kant wees Neufeld de dopers op hun breedmaatschappelijke verantwoordelijkheid voor deze wereld in nood. Maar tegelijk drong hij er op aan. bij zichzelf te beginnen. Persoonlijk „Als u en ik niet bereid zijn. om en kele grote persoonlijke offers te bren gen, kunnen we maar beter onze mond houden over het liiden van de mensen en misschien ook wel over God. Het probleem Is niet alleen de armoede en de wereldhonger. maar het feit. dat wii tegelijk in weelde en genotzucht Dan zijn we er niet. door een paar dingen in ons persoonlijk leven anders in te richten. Wij moeten inzien, dat ons niet-getuigen. ons niet-deelnemen in verantwoordelijke besluitvorming zonde is. het gevolg van zelfgenoeg zaamheid. onverschilligheid en vrees. Wij moeten oBs niet laten misleiden door de legende, dat onze westerse na ties al zoveel geven voor de ontwikke lingshulp. Economen zeggen, dat alleen Frankrijk een procent van ziin nationa le productie gebruikt als hulp voor de minder-ontwikkelde gebieden, aldus Neufeld. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De directie van de N.V. Verenigde Touw fabrieken zal tegemoetkomen aan een groot deel van de eisen van het personeel, dat verleden week niet akkoord ging met de voorgestelde afvloeiingsrege ling. Dit is het resultaat van een bespre king die de drie voorzitters van de landelijke bonden van werknemers in de textielindustrie gisteren met de dirertie van het bedrijf hebben ge- Tiidens het overleg, dat in een goe de verstandhouding werd gepleegd, verklaarde de directie zich bereid het concept van de afvloeiingsregeling te wijzigen in de geest van de verlan gens van het personeel. Zoals bekend gold bet s/rootste bezwaar tegen het afvloeiinesvoorstel de bepaling dat geen uitkerïne zal worden gedaan aan een werknemer die het bedrijf uit e'CTen beweeing verlaat, voordat de afdeling waar hij werkt wordt opgeheven. Vanavond sluit de Vertofabriek haar poorten voor de jaarlijkse be- driifsvakantie. Daarna zullen de vak bonden een tweede bijeenkomst met het personeel beleggen. De vakbondsvoorzitters zien in het resultaat van hun bespreking van gisteren reële mogelijkheden voor een aanvaardbare regeling. Brieven die niet zijn voortien van naam en adres kunnen niet tn behandeling wordeD genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven wordeD ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngeslo- Vraag: Is het volgende wel juist?, Bij het ingaan van het bejaardenzie kenfonds per 1 april 1966 moest ƒ6,85 per week betaald worden van het volgende inkomen: ƒ225.50 AOW per maand, ƒ25,20, invalidi- teitsrente ƒ47,80 lijfrente, 77 huur bovenwoning, 80 geschatte huur be nedenwoning (door mijzelf be woond). 177,62 rente spaarbank over jaar 1965. Wordt hiervan bij het ziekenfonds rekening gehouden met onderhoud van huis en diverse belastingen voor het huis? Wordt hiervan niets afge trokken door het ziekenfonds? Vol gens kennissen betaal ik te veel. Op 1 januari 1967 moest ik ƒ8,36 per week betalen, dit is ongeveer ƒ7,15 p. m. meer. Antwoord: Gezien u inkomen klop pen de bedragen wel. Inderdaad zult u wel geschrokken zijn van de ver hoging, maar dit geldt voor alle vor men van ziekteverzekering (ook par ticulier), en houdt verband met de stijgende kosten voor geneeskundi ge behandeling en de verfijning daarvan. Het bruto-inkomen geldt als norm voor de vaststelling van de inko mensgrens. Sommige kosten geven wel recht op vermindering bij de belastingaanslag, maar niet bij de berekening van de ziekenfondspre- Vraag: Een broer en een zuster hebben 15 jaar geleden samen een huis gekocht voor ƒ10.000. Nu is de waarde op dit ogenblik gemakkelijk 20.000. De zuster heeft in haar testament bepaald dat haar deel bij haar overlijden voor de prijs die dit heeft gekost aan de broer zal wor den gegeven. Heeft de fiscus daar bezwaar tegen of krijgt de broer dit zo maar voor zijn rekening? Antwoord: Antwoord: De fiscus kan er geen bezwaar tegen maken dat de zuster haar deel van het huis aan de broer vermaakt en dat de waarde van het huis bij de verde ling der nalatenschap op 10.000 wordt gesteld. Is de werkelijke waarde van huis ƒ20.000, dan is het halve aan deel in het huis dus ƒ5000 meer waard dan het bedrag waarvoor het wordt toebedeeld. Over deze ƒ5000 is dan ook successierecht verschul digd. Vraag: Wat is de betekenis van de volgende woorden, die op een schel lekoord staan :Dompap, musvik, bog- finke, haleme.ise, stillits, blomejse, topmejse, tingelkong, gulbug? Antwoord: De vertaling is: Bloed- vink, koolmees, boekvink, staart- mees, putter, pimpelmees, kuifmees, winterkoninkje, spotvogel. Ermelo adopteert Israëlisch dorp ERMELO De gemeente Ermelo zal de kibboets Tel Kasir in Israël, gaan adopteren. Dit is een dorpsge meenschap van 300 zielen in het ge bied van Galilea, dichtbij de Syrische Ermelo wil deze mensen helpen door het uitwisselen van contacten en bezoeken en met landbouwmachi nes. werktuigen, zaden en dergelijke. De hoofden van de scholen is ge vraagd medewerking te verlenen. Andere voordracht aan faculteit van een opvallend onbeschaafde vrnrnT k atttotz nVTM/"1 daad" uenoemd AVii bidden dat NED™ I, ANOS* l> I Nb het leven van de heer Tsjombe wordt gespaard", aldus de ingezonden brief. Inmiddels hebbpn mevrouw Tsiom- be en haar Amerikaanse advocaat bij de VN-commissie voor de rechten van dp mens een verzoek ingediend om z.iph met de kwestie bezig tp hou den. De advocaat zei te hopen dat de commissie zich spoedig aan de zaak- zal gaan wiiden. Afschriften van het "erzoek ziin ee/onden aan de afge- AAN INDONESIË DJAKARTA De Nederlandse am bassadeur mr. E. Schiff heeft risteren een lening van 54 milioen gulden aan Indonesië ondertekend. Minister van buitenlandse zaken Adam Malik te kende voor Indonesië. De lening zal met drie procent ren- ._.t te ov.t een periode van 25 iaar. in- vaardigden van Spanje. Algerije. Kon- gaande over zeven jaar. worden afbe- go en Engeland. taald. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Naar eerst thans bekend is geworden, heeft de hervormde synode vorige maand geweigerd om dr. Kr. Strijd voor te dragen als hoog leraar aan de universiteit van Amsterdam. In afwHking van de commissie voor theologisch hoger onderwijs heeft de syno de een andere voorgedragen aan de theologische faculteit I van de universiteit. Volgens het dagblad ..Trouw" zou dr. Strijd voor de synode niet acceptabel zijn geweest wegens zijn politieke ac- tiviteiten. Hij is oprichter en vooraan- staand lid van de Pacifistisch Socialis- I tische Partij. Gelijk bekend gaat prof. dr. E. L. Smelik per 1 september met emeritaat. Als kerkelijk en gewoon hoogleraar doceerde hij aan de universiteit van I Amsterdam bijbelse theologie, chris telijke ethiek, praktische theologie en kerkrecht De procedure bij de benoeming is tn dergelijke gevallen als volgt: de com missie voor theologisch hoger onder wijs (een orgaan van bijstand van de Hervormde Kerk dient in overleg met de desbetreffende faculteit een voor dracht in bij de synode. De synode, die zich normaal aan deze voordracht houdt, dient op haar beurt een voor dracht in bij de theologische faculteit. Deze geeft de voordracht weer door aan de curatoren van de universiteit, die de benoeming doen als gewoon hoogleraar. Vervolgens doet de synode de benoeming als kerkelijk hoogleraar Dr. Strijd was door de commissie voor theologisch hoger onderwijs als eerste op een rijtje van drie geplaatst De synode heeft echter een andere naam doorgegeven. Naar w|j vernemen Is de kans groot, dat de faculteit de voordracht van de synode zal weigeren. In dat geval moet de procedure opnieuw beginnen. Op het ogenblik heeft de faculteit nog niet gereageerd. Een cn ander brengt met zich mee. dat de vervulling van de vacature enige tijd op zich zal laten wachten, want de synode komt in het najaar pas weer bijeen. Onder de Amsterdamse theologische studenten is een handtekeningenactie begonnen. Er kennelijk van uitgaande, dat de faculteit de door de synode ge dane voordracht zal weigeren, vragen de studenten aan de commissie voor theologisch hoger onderwijs, om aan de synode opnieuw dr. Strijd voor te dragen. j Dr. Strijd is geboren in 1909. Sinds J1961 is hij verbonden als predikant voor i bijzondere werkzaamheden aan de her- vormde gemeente van Amsterdam. In deze hoedanigheid is hij studiesecreta- I ris van Kerk en Vrede". Tevens do ceert hij dogmatiek aan De Horst te Driebergen. Beroemnssiverk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Amsterdam (vac. dr G. Hartdorff - toez.): W. Bartlema te Amsterdam 'Muiderkerkgem. A) Bedankt voor Valburg Homoet: B. G. v d. Wiel te Elburg. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Enumatil (accl.1: R. Tim merman te Bunschoten-Spakenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde: kand. J. VV. Maris te Amsterdam. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Heerde: B. Sijl te Win schoten. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, ow vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die w|J regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week op te geven. Indien deze schriftelijke op gave niet tijdig 1 i bezit ts. kan DIRECTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2