Onlusten niet georganiseerd JAMIN Commentaar Reactie Luns: „De Gaulle wordt oud" Nw. Amsterdam gered? Al 39 doden Meest negers Ernstige crisis Sluipschutters zijn nog zeer actief Schietterrein weer open? ONAANVAARDBAAR, ZEGT CANADA Woensdag 26 juli 1967 48ste jaargang t ld** "HRISTELIJK NATIONAAL OAGBLAD Dordts Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DETROIT Bezorgde Amerikaanse regeringsfunctionarissen vragen zich af wat de oorzaak is van de onlusten van de laatste dagen die in tal van steden doden (in totaal al 39) en gewonden hebben geëist. De fractieleider van de republikeinen in het Huis van Afgevaardigden is ervan overtuigd, dat het oproer deel uit maakt van een landelijk plan de campagne van een radicale neger organisatie. Maar de speciale vertegenwoordiger van president Johnson, Vance, die vannacht een bezoek aan de meest onrustige delen van Detroit heeft gebracht, heeft geen bewijzen gevonden dat de onlusten georganiseerd zijn. Prins Claus en zijn metgezellen hebben het op de eerste dag van de Vierdaagse niet gemak kelijk gehad. Het publiek toonde zich af en toe heel op dringerig en zo werd het par cours voor de deelnemende prins onnodig moeilijk. Er wa ren gelukkig ook vele aardige momenten: langs de route kreeg een lachende prins van een kijker een verfrissend kar tonnetje limonade in de hand geduwd. De bekende Amerikaanse neger- dominee dr. Martin Luther King heeft gisteren in een telegram aan president Johnson gezegd, dat de gewelddaden een gevolg zijn van de Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. slechte levensomstandigheden van de negers. „U hebt bij de aanvaarding van uw ambt in 1964 beloofd hierin ver andering te zullen brengen. Dat is echter niet gebeurd. Hoewel de uit spattingen met militaire middelen konden worden beteugeld, konden alleen drastische verbeteringen in het bestaan van de armen de ge wenste orde en rust teweegbrengen", aldus dr. King. Hij stelt voor een nationaal bureau te stichten dat werk geeft aan alle werkelozen, zonder onderscheid van ras en leef tijd. DETROIT De onlusten, die de democratische senator Robert Kennedy kenschetste als de „ernstigste binnenlandse cri sis sinds de Amerikaanse burgeroor log", hebben ook gisteravond en vandaag weer slachtoffers geëist. Alleen in Detroit steeg het doden tal al tot 33, terwijl in andere grote Amerikaanse steden zes slachtoffers vielen. De toestand in Detroit is nog steeds ernstig. Vanmorgen werden in verscheidene stadsdelen vuurge vechten geleverd. In de deftige woonwijken in.het noorden van de stad moesten parachutisten met tanks en gepantserde jeeps uitgerust optreden tegen sluipschutters, nadat politieagenten zich hadden moeten terugtrekken. Ook legereenheden waren door het heftige vuur van de sluipschutters niet in staat zich te verplaatsen. In het westelijke stadsdeel laai den de branden weer op, maar toch zijn er in de afgelopen nacht minder gevallen van brandstichting en plundering voorgekomen. De gehele nacht door werden arrestanten zowel blanken als negers door de politie opgebracht wegens het aan richten van vernielingen en het schenden van de avondklok. Voor vervolg zie pag. 2 Auto in kanaal: moeder en kind verdronken ZWOLLERKERSPEL Gister middag is de 24-jarige mevrouw H. D. van der Linden-Van Dieren uit Laag Zuthem met haar auto door on bekende oorzaak in de gemeente Zwollerkerspel in het Almeloos ka naal gereden en verdronken. Haar bij na een jaar oude dochtertje Esther, dat bij haar in de auto lag, is even eens omgekomen. LOCHEM In Lochem is gisteren een auto tegen een boom gebotst. Eén van de inzittenden, de 61-jarige me vrouw J. M. Verdaasdonk-Broks uit Tilburg, werd gedood. Haar man, die de auto bestuurde, en een 12-jarige medepassagier werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Lochem gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Verdaasdonk over een op de weg liggende wielring reed waardoor zijn auto een klapband kreeg. Weersverwachting VLIEHORST WORDT GEMARKEERD VLIELAND De minister van de fensie zal waarschijnlijk deze week nog voorstellen het militaire oefenter rein op de Vliehors op Vlieland te laten markeren. Wanneer deze maat regel aanvaardbaar is voor het ge meentebestuur van Vlieland zal het de sluiting van het schietterrein op heffen. De ministeriële maatregel is resultaat van het overleg tussen func tionarissen van Defensie en burge meester en wethouders van Vlieland. Het overleg had plaats naar aanlei ding van de sluiting van de schietin- richting. Het gemeentebestuur sloot dit oefenterrein' nadat vorige week woensdag een oefenbom. afkomstig van een Starfighter van de Canadese luchtmacht van de basis Solingen in Duitsland, ongeveer 800 meter ten oosten van het cavalerieschietkamp terechtkwam. Daardoor ontstond in de voor publiek toegankelijke meeu wenduinen brand. Ongeveer vier hec tare natuurgebied met vele jonge meeuwen gingen door het vuur verlo- ROERMOND De 15-jarige Jan Janssen uit Merum bij Roermond is gisteren verdronken, toen hij de Maas nabij de voorstad te Roermond wilde overzwemmen. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De Gaulle schokt zelfs Parijs wellingtons niet duur wel heerlijk Diana op jacht Diana Lucindo vertegenwoor digt op het tornooi om het wereldkampioenschap boog schieten in Amersfoort de Philippijnen. De mooie Philip- pijnse doet haar voornaam alle eer aan. Met grote trefzeker heid weet zij met haar pijlen- de roos te treffen. Ze was één van de meest opvallende deel nemers aan het schuttersfeest in de stad van de kei. OTTAWA Premier Pearson van Canada heeft de schokkende uitlatingen van president De Gaulle waarin deze de frans- sprekende minderheid in Canada openlijk opriep het lot in eigen handen te nemen, onaanvaard baar genoemd. In een verklaring, dip werd uitgege- ven na een spoedbijeenkomst van het kabinet, zegt Pearson: bepaalde uitla tingen van De Gaulle die neerkomen op aanmoediging van een kleine min derheid onder onze bevolking wier doel het is Canada te vernietigen zijn onaanvaardbaar voor volk en rege ring van Canada. Pearson heeft zijn minister van bui tenlandse zaken. Martin, die het Franse staatshoofd vergezelt, onmid dellijk naar Ottawa teruggeroepen. Het ziet er echter niet naar uit dat Canada officieel bij De Gaulle zal protesteren tegen diens boude uitspra ken. Vrij warm DE BILT Tussen een diepe depressie bij IJsland en een gordel van hoge druk die reikt van de Azo- ren tot Midden-Europa, staat boven onze omgeving een matige zuidwes telijke luchtstroming. Hiermee wordt tamelijk vochtige lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. De depressie trekt geleidelijk naar de omgeving van Schotland. -Hier door krimpt de wind in ons land naar zuidelijke richtingen. DE BILT Zonnige perioden en droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Vrij warm. Strandweer Ook morgen nu en dan bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Matige zeewind. Temperatuur rond 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Zwakke storings- I fronten geven af en toe bewolking, gevolgd door wat vochtiger lucht. Hierbij matig tot vrij goed strand- Montreal aanhief, heeft in Parijs evenveel opschudding verwekt als in Ottawa. Washington of Londen. Op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken scheen men ver bijsterd en wist men geen antwoord te geven op vragen over de betekenis van de houding van het staatshoofd. Het bericht dat zijn bezoek aan Otta wa zal worden bekort, wordt evenwel in officiële Franse kring tegengespro ken. Ook de Franse pers is weinig te spreken over de kreet. Verwacht wordt dat er in het Franse parle ment. waar de regering slechts over een krappe meerderheid beschikt, nog wel een hartig woordje zal val len als het in oktober weer bijeen komt. Opzet Kringen die in nauw contact staan met de president verklaarden dat de sympathie, die hij voor de oogmerken van de Frans-Canadese separatisten liet blijken, onderdeel is van een op zettelijke politiek overal verzet aan te wakkeren tegen de Amerikaanse economische, militaire en culturele penetratie. Franse kringen menen dat de gene raal morgen opnieuw een pro Quebec toespraak zal houden als hij de uni versiteit van Montreal bezoekt. President De Gaulle heeft gisteren in Montreal de Franse dag op de Expo 67 geopend. Vrolijk wuifde hij naar de 7.000 belangstellenden. Tij dens een toespraak gaf de Gaulle uit drukking aan zijn blijdschap dat de wereldtentoonstelling op het grondge bied van Quebec wordt gehouden. Maar hij repte niet meer van zijn standpunt inzake een vrij Quebec. Zijn rede eindigde hij met de woor den „Leve Canada, leve Quebec". ■fe Kippen schrik ken zich dood van straaljagers zie pag. 5 ■fe Paus wil An kara als bemid delaar in Na bije Oosten zie pag. 2 Toen de president het Franse pavil joen op de Expo verliet, deden zich incidenten voor. De politie raakte slaags met enkele honderden mensen, die de afzettingen verbraken, sepa ratistische leuzen en leve De Gaulle riepen. Drie betogers werden gear resteerd. De Gaulle zelf reageerde niet op Pearsons afkeurende verklaring, toen hij gisteravond zei zich ten zeerste te zullen verheugen als zün Canadese bezoek nuttig is geweest voor de Franstalige inwoners van Quebec. Kogel door kerk TV[U ook de Eerste Kamer de voor- waarde voor de ontginning van onze Noordzeebodem heeft goedge keurd, is eindelijk een punt gezet achter een zaak die de gemoederen in ons land al te lang heeft bezig gehouden. Door het politieke gekrakeel over de golfslagen van de concessiever lening is veel kostbare tijd verloren gegaan. Zou de beslissing nog langer zijn uitgesteld, dan hadden we het boor- seizoen 1968 en daarmee de belang stelling van de oliemaatschappijen voor ons continentale plat wel kun nen afschrijven. Dat had ons een enorme brok welvaart kunnen kos ten. Niettemin heeft de PvdA tot het laat ste toe getracht de algemene maat regel van bestuur, die de concessie voorwaarden regelt, te torpederen. Gooide ze het in de Tweede Kamer voornamelijk over de politieke boeg, in de Eerste Kamer kwam ze met juridische argumenten aandragen. Ze betwistte de rechtsgeldigheid van de maatregel, omdat de regering heeft nagelaten het advies van de Mijnraad in te winnen over de wij zigingen, die het kabinet-Zijlstra in het ontwerp-Den Uyl heeft aange bracht (het schrappen van de staats deelneming in de oliewinning). Het was lang geen gekke vondst. Men kan zich inderdaad afvragen of de regering er niet verstandig aan zou hebben gedaan de Mijnraad een tweede maal in te schakelen, juist omdat het hier zo'n gevoelige mate rie betrof. Op z'n minst had ze het eerste ad vies van de raad openbaar kunnen maken. Nu ze dit alles heeft nagela ten, kan men hoogstens haar b e- 1 e i d ten deze critiseren. Niet meer dan dat. Van wetsover treding is zeer beslist geen sprake, want geen wettelijke bepaling ver plicht de regering tot een aanvul lende adviesaanvrage als ze reeds beschikt over een advies, dat alle aspecten van de materie diepgaand behandelt. Door de rechtsgeldigheid van de maatregel rondweg te ontkennen en de regering van „bestuurlijk onfat soen" te betichten, overschreeuwden de PvdA-senatoren zichzelf. Het ware gezonder geweest als ze gewoon maar met een politiek „neen" tegen de gekozen opzet had den volstaan. De poging om een po litiek standpunt met juridische schijnargumenten aan te kleden, maakte hun optreden bijna deernis wekkend. SCHIPHOL Minister Luns heeft zich vanmorgen voor hij met vakan tie naar Italië vertrok in nogal op vallende bewoordingen uitgelaten over de toespraak van De Gaulle in Canada. „De Gaulle luistert char mant en geduldig naar andere me ningen maar hij tolereert ze beslist niet. Je kunt net zo goed tegen een muur praten. Langzamerhand wordt hy oud. Hij is nu bijna 77 jaar". Voor het hoedje, een onafscheide lijk attribuut tijdens zijn vakanties, had de minister een excuus. „Het is de enige zomerhoed die mij past. al lijkt het of het ding door de jaren heen begint te krimpen". Minister Luns blijft drie weken weg. De romp kan nog jaren mee ROTTERDAM Technici van de Holland-Amerika Lijn en de RDM zijn het er over eens dat de stoom ketels van de Nieuw Amsterdam versleten zijn. Vreemd is dat de werf dit feit enkele maanden ge leden toen het schip ook voor een ketelreparatie aan de werf lag niet lieeft geconstateerd. Vanochtend is de Nieuw Amster dam naar de RDM versleept, waar een verder onderzoek zal worden ingesteld. Het 30 jaar oude passa giersschip heeft enkele dagen sa men met de Rotterdam aan de Wilhelminakade gemeerd gelegen, wellicht voor de laatste maal. Het feit dat een groot deel van de inventaris van het sohip (behalve het meubilair) van boord is ge haald, duidt er op dat de HAl/het schip voor lange tijd (of helemaal?) uit de vaart zal nemen. De HAL-direktie zou nog over wegen de Nieuw Amsterdam nieuwe ketels te geven. Gelijktijdig zou het schip dan volgens de nieuwe vei ligheidseisen die de Amerikanen volgend jaar gaan stellen kunnen worden verbouwd. Afgezien van de moeilijkheden met de ketels had dit toch moeten Als eerbetoon had het HAL-vlaggeschip Rotterdam gisteren de belang rijkste afmeerplaats aan de Wilhelminakade afgestaan aan „Grand old Lady" de Nieuw Amsterdam. Waarschijnlijk voor het laatst lagen beide schepen bijeen. gebeuren als het schip op de Ver enigde Staten had blijven varen. De HAL zou er alleen onderuit hebben gekund als ze het schip bij voorbeeld op Australië en Nieuw- Zeeland (zoals nu de Maasdam en kele malen per jaar) en voor cruises in niet-Amerikaanse wateren zou laten varen. Vermoedelijk is de romp van de Nieuw Amsterdam nog zo goed, dat deze gemakkelijk nog tien jaar mee kan. De reparatiekosten, die tussen de 10 en 20 miljoen gulden zouden liggen, zouden gedurende die pe riode kunnen worden terugver diend. De verbouwing zou vyf maanden duren. Een definitieve beslissing is nog niet genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1