§L HONG KONG: een verademing Met de Straat Soenda door bamboegordijn naar China Roemenië: geen steun aan Arabische landen Uit de Haagse hof geplukt De schatkist van het Verre Oosten DINSDAG 25 JULI 1967 Victoria City is Hong Kongs indrukwekkende zakenwijk. Wol kenkrabber-achtige gebouwen zijn er in de laatste jaren ver rezen en in de Victoriahaven er achter liggen de tientallen zee schepen. Aan de overkant van het wa ter: Kowloon, waar twee mil joen Chinezen wonen. één procent van de Chinese bevol king aan opium (vrij geproduceerd in India), morfine, en heroine verlsaafd. Speciale commando's voeren een onaf gebroken strijd tegen het net van internationale smokkelaars, dat zijn vertakkingen over de hele wereld heeft. Alleen in Hong Kong worden jaar lijks bijna even grote hoeveelheden narcotica in beslag genomen als in de hele verenigde Staten. In 1966 kon de hand worden gelegd op niet minder dan 2.000 kilo opium, 100 kilo morfi- en 10 kilo heroïne, terwijl 15.000 personen zich wegens illegaal ver voer tegenover de rechtbank moesten verantwoorden. Dit alles hoor je al de eerste dag in Hong Kong, waar de Europese samen leving nog typisch koloniale trekjes heeft, en dat door de eilandmentali- zware stempels, zo geen littekens, draagt. Naast de hard werkende lie den en koopgrage of uitgelaten toe risten schuimen er avonturiers en profiteurs rond. Er wordt met geld gesmeten, maar er wordt ook politiek gemaakt. (Wordt vervolgd) BOEKAREST De Roemeen se partijleider Nicolae Ceaucescu heeft gisteren de Sowjetunie dui delijk laten weten dat hij in de toekomst een politieke koers zal volgen die volkomen los zal staan van Rusland. In tegenstelling tot Rusland, dat in het conflict in het Nabije Oosten de Arabieren steunde, waarschuwde Ceaucescu de Arabische landen dat Roemenië het bestaansrecht van Israël erkent en geen steun zal verle nen aan de Arabische pogingen om Israël in een nieuwe oorlog te liqui- „Wij moeten onze Arabische vrien den openlijk zeggen, dat wij hun instelling niet begrijpen wanneer ze zich voor vernietiging van de staat Israël uitspreken", zei Ceauscescu in een rede tijdens de opening van een parlementsdebat over de buiten landse politiek. Wel vond hij dat de Israëli's zich uit de door hen bezette gebieden moesten terugtrekken en de annexatie van Jeruzalem ongedaan moesten maken. Roemenië's houding in de kwestie van het Nabije Oosten heeft de Sow jetunie bozer gemaakt dan welke an dere afvalligheid ook. Kringen in Moskou zeiden vorige week dat de verhouding tussen Rusland en Roeme nië een nieuw dieptepunt had be reikt. Men had dan ook verwacht dat de Roemeense partijleider in zijn toespraak openlijk zou breken met de Russen. Maar in zijn rede noemde Ceau cescu dit conflict slechts een „me ningsverschil van tijdelijke aard". Ceaucesu beklemtoonde in zijn re de, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken vooral tijdens de passage over de kwestie Nabije Oosten, de rol van de kleine landen in de wereldaangelegenheden. Hij bepleitte opnieuw opheffing van de militaire blokken als het Warschau-pact en de Westerse tegen hanger, de NAVO. Doelend op deze twee blokken zei hij dat een stelsel van „betrekkingen, gebaseerd op ver trouwen en wederzijds respect, op niet-inmenging in binnenlandse aan gelegenheden, op volledige gelijke rechten, op multilaterale samenwer king tussen de onafhankelijke Euro pese landen, in de plaats moet komen van de militaire groeperingen". TOKIO Op het station van de Japanse stad Hakozoekoeri is giste ren een passagierstrein op een stilstaande goederentrein gereden. 92 mensen werden gewond, van wie zes DOOR Den Haag is een deftige stad. Vol mensen die voor geen goud hun stan ding prijs zouden geven. Met dames die het etiket uit hun éénmalige du re mantel zuinig en precies jaar na jaar overnaaien in een nieuwe aan winst van goedkoper huize. Met een heleboel „dat doet men niets" en „daar kom je niets". En zo bekeken gebeuren er won derlijke dingen. Verleden week schreef ik van de mooie blauwe matras, die keurig en handzaam gebonden in het plantsoen van het Vredespaleis lag. De volgende dag was ie verdwenen! Een actieve reinigingsdienst, een zich inrichtend paartje, een zwerver die wel wat anders wil dan een har de bank in een pank? Daar peins je eens over en puzzelt wat. Maar nog veel gekker dingen ge beuren bij het mysterieuze pand Groot Hertoginnelaan 18-20. De ruïne van Den Haag. Een pand aan gekocht door de Duitse ambassade, die echter kennelijk ook lijdt aan de minderende welvaart en daarom het geval op een koopje laat afbreken. Er moet eens, wanneer weet nie mand. een nieuw pand verrijzen. De sloper mag echter zijn werk doen met overgeschoten uurtjes en mankracht, wat in deze vakantietijd kennelijk niet veel is. Dus staat er een deels dakloos griezelig skelet, de ruitenogen inge gooid, de hekken verbogen, de deu ren ontzet, de marmeren schoorste nen deels ontmanteld; het beeld van Zuinig zijn we een bombardement komt op bij ie der, die het ziet. Bovendien schijnen de vorige be woners, er was een bejaardenhuis gevestigd, onbruikbare spullen in het huis achtergelaten te hebben. In de gapende keuken ligt een ver nielde ijskast, brokken linoleum zwerven in de tuin. Maar daar stond opeens op een avond een divan bij.. Een divan met een onbeschadigd overtrek en op nog stevige poten. Om de volgende dag verdwenen te zijn... In ons deftige Haagje nog wel? En wie viste de leunstoel onlangs uit het water van de Mauritskade? Wie die er in mikte durf ik hele maal niet te vragen, want in de don kere uren verdwijnt wel meer onbe grijpelijks in de weinige grachten, die we nog hebben. Wat niet zo on-Haags is, gezien de hevige strijd die er enige jaren gevoerd is om onze stad opgeruimd opdat het net jes staat, te krijgen. Want met al onze deftigheid wa ren we wel een tikkeltje slordig. Er is toen een hevige opvoedkundi ge campagne begonnen om ons wat opgeruimder te krijgen. De leden van het werkcomité hebben daar veel en zwaar over gedacht en ten slotte zonder enig gedruis het moede hoofd doen rusten, wanho- Dend aan het succes. En ziet, nu is dat er. Zomaar. Onbekenden verwijderen de ontsierende zaken. Alleen de gebruikte tramkaartjes strooien we rond en geen mens raapt ze op. Of het moest zijn om te kijken of een overstapje nog geldig is. Zuinig zijn we zeker! Onder druk (JIT DE JONGSTE gebeurtenissen valt op te maken, dat Rusland achter de schermen zware druk uit oefent op de Roemeense leiders, die zich in het Oosteuropese blok steeds onafhankelijker opstellen. Aangenomen wordt, dat Moskou de Roemeense geheime politie wilde ge bruiken om in Boekarest een poli tieke omwenteling teweeg te bren gen en een eind te maken aan het streven naar onafhankelijkheid. Deze opzet is niet gelukt. De Roe meense partijleiding heeft tijdig het gevaar onderkend, dat haar bedreig de. Een drastische zuivering van de geheime politie was hiervan het ge volg. Opvallend is, dat de door Moskou ge- inspireerde activiteiten van de ge heime politie niet geleid hebben tot een breuk tussen Roemenië en Rus land. Het tekent dë verhouding tus sen beide landen. Roemenië kan zich eenvoudig niet veroorloven. Rusland de rug toe te keren, ook al zou het dit wensen. Het moet rekenen met de mogelijk heid, dat het dan in eenzelfde situa tie geraakt als Hongarije in 1956. Een gewapend optreden tegen Roe menië wordt mogelijk gemaakt door het als tegenhanger van de Navo op gerichte Warschaupact, waarvan het deel uitmaakt. In Boekarest beseft men dit terdege. Vandaar dat partijleider Ceaucescu gisteren opnieuw heeft gepleit voor opheffing van de Navo en het War schaupact en het terugtrekken van alle troepen, die zich op grondgebied van andere landen bevinden. Intussen is het duidelijk, dat de Roe meense leiders in hun verzet tegen Moskou meer dan ooit aangewezen zijn op steun van de eigen bevol king. En dat is een gunstige ontwik keling. De zuivering van de geheime politie biedt de leiders in Boekarest ge legenheid in eigen land een andere weg in te slaan, die leidt naar ver sterking van de nationale eenheid. HET WEEK IN EEROPV KATOEN BOEIEND HELAAS Onze speciale verslaggever Link van Bruggen heeft in Hong Kong kans gezien zich in te schepen op de vrachtboot Straat Soenda. Reisdoel: Sjanghai. Zo werd hy één van de weinige Europese reporters, die door het Bamboegordijn drongen. In de komende weken gaan wij zijn boeiend relaas publiceren. HONG KONG Kai Tak, de luchthaven van Hong Kong, is op een smalle landtong ge- bouwd. Het vliegveld is aan drie zijden omgeven door water, terwijl de groene heuvels van het Chinese vasteland voor een onvergetelijk decor zorgen. Het verkeerstoestel, waarin ik me bevond een grote Boeing van PANAM was afge laden met Amerikanen. De meeste waren militairen, die het 2.000 kilometer in zuidwestelijke richting liggende Saigon na een diensttijd van een jaar voor goed hadden verlaten. Ze konden hun vreugde nauwelijks op. Zelf ben ik rooms geweest en weet er wel iets vanaf. Dat er in de Roomse Kerk wel iets veranderd is, is beslist waar. maar is dat wel ten goede? Als we aan Zijn voeten knielen, zullen er geen „Heilige Vaders" meer zijn, maar alleen broeders en zusters met één Vader, namelijk God zelf. Brussel W. de Lepper Paus (8) Zolang de paus het concilie van Trente niet herroept, blijft hij anti christ. De valse kerk kan men kennen. Zij erkent Christus niet als enige Mid delaar en Hoofd der kerk en houdt de sacramenten niet, zoals Christus ze in zijn Woord geboden heeft, maar neemt weg en voegt er aan toe. zoals het haar goeddunkt. Rotterdam C. Deijkers Puns (9) Rustig, rustig, broeder Van Bueren; 10 januari sprak paus Paulus VI in een apostolische constitutie opnieuw de vervloeking uit over hen. die de onchristelijke aflaatleer niet willen aanvaarden. Het is uw vrijheid, te den- ken. dat de hemelse Rechter deze ver- vloeking over miljoenen protestants- j katholieken niet strafbaar zal stellen. Ik denk daar anders over, ook dat deze vervloeking komt als een mensen- j kind. kerkmachtig, in des Heren rech terstoel plaats neemt. Laat iedere pro- testant bidden, tot heil en glorie var de Rooms-Katholieke Kerk en boven al, opdat Christus aan zijn rechtmati ge eer kome, dat de paus de rech- ka-terstoel des Heren verlaat. Ter Aar C. van Dijkhuizen Bejaarde overleden na val uit raam HOOGEVEEN Waarschijnlijk als gevolg van duizeligheid is giste ren de 63-jarige ongehuwde J. R. Nij- boer van uit een raam van een ka mer gevallen van het hervormde be jaardencentrum de Westerkim in Hoogeveen. Hij liep een schedelbasis- fractuur op. Bij aankomst <n het zie kenhuis bleek hij reeds te zijn overle den. heet en dat breder is dan het Hol lands Diep. Om de paar minuten va ren er ponten heen en weer, als et tenminste geen stakingen zijn. Aan de boeien liggen vrachtvaarders, pas sagierschepen en oorlogsbodems, om zwermd door steigerende jonken tongkans en sampans. Achter Kowloon, waar 2 van de 3.1 miljoen Chinezen van Hong Kong wo nen en werken, houdt die meeslepen de sfeer van bedrijvigheid plotseling op. Daar begint het Nieuwe Territori um, dat in 1898 voor 99 jaar van China werd gepacht, en dat, in de richting van Kanton, tot aan de gren zen van het rode rijk voert. Men vindt daar wat boeren, die op rijst- en aardappelveldjes ploeteren. Men ziet er vluchtelingen, die in gro te kampen bijeen zijn gebracht. Er zijn geweldige eendenfokkerijen, die de Peking ducklings een delicates se van de Chinese keuken naar alle delen van de aafdbol exporteren. TEXTIEL Voor Hong Kong en zjjn miljoenen bevolking is de voornaamste in dustrie de verwerking van de textiel. De produktie van speelgoed en van lederwaren is sterk in opkomst. De meeste van de 150.000 bedrijven zijn echter weinig arbeidsintensief. De aan Chinese families toebehorende fa briekjes, die meer dan 100 werke- mers tellen, zijn bijna op de vingers na te rekenen. Het laatste Britse bastion in het Verre Oosten worstelt met enkele ont zagwekkende problemen. In de eerste plaats is de samenstelling van de leef tijdspiramide vrij ongunstig. Door het geboorte - overschot, dat als een van de grootste van de wereld geldt, zullen op zeer korte termijn nieuwe vormen van werkgelegenheid moeten worden gezocht. Op een /vijze die haars gelijke niet heeft, wordt in Hong Kong aan d? opruiming van verkrotte woonwijken gewerkt. Het honderden miljoenen guldens kostende bouwprogram voor ziet in het ter beschikking stellen van woonruimte (flatgebouwen) aan meer dan 100.000 zielen per jaar. De stinkende, onhygiënische waterwij- ken. waar ontelbaren op verrotte en vaak half gezonken bootjes samen hokken, genieten in het sane ringsplan topprioriteit. Ook de wrak ke hutjes op de daken van bestaande en redelijk bewoonbare huizen gaan Tenslotte sluikhandel in narcotica. Volgens de statistieken is meer dan Moeder met baby op de rug wacht geduldig tot de straat kapper van Koivloon haar zoon tje gekortwiekt heeft. Welk een verschil met, welk een verademing na Vietnam. De groene hel, waar honderdduizenden mensen elkaar belagen, waar het geweervuur ratelt, en waar tonnen bommen elke dag opnieuw dood en verderf zaaien, lijkt in Hong Kong verder verwij derd dan ooit. De wind van de vrede waait hier voor 't oog en het ge voel althans geluk en welvaart bloeien er in exotische kleuren. „ZWARTE BOEK" In het air-conditioned stationsge bouw, dat als 't modernste van heel Azië geldt, is de paspoortcontrole in de handen van keurig geüniformeer de en gedisciplineerd optredende, Chinese ambtenaren. Ze gaan niet over één nacht ijs. Behalve een toe ristisch winkelparadijs is Hong Kong ook een centrum van goud- en juwe- lensmokkelaars, van handelaars in verdovende middelen en van politie ke agitatoren. Het „zwarte boek", dat steeds weer wordt gehanteerd, is dik ker dan de bijbel. Ik installeerde me in August Moon, een hotel, dat in het hart van Kow loon gelegen is. Genoemd naar de bergketen van het achterland „De Negen Draken" is deze wijk, dit immense stadsdeel eigenlijk, de kleur rijkste, die men, waar ook ter we reld, aanschouwen kan. Hier vonden de eerste pro-Ma oïstische relletjes plaats, die nog al tijd een lichte nadeining hebben. Hier treft men de traditionele ..ladderstra ten" aan, de Chinese pagodes van het felste groen, rood en blauw, de hande laars in alle mogelijke luxe ge bruiksgoederen, die met elkaar zo'n 600 miljoen gulden per jaar omzetten. SCHATKIST De etalages van de juweliers en de horlogers van Carnavon Road zijn als inkijkjes in een schatkist. Jade, mala chiet, ivoor, koraal, lapis lazuli, pa rels. goud, platina, briljanten, daar naast lakwerk, zijde, met koper besla gen kisten van teak- en kamferhout. Van al deze schittering en weelde bestaat de vriih»ven Hong Kong gro tendeels. En dat precies op de grens met China, waar de grootste luxe nog steeds een volle maag is. Een vreemd gebied, een anachro nisme ook. die uit 1842 stammende Britse kmonkolonip welke door gou verneur Sir David Trench nog als in de jaren van het Imperium wordt bestuurd. Het eigenlijke Hong Kong is een eiland, waar de zakenwereld wolken krabbers van hypermoderne kantoor paleizen en flatgebouwen heeft neer gezet, Er zijn nog zo'n 200 andere eilanden, doch de meeste hiervan zijn onbewoond. Kowloon ligt aan de andere kant van het water, dat Victoria haven In Hong Kong verschijnen da gelijks 38 kr- ten en vele tijd schriften. D kleine Chinese jongetje is nog niet aan lezen toe. Hij is nog een paar jaar ver wijderd van het bestudereit van de 4000 karakters, die de Chi nese schrijftaal telt. Paus (6) De heer Van Bueren zou er goed tan doen, eens de pocket „Luthers werken" te lezen, uitgegeven in de boeketreeks bij Kok, Kampen. Hier staat in de inleiding, als de paus komt met zijn banbul: „Beste Leo, als mens wil ik je eren, maar als paus ben je voor mij niets anders dan de anti christ". Katwijk D. van Beelen Paus (7) Heeft de heer Van Bueren al eens Mattheüs 23, speciaal de verzen 8 en 9 gelezen? Daar staat, dat niemand het recht heeft zich rabbi, meester of vader te laten noemen. En dan toch zeker niet Heilige Vader! Waar haalt de Roomse Kerk dat recht vandaan?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5