Wereldcongres trekt 4500 doopsgezinden naar RAI VATICAAN KRIJGT AMBASSADEUR IN NEDERLAND AARDBEVING TREFT DEFT. VAN TURKIJE Nieuw verschenen hoeken Meisjes in dreigbrief „f 1000 of je kind" Een woord voor vandaag Gisteren officiële opening Kampen start voor 5de maal nascholing Vlotte verkoop premiehuizen LUIDKLOK GESTOLEN MAANDAG 24 JULI 1967 Door het geloof heeft Abel God een beter offer gebracht, dan Kain; hierdoor werd van hem getuigd, dat hij rechtvaardig was, daar God getuigenis gaf aan zijn gaven en hierdoor spreekt hij nog, nadat hij gestorven is. (Hebreeën 11 4). Kain en Abel bouwden allebei een altaar. Allebei nemen zij van het hunne. Allebei offeren zij aan de ware God. Wat was dan het verschil tussen die twee? Ook Kain erkende, dat de opbrengst van zijn arbeid een gave van God was. Ook hij wilde God daarvoor danken. En toch zegt de schrijver van de Hebreeënbrief, dat Abel een heter offer bracht. Hoe weet hij dat, waar hij toch niet over meer gegevens beschikte dan wij, namelijk wat er over de broers in Genesis 4 staat? Daar staat ook, als wij het maar goed lezen: „Na verloop van tijd nu bracht Kain van de vruchten der aarde aan de Here een offer; ook Abel bracht er een van de eerstelingen zijner schapen, van hun vet". Dat moet die Nieuwtestamentische schrijver zijn opgevallen. Kain nam blijkbaar maar, wat hem voor de hand kwam. Abel koos zorgvuldig het beste: de eer stelingen van zijn schapen, hun vet. Uit die offers bleek hun geloof. Kains offer was vorm. Zijn hart zat er niet in. In Abels offer had God een welgevallen. God gaf getuigenis aan zijn gaven. Hoe dat gebeurd is, weten we niet, maar in ieder geval heeft Kain het gemerkt en zijn afgunst werd zo groot, dat hij een broedermoordenaar werd. Door zijn geloof spreekt Abel nog, nadat hij gestorven is. Hij vraagt ons: wat deden wij gisteren in de kerk in de „dienst der offeranden"? Wij gaven van de „vruchten der aarde", maar waren het ook „eerstelingen, van hun vet"? Wij lezen vandaag Romeinen 3 1-18. Ds. N. Padt (81) overleden AMSTELVEEN In de ouderdom van 81 jaar is te Amstelveen overleden ds. N. Padt, hervormd emeritus predi kant, woonachtig te Lunteren. De vele activiteiten van ds. Padt maakten, dat hij een bekend man was. Ds. Nicolaas Padt werd op 18 juni 1886 in Amsterdam geboren. Was hij eerst enige jaren in de handel werkzaam, later ging hij in Utrecht theologie stu deren. Zijn eerste gemeente was het Friese Oosterzee, waar hij in 1912 werd bevestigd. In 1917 kreeg hij eervol ontslag met bevoegdheid van emeritus en werd directeur van de Amsterdamse maat schappij van jonge mannen, waarvan hij ook een der oprichters was. In 1921 werd hij voorganger van de afdeling Zandvoort van de kring Godsdienstig Leven, die na een paar jaar afdeling werd van de Nederlandse Protestanten Bond. Tijdens zijn verblijf in Zandvoort werd ds. Padt gekozen als lid van de gemeenteraad, die hem benoemde tot wethouder van Sociale Zaken en onder- In 1934 werd hij bevestigd in de Hervormde Kerk te Zutphen, in 1949 in Oostzaan en in 1951 ging hij met eme ritaat, maar bleef voorganger van de stichting Neder-Veluwe van de NPB. De overledene was ook een van de oprichters van de vereniging Kerk en Vrede, waarvan hij vier jaar hoofdbe stuurslid is geweest. Ook was hij lid van de Linker-Werkgroep van Theo logen. Er verschenen verschillende pu blicaties van zijn hand. Ds. Padt was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE BILT De zware aardbeving, die het oostelijke deel van Turkije zaterdag trof. is ook in De Bilt geregistreerd. Ze werd om één minuut over zes opgetekend met een sterke van 7Va Richter. De be ving was zo hevig, aldus het KNMI, dat een van de seismografen onklaar raak te. Een nieuwe schok werd gistermorgen om zeventien minuten over vier opgete kend, maar deze was zo zwak, dat de sterkte niet bepaald kon worden Kerkbezoek in Armenië helft meer GENEVE De kerkelijke situatie In Armenië is blijvend verbeterd. In de laatste twaalf jaar is het kerkbe zoek met vijftig procent toegenomen. Het aantal doopsbedieningen is ver dubbeld. Aldus Vasgen I, katholikos aller Ar meniërs. op een persconferentie tij dens zijn bezoek aan de Wereldraad van Kerken. De verhouding tot de staat is bevre digend. De kerk krijgt geen finan ciële ondersteuning, maar de staat be vordert wel de bouw en de restaura tie van kerkgebouwen. Bern verk omifl PS1 GEREF. KERKEN Aangenomen naar Woerden (vac. L. J. Wolthuis): A. Treurniet te Baflo. CHR. GEREF. KERKEN Om misverstand te voorkomen, ver zoekt men ons mee te delen, dat het feit, dat de oud-predikant H. Visser Mzn, door de christelijk gereformeer de kerk van Klundert is geaccepteerd als lid. niet inhoudt, dart hij nu ook be roepbaar is. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Emeritaat: ds. O. T. Hylkema te Den Haag gaat met emeritaat Moeilijkheid omzeild (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Op wens van de Nederlandse regering heeft het Vaticaan besloten, om de pauselijke internuntiatuur (ge zantschap) in Den Haag te ver heffen tot nuntiatuur (ambas sade). Tevens is benoemd tot pro nuntius in ons land de 47-jarige Angelo Felici. De laatste inter nuntius, Giuseppe Beltrami, is naar Rome teruggekeerd, nadat hij tot kardinaal benoemd was. Angelo Felici was tot dusver onderse cretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden van het Vaticaan. Hij gold als expert voor het Nabije Oosten. Dezer dagen maakte hij nog een reis tien dagen naar Israël, om er te spreken over de .heilige plaatsen". nieuwe regeling, waarin de inter nuntiatuur tot nuntiatuur verheven wordt, maar de man zelf niet de titel van nuntius, maar pronuntius krijgt, is een ingewikkelde regeling van het Vati- om te ontkomen aan een moeilijk heid, die zich in Nederland en enkele andere landen voordoet. Het Vaticaan houdt vast aan zijn op vatting, dat zijn nuntius automatisch erkend dient te worden als deken van het corps diplomatique in het desbetref fende land, vanwege het geestelijk ge zag, dat hij vertegenwoordigt. Nederland heeft zich bij deze interna tionale gewoonte nooit willen aanslui ten, maar beschouwt de oudste ambas sadeur in anciënniteit als deken. Dat de reden, waarom het Vaticaan tot dusver weigerde de internuntiatuur te erheffen tot nuntiatuur, hoewel omge keerd de vertegenwoordiging van derland bij het Vaticaan reeds in 1956 verheven werd tot ambassade. KAMPEN Dat de nascho ling van gereformeerde predi kanten niet nieuw is in ons land blijkt uit het feit, dat de Theolo gische Hogeschool (geref.) van Kampen dit najaar voor de vijf de maal dergelijke colleges be gint. Zoals wij in de krant van verleden week woensdag schre ven zal dit najaar de theologische faculteit van de Vrije Universi teit hier ook een aanvang mee nemen. „Post-academiale werkgroepen" noemt Kampen het zelf. Er blijkt een enorme belangstelling voor te bestaan; vorig jaar namen niet meer dan 150 predikanten deel aan deze studiekringen. Stromingen Er wordt bijvoorbeeld gediscussi eerd over de houding, die de gerefor meerde theologie zou moeten aanne men ten aanzien van allerlei nieuwe stromingen en moderne problemen. Voordat men in werkgroepen uit eengaat, worden algemene colleges ge geven, waarin hoogleraren en stafle den van de hogeschool korte overzich ten geven van recente ontwikkelin gen in hun eigen vakgebied. Enkele zullen in druk verschijnen. Het - eerste deeltje is van prof. Rothuizen „Eleanor Rigby of de dood van God" is zojuist uitgekomen bij uitgeverij Kok in Kampen, het tweede is ter perse. Het is „Science-fiction in de theologie?" van drs. J. C. de Moor. Op het programma voor het vol gend jaar komen weer een aantal ac tuele onderwerpen voor Onder lei ding van prof. dr. J. T. Bakker zal een werkgroep zich beziehouden met problemen rond de prediking. Een an dere groep gaat zich met prof. dr. J. L. Koole bezinnen op het onderwerp „Evangelisch-radicaal: sociaal-econo- HET WEER m ETOOPY mische richtlijnen in de bijbel", een onderwerp ook voor niet-theologen. Bij prof. dr. A. D. R. Polman zal het Schriftprobleem aan de orde wor den gesteld met gebruikmaking van het pas verschenen boek van prof. Berkouwer over de Schrift (deel 2). In een werkgroep onder de gezamen lijke leiding van prof. dr. Herman Ridderbos en prof. dr. G. P. Hartvelt zal het gaan over de eerste en tweede Adam. Prof. dr. G. Th. Rothuizen wil tenslotte met de zijnen nadenken over de ethiek van de toekomst Bij deze werkgroep zal ook een aantal deskundigen worden betrokken. Predikanten die willen deelnemen aan een van deze post-academiale werkgroepen kunnen zich opgeven bij het bureau van de Theologische Hogeschool, Oudestraat 6. Kampen. Oplossing In enkele andere landen deed zich dezelfde moeilijkheid voor. In 1965 vond het Vaticaan daarvoor deze oplos sing, dat de vertegenwoordiging een nuntiatuur wordt, maar de vertegen woordiger de (mindere) titel van pro nuntius krijgt, zodat het land, waar hij geaccrediteerd is, hem niet de eerste plaats hoeft toe te kennen. Deze rege ling is het eerst toegepast in Kenia en Zambia. De taak van de pauselijke vertegen woordiger is tweeledig. Hij zorgt voor het onderhouden van de betrekkingen tussen het Vaticaan en de landsrege ring en hij heeft tot taak in het hem toegewezen gebied een waakzaam oog te houden op de situatie van de kerken en de paus daarover in te lichten. De enige Chinese kardinaal van de Rooms-Katholieke Kerk Thomas Tien. is vanmorgen op Formosa overleden. Hij werd 77 jaar. C. de Galan lector in Groningen (Van onze onderwijsredactie) GRONINGEN Dr. C. de Galan. sinds drie jaar directeur van de Dr. Wiardi-Beckmanstichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, zal binnenkort benoemd worden tot lector in de faculteit der economische wetenschappen te Gro ningen. Het is nog niet bekend wie dr. De Galan als directeur van de WBS zal opvolgen. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Gister avond is in de Zuidhal van het RAI-congrescentrum het acht ste doopsgezinde wereldcongres officieel begonnen. Ongeveer 4500 doopsgezinden uit 32 lan den woonden de opening bij. Het congres zal de hele week duren. Vele kerkelijke en wereldlijke auto riteiten woonden de opening bij. De Amerikaanse congresvoorzit ter ds. Erland Waltner kon ver welkomen bisschop Th. H. J. Zwart kruis, die het rooms-katholieke episcopaat vertegenwoordigde, jhr. mr. L. de Geer namens de syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk, ds! mr. D. G. Hoevers. synode voorzitter van de Evangelisch- Lutherse Kerk, representanten var de Remonstrantse Broederschap, de Unie van Baptistengemeenten, het Leger des Heils, de Oecumenische Raad van Kerken. Ook het Nederlands Israëlisch Kerk genootschap en het Verbond vaj Liberaal-Religieuze Joden haddtv zich laten vertegenwoordigen. Het gemeentebestuur van Amsterdam was aanwezig in de personen van loco-burgemeester dr. P. J. Koets, die een kort welkomstwoord sprak, en wethouder J. Tabak. WELKOM Ds. J. J. J. van Slujjs van Barsinger- horn verwelkomde de buitenlandse congresgangers als voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit in Nederland. Erland Waltner hield vervolgens de openingslezing over de gemeenschap de Heilige Geest. Het algemene thema van het congres luidt „Het ge tuigenis van de Heilige Geest". In feite was het congres zaterdag al gestart, 's Avonds werd toen reeds een afgevaardigdenvergadering gehouden. Hierop kwamen organisatorisch zaken aan de orde en de vraag naar de func tie en de betekenis van het Doopsge zind Wereldcongres voor het wereld- doperdom. Gistermorgen werden de congres- gasten geacht de kerkdienst in de plaats van hun logeeradres te bezoe ken. In vele plaatsen gingen buiten landse predikanten voor. Carl Sandburg overleden (Van de Kunstredactie) FLAT ROCK De Amerikaanse dichter Carl Sandburg is zaterdag op 89-jarige leeftijd overleden in zijn wo ning te Flat Rock in de staat Noord Carolina. Hij is beroemd geworden door zijn zesdelige biographie van Lin coln, wat door oinsiders zijn grootste werk wordt genoemd. Hij kreeg Pulitzerprijzen zowel voor zijn geschiedkundig werk als zijn poë zie. Hij schreef een roman, verhalen en was hoofdredacteur van een week blad, een dagblad en buitenlands cor respondent. Hij fokte geiten, zong Ame rikaanse volksliedjes en werd beroemd in zijn woonplaats als gitarist. Op 14 september 1964 kreeg Sandburg Johnson de medaille van de vrijheid tijdens een plechtigheid in het Witte Huis. Sir Malcolm Sargent ziek (Van de kunstredactie) LONDEN De zeer bekende diri gent Sir Malcolm Sargent ligt met koorts in bed en kan daarom zaterdag avond voor de eerste keer in 21 jaar het openingsconcert van de promenade reeks niet dirigeren. De .proms", waarvan we de slui ting al reeds vaak hebben meegemaakt via de t.v., zijn nu het 73e seizoen in de Royal Albert Hall ingegaan. De 72- jarige dirigent Sir Malcolm is sinds 1947 eerste dirigent geweest en heeft trouw de openingsconcerten geleid. Hij wordt ditmaal vervangen door Colin Davis van het BBC symphonie orkest. De Albert Hall, die plaats biedt aan 6500 mensen is weer uitverkocht. Kopenhagen Londen Amsterdam Zürich Genève Locarno Innsbruck onbew mist zw. bew fbew' De vervalsers, door T. Kars. Uitgave De Bezige Bij, Amster dam. Theodoor Kars, die tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, geeft een verslag van oplichtingen, die hij pleegde met Duitse postcheques en spaar bankboekjes De hoofdpersoon is een zekere Sax. waarin we de schrijver her kennen Die Sax is wel een super- pfersoon. die samen met Mutsaeri de lakens uitdeelt aan onder geschikten. die „bedienden" wor den genoemd. De groep leidt een zogenaamd .niet-ethisch" leven. Wat dat bete kent, wordt niet duidelijk Interes sant is, dat niettemin sterke nor men in de misdadiee groep van kracht worden. Het verslag van Kars wordt au- thenthiek genoemd. Maar voor de volledigheid zouden we graag ook het relaas van de zijde van de postale recherche hebber gelezen (183 blzf 6 50) Kleine omnibus, door Louis Paul Boon. Uitgave De Arbei derspers. Amsterdam. Een verzameling verhalen van de Vlaamse schrijver Louis Paul I Boon. In „Twee spoken" heeft hij het erg druk met zichzelf, maar op zo'n wijze, dat men bijna medelij den zou krijgen met de door een maagkwaal geplaagdte. Het valt ook niet mee, als de omgeving zo met je meeleeft. In die beschrij ving van het milieu is Boon sterk. „De kleine Eva uit de Kromme Zandstraat" (het meisje is ver moord) is een hard verhaal gewor den. Maar soms lijkt de pijnlijke werkelijkheid zich op te lossen in het mededogen van dte schrijver zelf. (172 blz.. 6.50) Jeeps in de jungle, door Ar mand Denis. Uitgave La Rivièn en Voorhoeve. Zwolle Het door de vele natuurfilm van de televisie bekende echtpaar Armand en Michaela Denis treki in dit boek per jeep door donkei Afrika, van Kenya naar Kaapstad Boeiend schrijft Armand Denis over mens. dier en jungle. Overal leggen zij het echte Afrika met zijn gevarieerde bevolking en die renwereld vast. Jeeps in de jungle is een uitste kend document van het verdwij nende Afrika, een der laatste gebie den van de wereld die nog onaan getast zijn. Lang zal dit waarschijnlijk niet meer duren (253 blz.. 14.90) De verschijning te Kailista door Raymond Brulez. Uitgave Manteau. Den Haag. De Duitse wijsgeer en grondleg ger van de romantiek Friedrich Schlegel heeft eens gezegd: „Geen mens heeft ooit in de Griekse geschiedenis iets anders gevonden dan wat hij wenste en nodig had, met name zichzelf." Met enige voorzichtigheid zou men dit citaat kunnen toepassen op dit verhaal van Raymond Bru lez. De geschiedenis van Idmaeus legt hij midden in het verlichte Griekenland van Alexander de Grote. Er komen problemen aan de orde, die van alle tijden zijn. In het pure leven van Idmaeus breekt het demonische los en de ondergang is onvermijdelijk. Bru lez keert de mens ondersteboven, die mens. die in het oude Grieken- 'and leefde, maar die men nu dage- 'ijks kan ontmoeten. (129 blz., r2,90). Wees niet zo burgerlijk, door J. S. Henriksson. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. De acht verhalen van de blij kens de achterkaft van deze reu zenpocket er als een verlate provo uitziende scribent (hij is de veer tig al gepasseerd) zijn typische voorbeelden van modeschrijverij: duistere, pseudo-interessante op stellen met wat (onontbeerlijke) sexuele stoffering, bij voorkeur in het aberrale vlak. Het titelverhaal gaat over het meisje dat haar burgerlijke Friese milieu ontvlucht om in de armen van een wildvreemde Zweedse edel man die ellendige staat voorgoed achter zich te weten. Zo gaat dat Alles onder de pre tentie: literair (198 blz., 6,50). (Vervolg van pagina 1) In Adapazari brak direct na de eerste schok een ware paniek uit. De mensen vluchtten de straat op, ter wijl op veel plaatsen, de grond open scheurde en gapende kloven ontston den. Reddingsploegen waren al druk bezig met het graven naar inge sloten slachtoffers, toen een nieuwe aardschok zich voordeed, die nog meer huizen in een puinhoop ver anderde. De ziekenhuizen van Ada pazari zijn al overvol. Ook Istanboel is ernstig getroffen. Veel van zijn oude Byzantijnse wal len, vijftienhonderd jaar geleden gebouwd, stortten in. Ook een kan toorgebouw begaf het. Het dodental zou hier beperkt zijn gebleven tot één. Wel liepen dertig mensen ver wondingen op. Velen hebben de laatste twee nachten in tenten ge slapen. In dorpen in de omgeving van Bolu, honderd kilometer ten oosten van Adapazari, zijn vijf doden ge vallen. In de marktstad Inegol stort ten de minaretten van vier mos keeën omlaag. Grote schade wordt gemeld uit de steden Hendek en Duzce. Over het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Bruiloft In Yenikoy, dichtbij Adapazari, ontkwamen veel dorpelingen aan de dood of letsel doordat zij in de open lucht de bruiloft van een pas ge trouwd paar vierden. Bijna elke woning werd hier door de aardbe ving verwoest. Slechts zeven men sen waren niet naar de bruiloft ge komen. Zij kwamen allen om. De gespaard gebleven dorpelingen heb ben het bruidspaar beloofd te hel pen bij het bouwen van een nieuwe woning. President Sunay van Turkije heeft zaterdagavond direct zijn vakantie aan de Zwarte Zee afgebroken en is met premier Demirel naar het getroffen gebied gegaan. Hulp De gouverneur van Istanboel heeft via de radio een beroep op de be volking gedaan bloed af te staan voor de vele honderden gewonden. Het hoofdkwartier van het Turkse rode kruis heeft bekendgemaakt dat er zowel in Ankara als in Istanboel grote hoeveelheden etenswaren zul len worden verzameld. Er zijn al honderden zakken graan, duizend dekens, vijfhonderd tenten en een mobiel hospitaal met vijftig bedden en een volledige medische uitrusting naar Adapazari gestuurd. De Amerikanen hebben twee am bulances naar de getroffen stad ge zonden, terwijl ook de Britse am bassade in Ankara hulp heeft aan geboden. Ook Nederland staat klaar om te helpen (zie elders in deze krant). Paus De ramp in Turkije heeft zich enkele dagen voor het bezoek van paus Paulus aan dit land vol trokken. De reis van de paus zal desondanks doorgaan. Hij komt in Istanboel aan, waar hij een gesprek zal hebben met patriarch Athenago- ras, hoofd van de Oosterse ortho doxie. Vandaar reist hij naar Izmir, het Maria-heiligdom. Met dit bezoek kan de paus, aldus zegslieden in Rome, zijn meeleven tot uitdrukking brengen met een land dat in diepe rouw is gedompeld. Nog meer Niet alleen de Turkse weerkun dige dienst, ook deskundigen van het Amerikaanse centrum voor het onderzoek naar aardbevingen ver wachten dat er in Turkije nog meer aardbevingen zullen volgen. De geoloog Brown zei dat de be ving van zaterdag zich heeft voor gedaan op de noord-anatolische breuklijn. Dat was ook in augustus 1966 het geval. Deze lijn strekt zich uit over ongeveer zevenhonderd kilometer van de Turkse westkust tot vlak ten zuiden van de ooste lijke oever van de Zwarte Zee. De beving van 1939 (ruim 20.000 doden) had een. voorschok van on geveer gèlijke omvang als die van zaterdag, aldus deze geoloog. Dat wijst erop dat het gevaar nog niet is geweken. Van links naar rechts de Ameri kanen Erland Waltner en Cor nelius Dijck (de voorzitter internationaal secretaris van 1 Doopsgezind Wereldcongres) vice-voorzitters prof. dr. J. A. Oosterbaan uit Nederland en J. C. Wenger. ROTTERDAM In het plan Braband te Spjjkenisse zü« 120 te bouwen pre miewoningen praktisch alle verkocht voor er één paal voor geslagen is. De prijs van dit vijfkamer-eengezins- huis bedraagt 36.500 en bouwonder neming C. van Geest N.V. te Vierpol- ders rekent haar kopers voor dat zij met een inbreng van 4.000 aan eigen geld het eerste jaar op een vaste las- tenbedrag van 140 per maand moeten rekenen. De rijksbijdrage 1620) loopt in tien jaar af. De woningen, waarvan het Rotter damse architecten- en ingenieursbureau Vap Asperen en Hallejna het ontwerp heeft gemaakt, maken deel uit van een groter plan dat totaal 300 huizen omyat. Pas in April van dit jaar ver- Weggelopen uit observatiehuis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In en bij het damestoilet van de station Hol landse Spoor zijn zaterdagmid dag twee meisjes van 15 en 17 jaar gearresteerd, die door mid del van een dreigbrief een inwo ner aan de Roemer Visscher- straat duizend gulden trachten af te persen. Zaterdagmorgen omstreeks acht uur vond de man een briefje in de bus, waarop in kinderlijk handschrift was geschreven, dat de man duizend gul den moest betalen. Als hij het geld niet aan de twee ondertekenaars gaf, zou er iets met zijn kind gebeuren. De man moest het geld in een krant wik kelen en om twee uur in het dames toilet op het tweede perron van „het" station deponeren. De man hield zijn vijf kinderen angstvallig binnen en stapte met het dreigement naar de politie. De recher che stelde voor dat de man 's mid dags ging doen, alsof hij het geld naar de afgesproken plaats bracht. Inmid dels had men uitgezocht dat „het" sta tion Hollandse Spoor moest zijn, omdat alleen daar een damestoilet op het tweede perron is. Op het perron stel den twee rechercheurs zich verdekt op, toen de man een in kranten gewikkelde lege envelop naar het toilet bracht. Ook twee meisjes hielden zich daar schuil en een van hen stapte onmid dellijk het toilet binnen, nadat de man zUn pakje had neergelegd. De recher cheurs hielden de meisjes aan, die aan vankelijk hardnekkig ontkenden iets met het geval te maken te hebben. Na fouillering vond men bij het 17-jarige meisje een stukje papier, waarop het adres van de man in de Roemer Vis- scherstraat stond. Bovendien paste het stukje papier precies aan de slordig afgescheurde brief, die de man kreeg. Ontkennen was er niet bij. Spaanse studenten breken niet Katholieke Actie te Zeist. Zij hadden de nacht in een portiek aan de Kamperfoeliestraat doorgebracht, 's Morgens reden de meisjes op een gestolen damesfiets naar de Roemer Visscherstraat, waar bij een willekeurig uitgezocht huis het dreigbriefje naar binnen werd gegooid. Het was toevallig, dat het „slacht offer" kinderen had. De meisjes zullen naar het obser vatiehuis worden teruggebracht. (Van onze correspondent) VENLÖ In Milheeze in de Pee. hebben tot nog toe onbekenden een 250 kg. wegende bronzen kerkklok meegenomen. Deze klok stond op een houten bok, vlak voor de kerk op de openbare weg. De klok dateert uit 1486 en heeft wegens de opschriften een historische waarde. Als luidklok had ze geen waarde meer, omdat ze een scheur vertoonde welke niet meer te herstellen was. De diefstal moet gezien worden te gen de achtergrond van de vele an tiekdiefstallen van de laatste tijd in het zuiden van ons land. De huishoudster van de pastoor ver telde ons dat zij 's nachts wakker werd van het lawaai dat de dieven maakten bij het op een auto laden van de klok. „De klok viel zelfs nog een keer van de auto. Ik heb toen meteen de politie gebeld, maar ja, de drie man nen verdwenen met de klok. 's Middags zijn die kerels eerst nog komen kijken. Ze loerden zelfs nog onder de klok. Ook dat heb ik ge zien", vertelde de huishoudster. De oude klok is vernoemd naar de heili ge Anthonius, bij de rooms-katholie- ken de patroon van de vermiste voor werpen.... NOVI SAD (Joegoslavië) Meer dan' aohthonderd mensen woonden de inwijding van het nieuwe baptistense minarie bij. Behalve baptisten zullen hier ook aanstaande predikanten van de methodisten en andere pro testantse kerken in Joegoslavië hun MADRID Dc studententak van de Spaanse Katholieke Actie heeft 1 «sloten, om zich van deze organisa tie los te maken. Zij willen niet lan- opleiding ontvangen, ger banden rebben met de hiërarchie. Bezoekers waren aanwezig uit Tsje- Directe aanleiding is het ontslag rhoslowakije. Duitsfland, Groot-Bri- van de redactie van het studenten- tannië. Monaco, Zwitserland en de blad Signo door de bisschoppen. Die- Verenigde Staten, pere oorzaak schijnt het algemene on- De eerste steen was vorig jaar ge- genoegen over de reorganisatieplan- legd door de vice-president van Liba- Istanboel, stierven ruim duizend nen te zijn, die de bisschoppen met ria, William Tolbert. Hij is president mensen onder het puin. Vele steden de Katholieke Actie hebben. 1 van de Baptisten Wereldalliantie. Turkije werd ook in augustus van het vorige jaar door een serie zware aardbevingen getroffen. Hierbij kwa men 2.242 mensen om het leven. Alleen in de stad Varto, ongeveer duizend kilometer ten oosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2