NATIONALE GARDE TREKT DETROIT BINNEN Aardbeving in Turkije Verolme gaat met werven samenwerken JAMIN Toestand geheel uit de hand gelopen Negers plunderend door de straten Verkeerd ingehaald: drie doden Bij overval stropdas van nek gesneden Hulp aan Turkije Dubbel huwelijk van Dajans Drieduizend mensen zagen te Tel Amv hoe in het gezin van Israels minister van defensie Mosje Dajan twee huwelijken werden gesloten. Dochter Yael oorlogscorrespondente en romanschrijfster werd door opperrabbijn Shlomo Goren in de echt verbonden met kolonel Dov Zion, een beroepsmilitair bij de Israëlische strijdkrachten (foto) en zoon Assapli ac teur trouwde met Aharona Mawkind. Iedereen was er: David Ben- Goerion als getuige voor ko lonel ZionDanny Kaye als eregast. vertegenwoordigers van alle politieke partijen en zelfs burgemeesters van de westelijke J or daan-oever, het door Israëli's bezette gebied. Y r> <jr*X )v j Verenigde Ricmvon Staten DETROIT Elfduizend militairen en 1.500 met tanks en gevechtswagens bewapende manschapen van de Natio nale garde zijn vanmorgen Detroit, met zijn ongeveer vier miljoen inwoners op vier na de grootste stad in de Verenig de Staten, binnengetrokken om een einde te maken aan hevie rassenonlusten. Tot nu toe zijn drie mensen om het leven gekomen. Het oproer was gistermorgen utigebroken nadat een neger caféhouder, die na sluitingstijd nog schonk, werd gedwongen zijn zaak te sluiten. Goeverneur George Romney van de staat Michagan, die voor de stad de noodtoestand heeft afgekondigd, heeft verklaard dat de zaak volledig uit de hand is gelopen. Oproerige menigten negers banen zich plunderend, brandstichtend en vechtend een weg door de stad. Van morgen stonden op honderden plaatsen huizen en winkels in brand. Er is voor vele miljoenen guldens schade aange richt. Het aantal gewonden tengevolge van messteken, glasscherven, stenen, bran den en geweervuur van sluipschutters, die zich opstellen op daken en in don kere portieken, is niet te tellen. Bijna 1.000 mensen zijn gearresteerd. Alle bars, café's en bioscopen zijn gesloten. Militairen en politieagenten hebben de wegen naar de stad geblokkeerd. De toegangen tot de tunnel en de brug over de Detroit River, de natuurlijke grens met Canada, zijn afgesloten. In de Newyorkse wijk Harlem le verden politiemannen straatgevech ten met een menigte die hen even eens met stenen en flessen bekogelde. De ongeregeldheden ontstonden toen de politie een messengevecht tussen twee Portoricanen wilde beëindigen en daarbij een van de vechtenden doodschoot en de andere verwondde. In Ëaglewood, ten noorden van Ne wark, wierpen negers molotov-cock- tails naar de politie. Deze beant woordde het vuur van enkele op da ken verscholen sluipschutters. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers. De Amerikaanse stad Detroit is veranderd in een slagveld. Plunderend en brandstichtend trekken de negers door de stad. Vandaag bezetten duizenden militairen van de Nationale Garde Detroit. Maar men was de situatie niet meester. De toestand is geheel uit de hand gelopen", moest de burgemeester verklaren. In Birmingham vielen elf gewon den tijdens onlusten waarbij enkele honderden negers auto's beschadig den en winkelruiten vernielden. De politie had hier de rel echter binnen een uur bedwongen. In Kalamazoo. 240 km ten westen van Detroit, werden politiemannen door ongeveer 200 negers ontwapend nadat zij voor een onderzoek naar een twist waren aangekomen. De or de werd na de aankomst van verster- kingen hersteld. DEN HAAG Het verkeer heeft in het fgelopen weekeinde weer zeer veel mensenlevens geëist. Dit is de droeve op somming van de doden en ge wonden. HEERENVEEN Tussen de Frie se plaatsen Heerenveen en Wolvega op rijksweg 32 zijn gistermiddag de 64-jarige A. J. Jonker, zijn 54-jari- ge echtgenote en zijn 71-jarige zus ter weduwe Jacoba Jonker, allen uit Wolvega. om het leven gekomen. Ze zaten alle drie in een Dafje, dat bij een verkeerde inhaalmanoeuvre op een tegemoetkomende personen wagen botste. De zes inzittenden hiervan werden licht gewond. Bei de auto's werden volkomen vernield. BORDEAUX De in Spanje ge boren Rotterdammer Serapio Tje- dor Garcia (28), zijn twintig maan den oude dochtertje Maria en me vrouw Aadje Eibers, eveneens uit de Maasstad, zijn op de weg Bordeaux- Bayonne om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. De negentien jarige echtgenote van Garcia, de man van mevrouw Eibers en hun dertienjarige dochter zijn zwaarge wond in het ziekenhuis opgenomen. ARNHEM De 22-jarige J. T. M. van Ophuizen uit Henven is vanmorgen op de oude rijksweg Arnhem—Emmerich ter hoogte van Duiven met zijn auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. HENNY W. HAALDE HBS-DIPLOMA VUCHT Vrijdag heeft HennyW één van de veroordeelden in de Baamse moordzaak, die gedetineerd is in de jeugdgevangenis „Nieuw-Vos- seveld" in Vught zijn einddiploma hbs behaald. Zaterdag mocht hij be zoek ontvangen van zijn ouders, broers en zusjes. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP NA SINAÏ NU NIJMEGEN Op het vliegveld Deelen kwamen 53 Israëlische mili tairen aan, die deze week hun land zullen vertegenwoordigen in de Vierdaagse van Nijme gen. De 53 wandelaars werden voor dit evenement uitgezocht, omdat zij zich tijdens de oor logshandelingen in en om Isra el bijzonder onderscheidden. Handenklappend en zingend marcheerden zij naar de mess van het vliegveld. Vol optimis me zien zij het wandelevene ment tegemoet: ..Vergeleken bij de Sina'i. zal het lopen hier een peuleschil zijn", merkte één van de Israëli's op. ADAPAZARI De zware aardbeving die zaterdagavond het noordwesten van Turkije trof, heeft naar men aanneemt enkele I honderden mensen het leven gekost. Het officiële dodencijfer i was vanmorgen 82, maar toen had het Turkse Rode kruis nog uit vijftig dorpen in het getroffen gebied niets vernomen. De meeste doden vielen in Adapazari. een stad van 50.000 inwoners. De krachtigste schok, die om enkele minuten vóór zes uur in Adapazari werd gevoeld, was voorafgegaan door een zwaar ge rommel. Zeer veel mensen zagen zodoende nog kans de woningen te ontvluchten. Kort daarna stortten hun huizen in. De ge bouwen aan de boulevard Ata- turk, de hoofdstraat van de stad, bleven in hoofdzaak intact, maar in de omliggende straten werd zeer veel schade aangericht. Tweede schok De eerste aardschok werd enkele uren later gevolgd door een tweede die aanmerkelijk minder zwaar was. De Turkse weerkundige dienst ver wacht dat er in de komende dagen nog meer bevingen zullen volgen. De schok van zaterdag had een kracht van negen op de schaal van Richter. De getroffen stad Adapazari vormt een belangrijk spoorwegknooppunt op ongeveer 150 kilometer ten oosten van Istanboel. Alle verbindingen tus sen de hoofdstad Ankara en het ge bied rondom Adapazari zijn verbro ken. waardoor het vrijwel onmoge lijk is een beeld te krijgen van de omvang van de schade. Voor vervolg zie pag 2 Met Cammell Laird en AG Weser ROTTERDAM Het Verolme-con- cern zal nauw gaan samenwerken met de Engelse scheepsbouwondcrneming Cammell Laird te Birkenhead en de Duitse werf AG Weser te Bremen. De samenwerking betreft de technische aspekten van de scheepsbouw. Daartoe zijn de drie werven verenigd in de „Dorchester Club", omdat de eerste be sprekingen werden gehouden in bet Londense Dorchester-hotel. Het aantal arbeiders dat van deze drie maatschappijen werkzaam is in de scheepsbouw, scheepsreparatie en ma chinebouw bedraagt 30.000. Het deel van de samenwerking is een verdeling van de steeds stijgende ont wikkelingskosten te komen. Zodoende kan meer aandacht worden besteed aan een groter aantal ontwerpen van alle scheepstypes. De werven wisselen ge gevens uit op elk terrein van de scheepsbouw. De overeenkomst omvat aile scheeps types en staalconstructies voor gebruik op zee met de daaraan verbonden werk tuigbouw. Militair materieel en marine schepen zijn uitgesloten. De „Dorchester Club" dient niet om een verdere samenwerking op nationaal terrein onmogelijk te maken, zo is van de zijde van Verolme meegedeeld. Het concern werkt bijvoorbeeld al samen met Van der Giessen bij de bouw van enkele schepen voor de KJCPL en maakt met enkele andere grote werven een goede kans op een order van zes containerschepen van de Atlantic Con tainer Line. De samenwerking heeft geen nadelige gevolgen voor het personeel. ROTTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag is een 29-jarig* tuinder op de Sumatraweg in Katcn- dreeht door twee mannen aangeval len en beroofd. Het tweetal hield de tuinder aan en presten hem zijn geld af te geven. Om hun dreigementen kracht bij t« zetten, werd de stropdas van de tuin der van zijn nek gesneden. De man schrok hier zo van dat hij zijn portemonnaie afgaf. De mannen maakten zich met de inhoud (onge veer twintig gulden) en het polshorlo ge van het slachtoffer uit de voeten. Op aanwijzing van de tuinder slaagde de gealarmeerde politie erin de twee overvallers in de omgeving van de Sumatraweg te arresteren. Het zijn de 44-jarige koopman J. A. en de 29-jarige tuinman W. H.. bei den uit Rotterdam. beeft bij de Hollandse Bankume kening geopend 'nummer 42.6501. waar op gelden kunnen worden gestort voor hulp aan het getroffen gebied in ooste lijk Turkije. Deze stichting heeft ook na de aardbeving van vorig jaar augustus grote hoeveelheden medicamenten, voed sel en andere goederen verstuurd. Redders temidden van het puin In het door de aardbeving ge troffen gebied van Adapazari ip. Turkije (zie kaartje) zochten red- dingstroepen in de puinhopen naar overlevenden. Van het grote ge bouw. dat op de foto hieronder zichtbaar is, bleef de gevel nog wel overeind staan, maar de grote ste nen raakten volkomen uit hun voegen. De meeste huizen waren minder solide gebouwd en werden door de schokken met de grond, gelijk ge maakt. Elders op deze pagina vindt mij bijzonderheden over de natuur ramp in Klein-Azië. bitterkoekjes niet duur wel heerlijk „Morgen komen ze allemaal weer Nasser wijst vredesaanbod van Israël af pagina 5 Hoofdkantoor Leiden-Steenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55-Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur -fe Wereldcongres doopsgezinden in Amsterdam pagina 2 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Maandag M JtlH 19(17 <8ate Jaargang Rotttrta*»*' DorJIs Dagblad Strandweer Tijdelijk wat hoge bewolking, maar ook morgen droog en vrij zonnig strandweer. Een matige zuidwesten wind, waardoor de middagtempera- tuur niet hoger dan ongeveer 20 graden komt. zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied geeft stabiel en overwegend goed strandweer.' HALIFAX Het Italiaanse vracht schip Giacinto Motta (ruim 11.000 ton) is gisteren ter hoogte van New foundland gezonken na een aanva ring met de Liberiaanse tanker Worl Mermaid. De 33 bemannings leden van het vrachtschip zijn gered. De tanker liep schade op. De sche pen zijn in dichte mist op elkaar gelopen. OOSTVOORNE Op de Kleidijk is gisteravond omstreeks kwart voor negen de 19-jarige van der Spaan uit Melissant om het leven gekomen. Hij zat als duo-passagier op een motor, die uit de bocht vloog en tegen een auto botste. Weersver w arli ti nö Droog weer DE BILT Een lagedrukgebied dat gisteren, over ons land trok, is nu boven Polen aangekomen. Langs onze kust en vooral in Noord-Ne derland veroorzaakte de storing en- kelé regen- en onweersbuien, waar uit plaatselijk 1.5 millimeter regen vief. Inmiddels breidt zich een rug van hoge druk via Noord-Frankrijk naar onze omgeving uit. Langs de noordflank van het hogedrukge bied trekken zwakke storingen via de Britse eilanden oostwaarts. DE BILT Óp de meeste plaat sen droog weer met nu en dan wol kenvelden. in hoofdzaak in de noor delijke helft van het land. Weinig verandering in temperatuur en een zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Italiaans vrachtschip na aanvaring gezonken

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1