MIJN MAN KWIJT" ONDAGS BLAD 814381 voor hulp onderweg Alarmkreet waarvan de ANWB niet opkijkt: ZATERDAG 22 JULI 1967 Bij de centrale reageerde men: laat de bagage maar staan; zodra wij in de buurt komen, halen wij ze op. Het duurt hooguit een week. Uzelf kunt alvast vertrek ken. HET was een nogal verward telefoontje geweest. Een vrouw belde in paniek: „kunt u mijn man opzoeken. Hij is in Duits land onwel geworden en naar een zieken huis gebracht. Ik weet niet waar hij is. Ergens op een „Ausfahrt" tussen Keulen en Stuttgart is hij de vluchtstrook opgereden. De auto moet er nog staan". Met dat handjevol gegevens moest de ANWB- alarmcentrale aan het werk. „Of zij zich dan niet méér herinnerde? Ze was er toch bijgeweest? Wat was er met de auto gebeurd?" Maar ook dat wist ze niet. Zodra haar man in de ambulance was weg gereden, was zij aan de kant van de weg gaan staan en naar huis gelift Het enige wat haar vaag voor de geest kwam, was dat er een ei voorkwam in de naam. Op de alarmcentrale kwamen de detail kaarten op tafel. Een middag lang werd elke millimeter afge zocht. Maar een plaats, die over eenkwam met haar beschrijving vond men niet. Daarom werd zij nog eens ge beld. Of zij tóch niet iets meer kon vertellen. „O", riep de vrouw, „ja, dat ben ik vergeten te zeggen, een paar uur geleden heeft het ziekenhuis opgebeld. Al les is al geregeld. Maar toch be dankt voor de moeite hoor. Het is maar één van die geval len, waarmee de ANWB-alarm- centrale dagelijks wordt gecon fronteerd. „Je staat er versteld van hoe vreemd de mensen de zaak soms aanpakken als ze op vakantie in moeilijkheden ko men", zegt het hoofd, mejuf frouw M. C. A. J. van Lennep. „Neem die vader, die ons over zijn toeren vertelde, dat zijn dochter een ongeluk in Duits land had gehad. Ze was opge nomen in een ziekenhuis. Of wij haar maar wilden opzoeken. De naam van de plaats was hem wel meegedeeld, maar hij herinnerde zich niet meer welke het was. Alleen, dat er het woord „boeren" in voor kwam. Twee uur lang zijn we er mee bezig geweest. We hebben negen ziekenhuizen gebeld. Uit eindelijk kwamen we er achter. Het was Montabauer centrale was voorbereid. Uit erva ring weet men: de eerste dagen gebeuren de meeste ongelukken. Men wil zo snel mogelijk naar de plaats van bestemming, rijdt dag en nacht door, raakt overver moeid en maakt een aanrijding. Mejuffrouw Van Lennep: „meestal vertellen ze niet wat de oorzaak is, maar als het bericht op een zaterdag uit zuid-Frank rijk komt, weten we wel hoe laat het is. Het móet van een doorrij der komen. Pas hadden we nog zo'n geval: een dodelijk ongeluk in zuid-Frankrijk. Een brief van een achter de auto rijdende auto mobilist bevestigde ons vermoe den. Er was geen obstakel op de weg geweest. Er was ook bijna geen verkeer. Maar plotseling was de auto gaan slingeren, reed tegen een boom en vloog in brand. Toen we later hoorden, dat de bestuurder de enige in het gezelschap was, die kon rijden, stond het voor ons wel vast, dat dit weer zo'n geval van overver moeidheid was geweest". Doorrijden De centrale werkt deze maan den onder hoogspanning. Dag en nacht gaat de stroom van tele foontjes door. Sinds drie weken terug de eerste massa vakantie gangers wegtrok, heeft men op het Haagse hoofdkantoor geen rustig moment meer gekend. Nog geen 24 uur na vertrek kondigde de stroom zich aan. De Records De repatriëringsdienst in al 520 auto's zijn dit jaar zó teruggesleept. En wat de aanrijdingen be- gen. Het grootste deel van de va- „We halen ze er meestal al treft: het aantal daarvan is wel- kantiegangers, die naar het zui- gauw tussenuit, die twijfelgeval- iswaar niet driemaal zo groot, den trekken, komt erlangs en dat len", zegt mejuffrouw Van Lcn- 750 gulden wilden vragen. Die man moest er hartelijk orr. la chen. Hij wilde ze wel 250 gulden lenen, maar dan moesten ze ook direct naar huis komen. En daar voor voelden de heren natuurlijk niet Familieleden bleken even min bereid het gevraagde bedrag te geven. Hoe ze naar huis zijn gekomen, weten we niet. Maar meestal redden zulke jongens zich wel". „Kijk, dan heb ik veel meer te doen met dat paartje, dat op hu welijksreis was en een paar hon derd kilometer van hvis in het buitenland een aanrijding kreeg. De reparatie zou andenalve dag vergen plus een hoop geld. ATs ze dat zouden moeten betalen, zou er voor de verdere reis weinig overblijven. Zulke gevallen, daai - voor ga je serieus aan het werk. Ditmaal kwamen beide vaders de brug, maar als die niet hadden betaald, dan hadden wij gezegd: wat kunnen we nog eens meer bedenken?" Zelfsleutelaars Meestal kan wanneer blijkt dat men met bonafide vakantie gangers te doen heeft hulp worden geboden. „Zoals aan die man, die op de terugweg bij Ly on panne met zijn auto kreeg. Het was de zoveelste maal al ge weest en zijn beurs was daarmee zo geplunderd dat hij nog niet genoeg geld had om zijn benzine te betalen". .Een overnachting voo»- hem tn zijn vier passagiers kon er niet meer af tenzij wij de hotelhouder ervan konden overtuigen, dat hij met zijn kredietbrief kon betalen. Nou, dat lukte en de man was gered. In andere gevallen vinden we nog wel eens familieleden, die willen bijspringen. Dan maken wij het geld over naar onze kantoren in Charapex of Barcelo na of naar buitenlandse zuster- Dat'die pechgevallen zich voor al voordoen met oude, slecht on derhouden. auto's heeft de ANWB niet geconstateerd. ,,We krijgen evenveel telefoontjes bin nen van mensen met vrij nieuwe auto's". maar de aard ervan is doorgaans maakt, dat juist dit gedeelte eep nep. „Laatst kregen i ernstiger. Van begin dit jaar af heeft de ANWB-repatriëringsdienst al 520 beschadigde auto's terugge bracht en zij rekent dit jaar ze ker op een totaal van 1700: 250 ongelukken-piek vertoont. Geld op Onhandig i tele- presentatief hoeft te zijn voor Verbazend is dikwijls de onhan digheid en warrigheid, waarmee mensen-in-nood te werk gaan, ervaart de centrale dagelijks. „Hoewel dat zeer belangrijk is, vergeet men heel vaak notities te maken als er een aanrijding is. Wij adviseren altijd: schrijf alles op, alle gegevens, ook van de te genpartij. Vraag waar deze verze kerd is en laat er politie bijko men. Ook: laat de politie de. scha de ter plaatse schriftelijk vastleg gen. Dat kan later belangrijk zijn. Heel vaak wordt namelijk géén schade vergoed als deze niet door politie is gespecificeerd". Maar ook anderszins blijkt er nog wel eens totaal gebrek le zijn aan vermogen tot handelend optreden. Zo kwam er een paar weken terug een telefoontje 'van een kampeerder uit Rimini. Hij ver telde, dat hij een aanrijding had gehad en dat zijn auto moest wor den gerepatrieerd. Hij gaf ook de garage op, waar hij 3tond. Voor de zekerheid had hij er een plak kaart opgeplakt, zodat de We genwachter kon zien welke auto hij moest hebben. In de centrale zei men: „in or de, we komen gauw". Dat „gauw" was de volgende dag al. Want direct na het tel^gitlje vertrok een equipe uit de Zwitserse ANWB-post Champex en daarvandaan is Rimini maar een dag rijden. De kampeerder had de komst van de repatriëringswagen even wel pas twee dagen later ver wacht omdat hij aannam, dat de wagen uit Den Haag moest ko men. Hy had zyn bagage en auto papieren dus niet in de auto ach tergelaten, maar deze op het kam peerterrein bewaard. Zonder pa pieren en bagage sleepte de We genwachter de wagen de grens over, de kampeerder, die een dag later zijn wagen miste, in par.iek achterlatend. veel gestolen, zeiden ze. Of vaak geen ANWB-lid zijn. Ze ne- Maar dat weigerde de man beslist. Hij kon niet weg, zei hij, omdat er op de camping een rupsenplaag heerste en hij vreesde, dat zijn bagage werd aangetast. Hij bleef er liever zelf bij..... Hoewel het vakantieseizoen nog maar net is begonnen, lijkt dit jaar nieuwe trieste records te leveren. De eerste twee weken werden al twaalf doden geno teerd en drie zwaar gewonden. Vorig jaar om die tijd waren er vier doden. Dit seizoen dus het drievoudige. Opvallend noemt de centrale het grote aantal mensen, dat met een te krappe beurs het buiten- De hausse moet nog komen, land is ingetrokken. De eerste weet men uit ervaring. Veel va- twee weken, waren er al dertig kantiegangers, die licht zijn ge- telefoontjes van giensen bij wie wond, willen niet direct naar het geld op was. huis en wachten tot de vakantie wij maar bij hun werkgever i doorgaans een arsenaal aan Oproepdienst Zo krijgt de centrale er weke lijks tientallen. Geduldig worden ook zulke gevallen afgewerkt, al kosten ze vele uren. Het Haagse nummer 814381 is ook dit seizoen voor al honder den reddend in de nood gebleken. Evenals de oproepdienst van de centrale. Via NRU en buiten landse zendstations zijn er de af gelopen weken al vele honderden boodschappen doorgegeven. De ANWB verwacht, dat het aantal dit jaar zal worden verdubbeld en de 2000 zal overschrijden. De response is vrij goed. Geble ken is, dat zeer velen ook in het buitenland naar de Hilversumse zenders en die van Luxemburg luisteren. Met name naar de uit zending van Hilversum I 's avonds om half elf. Die wordt zelfs tot in Italië en Spanje ge hoord. Ook deze dienst echter geeft de centrale vaak handenvol node loos werk. Mejuffrouw Van Lennep: „je krijgt tientallen verzoeken van mensen, die familieleden terug roepen voor een ziektegeval thuis, terwijl de aard van de ziek te daarvoor lang niet ernstig ge noeg is. Daarom checken we eerst. We bellen de arts of ande re familieleden. En heel dikwijls blijkt dan, dat de ziekte niet meer dan een griepje is; soms weet de arts niet eens, dat er een ziektegeval is...." Daarnaast echter blijven er el ke week honderden gevallen over, waarvoor actie in de centra le zeker niet overbodig is. Dat zijn de werkelijke noodgevallen. Telefoontjes, waarachter vaak een berg nauwelijks vermoede tragiek schuil gaat. Die mensen snel en effectief te helpen is het doel van de alarmcentrale, waar voor zij zich dag en nacht inzet. Op het hoofdkantoor zeggen ze: „we zijn blij dat we daar kun nen helpen". is afgelopen. Dan komt ook de stroom van beschadigde auto's goed los. Ernstiger Mejuffrouw Van Lennep: „Meestal spelen ogenschijnlijk on belangrijke factoren een rol. Men vergeet, dat de benzine duurder is, men vergeet, dat ook in de goedkope tneristenlanden de tarie ven elk jaar stijgen. Zulke din- r het'eerste kwar- pe" kunnen er toch flink inhak- taal van dit jaar. Daaruit bleek, dat er in het verkeer 18 procent meer doden waren, maar 25 procent ken. Als men dan met hetzelfde budget van vorig jaar ook nog verder wil reizen, is wél duide- ongelukken. Een verklaring lijk, dat men tekort moet komen voor deze tendens kan de ANWB Bovendien heeft het warme weer nog niet geven. e eerste weken parten Misschien is een oorzaak, dat Bespeeld. De mensen raakten van het aantal mensen, dat pas een slag. En wat willen mensen, die rijbewijs heeft, groter is dan vori- zich niet lekker voelen? Die vra- ge jaren. Dat men dus veel va- om een Hollandse maaitijd, kantiegangers op de weg krijgt, veel autohuurders ook, d;e routi- ,s Jms^ ,n zuidelijke ne missen. Maar zekerheid daar- landen nogal prijzig". omtrent heeft men niet Twijfelgevallen Wel kan men duidelijk de con centraties aanwijzen van ongeluk ken. Rode speldjes op de Euro pa-kaart in de centrale vormen een onheilspellend lint vooral op de autoweg Arnhem - Stuttgart, die dertig geweest. Er waren Wat overigens niet wil zeggen, tientallen, die beweerden, dat dat de weg op zich gevaarlijk hun geld was gestolen. Maar bij zou zijn. Het is nu eenmaal een de meeste gevallen rees na enige van Europa's drukst bereden we- vragen al gauw twijfel daarover. Overigens is het aantal nensen, dat verklaarde geen geld te hebben veel hoger dan Zóver gaat ANWB-service ook in het buitenlandbloemen van de tvegenwacht op het ziekbed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9