Kaarten in Tour zijn nu geschud Apeldoornse Vierdaagse is een familiefeest Albert Loethoeli (69), de Ghandi van Afrika Personeel Touwfabriek niet akkoord met afvloeiingsregeling WAGTMANS NOG JUIST I 'T GROEN „Als je hart maar groot genoeg is Blunderende Zuidema liet zege aan Donner NIEUWE LEIDSE COURANT 7 ZATERDAG 22 JULI 1967 Gimondi icon vijf minuten, maar CLERMONT FERRAND Er hielp Poulidor zijn vriend Pingeon de moet heel wat zijn omgegaan in j attaQue voorlopig te ontzenuwen. Felice Gimondi toen hij gisteren in Clermont Ferrand als triom- fantelijk winnaar op de Puy de Dome werd gehuldigd. De Ita liaan was met een voorsprong van meer dan vijf minuten op j de top van deze gedoofde vul- kaan aan de rand van Clermont Ferrand boven gekomen, maar het baatte hem weinig meer. Natuurlijk, de eer van zijn tweede etappezege kon hem niet ontnomen worden, maar voor het I algemeen klassement maakte de I overwinning van Gimondi wei- I nig uit. Hij dacht ongetwijfeld terug aan die fatale eerste dag in de Pyreneën, toen hij op de Portet d'Aspet. en de j Portillon een enorme inzinking kreeg en op meer dan tien minuten werd gefietst. Daar heeft Gimondi de Tour verloren. Zijn krachtsexplosie in de twintigste etappe was alleen het be wijs van het hervonden zelfvertrou wen. Pingeon. Poulidor, Jan Janssen, Ten slotte moesten zij Jimenez 'laten gaan, maar diens winst van 24 sec op de top, vormde in feite een nederlaag voor de Spanjaard. De tour werd door Pingeon gewonnen in de vijfde etappe van Roubaix naar Jambes, waarin hij een solo over de zeer slechte wegen Van Zuidwest Belgic besloot met een gave winst van vijf minuten. GROOT WINNAAR Roger Pingeon is een onverwacht maar toch groot winnaar in het eind klassement, de Franse nationalen staan dubbel in de winst met grote voorsprong in het ploegenklassement. Julio Jimenez is evenals de voorgaan de jaren bergkoning en Jan Janssen kan vrijwel rekenen op zijn derde groene trui. Want Janssen bleef op de Puy over eind. bezette na Gimondi, Rabaute. Jimenez, Poulidor en Pingeon een zeer eervolle zesde plaats op de top, f waardoor zijn voorsprong in het pun- J tenklassement op Reybroeck groeide tot 32 punten. NEDERLAND TWEEDE Bijna onopgemerkt werd het feit MAASSLUIS Het person- neel van de Verenigde Touw- fabrieken gaat niet akkoord met de afvloeiingsregeling die de directie heeft voorgesteld. Ruim 350 werknemers hebben het conceptvoorstel vrijdag avond besproken tijdens een bij eenkomst die de gezamenlijke vakbonden in de kantine van het bedrijf hadden belegd. Het meeste bezwaar werd gemaakt tegen de bepaling dat de ontslag datum voor elke werknemer zal wor den bepaald door het tijdstip waarop de betreffende afdeling wordt opge heven. Dit houdt in dat indien iemand eerder het bedrijf verlaat, hij niet voor een afvloeiingsuitkering in aanmerking komt. f™" e" i da' de Nederlandse pToêg de2e .linen imar a D orc bergetappe de fel begeerde tweede plaats in het algemeen ploegenklasse ment op de Italiaanse Primavera's veroverde. Dat geschiedde uiteraard dankzij Janssen die op de Puy eerst enkele ogenblikken naar adem stond te happen alvorens hij kon uitbren gen :„Wat jammer toch van die lekke band op de Galibier". Maar ook als gevolg van het uitstekende rijden van Wim Schepers en Cees Haast, resp. negentiende en drie en der tigste. Vooral Schepers marcheerde bijzonder goed omhoog. Haast is echt niet zo'n groot klimmer als men de voorgaande twee jaar misschien heeft gedacht maar hij heeft karakter en dat is een belangrijke zaak voor een wielrenner. De oranjeformatie gaat nu de laatste twee dagen in met een dubbel doel: de groene trui van Janssen en die winstgevende tweede plaats in I het ploegenklassemen t (zij brengt vierduizend franken meer op dan de derde) conserveren. Daarnaast wil Gerben Karstens, die op de Puy over zijn inzinking heenraakte nog een maal Lucien Aimar hadden de schouders opgehaald, toen Gimondi ontsnapte. Zij letten meer op elkaar en in het bijzonder op Julio Jimenez, voor hen de gevaarlijkste man uit de karavaan voor de gele trui. Men verwachtte van de Spanjaard dat hij op deze laatste echte berg van de Tour 1967 zou proberen het leidersmaillot aan de schouders van Pingeon te ontruk ken. De aanval van Jimenez kwam toen de groten gezamenlijk de eerste tien km hadden afgelegd. AANVAL MISLUKTE Bij La Baraque, waar het zwaarste gedeelte van de Puy begint met een stijgingspercentage van twaalf over de gehele afstand van 4900 meter, zette Jimenez aan. Maar opnieuw S~\NGEVEER 1200 wandelaars wachtte gisteren een triom fale intocht nadat zij de laatste kilometers van de Apeldoornse Vierdaagse hadden afgelegd. Met bloemen, muziek en waarderend applaus van de talloze belang stellenden werden de „gladiato ren" ingehaald. CLERMONT-FERRAND De Itali aan Cavalcanti heeft vrijdag de ne gende en langste etappe van de Ron de van de Toekomst, een rit van Li- wmoges naar Clermont-Ferrand over 213,5 km, gewonnen. In de algemene •rangschikking staat de Italiaan met bijna elf minuten achterstand op Ro- bini op de tiende plaats. Reeds na 80 km trok de Italiaan uit het peloton weg om zich bij twee vluchters, de Zwitser Robert Reusser en zijn landgenoot Vittorio Marcelli, te voegen. Deze twee konden het ho ge tempo niet volhouden en lieten zich weer door het peloton opslok- Cavalcanti wist echter van geen wijken en reed de resterende 100 km j alleen. Op de eindstreep had hij voorsprong van anderhal opgebouwd. Wagtmans en Den Hertog kwamen met een achterstand van tievelijk als zesde en negende over de meet. Ook de overige drie Neder landers hielden zich taai. Wagtmans verspeelde wel enkele punten aan Guimard. maar heeft de groene trui toch nog in bezit. Tweehonderd schutters naar Amersfoort AMERSFOORT Tweehonderd schutters, afkomstig uit dertig lan den. zullen van 25 tot en met 28 juli te Amersfoort deelnemen aan, het 24ste wereldkampioenschap boogschie ten. Deze kampioenschappen worden om de twee jaar gehouden. In 1965 werd in Zweden bij de heren Matti Haikonen uit Finland kampioen. Zijn landgenote Maire Lindholm behaalde de titel bij de dames. Beiden zullen in Amersfoort, waar de wedstrijden worden gehou den op het gemeentelijk sportpark aan de Rubensstraat, hun titels verde digen. De teamkampioenschappen kwa men in 1965 zowel bij de dames als bij de heren terecht bij de Verenigde Staten, die nu eveneens met een zeer sterke afvaardiging komen. Ook nu mag weer worden ver wacht dat de Finnen en Amerikanen en mogelijk ook de Canadezen hoge ogen zullen gooien in de strijd om de wereldtitel. Nederland komt uit met een heren- ploeg en voorts met één dame, mevr. C. J. Lanson. T én nissü'öcéssen in Berlijn BERLNN Judith Salome en Fred Hemmes zijn vrijdag een ronde verder gekomen bij het internatio nale jeugdtennistomooi in Berlijn. Het Amsterdamse meisje bereikte de halve finales van het dames en kelspel door een overwinning met 60, 64 op de Duitse Barbel Wüstl. Fred Hemmes schaarde zich bij de laatste acht van de jongens door een zege met 7—5, 6—2 op de Duitser Holger Osinski. Terug van een record-vlucht: non-stop en solo van Londen naar Kaapstad in 3 dagen, 2 uur en 17 minuten. Op Heathrow Airport bij Londen werd de Britse Sheila Scott hartelijk ver welkomd nadat zij haar een- motorige Piper Comanche aan de grond had gezet. Het 31 jaar oude record solo-vliegen van Amy Johnson was gebroken. Vroege start APELDOORN Terwijl de boerenkapel ,,De Dorsvlegels" J.JJJXC QGtt ÓO uit Ammerzoden in een niet te c? stuiten stroom populaire klan- flt ken rondstrooide in de kleine WWI l UltZV zaal van het recreatie-centrum (Van een onzer sportredacteuren) Orpheus in Apeldoorn nam de Vierdaagse-familie afscheid van elkaar. Er werden handen ge schud, schouderklopjes uitge deeld. Een Noors echtpaar gaf in gebroken Duits te verstaan vol gend jaar weer van de partij te zijn en vol trots liet een leider van een Engelse wandelgroep zich de medaille van de Apel doornse Vierdaagse van de Ne derlandse wandelsportbond op de borst spelden. „Ze komfen volgend jaar allemaal terug. We zien zo jaarlijks vrijwel steeds dezelfde gezichten. En zo zal het tijdens de vijftiende Apeldoornse Vierdaagse in 1968 ook zijn," aldus marsleider Teus Achterberg. „Zelfs wanneer onze Vierdaagse volgend jaar weer in dezelfde week als de Nijmeegse mocht worden gehouden nu de KNBvLO heeft laten weten in 1968 in de derde week van juli de Vierdaagse af te werken. Kijk, we zijn geen concurrenten van elkaar," aldus de NWB-secreta- Pijnen behield de leiding Niet naar Mexico Nederlands vollevbalteam loot «nojinslio- DEN HAAG Het Nederlands vol leybalteam zal zich waarschijnlijk geen plaats kunnen veroveren in het Olympische vollcybaltornnoi in Mexi co. Bii de in Istanhoul gehouden lo ting voor het Europees kampi oenschap bleek dat Nederland ingedeeld in groen A van den samen met Rusland (wereldkam pioen in I960 en 1962) en Onst-Duits- land. De Oostduitsers beschikken een jonge veelbelovende ploeg, die zich in korte tijd met Tsjecho-Slowa- kije en Rusland tot de sterksten van de wereld mag rekenen Gelukk'ier waren de Nederlandse dames. Zij zijn ingedeeld mei Rusland en Zwitserland Orhdal de Zwitserse dames veel zwakker zijn dan onze landgenoten heef' dp for matie van coach V. d. Haar zich vrij wel zeker van een finaleplaats verze- DUMFRIES De vierde etappe van de Ronde van Schotland, een rit over 136 kilometer van Edinburgh naar Dumfries, is vrijdag gewonnen door de Italiaan Tamiazzo in 2 uur 57 minuten en 15 seconden. Wim Dubois eindigde als beste Nederlander met een achterstand van zesenveertig se conden als vierde. In de algemene rangschikking be hield Rene Pijnen de leiding (16.51.06) voor Joop Zoetemelk, die met slechts zeven seconden verschil de tweede plaats inneemt. Het Nederlandse team heeft met 55.52.12 de leiding in het algemenë ploegenklassement. Francis Luyce zwom wereldrecord DINARD In het zoutwaterbad van Dinard werd Francis Luyce na Alain Gottvalles, Christine Caron en Alain Mosconi de vierde Franse we reldrecordhouder. Luyce zwom de 800 meter vrije slag in 8 min 42 sec. en bleef daarmee 4.8 sec beneden het wereldrecord van zijn landgenoot Mosconi. Deze laatste deed een aanval op het wereldrecord op de 400 meter. Hij slaagde daarin echter niet en fi nishte in 4.14.0, ruim vijf seconden boven de recordprestatie van de Ame rikaan Mark Spitz. SAIGON In Zuid-Vietnam i.s het gisteren tot de zwaarste strijd sinds twaalf dagen gekomen. Bij gevechten 80 kilometer ten noordoosten van Sai gon wisten Amerikanen eenheden van de Vietcong te overvallen, die een hin derlaag aan het voorbereiden waren. 90 Vietcongleden werden gedood. De Amerikanen verloren dertien man. ris. „Vorig jaar hebben wij op eigen initiatief onze Vierdaagse een week eerder gesteld dan die in Nijmegen. Maar het leverde ons winst noch ver lies. Zo zal het ook volgend jaar zijn ook al wil ik nog geen commentaar geven op het Nijmeegse besluit. Wij als NWB waren van de maatregel niet op de hoogte, maar mogelijk ligt er thuis een brief bij de post. Voorlopig blijven we er erg rustig onder. Wanneer er bij de ruim 1200 lopers die vandaag over de finish zijn gekomen een twintig deelnemers zijn die volgende week ook in Nijme gen starten, b.v. een groepje Noren, dan is dat veel," aldus Teus Achter berg. GEEN KEUS Het Nijmeegse besluit liet ook de wandelaars koud. „Wat kan mij die grote Vierdaagse schelen", zei een van de 1200 lopers, die gistermiddag omstreeks vier uur zijn cijfertje „vijf" bij het secretariaat afhaalde. Hier loop ik plezierig. Hier is het intiem en voor mij is het geen keus. Volgend jaar hoop ik weer hier te kunnen starten." Het met bloemen overladen Apel doornse wandellegertje defileerde, al dan niet met zwikkende knieën of zich verbijtend om die brandende bla ren. gistermiddag voor de Apel doornse burgemeester mr. A. L. des Tombe en de waarnemend voorzitter van de NWB, de heer T. Dickers. In In een volgende bespreking met de directie zullen de vakbonden eisen dat het recht op een uitkering voor elke werknemer gehandhaafd blijft ongeacht het feit of hij op de datum waarop zijn afdeling sluit al of niet bij het bedrijf in dienst zal zijn. In de vergadering die de heer J. Nieuwenhuis, voorzitter van de christelijke bond voor werknemers in de textielbedrijven „Unitas" had geopend, noemde de heer De Jong, voorzitter van de NVV-vakbond „De Eendracht" de aangekondigde slui ting van de Touwfabrieken een negatieve daad van de directie. (Zo als bekend zijn als redenen opge geven het ontbreken van een markt voor Jabo- en Hobocle-tapijt, hoge kostprijzen en chronisch gebrek aan personeel). RAPPORT Donderdag werd van de zijde van de vakbonden in een bijeenkomst met de directie en een vertegen woordiger van het Algemeen Werk geversverbond twijfel over de nood zaak tot sluiting uitgesproken. De directie beriep zich echter op een rapport van een efficiencybureau dat tot dit onherroepelijk besluit zou hebben geleid. Gedacht werd aan een sluiting binnen zes tot twaalf maanden, met misschien nog een uitloop tot acht tien maanden. De heer De Jong zei gisteravond dat de directie over dit punt geen dis cussie met de vakbonden mogelijk achtte. De vakbondsbestuurders kregen geen inzage van het rap port van het ecciencybureau. Ook vertrouwelijke lezing ervan werd hun niet toegestaan. „Het zou de concurrent wel een ton waard zijn hiervan inzage te krijgen" had de heer Berk van het Aigemeen Werekgeversverbond ge zegd. Dit standpunt is voor de vakbon den een reden het vertrouwen in het beleid van de directie te weige ren, aldus de heer De Jong. Ook de omstandigheden van de 120 Spanjaarden die bij het bedrijf werken kwamen ter sprake. Een deel van hen woont met zijn gezin nen in Maassluis. Men wil onder zoeken of hu ncontract met de Touw- fabriekèn kan worden opgezegd en of hun contractbepalingen wellicht gunstiger zijn dan die van de voor gestelde afvloeiingsregeling. Volgende week donderdag hebben de bonden een bespreking met de directie tijdens welke de wensen van het personeel naar voren zullen worden gebracht. Twaalf Nederlanders veilig uit Biafra LAGOS Het Italiaanse vracht schip Isonzo is gisteren in Lagos aangekomen met aan boord 600 dood vermoeide evacuées uit het rebelle rende Biafra. Onder hen waren twaalf Nederlanders. De buitenlanders hebben Biafra was reeds lange tijd j verlaten op advies van hun regerin- rnf "Ma-1 1 gen, teneinde de gevaren van de burgeroorlog tussen Biafra en de federale regering te ontlopen. goed een half uur marcheerde de vanaf het AGOVV-terrein geza menlijk optrekkende meute, verge zeld van muziekkorpsen of afvaardi gingen van de wandelclub voorbij het gebouw Orpheus. Daar was het Vlaardingse WIK, het blauw-witte Meerkerkse Tempo, een groep lopers uit Noordwijk, Noordwijkerhout en Gouda. Natuur lijk ook Rotterdammers maar vooral veel deelnemers uit de omgeving van Apeldoorn zelf. Hoewel zij de prachti ge omgeving van de Veluwe-stad bij na op een prik kennen, toch is ook voor hen de Vierdaagse jaarlijks een belevenis omdat je op al dat mooi nooit uitgekeken raakt. WONDEN LIKKEN Het duurt niet lang of Teus Achter berg buigt zich met andere NWB'ers weer over de stafkaart van Apel doorn om mogelijk naar weer wat andere routes te zoeken. Dat is dan voor 1968. Zover is het nu nog niet De 1288 dames en heren, jongens en meisjes die in Apeldoorn succesvol van start naar finish liepen zijn nu naar huis öm hün wonden te „lik ken". Hoe ver, hoe heet en hoe hevig de pijn soms was, is men volgend jaar al lang weer vergeten! WENEN Vrijdagmiddag is in We nen de voorzitter van de internatio nale schaats unie (ISU), Ernst Labin, aan een hartverlamming overleden. De Wener bekleedde sinds kort het ambt van voorzitter van de internatio nale bond voorzitter van de Oostenrijkse bond voor kunstrijden. Ernst Labin jaar oud. I DURBAN Albert Loethoeli, de gisteren op tragische wijze I om het leven gekomen 69-jarige I Nobelprijswinnaar, is wel eens I de Ghandi van Afrika genoemd, j Hij was een vijand van apart- heid, maar gekant tegen geweld. Hij organiseerde het passieve verzet door stakingen en boycot van Zuidafrikaanse produkten. Loethoeli was vrijwel een balling Hij mocht de plaats Groutville niet i verlaten, alle politieke activiteit werd hem verboden. Slechts eenmaal, toen hij in 1961 geëerd werd met de Nobel prijs voor de vrede 1960, werd hem toegestaan Zuid-Afrika te verlaten Vele malen zat de van een Zoeloe koning afstammende Loethoeli in de gevangenis. De Zuidafrikaanse rege ring meende dat hij gevaarlijk was en een wegbereider van het commu nisme. AMSTERDAM Dc vierde ronde v iet IBM-schaaktornool In Amsterdam li ?en rustin verloop. Twee belangrijke pari ?n werden afgebroken. De standen dc i'ermoeden dat Kotov wat zal opklimm ;n dat Pachman wat zal terugvallen. V ilcr Is de mogeijkheld aanwezig dat apmars van leider Portlsch tijdelijk ivorden gestuit. Of dat zal gebeur •ilthoudlni Zuidema verloor door betere stand tegen Donm weg winst miste tegen Cl :n blunder ir terwijl Lange Scholl-Mojse Uer Dartiten afgebroken. De Nederlanders j stelden rich heftle teweer. Uitslagen 4de ronde: grootmeestergroep: Zuidema (Ned) Donner (Ned) 1-0. Pach man (Tsj. SI) - Kotov (Rust) 0-1. Schuil (Ned) Mojsejew (Rusl) '/ï-Vs. Ghltescu (Roem) —Ree (Ned) 1-0, Langeweg (Ned) - Clrlc (Z SI) Vt-'/j. PortlsctM Hong) - Enevoldsen (Den) •/«-»/«. Stand na 4 ronden: t. Portlsch (Hong) Kctow (Rusl) 3 3/5. Cirlc (Zsl) Langeweg (Ned). Mojsejew (Rusl) 2":. 6/8. Donner (Ned). Enevoldsen (Den). Ghltescu (Roem) 2. 9. Pachman (Tsi. SI) l'.'s 10/11. Rooi (Ned) 0-1, v. d. Welde (Ned) - Marc vie (Z SI) afa. Tatal (Ital) V. d LU (Ned) 2-1. Gereben (Zwlts) Medina (Spar Medina (Spanje) 3. 3. Marovlc la. 4/7. Jongsma (Ned). V.d. Smederevac (ZS1). Tatal (Ital) 2. 8. Sllsser (Ned) l'/r. 9. Dr Weide (Ned) 0 Albert Loethoeli. Het tegendeel was waar: Loethoeli, was een bezadigd man. Misschien dat zijn gloedvolle toespraken die bij de arme man en bij de intellectueel veel weerklank vonden, de Zuidafrikaanse blanken tot deze verkeerde gedachte brachten. OFFERS Maar ook in zijn gevangenschap bleef hij de spirituele leider van Zwart-Afrika Hij aanvaardde de No belprijs ook alleen „als een erken ning van de door de mensen van elk ras gebrachte offers, maar vooral die van de Afrikanen die zolans zoveel Sehhen doorstaan" Zelf heeft hij het eens zo gezegd: Ik heb dertig jaar lang aan een gesloten en gegrendelde deur geklopt, zonder opengedaan te worden" Zijn streven voor geweldloosheid was de directe aanleiding voor de toekenning aan hem van de Nobelprijs: „Het is In belangrijke mate aan hem te dan ken, dat dc strijd in Zuid-Afrika niet tot bloedige conflicten heeft gelei'"". In 1962 werd Loethoeli gekozen tot rector van de universiteit van Glasgow, maar hij kreeg geen visum. Datzelfde jaar publiceerde hij zijn biografie „Let mv people go", die en kele maanden later in Zuid-Afrika verboden werd. /WAKKER Zjjn gezondhid ging snel achter- uit. Enkele jaren geleden werd hij getroffen door een beroerte, waar door zijn gezichtsvermogen hoe lan- 19T hop minder werd Waarschijnlijk is dat ook de oor zaak geweest van het treinongeluk van gisteren. Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities meldden kreeg Loethoeli zijn grootje bekend heid in Zuid-Afrika als wote leider van het nu verboden Afi^aanse Na tionale Congres. GEEN HAAT Maar hij he fl nooit de harde poli tiek voorgestaan die in sommige krin gen van dit congres soms werd gepro- naeeerd Ziin eezindheid bleek het duidelijkst uit de voleende citaten, die nngptwüfeld ook nog ingegeven riin door ziin onvoedins bij Ameri kaanse zendelingen in Natal (hij werd daar »pifc Ipkenrpdikpr): „Wij, de niet-blanken, zijn wel begonnen de heerschappij van de blanken te haten, maar niet de blanken zelf' en: „Zuid-Afri ka is groot genoeg om allen te bergen als hun hart maar groot genoeg is". Het Amerikaanse ministerie kon hem dan gisteren ook niet sprekender herdenken dan met de volgende woorden- „Zijn hele leven lang was hii een welspre kend pleitbezorger van de men selijke waardigheid".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7