(TOERISTEN)SLAG OM ARNHEM In 1968 minder woningwetbouw Frisdrank, fusiegerucht koffieschenkerij en VVV heeft plannen voor 1968 al gereed Peking houdt correspondent Reuter vast Thomas Dehler overleden Verpleegsters naar Vietnam Geen kwesties met Roemenië alles goed/ en wer NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 JULI 1967 Een spectaculair evenement, dat elke aomer een groter aantal mensen naar Arnhem trekt is de Navo-taptoe. Ook dit jaar is hij eind juni voor de tiende maal op acht avonden gegeven. Meer dan 82.000 bezoekers hebben de tap toe bewonderd. (door Koos Delhaas) TOERISME is een artikel! Je moet het maken en op de markt brengen. Als de kwaliteit goed is en de prijzen redelijk zijn, kun je een gunstige con currentiepositie innemen. En dan maar verkopen! Een veelgebruikte vergelijking, maar een die niet helemaal opgaat. Toerisme mag tot op zekere hoogte een handelsartikel zijn, het activeren ervan heeft niet alleen een commercieel, maar ook een sociaal aspect. In Arnhem, dat de recreatie-consu ment een rijk gevarieerd pakket van mogelijkheden biedt, weten de mensen die hun stad en streek verko pen daarvan mee te praten: „Je kunt wat folders laten drukken, een kiosk huren en daar een paar mooie meisjes in zetten en dan heb je een VW-bureau. Maar als je toerisme wilt, komt er wat meer voor kijken". In Arnhem is de VW een bedrijf met dertig personeelsleden. Een be drijf met een goed functionerende pers- en propagandadienst, waarvan de heer J. C. van Dalsen het hoofd is. Hij houdt zich bezig met „Arn- hem-promotion" in tal van Europese landen en zelfs in Amerika en Cana da. INTERNATIONAAL Haar gunstige ligging, haar onbe twistbare schoonheid en haar bekend heid door de belangrijke rol die zij speelde in de Tweede Wereldoorlog hebben Arnhem in de eerste plaats als internationaal toeristencentrum een naam bezorgd. tot ii Arnhem is ook de hoofdstad van de provincie, die nog steeds het grootste aantal Nederlandse vakantiegangers trekt. Niet alleen in haar onmiddel lijke omgeving, maar ook binnen haar eigen grenzen. Geen wonder, want Arnhem is een stad di door de natuur wordt overspoeld. De brede groene aders dringen van alle kanten tot in het hart door. Een paar cijfers: De totale opper vlakte van de gemeente is 9124 hecta ren; hiervan is 349 ha uitgesproken recreatieterrein binnen de bebouwde kom en 3921 ha bos en heide daarbui ten. Bij elkaar dus 4270 ha openbaar groen of 46 procent van de totale oppervlakte. De gemeente heeft 135.000 inwoners, zodat oer inwoner 31.6 ha groen beschikbaar is. Telt men hier nog eens de uit gestrekte bossen- en heideve'den mil ten de gemeentegrenzen bij, dan het duidelijk dat ons land geen grote stad kent met een uitgebreider na tuurgebied dan Arnhem. EXPERIMENT In tien jaar tijd is het buitenlands vreemdelingenverkeer in de Gelderse hoofdstad ongeveer verdubbeld. Maar dat heeft de VW dan ook heel wat inspanning aekost. Een interessant as pect van dit werk is het experiment van de zogenaamde seizoenverrui ming. dat de laatste jaren reeds dui delijke resultaten heeft afgeworpen. Een spectaculair voorbeeld 5s het jaarlijks trainingsarrangement voor Scandinavische voetballers in het pril le voorjaar De deelnemers maakten verleden jaar ongeveer tien procent uit van de ruim 60.000 buitenlandse hotelgasten die Arnhem boekte. Voor het komend voorjaar is een nog grote re opzet gemaakt, die alleen reeds ui< Zweden tweeduizend voetballers doel verwachten. Een ander facet van de seizoenver- ruiming is een actie voor ..Hollandstu diereizen". die over enkele riaanden in verscheidene Europese landen van start gaat. Deze reizen, waarbij ook !n Arnhem tijdelijk wordt verbleven, z:in bestemd voor aerariërs. architec ten, overheidsfunctionarissen, huisvrouwen en bejaarden. f najaar ook worden gestimuleerd door een actie „Arnheim Treffpunkt in der Mitte" bij industrieën in het Ruhrgebied. De bedoeling hiervan is Arnhem te propageren als „tref- punt-halverwege" voor zakenrelaties tussen Ruhr en Randstad. Verder staat voor binnen- en bui tenland een actie „Arnhem-congres- stad" op stapel. Voor het vakantieseizoen zelf wordt het VW-beleid voor 1968 voor al gericht op stimulering van het dag- bezoek. De stedelijke koopcentra, de bezienswaardigheden en de culturele evenementen moeten de trekpleisters worden voor een dagbezoek aan Arn hem van de grote concentraties bui tenlandse toeristen die langs de kust hun vakanties houden en doorgaans niet meer van Nederland zien dan de grote steden in het Westen. In tegenstelling tot het buitenlands vreemdelingenbezoek vertoont het aantal Nederlanders dat Arnhem in de vakantie aandoet de laatste jaren een dalende lijn. Talrijke randstede lingen laten de Gelderse hoofdstad op weg naar (E 36) de buitenlandse vakantiebestemming rechts liggen. VERZADIGING Toch heeft WV-directeur J. Vet, een prominent op het gebied van vreemdelingenverkeer in ons land, de indruk dat de behoefte aan een bui tenlandse vakantie zo langzamerhand een punt van verzadiging begint te bereiken. Een grote categorie Nederlanders heeft al heel wat landen bezocht en de aantrekkelijkheid van een lange autorels (enige jaren geleden voor ve len nog een nieuwtje) begint te ta nen. Daar komt bij dat de econo mische recessie zeer zeker een ver mindering van het aantal vakanties in het buitenland tot gevolg zal heb ben. Dit betekent dat de kansen op een toenemend bezoek van Nederlanders weer gaan stijgen. En om deze kansen uit te buiten gaat de VVV binnenkort ook een nieuwe slag om Arnhem leveren tot stimulering van het binnenlands vreemdelingenver keer. Zo krijgen bij voorbeeld de vele landgenoten, die nog altijd hun zo mervakantie in kleine plaatsen op de Veluwe doorbrengen volgend :aa- een gespecificeerd recept voor een „dagje Arnhem" voorgeschoteld. Verder zullen voor een langduriaar verblijf in het westen en noorden van het land acties worden gevoerd met aantrekkelijke offertes voor een vakantie in een Arnhems hotel. In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zullen zelfs speciale Gelderland-we ken worden gehouden. Ook in het kader van de seizoenver ruiming gaat de VW op de binnen landse markt werken, reeds het ko mend najaar zal een aantal groenen Haagse bejaarden een vijfdaags be zoek aan de Gelderse hoofdstad bren gen Tegen sterk gereduceerde prij zen gaan zij logeren in hotels. Nadat de Hagenaars het spits hebben afge beten zal getracht worden ditzelfde programma aan bejaardenorgani saties) in de andere grote steden van het westen te verkopen. Tenslotte is er voor volgend najaar, in samenwerking met de Stichting Fiets, een fietsarrangement in voorbe reiding. De Zuid-Veluwe ts namelijk een groot aantal rijwielverhuurders rijk. De VVV gaat nu in Nederland en West-Duitsland een „Arnhemse REGERING BEZUINIGT (Van onze soc.-econ. redactie) Het is thans vrijwel zeker dat de regering er naar streeft in 1968 de bouw van woningwet woningen te verminderen en die van premiewoningen op te voeren. De vraag naar premiewonin gen is namelijk enorm groot. Het totale kwantum van 125.000 nieuwe woningen zal in 1968 toch gehaald kunnen worden. Gedacht wordt aan een vermindering van het aantal woningwetwoningen van 58.000 dit jaar tot circa 50.000 vol gend jaar. Het aantal premiewonin gen zou moeten stijgen van 37.000 tot eveneens circa 50.000. De achterstand bij de minder goed van de grond komende vrije-sec- torbouw zou dan tevens opgevangen zijn. De stichtingskosten van een woningwetwoning bedragen circa ƒ35.000. Het overgrote deel hiervan moet het Rijk via voorschotten finan cieren. Premiewoningen zijn op het mo ment van de bouw voor het Rijk veel minder kostbaar. Met deze bouw is fietskuur" propageren. De deelne mers worden ondergebracht in hotels en pensions. De voorbereiding en uitwerking van dit ambitieuze beleidsprogramma gaat veel geld kosten, maar de kost gaat voor de baat. Uiteindelijk zijn het de amusementssector, het horeca bedrijf en vooral ook de middenstand die profijt trekken van een verhoogd vreemdelingenbezoek. Daarom gaat de VVV ook een grootscheepse actie onder de plaatselijke bedrijven hou den om de „Arnhem-promotion" te helpen financieren. Er is een het leven geroepen en alle be drijven zijn met klem verzocht daarin het hunne bij te dragen. Het motto van de actie luidt: „Het is niet ons belang, maar het uwe". Zo heeft de VW Arnhem reeds nu, in het drukst van het vakantieseizoen, haar beleid voor 1968 uitgestippeld: (toe risten) slag om Arnhem. TOKIO Peking heeft de „bewe gingsvrijheid" beperkt van de Reu- ter-correspondent Anthony Grey. Dit gebeurt wegens de „Britse imperia listische onwettige vervolging" van verslaggevers van het persbureau Nieuw China en andere Chinese verslaggevers in de Britse kroonkolo nie Hongkong. De 29j. Grey mag zijn woning niet verlaten en moet op verdere medede lingen wachten. Zijn in- en uit reisvisum zijn ingetrokken. Blad zonder foto Hitier verschenen MUNCHEN Het ultra-rechtse Westduitse blad Deutsche National- und Soldatenzeitung is gisteren weer verschenen zonder de foto van Hitier die de aanleiding was voor het in beslag nemen de dag tevoren- De tekst bleef onveranderd. Op de opengevallen plaats staat een bericht over het „politieoptre den" tegen de krant. Zoals bekend werd minister Dajan van Israël vergeleken met Hitier. Het artikel handelde over het „Auschwitz van Israël in de woestijn". FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM Er heerste deze week op de effectenbeurs een vrij gunstige stemming, al bleef de handel van beperkte omvang. De internationale poli tieke ontwikkeling veranderde weinig, terwijl de oorlog in Viet nam Wallstreet omhoog bracht door de inflatore tendenzen, wel ke daaruit voor het land voort vloeien. De conjunctuurtest inzake de Ned. industrie over de maand juni viel niet ongunstig uit, terwijl de han delsbalans over het eerste halfjaar een daling van het invoersaldo aan gaf. Er is een door de Staat gegaran deerde 6'/t pet. lening ten laste van de Ned. Antillen, groot ƒ50 miljoen, aan de markt gekomen. Fris De mooie zomer, welke de vele va kantiegangers een bruine lint be zorgt, heeft ook een gunstige invloed op het verbruik van frisse dranken. De bedrijven, welke zich met de fa bricage van frisdranken bezig hou den, hebben een rekordomzet gedu rende de laatste weken gemeld. In enorme hoeveelheden worden de be kende merken frisdranken geconsu meerd, om de dorstige kelen te laven. De vraag naar dergelijke dranken is zodanig, dat sommige fabrieken de verkoop niet kunnen bijhouden. Gelijk bekend is. zijn ook de grote brouwerijen bij de fabricage van frisdranken in sterke mate betrok ken. Ook de afzet van het koele bier is sterk opgelopen. In de eerste helft van 1967 was de bieromzet bij de Amstel Brouwerij met circa elf pro cent gestegen en het zal bij de ande re prominente ondernemingen wel van hetzelfde laken een pak zijn. Aan de effectenbeurs gaan deze din gen niet ongemerkt voorbij. Zo tra den bieraandelen deze week op de voorgrond. Amstel Bier kwam van 336 op 371, slot 365 pet.. d'Oranje- boom steeg van 355 tot 383 pet, ter wijl Heineken van 535 tot 545 avan ceerde. Frisdrankaandelen worden ter beurze niet officieel genoteerd. U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u COOpvattt rookt? 1.2 5® Maar in de incourante handel steeg Wilson's Limonadefabrieken deze week van 175 tot boven de 200 pet De conferentie van de z.g. groep van tien, welke deze week in Londen is gehouden over monetaire vraagstukken (de EEG-landen. Ameri ka, Engeland. Canada, Zweden en Zwitserland), is veler aandacht ont gaan door het technisch karakter der besprekingen, maar dient toch als hoogst belangrijk voor de internatio nale ontwikkeling gekarakteriseerd te worden. Men heeft in principe een plan tot het scheppen van e*xtra trekkingsrech ten op het Internationaal Monetair Fonds besproken en goedgekeurd. Het doel ervan is de internationale liquiditeiten uit te breiden zonder tot verhoging van de vooroorlogse mone taire goudprijs over te gaan. Als straks in september een welomlijnd plan aan de vergadering van het Int Mon. Fonds, welke dan in Rio de Janeiro te houden is. gepresenteerd wordt, kan de schaarste aan interna tionale liquiditeiten bij de toenemende ,'ereldhandel het hoofd geboden wor- ton zijn uitgebreid en zal de Hoog ovens met zijn moderne apparaat nog meer tot de meest prominente onder nemingen binnen de EGKS uitgroei- De koffieschenkerij van minister Luns aan de Roemeense rege ringspersonen zal aan de Ned. in dustrie waarschijnlijk miljoenen-or ders opleveren. De aand. Veren. Ma chine Fabrieken stegen deze week van 156 tot 164 pet. op grond van de verwachting, dat dit concern mooie opdrachten uit Roemenië zal krijgen. AKV Het bericht van ontkenning var fusieplannen der AKU heeft merk waardig weinig de koers van dit fonds beïnvloed. Kon. Hoogovens kwam deze week weer een stapje ver der en wel van 85,30 tot 88,-. Uit een recente publikatie over de positie van de grote staalconcerns bin nen de Europ. Kolen- en Staalge meenschap blijkt, dat de Hoogovens de achtste plaats inneemt qua produk- tie. Als men de combinatie Hoesch-Hoogovens (belangengemeen schap) samenvoegt.dan neemt deze combinatie zelfs de eerste plaats in Straks zal de produktie van het cen trum IJmuiden tot 4 a 4'/j miljoen Treinongeluk op Brennerliin BOLZANO Op de Brennerspoor- lijn is gisteren een ernstig treinonge luk gebeurd, dat aan twee mensen het leven kostte. Zeven wagons van de sneltrein An- cona-München liepen bij Bolzano uit de rails door een steenstorting. Een goederentrein reed op de ontspoorde trein in. De sneltrein zat vol met toeristen, voornamelijik Duitsers, die terugkeer den van een vakantie aan de Adria- tische Zee. Het aantal gewonden be draagt twintig. BONN Dr. Thomas Dehler, oud-minister van justitie en een van de oprichters na de oorlog van de liberale FDP, is gisteren aan een hart aanval overleden. Hij werd 70 jaar Van 1954 tot 1957 was hij voorzitter van de Vrije Democratische Partij. Onder Adenauer was hij minister van justitie. De dood trad in, kort nadat Dehler een badinrichting had verlaten waar hij verkoeling zocht tégen de warm te. DEN HAAG Het Nederlandsche Roode Kruis zendt half augustus twee verpleegsters naar Zuid-Viet- nam. Het zijn de 24j. mej. L. M. C. W. Verlinden uit Nijmegen en de 22j mej. J. C. M. Melief uit Amsterdam. In Saigon worden zij twee drie weken ingewerkt onder toezicht van het hoofd van een Liga-delegatie. Voorlopig zullen zij vier maanden in Vietnam blijven- Geen acteur uit een science fiction- film of een piloot van een vliegen de schotel, maar de chauffeur van een ziekenauto, die gestationeerd is bij een nieuw ziekenhuis, waar pokkengevallen worden behandeld. Het hospitaal, dat plaats biedt aan 45 patiënten, is het eerste van zijn soort in West-Duitsland. Vrouw (68) komt na botsing in vlammen om APELDOORN De 69-jarige me vrouw Boezeman-Dubbelboer is giste ren in Apeldoorn dodelijk veronge lukt. toen de door haar 71-jarige man echtgenoot bestuurde auto op een kruispunt in botsing kwam met een trekker met oplegeer. De man zou aan deze combinatie geen voorrang hebh*>n gegeven. Mevrouw Boezeman werd door uitstromende benzine ge raakt en kwam in de vlammen om. DUSSELDORP Het Nederlandse echtpaar H S. Gielink uit Enschede is gisteren overleden na een botsing met een vrachtauto. Een driejarig dochtertje en een twaalfjarig zusje van mevrouw Gielink werden ernstig gewond. Het gezin was op vakantie. BUNSCHOTEN De negenjarige Jan van Leuveren uit Nijkerkerveen is gisteren op rijksweg 1 verongelukt. Hij stak met zijn fiets de weg over en kwam onder een auto. DEN HELDER De zeventien jarige Frouwke Vonk van Texel is gisteravond overleden In een zieken huis, nadat zij eerder op de dag per extra boot van het eiland was ge haald. Zij was met haar brommer onder een auto gekomen. MILWAUKEE (VS) Willie Lou Meredith, de 22-jarige zuster van James Meredith (een der voorvech ters van opheffing der rassenschei ding) is dood in haar huis aangetrof fen. Zij was al enige tyd onder be handeling van een arts. slechts een premie van circa 4000 per woning gemoeid of een bepaald bedrag aan toeslagen gedurende een reeks van jaren tot een zelfde totaal bedrag. Vermindering van de woningwet- bouw met 8.000 per jaar zou het Rijk in 1968 een besparing kunnen opleve ren van tenminste 200.000.000. In Den Haag meent men dat ook de praktijkbehoefte een dergelijk be leid vraagt, omdat er op het ogenblik tussen de goedkope woningwetwo ning en de dure vrije-sectorwoning een groot gat zit Woningzoekenden met een wat hoger inkomen vallen op het ogenblik nog terug op een woningwetwoning. Hierin kan voor de toekomst verandering komen bij opvoering van het aantal te bouwen premiewoningen. (Zie ook ons com mentaar.) DEN HAAG Nederland en Roemenië zijn het er over eens dat een blijvende oplossing van het conflict in het Nabije Oosten slechts mogelijk is door onder handelingen in een „geest van rechtmatigheid". Aan die on derhandelingen dient de voor waarde te worden gesteld, dat de fundamentele belangen van alle betrokken staten alsmede hun onafhankelijk en souverein bestaan worden geëerbiedigd. Dit staat in het slotcommuniqué, dat gisteren is uitgegeven na afloop van het vierdaags bezoek van de Roe meense premier Maurer en diens mi nister van buitenlandse zaken Ma- nescu aan ons land. Minister-presi dent De Jong'en minister Luns heb ben gistermiddag hun Roemeense col lega's op Ypenburg uitgeleide gedaan. De Nederlands-Roemeense commu niqué vermeldt, dat de regeringsverte genwoordigers van beide landen in een sfeer van oprechtheid besprekin gen hebben gevoerd over actuele in ternationale vraagstukken, waarbij Europese kwesties, de situatie in Viet nam en die in het Nabije Oosten op de voorgrond stonden. Beide partijen hebben er hun vol doening over uitgesproken, dat er thans geen hangende kwesties tussen Roemenië en Nederland bestaan. Zij hebben zich verheugd getoond over de gunstige ontwikkeling van de we derzijdse betrekkingen ten voorde le van beide landen in de geest van vriendschap die tussen het Roe meense en het Nederlandse volk Geconstateerd wordt, dat het econo misch verkeer tussen beide landen zich voortdurend verruimt en dat de belangrijke economische vooruitgang welke door de twee landen is bereikt, talrijke mogelijkheden biedt tot uit breiding. Ongerust zijn de twee landen over de toestand in Vietnam. Tijdens hun besprekingen hebben de beide delega ties de noodzaak onderstreept om zon der dralen tot een regeling van dit conflict te komen op basis van de in 1954 te Geneve gesloten akkoorden, ten einde de vrije zelfbeschikking van het Vietnamese volk te verzeke- Groot belang hechten beide partij en aan doeltreffende maatregelen en krachtdadige pogingen tot ontwape ning om aldus een grotere veiligheid in de wereld te verzekeren. Het bij eenroepen van een Europese veilig heidsconferentie zou volgens hen slechts bij een grondige voorberei ding kans op succes bieden. Van Nederlandse en Roemeense zij de is het belang van dergelijke weder zijdse bezoeken voor de internatio nale vrede en het begrip en vertrou wen tussen de staten onderschreven. Men stelt zich voor deze in de toe komst te herhalen. Bij het bezoek van president Lübke aan Nederlandse militairen in Seedorf. gebeurde een ongeluk, waar door soldaat Rolf Visser uit Gendt van het 42ste bataljon werd gewond aan zijn linkerhand. Onverwacht ontplofte een mitrailleurnabootser. De gewonde zal het topje van zijn du^m moeten missen. Celibaat (4) 1 We nemen aan, dat het priesterceli baat is ingesteld uit liefde tot Christus. Dit kunnen we respecteren. Maar nu de praktijk. De buitenwacht weet al lang, dat er in Zuid-Anierika diverse priesters min of meer ir concu binaat leven. Het zal voor menig priester en frater in de komende tijd een moeilijke keus worden: bukken voor de macht van Rome of zich afscheiden. Mogen onze gebeden hen dan vergezellen. Rotterdam H. Hazewindua Jaar 1975 (3) De Jehovah's getuigen zijn er vlug' bij, om het jaar 1975 te beklemtonen met hun berekeningen, die zij zeggen aan de Schrift te ontlenen. Voor deze berekeningen verwijs ik naar het boek je van ds. Spier over de Jehovah's getuigen, blz. 75. Ik heb bij deze sekte twaalf dwalingen aangetroffen, waar over ik een brochure heb samen gesteld. Rotterdam H. Sliep

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5