Weekagenda Aardgas vergiftigt bomen HERENSTEEG VROEGER COMMANDEURSTEEG betadine Slours profTbosch overleden BEZORGER LEIDEN De Herensteeg, met haar „loper" van lichtgrijze kin derhoofdjes. behoort tot het oudste stratenstramien van de stad. Zij loopt van de Kloksteeg, bij de ingang van de Pieterskerk, vrijwel kaarsrecht, naar het Rapenburg. Omstreeks het jaar 800 lagen in het gebied van het tegenwoordige Leiden drie gehuchten, die gemeenschappelijk „Levthen" heetten. Eén ervan, met een hoger stuk grond voor beveiliging van de be woners tegen het water, ontwikkelde zich tot een nederzetting van betekenis, temeer omdat de graven van Holland hun hof naar Lei- then overbrachten. In 1121 reeds werd een kerkje gewijd, de Pieterskerk in eerste ge daante. Dan gaat Leithen zich tot stad evolueren, ofschoon men zich daar geen grote voorstelling van moet maken. Het lug besloten tussen Nieuwe Rijn en RapenbuTg-Steenschuur Aan de grote straat, later de Breestraat. woonden boeren en vis sers. Tussen Pieterskerkkoorsteeg en Steenschuur de hoeve en boomgaard van de graven, waaraan de naam Boomgaardsteeg (ach ter de chr. geref. kerk Steenschuur) nog wil herinneren. Ten zuiden van de Pieterskerk werd na het midden van de 13de eeuw de woning van de commandeur der Duitse orde gebouwd, welke orde het patronaat over de Pieterskerk had ontvangen. De naam Herensteeg, vroeger Eerste Commandeursteegherinnert nog aan deze geestelijke heren. Aldus een beschrijving in het boekje „Leiden vroeger en nu'' door D. Wijbenga. De Herensteeg komt dus uit op het Rapenburg, waarvan de foto nog een klein stukje laat zien. Naar rechts en dan naar boven: het water van de Vliet. En nog meer naar de rechter rand van de foto het fabriekscomplex tussen Vliet en Kaiserstraat en het torenge bouw voor zoölogie aan Kuiserstraat hoek Sterrewachtlaan. Op de achtergrond het gehele gebied van Leiden achter Witte Singel en Herenstraat met ongeveer in het midden als uitspringend punt de verzorgingsflat aan het Lammenschansplein, bij de Lamme- brug. Foo Van der Hoist. de echte jodium die niet bijt! ZATERDAG 22 JULI 1967 Maandac Luxor. Stationsweg 19. 10 uur: film .,De Wienzweerders"', commissie jeugdvakan- ebeziigheden. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraadsvergade- rrng. Den Haag Zuidèrpark, 2 uur: Prof ÏÜsneua. Dinsdag Luxor, Stationsweg 19, 10 uur: film ..De imerazweerders", commissie jeugdvakan- ebezigheden Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfond» led. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur for. Emigratiecentrale. NOORDWUK AAN ZEE *s Middags Irandwedstrijd Michelin. Den Haag Zuiderpark, 2 u.: Ivanhoe. Woensdag Luxor, Stationsweg 19, 10 uur; film ,,De imenzweerders", commissie jeugdvakan. ebezigheden. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur preekuur sociale raadsvrouw. Den Haag Zuidèrpark, 2 uur: Hei eheim van het 'Kokoseiland Scheveningen Oude Kerk, 8 uur: or- elconcert Sander van Marion, met fagot rio Henk de Wit Donderdag Jeugddorp Voorschoterweg, 2 uur: com- ussie jeugdvaikantiebezigheden, variété- rogramma. Stadhuis, Burgerzaal, 4 uur: opening loemententoonstelling Rijnsb-urg Lei en in Waaggebouw door A. de Zoete, loorzitter van Fleurop Nederland Hortus Botanicus, 4 uur: opening ten- in toonstelling reptielen en amphibieën. ef Den Haag Zuidèrpark, 2 uur: 1_ jeuwe avonturen van Dik Trom VrUdag Xoordwijk-Binnen Hervormde kerk. orgelconcert Piet van Egmoud. Den Haag Kloosterkerk, 1 uur: or- jelbespeling Bernard Ren-oy. Den Haag Zuideipark, 2 uur: toneel- iroep Arena met „De kleine en de grotu Zaterdag (29 juli) Den Haag Zuideroark. 8 uur: Meet be Stars. Dagelijks in Den Haag Circus-theater Scheveningen: tot en met I sept8.15 uur. musical Anatevka. Paviljoen-theater, tot en met 31 aug maandags geen voorsteling) 8.30 u. show Wim Sonneved) Welke apotheek? Halen en brengen naar Valkenburg IfUErTTE LEIDSE COURANT Geopend voor spoedeisende gevallen: n laven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. L Op zaterdag 22 juli is in Leiden, 's-mor «ns van 8 tot 12 uur, voor spoedeisende «rallen bovendien geopend: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht- lenst van apotheek R. van Breest Smal- 8 enburg te Leiderdorp wordt waargeno- e nen door de Haven-apotheek. De Oegstgeestse apotheek en apotheek doorschoten zijn de gehele week geopend Benoemingen universiteit LEIDEN Aan de universiteit zijn benoemd: drs M. Donze tot we tenschappelijk medewerker in tijde lijke dienst bij de Biofysica; dr J. P. Roos. wetenschappelijk hoofdmede werker in tijdelijke dienst bij de Car diologie. in vaste dienst; drs F. van Schagen. wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst bij de Wis kunde; drs J. Simonis, toit weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Wiskunde; M. van der Vliet, arts, tot wetenschappelijk mede werker Pe klasse in tijdelijke dienst bjj de Klinische Neurologie; A. Zon- neveldt, arts, wetenschappelijk hoofd medewerker in tijdelijke dienst bij de Psychiatrie, in vaste dienst. Films Camera (7 en 9.15 uur. zondags ook 45 uur): Drie nachten van liefde <18 aar»; 2.30 uur: Gullivers reizen «alle eeftijden). Lido «2.30, 7 en 9.15 uun: Arizona :oit (i8). Luxor (7 en 9.15 uur): Frankenstein «hiep een vrouw (18); 2.30 uur: Bat- nan '66. Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Die knots- lekke kerels in hun vliegende kratten UU. Studio «2.30, 7 en 9.15. zondags ook 445 uur): Sla nooit een vrouw, zelfs met met een bloem (18); 10.30 uur: Flip py (a.l.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur, zondags 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur): Caprice (14). BsdtnrlcbttngeD De gemeentelijke badinrichtingen zün •«P de volgende tyder geopend Undestraai lb maandag gesiotei Wasdag 911.15 u en 13 30—1715 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 18.15 u, vrijdag 9—11.15 u en 13 30—18.40 u zaterdag 8—11.15 a en '3.30—16.30 1 Van der Werfstraai 3» maandag en dinsdag «gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.3017.15 u.. donderdag 830—11.15 <-r 1330-18 15 u.. vrijdag 8 30—11.15 u jt. 1.-3018 45 u.. zaterdag 7.30—11.15 en 13.3016.30 u Molen museum Molen De Valk geopend dinsdag to» e«> met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur Maandags geslo ten, TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten- Le Hitra ot be Israël (tot ziens in Israël) Nu weer mogelijk op: 22 AUGUSTUS 5 SEPTEMBER 26 SEPTEMBER Vraagt inlichtingen en reisprogramma bij: ELTOURS REISBUREAU Stationsweg - Hoek Morssingel, Leiden Tel. 01710—26960, b.g.g. 40569. toonstelling Ball beeld en droombeeld De Lakenhal: tentoonstelling Dansen toen en nu, van 7 juli tot 6 aug., dage lijks van 10 tot 5. zondags van 1 tot 5 Waaggebouw (Aalmarkt): bloementen toonstelling, van 28 juli tot en met 6 augustus, dagelijks van 10 tot 22 uur. Oranjerie Hortus Botanicus: tentoon stelling van reptielen en amphibieën, van 28 juli tot 10 augustus, dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Wassenaar: kunstzaal Heuff Hoflaan 7, tentoonstelling van wandkleden door Ca- rine v. d. Meer, van 24 juli tot en met 16 aug., maandag t.e.m. zat. van 10 tot 5 uur. bovendien op dinsdag van 8 tot 10 uur. zondags gesloten. KATWIJK Kleuterschool Voorstraat 33, dagelijks behalve op zondag, van 10 tot 12, van 3 tot 5 en van half 8 tot 10 uur tentoonstelling Genootschap Oud-Kat wijk (tot 9 augustus). kiosk Stationsweg hoek Morssingel Leiden. Telefoon 01710-26960. Bissclioj) op bezoek in Voorschoten VOORSCHOTEN „U vindt uw le ven zo nutteloos en u vraagt zich mis schien af waar u voor dient? Ik verze ker u dat geen mensenleven nutteloos is. U moet het nut van uu' leven vin den daar waar 't ligt. Het is te vinden in het dragen van het kruis, in de zwakte van hel leven. Dat is moeilijk. Vergeet nooit, we leven nooit voor ons zelf en streven nooit voor ons zelf. We leven voor God en voor anderen". De bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, sprak de langdurig zieken, die een week vakantie genieten op Huize Bijdorp, gistermorgen in deze bewoor dingen toe. Mgr. Jansen werd verwelkomd door ds. E. Saraber, hervormd predikant, die zijn vreugde uitsprak over de samen werking tussen de kerken. Na de offi ciële verwelkoming en de toespraak van de bisschop onderhield deze zich langdurig met iedere ziekte. s Middags brachten de zieken een bezoek aan de Voorschotense week markt en 's avonds voerde de toneelver eniging „Voorschoten" een kort to neelspel op. LEIDEN In de ouderdom van 80 jaar is overleden dr. F. D. K. Bosch, die van 1946 tot 1957 hoogleraar in de archeologie en de oude geschiedenis van Zuidoost-Azië aan de Leidse uni versiteit is geweest. Prof. Bosch, geboren in 1887 in Pot- chefstroom in Transvaal, doorliep de hbs in Amsterdam, deed staatsexamen en studeerde Nederlandse letteren in Leiden, waar hij in 1914 cum laude promoveerde. In het jaar van zijn promotie ver trok hij naar het toenmalige Neder lands Indië als adjunct-oudheidkundi ge bij de oudheidkundige dienst. Twee jaar later werd hij tot hoofd van deze dienst benoemd. In 1938 werd hij be noemd tot bijzonder hoogleraar in Utrecht, welke leerstoel hij in 1946 verwisselde voor een gewone in Lei- De overledene was o.m. voorzitter van het Koninklijk instituut voor taal-, land- en volkenkunde, voorzit ter van het Instituut Kern in Leiden en lid van de Koninklijke academie van wetenschappen. Verder was hij officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in het Legioen van eer. Eigen rechter Op verzoek van de directeur van GG en GD zal er strenger op wor den toegezien dat er niet in open water wordt gezwommen. Het bureau voorlichting van de ge meente deelde dit mee in e®n pers bericht, dat besloot met de waar schuwing dat van het kantonge recht geen grote soepelheid bij overtreding van het zwemverbod mag worden verwacht. Ervan afgezien dat je van het kan tongerecht nooit grote soepelheid moet verwachten, wekt het ver wondering datt het gemeentebe stuur kennelijk nu al weet hoe het vonnis van de rechter gaat uitval len. Wij dachten altijd dat rechter wel de allerlaatste is die je de wet moet voorschrijven. (M)eis(je) Dat officieren tan justitie echt niet zulke onmensen zijn, blijkt uit de manier waarop ze steeds u-eer de rol van huwelijksbemid delaar proberen te spelen. Zo gaf de Haagse officier van jus titie een 19-jarige jongeman de raad een geschikt meisje" te zoe ken en juichte hij de aangekondigde verloving van een 24-jarige Leidse monteur hartelijk toe. Het liefst zou hij de verdachten waarschijnlijk tot een huwelijk veroordelen. Kant-onrecht De Leidse kantonrechter heeft maandag geen zitting gehouden. De grond werd hem te heet onder de voeten. Wijziging „De nieuwe tarieven waren van kracht te doen zijn met ingang van 1 september aanstaande, zijnde de datum waarop het nieuwe sei zoen geacht kan worden aan te vangen". Dit onzinnige proza is ontleend aan een stuk van B. en W. van Leiden aan de gemeenteraad over de verhoging van de huren voor de Gehoorzaal. Tariefswijziging is niet het enig nodige binnen het gemeentelijke apparaat. Afstand De openbare kleuterschool in de Haverstraat Leiden moet worden opgeheven omdat er nog maar ne gen leerlingen zijn. Het gemeen tebestuur stelt de ouders echter gerust: de nog aanwezige kleuters kunnen worden ondergebracht aan de openbare kleuterschool Zuid singel. U weet wel, helemaal aan het eind van de Herengracht. Aan de Teldersknde en in de buurt van de Willem de Zwijgerlaan staat ook nog wel een openbaar kleuterschooltje. Ook voor kleu ters spelen afstanden tegenwoor- dig geen rol meer. Hoogleraar in de experimentele natuurkunde LEIDEN Dr. J. H. van der Waals, associate director of research bij het Koninklijke/Shell-Laborato- rium te Amsterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de experimen tele natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit. Dr. Van der Waals werd in 1920 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit, waar hij in 1945 het doctoraal exa men met hoofdrichting experimentele natuurkunde aflegde. In 1947 zette dr Van der Waals zijn studie voort Boottocht voor licht-invaliden LEIDEN Op maandag 24 juli ver trekt een Spidoboot met 115 gasten (lichte invaliden) van de afdelingen Leiden e.o.. Wassenaar. Sassenheim. Hillegom en Lisse van het Roode Kruis om 9 uur van de Haven te Lei- ;n voor een dagtocht (17 uur terug). Voor het transport naar en van d< boot werd de medewerking verkre gen van Colonneleden van het Roode Kruis-Korps, evenals voor de verzor ging aan boord, waaryoor ook perso neel van de militaire Kokschool een belangrijke bijdrage levert. aan de universiteit van Groningen, waar hij in 1950 cum laude promo veerde. Prof. Van der Waals, die in okto ber 1962 Bourke lecturer van de Fa raday Society werd, vervulde van september 1966 tot april 1967 de functie van visiting research pro fessor aan het Institute of Molecular Biophysics van de Florida Sta«te Uni versity. ZOETERWOUDE De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor kleine wijk omgeving Vlietweg-Vrouwenweg-Miening een per 31 juli. Nadere inlichtingen abonnementenafdeling Nieuwe Leidse Cou rant, Steenstraat 37, Leiden, telefoon 01710-31441. LEIDEN Ongeveer 35 bomen in verschillende w\jken van de stad zyn op het ogenblik aangetast door aardgasvergiftiging. De vergiftiging kan worden geconstateerd doordat de bladeren geel zijn of worden. De ge troffen bomen staan op het Rapenburg, in de Van de Sande Bakl1uy7.cn- laan, de Van Ilogendorpstraat, de Pieter de la Courtstraat en aan de Lam- mcnschansweg. De ramp is vermoedelijk te wijten aan lekkage van de koppelingen in de gasleidingen. De koppelingen zijn gedicht met hennep, dat bü het vochtige stadsgas goed voldeed, maar bij hei veel drogere aardgas uitdroogt. Ook in andere steden, bijvoorbeeld in Leeuwarden, heeft dit verschijnsel zich voorgedaan. Het Leidse energiebedrijf heeft daarom uit voorzorg al vocht aan het gas toegevoegd, maar deze injectie is niet afdoende geweest. Het gemeentebestuur beraadt zich over de mogelijkheden om uitbreiding van de vergiftiging tc voorkomen. De maatregelen, die getroffen moeten worden, zullen veel geld en moeite kosten, omdat voor reparatie aan de gas leidingen de straat moet worden opengebroken. Klantenbinding Evenals verleden jaar is het afge lopen weekeinde weer ingebroken bij de afdeling goudwaren van Vroom en Dreesmann. Ook nu la gen de horloges en sieraden na het simpele inslaan van een ruit voor het grijpen. Je kunt de service ook overdrij ven, natuurlijk. Proost Van de week heeft burgemeester Langemeijer in Warmond een win kelshow van de plaatselijke mid denstand geopend. Om de attractie van de show te verhogen worden in een van de tentjes kruiken met Kaagwater verkocht. Proefonder vindelijk valt te bewijzen dat dit Kaagwater in werkelijkheid jene- Dat is leuk, al is het natuurlijk wel oppassen geblazen bij die winke liers. Vooral bij het kopen van citroenen; in werkelijkheid zouden dat wel eens knollen kunnen zijn Zekerheid De NCR(eis)V in Rijnsburg gaat blijkens een bericht in De Rijns- burger een dagtochtje naar Baarlc- Nassau maken. Het wordt een mooie tocht, al staan de deelnemers 1 vei- nig verrassingen te wachten. Vol daan en dankbaar keren wij huis waarts". lezen wij tenminste. Er heeft zich zeker al een helder ziende aangemeld. Verkeerd Een door de VVV in Warmond in gestelde studiecommissie heeft rap port uitgebracht over de mogelijk heden tot recreatie ir. het Kager- plassengebied. Het gemeentebestuur van Warmond zal. zeer binnenkort om precies te zijn: maandag, ook met een raport over dit onderwerp komen. Van wat' daarin staat heeft de VVV. zoals voorzitter G. Kam steeg verzekerde, niet het flauwste benul. VVV en gemeente hebben dan ook elk op eigen houtje aan hun rapport gewerkt. Je krijgt zo de indruk dat in War mond behalve liet vreemdelingen- ook het onderlinge verkeer nodig bevorderd moet worden. LEIDEN Met iagang van 1 sep tember is ir D. J. G. de Graaf te Wassenaar benoemd tot curator van de Leidse Universiteit. Ir. De Graaf, die in 1910 te Assen werd geboren, behaalde in 1934 zijn diploma werk tuigkundig ingenieur aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Sinds 1937 is hij verbonden aan de Konink lijke/Shell Groep, waarbij hij regio naal adviseur verwerking is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3