40.- Tweeduizend preken nog nimmer gepubliceerd Topberaad van Hervormde Wereldbond in Toronto Meer lijders aan geslachtsziekten Een noord voor vandaag Studie aanpassing bij reclassering Nieuwe Calvijnserie vindt goed onthaal BIJBELLEEZINGEN IN LONDENSE STRATEN Christendom gebaseerd op mythen Scheuring in Almkerk „Kipkat" is verboden kris kras; 8 dagen door nederland voor Jongeren ontmoeten elkaar in Taizé „Mijn zoon, geef mij uw hart(Spreuken 23 26). Bij een mens draait alles om het hart. Het kan groot zijn en klein, warm en koud. liefdevol en haatdragend. In het hart worden de overleggingen geboren. En nu zegt God tot de mens: „Geef Mij uw hart." Een vraag van God. God hoeft toch nooit iets te vragen? Hij neemt toch wat Hij hebben wil? Neen. toch: geef Mij uw hart. God wil. dat de mens dat hart naar Hem toedraagt. Hij wil het niet nemen, maar krijgen. God wil, dat de mens zegt: Here, hier kom ik tot U met mijn hart, wilt U het alstublieft hebben? Maar ik kan niet. Ik wil niet. Ik wil mijn hart voor mijzelf houden, het niet door God laten leiden. Dat is de realiteit bij elk mensenkind sinds de zondeval. Daarom moeten wij bidden: Here, wilt U mij helpen, opdat ik U mijn hart kan geven. Uit mijzelf kan ik dat niet. Om God ons hart te geven, hebben wij een nieuw hart nodig. God belooft Een nieuw hart zal Ik u geven en een nieuwe geest in uw binnenste: het hart van steen zal Ik uit uw lichaam verwijderen en Ik zal u een hart van vlees geven. (Eze- chiël 3626). Wij lezen vandaag Romeinen 2 1-16 Wij lezen morgen Romeinen 2 17-29. DEN HAAG De Protestants Christelijke Reclasserings Ver- j eniging zal samen met de af- j deling reclassering van het Leger des Heils en de crimino logische instituten van de Vrije Universiteit en de Rijks universiteit te Groningen een onderzoek beginnen. Dit onder zoek betreft het probleem waarom de ene reclassent na I zijn terugkeer in de maat- schappij wel slaagt en de an der niet. Het duurt veertien maanden, een tijdsduur die niet willekeurig is geko zen, omdat namelijk is gebleken, dat 25 procent van de ..terugkerenden" binnen zes maanden en 67 procent binnen twee jaar zich niet in de maatschappij blijkt te kunnen hand- Inte Voor dit onderzoek zal gebruik wor den gemaakt van interviewers, die enige dagen voor de invrijheidstel ling van een cliënt aan de hand van Ds. H. Visser weer ehr. gereformeerd (Va kerkredactie) een vragenlijst een interview met hem zullen hebben. Na verloop van twee maanden wordt dit vraaggesprek herhaald en dan na enige maanden nog eens. Een dossieronderzoek op de afde lingsbureaus van de PCRV in Amster dam. Utrecht, Den Haag en Arnhem liet zien over het recidiveren, dat van hen die in 1961 en 1962 zijn ingeschre ven er tot nu toe 44.6 en 51,8 procent zijn gerecidiveerd. Ook in het buitenland is een onder zoek gehouden naar de oorzaken. Maar een instelling als de PCRV, die zich dus met reclasseringswerk bezig houdt heeft aan de resultaten van die onderzoeken weinig. Een van de gege vens, die bekend werden gemaakt was, dat gehuwde gedetineerden r def recidiveren dan ongehuwden. ZATERDAG 22 JULI 191 medewerkers M® t passeert het kerkdorp Meeuwen. En bij het zien van dit na de oorlog geheel vernieuwde dorp zou men soms gaan denken, dat het haar naam ontleent aan een zekere soort witte vogels. Niets is minder waar dan dat. Want het moge dan Meeuwen heten (Mèwen in de volksmond), voorheen sprak men van Medua en soms gaf men het nog een andere naam. Het betekent heel een voudig: weidegrond. Maar genoeg over de naam van dit dorpje als zodanig. Het was klein en is tot op heden nog niet boven de 550 inwoners uitgegroeid. En de drie kerkgebouwen (hervormd, gerefor meerd en geref. gemeente) tonen dui delijk aan, dat van een kerkelijke eenheid nog geen sprake is! En dan te bedenken dat niemand minder dan de later zo bekende Gijsbertus Voetius hier in de hondsdagen van het jaar 1610 de kerk tot reformatie bracht! En zijn zoon Nicolaas Voetius was er later predikant. In dit Meeuwen werd vorig jaar door enkele personen opgericht „De Gereformeerde Bibliotheek". Wat de oorzaak hiervan was? Welk doel men zich voor ogen stelde? Dat is zo maar niet met een paar woorden te zeggen Eigenlijk had de Kamper hoogleraar C. Veenhof deze zaak aan het rollen gebracht. In een boekje: „Zicht op Calvijn" had deze vermeld, dat er van Johannes Calvijn nog minstens 2000 preken bekend zijn, die nimmer in onze taal zijn verschenen. En dat in calvinistisch Nederland. Maar in Meeuwen zei men: Wat nog niet is, kan komen. Laten we samen trachten Calvijn meer en meer onder ons volk te verbreiden. En onder leiding van de heer L. Janse, onderwijzer aan de Ds. Jhr. Hoeufft van Velsenschool werd op 1 juli 1966 opgericht de Gereformeerde Bibliotheek. Met een totaal lege kas en zeer veel optimisme Giften Dat alle begin moeilijk was is in het afgelopen jaar wel gebleken. Dit kleine stekje was nog te zeer onbe kend. maar dit veranderde vrij spoe dig. Voorop stelde men: We zijn geen boekhandel, we gaan ook niet voor uitgevertje spelen, maar we vormen een kas. En in die kas kan. men gif ten storten. Is er genoeg aanwezig, dan gaat bundel I op de pers Natuur lijk kan men ook bestellingen doen. maar het hoofddoel is: giften incas seren en zij, die de kas met een gift verrassen, een gratis pakket boeken Welnu, dit is zeer gunstig verlopen, j Personen en kerkeraden werden aan- geschreven en na enkele maanden werd het soms een stroom van giften, i Inmiddels was ook een vertaler ge vonden en eind februari verscheen bundel I. Calvijn had 78 bladzijden nodig, om vier preken te leveren over Abraham, maar ze vlogen de deur uit. Van de oplaag van tweedui zend exemplaren zijn er nog maar een paar honderd over. Ze gingen naar Australië, Zuid-Afrika en na tuurlijk naar Amerika en Canada Maar Holland had natuurlijk het leeuwedeel. Allemaal Het mooie is. dat alle kerken van gereformeerde belijdenis hier achter staan Alsof men aanvoelt: Calvijn i van ons allemaal en rond Calvijn ver dwijnen zeer veel meningsverschil len. Vandaar, dat ook zoveel kerken dit werk steunen, aldus de heer Janse En inmiddels ligt bundel II op de pers. Half augustus komen er zes pre ken van Calvijn over Melchriedek en KLUNDERT De voormalige christelijk gereformeerde predikant H. Visser Mzn. is weer lid van de Christelijk Gereformeerde kerken ge worden. Sinds enige tijd woont hij in Klun- dert. Vorige maand besloot de kerke- raad van de christelijk gereformeer de kerk daar met algemene stemmen hem met zijn gezin weer in de kerk gemeenschap op te nemen. Dit besluit werd op een gemeente vergadering. geleid door de consulent ds. N. Brandsma. meegedeeld en de volgende zondag van de kansel afge kondigd. Vanuit de gemeente is er geen enkel bezwaar ingekomen De gemeente Klundert is vacant. Ds. Visser trad in 1947 te Rotter dam-Zuid uit de Christelijke Gerefor meerde kerken en stichtte het kerk verband van Christelijk Gereformeer de gemeenten. Vorig jaar hij stond toen in Urk legde hij daar zijn ambt neer Jubileum van Rudolnhstichtins: ACHTERVELD (U.) De Ru- dolphstichting. de vereniging tot ver zorging van kinderen, herdenkt dit jaar dat veertig jaar geleden een aan vang met dit werk is begonnen. In september zal dit jubileum wor den gevierd voor de ..officiële instan ties betrokken bij het werk der kin derbescherming". Esperantisten gast van Waldenzen TORRE PELLICE Vandaag is in Torre Pellice. het geestelijk centrum van de Italiaanse Waldenzenkerk. het twintigste congres van de internatio nale christelijke esperanto-bond (KE- LI) begonnen. De openingsdienst houdt een Tsjechisch predikant Het congres duurt een week. De enige taal die gehoord wordt, is natuurlijk j esperanto en tolken zijn niet nodig. LONDEN Vooruitstrevende Engelse predikanten zullen openbare bijbellezingen orga niseren op de hoeken van de straten van 24 september tot 1 oktober tijdens de koffiepau zes in heel Londen. Katheders Turk contra paus ANKARA Een parlementslid van de Turkse regeringspartij heeft zich op een persconferentie uitgesproken tegen het bezoek van paus Paulus aan Turkije. Hij vreest van dit bezoek ..een toena me van de christelijke propagan da". Volgens het persbureau Associ ated Press zei het parlementslid Mevlut Yilmaz: „Het christelijk geloof is gebaseerd op onbe wijsbare mythen, zoals die. dat Maria haar laatste jaren heeft ge woond in een stenen huisje bij Efeze. dat nu als een christelijk heiligdom wordt aangemerkt. Het pauselijk bezoek is bedoeld, om deze mythe verder te verbreiden en is een eerste stap in de rich ting van het christelijk maken van Anatolië." (Hoe absurd de mythe aangaan de het „Mariahuis" in Efeze is. leze men op pagina Geestelijk Le ren in ons zondagsblad van van daag. Het is een trieste zaak, dat de reis van de paus in een islami tisch land blijkbaar de indruk kan wekken, dat het christelijk geloof op dergelijke zaken ge baseerd is. Red LONDEN Men houdt er in Enge land rekening mee. dat de stroom politieke vluchtelingen uit Zuid-Afri ka nog groter zal worden dan zij nu al is. Daarom heeft de bekende ka nunnik John Collins een stichting in het leven geroepen, die voor een ton een vluchtelingentehuis wil gaan bou- zullen worden neergezet op plaatsen, waar de meeste men sen kunnen worden bereikt. De predikanten hebben ook het ge waagde plan om een er. ander in de uitgaanswijk Soho te organiseren. In die wijk werd de Amerikaanse evangelist Billy Graham verleden jaar zomer door een menigte overval len. zodat hij de vlucht moest nemen. Toch zijn de predikanten van plan om behalve het bijbellezen ook hier een middernachtvoorstelling te ge- De heer L. Janse, die het ini tiatief nam tot de „Gerefor meerde Bibliotheek". Deels spontaan Moderne bijbelvertalingen worden gebruikt. Een ieder die wil kan hard op een passage voorlezen, maar niet langer dan vijf minuten. De acties zijn dus deels georganiseerd en deels spontaan. Er zullen psalmen worden gezongen in verschillende zettingen, steun zal hieraan worden verleend door zan gers van volksliederen en het Leger des Heils. (Vai p kerkredactie) Beroem n iqswerk stra Hüui (Fr.) GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Zwijndreeht (voor twee de maal): J. G. Meijer te Heemse, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Driesum. c.akand. W. J v. d. Linde te Zwolle, die be dankte voor Pernis. Valthermond- Tweede Exloërmond. Nagele (N.O.P.), Loosdrecht. Heerde (Old.) en Kommer- zijl-Niezijl. UNIE v. BAPT. GEM. Beroepen te Veendam: R. J. Vóórhaar te Hengelo. ALMKERK Opnieuw een scheu ring In een gereformeerde kerk (vrij gemaakt). Thans heeft een groep ge meenteleden van de kerk Alm- kerk-Werkendam zich afgescheiden. Met behulp van „genabuurde ker- ken" zijn ambtsdragers verkozen en bevestigd. In een zeer uitgebreid schrijven heeft deze groep de gemeenteleden „weggeroepen van de ontrouwe I ambtsdienst van de kerkeraad" en op geroepen voortaan onder haar leiding samen te komen in de Dienst des i Woords en der gebeden. De kerk van Almkerk Werkendam telt 150 zielen. Zij is sinds het ver- trek van ds. J. M. Smelik naar Overschie in april vakant. Dat de i kerkeraad in deze periode predikan- ten als drs. R. Brands uit Oegstgeest en ds. K. C. Smouters uit Breda heeft j laten preken, was de druppel die de j emmer bij de bezwaarden deed over lopen. Volgens de nu afgescheidenen had j het beleid van de kerkeraad inzake I kwesties als betreffende ds. Van der Ziel. Breda. Open Brief al jarenlang I een conflictsituatie veroorzaakt. De uitnodiging van bovenstaande predi- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De naam „Kipkat" voor kattenvoer mag niet meer den gebruikt door de firma Bogena NV. Mr. J. C. van Panthaleon baron I Eek bepaalde dit gisteren in het kort geding dat de firma Petfoods Ltd. tegen i kanten bewees voor hen. dat de kerke- Bogena met als inzet de naam van de blikjes kattenvoer had aange-raad „maar één weg wil gaan: de spannen. weg vsn voortgaande leervrijheid, Petfoods komt op de markt met kattevoer in blik onder de naam „Kite-1 voortgaande losmaking van de belij- kat" Het papier om de blikjes van deze firma is geel van kleur, met daarop j denis. het negeren van de afspraken, een kat afgebeeld. Het bezwaar van Petfoods tegen Bogena was dat zij onge- die de kerken aan elkaar binden, het veer dezelfde kleur en afbeelding en bijna dezelfde naam voerde. bij voortduur verbreken van de band Bogena moei. wanneer het de naam „Kipkat" blijft voeren, voor elk blik- met de zusterkerken en het verder e n boete van 20 gulden betalen. Elke partij moet de eigen proceskosten I verstrooien van de kudde hem toever- beUlen. 1 trouwd." Acht dagen lang onbeperkt reizen door het gehele land. Met een 8-daags Algemeen Abonnement. Voor een verrassend lage prijs: 1 slechts f 40.- (eerste kias f 60.-). Kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. Of kies voor f25.- een 3-daags Randstad abonnement (eerste klas f 35.-). Bij deze prijs is het de grote steden inbegrepen. Vraag op het station naar de folder 8- en 3-Daags Abonnement. over Izak. Een extra dikke bundel van 112 pagina's, die voor een rijksdaalder de deur uit gaat. En weer gaat men in Meeuwen ver der. Bundel III wordt persklaar ge maakt en twee vertalers zijn bezig met preken over Job en Samuel. Eenvoudigen Er is gelukkig voor Calvijn nog belangstelling, zegt de heer Janse. Niet alleen theologische studenten le zen de preken met genoegen, maar ook de eenvoudigen in den lande heb ben iets aan deze uitgaven. Daarom gaat hij hoopvol verder. Als alles van Calvijn eens werd uitge geven. werden het wel vierhonderd bundels. Nu is hij al blij, dat er telkens één kan verschijnen. Een paar honderd personen in bin nen- en buitenland hebben zich al bij voorbaat geabonneerd op alle te verschijnen bundels. Zo moet het gaan. zegt hij, willen we vlug ons doel bereiken. Dat doel formuleert de Meeu- wense onderwijzer als: „Calvijns geestelijke nalatenschap van on der een dikke laag stof te voor schijn halen, om de stem uit Ge neve helder te laten doorklinken onder ons Nederlandse volk en daarbuiten." UbliothFek te Meeuwen (NB) is 94 65 31. Boodschap voor paus: Jeruzalem moet onder Arabisch bestuur blijven BEIROET Ter gelegenheid van het komende bezoek van paus Paulus aan patriarch Athenagoras zullen de legaties van de Grieks-orthodoxe Kerk en de Katholieke Kerken van Syrië en Armenië naar Istanboel rei- Als woordvoerders van de drie ker ken zal de Grieks-orthodoxe delega tie patriarch Athenagoras van de Ooster-orthodox eKerk ervan op de hoogte stellen dat zij van mening is dat Jeruzalem onder Arabisch bestuur moet blijven. Men verwacht dat Athenagoras dit standpunt zal willen overbrengen aan de paus. Toekomst van protestantisme (Va onze kerkredactie) GENÈVE De toekomst van het protestantisme en de rol van een hervormde wereldge meenschap in een snel verande rende sociale en kerkelijke si tuatie zullen volgende week aan de orde komen op een conferen tie van dertig kerkelijke leiders uit vijf werelddelen in Toronto (Canada). Van 27 juli lot 1 augustus verga dert daar het uitvoerend comité van de Hervormde Wereldbond, in ons land de Nederlandse Hervc TAIZÉ Hoe kunnen wij in ons leven Christus voor de we reld zichtbaar maken? Hoe kunnen wij met de mens van vandaag in contact komen en in hem het leven van Christus tot doorbraak laten komen? Dat zijn enkele vragen van de ze tijd die centraal zullen staan op de tweede internatio nale jongerenontmoeting, die van 31 augustus tot 3 septem ber 1967 in Taizé (Frankrijk) zal worden gehouden met als thema „Leven Na de ontmoeting van het afgelopen jaar hebben vele jongeren tot een of ander „precies engagement" besloten voor de duur van één jaar. Sindsdien hebben enkelen een oproep voor „Acht weken voor de eenheid" gelan ceerd. met de bedoeling hun gebed concreet te maken door middel van een collecte voor de armste volken op het zuidelijk halfrond. Waard Om nu een stap verder te kunnen gaan zal er een tweede ontmoeting zijn rond de vraag „Hoe leven wii? Wat maakt het leven voor ons de moeite waard? en Hoe kunnen wij Christus voor de mensen laten le- De belangrijkste vragen die daarbij aan de orde moeten komen zijn: Hoe kunnen wij ons ontdoen van bepaal de illusies die op schiinvoorstellingen berusten en toch grote invloed oo ons leven hebben? (zoals de mythe van christelijk idealisme, de behoefte om carrière te maken, de illusie van inti miteit zonder grenzen in de communi catie). Wekt de Kerk leven of is zij alleen maar een dode structuur' Wel ke elementen in de Kerk brengen vruchten voort en wekken leven? Welke zijn eigenlijk een obstakel? mensen, d'e elkaar daartoe regelma tig in Taizé treffen. In plaats van de traditionele voordrachten zullen de jongeren zelf. van het begin tot het einde, aan het woord zijn. Enkelen bereiden zich er op voor het thema in een kwartier voor allen uit een te zetten. Tedere dag wisselen groepsgesprekken en plenaire gesprekken elkaar af. Evenals verle den jaar zal de dialoog door een onon derbroken persoonlijk en door ge meenschappelijk gebed worden gedra gen. De kosten zijn 35 Franse frank. Tenten meebrengen Is dit niet moge lijk, dan is er plaats op een slaapzaal (slaapzak meenemen). Voor 31 juli aanmelden bij Internationale Jonge renontmoeting. 71 Taizé-Communauté. Frankrijk. Van 3-5 september zijn er nog twee muziekdagen. Er zullen aan dit programma een 50 man sterk or kest en een koor met 80 leden mee werken. De prijs voor deze muziekda gen is 20 Franse frank. REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoornselaan 175 - Bez u ide n hou I se weg 12 DEN HAAG TEL 070t 600812-853500 De vliegreizenspecialis» Referaten zullen worden gehouden door dr. James McCord, president van het Princeton-seminarie (VS), dr. C. S. Song, rector van een seminar» op Formosa en door Nii Amma Ollen- noe. lid van het hooggerechtshof ii Ghana. Met inachtneming van het thema „Waarheen gaat het protestan tisme vandaag?" zullen de oecume nische relaties met andere organisa ties een belangrijk deel van d< besprekingen vormen. Afgevaardigden van de Internatio nale Congregationalistenraad zullen aan alle besprekingen deelnemen. Zij hebben van hun organisatie opdracht- aan zulke besluiten mee te werken, die dienstbaar zijn aan het plan, om beide internationale bonden te vereni gen. Assemblee De belangrijkste beslissing zal de vaststelling zijn van plaats, tijd en thema van de volgende assemblee, Op deze assemblee moet de fusie tus sen de Hervormde Wereldbond en Internationale Congregational tenraad, waartoe verleden jaar in principe besloten is. een feit worden. Verder wonen de Amerikaan dr. Fredrik A. Schiotz en de Canadees dr Paul Schrotenboer de vergaderin gen hii. als waarnemers van respectie velijk de Lutherse Wereldfederatie en de Gereformeerde Oecumenische Synode. Hilversum III op de middengolf HILVERSUM Met ingang van 8 augustus a.s. zullen in verband met internationale overeenkomsten de uit zendingen van Hilversum III tot 'i middags 5 uur te horen zijn op de middpngolf. 240 m. Via FM-zenders en draadomroep kan men de programma's tot slui tingstijd, d.i. 6 uur. beluisteren. Groep HET WEER I\ EITROP* Wenen Innsbruck Rome AMSTERDAM Sedert 1955 valt er in ons land een vermeerdering waar te nemen van het aantal geslachtsziekten. De meest bedreigde groepen vormen thans de pubers, de adolescenten en de homoseksuelen. Dit wordt opgemerkt in een door de commissie consuitatiebureauwezen over het adviesbureau voor de geslachts- ziektenbestrijding uitgebracht rapport, opgenomen in Medisch Contact van deze week. Kort na de Tweede Wereldoorlog was er een sterke toename van het aantal syfillisgevallen. gevolgd door een re gelmatige daling tot 1960. Van 1960 af echter neemt op de adviesbureaus het aantal patiënten geleidelijk toe. Aan genomen mag worden, aldus de com missie. dat sinds I960 ook het aantal patiënten met gnorrhoe is vermeer derd. Het wordt duidelijk genoemd dat het hier een potentiële volksziekte betreft, waarvan de bestrijding een georgani seerde vorm van medisch-sociale hulp verlening aan lijders en contacten nood zakelijk maakt. Er zijn naar de mening van de com missie enkele factoren die ertoe bij dragen, dat een effectieve geslaehcs- ziektenbehandeling steeds moeilijker wordt. In de eerste plaats is er de toe nemende neiging van de patiënt zich zelf te helpen, in de tweede plaats leidt de belangrijke verbetering in het therapeutisch arsenaal bij de bestrij ding van geslachtsziekten ertoe dat de huisartsen veel meer dan vroeger de neiging hebben de patiënten zelf te be- handelen. Volgens de commissie is te overwe gen dat een arts die een patiënt met geslachtsziekte te behandelen krifgt, zich met een adviesbureau in verbin ding stelt. tenzij de patiënt zich hier tegen uitdrukkelijk verzet. Van 4 tot 8 augustus wordt in Velj» (Denemarken een Europese jeugdcon- rentie gehouden. Honderd twintig deel nemers gaan spreken over „De kerk in het nieuwe Europa Eind 1966 waren er 2.480.899 mor monen in de wereld. 84.967 meer dan het jnar daarvoor De kerk heeft 587.860 priesters e" 12.000 zendelingen. Het .wrifare'-progTam verschaft hulp aan 108.744 personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2