'Nieuwe leidse Courant ïz3 TSJOMBE WELLICHT IN GEHEIM NAAR KONGO Commentaren CHAUFFEUR VOORKOMT RAMP Hof voor uitlevering Wat doet Boumedienne? Nieuwe taak voor dr. Veldkamp Algemene Vergadering lost crisis Nabije Oosten niet op Er zat een luchtje aan Koeler Zaterdag IS Jnli 1967 44«lo jaargang hhet Nederlandse 29 HUISKAMER-ORGEL met de unieke CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD GOUDEN KLANK BOOT orgel- en pianohandel Kerkstraat 2-28 Bodegraven Tel. 01726 - 2541 Vraagt brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het leven van de Kongolese oud premier Tsjombe hangt thans aan een zijden draad. Als president Boumedienne besluit, hem te doen uitleveren, wacht Tsjombe in Kongo de voltrekking van het over hem uitgesproken doodvonnis. ALGIERS Het Algerijnse Hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat oud-premier Moise Tsjombe aan Kongo mag wor den uitgeleverd. De uiteindelijke beslissing is aan de president van Algerije, Boumedienne. De kans, dat deze niet tot uitlevering zal besluiten lijkt zeer gering. zig. Tsjombe hoorde de uitspraak ui terlijk onbewogen aan. Kernpunt bij de behandeling van de zaak was, of de oud-premier aan politieke dan wel criminele misdrij ven schuldig is. In het eerste geval kon hij volgens de Algerijnse wet niet worden uitgeleverd. Tsjombe mikte dan ook duidelijk op deze bepaling, toen hij in zijn laatste woord smeekte, hem niet in handen te spelen van zijn „politieke vijand". Het hielp echter niet. In de uitspraak wordt gezegd, dat Tsjombe schuldig is aan gewone misdaden. Zoals bekend werd Tsjombe drie maanden geleden door het Kongolese Hooggerechtshof bij verstek ter dood veroordeeld. Hem werd landverraad, het vermoorden van ex-premier Loe- moemba en schuld aan de dood van duizenden andere Kongolezen ten laste gelegd. De beslissing, die president Boume dienne moet nemen, is wellicht niet meer dan een formaliteit. De moge lijkheid bestaat echter, dat Tsjombe nog enige tijd wordt vastgehouden, totdat de situatie in Kongo verbeterd Vóór de uitspraak had Tsjombe ver klaard, het slachtoffer te zijn gewor den van een complot van de Ameri kaanse geheime dienst, de CIA. Hij was driemaal door president de Gaulle ontvangen en was niet naar de zin van de imperialisten geweest, zei hij. Het Hof diende zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid „in de ogen van het Kongolese volk en de hele wereld". Het uit drie man bestaande Hoogge rechtshof hield zich drie dagen met het Kongolese uitleveringsverzoek be- Geheim De uitlevering zal waarschijnlijk in het diepste geheim geschieden. Men wil voorkomen, dat blanke huurlin gen een laatste poging doen om Tsjombe te redden. Dat zou kunnen, als ze ook maar de geringste aanwij zing krijgen omtrent het tijdstip en de wijze, waarop Tsjombe naar Kon go wordt gebracht. Tsjombe is sedert 30 juni in Alge rije. Zijn gecharterde vliegtuig is op die dag onder nog onopgehelderde omstandigheden gekaapt tijdens een vlucht tussen de Spaanse eilanden Ibiza en Mallorca en bij Algiers op een luchtbasis tot landen gedwongen. Uit Algiers wordt nog gemeld, dat men daar van de Kongolese regering de verzekering wil hebben, dat Tsjombe bij terugkeer correct wordt behandeld. Voorkomen zou moeten worden, dat Tsjombe door militairen of een menigte wordt omgebracht. Anderen Officieel is nog steeds niets meege deeld over zes van de acht andere inzittenden van het gekaapte vlieg tuig. Het zijn twee Britse vliegers, drie Belgen en de Fransman Bode man, van wie wordt aangenomen, dat hij de hand had in de ontvoering. De twee Spaanse politiemannen, die Tsjombe hadden moeten bewaken, zijn naar hun land teruggekeerd. Mevrouw Ruth Tsjombe, de echtge note van de oud-premier, huilde vrij dagavond in Brussel toen haar om commentaar op de uitspraak werd ge- De Kongolese radio daarentegen juichte:,,,De verrader Tsjombe zal hier binnen een paar uur arriveren. De zaak van onafhankelijk Afrika is door kolonel Boumedienne gehoord en het Afrikaanse recht heeft gespro- Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam- straat: - Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze DEN HAAG Bij K.B. is aan oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp opdracht verleend tot het ontwerpen van voorstellen tot vereenvoudiging 1 van codificatie van de sociale-zeker- I heidswetgeving. Dr. Veldkamp zal dit moeten doen met inachtneming van de door mi nister Roolvink, zijn opvolger, te ge ven aanwijzingen. De regering had de vereenvoudi- ging, zulks ter vermindering van de afstand tussen burger en overheid, in de regeringsverklaring reeds aange kondigd. De opdracht aan dr. Veld kamp betreft het hele bestaande stelsel van sociale wetten, zomede de nog te ontwerpen wetten. De instelling van een kleine staatscommissie zal worden voorbe- i reid, welke door dr. Veldkamp zal I worden voorgezeten. KALMTHOUT De Rotterdam mer Maarten Breure heeft de grote prijs van Kalmthout, een wieler- wedstrijd over 194 km gewonnen. De Jean-Baptiste Claes werd tweede in de zelfde tijd als de win- Peter Post werd derde met vijf seconden achterstand. LIESBETH LIST Liesbeth List blijkt echt de dochter van Vlielands vuurto renwachter en zij is ook echt op weg een serieuze vedette te worden. Op 'blad-ZIJ haar levensverhaal, gekruid met in formatie van moeder List. Tweeduizend preken nog nimmer gepubliceerd - pag. Kernmerk. Als de alarmcentrale van de ANWB een telefoontje krijgt van een verontruste dame, die meldt dat ze haar man kwijt is, kijkt men daar niet gek van op. Deze en soortgelijke mel dingen komen in het hoogseizoen dagelijks bin nen. Lees over het mens lievende en praktische werk van de Centrale ons Zondagsblad. IP® Tuinders vragen Rampenfonds geld DEURNE Een aantal tuinders uit de Brabantse gemeenten Deurne en Someren en de Limburgse gemeen te Sevenum wil een beroep doen op het Nationaal rampenfonds om hen financieel te steunen voor de catastro fale gevolgen van het noodweer, dat woensdagavond over een deel van Brabant en Noord-Limburg trok. Er werd in twee uur tijd door gro te hagelstenen voor miljoenen gul dens schade aangericht. In Helena- veen zijn minstens twintig tuinders volkomen aan de grond geraakt. Al leen al op één bedrijf was de schade een half miljoen gulden. DEN HAAG Voor de zomer competitie van de KNZB zijn vrijdag enkele waterpolowedstrijden gespeeld. In de eerste klas B won HPC met 42 van GZC en in klas A speelde Polar Bears et 4=4 gelijk tegen Neptunus Zaandam. Loethoeli NEW YORK De Algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten de kwes tie van het Nabije Oosten terug te geven aa n de Veiligheids raad. Vanmorgen vroeg is na vijf weken een eind gekomen aan het spoeddebat, zonder dat ook maar één voorstel om tot Tussen twee Algerijnse -politie mannen wordt Tsjombe de zaal van het hooggerechtshof binnen geleid. Even later zou hij onbe wogen aanhoren, dat hij kan worden uitgeleverd aan de Kongolese regering. een oplossing van de crisis te komen, werd aangenomen. Een laatste Russisch-Amerikaanse poging om een resolutie te doen aan nemen. waarin terugtrekking van de Israëlische troepen zou worden ge koppeld aan een erkenning van dit land, vonden wel gehoor bij Egypte en Irak, maar stuitten af op Syrië en Algerije. Rusland en de Verenigde Staten gaven daarna gezamenlijk steun aan een resolutie van Zweden, Oosten rijk en Finland, waarin de zaak werd teruggegeven aan de Veiligheidsraad en het spoeddebat tijdelijk werd ver daagd. Waarnemers geloven dat de Vergadering pas weer bijeen zal ko men voor de gewone zitting, die op 19 september begint. De stemmenverhouding over de resolutie een procedurekwestie waarvoor een gewone meerderheid nodig was was 63 voor, waaronder de Verenigde Staten, Rusland en En geland, 26 tegen, waaronder alle der tien Arabische landen, en 27 onthou dingen, waaronder Israël en Frank- Verdoezeld Het tegenstemmen van de Arabi sche landen was een weerspiegeling van hun opvatting dat de verdaging niets anders was dan een poging te verdoezelen, dat de Algemene Verga dering er niet in was geslaagd een succesvolle actie te ondernemen om de spanning in het Nabije Oosten te doen afnemen. Deze afloop van de bijzondere zit ting zien waarnemers als een neder laag voor de Sowjetunie, die had ge vraagd om bijeenroeping van de Vergadering teneinde een veroorde ling van Israël te verkrijgen wegens Het resultaat is zeer bevredigend voor de Verenigde Staten, die zich destijds steeds hebben verzet tegen het houden van een bijzondere zit ting en steeds hebben gesteld dat de kwestie beter in de Veiligheidsraad kon blijven. De Amerikaanse regering over weegt ernstig de wapenleveranties aan de landen in het Nabije Oosten SCHIPHOL „Voor de Arabieren in Aden is het een vorm van heiligschennis om sigaretten uit een vliegtuig te lossen, dat een tussenlanding heeft gemaakt in Tel Aviv," aldus de bemanning van het DC-6 Transavia vliegtuig, dat gisteren na een reis van vijf dagen op Schiphol is teruggekeerd- Het is een avontuurlijke tocht geweest. Het toestel vloog met circa 11.000 kg Engelse sigaretten naar Aden. Tevoren was bepaald, dat de veiligste route door het Nabije Oosten over Israël en dan precies midden over de Rode Zee naar Aden liep. Dinsdagavond kwam de machine er aan en aanvanke lijk was er geen vuiltje aan de lucht Toen er circa 2000 kg was uitgeladen viel het duister in en werd het werk gestaakt. De volgende ochtend werd gezagvoerder A. G.Tangen uit bed gebeld met de mededeling, dat er moeilijkheden waren. Het Arabische personeel was er achter gekomen, dat het toestel een tussenlanding had gemaakt in Tel Aviv en dat deed voor deze mensen de deur dicht. Ze weiger den verder de lading te lossen. Zelfs de koper van de partij sigaretten, de Arabische firma Almein Tobacco Company, liet weten, dat ze er niet aan dacht deze „besmette" lading te accepteren. „Nog sterker", aldus gezagvoerder Tangen, „we kon den geen brandstof meer krijgen. Gelukkig was er nog voldoende om de korte vlucht over de ingang van de Rode zee naar Djiboeti in het op Afrikaanse bodem gelegen Frans Somaliland te maken. En daar vloog de DC-6 woensdagavond met nog circa 80 procent van de lading sigaretten aan boord naar toe, Wie schetst de verbazing van de bemanning toen Tangen donderdagochtend op het vliegveld aldaar werd opgebeld door de directeur van de Almein Tobacco Company, die hen naar Djiboeti bleek te zijn nagevlo gen en een ware metamorfose had ondergaan. Hij bleek op vreemde bodem helemaal niet misselijk te worden van een lading sigaretten, die Israëlische bodem had geroken. „Vermoedelijk zal hij die 8000 kg die we in Djiboeti toch maar hadden uitgeladen opvra gen, ze daar laten staan tot de kwestie is vergeten en ze dan per schip naar Aden brengen", aldus de gezagvoer der. Er was speciaal voor hem een laddertje neergezet, maar prins Claus gaf de voorkeur aan de kortste weg: een sprong van de gasbuis op de grond. De foto werd gisteren genomen bij zijn bezoek aan het Drentse Wijster, waar de Gasunie bezig was met de aanleg van een aardgaspijp leiding. De Prins was op de buis geklommen om het werk van de graafmachine in de geul goed te zien. Later op de dag bezocht de Prins ook de NAM in Scheem- derzwaag, waar een groep pas- putten in aanbouw is en het NAM-controlecentrum in Sappe- meer. te hervatten. De leveranties op beperkte schaal zouden alleen gelden voor Israël en mogelijk Jor danië, als tegenwicht voor de grote Russische wapenleveranties van de afgelopen weken aan Egypte en Syrië. De Iraakse minitser Sjoekri van defensie is ana het hoofd van een mi litaire delegatie naar Moskou ver trokken. President Nasser heeft Amin Ha- med Hoeweidi, tot dusver minister van staat, benoemd tot minister van oorlog. Hij volgt El Bechri op. De Egyptische regering heeft ont kend dat Nasser in een vraaggesprek zou hebben gezegd dat Egypte zich eerder tot in Soedan zou terugtrek ken dan Israël erkennen. Israël heeft VN-secretaris Oe Thant laten weten dat ze in de strijd van de vorige maand zich niet heb ben schuldig gemaakt aan een on menselijk optreden tegen Egyptena- ren. Egypte had Israël hiervan be- TTET IS WEL tragisch, dat de %•- weid loze apartheidsbestrijder Loethoeli nooit gehoor heeft gekre gen bij de Zuidafrikaanse regering om de belangen van zijn volk te be pleiten. Als geen andere tegenstander van de apartheid heeft hij het de rege ring gemakkelijk gemaakt om in broederlijk overleg te komen tot een vreedzaam samenleven van gelijkt rechten genietende blanken, kleur lingen en negers. Zijn volk verloor een groot leider in alle opzichten, de blanke gemeen schap in Zuid-Afrika een tegenstan der die geen haat kende, de mens heid een man die in dat deel van dt wereld waar de spanningen opge kropt liggen, een rustgevende fac tor had kunnen zijn. Weersverwachting Begrijpelijk TNE REACTIE van de burgemeester van Vlieland is wel begrijpelijk. Hij wil geen schietoefeningen meer op het eiland. We zouden ons kunnen voorstellen, dat de luchtmacht, de bezwaren van Vlieland kennende, een verstandiger gebruik van dit schletterrein zou hebben gemaakt. Juist omdat de mo gelijkheden voor het ministerie van defensie al zo klein zijn. Is het nu zo'n onoverkomelijk be zwaar om gedurende het hoogsei zoen andere onderdelen van de ge vechtsopleiding te perfectioneren en het hinderlijke en gevaarlijke schieten en afwerpen van bommen te bewaren tot de rustige negen maanden van het jaar? De opmerking van minister Den Toom, dat de luchtmacht toch ook di rect klaar staat om patiënten van Vlieland naar de vaste wal te vlie gen, is natuurlijk niet ter zake. Vlieland kende zijn plicht ten op zichte van de gemeenschap en stond bij wijze van gunst de luchtmacht toe gebruik te maken van de schiet baan. Het is het goed recht van Vlie land daaraan bepaalde voorwaarden te verbinden. Het is echter te allen tijde de plicht van de luchtmacht in te springen ten nutte van de gemeenschap, zoals het overbrengen van patiënten naar ziekenhuizen wanneer er geen ande re vervoersmogelijkheden zijn. Het militaire apparaat kan deze plicht dankbaar aangrijpen om in vredestijd dienstenverlenend op te Woningwetbouw QM VOOR volgend jaar een ernstig tekort op de Rijksbegroting te vermijden, zullen alle departemen ten de uitgaven zoveel mogelijk moe ten beperken. Bij Volkshuisvesting vergt vooral de woningwetbouw grote bedragen: per jaar twee miljard gulden. Van ver schillende zijden is reeds eerder kri tiek op deze post geleverd. Een aanzienlijk aantal zwaar gesub sidieerde woningen wordt nog steeds toegewezen aan mensen, die beslist geen huursubsidie nodig hebben. Zij zouden ook een premiewoning kun nen financieren. Dit kost de over heid minder geld en beïnvloedt de woningproduktie niet ongunstig. Door de sterk gestegen welvaart zijn de meeste Nederlanders in staat de werkelijke kostprijs voor een wo ning te betalen. Overbodige subsidie op huren is in deze tijd van krapte en noodzakelijke consumptiebeper kingen absurd. Het blijft gewenst voor de minst draagkrachtigen woningwetwonin- gen te bouwen, maar voor een ver mindering van het aantal valt veel te zeggen. Daarentegen zou de overheid de bouw van premiewoningen kunnen verruimen en de aankoop daarvan aantrekkelijker kunnen maken. Na de koelkast, de tv, de wasauto maat en de auto is thans in het kader van de bezitsvorming een eigen wo ning een logisch vervolg. Slechts een gering deel van het be drag dat de overheid bezuinigt op woningwetbouw is nodig om aan koop van premiewoningen aantrek kelijker te maken. De regering bezuinigt op deze wijze en de woningbouw behoeft niet te lijden. Een dergelijk beleid lijkt ons voor 1968 verstandig. DE BILT Er is tijdens het weekeinde een kleine onderbreking van het zomerweer te verwachten. Bij West-Frankrijk is een kleine de pressie aangekomen die wellicht via België naar Duitsland trekt. In de avond en nacht valt er plaatselijk een regenbui waarna de win naar west tot noord draait. Hierdoor wordt zondag iets koele re zeelucht aangevoerd met een tem peratuur van ongeveer 18 graden. Wel zijn er weer opklaringen te verwachten, want via Engeland na dert weer een rug van hogedruk, zodat het gunstige juliweer zich vrij snel zal kunnen herstellen. 23 juli zon op 4.47. zon onder 20.4S; maar >p 22.13. maan onder 6.24. INNSBRUCK Een Belgische autobus met 53 Engelse kinderen is gisteren tijdens de afdaling van de Zirlerberg in Tirol verongelukt. De Belgische chauffeur werd zwaar gewond, tien kinderen liepen lichte ver wondingen op. De bestuurder heeft door tegenwoordigheid van geest een ramp weten te voorkomen. De remmen van zijn bus weigerden. Hij stuurde het gevaarte met een snelheid van 80 kilometer per uur een zijweg in. waar de bus tegen een houtstapel knalde en zwaar werd beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1