REIS NAAR „MARIA'S STERFHUIS" EEN DERDE TESTAMENT? b-Ö GEESTELIJK LEVEN Protestanten en rooms-katholieken bezorgd over initiatief van paus Deense moskee t ma ZATERDAG 22 JÜLI 1967 (Van onze kerkredactie) NOG geen drie maanden na Fatima gaat paus Paulus een nieuwe grote buiten landse Mariabedevaart ondernemen. Nu be treft zijn reis het „sterfhuis van Maria" bij het voormalige Efeze. En weer vragen niet alleen de protestanten, maar ook vele roomskatholieken zich teleurgesteld en be zorgd af, wat de paus toch met dergelijke bezoéken voor heeft. Want het karakter van de „heilige plaats" in Efeze is zo mo gelijk nog dubieuzer, dan dat in Fatima. Wij lezen heel weinig over het verdere leven van Maria in de Bijbel. We komen 1 aar nog tegen in Handelingen 1 en verder is de enige aanwijzing Johannes 19 27, dat Johannes haar na het woord van haar Zoon aan net kruis bij zich in huis genomen heeft. In het begin van de vijfde eeuw blijkt het algemene vast staande traditie in de kerk te zijn, dat zij haar verdere leven in Jeruzalem heeft doorgebracht en daar ook is gestorven. De op gaven variëren van drie tot 22 .""ir, dat zij nog na Pinksteren zou hebben geleefd. Sommigen weten ook te vertellen, dat zij op de Olijfberg zou hebben gewoond en zou zijn begraven in Getsema- ne. In ieder geval werd al aan het eind van de vierde eeuw een basi liek gebouwd op de plaats, die men als haar graf beschouwde, ter vervanging van een oudere grafkerk. Er is geen reden, om aan de kern van deze traditie te twijfe len. Pas in de vijfde eeuw komt de gedachte naar voren, dat de moe der des Heren toch niet zo heel gewoon kan zijn gestorven. In die tij4 ontstaat het epokriefe boekje „Transitus Mariae", dat uitgebreid iiïiicht over het geluk zalig afsterven van Maria en voornamelijk verantwoordelijk is voor de opvatting van Maria's he melvaart. Hij gaf toe, dat Maria's Hemel vaart elke historische grond mist, maar, zo redeneerde hij: op zui ver leerstellige gronden moet dit voorrecht van de moeder Gods worden aanvaard. God kon een voudig onmogelijk het maagde lijke lichaam, waaruit Hijzelf ge vormd was, prijsgeven aan het bederf. Met dit bewijs uit het ongerijm de, in latere eeuwen dagélijk uit gebouwd, doet de Rooms-Katho- lieke Kerk het heden nog, maar is nog in genen dele verklaard, hoe paus Paulus Maria's sterf huis in Efeze gaat zoeken. Dat is een heel ander verhaal. het ongelooflijk moet worden ge acht, dat elke herinnering aan het feit, dat Maria daar huis en graf heeft gehad toen al zou zijn verdwenen. De Dictionnaire d'Archéologie chrétienne et de Liturgie (1932) noemt de theorie, dat in Panagia Kapulü bij Efeze het sterfhuis van Maria gevonden moet wor den. dan ook „ontbloot van elke serieuze historische grond" (XI,2,2027). Perversie We kunnen ons nog voorstel len, dat iemand als paus Paulus hecht aan „heilige plaatsen", al zijn we het eens met wat dr. F. Boerwinkel dezer dagen in De Volkskrant heeft geschreven, dat sinds Jezus tot de Samaritaanse vrouw over de aanbidding noch op de Gerizim, noch te Jeruzalem sorak, „al die vroomheid bij heili ge plaatsen niets te maken heeft met de dienst van de ware God en dat hier alleen sprake is van een afschuwelijke perversie van geloof." Maar onbegrijpelijk is, dat 's pausen Mariaverering blijkbaar zo groot is, dat hij zelfs je reinste kitsch-heilige plaats met zijn tegenwoor digheid gaat vereren. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Drie jaar geleden bezocht de paus i 'n groot aantal „heilige plaatsen" in Palestina. Hier kust hij de „rc lielestrijd" in de hof van Getsêmané. Mystica Fantasie Dit geschrift knoopt aan bij dc traditie, maar fantaseert er da nig omheen. Toen Maria haar ein de voelde naderen, riep de Heili ge Geest de apostelen op, die toen ijlings uit alle delen van de wereld door de lucht na-ir Jeruza lem vlogen. Tijdens de begra fenisprocessie spotte de hogepriester. Pe trus werd boos en tot straf werden de ho gepriester door bo vennatuurlijke macht de armen van het lijf gerukt, die aan de kist hechtten. Op 's mans smeken kreeg hij zijn armen weer terug, waarop hij zich bekeerde enzovoort. Volgens dit boekje zou Maria na haar begrafenis zijn opge wekt en lichamelijk ten hemel zijn opge nomen. Omstreeks 1800 (1774 - 1824) leefde in Westfalen de merkwaar dige Anna Katharina Emmerick, een ongeletterd meisje van boe renafkomst en ekstatische mysti ca. In haar jeugd ontvangt zij reeds de smarten van de doornen kroon, later ook de overige smar ten en als zij 38 j?ar is, worden de wondtekenen van het lijden van Christus zichtbaar. Sindsdien moet zij tot haar dood het bed houden. Sinds Franciscus van Assisi zijn er zo'n vijftig bewezen geval len van stigmatisatie onder rooms-katholieke mystici bekend. Ook in rooms-katholieke kring wordt thans algemeen van de hand gewezen, dat we hier met een wonder te doen hebben, al is een bevredigende parapsycholo gische verklaring nog niet gevon den. In het begin van de-vorige eeuw kon het „wonder", dat Ka- Klemens Brentano haar kennen, romantisch dweper en onstuimig fantast. Hij komt diep onder de indruk van haar, en verlaat haar niet meer. Jaren na de dood van Kathari na gaf hij cft-ie werken uit, die een weergave zouden zijn van haar visioenen. Gebleken is overi gens wel, dat het hooguit een- vrije weergave is. Een van de werken beschrijft het leven van Maria. Aan Katha rina was geopenbaard, hoe Maria de laatste negen of elf jaar van haar leven zou hebben doorge bracht op een heuveltje, onge veer vijftien kilometer van Efeze. zen" door opgravingen te doen en ziedaar: men vond op. de voor geschreven afstand van Efeze een heuveltje en zowaar: daar waren de resten van een huis, dat onbe twistbaar door Maria moets zijn bewoond. Serieus rooms-katholiek onder zoek heeft deze vondst vernieti gend gekraakt: De resten bleken van een klooster te zijn geweest. Gesteld, dat de traditie juist is en Johannes is op het laatst van zijn leven „bisschop" van Efeze geweest, dan is hij zeker ouder dan tachtig jaar geweest en Ma ria zou geen 63, maar honderd moeten zijn geweest. Bovendien zou het welhaast uitgesloten zijn, dat de oude bisschop vijftien kilo meter van zijn gemeente ging resideren. Tenslotte strijdt het met de tra ditie van de hele kerk. Oude schriivers lichten "ons zo gedetail leerd in over bijvoorbeeld de ..heilige plaatsen" van Efeze, dat Dit is de eerste moskee in Denemarken. Hij staat in een buitenwijk van Kopenhagen. Mohammedanen die in Denemarken-wonen, hebben dit moderne bouwwerk gemaakt. iiililiiiiliilliliiiiilillillllliiini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sceptisch Het verhaal was zo fantastisch, dat met name de westerse kerk tot diep in de Middeleeuwen scep tisch bleef ten aan zien van Maria's hemelvaart. Pas een anonymus in de twaalfde eeuw, die zijn werk gemaks halve onder de naam van Augus- tinus uitgaf (een bekend trucje Z° stelden zich de Middeleeuw uit Oudheid en Middeleeuwen: I men noemt de man nu voor het gemak maar de pseudo-Augusti de dood van Maria voor. De twaalf apostelen staan om haar heen. fan srfir.prrï'Erssi.Td. - woord. tharina was overkomen, nog gro te opschudding verwekken. Katharina bezat ook de gave van de helderziendheid, kon zie ken genezen, kon het soms dagen lang zonder eten of drinken stel len en had ook vreemde visioe- Johannes zou daar een kopie van Maria's huis in Nazareth hebben laten bouwen en daar zou ze zijn gestorven, 63 jaar oud. Natuurlijk had deze zieneres haar groepje toegewijde bewonde raars. Zij gingen de historische waarde van de visoenen „bewij- nen. In haar ekstasen meende zij merkwaardige bijzonderheden te zien uit het leven en lijden van Christus en van Maria. In de laatste jaren van haar leven leert de bekende dichter Het hoeft geen aanmatiging te zijn als een litera tor dit boek van de Amerikaanse theoloog Altizer be spreekt. Weliswaar noemt de auteur het een theolo gisch tractaat (blz, 24), maar tevens is het een ge loofsbelijdenis. Op de achterkant van het boek staat dan ook duidelijk: „In Radicale theologie en de dood van God verzamelde Altizer zijn essays rond de „god is dood"-theologie; in dit nieuwe boek legt hij zijn geloofsbelijdenis af." Nu zegt Altizer (op blz. 15) „dat het meest authentiek menselijke een geloofsuiting is". Zijn boek verbreekt het kader van een vakweten- schappelijk geschrift en richt zich tot de christenheid, alsook tot alle eerlijke atheïsten. de christelijke visie van Pau lus en Johannes aan de ande re kant; wij leven nu in het derde en laatste tijdperk van de Geest: in onze tijd zal een nieuwe openbaring plaatsvin den en deze nieuwe openba ring zal even sterk van het Nieuwe Testament verschillen als dit Nieuwe Testament zelf van het Oude Testament (blz. 25). Denker Daarbij komt dat Altizer zich ziet als de vierde in „een profetische gemeenschap" (blz. 172). die in de negen tiende eeuw haar aanvang heeft genomen met de Engelse dichter, tekenaar en grafisch dichter, tekenaar en grafisch kunstenaar William Blake (1757 - 1827), de wijsgeer Georg Friedrich Wilhelm Heeel (17701831 en de filosoof- dichter Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900). Zijn werk staat dus aan de driesprong van theologie, spe culatieve filosofie, en dichter lijke verbeelding met een pro fetische inslag. De theoloog Altizer verraadt zich hierdoor, dat hij vasthoudt aan de historische Jezus als de incarnatie van God. die aan het kruis gestor ven is. De Hegeliaan komt uit in zijn opvatting dat God een zich ontwikkelend dialectisch proces is. God heeft zich vol gens Altizer in Jezus ontdaan van zijn transcendentie. ,,De incarnatie moet men zien als een actief proces, dat nog steeds voortgaat en in ont wikkeling is" (blz. 39). „Alleen in de reële en contingente geschiedkundige processen wordt de Geest volledig vlees" (blz. 45). „Tenslotte is de incar natie alleen werkelijk en volle dig reëel als het de dood be werkt van het oorspronkelijk heilige, de dood van God zelf" (blz. 56). In en met Jezus aan het kruis is God gestorven. Daarom zegt Altizer het Blake na: God is Jezus, en niet: Je zus is God. De dichterlijke verbeelding met profetische inslag komt in Altizers boek uit door zijn steunen op de visionaire geschriften van Blake, die overigens wel eens „een groot dichter, maar een kleine pro feet" is genoemd. Verwant Altizer maakt tussen profeet en dichter bij Blake geen on derscheid. Hij voelt zich volle dig aan hem verwant, evenals aan Nietzsche. Hegel. Blake en Nietzsche zijn voor hem de eerste radicale christenen. In hun gezelschap postuleert Alti zer de „radicale christen", die in zijn boek voortdurend aan het woord is en bijna zin voor zin eenzelfde gedachte er inha- mert: de radicale christen is een revolutionair (blz. 23): hij gelooft niet in de mogelijk heid dat wij kunnen terugke ken tot het woord of de persoon van de oorspronke lijke Jezus van Nazareth (blz. 23). Kloof Het is duidelijk dat hier geen theologie wordt bedre ven in de gebruikelijke en vakwetenschappelijk beperkte zin van het woord. Dat Alti zers boek niet de vorm heeft aangenomen van profetische vizioenen zoals bij Blake en Zarathustra. ligt nu eenmaal hieraan dat hij geen dichter is. maar een wetenschappelijk geschoold denker. Altizer moet zijn kracht zoe ken minder in de dichterlijke verbeelding, dan in het radica le betoog. Achter zijn hame rende volzinnen proeft men de hartstocht van een moeizaam tot klaarheid gebrachte over tuiging en het tragische ac cent van iefhand die weet dat hij met zijn atheïstische theo logie een groot risico loopt. Vervreemding Altizer leeft onder de ver pletterende indruk van de ..schemering van het christen dom" (blz. 116). de totale ver vreemding bij de moderne mens van de overgeleverde theologieën en de geïnstitueer de kerken. Die secularisatie moet een zin hebben. Altizer meent deze zin te hebben ont dekt. Hij is in de nieuwe, radi cale, profetische gemeenschap de theoloog, die eenzelfde boodschap brengt als zijn voor gangers Blake, Hegel en Nietzsche, maar ditmaal in de vorm van een theologisch trac taat. „God zelf is achtergelaten en ontledigd door de incarna tie" (blz. 73); „Jezus is nu de universele mensheid" (blz. 58). En dan doet Altizer op blz. 123 de centrale uitspraak: „In plaats van het lege en ongewortelde bestaan van de moderne mens te beschouwen als gevolg van geloofsverlies, aanvaardt de radicale christen de geestelijke leegheid van on ze tijd als de historische ver werkelijking van Gods zelfver nietiging, en ondanks de angst en de verschrikking die inhe rent zijn aan zulk een situatie van de mensheid, kan de radi cale christen zelfs deze duister nis begroeten als een nog vol lediger belichaming en vervul ling van het oorspronkelijke Hjden van ChrL tus. Daarom beweert het radica le geloof dat onze moderne si tuatie een ontplooiing is van het lichaam van Christus, een proces waarin de zelfnntledi- ging van God overgaat in de volheid van de geschiedenis." Het is natuurlijk niet moge lijk de inhoud van dit boek in een beperkt aantal volzinnen en met enkele citaten weer te geven. Evenmin als het moge lijk is binnen het kader van Naar aanleiding van Thomas J. Altizer Het evangelie van Cods dood, een uitgave van Ambopaperbacks. Utrecht, 178 blz., 9,75. een kranteartikel een kri tiek te leveren, die aan het boek recht doet. Als leek voelt men de zwakke plekken, maar evengoed merkt men dat dit werk met hartebloed is geschreven. Een opvatting ra dicaal ten einde denken werkt altijd verhelderend. Dit boek wil een radicale afrekening zijn met alles wat naar transcendentie zweemt. Omkering „Een werkelijk hedendaagse Christus kan niet volledig bij ons tegenwoordig komen ten zij wii zelf e*>stnrven zijn aan iedere schaduw en ieder kleinste onderdeeltje van zijn transcendente beeld" (blz 153). Ik zie het als de radicale er. consequente uitwerking van een theologie die Opstanding en Hemelvaart ontkent. De Va der vernietigt zich tot Zoon de mensgeworden Zoon vernie tigt zich aan het kruis tot we reld Het Oude Testamen slaat om in het Nieuwe, en het Nieuwe Testament op zijn beurt slaat om in wat ik nu Nieuwe ogen Het zou wel erg goedkoop zijn hier te spreken van „een wijsheid dezer wereld die dwaasheid is bij God". Die uitspraak is wel waar, maar het past ons niet ons hiermee van de zaak af te maken. De orthodoxie is altijd sterker ge weest in het signaleren en ver oordelen van ketterijen, dan dat ze zichzelf op het spel heeft gezet om de waarheid Gods voor vandaag tc actua liseren. Het biina wanhopige ia-zeg gen in dit boek tegen de secu larisatie trilt in de aandachti ge lezer na Deze man wil alle overgeleverde geloofsbezit prijsgeven om maar als christen midden in deze tijd te staan. Zijn boek spaart een ruimte uit, waarbinnen wij 1 Corinthe 15 met nieuwe ogen lezen. Het medicijn voor het horizontalistisch lijden van de ze tijd ligt alleen in het uiter mate verhoogd zijn van de verrezen Heer DR C RIJNSDORP Engel Angel ABAtE/V £T£N EVEN N v. W MOBJ-BN MAAR cHMSreHtN vah os DAAD zt/ n' bejkaudbn Hblpbn

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10