VERLIESPOST NOG GROTER HOE RIJK ZIJN WIJ? DEN HAAG De posterijen zijn duidelijk in een structurele verliessituatie ge' raakt (vorig jaar bijn 70 miljoen tegen 52 miljoen in 1965). Vooral de personeelslasten, die 75 procent van het totaal vormen, drukken steeds zwaarder op deze tak van de PTT. Minder service of tarieven omhoog Een derde van de bevolking heeft twee derden van het inkomen Roemenië niet meer achter een gordijn Skiffeur Wienese wees Droog duidelijk terug 9 VRTJDAG21JULM%J Het exploitatie-verlies van de PTT bedroeg vorig jaar 43 miljoen. Dat toch een positief bedrijfsresultaat uit de bus kwam, is te danken aan de opbrengst van de rente, die 24 miljoen hoger was dan in 1965 (bijna 90 miljoen). De jaren dat op de tele foondienst veel winst werd gemaakt, schijnen voorbij te zijn. De winst daalde met dertig miljoen gulden tot bijna vier miljoen. Er werden 215.000 nieuwe aansluitin gen aangebracht en toch bleef de wachtlijst vrijwel constant (155.000). De PTT kan deze lasten echter niet verminderen zonder dras tische reorganisaties, die onvermijdelijk meebrengen een beper king in de dienstverlening. Het gaat hier om een keuze: wil het Nederlandse volk het bestaande dienstbetoon volledig gehand haafd zien, dan zal men dit in de tarieven terugvinden. Het verlies van de posterijen moet, zo staat in het jaarver slag van de PTT over 1966, voor precies de helft (ƒ35 miljoen) worden toegeschreven aan de verzending van de nieuwsbla den. Op de tariefsverhoging voor deze bladen werd vorig jaar scherpe kritiek geleverd. Men moet echter volgens de PTT-directie bedenken dat de instel ling van een zeer laag nieuwsbladta rief stamt uit de vorige eeuw, toen de posterijen nog een dienstonderdeel van het ministerie van financiën vormden. Toen lag het voor de hand dat de nieuwsvoorziening door mid del van een verlaagd port werd gefi nancierd. DIEPTEPUNT Het totale exploitatie-verlies van de PTT heeft vorig jaar een naoor logs dieptepunt bereikt. Het verlies steeg van 8 miljoen gulden in 1965 tot 43,6 miljoen in 1966. De rente-op brengst heeft dit verlies echter op nieuw omgezet in een positief be drijfsresultaat van ƒ45,5 miljoen (in 1965 was dat nog 56,5 miljoen). Behalve de postdienst was ook de Draadomroep weer een zorgenkind, want het exploitatie-verlies kwam van 2,3 op 2,9 miljoen. Was de telefoondienst tot voor kort een sector waarin veel winst kon wor den gemaakt (ƒ35,4 miljoen in 1965), vorig jaar kon zij net het hoofd bo ven water houden met een voordelig saldo van 3,8 miljoen. Daartegenover staat een sterke stij ging van de winst bij de postcheque- en girodienst: van ƒ10,1 naar 22,7 miljoen. De telegraafdienst bracht met 2,7 miljoen ruim anderhalf mil joen meer op. RENTE Dat de PTT vorig jaar nog ver „boven de rode streep" uitkwam, is te danken aan het sterk toegenomen verschil tussen de ingecalculeerde en de betaalde rente. In 1965 bedroeg dit verschil bijna ƒ49 miljoen tegen vo rig jaar ruim ƒ66 miljoen. De rente uit belegde reserves steeg van 17,3 tot ƒ23,7 miljoen. Dat is tezamen een meer-opbrengst van ruim 24 mil joen. De lasten van het bedrijf stegen met 15 procent (door stijging loon kosten ƒ99 miljoen, stijging rente voet ƒ22 miljoen, prijsstijging van bedrijfsmiddelen 15 miljoen). De to tale invloed van de loon- en prijsstij gingen wordt becijferd op rond ƒ155 miljoen. Aan de andere kant kwam er bijna 13 procent meer in het laatje dan in 1965: ƒ60 miljoen door de invloed van de tariefsverhogingen en 105 miljoen door de groei van het bedrijf. De totale baten bedroegen ƒ1,45 mil jard KRITIEK De PTT-directie betreurt het dat zij voor het uitstippelen van een be leid op langere termijn steeds met de onzekere factor van de bijdrage uit 's Rijks schatkist moet rekening hou den. De bijdragen van het Rijk wor- Postauto beroofd: buit 450.000 gld. LONDEN Zes gemaskérde man nen hebben donderdag in het Noord westen van Londen een postauto be roofd. Zij maakten zich uit de voeten met geldstukken en bankbiljetten tot een gezamenlijke waarde van 450.000 gulden. Een beambte, die een klap met een knuppel kreeg, is in een ziekenhuis opgenomen. HOOGEVEEN Gisteren is de 26-jarige H. G. J. Dijkman uit Castri- cum ter hoogte van het buurtschap Nijstad bij Hoogeveen verdronken in de Hoogeveensevaart. Met een colle ga was hij in een bootje bezig een verzwaarde kabel op te vissen. Ter wijl zijn collega even afwezig was is vermoedelijk het bootje omgeslagen waarbij hij in het water terecht kwam en verdronk. den echter overwegend bepaald door de middelen die de PTT daartoe zelf beschikbaar stelt (de winstuitkering aan het Rijk en de toevoegingen aan de bij het Rijk belegde reserves). Bo vendien stelt het Rijk een bedrag beschikbaar uit de algemene midde len. De directie wijst de kritiek op de overheid dat zij ten aanzien van de PTT met twee maten meet, van de hand. Het grootste deel van de winst die de PTT aan het Rijk afdraagt (toevoeging aan de reserves) wordt vrijwel onmiddellijk aangewend voor uitbreiding van het bedrijf. De opvatting dat het bedrijf in plaats van over te gaan tot tariefsver hoging voor de financiering van zijn uitbreidingen eerder een beroep moet doen op zijn reserves is dus niet juist, want dit zou neerkomen op het tweemaal aanwenden van hetzelfde geld. TELEFOON De wachtlijst voor een telefoon aansluiting werd in 1966 weinig lan ger (ongeveer 155.000). Zeer velen trokken hun aanvrage in vanwege de tariefsverhoging. Er werden vorig jaar ruim 215.000 nieuwe aansluitin gen aangebracht, terwijl er niet min der dan ruim 100.000 moesten worden geliquideerd. Er is in 1966 een opmerkelijk groot aantal storingen in interlokale tele foonkabels opgetreden als gevolg van werkzaamheden met graafmachines. De PTT heeft deze zaak in onder zoek. GIRODIENST De postcheque- en girodienst noemt de PTT-directie „kerngezond". Dit komt ten dele door de automatise ring, waardoor enerzijds de ar beidskosten daalden en aan de ande re kant het aantal rekeninghouders toenam (van 900.000 in 1963 tot 1.270.000 in 1966). Alleen vorig jaar steeg het aantal al met achttien pro cent. Zonder automatisering zouden in deze tak 7.000 man nodig zijn. Nu wordt hetzelfde werk verricht door 3.900 man. Ook zou zonder de automa tisering de rekeningenstop „een eeu wig karakter" hebben behouden, al dus de PTT-directie. karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. Luitenant-generaal F. van de Veen, de bevelhebber van de landstrijdkrachten, heeft don derdag in de Julianakazerne in Den Haag onderscheidingen uit gereikt aan zeventien militairen en negen burgers, die grote dap perheid en doortastendheid toon den bij de ontploffing op het munitieschip in Utrecht op 12 juni jl. Op de foto: sergeant J. A. W. M. Groeneveld (links) en de heer A. Bijl (rechts) met It.-gen. Van der Veen. Sergeant Groene veld had op de rampdag de lei ding over het laden van de munitie. WARSCHAU In Warschau zijn gisteren negen leidinggevende personen van een aantal restaurants in de Poolse hoofdstad tot gevangenis straffen variërend van één tot acht jaar veroordeeld wegens zwendelprak- tijken, waarvan, voornamelijk de gasten de dupe waren. DEN HAAG Het bezoek van de Roemeense premier Maurer en zijn minister van bui tenlandse zaken Manescu aan ons land heeft opvallend posi tieve resultaten gehaden. Tij dens de onderhandelingen heeft de Roemeense delegatie meer punten van overeenkomst ont dekt dan zij mogelijk had ge acht. Nederland en Roemenië hebben twee nieuwe overeenkomsten ge- sloten. De ene betreft de industrie en de technische samenwerking en het andere akkoord regelt de agra rische belangen. Een overeenkomst over het wegtransport ligt nog in het verschiet. Opgelucht (Door onze economische medewerker) HET Centraal bureau voor de statistiek heeft weer een schat van gegevens gepubliceerd: over het nationale inkomen, over de inkomensverdeling en over de vermogensverdeling. Die cijfers zijn weliswaar niet van de laatste dag, maar zij geven desondanks een uitstekende indruk van wat wij verdienen en hoe rijk wij zijn geworden. Het nationale inkomen die op telsom van alle salarissen, lonen, winsten (al of niet uitgekeerd), di videnden, renten, huren, pachten was in 1966 gestegen tot ƒ61.400 miljoen. Hiervan namen de lonen en sala rissen ƒ33.980 miljoen voor hun re kening -(55 pet.), de sociale lasten ƒ6.730 miljoen (11 pet.) en de overi ge inkomens f 20.690 miljoen (34 pet.). In 1958 was dat nationale in komen nog 29.560 miljoen, zodat het in acht jaar iets meer dan twee maal zo groot is geworden. Opvallend is bovendien dat het aandeel van de lonen en salarissen in het totale nationale inkomen in 1958 nog 50 pet. was. De lonen en sa larissen als totale groep zijn dus sterker gestegen dan de overige in komens (in 1958 nog 42 pet.). Die verdubbeling van het natio nale inkomen is niet helemaal wer kelijkheid. De prijsstijging heeft er ook aan meegeholpen. Het Centraal bureau voor de statistiek heeft voor ons uitgerekend hoeveel de stijging in werkelijkheid was, dus met uit sluiting van de prijsstijging. Daartoe heeft dit bureau het nationale inko men voor alle jaren van 1958 tot en met 1966 omgerekend in guldens van 1963, dus in guldens met dezelfde koopkracht. Wij krijgen dan een reële stijging van ƒ37.200 miljoen in 1958 tot 56.460 miljoen in 1966. In 1966 was het nationale inkomen dus VA maal zo groot als in 1958 en niet tweemaal. VERDELING Hoe zijn nu die inkomens ver deeld? Jammer genoeg zijn die cij fers alleen nog voor 1963 bekend. Het zijn cijfers die gebaseerd zijn op miljoen, hetgeen genoten werd door 5.285.500 mensen. Dat komt gemid deld neer op een kleine 7000. In 1960 was dit gemiddelde bijna 5.800. Zoals bij elk gemiddelde zijn er nogal wat afwijkingen naar boven en naar beneden. Zo had 64 pet. van alle inkomenstrekkers in 1963 een inkomen dat beneden de 7000 lag. En om nog iets duidelijker te zijn: 23% had een inkomen tot 3000 18% van 3000 tot 5000 22%% van 5000 tot 7000 Dat houdt dus ook in dat 36 pet. van de inkomenstrekkers een in komen van 7000 of meer had. En wel: 21% van 7000 tot 10.U00 11% van 10.000 tot 20.000 3% van 20.000 tot 50.000 1 van 50.000 of meer. Die 1 pet. (afgerond; in werke lijkheid iets meer dan een half pro cent) komt dan altijd nog neer op bijna 30.000 inkomenstrekkers. Als wij nog even de grens bij bijna ƒ7000 houden. De 64 pet. van de inkomenstrekkers had 34 pet. van het belastbare inkomen. Omgekeerd had de 36 pet. van de belastingplich tigen 66 pet. van het totale inkomen. Als wij naar de verdeling per pro vincie kijken, komen er ook nogal wat verschillen tevoorschijn. Het al gemeen gemiddelde inkomen per be lastingplichtige was in 1963 precies ƒ6.861. Op Utrecht, Noord- en Zuid- Holland na liggen alle provincies on der dat gemiddelde. Drenthe komt er met 6.035 het slechts van af. Noord holland zit met 7.356 het hoogst. VERMOGENS En thans de rijkaards. Daarmede bedoelen wij dan de verdeling van de vermogens van meer dan ƒ50.000 in 1964. Het totale vermogen van 318.500 aangeslagenen bedroeg iets meer dan 57 miljard. Dat komt neer op 179.000 per belastingplich tige. Ook hier zijn er duidelijke afwij kingen van het gemiddelde van 179.000. Zo had: 51 een vermogen van 50.000 tot 100.000 30 van 100.000 tot 200.000 8 van 200.000 tot 300.000 6 van 300.000 tot 500.000 5 van 500.000 of meer. Die 5 pet. betekent iets meer dan 16.000 belastingplichtigen. Daarvan zijn er 5.500 echte miljonairs die met elkaar goed 12 miljard bezitten. Gemiddeld per miljonair is dat dus bijna ƒ2,2 miljoen. Wij zijn er in vermogen ook be hoorlijk op vooruitgegaan. Bedroeg in 1964 het totale vermogen van 50.000 of meer reeds f 57 miljard, in 1960 was dat bijna ƒ43 miljard voor 245.000 mensen. Dat komt uit op bijna 175.000 per rijkaard. Het gemiddelde is dus maar weinig ge stegen; het totale vermogen en het aantal vermogensbezitters is daaren tegen behoorlijk geklommen. Ook hier speelt de prijsstijging een niet te onderschatten rol. ARM DRENTHE Waar wonen nu die rijke mensen? Het gemiddelde voor Nederland was zoals gezegd f 179.000. Drenthe komt dan weer het slechtst voor den dag met bijna 120.000 en Noordholland het beste met byna ƒ216.000. Daar tussen in vinden wy: Groningen Frieseland Overijssel Gelderland Utrecht Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg met 171.000 met 129.000 met 153.000 met 163.000 met ƒ204.000 met ƒ209.000 met 139.000 met 159.000 met 142.000 Merkwaardig zijn ook de verschil len per stad. Het gemiddelde vermo gen per belastingplichtige was bijv. in Amsterdam 239.000, in Apeldoorn ƒ174.000, in Breda 197.000, in En- sohede 239.000, in Groningen 195.000, in Hilversum 269.000 en in Tilburg 218.000. Belangrijke akkoorden Tijdens een diner in de Haagse Wittebrug, door de Roemeense re gering aan de Nederlandse ministers aangeboden, kenschetste premier De Jong het bezoek als volgt: We zijn als het ware getuige ge weest vna het oplichten van een gordijn, waardoor het mogelijk wordt, dat na jaren van terughou dendheid twee landen uit het zuid oosten en het noordwesten van Eu ropa, elkaar de hand hebben ge reikt. En dat zonder de politieke verschillen te verdoezelen. Men moet de mogelijkheden niet onderschat ten die naties als de onze hebben op het Europese- zo niet wereldschaak bord. Die mogelijkheden zijn zeer reëel. Premier Maurer antwoordde met woorden van gelijke strekking: de gedachtenwiseling over de interna tionale vraagstukken hebben scherp de bezorgdheid doen uitkomen van de twee regeringen over de haarden van spanningen, die de wereldvrede in gevaar kunnen brengen. Beide landen zijn er van overtuigd, dat al les in bet werk moet worden gesteld om de vrede veilig te stellen. Een belangrijk gevolg van het Roemeense bezoek is nog de mil joenenorder, die de VMF kan af sluiten voor investeringen in Roe menië. Minister Udink pleit voor meer ontwikkelingshulp (Vervolg van pag. 1) Nu zullen er natuurlijk maatrege len moeten worden genomen om tot beperking van de bevolkingsaanwas te komen en anderzijds moet de voedselproduktie worden opgevoerd. De OESO-voorzitter, Williard Thorp, heeft voorgesteld dit laatste te be werkstelligen door opvoering van de kunstmestproduktie in de ontwikke lingslanden. Hij deed een beroep op het particuliere bedrijfsleven speciaal te investeren in de kunstmestproduk tie van die landen. Hij koppelde er een interessant voorstel aan vast: daartoe zou een garantiefonds moeten worden ge creëerd voor dit soort produkten. Het fonds van de "Europese monetaire as sociatie zou daarvoor moeten worden gebruikt. Bijdr age Voorzitter Thorp zei dat dc geza menlijke bijdrage van de OESO-Ian- den in het afgelopen jaar slechts met 3.8 procent is toegenomen tegen in 1965 met 5,9 procent. De VS, Frank rijk, West-Duitsland en Engeland hebben vorig jaar samen 84 procent van de ontwikkelingshulp geleverd. Het bedrag dat zij beschikbaar stel den was echter kleiner dan drie jaar geleden. De kleinere donorlanden (Oostenrijk, Canada, Denemarken, Ja pan, Zweden en Nederland) hebben hun ontwikkelingshulp in drie jaar meer dan verdubbeld! Omdat bepaalde ontwikkelingslan den door de omvang van hun buiten landse schuld niet in staat zijn aan hun betalingsverplichtingen te vol doen moeten volgens de heer Thorp de voorwaarden van de ontwikke lingshulp gunstiger worden. Het is ge wenst dat er regionale ontwikkelings instituten tot stand komen in over eenstemming met de wens van de ontwikkelingslanden om zichzelf te helpen. Het particuliere bedrijfsleven moet meer verbeeldingskracht tonen bij het overwegen van de mogelijkheden voor investeringen in de particuliere sector. Aangetoond moet worden dat de middelen van overheid en particu lieren elkaar in de hulpprogramma's kunnen aanvullen. Men moet niet bang zijn voor samenvoeging van de overheidsmiddelen en de particuliere investeringen waar dat mogelijk is, aldus Thorp. DEN HAAG De uitslagen van de donderdag voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde wedstrijden luiden: Hoofdklas: HZPC Meeuwen 13, Eerste klas: DAW Nereus 99. oude... of jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen Nationale roeikampioenschappen AMSTERDAM Jan Wiene se knipoogde naar zijn suppor ters. Het stond overduidelijk op zijn gezicht te lezen, het was ge lukt. De Amstelskiffeur mocht dan in twee van de vier races tegen Harry Droog de zege in dit seizoen aan de Delftenaar hebben moeten laten, in de be slissende „finale" van de Ne derlandse kampioenschappen op de Amsterdamse Bosbaan zege vierde de blonde krachtsculler met grote overmacht. Harry Droog, toch waarlijk een begrip in internationale roei- kringen, verloor niet alleen, hij werd gedeclasseerd. Vier volle leng ten bedroeg het verschil toen de finish werd gepaseerd. Zelfs de tweede plaats ontging de ontredderde Delftenaar, die Stok vis moest laten passeren. Droogs il lusie, dat hij de Nederlandse verte genwoordiger in het skiffnummer van de Europese kampioenschappen te Vichy zou worden, was wreed verstoord. Mogelijk kan hij van daag, door een overwinning in de dubbelscull, zijn reis naar de Fran se badplaats nog veilig stellen. pioenschappen duidelijk de „avond der verrassingen". Kort tevoren had de vier met stuurman van Laga de zeker in nationale wedstrijden on verslaanbaar geachte ploeg van Tri ton geklopt. Een lengte voor Triton ging de Laga-vier, waarvan de suc cesvolle twee Van Nes-Suselbeek deel uitmaakt, over de aankomstlyn. Bij de dames ging ook nu liet skiffnummer alleen tussen de skif- feuses van de Delftse sport: Truus Bauer en Toos van der Ende. Met wisselend succes hebben de beide clubgenotes steeds hun races ge roeid. Ook ditmaal bedroeg het ver schil in het zicht van de finish nau welijks een tafje. Vertwijfeld poog de Truus Bauer gelijk te komen met haar rivale. Het lukte niet. Ze had te veel van haar zenuwen geëist. Een vuile klap maakte haar kansloos. Het was een slot, dat nauwelijks uit kon blij ven in deze race, waarin Truus Bauer noch Toos van der Ende zich een slotprijs waardig toonde. UITSLAGEN De uitslagen luiden: Heren: lichte acht: 1. en Nederlands kamp Skadl 6.16.6 (walk over): Vier met stuurman: 1. I.aga (Van Nes Suelbeek. v.d. Want. Lambrechtsen. Renders 6.30.3. 2. Trtlon 6.32.3. 3. Nereus \mstel» 7.16.6. (DDS) 3.54.9, 2. Truus Bauer (DDS) 3.37.2, 1. mej. Poelenije (Gouda) 3.58.6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9