Jan Janssen: groene trui geen troostprijs Herstel Oranje tweede bergrit Eis van zes jaar voor jongen die oom doodde AJAX ÉN REAL WERDEN HET NIET EENS Uitslagen van Grote Tour TELEURSTELLENDE BERGETAPPE IN TOUR Agressieve Donner won verdiend van Hans Ree Een ton voor de oecumenische bijbel Simpson begraven in Harwortb PRACHTIGE TWEEDE PLAATS ROEKELOZE DEN HERTOG Eén uitvaller in Apeldoorn m WOENSDAG 19 JULI 1967; Officier verdachte een tragische figuur I ARNHEM De officier van justiti® bij de Arnhemse recht bank mr. J. Corsten eiste giste ren zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelij- k3 terbeschikkingstelling tegen de 20-jarige metaalbewerker W. J. G. uit Doornenburg, die er van wordt verdacht in de avond van da 11e december zijn oom, de 62-Jarige groenteman Derk Jan Peters met een mes van het leven te hebben beroofd. G„ die niet met zijn ouders 'con o' chieten, belandde in 'net laborhuis voor thuislozen van de Nijmeegse ge zinsvoogdij waar hij zich niet thuisvoelde. Hij wilde in het westen van het. land een baan zoeken, maar xeld had hij niet. Ten einde raad klopte de metaalbewerker aan bij zijn oom Derk te Nijmegen, maar deze had geen belangstelling voor zijn problemen. Er volgde een ruzie die eindigde in d<* gewelddadige dood van de oom. Vier iteken bracht G. hem toe met een mes, dat tevoren door hem.was gemaakt. Het was niet van bijzonde- Smal le n broek staatsraad (Van i parlementsredactie) DEN HAAG De anti-revolutio naire oud-minis- .ter J. Smallen- broek is met in gang van 1 sep tember benoemd tot lid van de ;Raad van State. 'Eén desbetref fend Koninklijk besluit is giste ren in het Staats blad verschenen. De heer Smallen- broek volgt als zodanig wijlen J. Smallenbroek mr. J. Algera op. Vorige week heeft het kabinet in zijn vergadering de oud-minister ter benoeming voorgedragen. De heer Smallenbroek is 58 jaar. Vóór de oorlog was hij o.m. belasting inspecteur en wethouder van Elburg. 'Hij speelde een belangrijke rol in het verzet. Na de oorlog maakte hij deel uit van het noodparlement. Jaren lang was hij voorzitter van de Stich ting 19401945 en lid van de Gede puteerde Staten van Drente. Van 1956 tot 1965 had hij voor de ARP zitting in de Tweede Kamér (vanaf 1964 als voorzitter van dé a.r.-fractie). In 1965 volgde zijn benoeming tot minister van binnenlandse zaken in het kabinet-Cals. Eind augustus vorig jaar legde hij dit ambt neer in ver band met een aanrijding. Tegelijk met de heer Smallenbroek is de Groningse hoogleraar prof. mr. J. H. Beekhuis tot staatsraad be noemd. Prof. Beekhuis (liberaal) vervult de laatste extra plaats die beschikbaar werd door de uitbreiding van de raad. re kwaliteit en brak in twee stukken. Patholoog-anatoom dr. Zeldenrust vond deze stukken tijdens zijn sectie in 'net lichaam van het slachtoffer. Noodweer De metaalbewerker verdedigde zich met een beroep op noodweer. Maar volgens de politie zou G. zijn oom van achteren hebben aangeval len en de eerste steek in het achter hoofd hebben toegebracht. De officier wees G.'s beroep op noodweer van de hand met het argu ment dat de groenteman geen motie ven had om de neef naar het leven te staan. G. vertrok tenslotte met mede neming van een portefeuille inhou dende 200. Mr. Corsten wilde bij zijn eis reke ning houden met de trieste omstan digheden van verdachte. Hij is de dupe van ernstige narigheden in zijn familie. Hij groeide op tot een verbit terde jongen, meende de officier. Wat hij echter heeft gedaan is een on menselijke en gruwelijke misdaad, maar het is ook duidelijk dat hij ernstig is gestoord. Bij het bepalen van de strafmaat wilde mr- Corsten zich baseren op verminderde toereke ningsvatbaarheid van verdachte, in wezen een tragische figuur. G.'s raadsman, mr. J. J. M. Terheg gen meende dat mishandeling de dood ten gevolge hebbend eerder in aanmerking zou komen voor een be oordeling dan doodslag, zoals de offi cier had geformuleerd. Opzet tot ple gen van doodslag is volgens pleiter niet aannemelijk. Hij vroeg een ge vangenisstraf die de helft zou moeten bedragen van hetgeen de officier eiste. Zijn cliënt heeft getoond te wil len afrekenen met het verleden. Hij studeert en hij ziet in dat hij steun behoeft, aldus de raadsman. (Van een onzer sportredacteuren) AMSTERDAM Zoals al werd verwacht, hebben Ajax en Real Ma drid geen overeenstemming kunnen bereiken over de data voor de wedstrijden tussen beide clubs voor de eerste ronde van de Europa-c up. De FIFA (Europese Voetbalunie) had de voorkeur uitgesproken voor 20 sep tember en 4 oktober, maar op de laatste datum wordt in Kopenhagen de interland Denemarken Neder land gespeeld, zodat deze regeling Ajax niet gelegen kwam. De Madrilenen stelden toen voor 20 september en 11 oktober, maar Rinus Michels, Ajax trainer, vond dit com promis onaanvaardbaar. Drie weken tussen twee wedstrijden was volgens hem een te lange periode. Tevoren had Real een voorstel van Ajax verworpen om op 27 september en 11 oktober te spelen, want dat kwam de Spanjaarden weer niet gele gen. Uiteindelijk zal de FIFA nu moe ten beslissen op welke data zal wor den gespeeld. Overigens zullen de toeschouwers voor deze attractieve wedstrijd tegen de roemruchte Spaanse club veel geld op tafel moeten leggen. Het Ajax-bestuur heeft namelijk besloten de toegangsprijzen drastisch te verho gen. Voor een plaatsje op de ere- of marathontribune zal men 25 gulden moeten neertellen. De bruto-recette van Ajax Real Madrid zal nu zo'n acht ton bedragen. Nieuwe tekst voor ,.Onze Vader" CINCINNATI (VS) De generale i synode van de Verenigde Kerk van Christus in de VS heeft een moderne versie van het Onze Vader goedge- i keurd. Hierin is niet alleen verouderde I taal door woorden uit de huidige gangstaai vervangen. Het „geef ons heden ons dagelijks j brood" is gewijzigd in „geef ons heden j het voedsel, dat wij nodig hebben" en I het „vergeef ons onze schulden" is I „vergeef ons onze zonden" geworden. De Verenigde. Kerk van Christus telt ongeveer 7000 gemeenten. Ze ontstond i tien jaar geleden uit een samengaan van congregationalisten met Duits-evan-l gelischen. Diakenen bezinnen zich op recreatie UTRECHT De gereformeerde di akenen gaan zich op hun komende centrale diakonale conferentie bezin nen op de recreatie en met name op hun taak daarbij. 's-Morgens zal mr. H. I. v.d. Poel, staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, refereren over „recreatie als aspect van wel zijnszorg". 's Middags leidt ds. W. van Boeijen het onderwerp „diako nale en theologische aspecten van de recreatie" in. De conferentie wordt woensdag 27 september in Musis Sacrum te Am- hem gehouden. Burgemeester Delebecque van het Franse plaatsje Haines-les-la-Basse zakte gisteren ineen en overleed op de begrafenis van zijn ambtgenoot uit het naburige Richebourg Saint- Vaast. Een rechtbank in Hongkong heeft gisteren een correspondent van het Chinese persbureau Nieuw China veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens het deelnemen aan een onwettige demonstratie. PAU Met een brede grijns op het diepbruin gebrande gezicht trok Jan Janssen gisteravond in Pau ander maal de groene trui om zijn schouders. „Die is binnen", riep een Nederlandse verslaggever. Voor vandaag wel", repliceerde Janssen, terwijl iedereen het er over eens is dat de truienverdelingin de Tour de France def initief vaststaat. „Geel" voor Pingeon en „groen" voor Janssen nu onze landgenoot in de laatste Pyreneeën-etappe vierde werd en daardoor ruime afstand nam van de Belg Reybroeck die geen punten scoorde. Janssen werd gevraagd of hij die groene trui niet als een soort troost prijs beschouwde nu het geel voor hem onbereikbaar schijnt te zijn ge worden. „Beslist niet", antwoordde Jan Jans sen. „Met mijn huidige zesde plaats en de leiderspositie in het punten klassement ben ik meer tevreden dan vorig jaar de tweede in het alge meen klassement". Er wordt nu veel harder gereden. Bovendien is de Tour enorm veel zwaarder en de bezetting heel wat beter. Daarbij komt dan nog tot slot dat het bijzonder moeilijk is de taktiek van de tegenstander te doorgronden, omdat naast de nationale belangen ook de fabrieksafspraken behoorlijk meetellen. En die bindingen lopen dwars door alle landen-equipes heen. Het feit dat Janssen gisteren steviger iff de groene truj kwam, was het enige opzienbarende. ""Afgezien dan van de etappezege die Tour-veteraan Mastrotto, afkomstig uit de omgeving van Pau, mocht boeken. Hij maakte gebruik van het gebrek aan strijdlust van de vedetten om eerst de achterstand die hij had op Tourmalet en de Aubisque had opgelopen goed te maken en meteen weg te springen bij de op 31 kilometer voor de finish gele gen ravitaillering. Het was zo benauwend, broeierig heet dat geen enkele toprijder de behoefte voelde om mee te gaan. Ook de vlucht van de Belg Van Springel en de Duitser Junckermann liet de meute koud. Zo eveneens de Nederlandse gelederen, ofschoon Oranje na de afdaling van de Aubisque met maar liefst vier rijders in de voorste lijn was vertegenwoordigd: Janssen. Karstens. Haast en Schepers. GEEN STREEP ACHTER Janssen demonstreerde andermaal dat die domme pech op de Galibier hem de kans op de Tour-zege heeft gekost, want ook nu raakte hij geen streep achter op de grote matadoren. Temeer niet daar de Spanjaard Jimenez afzag van een directe aanval op Pingeon. Op de Tourmalet kwam de Spanjaard nog wel als eenling door. maar h(| liet zich daarna terugvallen en liet op de Aubisque onverwacht de Franse B-rij der Thellleire werspringen. Jimenez had voldoende punten om het bergklasse- ment te winnen. Lag het rennersveld bij de stijging van de Aubisque nog volledig uiteen Gi- mondi kwam ruim vijf minuten na de kopgroep door na overigens bij de be klimming van de Tourmalet op acht mi nuten te zijn gereden in de afdaling werd onbegrijpelijkerwijs de grote aan sluiting een feit. waardoor er een hoofd groep van 43 renners ontstond. Zoiets was in een bergetappe als deze nog nimmer vertoond. De duizenden toe risten die langs de routes stonden, kre gen dan ook alleen op de toppen van d< Tourmalet en de Aubisque waar vooi In Rome heeft het Modehuis Daniele de herfst- en wintercollec tie getoond. Tijdens de show droeg één der modellen een opvallende witte wollen jas met een kleine cape. De jas. die naar onderen iets wijd uitloopt, wordt met vier kno pen gesloten FELLE STRIID /V EERSTE RONDE VAN IBM-SCHAAKTORNOOI ledereen, altijd, overall AMSTERDAM Op het oegenblik la er meer dan honderdduizend gul den binnengekomen voor de actie „De daad bij het Woord" waarvan een oecumenische bijbel zal worden bekostigd. Dit geld wordt op verzoek van de oud-voorzitter van het NBG. ds. H. J. Sillevis-Smitt voor deze bijbel besteed. De totale kosten worden op een kwart miljoen geschat Het gironummer is 760.000 van het Huldigingscomité ds. H. J. Sillevis -Smitt te Amsterdam (Van een onzer sportredacteuren) AMSTERDAM Wat de laatste jaren bij schaaktomooien algemeen gebruik is geworden, daarvan had men in de eerste ronde van het Amsterdamse IBM-tornooi geen last. De groot meesters en meesters beperken zich in de eerste ronde tot terreinverkenningen en sluiten in de meeste gevallen spoedig vrede. Zo niet in Amsterdam, behoudens de partijen Ciric Pachman en MojsejewKotow. In de andere partijen werd fel ge vochten. met name bij Langeweg Zuidema en Ree Donner. Donner revancheerde zich voor zijn slechte prestaties bij de nationale titelstrijd en boekte een nuttige zege op de coming-man Ree. Grootmeester Jan Hein offerde twee pionnen voor de aanval. Ree pareerde bekwaam, gaf zijn voordeel weer terug en leek in een remiseha- ven te belanden. Zijn positie was ech ter duidelijk minder en dat buitte Donner grootmeesterlijk uit. Langeweg Zuidema was een tijd nood-partij. Langeweg toonde zien op nieuw bekwaam in vluggeren, maar een foutje van zijn tegenstander deed de winst voortijdig bij hem terechtko men. De jonge Eddy Scholl was be paald niet op dreef. De Deen Ene- voldsen maakte bekwaam gebruik van de zwakke zetten van zijn oppo nent en behaalde een vrij gemakke lijke zege. Meer tijd kostte het Portisch om van Gnitescu te winnen. Evenals voor Donner gebeurde dat in de tweede zitting. De gehele middag zor gelijk kijkende Ghitescu kon zich niet handhaven tegen de agressieve Spanjaard. In de meestergroep vallen de slech te prestaties van de Nederlanders op. Alleen Jongsma kwam lol winst en wel tegen v. d. Weide. De overigen verloren van hun buitenlandse te genstanders. Uitslagen l. Portlsch-Ghiti Rooi 1-0. v.d. Lljn-Maro- SHEFFIELD Tweehonderd wiel renners, rijdend in een langzaam tempo, hebben oud-wereldkampioen Tom Simpson dindsdag op zijn laatste tocht begeleid. Op het moment, dat de begra fenisstoet zich in beweging zette naar het kerkhof in het kleine mijndorpje Harworth bij Sheffield, waar Simpson het groottse deel van zijn leven door bracht brak er een hevige onweersbui los. die de honderden, die waren ge komen om „Tommy" de laatste eer te bewijzen, in een minimum van tijd doorweekte. In datzelfde plaatsje Harworth maak te hij als elfjarige jongen zijn eerste schuchtere fietstochtjes bij de boerde rijen en de achthonderd jaar oude kerk. Twee jongens uit Surrey hadden er tientallen kilometers met de fiets voor over om bij de begrafenis te kunnen Onder de aanwezigen bevonden zich de vrouw van veelvoudig Tourwinnaar Jacques Anquetil en de oud-wereld kampioen bij de amateurs de Belr Eddv Merckx. die een speciale vriend van Simpson was De kist met het stoffelijk overscho van Simpson was bedekt met bloemen Er was eon krans met een diameter va' twee meter van de renners uit de Tou de France. Hoewel de uitslag van het officie! rapport over de doodsoorzaak va Simpson nog niet bekend is gemaak staat nu wel praktisch vast dat Simp son overleden is door het gebruik va een te grote dosis stimulerende midd' len. Nederlandse triomf in Schotse ronde ARBROATH Nederlandse ren ners hebben dinsdag in de eerste etappe van de Ronde van Schotland voor amateurs de strijd beheerst. Re ne Pijnen won de rit van Glasgow naar Arbroath over 170 km. in 3.35.12. Joop Zoetemelk-werd tweede op 1.09 en Leen de Groot finishte als derè. De Schot Bilsland legde beslag op de vierde plaats in dezelfde tijd j als Zoetemelk. BLUNDER Echter niet onder de grote mannen als Pingeon, Letort, Jimenez, Aimar, Bal- manion, Janssen en noem maar op. Zij zaten met een Poulidor andermaal in het voorste gelid om aan te tonen dat men aan elkaar gewaagd is. Dat Pingeon in de rit naar Jambes destijds zo'n grote voorsprong heeft kunnen nemen, moet nu als de grootste blunder uit de Tour de France 1967 worden gezien. Alleen domme pech of een ongeluk van een der vedetten kan nog een ver rassende wending in het strijdbeeld bren- Varkevisser en Sijbrands wonnen BATÖEMI Ton Sijbrands. Neder lands damkampioen, heeft in de eerste ronde van het internationale damtornooi in Batoemi gewonnen van de Russische meester Mansjien. Kees Varkevisser behaalde een keuri ge zege op de Rus Baramidze. Bronst- ring daarentegen moest in Dukler zijn meerdere erkennen. De overige uitslagen waren: Andrei- ko Mostovoy 20, Fanelli Ver- leene 20, Kaplan Sjawelj afg, Gantwarg Tsipes afg. -K- Jan Janssen drukt als eerste rijder van het peloton zijn wiel over de eindstreep in Pau (mid den) en bereikte zodoende een vierde plaats. De vijfde was voor Karstens die rechts achter hem kennelijk nog een centimeter voorsprong had op Grain (links van Janssen). Frankrijk z.t. 96 pnt. Algemeen ploegenklassemei rijk 309.34.17. 2. Primavera 31 derland 310.04.22. 4. Bleuet Spanle 310.59 53. Puntenklassement: 1. Janss pnt. 2. Heybroeck (Rode Duivels) lil pnt. 3. Karstens (Ned) he (Belg) 89 pnt. 5. De Spanj zodanige voorsprong opgeoouwa i gemeen bergklassement, dat hij j kan worden ingehaald. 1. JimeneL. manion (Primavera. It) 61. 3. Poulidor <Frt Kleine Tour Den Hertog (Ned) z.t.; 3. Robin! (Fr) z.t.: 4. Mascaro (Sp) z.t 5. Gomez (Sp) z.t 6. Cattelan (It) z.t.: 7. Guimard (Fr) 5.24.25: 8. Harrison (Eng) z.t.: 9. Conti (It) z.t.: 10. Maes (Belg) 5.24.28: 13. Wagtmans (Ned) z.t.; 14 Wiles (Eng) z.t.: 15. Peter Tesselaar (Ned) z.t.; 19. Schepers (Ned) z.t. 20. Hava (Tsj-Sl) z.t. 51. Daan Holst 5.37.31. Leo Duyndam en de Belg Opdebeeck staakten de strijd. 4.12; 2. Conti (It) c 3. Nederland Kick Langeweg had geen last van de hitte... r sportredacteuren) De deelnemen chaaktornoof hebben de warmte. Zij spelei aal van het Amster ikele uitzondering na deden •rdedlgde zich orthodox tegen ;g. Beide spelers gebruikten d en lieten het op vluggeren :n. Dat Langeweg hierbij de adem had. verwonderde de weg Zuidema. 1. c4 Pf8 2. d4 3 d5 4. Pc3 Le7 5. Lg5 0—0 6. Lxf6 Lxf6 8. Dd2 b6 9. CXd5 13. ■musp< Lf3 axb5 19. Pxl e5 LxeS 22. dxe5 d4 23. exd4 Pe2 Txa2 25. Dbl b5 26. Dxb5 Ta3 30. f5 Lb3. Khl_ Tas 28 Dbl Pa6 29. h3 Td3 La2 33. Txa3 107 35. TXC7 T.XC7 36. Pf4 Lbl38. Db8 Schaak PAU Na de zware slagen, die de Nederlandse ploeg maandag kreeg te incasseren in de eerste Pyreneeën-rit, demonstreerde APELDOORN - Slecht, een wan- Oranje dinsdag in de etappe over delaar haalde op de eerste dag van Touimalet en de Aubisque een Apeldoornse vierdaagse de finish duidelijk herstel. Fedor den Her- niet. Vanmorgen vertrokken 13.028 tog kwam als tweede binnen op j._ wielerbaan van Pau na de Ita- deelnemers voor de tweede dag, die leidt naar Beekbergen, Hoenderloo en Ughelen. De eerste „etappe" van de veertien de vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond voerde in de rich ting van Deventer en Zutphen. Het IJsseldal bracht de deelnemers op de ze broeihete dag tenminste nog enige verkoeling. Het laat zich aanzien dat diverse lopers, die gisteren moeizaam de eindstreep bereikten, vandaag zullen opgeven. Alles wat gisteren op de eerste dag van de Apeldoornse Vierdaagse maar verkoeling kon brengen, was de deelnemers wel kom. Zo de koude douche die deze inwoners van Klarenbeek klaar hield door middel van de tuin- I uiaan Arturo Pecchielan, die daar- imee zijn tweede etappezege bin- i nenhaalde. Na zes dagen is de kleine Italiaan aanvoerder van het algemeen klasse ment en van het puntenklassement, waarin Riny Wagtmans naar de derde plaats werd teruggedreven. Fedor den Hertog kon ook dinsdag niet klimmen op de manier waarop Lucas en Pecchielan de reus van de Pyreneeën te lijf gingen. Maar Den Hertog durfde langs de angstig steile afgronden te dalen zoals niemand in het 63 renners tellende veld Daarmee maakte de slanke Harderwijker ruim schoots goed wat hij bij de beklimmin gen van de Tourmalet en de Aubisque te kort kwam. Naast de vreugde over de fraaie pres tatie van Den Hertog was er ook lichte Roekeloos Bij deze renners heeft Den Hertog met de Italiaan Cattelan aan zijn wiel een bijna roekeloze afdaling gereden. Onder enorme inspanning wist dit tweetal de koplopers in te halen. Den Hertog was te vermoeid om een Neder landse ritzege te kunnen hewerkstel- Wagtmans bleef ook in de rit van iinsdag niet van pech vrij. Maar dit oetekende geen excuus voor het feit dat hii de Fransman Guimard. zijn ge vaarlijkste rivaal in het puntenklasse ment, liet ontsnappen. Daardoor moeet hij zijn groene trui prijsgeven. teleurstelling in het Nederlandse kamp. Leo Duyndam uit Honselersdijk streek de vlag op de steile hellingen waar hij het verschrikkelijk moeilijk had gehad. Bovendien kreeg de Westlander twee maal een lekke band. De eerste keer repareerde Duyndam zelf, de tweede maal moest hij wachten op een ver zorgingswagen. Duyndam dacht daarmee zoveel tijd te hebben verspeeld, dat hij niet v<*)r het sluiten van de controle in Pau zou kunnen arriveren. In werkelijkheid echter lag hij ten hoogste tien minuten achter op het peloton, dat behalve Daan Holst alle Nederlanders in zijn midden had. Het waandenkbeeld, dat Duyndam de tijdseontrole toch niet meer zou halen, deed de 19-jarige cou reur besluiten in de bezemwagen te stappen. Behalve Duyndam heeft ook Daan Holst het erg moeilijk gehad. Tegen over de kwetsbare mentaliteit van Duyndam toonde Holst echter een on verzettelijke hardnekkigheid. Daan Holst heeft altijd een aanloopperiode nodig om zijn draai te kunnen vinden. Maar onmiddellijk na het startschot begonnen de eerzuchtige amateurs al te hakken met de strijdbijl. Holst werd teruggeworpen. Het is voor de Amster dammer een eenzaam avontuur gewor den. Ten slotte voltooide hij de rit met een achterstand van een kwartier. Eerste aanval Merkwaardigerwijs was het Duyn dam die na enkele kilometers de eerste aanval inzette. Hij kreeg gezelschap van de Spanjaarden Jimenez en Lucas, de Luxemburger Smaniotto en de Zuid- slaaf Bozicnik. Voor vier renners was deze vluchtpoging snel afgelopen. Al leen Lucas ging door en bereikte met een minuut voorsprong op Pecchielan en iets meer dan twee minuten voor sprong op een groep met Wagtmans. de top van de Tourmalet. Piet Tesselaar. Den Hertog en Sche pers volgden op vier minuten, terwijl Duyndam en Holst reeds ver in de achterhoede verzeild waren geraakt. Op de Aubisque kwam Pecchielan als eerste door met Lucas op meer dan een minuut. Het tweetal vond elkaar in de afdaling waar zij nog gezelschap kregen van de Fransman Robini en de Spanjaard Mascaro.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6