„MOSKOU NIET VOOR EEN TWEEDE RONDE" ys w Van Thieu en Ky toch kandidaat Prinses met hospitaalschip mee Commentaren JAMIN! GISTEREN: WARMSTE DAG Verkiezingen in Zuid- Vietnam „Jeruzalem is Joodse stad" Woensdag 19 juli 1967 48ste jaargang Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD haagsg Cour#* Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bliksembezoek zou een teleurstelling zijn Vier Arabische leiders tot diep in nacht bijeen KAIRO Tot diep in de nacht hebben in Kaïro de presi denten van Algerije, Egypte, Irak en Soedan besproken, hoe de gevolgen van de nederlaag tegen Israël uitgewist kunnen wor den. De reden van het gesprek was het resultaat van het blik sembezoek van Boumedienne (Algerije) en Aref (Irak) aan Moskou. Tijdens dit bezoek, dat nog geen 24 uur heeft geduurd, zouden beide staatslieden er niet in geslaagd zijn Russische steun te verwerven voor een tweede ronde tegen Israël. Men neemt aan, dat zij teleurgesteld naar Kaïro zijn teruggekeerd. De Russische leiders zouden er bij Boumedienne en Aref op hebben aangedrongen, niet over te gaan tot hervatting van de strijd. Zij hopen, dat Israël zichzelf geleidelijk politiek zal isoleren. Moskou wil nog steeds langs diplomatieke weg een oplossing zoeken, zo menen waarnemers in de Russische hoofdstad. Brief Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Daartoe heeft het een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad ge zonden. Rusland waarschuwt daarin, dat de toestand in het Nabije Oosten weer kan uitlopen op een zich uit breidend militair conflict, als de Is raëlische troepen niet onmiddellijk uit de bezette Arabische gebieden worden teruggetrokken. De Russen vroegen niet om een bijeenkomst van de Veiligheids raad ter behandeling van hun klachten. Waarnemers te New York zien echter in de brief een poging, de zaak opnieuw in de raad te brengen nu de Russische opzet, De Algemene vergadering voor het Arabische karretje te spannen, volkomen is mislukt. Van Saoedi-Arabische zijde is reeds scherpe kritiek geleverd op de te Kaïro genomen besluiten. liet blad Al Ryadh noemt het vreemd, dat Arabische landen wordt verzocht, de besluiten uit te voeren. ..alsof zij louter satellieten zijn''. Israël heeft de Ver. Naties laten weten, dat Algerijnse troepen zater dag langs het Suezkanaal aan mili taire acties hebben deelgenomen. Het feit, dat Egypte dit' mogelijk heeft gemaakt wordt door Israël „buitengewoon ernstig opgenomen". De waarschuwing van Egypte, dat het elk Israëlisch schip in het Suez kanaal onder vuur zal nemen zal volgens Israël een „zeer moeilijke situatie scheppen, die ernstige gevol gen kan hebben". Vluchtelingen Een eerste groep vluchtelingen is gisteren naar het bezette deel van Jordanië teruggekeerd. Het waren ruim 50 gezinnen van in totaal 146 personen. Israël heeft meegedeeld, dat ongeveer 200.000 vluchtelingen kunnen terugkeren. In de broeikas Londen (dat dins dag ook zuchtte onder de zomerse hitte) had deze mannequin een niet te benijden karwei te vervul len. Zij moest een uitgebreide no- jaarscollectie bont presenteren op een show. Gelukkig voor Nola was het niet allemaal ..lang" wat ze moest laten zien en bij een kleine onderbreking in de serie bont, was er wel iemand zo vriendelijk om Nola een glas ijs-gekoelde cham pagne aan te bieden. Tussen haak jes: de cape. die zij droeg, is ge maakt van Zuidamerikaanse vos. KLM bestelt weer supersonische vliegtuigen SCHIPHOL De KLM heeft giste ren opnieuw drie supersonische straalverkeersvliegtuigen bij de Boeing vliegtuigfabrieken in de VS besteld. Daarmee heeft onze natio nale luchtvaartmaatschappij, die in 1964 de eerste optie op drie toestellen nam, zich thans verzekerd van 6 afle veringsposities van dit type vliegtuig, dat in Amerika de afkorting SST (Su per Sonic Transport) draagt. Ook de Japan Airlines (JAL) heeft drie SST besteld. De Super Sonic Transport kan maximaal 300 passagiers vervoeren en heeft een snelheid van 2.7 maa) die van het geluid. Dat is ongeveer drie maal zo snel als de huidige s traal verkeers vl i egtuigen. -fe Dominee ging even bij de buren ...- pag. Kernmerk. •fe Oppositie tegen Dajam pog. 5. NIKERK In een weiland tus sen Nijkerk en Bunschoten onder de gemeente Nijkerk. is gisteravond een landbouwer gedood door een hooi- pers. Slachtoffer was de 40-jarige G. A. van Klooster uit Hoogland. Ver moedelijk is hij na een storing zon der eerst de machine uit te zetten er onder gekropen. Hij werd in het hoofd getroffen door een pen uit de hooipcrs cn was op slag dood. SAIGON President Van Thieu en premier Ky zullen kan didaat staan voor het president schap en het vice-presidentschap van Zuid-Vietnam bij de op 3 september te houden verkiezingen. De Zuidvietnamese Nationale ver gadering heeft hieraan gisteravond haar fiat gegeven nadat eerder op de dag de verkiezingscommissie ge weigerd had de lijst met militaire kandidaten goed te keuren. Deze afwijzing veroorzaakte de nodige deining in Saigon, zo zelfs dat po- litietroepen in staat van paraatheid werden gebracht. De grote grief van de commisie was dat de beide generaals hadden geweigerd voor haar te verschijnen om de klacht te bespreken, volgens welke hun kandidatuur gezien de grondwet onwettig is. De plenaire vergadering ging echter toch ak koord met hun kandidatuur. Tegenover de twee militaire leiders zullen tien burgers in het strijdperk treden, onder wie oud premier Tran van Huong en de voormalige president Phan chac Suu. die worden beschouwd als de sterk ste tegenstanders van Van Thieu. Zeven kandidaten werden afgewe zen, onder wie de min of meer ver bannen generaal Doeong van Minh de „grote Minh" die in Thai- Twee apen van een Amsterdamse dame bezorgen de bezoekers van het hoofdstedelijke Vondelpark de laatste dagen gratis amuse ment. Het duo haalt op het gras en in de bomen van het park de dolste capriolen uit en het pu bliek geniet van al die apestre- betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sièrknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam DEN HAAG Prinses Bea trix heeft gisteren van Utrecht tot Nigtevegt meegevaren met het hospitaalschip van het Roo- de Kruis, de Henri Dunant. De prinses heeft gedurende de reis van twee uur de verbeteringen op het schip bezichtigd die zijn aangebracht dankzij de schen king van 50.000 die het prinse lijk paar uit zijn huwelijksge schenk voor dit doel beschik baar had gesteld. Deze verbeteringen omvatten hei aanbrengen van een centrale zuurstof leiding en van een persluchtinstalla tie met de daarbij behorende aggrega ten, waardoor beademingspatiënten aan boord van de Henry Dunant kun nen verblijven. De Henry Dunant was maandag uit Rotterdam uitgevaren voor een eerste vakantiereis van een week met 42 beademingspatiënten aan boord. Prinses Beatrix, die een rondgang over het schip maakte, ontmoette aan boord o.a. twee meisjes, die op 2 sep tember aanwezig zullen zijn bij de doop van prins Willem-Alexander. Het prinselijk paar had bij de beschikbaarstelling van het voor de uitrusting van de beademingsappara tuur benodigde bedrag de wens uit gesproken, dat de patiëntjes niet al leen een vakantie aan boord van het schip zouden kunnen doorbrengen, maar op het schip ook contact zouden krijgen met gezonde jongelui. De Henry Dunant legt op zijn tocht iede re avond in een andere plaats aan en in al deze plaatsen komen er jongelui aan boord, die met de patiënten een gezellige avond doorbrengen. De ge zonden zorgen voor amusement, b.v. in de vorm van gezang of voordrach ten. Jeanette van Eekelen (8), de jongste patiente aan boord van de J. Henri Dunant, mocht bloe men aan prinses Beatrix over handigen. De verpleegster ach ter de rolstoel is Maria de Jong, een dochter van de minister president. Weersverwachting DE BILT Zonnige perioden maar ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Nog verdere af koeling. Strandweer Iets onstabieler met in de middag op enkele plaatsen een onweersbuitje mogelijk. Overigens zomers met zon nige perioden en een zwakke zee wind. Temperatuur 23 tot 25 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Het weer houdt een zomers karakter ondanks een plaatselijke bui. 20 juli zon op 4.43. zon onder 20.41: maan >p 20.53. maan onder 2.34. longen verdronken land woont. Hij heeft in 1963 korte tijd in Zuid-Vietnam geregeerd. President Jonhson heeft gitseren op een persconfeventie meegedeeld, dat de VS zullen doorgaan met de bombardementen op Noord-Viet- nam. Gisteren circuleerden er be richten. dat de VS van plan zouden zijn er een eind aan te maken. De president zei dat Amerika ver langend blijft uitkijken naar een vreedzame oplossing van de oorlog maar dat er nog geen aanwijzingen zijn. dat de communisten onderhan delingen wensen. Wat de Britse plannen betreft om de troepensterkte in Zuidoost-Azië te verminderen, zei Jonhon zeer te hopen, dat Engeland zijn belangen in het Verre Oosten handhaaft. President Johnson heeft giste ren gezegd dat de Amerikaanse re gering alles doet om rassenonlusten te voorkomen. HU zei dat een ver snelde uitvoering van de sociale programma's noodzakelijk is. spe ciaal wat het onderwijs, huisvesting, werkgelegenheid en de strijd tegen de armoede betreft. Gelukwens A/IET leedwezen hebben wij destijds de heer Smallenbroek uit het openbare leven zien vertrekken. Met voldoening begroeten wij thans *ijn terugkeer. Toen hij vorig jaar aan een ongeluk kig voorval zulke vérgaande conse quenties meende te moeten verbin den, spraken wij de hoop en de ver wachting uit dat deze retraite slec-bts van zeer tijdelijke aard zou zijn. Wij zijn daarin niet beschaamd, al heeft het wel wat lang moeten duren. De benoeming tot lid van de Raad van State mag gezien worden als een adequate honorering van de be kwaamheden van deze oud-minister. Maar het Is meer dan dat. Het is ook een bewijs dat ons openbare leven te gezond is om voet te geven man be paalde stromingen in de pers, die geen andere intentie hebben dan po litieke tegenstanders voor het levea kapot te schrijven. Ons past een gelukwens aan de heer Smallenbroek én aan de Kroon, die een bekwaam adviseur met grote er varing op tal van gebieden rijker ie geworden. Nieuwe fase activiteiten van de Algerijnse president, Boumedienne. lijken weinig goeds te voorspellen. Hij streeft openlijk naar een tweede ron de tegen Israël. Algerijnse strijd krachten bevinden zich al in Egypte. Het hangt in hoge mate af van de houding, die de Sowjetunie aan neemt, of de plannen van Boume dienne kans van slagen hebben. Van daar het bliksembezoek aan Moskou, waarvan het resultaat vannacht te Kaïro werd besproken. Aangenomen wordt, dat de Russische leiders hun Arabische vrienden heb ben aangeraden, niet tot een tegen aanval over te gaan. De gevolgen van een dergelijke stap zouden niet te overzien zijn. Wel wordt verwacht, dat Moskou de Arabieren met alle mógelijke midde len (een oorlog uitgezonderd) iu staat zal stellen, Israël onder zwart druk te zetten, in de hoop, dat bet zich geleidelijk politiek zal isoleren. De brief aan de Veiligheidsraad, waarin de Russen opnieuw fel van leer trekken tegen Israël, kan wel licht worden gezien als de inleiding van een nieuwe verontrustende fase in de zenuwenoorlog tegen Israël. Gerekend moet worden met het drei gement. dat de Arabische landen ge weld zullen gebruiken om de Israëli sche strijdkrachten te verdrijven, als de Veiligheidsraad er niet in slaagt, langs diplomatieke weg een eind te maken aan de bezetting van de Ara bische gebieden. UTRECHT Het moderamen van het interkerkelijk contact Israël heeft zich met een schrijven tot de raad van ministers gewend. Enerzijds wordt daarin de door de regering be toonde houding bij de jongste strijd van Israël dankbaar erkend, ander zijds de Nederlandse stem van de VN voor de resolutie inzake Jeruzalem betreurd. Het moderamen stelt dat Jeruzalem voor alles een Joodse stad moet heten. bij zwemmen ROTTERDAM De zestienjarige Gerrit-Jan van der Hoeven uit Hoog vliet is dinsdagmiddag in de Hoog- vlietse haven verdronken. De jongen was daar met twee vrienden aan het zwemmen toen deze hem plotseling uit het oog verloren. Een poging van de brandweer om hem te vinden mislukte. Pas twee uur later heeft de rivierpolitie het lichaam uit de haven gedregd. DE BILT Gisteren was het de warmste dag die we tot nu toe in „de hete zomer van 1967" hebben gehad. In De Bilt bedroeg de maxi mum-temperatuur 31,3 graden, wat een halve graad meer is dan die van vorige week don derdag. In sommige delen van het land wer den echter nog hogere waarden bereikt: in Brabant op beide dagen 33 graden! Vorige zomer kwam het kwik in De Bilt niet hoger dan 30,9 graden (op 10 juni). Dat ook Amsterdam gisteren niet achterbleef, bewijst de foto hiernaast wel. Om drie uur wees de termometer op het Damrak 32 gra den aan en dan nog wel in de schaduw. In de afgelopen nacht viel al op vele plaatsen regen en ontlaadde zich plaatselijk een on weersbui. Boven West-Europa handhaaft zich in de hogere luchtlagen een zuidwestelijke luchtstroming, die in stand wordt gehouden door een hogedrukgebied boven West-Rus land en een laagdrukgebied tusen Schotland en IJsland, aldus meldt het KNMI in De Bilt. Met deze stroming trekt eerst een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land naar het noordoosten. Deze rug wordt gevolgd door een nieuwe storing onder invloed waarvan morgen in de loop van de dag de kans op buien weer groter wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1