TV VIERDE AMERIKAANSE NETWORK FAILLIET RADIO de stad en dokter Moore en Puzzelboek Gesprek tweede ronde tegen Israël Radio Dolfijn stopt ermee r— 7 DINSDAG 18 JULI 1%7 ZOMERS MEI R S VAK TV-FROKT KA FLIPPER DE SCHELE I.EELW Commentaar VIRULY Hét gesprek, dat Henk Neuman gisteravond voor de KRO-televisie I voerde met ex-vlieger. A. Viruly j bleef wat aan de oppervlakkige I ka rit, maar was het aanhoren best waard. Viruly maakte een enigszins onverschillige indruk, waar het zijn ■KLM-tijd betrof. Hij gaf toe, dat 'verscheidene van de piloten uit de pionierstijd, in de jaren '30 als hel- t'den vereerd door het publiekop /minder prèttige wijze hun dienst verband hebben, beëindigd en er nu geen enkele band mét het vader landse luchtvaartbedrijf meer be- staat. Ook hijzelf is in 1954, na het on- ge'nk in Engeland, een beetje triest weggeraakt. ,Je bent je hele leven bang dat er iets zal gebeuren, en dan gebeurt het toch", was alles wat hij over deze pijnlijke gebeurtenis kon zeggen: „Ik heb een deel van ie schuld gekregen, en terecht. Een mens kan falen." Bonte verhalen over zijn eerste vluchten, zijn uitwijking uit Neder land in 1945-en zijn transportwerk voor de Britse luchtmacht in oor logstijd tipte hij slechts aan. Het feit,, dat hij in die jaren mede de lucht lijn Bristol-Portugal onderhield leeft in zijn herinnering als een vreemde toe§tandi in Portugal iJbas'het „vrede \.1nssen de biefstukken", ook met ./Duitsers, die daar in gestolen KLM- toèótellen'.kwamen passagieren: „En op de terugweg probeerden ze je in de lucht neer te schieten." Zoals gebruikelijk kwamen per film enkele vrienden van de onder vraagde aan het woord en onder hen was ook de nog altijd stoere, destijds om zijn moed veel bewon derde Evert van Dijk. DE WIND MEE Er werd kort gepraat over Viru- ly's auteurschap: „Ik had de wind mee, want boeken over de lucht vaart waren toen erg in trek." En over zijn pacifistische overtuiging: „Ik ben een pacifist, maar ik ben nooit 'rood geweest, ik ben huiverig van marxistische uitspraken. Het pacifisme is nu een vergiftigde zaak geworden. Ik heb ook bezwaar tegen ontluistering van mensen en zaken, dat vind ik een plebejisch iets." Dat was de enige aanduiding van zijn anti-provo-activiteiten. Bij de TROS kwamen even Willem Duys en zijn Knokke-ploeg binnen. Ieder mocht één zinnetje zeggen tegen Joop van den Broepi die de interviewer was. De vocalisten zei den „dat het toch wel leuk was ge weest" en Willem betoogde „dat het een farce was en dat hij nooit meer naar Knokke wil"-. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Al sudderen in heel West-Europa en in Amerika de beeldbuizen zoetjes onder de talloze ban den waarmee de zomer televisie wordt gepleegd, toch zijn er nieuwtjes van het wat vermoeide televisie- front In Amerika wordt druk ge praat over het feit, dat de ij dele warenhuiskoning D. H. Overmijer kans heeft gezien het vierde grote net work in enkele maanden failliet te laten gaan en in Europa gaat de verheugende mare rond dat de auteur van Flipper de betreurde, in de mist verdwenen dolfijn een paar opvolgers heeft be zorgd: een schele leeuw en een slimme chimpansee. De Duitse kinderen kunnen dat tweetal in oktober al zien. U ziet het: afwisselend nieuws van schokkende aard. Eerst eens meneer D. H. Overmijer (die nog een druppel tje Nederlands bloed van zijn voorva deren in de aderen voelt kloppen) en zijn network. U zult zich herinneren, dat er over de oprichting van deze forse tv-maatschappij nogal wat te doen is geweest. Oorspronkelijk wou de warenhuiskoning dit net zijn ei gen naam geven, daarvoor is hij ijdel genoeg. Er kwamen echter bezwaren tegen en daarom is het UN, d.w.z. United Network geworden. De onderneming, door Overmijer gefinancierd, bouwde 110 zenders en ging met overheidsgoedkeuring op 1 mei j.l. van start. Vlak vóór de eersle uitzending zag de heer Overmijer er toch met zoveel meer in en hij ver kocht zijn aandelen schielijk. Slechts 25.000 dollar liet hij zitten. Andere aandeelhouders verloren toen het vertrouwen in de maatschap pij want als Overmijer eruit loopt, wil dat wel wat'zeggen. Gevolg: de aandelen daalden in waarde, de on derneming kwam zonder geld te zit ten en nu is het faillissement aange vraagd. Personeel op straat, zenders waardeloos, uitzendingen vervlogen .en.- apluoh#ng bij de concurrerende networks NBC, CBS en ABC. Op met het gevreesde vierde net! Directe oorzaak van alles: sponsors en adverteerders deelden hun gunsten niet uit aan de door Overmij- er verlaten maatschappij. We leven j toch in een harde wereld! Daktari 1 2 3 U 5 6 7 Iwvnl-piuzel 1. in hoge mate, erg. 2. geurigheid, 3. platte gebakken steen, 4. vurig, op recht, 5. zwart in de wapenkunde, 6. voorschrift, 7. Zweeds Oostzee-eiland. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen een zegswijze. Oplossing vorige puzzel. 1. alma nak, 2. alleman, 3. lekkage. 4. een maal, 5. ontaard, 6. verhaal, 7. ter- Vervolg van pag. 11 Waarnemers Het verschil van opvatting over de bestandslijn zal het werk van de VN-waarnemers bemoeilijken. Ove rigens is het de vraag of een wer kelijke controle op naleving van het bestand mogelijk is, nu aan beide zijden van het kanaal (in Ismailia en Kantara) nog slechts vier VN- waarnemers zijn gestationeerd. Israël heeft gisteren bijna 600 Syriërs (militairen en burgers) uit gewisseld tegen een Israëlische pi loot en de lijken van twee piloten en een burger. Syrië zal spoedig met Frankrijk gaan praten om de economische be- trekkinjgen tusen beide landen te verstevigen. In Suriname is kritiek geleverd op de Nederlandse steun aan de VN- resolutie, waarin van Israël wordt verlangd, de annexatie van het oude Jeruzalem ongedaan te maken. Het dagblad „De West" schrijft dat Je ruzalem een Joodse stad behoort te Daktari.... de naam zegt ons nog niets, maar wie weet. wordt dat spoe dig anders. Het is de titel van het nieuwe feuilleton, geproduceerd door Ivan Tors, de man die uit een oude speelfilm' met een lachende dolfijn als hoofdfiguur, de wereldbefaamde Flipper-serie maakte. Dit is de geschiedenis van een arts (moeder is er weer niet bij) die met zijn kinde ren in het Afrikaanse natuurreser vaat Wameru de dieren bestudeert en verzorgt De hoofdrollen zijn nu toebedeeld aan twee lievelingsdieren: een schele tamme leeuw. Clarence genaamd en Judy, een slimme chimpansee. Ivan Tors, die schatrijk is geworden door Flipper, hoopt dat Daktari even goed zal aanslaan. Het Duitse ZDF heeft als eerste Wcst-Europese land al 26 afleveringen aangekocht, die ook in het nieuwe seizoen zullen worden ver toond. Wij hebben zo'n idee. dat ook de Nederlandse jeugd arts. kinderen, leeuw en aap wel via het scherm zullen ontmoeten, want export is de leus waaronder de reeks wordt aange maakt. Bont beeld Een overstapje nu naar Australië, waar men met belangstelling ver neemt, dat vele landen ter wereld aan het bonte beeld toe zijn. Mexico startte onlangs als zesde tv-land met regelmatig kleurenprogramma's uit te zenden. „Wij willen ook kleuren!" roept de Australische industrie, en dus zetten de commerciële tv-stations de rege ring onder druk. Maar deze had al officieel meegedeeld, dat de staatszen- ders pas na 1970 zullen worden uitge rust voor bont beeld. Voor die tijd zal er geen geld voor materiaal- aanschaf worden gevoteerd, ook zul len de zenders niet eerder worden omgebouwd. Willen de particuliere commerciële zenders nu al met kleuren beginnen, dan zullen zij alles zelf moeten beta len... maar daarnaar hebben de onder nemers voorlopig geen oren. Maar 2'/i jaar is een lange tijd en daarin kan nog heel wat gebeuren, ook al is Australië een eiland, dat niets heeft teschaften metlandelijke burencon- currèntie. Mexico is via één zender begonnen met kleurentelevisie, volgens het Ame rikaanse NTSC systeem. Enkele ja ren geleden pronkte dit land met een eigen kleurenmethode, die op groen en rood zou zijn gebaseerd. Het was een uitvinding van de ingenieur Gon zales Camarena. Deze overleed plotse ling en daarna heeft men het procédé niet verder ontwikkeld. Frankrijk III Verwacht wordt dat Frankrijk te gen kerstmis 1968 een derde, onafhan kelijk commercieel televisienet zal hebben. Er is een wetsvoorstel bij het parlement ingediend en de opposi tie zal dat er wel doorhalen. Bij de niet-Gaullisten bestaat al lange tijd een sterke pro-stemming voor een onafhankelijke tv-maatschappij, aan gezien de regeringsïnvloed op de zgn. vrije voormalige staatsomroep ORTF via Gaullistische leiders nog te groot is. Er zal echter stevige tegenstand van de dagbladpers moeten worden overwonnen, eer de goedkeuring wordt gegeven. Algemeen wordt aan genomen. dat men dit kan doen door de dagbladen in de exploitatie te be trekken. De Italiaanse omroep RAI is tevre den over zijn afdeling televisie. Direc teur Gianni Granzotto heeft in een persconferentie verteld, dat in 1966 ruim 11 pet. méér aan kijkgeld en reclame-ontvangsten is binnengeko men dan in het jaar daarvoor en dat men het daarmee best kan redden, mits er voorlopig maar niet wordt gepraat over kleurentelevisie. De RAI weet. dat Italië meer dan 6 miljoen kijkers heeft geregistreerd en dan willen de inkomsten wel zo'n honderd miljoen, alles inbegrepen, be lopen. Daarvan kan de RAI ruim 9000 personeelsleden in dienst hebben en 5000 uren per jaar programma's uitzenden over twee netten. Het tweede net bereikt nu 86 pet. van de bevolking. Italië beschikt over 891 zenders voor zijn staatsomroep. Alles kan In Amerika, zegt men, kan alles. Een voorbeeld daarvan is misschien het feit, dat de zeer rijke film- en tv komiek Red Skelton in zijn riante villa in Beverley Hills (Hollywood) maar liefst zeven kleurentoestellen heeft staan, die allemaal even slecht functioneerden. Skelton liet technici komen, die elk toestel onderzochten, maar het in or de bevonden. Toen zocht hij het hoger op: hij schreef aan FCC, de rege ringscommissie voor radio- en tv-aan- gelegenheden. die voor zulk een grote zoon van het land wel iets overheeft en dus twee ingenieurs naar Beverly Hills dirigeerde. Deze heren kwamen al spoedig tol de ontdekking, dat Skelton van hel goede teveel heeft- de toestellen staan te dicht opeen en storen elkaar bij de ontvangst. Red getroost zich nu de kosten van algemene ontsto- rihg, in de hoop dat dit zal helpen. RADIO IN DE SLAAPKAMER (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een verschijnsel dat bij ons ook niet onbekend-is, maakt in Amerika steeds meer opgang: radio in de slaapkamers. Een enquête, daari onder 2500 gezinshoofden gehouden, heeft uitgemaakt dat ruim 97 pet van de Amerikaanse gezinnen radio heeft en dat bij 2/3 daarvan de toestellen' uitsluitend in de slaapkamers staan. In elk gezin telt men 3 tot 4, soms wel meer radio-ontvangers. Tweederde van de luisteraars heeft genoeg aan draagbaar toestel, en 72 pet van de gezinnen beschikt over autoradio éinor Ton Lensink en Ton (zich tegenwoordig Anton noemende) Kuyl spelen samen de eenakter „Een vriendendienst, welke de NCRV vanavond op Ned. 1 uitzendt. Vele jaren geleden, in het begin van de televisie, heeft de NCRV dit korte spel ook eens uit gezonden, maar toen gespeeld door Frans van der hingen en Jan Retèl. Opnamen kon men in die tijd nog niet maken, wel telerecordings, die echter een lelijke slijtage van het beeld te zien gaven. Daarom werd het nog eens nagespeeld en mag er dus niet van een herhaling worden gesproken. Hier de twee vroeden, die elkaar om een delicate kwestie in verlegenheid brengen. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 7.00 uur Japanse inzending voor Montreux „Hand in hand". 7.25 uur aflevering van „Paulüs in Tarsus: Jeru zalem. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur eenakter „Een vriendendienst". 9.30 uur „Overal en nergens", met de camera Ne derland door. Nederland 2 NTS 8.05 uur feuilleton „The Virginian": „Een huis vol kinderen". 9.20 uur concert van de Saai'landse omroep, Mozart's Symfonie Concertante in Es. 10.45 i HiIvefsum I KRO Radio Filharmonisch orkest in de 5é sym fonie van Shostakowitch Omroep Kamerkoor zingt Franse liederen. Radio Filharmonisch Sextet speelt werken van Jadin. - - „De bocht".- klucht van Tankred Dorst. Hilversum II AVRO 7.00 uur Willem Duy.s' -Muziek-mozaiek 8.05 uur liedjesprogramma. 8.35 uur amusementsprogramma. 9.30 uur jazz-maga2ine: r - 10.55 uur concert van het ^Fqlland Festival- cayserïe- recital ".'.Tvftnfevërdi en andeféh'V rS P°P4VE Vakantieadres zyn. „Indien Nederland de belangen van de Shell veilig wilde stellen, had het zich van stemming kunnen onthouden", aldus het regerings- Socutera vraagt gezinshulp (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De stichting Socu tera zal op de avond van woensdag 26 juli a.s. via Ned. 1 een herhaling uitzenden van de korte film over ge zinsverzorging, inclusief hulpverle ning aan bejaarden, waarvoor men vooral gehuwde vrouwen als part time krachten wil aanwerven. Vooral in Rotterdam zijn nog vele gezins- en bejaardenhelpsters nodig maar in andere gemeenten komt men ook handen tekort! en daar om wordt er nog eens van het scherm af een beroep gedaan op me dewerking van kijksters, die voor de ze hoogst noodzakelijke arbeid toewij- tijd willen afstaan. AMSTERDAM Het nederlandsta- lige radiostation Radio 227, ook be kend als Radio Dolfijn, zal met in gang van 26 juli de uitzendingen sta ken. Directeur van de piratenstation, de Engelsman John Withers, zei dit gisteren. Als reden wordt genoemd de geringe belangstelling van de ad verteerders. Het engelstalige Radio 355, die evenals radio Dolfijn van het schip Laissez faire uitzendt, zal de uitzendingen echter tot op 15 au gustus voortzetten. Op die datum wordt de Britse wet van kracht, die het werken voor, bevoorraden van en adverteren via illegale zendstations verbiedt. HILVERSUM Karei Prior, die zijn tocht langs diverse omroepverenigingen heeft onderbroken voor een functie aan Benny Vreden's produktiemaatschappij, zal op 1 augustus hoofd van de televi- sieprogrammaleidmg worden bij de TROS. SUKKELTJE EN BRUUNKE 4. De Gemeenteklusjes man doet juist een dutje op de bank voor zijn huis. „Wordt eens wakker. Klusjesman, er is een sto ring in de elektrische cen trale; u moet het even in orde maken!", roept Stik- keltje, hem wakker schuddend. „Lieve help! Jullie maken me aan 't schrikken! Even m'n jasje aantrekken, dan ga ik mee!". 1 De torenklok van de kerk aan 'net einde van de dorps straat sloeg langzaam tien. Het geluid drong zacht door het open raam van de ziekenkamer, het werd gedempt door de afstand en de gouden damp in de septembermorgen. Dr. Moore rolde zijn stethoscoop op en stopte hem in de zak van zijn oude tweed jasje, daarna trok hij zacht de dekens over het roerloze lichaam van de oude vrouw. Terwijl hij dn allemaal deed. was hij zich gedeeltelijk bewust van de geluiden bulten de gesloten deur van de kamer, het waren bekende, beminde geluiden van zich zacht door het ziekenhuis voortbewegende voeten. Iemand liep in de gang voorbij met haastige stappen. Iemand duwde een wagentje waarop instrumenten rinkelden. Dat zou Helen zijn die uit de operatiekamer kwam een betere operatiezuster dan zij zelf wist, of dan je in een hospitaal als dit zou verwachten. Vederop hoorde hij de luide stem van dokter Perkins, het enige andere staflid van het Haddon Hospita). Howard Perkins was een van die chirurgen die altijd een beetje opgelucht uit de operatiekamer kwam, zonder nu bepaald luidruchtig te zijn (ofschoon Moore dat ook wel had meegemaakt), toch was het net of alles wat te groot aan hem was. Het ziekenhuis ging altijd intenser leven als Perkins binnen de muren was. De korte inventarisatie was afgelopen, hij richtte zijn aandacht nu weer tot zijn directe plichten. Aan de kant van het bed zat een mager, ongelooflijk verschrompeld oud vrouwtje naar hem te kijken met de heldere, bange ogen van een muis. Hij vind haar strakke meelijwekkende blik op. „Alice", zei hij, „je zuster heeft nu rust" Zij antwoordde niet, en daar hij dacht dat zij hem niet had begrepen, Uep hij om het bed heen naar haar toe. Zij deinsde terug alsof hij haar bedreigde en maakte een schich tige beweging als een dier dat gevangen is. Weer dacht hij aan een muis. Plotseling begon zij tegen hem te gillen. „Nee!" Zij boog haar hoofd, knoestige vingers tastten naar haar gezicht er. er ontstond zo'n stortvloed van tranen, dat je je afvroeg waar zo'n uitgedroogd lichaam die vandaan haalde. Dokter Moore legde zijn hand op haar schouder, drukte er zacht op. De tranen hielden op, het traanvocht was uitgeput of misschien gingen haar gevoelens niet zo diep meer. haar bevende handen vielen weer omlaag. Hij zag dat medelijden met zichzelf bij het vrouwtje de overhand kreeg en dat zij een middel had gevonden, niet aardig maar wel nuttig, om aan haar moeilijkheden het hoofd te bieden. Zij zou zich spoedig herstellen als je deze woorden tenminste kon toepassen op een zo meelijwekkend en ontoereikend wezen tje. Hij keek op zijn horloge, herinnerde zich dat hij een drukke dag voor zich had en dat hij het troostend toespre ken van de oude Alice zo snel als menselijkerwijs mogelijk was, moest beëindigen. Zij spande zich in om te gaan spreken. Het leek op het roestige mechanisme van een oude klok die zal gaan slaan. „Ik zal niet lang meer leven, dokter." Zij sprak alsof zij verwachtte dat de wereld daar profijt van zou trekken. „Ik zal niet lang meer leven." Toen begon zij zo te gillen dat hij er van huiverde „Wat moet ik nou doen? Vertel me dat eens! Wat moet ik nou doen?" „Daar zullen we over praten als je een beetje uitgerust bent, Alice. Ik moet nu gaan, maar ik zal iemand sturen om voor je te zorgen." Toen hij bij de deur omkeek, bemerkte hij lat zij hem al vergeten was. Zij leunde achterover, staarde naar de dode vrouw met een uitdrukking van ongeloof en onmiskenbare wrok. Hij sloot de deur maar snel achter zich. Vaag drongen door de open ramen geluiden van ramme lende schalen, hetgeen erop wees dat lunchtijd naderde, en flarden radiomuziek die uit de kraamafdeling kwam, tot .hem. door, Dit ziekenhuis was in de dertig iaar een eigen leven gaan leiden, het was rijp geworden en onafhankelijk van hem, de schepper. Net als een kind dat groot is gewor den. dacht hij, hoewel financieel nog afhankelijk. De tekor ten namen elk jaar toe. hij kon niet uit eigen zaak blijven bijpassen, ook de banken gaven niet thuis, de financiële kwestie moest opnieuw bezien worden. De druk van deze sombere gedachten deed hem langzamer lopen, zodat hij nu pas het eind van de brede, massieve trap had bereikt die eens de voornaamste pracht had uitgemaakt van dit landgoed, voor het veranderd was in zijn particuliere ziekenhuis. Dokter Moore stond stil, keek naar een versleten plek van het linoleum, helemaal boveraan de trap. De plan ken kwamen er werkelijk doorheen. Dokter Moore ging met zijn voet over de kanten van het gat. Het viel mee. cr was geen kans dat iemand zou struikelen en van de trap vallen. Toch was dit het soort dingen waar de inspecteurs op letten. Peinzend keek dokter Moore om zich heen en hij zag dat de rest van het linoleum in goede staat was. Een pleister was voldoende. Hij liep de trap af. Pacific telephone com pany heeft on langs een directe telefoonverbin ding tussen de Verenigde Staten en China geopend. Niemand in Amerika heeft nog een nummer in China aangevraagd, behalve een paar journalisten die Mao-Tse- toeng wilden spreken. Van de Chinese telefoniste kregen Om te horen of de verbinding nog intact is. wisselen de telefonistes eenmaal per dag een „Hallo" uit. zegt de Klusjesman, zich haastend. De Klusjesman stapt het Elektriciteitsgebouw binnen. „Ga mee. Bruunke, da's zo'n leuk gezicht. die motoren!", zegt Stikkeltje. De Klusjesman kijkt peinzend rond en ziet zo gauw niet, wat er aan de hand kan zyn

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7