DERDE UITBREKER MET PT ZICH BIJ PASTOOR Gesprek over tweede ronde tegen Israël ysw Alle Britse uit Singapore Belgisch f meisje vermoord Luns zorgde voor koffie Commentaar JAMIN? SCHREINER STOPT PERSONEEL NAAR MAC EN KLM Dinsdag 18 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De gevaarlijke uitbreker K. (die een Eindhovens jongetje heeft vermoord) heeft zich gisteren in arremoede bij een pastoor in Rijswijk gemeld. Hij wist niet waar hjj heen moest. Eerder op de dag had zjjn vader een beroep op hem ge daan, zich over te geven aan de politie. „Ik ben blij dat ik jullie weer zie", zo begroette uitbreker K. de agenten die hem wilden arresteren RIJSWIJK Ik ben blij dat ik jullie weer zie. Met deze woor den begroette de 26-jarige J. Th. J. K., één van de vier uitbrekers uit de Scheveningse strafgevangenis, de politieagenten die hem op een rk-pastorie te Rijswijk kwamen halen waar Hij zich gister avond om kwart voor acht had gemeld. K. zei tegen de politie, dat hij „er genoeg van had" en niet wist waar hij heen moest. Met de aanhouding van K., die we gens moord op het Eindhovense jon getje Corrie Hofman tot acht jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, zijn drie van de vier uitgebroken delinquen ten weer onder arrest. Voortvluchtig is nog de 22-jarige H. C. H. uit Arn- K. is ongeveer tien minuten in de pastorie van de St. Bonifacius- paro- Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erkniiper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze chie aan de Vreden'ourchweg in Rijswijk geweest. De politie was gea larmeerd door een burger, die de voortvluchtige had zien lopen. Hij was hem gevolgd en had K. de pasto rie zien binnengaan. Praten K. werd als elke bezoeker aan de pastorie te woord gestaan. Hij maakte zich bekend en zei dat hij, voor hij terug ging naar de gevangenis, met iemand wilde pra ten. Pastoor F. H. Heemskerk heeft de uitbreker ontvangen. De veroor deelde heeft in de spreekkamer nog een beetje gegeten en is vervolgens met pastoor Heemskerk naar diens kamer gegaan. K. vertelde de pastoor, dat hij ook 's morgens al langs de pastorie was gekomen. Hij durfde toen nog niet aan te bellen. Volgens pastoor Heemskerk was er geen sprake van dat de voortvluchti ge kwam om geld of eten. Hij wilde alleen praten en zich vervolgens mel den bij de politie of teruggaan naar de gevangenis. Pastoor Heemskerk vond het jam mer. dat de politie zo snel ter plaatse was. „Ze kwam naar mijn mening toch nog tien minuten te vroeg", zei hij. De politie kreeg te horen dat^ K. nog even wilde praten "mei de pastoor. Daartoe gaf de politie tien minuten de gelegenheid. Bij het zien van de politiemannen was K. ogenschijnlijk rustig. Hij begroette de agenten met: „Ik ben blij, dat ik jullie zie". Hij ging rustig met de agenten mee. K. is direct naar de gevangenis in Scheve- ningen teruggebracht. LONDEN De Britse regering heeft vandaag in een witboek be kendgemaakt dat tegen 1970 alle Britse militairen Singapore en Ma leisië zullen hebben verlaten. Al leen de marine- en luchtstrijdkrach ten zullen worden gehandhaafd, als mede was Ghurka-troepen in Ma leisië. Singapore en Maleisië krij gen voorts financiële steun om de gevolgen voor de werkgelegenheid ter plaatse te kunnen opvangen. Deze nogal ingrijpende verande ringen betekenen dat de Britse ver plichtingen in het Verre Oosten zul len worden gewijzigd, aldus het wit boek. Voor moeilijkheden in dit deel van de wereldo zal dan een speciale strategische reserve in En geland gereed worden gehouden. In het witboek worden nog tal van andere bezuinigingen op de militai re uitgaven bekendgemaakt. Over ongeveer acht jaar wil de Britse re gering de huidige sterkte van de strijdkrachten van bijna 420.000 man hebben teruggebracht met 75.000 man. Tegen 1975 zal het tewerkge stelde burgerpersoneel bij de strijd krachten 80.000 minder bedragen. Engeland blijft een aanmerkelij ke bijdrage leveren aan de strijd krachten van de NAVO, al worden begin volgend jaar een leger-briga- de en een eskadron van de lucht macht. uit West-Duitsland terugge trokken. Ook aan de verplichtingen onder de Zuidoost-Aziatische Verdragsor ganisatie zal Engeland blijven vol doen, maar de strijdkrachtigen die voor de speciale ZOAVO-plannen zijn aangewezen, zullen in aard en omvang worden gewijzigd. Al deze plannen hebben tot ge volg dat de jaarlijkse Britse defen siebegroting, gebaseerd op de prijzen van 1964, met bijna achtien miljard gulden zal verminderen. (Onze speciale verslagevers Link van Bruggen heeft een bezoek aan Singapore gebracht. Op pagina 5 staan zijn indrukken). ARRESTATIES IN DJAKARTA DJAKARTA In Djakarta zijn vo'gens een legerwoordvoerder tien tallen aanhangers van Soekarno gear resteerd. Vorige week is op een kabi- netsvei gadering aangedrongen op strenge maatregelen om Soekarno's invloed te doen verdwijnen. EPEN Douane-ambtenaren hebben gisteravond in het Bo venste Bos in Epen in Zuid- Limburg, op enkele kilometers van de Belgische grens, de lij ken gevonden van een zeven tienjarig Belgisch meisjeuit Henegouwen en een 23-jarige Belg uit Gemmenich. Het pi stool, waarmee de jongeman vermoedelijk eerst het meisje en daarna zichzelf heeft gedood, lag tussen hen in. Het tweetal had elkaar zondag leren kennen. Samen met een vriendin van het meisje maakten zij gisteren een autotocht door de grensstreek. Het vriendinnetje stapte halverwege de tocht uit, omdat zij de man niet vertrouwde. Zij waarschuwde de Bel gische gendarmerie. Enkele uren later werden de lichamen in de buurt van de auto gevonden. Het is nog niet bekend of er sprake is van een zedenmisdrijf. De man had de auto geleend van de vrouw met wie hij het laatst samen woonde. Hij stond in de Belgische grensstreek vanwege zijn wiselende omgang met allerlei vrouwen niet gunstig bekend. Tweede DC-9-30 voor Martinair SCHIPHOL Martinair Holland heeft een tweede DC-9-30 bij Douglas besteld. Het toestel wordt begin 1969 afgeleverd. De eerste DC-9-30 wordt volgend jaar in gebruik genomen. Beide toestellen zijn een verlengde versie van de thans bij de KLM in gebruik zijnde DC-9's. Ze bieden plaats aan 110 passa giers. De Roemeense premier Maurer, zijn minister van buitenlandse zaken, Manescu, en vice-premier Miculescu hebben de eerste dag van hun offi ciële staatsbezoek aan ons land gisteravond afgesloten met een diner in het Scheveningse Kurhaus, dat premier De Jong aanbood. Er zaten der tig Nederlandse en Roemeense autoriteiten aan, onder wie de ministers Beernink, Lardinois, Den Toom en Luns. Herinnerend aan zijn verblijf in Den Haag als vertegenwoordiger by het internationale gerechtshof, begroette premier De Jong zijn Roemeense collega als een „persoonlijkheid, die met moed en succes het recht op onaf hankelijkheid van volkeren en naties weet te verdedigen". Het hoge gezelschap was 's morgens op het vliegveld Ypenburg aange komen, waar minister Luns (zie foto) zorgde voor de inwendige mens dóór koffie in te schenken voor zijn gasten (van links naar rechts pre mier Maurer, premier De Jong en minister Manescu). Later hadden de bewindslieden gezamenlijk een bespreking in het kabinet van de minister-president. Vrij land Het jonggetrouwde paar op de thuisreis: de Deense prinses Mar grelhe en haar echtgenoot prins Henrik (vóór zijn huwelijk Henri de Montpézat) hebben hun hu welijksreis naar Istanboel afge sloten. Onderweg naar Kopen hagen deed het gelukkige jonge paar maandag de luchthaven Schiphol aan, waar de fotograaf dit plaatje schoot. TVEDERLAND is een vrij land. Maar dat was het zaterdag niet, tenminste niet in Bruinisse. Wie deze Zeenwse stad binnen wilde, moest anderhalve gulden betalen. Weliswaar was de opzet voor par ticulier en zakelijk bezoek onthef fing te verlenen, deze instructies waren kennelijk niet duidelijk, want controleurs verhinderden aan ieder de doortocht. Bruinisse organiseert jaarlijks mos selfeesten. Het is duidelijk dat voor namelijk gelonkt wordt in de rich ting van de toeristen. Het budget van de gemeente kan de tekorten echter niet aanvullen. Wat is logischer, denkt men dan, de toeristen, die door dit folkloristisch gebeuren aangelokt worden, op te laten draaien voor de kosten die de gemeente zich voor hun plezier ge troost? Dat is natuurlijk een kromme rede nering, want het zullen heus de toe risten niet zijn die in Bruinisse ko men soebatten om de mosselfeesten toch maar te blijven organiseren. Nee, de gemeente denkt het belang van de gemeentenaren te dienen. Tot dusver volkomen juist. Dat kost geld. Wanneer blijkt dat er niet ge noeg geld is, kan men op de plaats van de festiviteiten een tegemoet koming eisen. Zo zal de bijzondere belastingverordening ook bedoeld zijn. Nu was het fout in Bruinisse. De hele gemeente was afgesloten. Zelfs al was opdracht gegeven particu liere bezoekers zonder betalen toe te laten, dan nog kan men van onvrijheid spreken. Aan een willekeurige jongeman moest men het doel van zijn be zoek meedelen. Onbegrijpelijk ook, dat het ministe rie niet verhindert, dat dit soort fa ciliteiten aan de gemeente ontaar de in geld-nit-de-zak-klopperij NA DE CONFERENTIE TE KAIRO MOSKOU Verwacht wordt, dat het bezoek van de presiden ten van Algerije en Irak aan Moskou ten doel heeft, Rus sische steun te krijgen voor een mogelijke tweede ronde tegen Israël. Waarnemers hebben verklaard, dat tijdens de topconferentie Kaïro, (die voorafging aan het be zoek van Boumedienne en Aref aan Moskou) „doeltreffende maatrege len werden besproken om de gevol gen van de Israëlische militaire overwinning op de Arabieren uit te wissen". Algerije heeft zoals bekend geweigerd, het bestand tussen Is raël en de Arabische landen te aan vaarden. Troepen van dat land heb ben stellingen betrokken langs het Suezkanaal. President Boumedienne wil voortzetting van de strijd. Ver. Naties Mogelijk houdt het bezoek ver band met de weigering van de Al gemene vergadering van de VN te rugtrekking van de Israëlische troe pen te eisen. Er is nog steeds geen aanwijzing, dat een stap in die rich ting zal worden genomen. De voorzitter van de Assemblee heeft dan ook bepaald, dat de spe ciale zitting moet worden beëindigd, als donderdagochtend geen overeen stemming is bereikt. De vergade ring keurde gisteren zonder formele stemming de houding van de voor zitter goed. Intussen heeft Egypte de VN laten weten, elke Israëlische poging, sche pen in het Suezkanaal te brengen, als een schending van het bestand te zullen beschouwen. Egypte stelt Israël verantwoorde lijk voor alle schade, die schepen van vreemde mogendheden in het kanaal en de meren, die in de vaar route liggen, bij het uitbreken van vijandelijkheden kunnen oplopen. Voor vervolg zie pag. 7 Nog heet DE BILT De luchtdrukverde ling in Europa wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van een ho- gedrukgebied boven Finland en een depressie op de oceaan ten westen van Schotland. Boven midden- en zuid-Europa heerst een vlakke luchtdrukverdeling. In dit gebied is zeer warme lucht aanwezig waarin maximumtemperaturen van 25 tot 35 graden worden gemeten. Wij bevinden ons aan de rand van dit warmtegebied. Aan de voorzijde van de oceaandepressie trekken kleine storingen van de Golf van Biskaje naar het noorden. Het komende etmaal breiden de ze storingen hun invloed langzaam iets meer naar het Westeuropese vasteland uit. De kans dat ook in ons land onweersbuien tot ontwik- keiling komen, wordt daarom gelei delijk iets groter. Overigens behoudt het weer een warm tot zeer warm zomers karakter. Strandweer Ook morgen zomers strandweer met een wisselende bewolking en in de middag een onweerkans. Zwakke zeewind. Temperatuur 25 tot 27 gra den, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Het blijft wel zo mers, maar de lucht is wat onstabiel waardoor een onweerkans. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De lucht vaartmaatschappij Schreiner Airways wordt per 1 oktober ge liquideerd. Na maandenlange besprekingen heeft de eigena resse de scheepvaartmaat schappij Van Ommeren geen overeenstemming kunnen be reiken over samenwerking met de KLM. De 170 personeelsleden hebben vanochtend een mede deling van de directie gekregen, waarin hun beëindiging van het dienstverband per 1 oktober wordt aangezegd. s-HEER ARENDSKERKE Gis teravond raakte de 48-jarige me vrouw E. C. Hofman-Spruyt uit Delft bij een verkeersongeluk op de weg MiddelburgBergen op Zoom ter hoogte .van s-Heer Arendskerke zo gewond dat zij la ter in het ziekenhuis te Goes over leed. Haar echtgenoot moest even eens ernstig gewond in het zieken huis worden opgenomen. DE BILT In het algemeen minder zonnig met plaatselijk enkele onweers buien. Dezelfde of iets minder hoge temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 19 Juli zon op 4.42, zon onder 20.50. maan op 19.59, maan onder 1.39. Volgens Van Ommeren bestaat er grote kans. dat zij voor een zeer groot deel worden overgenomen door KLM en MAC. Ook de twee Friendships, twee DC-7c's en een Dakota zullen waarschijnlijk worden overgenomen. Onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Het besluit van Van Ommeren bete kent. dat Schreiner Airways het onder spit heeft moeten delven in de sinds de oprichting durende concurrentie met KLM en MAC. Zoals bekend, werkten beide maatschappijen nauw samen omdat de KLM een kwart van de aan delen van MAC in bezit had. Schreiner was nog de enige onafhankelijke lucht vaartmaatschappij. Hoewel Schreiner dit seizoen meer toeristen vervoert (80.000) dan KLM en MAC samen, blijkt de exploitatie toch niet sluitend te krijgen. Dit komt voornamelijk doordat baar luchtvloot vrijwel alleen 's zomers kan worden ge bruikt. Vrachtvervoer heeft de maat schappij vrijwel nooit gehad. Dit in tegenstelling tot MAC. die 's winters (en 's zomers) veel vrachtladingen door de KLM krijgt toegespeeld. Zoals bekend, was Schreiner Airways tot 1 januari van dit jaar eigendom van B. A. M. (Schreiner en Van Ommeren (elk vijftig procent). De heer Schreiner trok zich toen terug omdat gebleken zou zijn, dat zijn persoon een struikel blok vormde om tot overeenstemming mei de KLM te komen. Dit akkoord heeft Van Ommeren in de afgelopen zeven maanden ook niet weten te bewerkstelligen omdat de KLM er op stond een meerderheids- aandeel in de maatschappij te krijgen. Volgens een communiqué van Van Ommeren, dat vanmorgen is uitgege- zullen alle verplichtingen ten op- dit seizoen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1