Eerste Super DC-8 landt op Schiphol MASSALE DRUKTE BLEEF UIT Nederlander drong Duitse auto van de weg: 4 doden Gestolen auto na wilde jacht in showroom Dorp gaf SS'er geen gratie Acht mensen verdronken Politieman slaat grappenmaker bewusteloos Vier doden bij twee branden s MAANDAG 17 JULI 1967 Bestandslijn mers langs het Suezkanaal. Moei lijkheden rondom het vaststellen van de bestandslijn zijn er de re den van. De oorzaak moet wellicht worden gezocht in de mededeling van de Israëlische minister van defensie, Dayan, dat zijn land de oostelijke helft van het kanaal wil gebruiken. Ook verklaarde de minister, dat Is raël Egypte het gebruik van het ka naal zal toestaan, als Egypte niet tracht, Israël te verhinderen het zelfde te doen. Het komt er dus op neer, dat Is raël Egypte wil beletten, over het kanaal te beschikken, vóórdat is vastgesteld, dat ook Israëlische schepen er te zijner tijd door mo gen varen. Egypte weigert klaarblijkelijk al leen al om die reden, een bestands lijn te aanvaarden, die midden door het Suezkanaal loopt. Als beide partijen hun standpunten handhaven zal het moeilijk vallen, de VN-waarnemers aan het werk te zetten. Want het was juist de be schieting van Israëlische boten in het Suezkanaal, die tot de vijande lijkheden van vorige week vrijdag leidde. Toch moet een mogelijkheid wor den gevonden om naleving van het bestand door controle van VN-waar nemers te verzekeren. Deze contro le kan het uitbreken van een nieu we oorlog niet voorkomen. Wel kan zij vaststellen, welke partij een aanval is begonnen. Ze zou pre ventief kunnen werken. Voor generaal Odd Bull, die in Kaïro en Tel Aviv naar een oplos sing zoekt, is een belangrijke taak weggelegd. Als hij faalt nemen de kansen op een vreedzame oplossing van de crisis opnieuw af. Kerk en Israël (1) Paulus schreef al ,,Want broeders, opdat gij niet eigenwijs zoudt zijn, wil ik u niet onkundig laten van dit gehei menis: een gedeeltelijke (tijdelijke?) verharding is over Israël gekomen, tot dat de volheid der heidenen binnen gaat, en aldus zal gans Israël behouden worden." (Rom. 11 25). Nu deze eigenwijsheid is anno 1967 nog steeds èn in de kerk van Rome èn in de kerk der Reformatie aanwezig. Nog wordt de kerk, het geestelijk „Israël", op de plaats van het vlese lijke Israël, de Jood, gesteld in de 'exegese van bijna alle geestelijken. In derdaad kan het Vaticaan Israël niet erkennen, kan de kerk der Reformatie dit evenmin, omdat dezen nog steeds eigenwijs zijn en de woorden Gods van hun kracht beroven. Let ook op de tegenwoordige vervulling van Za- charia 12. Schiedam L. J. van der Kruyt Kerk en Israël (2) Hoewel wij niet durven ontkennen, dat Israël het verbondsvolk is, ziet ds. Van Dam de positie van de gemeente over het hoofd. Deze is als wilde vijge boom gesteld in plek van de natuur lijke takken en is ,,de wortel en vettig heid", de voordelen van de Jood dus, deelachtig geworden, zie Romeinen 11. Het verbond der genade loopt thans door de bedding der kerk. Ds. Van Dam heeft daardoor een onjuiste op vatting van de kinderdoop gekregen. Dezulken, zegt Da Costa, hebben een troostgrond minder dan wij. Boskoop J. Hoogendoorn Kerk en Israël (3) De geschiedenis van de olijfboom met de natuurlijke takken en de wilde loten in Romeinen 11 11 - 21 geeft ons de juiste verhouding tussen joden dom en christendom: zij de natuur lijke takken, wij de wilde loten, geënt op de olijfboom. In Joh. 10 16 wor den wij aangesproken met de andere schapen, die van deze stal niet zijn, die moet Ik ook leiden en zij zullen naar mijn stem horen, en het zal wor den één kudde, één herder. De Bruide gom zoekt nog steeds zijn eerste liefde op. Dit verklaart, wat er met Israël gebeurt. Het is de jaren door een te ken voor de wereld en voor de gelovi gen. Den Haag (Discussie ov ten; red.) (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL ,,'t Zit best", zei gistermiddag KLM's presi dent-directeur dr. G. van der Wal toen hij de stoelen van de zo juist gearriveerde nieuweling van de maatschappij, de DC-8-63 uitprobeerde. Even enthousiast waren de andere gasten, die bij het welkom op Schiphol aan wezig, waren. Erg officieel was de introductie van de eerste verlengde DC-8 overigens niet. Toen het toestel om even over vjjf landde en naar de zuiderpier taxiede, waren er geen toespraken en de hon derden toeristen op terrassen en wan- delhoofden hadden er nauwelijks erg in. dat de KLM weer een nieuw tijd perk was ingetreden: de tussenfase voor de Jumbo. Want als zodanig is de DC-8-63 be doeld: als een forse sprong naar de straalreus, die in 1971 zijn intrede zal doen. Weliswaar blijft de capaciteit nog ver onder de 450 zitplaatsen van de Jumbo, de DC-8-63 kan nog altijd 227 passagiers vervoeren en dat maakt de cabine 11 meter langer dan de be staande DC-8 tot een bioscoopzaal. Een paar andere cijfers, die de re cords van de DC-8 illustreren: de spanwijdte bedraagt 54.24 m. de lengte 57.13 meter, de hoogte 12.98, het ge wicht (inclusief maximale lading) 160.100 kg. Voorts: de vier straalmoto ren (verbruik: 8000 liter brandstof per uur) geven elk een stuwkracht van 8630 kg, waarmee het toestel een kruis snelheid van 925 km per uur bereikt. De vrachtcapaciteit is 70.8 kub. meter tegen 39.5 kub. meter bij de huidige DC-8. De cabine-bemanning bestaat uit 4 pursers en hofmeesters en 3 stewar- Het eerste toestel Chrlstophorus Columbus gedoopt werd rechtstreeks uit de Douglas-fabriek in Californië overgevlogen door de gezagvoerder J. Rose, chef-Instructeur en M. G. Nl- co!_y van de afdeling vliegtechnische zaken van de KLM. Aan boord hadden zij 50 passagiers, voornamelijk officials en technici van de KLM. De tweede Super DC-8. de Amerigo Vespucci, wordt komende herst af geleverd: de resterende twee volgende Het eerste toestel zal waarschijnlijk nog eind deze maand worden ingezet op de noordatlantische route. Het komt dus juist op tijd om de topdrukte in zomermaanden op de Ne"w York-lijn' te helpen verwerken. De KLM verwacht op deze route dit jaar een nieuw record. Samen heb ben de IATA-maatschappijen vorig jaar op deze lijn ruim vier miljoen passagiers vervoerd en de eerste twee maanden van dit jaar noteerde men alweer een stijging van 20 procent. Zodra de tweede Super DC-8 er is, zal de maatschappij een van haar ge wone DC-8's overdoen aan Martinalr. Sinds maart heeft dit charterbedrijf een KLM-DC-8 (in KLM-kleuren) ge leend om vakantiecharters uit te voe- Komende herfst zal Martinair dus beschikken over het eerste eigen straal vliegtuig in eigen kleuren. Christina eregast op tuinfeest in VS HARRISBURG Prinses Christina as zaterdagavond in Harrisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania ere gast op een door dr. Robert Morrison georganiseerd tuinfeest. De prinses lo geert sinds een week bij dr. Morrison, die proeven neemt met contactlenzen. Gisteren is zij naer New York vertrok ken om vandaar door te reizen naar Canada waar zij de wereldtentoonstel ling zal bezoeken. MARZABOTTO de Italiaanse plaats Marzabotto, die allen wel een of meer gezinslteden zijn kwijt geraakt door een nazi massamoord tijdens de oorlog, hebben gisteren bij referendum met overwel digende meerderheid geen gratie ver leend aan de officier die daartoe het bevel had gegeven. Dat was de oud- SS-majoor Walter Reder, die 1.830 in woners van Marzabotto liet doden uit vergelding voor het optreden van partisanen. De man zit voor levenslang in een gevangenis bij Napels. Hij is nu 52 en heeft om ontslag uit de gevange nis gevraagd om zijn zieke moeder nog te kunnen zien voordat zij sterft. De gemeenteraad besloot dit verzoek aan een volksstemming voor te leg gen. Uit de eerste onofficiële telling is gebleken dat het verzoek is afgewe zen, de einduitslag volgt midden vol gende week omdat verscheidene be trokkenen wegens afwezigheid per brief moeten stemmen. MIAMI BEACH Miss Amerika, de 21-jarige Sylvia Hitchcock, is zaterdag te Miami Beach (VS) gekozen tot Miss Universe 1967. Haar maten waren 90-62-92. Ze krijgt tienduizend dollar contant, een contract voor hetzelfde be drag. kleding ter waarde van nog eens tienduizend dollar, en mag een jaar gratis reizen. Het meisje komt uit Mia- •n studeert aan de universiteit van Alabama. op gang gekomen, die ons versteld niet bedreven werd in spijkerbroek doet staan. Misschien Pier uit zee verrees. Een make-up aan ons bleke versmallend strand, die heel het gezicht gloed gaf. Dan is er gekleurde Lissabonnetje opgebloeid en blaast Pepijn de saai heid weg van de dode hoek in de Nieuwe Schoolstraat. Kregen we verder twee promena des behalve onze aloude Passage. De Scheveningse wandelwijdte en de Paleispromenade, die laatste met me nige schoonheidsfout, een verzakt wegdekken knotsen van etalageobsta hoofden geschud, maar ziet, de Hage- was Den Haag de stad met de dat begonnen toen de grootste omzet van schorten. Onder het schort het keurige ja ponnetje, zodat mevrouwtje als de Scheveningen deurbel rinkelde in een handom draai haar beeld van zwoegend werkpaard kon veranderen in dat van luxueus weeldepoppetje. Grijze jongeling Daarom ook is de Hagenaar een terras jeszitter. Een kof f ietent is Theoretici hebben de wijze goed, een koffietent met terrasje be ter. Een terrasje is wat frivoler, in- bleek er dol op te worden. Wie formeler dan het binnenzitten. Men de spiegelglazen erker van Cécile zakt iets meer uit op zijn stoel om het tafeltje daar weet te veroveren het gelaat naar de zon te keren; ziet het gebeuren. Iedere voorbijgan ger komt langs. stukje straat zelf, al zit- minstens driemaal tend slentert men mee. Maar wie zou ooit hebben durven Bewijs, dat men de promenade dromen, dat de oudste deftig- dië. De tearoom, salon de rafraichissi- ments. Krul gevestigd sinds 1834, heeft zich aan een vernieuwing ge waagd, die volkomen onverwacht een vrijwel nooit opgemerkt stukje Oud Den Haag nu in het volle ge zicht heeft gébracht. Bij Krul wandelde men binnen. Of om er het kopje cacao, koffie of thee te drinken mét een gebakje na tuurlijk; of om er zich te voorzien van een statusdoosje met zoetigheid. Maar wie heeft zich ooit tegen de gevel aan de overkant gedrukt om dit koninklijk pand, versierd met ve le wapens en een kroon, goed te bekijken? Dat kan nu, vanuit het gemakke lijke plastic. Drie huisnummers zijn aan Krul gewijd. Met schone teksten, gegrifd in marmeren platen. Stichter Krul moet een ambitieus man geweest zijn. Niet alleen be veelt hij zijn koek, banket, chocola de en hopjes aan, maar ook deelt hij mee: Export naar Oost- en West-In- is een werker achter gesloten deu- Het is gebeurd. Als je het zo bekijkt is Den Haag geen moede grijsaard, maar meer een interessante vitale heer, die juist met het grijs aan de slapen heeft leren te coquetteren. DEN HAAG „Vermoede lijk zijn ze via de sluipwegen Nederland binnengekomen, want noch zaterdag noch zon dag kon van een massale druk te van terugkerende vakantie gangers op de Nederlandse we gen worden gesproken." Zo reageerde de politie gister avond aan het einde van een weekeind, waarop grote drukte verwacht werd in verband met de van vakantie terugkerende bouwvakarbeiders. Wel ontston den er op de bekende knelpun- MADE De sinds woensdag ver miste 26-jarige mejuffrouw A. M. van Stokkum uit Made en de 36-jari- ge heer H. Weber uit Kerkrade blij ken te zijn verdronken. Mejuffrouw Stokkum werd gevonden op 300 me ter van de laats, waar beiden te wa ter waren gegaan om te gaan zwem men, de heer Weber op ongeveer 1.200 meter, nabij de Moerdijkbrug. DELFZIJL Het lichaam van de achtjarige Harm Koster uit Holwier- de, die sinds vrijdag werd vermist, is gisteren uit het Eemskanaal in Delf zijl gehaald. SPAKENBURG De vierjarige Davis Wildenberg uit Bilthoven is gisteren in het Eemmeer bij Spaken burg verdronken. Het jongetje was in een plastic bootje naar het meer ge dreven, waar het bootje omsloeg. Te ver in zee TERSCHELLING Bij Formerum op Terschelling is gisteren de 24-jan- ge P. van der Meulen uit Oosterend (Fr.) verdronken. De man was met zijn broer te ver in zee gegaan. Een zweminstructeur wist beide mannen nog te bereiken, maar hij kon slechts met een van hen de kant bereiken. Een vijftienjarig meisje probeerde de heer Van der Meulen nog te redden, maar zij moest haar pogingen staken omdat het slachtoffer zich zo vast aan haar beetgreep. dat ze zelf m moeilijkheden kwam. KIJKDUIN De twintigjarige E. Schooiderbeek uit Veenendaal is za terdag bij Kijkduin in zee verdron- VENRAY De negentienjarige T. W. H. Smits uit Gemert is gisteren in een zwembad in Aarle-Rixtel ver dronken. ROTTERDAM Zondagmiddag is de twintigjarige militair G. v. d. Poel. van de Dorpsstraat 13 te Woensdrecht, in de Deifshavense Schie b(j de fa briek van Van Nelie verdronken. De militair was daar met z(jn ver loofde aan het zwemmen. If Ij is plot seling onder water geraakt. Andere zwemmers brachten hem boven wa ter. In het Dijkzigtziekenhuis bleek h(j te ztfn overleden. t ZALTBOMMEL Op dc Waal, ter hoogte van Zaltbommel, is zaterdagmid- het 500 ton metende motorschip Erne in aanvaring gekomen met de ruim 900 ton metende Navex Motor. De Erne, werd onder de waterlijn zwaar beschadigd en kon met moeite boven water worden gehouden. De Navex Mo tor kreeg wat schade aan de Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Erne is later de haven van Zaltbommel binnengelopen. ten hier en daar files, maar van overmatige drukte op de wegen was geen sprake. De rijkspolitie had enige moeite met het verwerken van de verkeerstroom op de Moerdijkbrug, maar dankzij de hulp van een rijkspolitievliegtuig kon dit probleem binnen anderhalf uur worden opgelost. Opperwachtmeester vlieger J. H. Verdellen en waarnemer, wachtmeester eerste klas J. C. O. van der Velden, hadden een groot aandeel hierin. Van de centrale kregen zij opeens opdracht naar de Moerdijkbrug te vlie gen waar het verkeer hopeloos in de knoei zat. Op efficiënte en deskundige wijze gaf het tweetal via de radio de inlichtingen aan de Porsches op de op ritten van de brug. Het verkeer uit noordelijke rich ting werd stop gezet. Een groot deel van de file mocht over de twee vrije banen de brug over, daarna mochten de auto's ten noorden van de brug weer rijden. De heer Van der Velden gaf na enige tijd het advies beide richtingen over een baan te doen gaan. Hoewel het druk bleef waren de grootste pro blemen al opgelost. Na ruim ander half uur kon de waarnemer melden bijna Oudenrijn BUSSUM Zaterdag heeft de 20-ja- rige R. van der H. uit Naarden tijden» de Bussumse koopavond nadat hij in een baldadige bui het verkeer op een druk punt in het centrum van Bussum in de war had gestuurd van een politie agent een klap op de kaak gekregen, zo hard aankwam dat hij geruime tijd bewusteloos was. Van der H was op eigen houtje het verkeer aan het „regelen" hetgeen een volksoploop veroorzaakte en het ver keer juist in de war stuurde. De politie werd gewaarschuwd. Toen Van der H. zich niet kon of wilde legitimeren wilde een agent hem meenemen naar het bureau. De jonge man draaide zich toen plotseling naar de agent om waarop deze zich kenne lijk bedreigd voelend de klap gaf. De jongen raakte bewusteloos en werd eerst naar het bureau en later naar het ziekenhuis overgebracht waar hij ten slotte weer bij kennis is geko men. Op het verkeersplein Oudenrijn was het 's morgens en 's middags „gezellig druk". De grootste drukte kwam tus sen zeven uur 's morgens en half drie 's middags. Vooral rijksweg 12 van Den HaagUtrecht naar Arnhem bleek favoriet bij de automobilisten. Om elf uur stond er uit de richting Den Haag tot aan het verkeersplein een file van 15 kilometer, terwijl de rij auto's aan de overkant tot Houten reikte, een afstand van ruim 8 kilo meter. Ondanks het zeer intensieve verkeer op en rond het plein noteerde de po litie zaterdag maar zes kop-staart bot singen. De daarbij betrokken wagens liepen alleen maar lichte blikschade op. Een aantal mannen van de ver keerspolitie zorgden voor „staartbevei- liging" door automobilisten, die de files op de aanvoerwegen naar Ouden rijn naderden, te waarschuwen en aan te sporen tot vermindering van hun snelheid. De speciale delegatie was naar Paleis Het Loo gekomen om officieel het huwelijksgeschenk van Suriname aan Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven aan ie bieden. Dat zou een oud-Hollandse staande klok zijn. Maar op het aanbiedings-ogenblik bleek die klok er niet ie zijn. Door een misverstand was de klok ergens blijven staan. De aanbieding gebeurde daarom symbolisch. De foto werd daarom zonder het geschenk genomen: v.l.n.r. mr. Van Vollenhoven met zijn hond Tekko, Leo Ferrier. prinses Margriet, Margot Wijngaarden, de heer J. J. M. M. Houben, Louise Emberg en ir. C. Staf. Ongelukken op de weg WIERINGERMEER Zaterdagmorgen is hier een kleine bestelauto met twee inzittenden van de weg geraakt en ge kanteld. De 20-jarige D. J. de Vries uit Sloordorp kwam onder de auto terecht en is overleden. Een inzittende vrouw werd licht gewond. RUEDESHEIM - Een Duitse personenauto is zaterdag tussen Assmannsheuzen en Ruedesheim in de Rijn gestort, volgens de Duitse politie door toedoen van een Nederlandse automobilist. De vier inzittenden, onder wie twee kinderen, kwamen om het leven. De Nederlandse automobilist zou vol gens de politie een file hebben ingehaald en daarbij de Duitse wagen van de weg hebben gedrongen, die daarna in de rivier stortte. De Nederlander reed door zonder zich om de gevolgen van zijn' handeling te bekommeren DEURNE Bij twee branden in BERGEN - By Bergen zijn gistenAmterdjm ra bel Brab.nUe dorp:U» nacht twee jongens (beiden uit Rijswijk se' het afgelopen weekend drie Z.H.) om het leven gekomen toen' zij n»*— door een onbekende oorzaak met hun auto tegen een boom botsten. De bestuur der H. van Leeuwen (20) was op slag dood. Zijn vriend H. Kleij (19) werd uit de wagen geslingerd en overleed kort aankomst in een ziekenhuis te Nij megen. AMSTELVEEN In de nacht van za terdag op zondag is de 29-jarige C. N. de Groot uit Rotterdam door nog onbekende oorzaak met zijn auto in Amstelveen frontaal tegen de stalen damwand van spoorwegviaduct gereden. De man. Na rel brand in barak, 37 doden JAY Bij een opstootje in het ge vangenenkamp van Jay in de Ameri kaanse staat Florida is gisteravond brand uitgebroken die aan 37 gevange nen het leven heeft gekost, terwijl zes anderen gewond werden. Slechts acht van de 51 gevangenen bleven onge- De houten barak was binnen acht minuten door het vuur verteerd. Vech tende gevangenen braken een gaslei ding in de barak. Het ontsnappende gas ontplofte toen een lamp sneuvelde. De ongeregeldheden in het kamp be gonnen met een vechtpartij tussen een neger en een blanke. Wilde achtervolging in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) en reed naar binnen. Enkele nieuwe auto's werden beschadigd evenals de ROTTERDAM De twee knapen konden vrijwel onmid- jeugdgevangems te Zutphen ont- dellijk worden gearresteerd, vluchte jongens hebben zaterdag een spectaculaire autodiefstal ge pleegd, die eindigde in een dolle rit en een flinke chaos. De twintigjarige los werklieden W. F. T. en M. Ph., beiden uit Rotterdam, had den omstr. 12 u. op de Eendrachtsweg een DAF-je gestolen. De eigenaresse zag dat en waarschuwde de politie. On geveer tien minuten later zagen agenten met een surveillancewagen het gestolen autootje op de Mathenesserdijk rijden- Zij zetten de achtervolging in. De jongens bemerkten dat en verhoogden de snel heid. Toen bleek dat acht tot negen politie auto's de gestolen wagen langzaam naar een punt dreven en het DAF-je ten slotte op de kruising Bergweg-Gordel- weg was klemgereden, sprongen de twee autodieven uit de rijdende wagen. De auto reed het trottoir op en vernielde de spiegelruit van een autoshowroom CHEVINGTON Twintig passa giers van de sneltrein Edinburgh Leeds werden zaterdagavond gewond toen zes rijtuigen bij Chevington uit de rails liepen. De gewonden werden per helikopter naar een ziekenhuis ver voerd. Geen van hen is er ernstig aan toe. In Sheffield vloog dezelfde avond een bijna volle tweedeksbus in brand, waar bij vyftien inzittenden verwondingen opliepen. Veel passagiers redden zich door uit de ramen naar buiten te sprin- Eén van de ontsnapten wordt door de politie weggeleid (foto links). De auto die zij tijdens hun vlucht uit Zutphen stalen,is door de etalageruit van een showroom aan de Rotterdamse Bergweg gegaan (rechts). Russin de Itallaj kinderen 'en een vrouw omgekomen. De eerste brand deed zich zaterdag voor op een boerderij in het Brabantse dorp Liessel. De 11-jarige Rinie Kooien en zijn 10-jarige neef Rinie van Loon, die in een der slaapkamers speelden met een pick-up en een filmapparaat, kwamen in de vlammen om. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een kortsluiting. De tweede brand gebeurde in Amster dam in een benedenhuis. De 36-jarige ongehuwde vrouw S. van de Berg, en haar 3-jarig zoontje Gino kwamen om het leven. Haar vader, J. van de Berg (59), bij wie zij inwoonde, kreeg ernsti ge brandwonden en is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van de brand is tot dusver nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5