WW Nederland uit jury in ruziënd Knokke Openhartig interview Zendingswerk in India Na gezwendel van Italianen In de greep van de kreeft 4l door B. J. Kleymeris Max in het nieuw Puzzelhoek DONDERDAG 13 JULI 1967 Commentaar Spannend De NTS vergastte de kijkers op „een echte Hitchcock", zij het niet een van de beste. Een natuurlijk spannende film met een opgeschroefd verhaal dat uitliep in een bloedbad. Bijzonder veel viel te genieten van een Amerikaanse reconstructie van de Franse revolutie rondom de 14e juli. Deze documentaire was een kunst matige mengeling van oude prenten, schilderijfragmenten en recente film opnamen in en om Versailles en of ficiële Parijsë gebouwen, waar actie werd gesuggereerd door het openen van deuren en het sjouwen met klas sieke wapens, zonder dat er personen in beeld kwamen. Alle nog bewaarde authentieke her inneringen aan de bloedige dagen wer den ten tonele gevoerd: zelfs „de kar" reed weer en de guillotine scheen I in vol bedrijf te zijn. Frappant was de truc waarmee men vier- een zesspannen schijnbaar on- g emend voor oude rijtuigen liet dra ven onder meer om te suggereren hoe het koningspaar vergeefs vluchtte. (Vanonze radio- en tv-redactie) LONDEN „Dit is het openhartigste interview in mijn ambtsperiode gewor den", verklaarde dr. Ramsey, de Angli caanse aartsbisschop van Canterburry, toen de befaamde David Frost hem voor de BBC-televisie had onder vraagd. Dat was overigens in december 1966, zodat het gesprek bepaald niet vers meer is. Toch heeft het zoveel waarde, dat CVK en IKOR het op 20 I juli a.s. alsnog via Ned. 2 bij ons op het scherm brengen. Zij doen dat met te meer vrijmoedigheid, omdat het Neder landse kijkpubliek kort geleden David Frost en zijn werk voor de Britse tv beter hebben leren kennen, nadat hij in Montreux de Gouden Roos had gewon nen. Zondag a.s. (6.40 uur) bieden deze kerkelijke zendgemachtigden een Britse film van geheel andere allure. Elk seizoen doet de godsdienstige afde ling van de Londense commerciële tv-maatschappij ABC een poging, figu ren uit de Bijbel of uit de kerkgeschie denis te karakteriseren in een situatie van onze tijd. Een van deze pogingen leidde tot de serie „Vier mensen" en daaruit is geko zen de eenakter, waarin Maria Magdale- na wordt geïntroduceerd als mede- werkster aan de „illegale pers" van de I eerste christengemeente. (Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM CVK en IKOR ver- onen vanavond op Ned. 2 (10.30 uur) een .'ïlm over Amerikaans zendingswerk in India onder de titel „Moeder worden in Ludhiana". Ludhiana is de naam van een zieken huis, door de Amerikaanse protestantse kerken gesticht. Een jonge Indiase vrouw komt hier om haar eerste kind ter wereld te brengen. De film toont, hoe zij de voor haar vreemde, maar voor westerse begrippen normale me dische aanpak ondergaat en wat ditj geestelijk voor haar betekent. Het Londense „Ludhiana British Fel lowship" vervaardigde deze 25 minuten durende rolRrent. TV-portret van A. Viruly (Van een verslaggevers) Na de scheldpartij die ploegleider Willem Duys dinsdagavond begon, is het gisteren de gehele dag onrustig ge- het gisteren de gehele dag onrustig geweest in Knokke. Over en weer wer den beschuldigingen geuit. Om zeven uur 's avonds besloot de in spoedver gadering bijeengekomen jury dat de twee Italianen onmogelijk konden wor den gehandhaafd nu ze zelf hadden toegegeven gezwendeld te hebben bij de puntentoekenning. KNOKKE De rel in Knokke is compleet. Echt geknok ontbrak er nog maar aan, maar het tumult rond de zwendel in de jury liep zo hoog op dat de beide Nederlandse leden Ageeth Scherphuis en Lou van Rees gisteren kort vóór de uitzending besloten uit te treden. .Hun reden: de puntentelling die de twee inmiddels afgezette Italiaanse juryleden hadden toegekend in de wedstrijd EngelandNederland bleef gehandhaafd. Een beslissing over een andere wijze in puntentelling is nog niet genomen. Lou van Rees heeft zijn eisen wat dat aangaat reeds in Knokke gedeponeerd. De Nederlandse ploeg is intussen gro tendeels al bekomen van de onwelkome- drukte. Marianne Delgorge, Patricia Paay, Corrie Vink, Andy Starr en Jerry Rix amuseren zich best op het zon overgoten strand. Vrijdagmiddag Deining Toen Ageeth Scherphuis en Lou Rees er een halfuur vóór de uitzending het Knokke-bUltje b(j neer legden, ont stond er een grote deining in het Casino. edstrfjd werd echter toch voortge zet. De jury bestond toen alleen nog maar uit Duitsers, Engelsen en Fransen. De Belgen hadden geen stem omdat hun ploeg voor het voetlicht moest. Het vuurtje dat al een paar jaar onder het Knokke-festival smeulde, is nu dus in volle hevigheid ontbrand. Of 't het volgend jaar gedoofd zal zijn, blijft een grote vraag. Casino-direkteur Nellens zou zijn festival volgend jaar echt wel eens de mist kunnen zien ingaan. De gezamenlijke grammofoonplaten- maatschappijen hebben alvast meege deeld volgend jaar geen financiële en materiële steun te verlenen als de jure ring niet helemaal wordt veranderd. Doorwerken op de huidige manier waarbij aan alle kanten fraude kan v den gepleegd is onmogelijk. Show gaat door Onder de wiebelende zeepaarden :r Knokke's Casino ging gisteravond intus sen de show voor het scherm onverdro ten voort met het optreden van de nof steeds weinig presterende Italiaanse er de in eigen huis fiks toegejuichte Bel gische ploeg. Bob Boon liet bij zijn presentatie niets ,_s over de ruzies, noch over het feit dat de twee Nederlandse juryleden, boos waren weggelopen. Zonder meer werd de jury in nieuwe samenstelling in beeld genomen en toen kon de pret weer beginnen. Wie er op 't ogenblik in Knokke nog echt plezier heeft, valt moeilijk uit te maken. Neder landers. Duitsers en Italianen in elk ge val niet. Willem Duys nep gisteren woedend door de radio: ,,'t Is een schandaal, wat hier gebeurt!" en blijkbaar steunen de Nederlandse juryleden hem daarin. Nu ontaarden liedjesfestivals gewoon lijk in ruzies en in Knokke is het op de commercie gerichte festijn nog nooit vre dig aan een end gekomen. Maar zoals het nu gaat is het weinig verheffend. Enfin, de finale staat voor de deur en dan kan men na het slotfeest in eigen land ver der mopperen. Op het scherm wordt de schone schijn keurig opgehouden, maar daar hoeft het niet meer. Elckerlvc Meer in oude stijl DELFT De opvoering van het Mid delnederlandse spel „Elckerlyc" in nieu we stijl blijkt niet aan de verwachtin gen te hebben beantwoord. Het is vrij wel zeker, dat in 1968 de zeventien jaar oude traditie in ere zal worden hersteld. Waarschijnlijk zal dan opnieuw de Nederlandse Comedie de „Elckerlyc" in oude versie verzorgen en weer in de beproefde regie van Johan de Meester. Tot 1966 heeft steeds Han Bentz van den Berg de titelrol vertolkt. Antiekbeurs trok 28.275 bezoekers DELFT De woensdag gesloten Ou de Kunst- en Antiekbeurs in Het Prinsenhof heeft 28.275 bezoekers trokken. Prins Bernhard heeft reeds toegezegd, volgend jaar de twintigste antiek beurs op 19 juni te willen ope- Prinses Beatrix heeft het bestuur van de Vereniging van handelaren oude kunst haar dank betuigd voor het aan haar zoon gezonden geschenk: een zilveren miniatuur hobbelpaard. Het speet haar dat zij niet in staat was geweest de Antiekbeurs met haar te. bezoeken. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.10 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 7.30 uur Chaplin-film. 8.20 uur documentaire over vrije tijd in de toekomst. 8.50 uur Brandpunt. 9.30 uur finale Songfestival Knokke. Ned. 2 AVRO 8.05 uur reportages over het Chinese eiland Quemoy (Duits). 8.30 uur reportage „Hoe komt een kunstrecensie tot VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.30 uur gevraagde gewijde muziek. 8.30 uur amusement uit feestend Kopenhagen. 10.45 uur concert ter herdenking van Jan Zwart; Dirk Jansz. Zwart bespeelt het orgel in de Ev. Luth. kerk van Den Haag. 11.15 uur poëzie van Jozef Eyckma'ns „vers in 't ge- Hilversum 11 AVRO 8.05 uur kunstkroniek. 8.30 uur Omroeporkest concerteert (stereo). 9.20 uur hoorspel „Honger van Nasja". 10.55 uur Theo Strengers in „'t Mag geen naam heb ben". Ofschoon moppentapper Max Tailleurs eigen Doofpot enige tijd geleden is opgehevengaat de Amsterdamse humorist toch onverdroten verder met het vertellen van zijn „JFitze". Hij deed dat vorig seizoen tijdens een tournee door Nederland en nu gaat hij op 21 juli in het Amsterdamse De la Mar-theater beginnen met zijn programma voor de komende winter. De show van Tailleur blijft voor een maand in de hoofdstad en gaat dan naar diverse andere plaatsen. Honigraat-puzzel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ex-KLM-vlieger Adriaan Viruly zal maandagavond a.s. 17 juli op het beeldscherm verschijnen in de KRO-rubriek Silhou et. Henk Neuman zal hem ondervragen over zijn leven van toen en nu. Behalve zijn opleiding tot vlieger en zijn werk als gezagvoerder in de bur gerluchtvaart zullen ook de boeken die hij schreef, ter sprake komen. Verticaal: i. kr, 2. abeel. 3. tets, 4. Viruly is getrouwd met de actriceset. 5. stram, 6. pa, 8. reden, 9. Leende, Mary Dresselhuys en dal feit heeft |10. nevens. 11. snees, 12. Meden. 15. hem ook vertrouwd gemaakt in kunste- 'meent, 18. slang. 19. Verne. 21. Leon. 24. naarskringen. Idns. 25. A.A, 26. ik. Om de cijfers, te beginnen bij er de richting van de pijltjes woorden vullen die betekenen: 1. plaats in Gel derland. 2. specerij, 3. plaats in N. Brab. bij Eindhoven, 4. hetzelfde, 5. be kend Engels admiraal, 6. belijder v. d. Islam, 7 jongensnaam, 8. sluitrede. 9. wijnsoort OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. krats, 5. span. 7. Beer- 9. letter. 10. n.s., 12. mees. 13. Dalen, 14. eel. 15. mem. 16. v.e., 17. dn., 18. sen, ee. 20. edele, 21. lens, 22. ne, 23. anders. 25. Antoon. 27. zaag. 28. Sneek. Johan Schmitz als ds. Talm a op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de eerstvolgende uitzending van NCRV's tv-programma „Close up" zullen een historische en een hedendaagse figuur tegenover el kaar worden gesteld, nl. ds. A. S. Tal- ma, gespeeld door' de acteur Johan Schmitz en dr. G. M. J. Veldkamp. Uit zending op zaterdag 22 juli. De vorm van het programma wijkt niet af van de bekende: de vragen, aan ieder afzonderlijk gesteld, zijn tot een geheel gemonteerd. Antwoordt oud-mi nister Veldkamp direct, voor Johan Schmitz is een tekst geschreven die hij voordraagt. Men heeft die „antwoor den" geselecteerd uit het betrekkelijk geringe aantal publikaties van ds. Tal- ma, waarin hij uitspraken en meningen van zichzelf vastlegde. De NCRV wil aantonen, dat deze ook nu nog actueel en behartenswaardig zijn. overeenkomst tussen ds. Talma en dr. Veldkamp ligt voor de hand: beiden bekleedden een ministersambt en wa ren nauw betrokken bij de sociale ontwikkeling van Nederland, zij het in verschillende tijden. Festival rond op het scherm (Van onze radio- en tv-rcdactic) HILVERSUM Zondagavond a.s. (16 juli) als het Holland Festival is beslo ten, maakt de NTS 's avonds op Ncd. 2 og een merkwaardige trip: eerst ordt liet tweede deel van het ope ningsconcert uitgezonden en daarna volgt een kritische nabeschouwing op de totale manifestatie. Het wordt dus „festival-rond". Voor wie het zich na de talrijke uitvoe ringen in de afgelopen maand, niet meer herinnert: het openingsconcert werd op 15 juni gegeven in Schevenin- gen, door het Residentieorkest. In dit tweede deel wordt, tezamen met het Ned. Kamerkoor en solisten, onder lei ding van Felix de Nobel uitgevoerd de Cantata delle fiabe estrema van Hans Werner Henze. De uitvoering duurt een half uur. daarna is er een discussie over het festi val onder leiding van Jan Venema:| gesprekspartners zijn bestuursleden en. enkele journalisten. Er is ruim een 1 half uur voor uitgetrokken. DEN HAAG In het eerste kwar- al van dit jaar is het aantal overnach tingen van buitenlandse gasten in ho-| tels met ruim elf procent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in van buitenlanders De stijging van 557.000 tot 622.000 j overnachtingen kwam echter hoofdzake lijk doordat dit jaar Pasen in maart viel en vorig jaar in april. De toene ming over de eerste hvee maanden be droeg slechts 2,5 procent. IIFT WEEK IN EEROPA Londen Amsterdam Luxemburp Parijs Nice nkfort München OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die n{j regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minsténs een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op gave niet tijdig in ons bezit Is. kan de toezending ernstig wordi 51 Het zal duidelijk zijn, dat het raadsstuk in kwestie er iets mee te maken heeft. Ik heb gecontroleerd wie van de hier aanwezigen de gelegenheid kan hebben gehad een ter verzending klaarliggend raadsstuk in handen te krijgen. Mijn conclusie was, dat die gelegenheid besttond voor Groot en Frens zowel als voor Dammerman en Ubbink. En... hij wachtte even en vestigde zijn ogen op zijn onder geschikte Van Boord, voor de inspecteur Van Boord. De explosieve Dammerman kon zich niet langer inhou- Meneer Akkerman, riep hij hees, ik... Maar de commissaris legde hem met een handgebaar het zwijgen op. U krijgt straks de gelegenheid iets te zeggen, meneer Dammèrman... Hij ging rustig verder met zijn uiteenzetting. De raadsstukken worden van de stencilafdeling in stapels naar de bodekamer gebracht, verklaarde hij. Daar sorteert de bode ze en hij stopt ze vervolgens in de reeds klaargemaakte dienstenveloppen, waarop de adressen met de hand geschreven zijn. Het is, wanneer de bode hiermee bezig is, heel goed mogelijk, dat een bezoeker gebruik maakt van zo'n envelop met stukken weg te grissen wan neer de bode even wordt weggeroepen... hetgeen nogal regel matig gebeurt, nietwaar Hornstra? De assistent-bode kwam met een schok in de werkelijk heid terug. Hij knikte ijverig. Ja meneer Akkerman, dat kan heel goed zo gegaan zijn. Akkerman knikte peinzend. Tja... vervolgde hij. En het is een feit, dat alle door mij genoemde personen ambtshalve regelmatige bezoekers van het stadhuis zijn en dus goede bekenden in de bodeka mer. Een van hen kan zich dus op deze de enig moge lijke wijze in het bezit gesteld hebben van het raads stuk, dat hij als moordwapen wilde gebruiken. Weer wimpelde hij met een handgebaar pogingen tot interrumperen nu van Dammèrman en Ubbink gezamen lijk resoluut af. Laat u mij uitspreken, heren. Ik ben nog met aan het eind. Hij ontstak zijn reeds lang gestopte pijp en blies een grote blauwe rookwolk naar het plafond. De burgemeester, zich ondanks dit ongewone gesprek toch gastheer voelend, ging rond met sigaretten en sigaren, maar behalve Jek Groot scheen niemand lust te hebben in roken. De gezich ten bleven in gespannen aandacht gericht op Akkerman. Nu we dus weten, vervolgde deze, dat u allen in staat geweest bent het bewuste raadsstuk in handen te krijgen, het tot een moordwapen om te smeden en het daarna naar de heer Hooftman te zenden, zullen we eens nagaan wie er een motief had om de heer Hooftman uit de weg te ruimen. We zullen dan van elk van u afzonderlijk nagaan en wille keurig beginnen met... laten we zeggen... mr. Ubbink De advocaat sprong woedend overeind. Dit gaat me te ver, meneer Akkerman. Ik heb schoon genoeg van deze komedie. Ik verlang van u, dat u mij nu aan het woord laat om op mijn beurt eens een paar onthul lingen te doen, brieste hij. Commissaris Akkerman keek de opgewonden advocaat aan. Dat kan, meneer Ubbink, zei hij. Het was juist mijn bedoeling u het woord te geven. Maar... er kwam een kille klank in zijn stem, ik verlang van u een volledige verkla ring. Ubbink slikte moeilijk en veegde zich met een zijden zakdoekje het voorhoofd af. Goed, zei hij toen. Ik zal u alles vertellen. Hij ging weer zitten, schraapte zijn keel en begon aan wat waarschijnlijk voor de eerste maal in zijn carrière zijn eigen verdediging moest worden, Het enige, commissaris, wat ik met deze geschiedenis te maken heb... wat ik er althans van afweet, is, dat uw inspecteur Van Boord, van wie meneer Frens beweert, dat hij met hem heeft gevochten, vanmiddag bij mij1 op kantoor kwam en mij regelrecht beschuldigde van de moord op Hooftman en Bolink. Hij trachtte mij te overbluffen, maar ik merkte direct, dat hij geen andere aanwijzing tegen mij had dan de toevallig omstandigheid, dat ik in Brazilië ge weest ben en in mijn wapenverzameling een bundel pijlen heb, die eens misschien tientallen jaren geleden met een dodelijk gif zijn bestreken. Dat is niet het enige! flapte Jan Frens er uit. De commissaris keek de journalist belangstellend aan. Hebt u aan de verklaring van mr. Ubbink iets toe te voegen? informeerde hij zakelijk. Jan Frens knikte bevestigend, terwijl de advocaat, die zijn zelfvertrouwen kennelijk hervonden had, de journalist rustig aan het woord liet komen. Wordt vervolgd SUKKELTJE EN BRUUNKE Stikkeltje vertelt, terwijl Evert Ever al druk bezig is met het dak. jBruunke helpt hem. door van alles aan te geven. „Zie zo; het dak is klaar", zegt Evert Ever. Even later valt er een dikke druppel op Stïkkeltje's neus en nog een ..Wij gaan gauw de emmers klaarzetten!" roepen de zusjes, zoals ze gewend zijn. maar Stikkeltje lacht: ..Dat hoeft immers niet meer!" Nu stroomt het van de regen, maar de zolder blijft kurkdroog! „Dat hebben jullie fijn voor el- kaar gebracht!" zegt moeder Egelina dankbaar. „Het logeerbed staat nog opgemaakt: je blijft nu zeker slapen Bruunke, nu het zo giet?" Dat wil BruiXnke graag Het giet de hele nacht alles is drijfnat buiten maar in Stikkeltje's huis blijft alles prachtig droog En ze slapen allemaal een gat in de dag! „Dat komt er van, als je niet wakker hoeft te worden, om met emmers te sjouwen!" roept Stikkeltje, zich uitrekkend. En toen begon er weer een lange, nieuwe dag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9