Tour in cijfers Woningbouw kan en moet radicaal veranderen Fraai werk van Weteringse palinghandelaar B. Kraan Warmte en dorst kwelden de Tour Bouwmeester favoriet voor schaaktitel Drie dagen celstraf voor aalmoes van een kwartje Dag voor het paard op Duindigt Jongen (18) onder trein Polak licht de Kamer in over de moord op Ria NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDVC, 13 JULI 1967 NEDERLANDSE WONING SLECHTS EEN STAR INGEDEELD OMHULSEL ARCHITECT BLIJSTRA INTRODUCEERT POCKET: ..WIJ WONEN. WONEN WIJ" Dl ONE De uitslaj ïuidt: 1. Rlotte (Fr) 6.16.08 (met 2. Lemeteyer (Fr) 6.16.57 (met b Schleok (Zwit-Lux) zt met bo Schepers zt. 5 Basso (Prlmave Karstens 6.17.38. 7. Simpson (Ens bi-oeck (Rode Duivels, Belg) zt. Berghe (Belg) zt, 10. Godefroot (Rode Dui lelg) i 16. 1 18. Sar V Did) imar (Fr M Glmondl at) zt. 4 i (Eni Poulidor (Fr) •sen op 8.39. 9. Van Clooster (Rode ans (Belg) op 9.53. 12. Brands (Belg 13. Karstens op 11.30, 14. Bayssiere Fr) op 11.38. 15. Bodrero (Primavera 12.02. 16. Monty (Belg) op 12.16. 17 (Zwl/Lux) op 12.34. 18. Pu schel (\V 3 12.45. 19. Mugnaini (It) op 13.08. 20 i (Primavera. It) op 31.22. 30. Poulidoi 35. 42. Wlm Schepers op 21.49, 6B Var 5." Zilverberg op 37.06. 93'. De Roo or i. .Maliepaard op 56.03. nklassement: 1. Frankrijk^ miotle Doorwerth. waar enkele tientallen wo ningen uit het buitenland staan tentoon gesteld. Deze expositie wil laten zien welke mogelijkheden er zijn om rianter te wonen. Datzelfde wil het boekje, waar in een groot aantal woonvormen wordt behandeld. Voor het grootste deel werkstukken van buitenlandse architec ten, wat de schrijver aanleiding geeft te constateren, dat over de grens met veel meer fantasie wordt gebouwd dan in Nederland. Almar) 18.50.4: 0035521. 2. België 209.05. [209 05.38. 4. Primavera (It) Puntenklassement: 1. Rey veis. Belg) 91 pnt. 2. Riot (Kjrslens 68 pnt. 4 Janssen tfroot (Rode Duivels. Belg) 5 (Van een onzer verslaggevers) DOORWERTH De Neder landse woningbouw zal radicaal moeten veranderen om ons land de toekomst leefbaar te houden. Wij moeten bereid zijn helemaal opnieuw, van de grond af, te den ken en te handelen. Wij moeten dusdanige woningen bouwen, dat de bewoner de vrijheid krijgt overal waar hij wil vrijwel alle handelingen te verrichten. Hij vindt, dat ook de Nederlandse Dat houdt in: vertrekken, die groter woning meer vanuit het leven erin of kleiner kunnen worden gemaakt, een1 moet worden ontworpen. Al wil dat meervoudig gebruik van de ge- niet zeggen, zo voegt hij eraan toe, dat bruiksvlakken (bed, stoel, bank, tafel), j dan het bewonen mogelijk wordt, een ondergeschikt maken van de meu bels aan de leefruimte zelf. D<* praktijk heeft geleerd, dat dc Ne derlandse woning niet meer is dan een Dat is één van de conclusies, waartoemeestal star ingedeeld omhulsel. Meu- architect Rein Blijstra komt in zijn bels en stoffering moeten dan het huis OMHULSEL Het boekje is uitgegeven ter gelegenheid van expositie Plan Internationaal van Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Schepers vierde in Marseille uiteindelijk bruikbaar maken. In de keuze van die elepienten zit onze vrijheid en de mogelijkheid onze persoonlijkheid tot uitdrukking te bren gen. En dat is maar een schamele vrij heid, aldus de schrijver. In feite is het thans zo. dat het in de huidige woning de meubels zijn. die tot de vaste bewoners zijn geworden. Zij nemen gemiddeld niet minder dan. 40 tot 70 procent van de vloeroppervlakte in gebruik. HOOGBOUW I MARSEILLE Schier ondra gelijke warmte (42 graden in de brandende zon) en onbeschrijfe lijke d'orst geselden gisteren de renners- alsmede volgerskara vaan in de Ronde van Frankrijk. [Niet verwonderlijk dan ook dat de etappe van Digne naar Mar seille in een bijzonder laag tempo werd afgelegd. Na wat kleine col letjes zakte de meute naar de boorden van de Middellandse zee om in Marseille te finishen. Daar was het uiteindelijk de Franse nationaal Riotte die vrij gemakkelijk dc winst voor zich opeiste, want hij behoorde tot een groepje renners dat niet zo ver voor de eindstreep wegsprong (ook onze landgenoot Sche pers was daarbij). Riotte ging er in de slotkilometers alleen vandoor en kwam 49 seconden eerder in het stadion van Marseille dan de vier overgebleven ach tervolgers. Het peloton lag op één mi nuut. Daarin zaten alle Nederlanders. Karstens won in de wat wanordelijke sprint van het peloton. Hij bleef daar mee juist voor de groene trui-drager Reybroeek, wiens positie mede door de zege van Riotte iets werd aangetast ook al was het niet veel. En voor het overige viel er bijzonder •weinig te vermelden. Alleen was daar nog het feit dat de doodvermoeide Van der Vleuten bij de laatste col de aansluiting had verloren en in de slotki- ilometers zes minuten achterop was ge- jraakt bij het peloton. De overige Neder landers ook de dinsdag gekwetste |Huub Harings die nog wel last had van een gekneusde duim kwamen in het peloton binnen. Verlaten Provence De rit ging door de verlaten Proven ce waarin trajecten zaten waarbij men kilometers ver geen huis of boerderij ikon bekennen. Kwam er dan iets in izicht, dan werden de „knechten" er op luit gestuurd om water te halen. Zoveel pis maar mogelijk was. Ook de kleine ,dorpjes die men passeerde werden „leeggeplunderd". Een ander punt, dat hij o.m. aansnijdt is de controverse hoog- laag bouw. Dat de grote meerderheid de voorkeur geeft aan laagbouw, wijt hij aan de wijze, waarop tot nu toe in de hoogte werd gebouwd. En dc bewoners vonden het goed. 'n enquêtes wordt een strikvraag Zeker in het gehuchtje Les Salles dat Johan Hoeksema gaat naar GVAV GRONINGEN Na Ger Reitsma van Zwart Wit (naar Feijenoord), Sjors in 't Veld van RWH (naar DOS) en Wim Fra- briek van Heeren- Heerenveen) heeft de Groninger Jo han Hoeksema als vierde speler uit het zaterdagvoetbal dit seizoen een contract getekend net een semi-prof- club. In dit geval GVAV. Hoeksema. die aanvankelijk Quick Zwolle speelde en later verhuisde naar Groningen en lid werd van de chr voetbalvereniging Oranje Nassau, kwam in yele vertegenwoordigende elftallen uit. Dit seizoen ontpopte hij zich tot een uitstekend international Hij debuteerde tegen Frankrijk met drie doelpunten en speelde ook tegen België. Hoeksema behoorde bovendien tot de Olympische amateurselectie voor Fin land, maar werd daar evenals V. d. Gie- sen en V. d. Laan uit verwijderd. Dat laatste heeft Hoeksema zich bij zonder aangetrokken. Het maakte hem duidelijk dat hij in het amateurvoetbal de hoogste sport niet kon bereiken Ondanks ernstige principiële bezwaren Van zijn ouders (de familie Hoeksema is gereformeerd) heeft Hoeksema het op zich zeer aantrekkelijke contract van GVAV toch getekend, omdat naar hij ons Zei het spelen op zondag slechts van (tijdelijke" aard is. Het is geen beslissing oor het leven, zoals hij het noemde. door de bouw van een stuwdam ge doemd is van de landkaart te verdwij- De bewoners grepen de eerste en wellicht ook laatste doortocht van de Tourkaravaan aan om met pamfletten spandoeken de volgers van de Tour te smeken om medelijden met het lot van Salles. De journalisten werd verzocht in hun artikel over Salles te schrijven en te protesteren tegen de door de bewoners niet gewilde ondergang. De renners zelf zagen er niet veel van ook al lag het tempo urenlang beneden de dertig kilo meter per uur. Ontsnapping In de karavaan was het volslagen rustig tot na de ravitaillering in Besse sur Issole. Gesterkt door het voedsel en de ruimschoots voorradige dranken zet te de Luxemburger Schleck de aanval in. Riotte sprong echter toe. Zij werden teruggepakt, maar toen ging Milliot weg nu met Lemeteyer gevolgd door Riotte. Later gingen Schleck, Manzane- que. Basso, Dumon, Scandelli en Sche pers achter de vluchters aan. Meer ren ners kregen geen kans. Scandelli verdween uit de kopgroep door een lekke band. terwijl bij de klim naar de Col de la Gineste Dumon en Manzaneque werden gelost. Nadat Schepers tevergeefs had geprobeerd weg te komen zette Riotte een meer geslaagde aanval in. Schepers bleef in een groepje van vier volgen en kwam als eerste van het viertal achter Riotte het stadion bin nen. Niet verwonderlijk dat hij in de spurt kansloos was en vijfde werd. Aan gezien Basso evenwel in de laatste 200 m van zijn lijn week werd hij als vijf de geklasseerd en Schepers als vierde. ;t: wilt u liever een huisje met een tuintje ervoor wo nen of in een flat vier- of tienhoog? De schrijver meent, dat veel meer belangstelling voor hoogbouw zou bestaan als men beter en vooral rianter zou bouwen. Hij vindt het dan ook gevaarlijk, dat de tweede nota over de ruimtelijke orde ning ervan uitgaat, dat het eenge- KOSTEN (Van o e correspondent) ZIERIKZEE Met nog slechts t' ronden voor de boeg lijkt het bijna zeker dat de Utrechtse wiskundeleraar Hans Bouwmeester schaakkampim van Nederland wordt. Weliswaar gaat Hans Ree nog aan de leiding, macr Bouwmeester komt tot winst i nde af gebroken partij tegen Krabbé. Vandaag staat de belangrijke ontmoe ting Bouwmeester Ree op het pro gramma. De witspeler is favoriet en zal bij winst praktisch zeker zijn van de titel, omdat hij in de laatste ronde Boomgaardt ontmoet, terwijl Ree net tegen Scholl bepaald zwaarder beeft Deze twee spelers zijn alleen overgeble ven van het leidende zevental, nu ook Langeweg moest „afhaken". Kuijpers, Zuidema en Donner bevinden zich ook in een kansloze positie. Uitslagen: Achtste ronde: Van Schei- tinga Ree 01, Zuidema Donnsr VtKuijpers Boomgaardt negende ronde: Rosenthal Zuidema '/jBakker Scholl '/s, Ree Langeweg l0, Donner Kuijpers afg.. Krabbé Bouwmeester afg.. Doortastende jongens redden twee kinderen LAREN De negenjarige Ingrid Bus en de even oude Ronnie Snel. beiden uit Laren, hebben gistermiddag hun leven te danken gehad aan twee doortastende jongemannen. De kinderen zwomr in het IJsselmeer bij fort „Ronduit' Naarden, een plaats die bekend staat als gevaarlijk. Hier zijn al veel ge oefende zwemmers verdronken. Op een gegeven moment raakten beiden in ernstige verdrinkingsnood: Ingrid verdween onder water, terwijl ook Ronnie dreigde kopje onder te gaan. Dat het nog goed afliep, was te danken aan Fokke Grasman uit Naarden Martin Rijke uit Hilversum, die e verfrissing zochten in het IJsselmeer. Op het hulpgeroep sprongen ze IJsselmeer in. Fokke wist na enig zoeken Ingrid te vinden. Met kunst matige ademhaling kon hij de levens geesten opwekken. Martin had intus sen Ronnie, die onder water dreigde te verdwijnen, naar de oever gebracht. Twee andere kinderen wisten zelf op het droge te komen. Het is gebleken dat de ouders va kinderen een dagje naar Amsterdam waren. Ze hadden dc kinderen bü het (levensgevaarlijke) fort achtergelaten. Boomgaardt Van Scheltinga afg Stand: 1 Ree 7.. 2. Bouwmeester fi en 1 afg.. 3/4. Langeweg en Scholl 5'/s, 5. Kuijpers 5. 6 Zuidema 6, 7 Donner 1 afg.. 8. Van Scheltinga 31/» en 1 afg 9'10. Bakker en Rosenthal 3. 11. Krabbé 2 en 1 afg., 12. Boomgaardt 1 en AMSTERDAM Drie dagen gevangenisstraf wegens het vragen om een aalmoes en verbeurdverklaring van het gebedelde kwartje. Dit eiste gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse politierechter tegen de 19-jarige R. J. uit Amsterdam. Conform deze eis werd J. bij verstek veroordeeld door de politierechter, die deze overtreding des te meer afkeurde omdat de jonge man bij zijn aanhouding op het Thorbeckeplein op 16 februari jl. eenvoudig weg gezegd had niet te willen werken. (Van een onzer redacteuren) WASSENAAR Niet minder dan 250 paarden, die vijftien van de in ons land nog aanwezige paarderassen vertegenwoordigen, zullen woensdag middag op de renbaan Duindigi in een non-stop-show optreden. Niet alleen paardeliefhebbers maar ook veel vakantiegangers hebben nu al belangstelling getoond voor dit eve nement. dat nog nooit is vertoond in de randstad-Holland. Het aantrekkelijke voor het leke- publiek is, dta men niet alleen wordt geconfronteerd met rennen en drave rijen en andere verrichtingen, maar dat ook een voor ieder begrijpelijke uitleg zal worden gegeven. Er zal iets worden verteld over het ras en over de prestaties van ieder paard. Men kan zien hoe kinderen met paarden om gaan en hoe de vakman dat doet. Unicum Voor het houden van deze dag heb ben alle organisaties, die zich met dit edele dier bezighouden, de handen in eengeslagen. Op zichzelf een unicum omdat deze organisaties voor ieder paarderas is er wel een nogal eens met elkaar overhoop liggen. Slaagt deze eerste dag voor het paard, dan wil men hiervan een jaar- lifks weerkerende traditie maken. Dubbelzege voor Jan Maathuis HOOFDDORP Op het .jaarlijkse Con- De ultslanen lulden: MD: 1. Ja: iet Fllegette. 2. Jan Maathui» i oh ar C 3. Gerard Maathuis met G GOED WEER EN VEEL STRIJD OP BRAASSEM zinshuis in de toekomst 50 k 70 procent van de woningen zal moeten bedragen. Daarmee verdorpelijken wij ons land in plaats van het te urbaniseren Elke conclusie op dit ogenblik is voor barig en misdadig zolang niet is vast gesteld hoe concreet de hoogbouw moet worden verbeterd. In het boekje wordt geïllustreerd wat men op dit gebied m het buitenland al heeft bereikt. Wat men er echter in mist, zijn de kosten, die aan bouw „met meer fantasie" zijn verbonden. Men laat de lezer wel watertanden, maar verzuimt erbij te vermelden hoe veel hij voor deze huizen nieuwe stijl moet gaan betalen. Architecten stellen weliswaar, dat over tien jaar deze woningen financieel ook voor de grote massa bereikbaar zullen zijn (als de conjunctuur zich gunstig ontwikkelt), maar daaraan heeft men op het ogenblik nog maar weinig houvast. Zeker niet als wordt gesteld, dat zo n gemiddeld huis thans al een dikke hal ve ton alleen aan bouwkosten zou ver- VENLO Door tot nog toe onbeken de oorzaak raakte de achttienjarige Jo zef Nelissen uit Blerick, in Deurne on der de trein Venlo - Eindhoven. De jongeman was op slag dood. De trein had dertig minuten vertraging. De 84-jarige lijkendrager G. v. d. der uit Bleriok is gisteren «n de Maas bij Venlo verdronken, nadat hij van een autobinnenband afviel waarop hij met de stroom meedreef. Een duiker van de Venlose brandweer haalde de jongen naar de oppervlakte. Kunstma tige ademhaling mocht niet meer ba- (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG De minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, zal naar verwachting op korte termijn de Tweede Kamer inlichten over de moord op Ria Florijn in Doetinohem. Zoals bekend heeft de bewindsman naar de gang van zaken bij deze moord een onderzoek laten instellen. Er is vooral in Doetinchem grote ongerustheid en wrevel ontstaan over de gebeurtenissen van de afgelopen week. De burgemeester van Doetinchem, mr. J. M. J. Cornelissen, heeft de inspecteur-generaal voor de psychopatenzorg er aan herinnerd, dat volgens een overeenkomst tussen de gemeente Doetinchem en het rijksasyl „De Kruisberg", slechts gevallen van de zogenaamde tweede categorie lichte gevallen in deze inrichting zouden worden verpleegd. Toen bekend werd dat de moordenaar van Ria Florijn zich eerder aan twee aanrandingen en een poging tot moord had schuldig gemaakt, heeft het verwondering gewekt dat hij buiten het asyl op een boerderij is te werk gesteld. Inmbiddels heeft de gemeentepolitie van Doetinchem de controle rondom „De Kruisberg" verscherpt. OUDE WETERING De laatste dag van de Braassemweek 1967 was zonder enige twijfel de best geslaagde van de vijf. Vanaf de eerste start tot aan de laaste omstreeks vier uur in de middag, stored er een stevige zeilwind, die de stuurlieden en bemanningen handen vol werk bezorgden. De Valken, dlie op de voorgaande dagen met minimale bemanningen op het water verschenen, hadden nu allemaal hun derde man aan boord. Weer protest tegen Van Wijk.... ut Kraan heeft in deze Braas- semweek weer zijn grote klasse ge toond. Bij de start was de paling handelaar uit Oude-Wetering slecht weg en ging dan ook pas als veer tiende om het eerste merkteken Maar ook zijn grootste concurrent in het algemeen klassement, Egon Rolf von den Baumen. die hij constant bii- zonder' scherp in de gaten hield, be gon de race matig. Deze Kaagzeiler rondde de eerste: boei als achtste. In het eerste grote voordewindse rak begon Kraan al ver vaarlijk op zijn concurrent Von den Baumen in te lopen en lag aan het einde van dit rak bijna met zijn, rivaal gelijk. In het tweede voordewindse rak nam Kraan definitief de leiding over en slaagde er zelfs nog in als tweedp binnen te komen achter de Rotter dammer Piet van Buren. De derde plaats ging naar Kirkenier. De vierde naar De Wilde en de vijfde naar Egon Rolf von den Baumen, die hiermee in totaal de tweede plaats veroverde achter hoofdoriiswinnaar Bert Kraan Weer protest In de Regenboogklasse werd giste ren de dinsdag-race van de Neder landse kampioen Bouw van Wijk on geldig verklaard. De man uit Wou- brugge werd op protest uitgesloten Ook gisteren kreeg Van Wijk een pro test aan zijn broek. Hij zeilde zijn wedstrijd nog wel uit maar finisht! niet. Cor van Staveren, die ver achter Van Wijk binnenkwam, werd nu ;te op de tweede plaats gevolgd door John Hofland. Deze Rotterdamse i extielhandelaar veroverde hiermee de hoofdprijs van de Braassemweek. In de 16m2 klasse was traditiege trouw ook op de laatste wedstrijddag weer bijzonder veel strijd. Joop de Ruyter had aan zijn zevende plaats juist genoeg voor de hoofdprijs die hij veroverde met een score van 2-7-1-7 Een duidelijk bewijs dat de krachts- ersdhillen in deze klasse uiterst klein zijn. Tweede in totaal werd Bisschop met 1-7-5-4. Henk de Ruyter behaalde in di Randmeerklasse zijn vijfde zege ei was de enige zeiler die de hoofdprij van de Braassemweek won. zonder een nederlaag in onfvansst te Uitslagen B-Van den Oudenwyer GESLAAGD Stichting Haags Polytechnisch Insti- ttuut Avond H.T.S.: Geslaagd vooi einddiploma voor Bouwkundige: Chr Beekhof. C Burki. F M Derks. N Dub- oeldam, H J L C Meijer, M Noorder- vliet. B Tops. C A v Velzen; voor weg en waterbouwkundige: H J Alblas. W J C Belien, G Boers. R Doer ga, N R B Dorsman, C Laagland. J Scheriniga, J M Soonaus; voor elektrotechnicus: H v d Berg. J J Bertram, J Bos, G Castee- len, L E v d Kley. A v d Knaap. M de Kok, H Kroezen. C Schellingerhout, P W J Treffers, W Verbeek, R J Visscher H Vrij moed. F Wort man, J Wouters; voor werktuigbouwkundige: C W Bax, A C Boer, R de Boer. A Bolsterlee, W Th Ceulen, H Daane, W J P Ekelmans. G F Friebel. R J Germans. C Harskamp, D Havenaar, J A v Hoorn, Th Huisman. B N W Kaasschieter, CC J Kaasschieter. C Th M Koop, P Kulk, G v Kuppevelt, C J A v Leeuwen, P J C Nobellle. K A F Prinse (met lof). E K Suister, C T v d Tol. G J Vinke, T J v Vlaanderen en F x Zijl. Kritiek van Matubel AMSTERDAM Matubel meldt over 1966 gelijk gebleven f2,58 miljoen bru to-wins*. der werkmaatschappijen en f 1,93 (1965'1,87) miljoen batig saldo van baten èn lasten dank zij lagere rente en afschrijvingen De bèlastingreservering is f 0.88 min .Het dividendvoorstél is 10 (10) pet De exploitatie was bevredigend, doch over 1967 valt nog niets te zeggen. Het aandeel in de opbrengst van liet gehele bioscoopbedrijf in de drie grote steden was 30 pet. ,in provincieplaatsen 25 pet., in het gehele land 15 pet met 19 van de 490 theaters en 14.750 van de 236.500 beschikbare plaatsen De omzet van Matubels filmverhuurkantoren was 27.5 pet. van de Nederlandse filmhuurop brengst Het verslag merkt op dat op de rijksbegroting flVa min is uitgetrokken voor tegemoetkoming in de op het be drijf drukkende lasten of slechts 10 pet. van de opgebrachte vermakelijkheidsbe lasting. Voorts merkt het op dat dank zij de door het produktiefonds voor Neder landse films verleende steun een toene mend aantal jonge cineasten zich waagt aan speelfilms, die minder gericht zijn op de behoefte van het publiek dan op bevrediging van experimenteerlust van de makers en bijval van een kleine kring van op modieuze nieuwigheden verzotte critici", zodat men de heilza me uitwerking van een doorlopende Ne derlandse speelfilmproduktie op een bre dere belangstelling voor het filmwezen niet bereikt. De innerlijke waarde der deelnemingen was f9.9 min. na winstver- deling d.i het hele geplaatste kapitaal van Tuschinski en het belang in Neder landse Bioscoop Theaters. Vergadering conflict Veenendaalsclie Onder goede weersomstandigheden er stond een lekker zonnetje en een stevige wind is gisteren de Braassemweek 1967 besloten. Op de foto: de Vauriens voor de laatste maal in actie V.l.n.r. C. J. de Graaff met zijn KingF. de Groot met 'Fop' en H. J. Scholten jr met 'Jan Haring'. schrijven tegen 22 september een buiten- algemene aandeelhoudersverga dering uit. Dit op verzoek van de heer Botteburg. direoteur-aandeel- houder. die in juni door commissarissen geschorst over de vraag of hij anderhalf jaar ziekteverlof weer met j werk mag beginnen. Tevens stelt hij de heer H Muller als ïtslaan Zijn raadsman Voute heeft commissariseen geschreven dat zijn cliënt zich neerlegt bij de vaststelling der datum op 22 september naar onder protest omdat het wetboek van koophandel een smenroepin g bin- ien zes weken voorschrijft. Mr. Voute wenst dan ook een voorstel tot afkeuring van dit besluit van commissarissen als punt 1 op de agenda Voorts protesteert r»r Voute omdat commissarissen •oorstel van zijn cliënt om commissaris- en te verbieden stappen te ondernemen »t ontbinding van het arbeidscontract iet cliënt, van de agenda hebben geschrapt Als dit punt niet binnen drie dagen op de agenda wordt gebracht, zal Voute hierover een kort geding aan hangig maken. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graal 6c Co) Uitgesproken: A J de Kool (tweedehands ulo's), Lagendijk 146. Ridderkerk, cur. mr. A Meurer, Rotterdam: W J C Baas (auto- erhuur). M van Reigersbergenstraat 9, Go- nchem, cur. mr. A T Koppelaar, Slie- recht: A G van Meever (fouragehandel). orinchemsestraat 41, Meerkerk, cur. mr. E Spronk, Gorinchem; Th A Berkers (Modc- rs-Mols), Beekstraat 8. Schlnveld, J H Spauwen, Sittard; P Th A (grossier kunstnijverh.), Gavarel- lestraat 24. Stein, cur. mr. V M J A PUls, eek: H Vos (aannemer), Noordwolde, cur. Beek, Leeuwarden. Geëindigd: J C W Ravenstein (Moderna, /ondclaan 80), v.h. Vondellaan 74, Helmond, hans Leyweg 585. Den Haag. Surséance: Voorlopig aar H Koekendaal Constr. bedrijf Heco, Industrieterrein Hoge lnkweg, Hoevelaken), Colupibusweg 43. bew LEIDSE DAMMERS NAAR RUSLAND LEIDEN Drie „Leidse" dammers zullen binnenkort naar Rusland ver trekken om daar de Russische top- spelers te ontmoeten. Het zijn de LDV-leden Kees Varkevisser (Kat wijk) en Evert Bronstring, die morgen reeds weggaan om van 18 juli tot en met 5 augustus in een internationaal toernooi in Batoumi te kunnen uit komen en de Leidse onderwijzer Jan van Leeuwen Van Leeuwen maakt deel uit van het Nederlands tiental, dat van 5 tot en met 10 augustus in Moskou achter de borden verschynty ift de officiële interland tegen de Rus- i Van Lanschot groeit 's-HERTOGENBOSCH Het balan#- totaal van F. van Lanschot Bankiers is tot 31 maart 1967 (1966) met 121 (151) miljoen toegenomen tot f 660.6 539.6) min, het zichtbaar kapitaal met I 2 min tot f 32 min, toevertrouwde middelen tot f 628,6 (509,6) min, waarvan deposito's en spaargelden f 279,6 (227,8) min, tegen kas, kassiers banken f 138,1 (155,6) min. beleggingen in overheidspapier f 257,1 (165,6) min. andere 8,7 3.9) min. voor schotten tegen effecten f 12.1 (16,9) min, debiteuren f 237.4 1193,2min. vastgeleg de middelen f 7 (4,2) min. Dank zij toe genomen zaken is de winst gehandhaafd ondanks krimpende marges. De balans is voor de eerste maal vergezeld van een goedkeuring door externe accoun tants Bemiddeling bij onderhandse leningen en hypotheken bracht grotere omzet en winst, de provisiebaten van buitenlandse zaken waren aanzienlijk Belang is verworven in Greyhound Fi nancial and Leasing Corp te Zug. Bij Vermeer en Co namen balanstotaal en winst toe. H. J. van Ogtrop en Zoon werden overgenomen. Bij Staal en Co is de gang van zaken bevredigend en de winst weinig veranderd. Het verslag merkt op dat de balans van de middel bare banken sinds 1963 66% is gegroeid, die van de twee grote handelsbanken 42*'., waaruit blijkt dat de middelbare banken een belan«rüke taak hebben. Derde fabriek HVA in Ethiopië AMSTERDAM De financiering van de derde suikerfabriek van HVA in Ethi opië is geregeld zodat men nu fabriek en installatie kan bestellen. De Internetio- nal Finance Corporation zal nemeüjk met 9 miljoen deelnemen In het geheel is 22li min of f76.4 min. nodig, waar van f46.1 min of 60 proeent miljoen aandelenkapitaal van HVA -Metahara Share Company, waartoe de fabriek be hoort. voorts 37 procent of f28 min. lenin gen en 3 pet. of 2 3 min. ingehouden winst dezer NV. In het kapitaal neemt de HVA-groep voor 51 pet. deel. name lijk f3,3 min HVA - Nederland en f20.2 min. HVA - Ethiopië, en 49 pet. door de Ethiopische regering en banken. IFC en een door IFC gegarandeerde plaatselijke emissie De f28 min. leningen worden verstrekt door IFC en de Nationale In vesteringsbank tegen 8 pet rente In 1969 of 1970 kan de produktie beginnen, zodat er op zijn vroegst in 1972 het eerste zichtbare rendement in Nederland te ver wachten is. De jaarproduktie is 45 000 ton, bestemd voor het toenemend binnen lands verbruik. De produktie van de twee andere ondernemingen was in 1965/66 68.681. in 1966/67 75.000 ton. Meta hara is 100 km beoosten Wonji op 900 meter hoogte. Het plan zal sterk bijdra gen tot ontwikkeling van het Awashdal 4000 Ethiopiërs werk geven. Dit is de derde industrie in Ethiopië die dooo- IFC Nationale Investeringsbank samen ge financierd wordt. DEN HAAG Het Ministerie van Financiën heeft de volgende gege\eus gepubliceerd inzake de stand van het schatkistpapier op resp. 10 juli en 3 juli schatkist promessen 1.126 400 000- 1 118 400 000 schatkist biljetten J 3.710.100.000 - J 3.710.100.000

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7