Scheepsofficieren varen nog niet terug met miniatuur-tankers TWEE EGYPTISCHE TORPEDOBOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT KREMLIN HIELP KENNEDY IN HET WITTE HUIS' Guerrilla in Hongkong Uniek centrum in Grenoble Vluchtelingen alles goed en wel1 Met een AMSpaarbiljet 196772 in bijna vier-driekwart jaar van f.100,- naar f.133,- Algemene Bank Nederland Uit de Haagse hof geplukt 1 WOENSDAG 12 JULI 1967 „Andere formulieren"' AMMAN De voorzitter Jordaanse Rode halve maan, de Ara bische tegenhanger van het Rode kruis, dr. Achmed Aboe Qoera, is vandaag I Cyprus gereisd c 1 besprekingen op hoog de terugkeer van de westelijke Vaarwegen ook nagebouwd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als eind van dit jaar of begin volgend jaar de eerste tankers van rond de 200.000 ton draagvermogen Europoort zullen binnen lopen (gedeeltelijk geladen althans, want de vaar geul is dan nog niet klaar), is de kans groot dat zich aan boord of ficieren bevinden die het varen met deze mammoetschepen heb ben geleerd op miniatuur-tankers, op precies nagebouwde „dinky- toy"-bootjes. De Esso is namelijk een paar dagen geleden in de buurt van de Franse Al- penstad Grenoble gestart met een oplei dingscentrum waar tankers, vaarwegen en installaties nauwkeurig op schaal zijn nagebouwd. Dit maritieme trai nings- en researchcentrum waarvoor uit vele landen grote belangstelling bestaat Is uniek in de wereld. Het centrum is erop ingericht jaar lijks ongeveer 150 scheepsofficieren er loodsen vertrouwd te maken met de gespecialiseerde handelingen die de steeds groter wordende tankers die overal in aanbouw zijn, vergen. Ook zal men er nieuwe technieken van ma noeuvreren en afmeren beproeven. Voordat deze schepen in de vaart ko men, zal ook nog een aanvullend onder zoek worden verricht naar de specifie ke gedragingen van deze supertankers in wateren waarvoor bepaalde beper kingen gelden. Het door de Société Grenobloise d'E- tudes et d'Applications Hydrauliques gebouwde en ingerichte centrum ligt aan een meer met een oppervlakte van twee hectare. Dit meer moest eerst wor den leeggepompt, daarna op de vereiste diepte worden gebracht en vervolgens weer worden gevuld. Scheepsofficieren en loodsen zullen varen met vier schaalmodellen van so-tankers, die in lengte variëren (Vervolg van pagina 1) De ene Egyptische torpedoboot werd door een Israëlische torpedo- boot tot zinken gebracht; de an dere door de torpedobootjager. Acht Israëlische matrozen werden licht gewond. Tevoren had Israël gemeld, dat 'boven Sinaï een Egyptische jacht bommenwerper van Russische ma kelij was neergehaald. Een ander Egyptisoh vliegtuig werd verdre ven. Uit Kaïro is bericht ontvangen, dat de Russische vlooteenheden, die een bezoek van een week brengen, wellicht voor onbepaalde tijd blijven. Dit bericht wordt in verband gebraoht met de onver wachte komst van de Russische onderminister Malik naar Kaïro. Intussen wordt druk overleg gepleegd tussen de Arabische lei ders. De Algerijnse president Bou- medienne vloog gisteren naar Sy rië, waar hij bij aankomst ver klaarde dat „de Arabieren hebben Vein Selms (2) In de levensbeschrijving van prof. Van Selms miste ik de Indische perio de. Als theologisch student wilde hij geen vrijstelling van militaire dienst vragen. Te Kampen volgde hij de op leiding tot reserve-officier infanterie. Na mei 1940 werd hij gemobiliseerd naar Bandoeng. In krijgsgevan genschap (tevoren als legerpredikant gesteld) bracht hij de tijden tot bevrij ding door. Vorige maand verschenen van hem bij Callenbach in de serie De Prediking van het Oude Testament twee dikke delen Genesis, waarvan de toelichting ook het praktische leven Den Haag Dr. N. G. Muller Celibaat (3) Petrus was getrouwd, want de Here Jezus geneest Petrus' vrouws moeder van de koorts. Paulus wenste, dat ze allen waren zoals hij. namelijk onge huwd. maar hij voegde er achter: Het is beter te huwen, dan te branden. Het huwelijk van de priester is in de duistere Middeleeuwen door de kerk verboden, doch niet op bevel van de Heilige Geest, die in alle waarheid leidt. Den Haag P. J. Bogaards l es voor JVS De voorpagina van Uw blad van woensdag bevatte een lach en een traan. Onderaan ..Topwinst KLM 81 miljoen", bovenaan „Verlies NS 100 miljoen". Nog niet zo lang geleden was de traan voor de KLM. Miljoenen verlies. Toen werd een nieuwe directie benoemd. Nu miljoenen winst. Ligt hier geen les voor NS? Kom, minister Bakker, neem een kloek besluit en benoem een hele nieuwe frisse leiding. Neen geen langer risico. Van harte succes. Rotterdam J. D. Brakel 'an de gekozen Voor voortzetting strijd tegen Israël". Hij geestdriftig begroet. Van Syrië vliegt Boumedienne naar Kaïro, waar hij Nasser en president Aref van Irak zal ont moeten. Aref arriveerde gisteren onverwacht in de Egyptische hoofdstad voor besprekingen met Nasser. Koning Hoessein is inmiddels uit Kaïro in Jordanië terugge keerd. Hij noemde zijn gesprek ken met Nasser en Boumedienne, openhartig en nuttig. Niettemin was hij teleurgesteld over het uit blijven van een Arabische topcon ferentie. Deze zou zaterdag in Soe dan moeten beginnen. Ver. Naties De Israëlische minister Eban ar riveerde te New York om de zit ting van de Algemene Vergade ring bij te wonen, die vandaag wordt hervat. Hij zal uiteenzetten wat Israël bedoelt met het plan voor „eenwording van Jeruzalem". De term „annexatie", die in de resolutie van de Algemene Verga dering is gebruikt, is volgens Israël niet op zijn plaats. De oude stad Jeruzalem wordt bestuurd als on derdeel van de herenigde stad. Er vindt overleg plaats met vertegen woordigers van de verschillende godsdienstige belanghebbenden. Overigens heeft premier Esjkol laten weten, dat de Israëlische vre desvoorwaarden pas op een vredes conferentie bekend zullen worden. Alle berichten en speculaties over deze voorwaarden noemde hij on juist, onvolledig en onofficieel. Amerika heeft Rusland ge vraagd, zich te matigen met wa penleveranties aan de Arabische landen om een nieuwe wedloop te voorkomen. Oe Thant heeft Finland ge vraagd, zes officieren ter beschik king te stellen om als waarnemers naar de Suezkanaalzone te worden gezonden. Uit Italië wordt gemeld, dat Israël de oliewinning in de Sinai- woestijn heeft overgenomen. De in stallaties zijn eigendom van een Egyptisch-Italiaanse maatschappij. Colleg es hervat De Arabische boycot van Britse en Amerikaanse schepen dreigt de levering' van 4.700 ton meel, bestemd voor oorlogs vluchtelingen. onmogelijk te maken. Na een onderbreking van twintig jaar als gevolg van de splitsing van de stad, zijn gisteren in de Hebreeuwse universi teit op de berg Scopus in Jeruzalem de colleges hervat. De speciale gezant van de paus. Mgr. Angelo Felici, heeft gisteren met premier Esjkol van Israël gesproken over de toe komst van de heilige plaatsen in Jeru zalem. Ei is niets bekend gemaakt over eventuele resultaten. Arabische burgers hebben gisteren de bewaking van de Mohammedaanse reli- Sieuze heilige plaatsen in de oude stad eruzalem van Israëlische miltairen over genomen TOLBERT Gistermiddag is in de Matsloot in Tolbert het .stoffelijk over schot gevonden van de 30-jarige Visser uit die plaats. Vlak bij de plaats waar de man gevonden werd. is ook zijn fiets opgedregd. Bij huiszoeking is gebleken dat de man sinds zondagmiddag niet isi thuis geweest, maar daar hij alleen leef de werd hij niet eerder vermist. 1 Het ruim 14 meter lange model van de Esso Brittany vaart hier in een nagebootste bocht van het Suezkanaal. Israël had vluchtelingen bij de Jordaan teruggestuurd omdat ze het niet eens zijn met de formulieren, die de Rode halve maan heeft laten drukken, waarop gegevens staan waaruit ze kunnen op maken of de terugkerende Arabieren gevaar voor Israël opleveren. Cubanen overvielen Panamees vrachtschip MIAMI Zes zwaar bewapende mannen, waarschijnlijk Cubaanse verstekelingen, hebben gistermorgen vroeg een uur lang de baas gespeeld op een Panemees vrachtschip dat voor de kust van Florida voer. Na de radio van het schip te hebben vernield zijn ze in een reddingboot van boord ge gaan. Men heeft de zes later aan de kust van Florida aan land zien gaan. Een en ander werd gisteren door de Amerikaanse kustwacht meegedeeld. BRITTANY bijna 7 tot ruim 14 meter, grootste model is een replica op schaal 1:25 van een 190.000 tons tanker (Esso Brittany). De inrichting omvat naast deze minia tuur-tankers ook nauwkeurige schaal modellen van o.a. steigers, conventione le ankerplaatsen op de boei, een enkel voudige meer- en laadinstallatie, bijzon dere kanalen, alsmede een reproduktie van een bocht in het Suezkanaal (tan kers van deze grootte varen uitsluitend ballast door het kanaal; geladen is de diepgang te groot). Er komt ook nog installatie om golfslag op te wek- Bij de opening van de drie miljoen gulden gekost hebbende Esso Rem, zo als het centrum heet, legde de heer J. D. Stoveken, hoofd van de afdeling aan- ?r en transport van Esso Europe Inc., de nadruk op dat Esso met dit cen trum in de allereerste plaats voor heeft, door training en research, de vei ligheid van het zeetransport te vergro ten. Hij merkte op dat de faciliteiten van Esso Rem in de toekomst ook aan ande- tankerrederijen zullen worden aange boden en dat reeds plannen klaar lig- om het centrum open te stellen die overheden en havens die olie- installaties aan diep water hebben, ten behoeve van hun loodsen en haven diensten. Franse pers rekent op veto Britse toetreding; PARIJS De twee Franse bladen Combat en l'Aurore schreven gisteren dat de rede van Couve de Murville in Brussel praktisch neerkomt op een Frans veto over de Britse toetreding tot de EEG. De Franse minister van buitenlandse zaken heeft maandag in de Europese raad duidelijk er op ge zinspeeld dat Engeland niet welkom is de EEG. Veel diplomatieke waarnemers in Pa- js menen dat de kans groot is dat de onderhandelingen tussen Engeland en de EEG nooit zullen beginnen. France-Soir noemde de discussie tus- i de Murville en diens partners uit de andere vijf EEG-landen een gesprek tussen doven. Gezagvoerder en roerganger zit ten in het achterschip en ver richten dezelfde handelingen als aan boord van een echte super- Metro in Parijs 60 pet duurder PARIJS Het openbaar vervoer in Parijs wordt vanaf zaterdag fors prijs verhoogd. De metro wordt 60 pro cent duurder en de bus 54 procent. Parijs was tot nu toe in vergelijking met veel andere hoofdsteden uitzonder lijk goedkoop. Dat was mogelijk door de hoge subsidie van de overheid. De tarieven van het openbaar vervoer wa ren in zeven jaar ongewijzigd gebleven. De uit Indonesië afkomstige los-ar- beider R. C. B., die op 24 juni uit de prof. Pompekliniek in Nijmegen vluch- te, is sindsdien met gestolen geld aan de kost gekomen. Hij is gisteren ii Amsterdam aangehouden op verden king van diefstal van 3.500 uit enkele Amsterdamse winkels. Dit betekent een samengestelde interest van 6*£°/o per Jaar. Na 15 |uli wordt rente bijberekend. i~Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een i I extra premie van f20.-. Dan Ie het rendement I ruim *9 Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. NEW YORK Volgens oud-il""«" w„ volj.n. hem ■vT-i -i rst f 1 fJmaar Iemand die zich gemakkelijk liet; premier Nlklta Chroesjtsjef heettj beïnvloeden. Het was duidelijk dat de| het Kremlin de verkiezingsneder- functie van president en de taak van laag van Richard Nixon bewerk- h"° stelligd om op die manier John, De ex-premier vond Henry Cabot F Kennedv in het Witte Huis te' Dodge intelligenter dan Nixon. ..Lodge t. lAenneay in nei wme nuis ie heeft m.. verge2eld toen ik in de vs krijgen. was. Hij is verre van gek. Hij houdt an een mop", aldus Chroejtsjef. STERKE INDRUK Tijd om In een vraagge sprek voor de Amerikaanse NBC- televisie dat gis teravond werd uit gezonden. zei de oud-premier dat hij Kennedy in Wenen in 1961 had gezegd hoe de Sow jetunie hem president had ge maakt. „Ik zei, ik zal u vertellen hoe we dit hebben gedaan. U kreeg 200.000 stemmen meer dan Nixon. Nixon had ons ge- q: vraagd om Powers, de U-2 piloot Als we c daan. zou hij alleen al eer stemmen hebben gekregen omdat daaruit zou blijken dat Nixon betere contacten had met Rusland. Maar we doorzagen zijn plannen. We besloten hem geen antwoord te geven en Powers aan u te geven als u in het Witte Huis Kennedy zou daarop hebben gezegd dat hij het volkomen eens was met de opvatting dat Nixon op deze wijze had kunnen winnen. NBC tekent er echter bij aan dat niet Powers (hij werd ech ter pas in 1962 vrijgelaten), gevnagen genomen RB-47 vliegers door Chroesjtsjef wei-den vrijgelaten toen Ken nedy in het Witte Huis kwam. NIETSNUT Chroesjtsjef noemde in het vraagge sprek Nixon een „nietsnuteen prin cipeloze marionet". President Eisen- Deze merkwaardige foto werd in Algiers vrijgegeven. Het is een opname van de Kongolese ex-premier Tsjombe, die zwaar bewaakt door twee Algerijnse soldaten even een luchtje mocht scheppen. Om herkenning van de plaats van gevangenschap van Tsjombe voor experts onmoge lijk te maken, werd door de Al gerijnse censuur de achtergrond van de prent weggeknipt. Over Kennedy had hij niets dan lof. „Hij heeft een sterke indruk op me gemaakt als mens en als staats man. Anders dan Eisenhower had hij over alle zaken die we besproken heb ben, een eigen mening en dat stond me aan Kennedy was heel anders dan Eisenhower en had een nauwkeu rig geformuleerd antwoord op elke vraag Zijn gezicht stond me ook aan, soms streng en dan weer opkla rend als hij lachtzo vertelde Chroesjtsjef. STAATSMAN Hij zei verder dat Kennedy een echte staatsman was die talent had voor het oplossen van internationale conflicten door onderhandelingen. ,.Ik kreeg daar bewijzen voor tijdens de zogenaamde Cuba-crisis". Chroesjsjef zei tenslotte: „Ik ben van mening dat als Kennedy nu nog hebben geleefd, we een uitstekende houding met de VS zouden hebben dat hij zijn land nooit in zo'n precaire situatie zou hebben laten verzeilen als nu in Vietnam". Het interview met de voormalige Rus sische premier was opgenomen in zijr buitenhuisje bij Moskou. Margot Fonteyn 5 uur in arrest SAN FRANCISCO —De twee be kendste sterren van het Britse Konink lijke Ballet, Dame Margot Fonteyn (49) Rudolf Nurejev (29), zijn gisteren in de vroege morgenuren gearresteerd na dat de politie van San Francisco een inval had gedaan in een woning. In het huis werden marihuana-siga- retten aangetroffen. De politie-inval gebeurde op verzoek van de buren die klaagden over teveel lawaai. Vijf uur later werden de prima balle- na en haar compagnon samen met zestien anderen weer vrijgelaten. Zij moesten 330 dollar per man borg stor- Weer enkele uren later besloot de openbare aanklager geen vervolging tegen de gearresteerden in te stellen. Het v was niet te bewijzen wie van de achttien marihuana in zijn of haar bezit had of wie heeft bijgedragen tot de ordeverstoringen. HONGKONG - eenkomt lijkt de crisis in het Nabije Oosten minder dan ooit opgelost. Enkele Arabische leiders streven in samenwerking met Rusland naar een situatie, die onderhandelingen met Israël vrijwel uitsluit. Vooral de Algerijnse president Boumedienne bevindt zich op het oorlogspad. Hij probeert zoveel mo gelijk landen mee te trekken. Wellicht gaat hij er van uit, dat van de VN toch niets te verwachten valt. Zijn oorlogszuchtige houding zal in VN-kringen bepaald niet in goede aarde vallen. Aan de andere kant heeft Israël laten weten, zijn vredesvoorwaarden pas op een vredesconferentie be kend te zullen maken. Premier Esjkol voegde er echter aan toe, dat alle berichten en speculaties over deze voorwaarwen onjuist, onvol ledig of onofficieel waren. Israël laat dus de mogelijkheid van een gesprek open, al weigert het op aandringen van de Algemene vergadering de annexatie van het oude deel van Jeruzalem ongedaan te maken. De leden van de VN hebben een week de tijd gehad om over oplos sing van de crisis na te denken. Er is nog geen aanwijzing, in welke richting die wordt gezocht. Wellicht zal zij nu tot de conclusie komen dat het beter is, het vraag stuk ter verdere behandeling aan de Veiligheidsraad over te laten, waar het overigens thuishoort. Een derge lijke stap zou vergezeld kunnen gaan van een verzoek, secretaris-generaal Oe Thant volmacht te geven, de mogelijkheden van een vreedzame regeling na te gaan. Kritiek Het songfestival in Knokke vind ik een boeiende aangelegenheid. Ai-ond aan avond zit ik er op te studeren. Wil er zo graag achter komen, wie er nou plezier aan beleeft. De ar tiesten beslist niet. Die kijken of zo benauwd, of zo bezweet of zo ver beten vrolijk, dat je er medelijden mee krijgt. En dan het publiek. Ijs koude blikken in de camera. De champagne schijnt niemand wat rooskleurig te stemmen. Rumoer van ruzies waaien over. Niemand vertrouwt iemand. De begeleidende muzikanten lijken me ook niet over te lopen van geest drift om het jong talent, dat ze mogen begeleiden. En de reacties van ons verre nage slacht. Er komen dan proefschriften over het cultuurpatroon van het jaar 1967 Ziet en hoort, zal men dan schrijven, hoe de mensheid leed. Gebukt was onder de zorgen van politieke span ningen en oorlogsgeweld. De jeugd Toekomst muziek En de meneer, die het in kaart van talen alsmaar aa._ kondigt heeft het gezicht van een winkeljuffrouw, die op de klok var. zes uur wacht, wanneer ze eindelijk al die lastige klanten kwijt zal zijn. Het liefdesverdriet bulkt de luiste raar tejemoet. de radeloosheid word. keersongelukken Er met zwaaiende armen onderstreept. - Stel nu eens, dat over tweehonderd jaar de filmpjes van dit songfestival uit een bestofte kast worden gehaald kon niet meer vrolijk zingen, de mensen niet meer lachen. De ernst der tijden beheerst het leven. Enzovoort. Men staaft dat dan met archief stukken van de journaals. Vietnam Kongo, het Midden-Oosten, rassen- rellen, treinrampen, branden, ver- jelukken. Er was ook niets om te lachen, zegt men dan. En niemand zal weten hoe heer lijk de zon scheen en dat de aard beien geurden. Nergens zal genoteerd staan dat de nachtegaal nog gisteravond zong in het bosje, zomaar langs een druk ke weg. Dat kinderen een optocht hielden met malle mutsen op. hoe wel er niemand was die dat organi seerde en ook geen jury en geen prijzen. Al die kleine dingen, die nauwe lijks de moeite waard zijn en dan ook nimmer verteld worden. Ik denk dat daarom ook onze ven- halen uit de geschiedenis altijd zo plechtig en dreigend zijn. Door de eeuwen heen heeft de mens somber heid en krijgsgewoel verzameld. Als ze nu eens een songfestival uit schreven met als verplichting wat vrolijke liedjes en de nu verplichte champagne vrijlieten, de meesten schijnen er toch slechts een droeve dronk van te krijgen. En eens een veekje ramploos journaal. Dat allemaal inblikken voor de oekomstbevolking. Wat een vondst zou dat worden! Wie weet welke intrieste cultuur ve daarmee juist de zet naar het op- -:-jjgae geven. gezinde oproerkraaiers die de af gelopen dagen een ware terreur uitoefenen in de Britse kroonko lonie, maken bij hun strijd tegen de Hongkongse politie gebruik van de door Mao Tse Toeng on derwezen guerrilla-tactiek. De oproerlingen gebruikten grote wa-j renhuizen om de politie aan te vallen of er weer in te vluchten. Tegen het traangas, waarvan de politie rijkelijk gebruik maakte, maken zij zelf gasmaskers. Gisteren werd een complete veldslag geleverd in het twintig verdiepingen tellende grote communistische waren huis Wah Fung department store in de LIET Nabije Oosten zal ook onder- werp van gesprek zijn tijdens het bezoek, dat generaal De Gaulle met een enorm gevolg aan Bonn brengt. Kanselier Kiesinger zal de Franse president ongetwijfeld vra gen, waarom hij Bonn niet heeft geconsulteerd, voordat hij de pro- Arabische en pFo-Russische lijn koos. Een dergelijke consultatie is voorge schreven in het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. dat sinds het op treden van Kiesinger tot nieuw leven was gekomen. De Westduitse kanselier heeft reden, teleurgesteld te zijn over de ont wikkeling van de Frans-Duitse be trekkingen in de afgelopen maan den. Hij heeft getracht, de generaal gun- n t te stemmen om oplossing van De pro-Peking| verschillende problemen te verge- akkelijken of in elk geval niet moeilijker te maken. Daarin is hij niet geslaagd. Parijs behandelt Bonn nog op dezelfde wijze, als het onder de tegenstrib belende Erhard ten deel viel. Van een wezenlijke verandering is geen sprake. Dat blijkt ten overvloede uit de houding van Frankrijk ten aanzien van het Britse verzoek om toelating tot de gemeenschap van de Zes. De relaties tussen Parijs en Bonn bevinden zich dan ook opnieuw in een kritiek stadium. Het zal De Gaulle niet deren, want die zal in elk geval zijn eigen weg gaan. Voor Kiesinger is er echter reden volkswijk North Point. De politie ge-1 zich te beraden op de waarde van bruikte hier traangas om de oproerlin gen naar buiten te drijven, maar dej communistische betogers lieten een' twintig ventilatoren op volle kracht? draaien. Om half elf, het tijdstip waarop het uitgaansverbod van kracht werd. gaf de politie bevel alle lichten in het ge bouw uit te doen, ook die in de etalage die versierd was met propagandamateri aal en de gedachten van Mao. Toen dit geweigerd werd gooide de politie onge veer zestig traangasgranaten waardoor het propagandamateriaal vlam vatte en de gedachten van Mao tot as vergingen. In de twee onderste verdiepingen van het gebouw ontstond een flinke brand, die echter in twintig minuten werd ge blust. Tevoren hadden de oproerkraaiers het verkeer lamgelegd door bussen en trams aan te vallen. Twee conducteurs werden gemolesteerd. het bondgenootschap met Frankrijk. Hij heeft al laten blijken er niet voor terug te schrikken, zonodig een andere weg in te slaan. varing gekomen met de ruim metende Zweedse vrachtboot Santos, 34 mensen werden gewond. Twee van hen moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. De Zweed kon doorvaren. De veerboot heeft een groot gat opgelopen. Buitenlands kapitaal welkom in Znidslavië BELGRADO Zuidlavië heeft als eerste communistische land zijn poor ten geopend voor buitenlandse investe-» Het federale parlementheeft giste ren een aantal regelingen en amende menten op wetten goedgekeurd die de toekomstige samenwerking tussen Zuidslavische en buitenlandse bedrij ven mogelijk maken, op voorwaarde dat buitenlands kapitaal geen eigen domsrechten verwerft in Zuidslavië. De regelingen sluiten echter buitenlandse deelneming in banken uit. Volgens de „Amerikaanse veilig heidsraad". een particuliere instelling, zal Rusland in 1971 over een arsenaal kernwapens ter sterkte van 30 tot 50.000 megaton beschikken en de Vere nigde Staten slechts over 6 tot 15.000 megaton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5