Feest overal waar water is Oud-Katwijk in diorama Soldaten weigerden weer het avondeten Verkeer televisie bewaakt door en computers Toneelspel in de Moeder Godskerk te Voorschoten Onderzeeër vaart in net en sleept trawler mee Jan Welmers voerde zijn gehoor naar een climax iMLiw t LfclLtofc, CUUKAWT WOENSDAG 12 JULI 196; ALPHEN Nu het dus toch nog echt zomer is geworden wordt overal waar verkwikkend wa ter ia ontzettend genoten, voor al door de kinderen. Soms moe ten ze mét enig geweld naar de kant worden gebracht. De drukte is zowel aan het strand als in de zwembaden erg groot. De foto geeft een beeld van het waiterspel in het zwem bad De Hoorn aan de Van Fo- reestlaan. Ouders, laat de vreugde onge temperd blijven en verlies uw kinderen in zwemwater waar geen direct toezicht is, zoals aan het strand, geen ogenblik uit het oog, ook al kunnen ze zwemmen. Voor de zee geldt in het alge meen: nooit verder dan het middel in het water. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Gisteravond heeft we een aantal soldaten, gelegerd in J Morspoortkazerne, het eten geweigerd, Ditmaal was het meer dan de helft. Het ministerie van defensie in Den Haag blijkt het nogal hoog op te ne men. Gisteren is een ploeg van z~ man, leden van de voedingscommis sie van het leger, in Leiden aangeko- Politie-delegatie bezoekt Hamburg HAMBURGSE POLITIE: DEN HAAG Een aantal politie-officieren heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de politie te Hamburg Het oriëntatiebezoek was georganiseerd door de Politie Verbindingsdienst van het ministerie van justitie. Aan het werkbezoek namen onder andere deel de hoofdcommissarissen van Utrecht en Groningen. Het Haagse politiekorps was vertegenwoordigd door de hoofd inspecteurs H. van Driel en H. Stam en de inspecteurs A. F. M. de Graaf en C. de Vries. De meeste belangstelling van de poli tie-officieren ging uit naar de centrale verkeersbewaking In Hamburg zijn televisie-camera's opgesteld, die ongeveer 60 kruispunten bestrijken. De camera s zijn bevestigd op hoge palen en kunnen 320 graden draaien. Met de telelenzen kan men vanuit de verkeerskamer kilo meters straat controleren. Voordelen van dit systeem zijn onder meer, dat men di rect een storing van de verkeerslichten opmerkt. Ook ongelukken op de contro leerbare kruispunten worden direct ge signaleerd. Dg man, die in de verkeers kamer de 16 monitors bekijkt, kan bijna op hetzelfde moment, dat een ongeluk plaats heeft, de alarmcentrale inlichten, die een surveillancewagen naar het be treffende kruispunt kan sturen. Vooral in de kwetsbare spitsuren kunnen opstop pingen dank zij de televisie-camera's wor den voorkomen Deze centrale verkeersbewaking wordt nog veel belangrijker, als over enkele maanden een computer in ge bruik wordt gesteld. Als proef worden dan een 13-tal kruis punten op een computer aangesloten en kan men de ..groentijd" van de verkeers lichten centraal regelen. Door middel van de televisie-camera's stelt men de drukte in de straten vast en dan kan naar ge lang de behoefte de tijdsduur van bel groene verkeerslicht worden verlengd. De groentijden" van de straten correspon deren echter onderling, zodat het een grote chaos zou worden, als slechts van één kruispunt de „groentijd" wordt ver lengd. De computer maakt de ingewik kelde berekeningen om het verkeer vloeiend te laten verlopen. Met belangstelling wordt het resul taat van deze proef afgewacht. Hoewel de Haagse politie nog niet aan televi sie-camera's en computers denkt, wordt wel binnenkort een centraal alarm®- ringssysteem ingesteld, die een storing van verkeerslichten in de stad direct signaleert. ALARMCENTRALE De Haagse politiefunctionarissen had den ook veel belangstelling voor de alarmcentrale van de Hamburgse politie omdat" de centrale in het hoofdbureau verbouwd en gemoderniseerd moet wor- In Den Haag is de situatie zo. dat alles in één kamer gebeurt: de tele foontjes, die binnenkomen en de beve len, die via de mobilofoon aan de po litiewagens worden gegeven Vooral bij bijzondere gebeurtenissen is het erg druk op de alarmcentrale, zodat scheiding van telefonisten en mobilo. fonisten wenselijk is. De Hamburgse po litie heeft inderdaad aparte kamers voor de telefoon en mobilofoon. Dit vergt ech ter meer personeel en aangezien men in de residentie nog altijd een personeelste kort heeft, zal de Haagse alarmcentrale in twee delen worden gebouwd, maar met de mogelijkheid tijdens rustige dagen de telefoon en mobilofoon te kop pelen. De Hamburgse politie beschikt gang. Men probeert de „aanstokers" op het spoor te komen Toen we een telefoonnist van de Doelenkazerne aan de lijn kregen, die Verwey, zei hij: „Eén ding wil ik u ons zou doorverbinden met kaptitein zeggen, het eten is prima". Kapt. Verwey ontkende, dat er gisteravond weer gestaakt is. Hij wei gerde commentaar te geven op de gebeurtenissen van de afgelopen da gen en verwees ons naar de leger- voorlichtingsdienst in Den Haag, maar ook daar kon men ons nog niets mee delen. delen. Het onderzoek is in volle gang. Het eten van gisteren bestond uit andijvie, aardappels en een runder lapje. Nader deelt de Legervoorlichtings- dienst ons mee dat de klachten met de soldaten zijn uitgepraat en dat ver scheidene verbeteringen zullen wor den aangebracht. De betrokken mili tairen krijgen voortaan inspraak bij de samenstelling van het menu, er zal meer gelegenheid zijn tot het drinken van melk. de mess wordt gezelliger ingericht en er is een soort ombuds man aangewezen bij wie ze voortaan hun klachten kunnen deponeren. Verkeerde greep bij Deli-Atjeh AMSTERDAM De directeur der Handel-Mij Deli-Atjeh. de heer E C. H. Weber schreef het verlies over 1966 toe aan het bedrijfsverlies van Maessen- Rijirties te Breda en kosten van het Am sterdams kantoor. De winst van Schu macher woog hiertegen niet op. De over neming van Maessen en Rijnties was nie' verkeerd, maar wel de samenvoeginf beide te Breda en men heeft besloten zekere ombuiging van beleid, v, het resulitaat pas eind 1967 zal blij ken daar het verkoopseizoen van speel goed pas nu begint en midden november afloopt. Op de aandeelhoudersvergade ring van eind december ter benoeming een opvolger voor de heer Weber diie met pensioen gaart zal het bestuur mededelingen doen. President-commx nr. M. Geer ling antwoordde op vraag: ,.I'k den'k niet dat het ai te rigou- zal zijn. Maar u 'hoont mijn at ling". Dit is niet het ogenblik Maessen-Rijnties van de hand te doen. doch men wil eind 1967 een toestand be reiken. waarin men alle kanten op kan Het resultaat van 1967 zal zeer sterk afhankelijk zijn van Breda. De v Schumacher blijft achter en zal dift zeker ook doen in heel 1967. De uitkom van Amsterdam zijn beter, mede door gunstiger zaken in Columbia en zaken met Malakka. Singaporean In-donesië. Op bouwland in Amerika is nog geen redelijk bod ontvangen, maar dit heeft geen haast. Een aandeelhouder gaf afstempeling van aandelen of verwis seling in obligaties in overweging. Het bestuur wilde eerst het tweede halfjaar afwachten. s. van Ommeren: De heer J Ruys is tot procuratiehouder benoemd in het bij zonder voor de binnentankvaart. Gunstig jaar Goudse Avondvierdaagse goed begonnen SASSENHEIM De avondvierdaag se uitgaande van de Commissie Jeugd- recreatie had gisteravond een prima begin. Aan de 10 km-mars werd door 323 wandelaars deelgenomen, dat was 75 meer dan vorig jaar. Het aantal aan de 5 km-mars (tot 9 jr) was met 50 even groot als vorig jaar. De laatste groep werd vooraf gegaan door drumband DOS en stond onder leiding van enkele medewerkers van de commissie. De -routes, opgesteld in overleg met de CWSV Hou Koers, liepen door on ze gemeente en de naaste omgeving. De jongste groep was even over 8 bin nen, de deelnémers aan de grote mars tussen half 9 en 9 uur. Op wait blaren na bad alles een goed verloop. Er wa ren geen uitvallers. Botsing door vermoeidheid SASSENHEIM Gistermorgen om 5 uur botste een 27-jarige automobilist uit Arnhem, die op weg was naar Kaït- wjjk. waarschijnlijk tengevolge van oververmoeidheid in de Hoofdstraat bij de Oude Post tegen drie geparkeer de personenwagens. De achterste wa gen en de zo goed als nieuwe eend van de bestuurder werden zo zwaar be- sobaxiigid dat ze moesten worden weg gesleept. Technisch Bureau Marynen meldt dat de omzet in het eerste halfjaar even hoog was als een jaar tevoren, doch de resultaten flink zijn gedaald. Alleen een warme zomer kan nog veel goed maken. De prijzenslag bij huishoudkoelkasten en wasmachines baart zorg, doch winkel- en bedrijfskoeling gaf betere resultaten en zal blijven stijgen. Dat 1966 veel hogere goederenwinst gaf ondanks 15 procent omzetdaling, was te danken aan de rui me marge. Thans is de marge gekrompen en zal niet tot het resultaat bijdragen. Grote investeringen zijn niet te verwach ten. Drs. J. D. P. Weitmanm thans met de leiding belast is benoemd tot direc teur, daar de heer L. G Schwalbach na 30 jaar directeurschap op 31 december zal aftreden. De statutenwijziging is goed gekeurd. VOORSCHOTEN „Kan een kerk gebouw ook een functie hebben als culturele ruimte?'' De bewoners van de wijk „Boschgeest" veronderstellen van wel, mits er een bepaalde harmo nie bestaat tussen de kerkruimte en het culturele. De toneelschrijver Ben Heuer o.a. verbonden aan de M.M.S. „Huize Bij dorp" heeft speciaal voor de Bosch- geestkerk een toneelspel geschreven. Het stuk beschrijft het leven van de mens van alledag. Een stukje wereld wordt in de kerk gebracht. Het begint bij de verjaging van de eerste men sen uit het paradijs en het eindigt bij het sterven van de mens. Het aantal medespelenden loopt tegen de honderd. Medewerking verlenen het Voor- sohotens Kamerorkest en enige toneel verenigingen. Een groot aantal mede werkers staat voor het eerst op de planken, in dit geval op het altaarge deelte van de kerk. De regie is in han den van Ben Heuer, die samen met de heren A. K. van der Weg en C. J. Th. Westerterp, zorg draagt voor een drie tal opvoeringen op 13, 14 en 15 novem ber. Vertraagd De opvoering is vertraagd door de brand in de Moeder Godskerk. Hoewel pastoor J. Blonk het plan heeft de kerkwijding op 11 oktober te doen plaats vinden, nemen de organisatoren van dit culturele evenement het zekere voor het onzekere en hebben de datum in november gepland. Men rekent niet alleen op Voorschoten, maar ook op belangstellenden uit de omgeving. Hei spel hangt tussen profaan en religieus in. De spelers en speel sters krijgen een grote vrijheid. Het manuscript is sumier. De opzet is, dat iedere medewerker het spel brengt, zoals hij of zij het (leven) zelf aanvoelt- Dit vergt veel van de regisseur. Tot november zal in Voor schoten worden gerepeteerd. GOUDA De Goudse Verzekering Mii meldt over 1966 (1965) f 40.87 (37.09) miljoen premies en f 3.13 (2,77) min winst. Zij verhoogt de vrije reserve met f 2,28 min tot f 11,75 min en het divi dend is bepaald op 8 (8) De extra- waarborgen zijn f 13,78 min of 33.72®/u van de brurto-premie. en de technische reserves f 27.48 min. Bandverzekering bracht winst, auto-, motor- en bromflet- senverzekeri-ng groeiden bevredigend, toch was de winst van varia betrekke lijk gering. Premie tramsport en lucht vaart was 30®/. hoger en het verlies is verminderd. Ziekte- en ongevallenteke ning was niet ongunstig. De vooruitgang bij Goudse Levensverzekering was f 33,68 min tot f 362.08 min verzekerd kapitaal. Premies eigen rekening be droegen f 4,49 (4,57) min. interest f 1.6 (1,38) min, opbrengst vaste eigendom men f 0,2 (0,21) min, tegen vermeerde ring premiereserve f 2,71 (3,06) min tot f 34,73 min op basis van 3uitkering f 1,42 (1,06) min, afkoop f 0,22 (0,22) min, onkosten f 1,52 (1,35) min, bedrijfs winst f 371.019 (401.457), waarvan f264.638 De zilverprijs te Amsterdam is 10 juli toevoeging extra reserve. Het dividend is van f 189-201,50 tot 187-199,50' de kg 6 (6) ®/o. De extra-waarborgen zijn f 2.77 laagd (opgegeven door H. Drijfhout miljoen. I Zoons Edelmetaalbedrijven) ABERDEEN De Aberdeense trawler Ardenlea heeft aan de westkust van Schotland vissend, een vreemde vangst gedaan. Zij kreeg een onderzeeër in het net, die het schip enige mijlen meesleepte. Ten slotte gelukte het de trawlerbemanning het vistuig los te maken en kon men, nadat het inmiddels gescheurde net door een ander was vervangen, doorvissen. Niet bekend is geworden de nationaliteit wel, dat het geen Engelse was. de onderzeeër. Vast staat even- Eduard Goudsmit. De eerste zes maan- n eel"'H aai- de eerste helft van 1966. wat gezien de goede omzet be vredigend is. Door beperking van in kopen zijn de voorraden verminderd en ts de bankschuld verlaagd tot f 11 mil joen. Het personeel is 140 He is wat moeilijk kantoorpersoneel te krijgen. over twee helicopters, 42 paarden, 62 honden en ongeveer 600 auto's er motoren. Op een bevolking van U miljoen heeft de Hamburgse politie ongeveer 7.000 agenten in actieve dienst. Ook in Hamburg heeft men een tekort aan politiepersoneel. De minimum aanstellingsleeftijd werd reeds verlaagd tot 17 jaar. De Hamburgse politie heeft eigen in genieurs in dienst Bovendien kan men zelf meer beslissingen nemen. In Den Haag neemt de gemeenteraad de beslis singen en adviseert de politie in de zo genaamde verkeerscommissie De delegatie van zestien politie-officie ren uit Groningen. UtrechC 's-Hertogen- bosch, Amsterdam, Delft en Den Haag stond onder leiding van de directeur van de Politie Verbindingsdienst, ir. E. ORGELCONCERT IN KATWIJK AAN ZEE KATWIJK AAN ZEE Onder een onverklaarbaar geringere langstelling dan we op de seizoen- concerten in de Nieuwe Kerk woon zijn concerteerde gisteren Jan Welmers. Ditt reciital was zeker al belangwekkend om het feit dat Wel mers hier een totaal ander geaard orgel tot zijn beschikking kreeg dan hij in zijn „eigeji" kerk bespeelt. Deze bijkomstigheid speelt in de ap preciatie een rol. Het programma leidde vi„ een zestal onderdelen duidelijk naar een climax. De Echo Fantasie van J. P. Sweelinck zou ik met .belangstelling in een muse um beluisterd hebben; wellicht voc concertgever een insipeelisrtuk, maar voor m ij als gespannen toehoorder niet ideaal om ,.erin te komen". Ook de Fantasie van J- S. Bach (is dit wel een J. S. Bach?) was een teleurstelling." qua compositie en monotone registra tie. terwijl het slotdeel op de point d'orque wel wat levendiger had ge kund- In Nun komm er Heiden Heiland maakte het spel nóg geen bezielende indruk. De Kirchensonate van Mozart was een vriendelijk niemendalletje op de koning der instrumenten. Toen kwam Francks Choral III, een werk, dat we in deze serie nog tweemaal zullen horen. Heeft Wel mers een voorliefde voor de Franse muziek? Dat moethaast wel. Franck klonk zo Frans als hetmaar kan. De concertgever maakte een kwistig en juist gebruik van de fraaie tongwer ken en voerde de stemmenkleur en totaalklank naar een expressieve climax. Bij Olivier Messiaen in diens Les Bergers uit La Nativité du Seigneur kon men weer eens duidelijk voor steilen. hoe de Franse componisten een grote kerkruimte voor de geest staat. Die is er naturlijk wel in Kat wijk. maar zij werkt niet meeals het op effect aankomt. Dat ook Jan Welmers effecten niet schuwt (en terecht!) bleek uit zijn gedurfde en hoogst oorspronkelijke slotimprovisatie, een reeks variaties over Von Himmel hoch da komm ich her. Het begon al effectief vanuit een Himmelhoch toongeboed. Zeer boei end was vooral de manier waarop hij meltoonverwantenschapen weet om te springen. Welmers variatiekunst is werkelijk uniek. Zyn grote kundigheid bleek vooral uit de waarlijk prachtige fuga-exposi- n het slot. Een al even fraaie om speling van de koraalmelodie in het pedaal bekroonde zijn meesterlijke improvisatie. Als ik deze regels over lees vraag ik me af, wat ik geschre ven zou hebben, indien het program ma in omgekeerde volgorde was uit gevoerd Henri Welbooren Werk voor 25 man te Coevorden COEVORDEN. Een 'miljoen gulden wordt gestoken in nieuw gebouw en ma chinepark van de NV Ramix, opgericht door de NV Indivers en de heer B. W. M. Twaalfhoven te Amsterdam en zuster maatschappij van Aluminium Matrix te Arcen en Almax Italia te Bergamo, die matrijzen en gereedschappen zal vervaar digen met internationale steun van de zuster bedrijven en tevens de nieuwe vonkerisie-installatie type Elox van Alu minium Matrix. Hierin wordt het bedrijf opgenomen van NV Rabenhaupt te Coe vorden, wier personeel van 50 man gelei delijk zal toenemen tot 75 en wellicht later nog zal uitbreiden. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf Co) Opgeheven: J R v d Berg (behanger), v. Den Haag; J G Pijl (timmerbedrijf), Maasdijk I64d, 's-Gra- venzande; B C Slokkers (winkel), v.h. Verl. Singelstraat 58, Kloosterkade 57, Delft. Vernietigd: Luxor Verllchtlngsart. N.V., Achter de Vismarkt 3, Gouda. Opgeheven: G J v d Sluys (aannemer), Stortenbekerstraat 1G0, Den Haag; M Ponse, Voorweg 10, Zoetermeer; C F de Roo (onl deraannemer), Amaliastraat 8, Leiden. muziek van het Voorschotens Kal merorkest zal vaak gelijk klinke met die van enige beatgroepen. De Zwaluw hield twee wedvluchten VOORSCHOTEN „De Zwaiu» hield een wedvlucht met oude duive; van Pont St. Marence af. Afstand 34! km, gelost 5.30 u. met z.o. wind. Aankomst 1ste prijsduif 10.24.41, snelheid 1151.43 m.p.m. Aankomt laatste prijsduif 10.45.40. snelheii 1074.97 m.p.m. De prijzen: A. de Graaf 1; P. N. va Wissen Zn. 2, 5. 6, 8. 10; H. H. van Klaveren 3, 4, 9; J. J. Heyne 7. Tevens werd een wedvlucht gehou den met jonge duiven vanaf Roosen daal. Afstand 66 km. In concours 52 duiven. Gelost 7.30 u. met z.w. wini Aankomst 1ste prijsduif 8.25.05, snei heid 1182.93 m.p.m. Aankomst laatst prijsruif 29.66 m.p.m. De prijzen: P. N. van Wissen, 1, 1 J. J. Heyne 2; P. den Elzen 3; H. H. J van Klaveren 4; Joh. Westenbrdnk 5 Gebr. Belt 6; G. L. Schrijvers 8; D. v d. Maat 9; F. Hendriks 10. Burgerlijke stand van Voorschoten VOORSCHOTEN GEBOREN Hendrik, z v L Griffioen en M N de Bode; Leo A, z v H J Koreneef en Smit; Marc E, z v A D J Verburg et J Romers; Roald J, z v M J Splinter -en M A Hommes. ONDERTROUWD: Johan H A vac Leeuwen en Annette J van Bommel; Johannes N M Janssen en Cathanima A M de Jong; Peter C C Haikstege en Nellie Kroon te Den Haag; Klaaj Koopmans en Gerardiina M Baijer t« Lediden; Leslie A E van Delft te Den Haag en Elizabeth Tiehnan; Anitondiu C M in 't Veen te Leidschemdiam en Maria J J A Smolders. GEHUWD: Roelof Kooistra te Was senaar en Jozima Westerbeek; Johan Valstar en Geziina P Stom; Frederik Overdevest en Louiza W van Dijk: Hans Timmerman te Den Haag en Veronica J Vorsten bosoh; Helmut A ÏJ van Veen en Jozina Verboon te Lei dien Adoaam J Doolaard te Den Haag -en Eleonora J R Overdievest; ;Gerard H Versluis te Poortugaal en Bernadet- te T Monsdnk; Hendrik W Meijer te Iithaca (New-York) en Joanna M L den Elzen; Abraham Durieux en Jobje Taal; Hendrik J van Schoonderwoerd den Bezemer te eiden en Johanna van -der Velden; Willem P Berkhout te Den Haag en Cathamkia J van Veen. OVERLEDENJohannes Overmeer, 61 j; John Geert Reinders, 45 j; Jacobs M Douwes wed van L A Mooten, 80 j. Glanzstoff somber ARNHEM In de vergadering van Glanzstoff (AKU) heeft president-direc teur dr. Vits verteld, dat de Duitse tex tielindustrie in het eerste kwartaal 15% minder orders heeft geboekt dan vorig jaar en de omzet 11% is gedaald, zodat de produktie met 15% is beperkt de voorraden te verminderen. D« bandenfabrieken hebben him produktie 15% besnoeid. In de eerste 5 maanden heeft de chemische vezelindustrie de produktie verminderd, die van synthetics steeg nog, die van rayon technisch- en textielgaren en rayonvezel daalde sterk. De omzet van de chemische vezelin dustrie is in de eerste 4 maanden 115 gedaald, en zij kan pas in 1968 op een erbetering rekenen. De kostenstijging door produktiestijging is hoewel de ef ficiency verhoogd was. niet goed te ma ken. Glanzstoff is in het bijzonder hier bij betrokken vooral voor de afzet bandenkoord en rayonvezel, met ni door stilzetting van het Keulse bedrijf. Bovendien was er een grote prijsdaling polyestervezelprodukten. De omzet de groep was in het eerste half ja; lager en dit schaadde de winst. Het tweede halfjaar belooft geen keer ten goede. Door verkoop van een gedeelte het terrein en de energiecentrale t Keulen aan de gemeente zal de sluiting geen verlies brengen. KATWIJK AAN ZEE Een beeld van het diorama op de in de kleuter scholen aan de Voorstraat door het Genootschap Oud-Katwijk ingerichte expositie, die tot 9 aug. is te bezichti gen. 's morgens van tien tot twaalf, 's middags van drie tot vijf en avonds van half acht tot tien uur, elke dag, behalve op zondag. Het diorama is ontworpen door de heer J. P. van Brakel. De koppen de poppen zijn gemaakt van papier door mevrouw N van GosligaKlos, een specialiste op dit gebied, de kos tuums zijn vervaardigd door dames leden van het genootschap, de mutsen door mej. P. van Duijvenbode en het décor door de heer C. Schaap. Interessant zijn ook enkele schilde rijen van Hans von Bartels (1856 1913) die na 1887 meer dan duizend maal in Katwijk op bezoek is geweest en een heel aparte kijk had op het vissersleven. Schilderijen die een modern op Katwijk geven, zijn van de hand van Bas Haasnoot, die ook een im pressie heeft gemaakt van Cleijn Duin in de Romeinse tijd, met behulp van in Cleijn Duin gevonden materialen. De heer W. J. Boezaard heeft een maquette in elkaar gezet van de om geving van de Oude Kerk. Verder zijn er vitrines met oude akten en kaarten en honderdtachtig reproduk- ties van belangwekkende foto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4