HERO DERBY TONIC 9-1 w ..Slecht werkstuk en pastorale blunder" Puinhopen in toeristische Tricht een attractie HEMKEN ALBANIË SLUIT ALLE KERKEN Curatoren bespreken situatie in Kampen Apotheker boos Wereldraad van Kerken op inspecteur wil met ons samenwerken i Uw probleem is het Vernietigende kritiek op encycliek Nu wordt pas duidelijk hoe zwak celibaat staat Borden wijzen ramproute WIL HET FONDS GEDENKEN WOENSDAG 12 JULI 1W1 Een ivoord voor vandaag Toen zeide Hij tot zijn discipelen: de oogst is wel groot, maar arbeiders zijn er weinig. Bidt daarom de Heer van de oogst, dat Hij arbeiders uitzende in zijn oogst. (Matth. 9 37, 38) Er is geen tijd te verliezen. Oogstarbeid duldt geen uitstel. Maar arbeiders zijn er weinig. Dat behoeft niet te ver wonderen, als we beseffen, dat alleen goddelijk medelijden kan zien, dat de oogst zo groot is. Jezus zoekt hulp. Hij kan het werk niet alleen doen. Wie gaan helpen? God alleen kent ze. Jezus vraagt niet. wie van ryn discipelen zich aanbiedt. God moet ze zenden. Wie zou zichzelf kunnen aanbieden Jezus' helper te zijn? Zelfs zijn eigen vrienden mogen dat niet. Zij moeten de Heer van de oogst bidden, of Hij arbeiders in zijn oogst zendt. Hij zal ze uitzenden. Er staat eigenlijk „uitstoten". God moet als het ware bij hen weerstand overwinnen. Zij zouden liever niet gaan. Zij zien eigen zwakheid. Misschien hebben ze nog iets van de blik van de schriftgeleerden en wetsijveraars als ze naar de scharen zien. Om te leren zien met Jezus' ogen, moeten we deel krijgen aan Jezus' hart. Bidt de Heer van de oogst. Hoe meer we bidden, hoe minder we klagen en vrezen! Wij lezen vandaag 1 Samuël 13 8-23. Beoordeling nog niet mogelijk (Van onze kerkredaetie) KAMPEN De curatoren van de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) achten het thans nog niet mogelijk, om tot een verantwoor de beoordeling te komen van de situatie, waarin de hogeschool terecht is gekomen als gevolg van de kerkscheuring in Kampen. Op 21 augustus zullen zij hierover een bespreking houden met alle docen ten. Zoals bekend heeft de scheuring inl de kerk van Kampen directe gevolgen voor de verhoudingen in het docenten korps aan de hogeschool. In het verslag van de curatorenverga dering wordt gesproken van „grote droefheid en verontrusting". Hoewel Morgen in Raad van State Internationale humanistische organisatie: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Volendamse apo theker. drs. K A. Iiulstijn. heeft bij de Kroon een bezwaarschrift ingediend, omdat zijn inschrijving als gevestigd apotheker door de farmaceutisch inspec teur van het staatstoezicht op de volksgezondheid werd ingetrokken. De inspecteur had geconstateerd, dat de apotheker misbruik maakte van verdo vende middelen en hij zich in zijn apo theek op ontoelaatbare wijze gedroeg door o.a. zijn personeel schriftelijke aanwijzingen te geven voor het berei den en afleveren van geneesmiddelen van bedenkelijke aard. Na een onderzoek door hvee me dische deskundigen van de lichame lijke- en geestelijke gezond heidstoestand van de apotheker, kwam de inspecteur tot de conclusie dat de betrokkene niet geschikt is om althans voorlopig te worden belast met de ver antwoordelijkheid van de zelfstandige uitoefening van het beroep ilan apothe ker. De inspecteur doordrongen van de grote ernst van de situatie voor de hogeschool, de hoogle- raars, lectoren en studenten achten de curatoren zich niet bevoegd de situatie in de kerk te Kampen te beoordelen, daar deze beoordeling uitsluitend aan de kerkelijke vergaderingen (classis, sy noden) toekomt. Zij spreken de verwachting uit. dat de hoogleraars en lectoren, ook al zou den curatoren niet spoedig tot een oor deel kunnen komen over de thans aan de hogeschool ontstane situatie, hun ar beid aan de hogeschool getrouw zullen voortzetten. Zij roepen de voorbede in voor de hogeschool, „of het de Here moge beha gen deze planting van zijn hand in stand te houden en de eendrachtige samenwerking van alle. die aan haar verbonden zijn. te herstellen, ook door eenheid van samenleving in zijn kerk". Classis kiest in zaak-Oegstgeest OEGSTGEEST De classis Gouda- Leiden-Woerden heeft een uitspraak gedaan in het conflict in de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) alhier en besloten voortaan de credentiebfief van de kerkeraad Moes-Munneke te aan- Dlt betekent, dat de gemeente, waar van drs. R. Brands predikant is. buiten j het classicaal verband is komen te 1 De door de classis als wettige kerk ter plaatse erkende groep scheidde zich an de meerderheid der kerkeraad af. omdat drs. Brands de Open Brief heeft ondertekend. UTRECHT De Internationale Humanistische Organisatie, IHEU, verwacht binnenkort op „technisch gebied" met de Wereldraad van Kerken te gaan samenwerken. Op een bijeenkomst van afgevaar digden van zes nationale humanis tische organisaties, aangesloten bij de IHEU, die aan het begin van deze week is gehouden, werd mee gedeeld, dat de Wereldraad hiertoe contact heeft gezocht. IHEU-voorzltter prof. dr. J. P. van Praag zal vrijdag naar Geneve ver trekken om de Wereldraad te polsen over de voorwaarden waarop econo men, sociologen en andere experts van de kant van de IHEU zouden deelnemen aan internationale pro testantse projecten. Correspondentie Het internationaal humanisme bereidt zich voor op nog meer vormen van samenwerking. Zo wordt al geruime tijd correspondentie gevoerd ties. Het Humanistisch Verbond in Nederland heeft wat dit betreft over leg gepleegd met de vereniging voor internationale rechtsorde. Geïnspireerd door de internationale landbouw- en voedselorganisatie, FAO. heeft de IHEU in de Indiase deelstaat Bihar een ontwikkelingspro ject ter hand genomen. Dit voorziet in werkvoorziening, herstelwerkzaam heden en verbeteringen aan het on derwijs. Nederlandse humanisten heb ben voor dit langlopende project 75.000 bijeengebracht. Het vijfde internationale humanistische congres, dat over drie jaar in Boston zal worden gehouden, staat in het teken van het mens-zijn in 2000. MARIABEELD GESTOLEN is het uit de twaalfde eeuw daterende houten beeld van Maria, bekend onder de naam „De Heilige Maagd van Nu ria" gestolen. Volgens een in Barcelona gepubli ceerd vlugschrift is het weggehaald door een „commissie van priesters et militante leden van de katholieke ac tie" en zal het pas worden teruggege ven, als er voldoende bewijzen zijn voor de vrijheid en onafhankelijkheid van de kerk tegenover de staat. Bej apotheker dan ondeugdelijke medicii nen zou afgeven. Daarom had hij de 'nSnÏÏhik5"r«l[ed«.ll de Kroon |ëSfï™k'* EeTcê nip» Haf hü Hnn.- hm ivToHicr-h fimhtpni.! Marxistische denkers. Een concrete mee, dat hy door het Medisch tuchtcol lege voor een jaar Is geschorst in de uitoefening van de artsenijbereidkunst. Hij meent, dat het besluit van de inspecteur het besluit van liet Medisch tuchtcollege doorkruist. Morgen zal de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State deze zaak behandelen. Daarna zal ad vies worden uitgebracht aan de Kroon. Boudewijn H. mag studeren in Utreelit vorm heeft deze correspondentie nog niet aangenomen. Ook kunnen op korte termijn resulta ten voortvloeien uit de dialoog met Rome, die de IHEU als direct gevolg van het Tweede Vaticaans concilie Andere plannen zijn. dat internationaal georganiseerde humanisten hun bij dragen leveren aan het „jaar van de menselijke rechten." waarvoor 1968 is aangewezen door de Verenigde Na- HOOFDPIJN? Wèg pijn ,ijnyw\ Al Als u WITTE KRUIS poeders kiest! UTRECHT Boudewijn H. in de Baarne moordzaak tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld en ter Q 7 beschikkingstelling van de regering is sinds september 1966 ingeschreven aan de Utrechtse universiteit. Hij heeft toestemming gekregen de psychiatri sche Dr. Van der Hoevenkliniek. waar hij wordt verpleegd, vrijelijk in en uit te lopen oin colleges te volgen in de wis- en natuurkunde. Tussen de Van der Hoevenkliniek en enkele hoogleraren zijn afspraken gemaakt om Boudewijn H. in staat 'e stellen de studie te volgen. Normaal De directrice van de kliniek, de Brieven die nlel zijn voorzien van naam en adres kunnen niet Geheimhouding is verzekerd Vri- In behandeling worden genomen gen die niel onderling mei elkaar In verband slaan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Wij zijn in gemeenschap van goederen gehuwd en leven nu (van enige rente en AOW. Is het mogelijk notarieel te laten besohrij- nuwarts mejuffrouw A. M. Rooseh- ven dat als een van ons betden komt burg. verklaart dat er geen sprake;te overlijden, de erfenis onverdeeld js van een bijzondere behandeling. Er blijft totdat we beiden overleden zijn meerdere patiënten die les krij- zijn? We hebben gehuwde kinderen, gen of schriftelijke cursussen volgen. Het onderwijsaspect is een belangrijk Antwoord: Dat heeft alleen enig onderdeel van de arbeidstherapie. nut. als men zeker weet, dat de kin- Volgens de beginselenwet van het deren daarin berusten zullen. Deze Nederlandse gevangeniswezen moeten zekerheid heeft men bijna nooit, straf en behandeling bovendien de dc- Men kan zich tot de notaris wenden, linquent helpen zich voorbereiden die een goede regeling aan de hand op de maatschappij. Het is normaal dat kan doen. waarbij men de langstle- ter beschikking gestelden studeren. vende echtgenoot zoveel mogelijk Volgens het ministerie van justitie voor levensonderhoud nalaat, is het verzoek om Boudewijn H. col- Vraag: Waar komt het naaima- leges te laten volgen gedaan door de chine merk Prinses vandaan? behandelende psychiater, mejuffrouw Antwoord: Informaties bij de Ka- Roosenburg. Hoewel hij ernstig gees- mer van Koophandel en bij handela- teljjk ziek is. beïnvloedt dit zijn ver- ren hebben niets opgeleverd. Vraag standelijke vermogens niet zodanig dat tegen een kleine vergoeding het h(j niet kan studeren. adres op bij het rijksmerkenbureau j in Den Haag. Badhuisweg 92. Ill nublicitpit Vraa»U Een twaalfjarig kind Is we- I gens leermoeilijkheden geplaatst in Boudewijn H was een van de twee b*Paalde inrichting ter plaatse hoofddaders van de moord op Theo Dp kosten voor dit internaat zijn Mastwyk in Baarn. H(j werd in 1963 feer J*00»- Y*n wclale za- veroordeeld. Boudewijn H was bii ziin ken hepft bepaBld dat de ouders ■rrtstalie al in de publiciteit gekomen 'V''"0 P.lu" l"n^r' omdat h(j een bijzondere behandeling bl""8 in kos1"' m°"en m«dr"" rou hebben genoten: toen hii het po- ?r,n - v litiebureau van Baarn had ontvlucht v"ba"d me. het bovenstaande ging de Utrechtse officier van justitie lebbe"! de ouders over 1965 1.616 hem afhalen bi, rijn familie ÜlektelÏÏ5 "V""- J lijk de verblijfsvergoeding, afgedra- gen KB. aanschaffing kleding bij HET WEER II\ EUROI'.V plaatsing' bezoek en onkosten we- weer max. temp neer-1 gens medenemen met vakantie. Zij gisteren slag genieten dubbele belastingaftrek. maar geen dubbele KB omdat het (gemeenschappelijk administratiekan- onÏ£w Ho n loor de bijdragen daarvoor te lBag on beu- 28 o vond. Is er van dit bedrag geen ge- onbew 28 o I deelte aftrekbaar? onbew 27 o Antwoord: De extrakosten door onbew 28 o leermoeilijkheden zijn geen ziekte- onbeu- as o I kosten en er is geen aftrek mogelijk onbeu- m o wegens buitengewone lasten. Boven- onbeu- 23 o d'en krijgt u wegens die hogere onbew o lasten dubbele kinderaftrek, zodat o"bew 35 o fiscus hiermede reeds rekening onbew 30 o I heeft gehouden. Kopenhagen jaardenzorg van pinkstergroepen AMSTERDAM De Pinkstergroe pen gaan meer georganiseerd het be- jaardenwerk aanpakken. N®uw verbon den met de Assemblies of God is eer stichting sociale zorg volle evangeliege meenten opgericht. Deze sïichUng stelt zich ten doel „het oprichten en exploiteren van bejaar den-. verpleeg- en kindertehuizen". Vooralsnog wil men zich bepalen tot de oprichting van een bejaardentehuis, waartoe grond is aangekocht in de ge meente Doorn. De rondreis van 250 Russische zan- I j gers. dansers en musici deze maand door de Verenigde Staten, is voor onbe- I paalde tijd uitgesteld. De tonic die het helemaal heeft! De „grote mixer" die ook puur zo fantastisch smaakt. (Van onze kerkredaetie) AMSTERDAM ..Paus Paulus de zesde is er voor de zoveelste keer in geslaagd vele goedwillende mensen te verbijsteren en van zich te vervreemden, en daardoor zijn eigen gezag in de waagschaal te stellen. De lijst van misgrepen wordt langzamerhand wel erg groot: het gechicaneer met de befaamde Verklarende Nota bij de Dogmatische Constitutie over de Kerk, het onverwacht uitroepen van Maria tot Moeder van de Kerk. de in Mysterium Fidei gegeven theorie over de onveranderlijkheid van het dogma die op Vaticanum II ver ouderd was verklaard, het getraineer met de verklaring over de ge boorteregeling, de halfhartige beslissingen over het gemengde hu welijk, het uitstel van een radicale curie-hervorming, de reis naar Fatima, de benoeming van het zoveelste contingent afgeleefde en Italiaanse kardinalen, en nu, na de kwalijke manier waarop aan de bisschoppen op het concilie een bespreking van het celibaatspro- bleem onmogelijk werd gemaakt, een door talloos velen met teleur stelling en verontwaardiging ontvangen encycliek!" Priesterstudenten algemeen tegen celibaatsplicht (Van onze kerkredaetie) AMSTERDAM Van de 378 studenten van drie van de vijf groot-setminaries in ons land zijn er zegge en schrijve zeven tegen de ontkoppeling van celibaat en priesterschap. Dat blijkt uit een onderzoek, dat in december 1966 werd ver richt en waaraan de studenten van de groot-seminaries War mond, Utrecht en Roermond mee werkten. Van de 378 studenten waren 295 (78 procent) voor de ophef fing van de celibaatsplicht. De overige 76 onttrokken zich aan het onderzoek of zeiden geen ant woord te kunnen geven. Zo begint een zeer fel geschreven artikel in De Nieuwe Linie over cclibaats-encycliek. Slechts werkstuk en pastorale blunder", van de hand de priester drs. R. J. Bunnik pr het seminarie te Apeldoorn. Na een vernietigende bespreking de theologische merites van de inhoud van de encycliek („Als een eerstejaars student dit werkstuk zou inleveren, zou zijn docent waarschijnlijk wel zijn gro te ijver prijzen, maar hem tegelijk drin- G1R0N2 GIRONË (Van een onzer verslaggevers) TRICHT Het zwaar door een windhoos getroffen Tricht trekt dagelijks veel bekijks. De verwoestingen die het natuur geweld hier heeft aangericht blijken een toeristische attractie van de eerste orde te zijn. Naast de bordjes van de Betuwe route prijken nu langs de wegen in de omgeving van het dorp ook bordjes met het opschrift „ramp-route". Deze route is ingesteld toen bleek dat vooral tijdens de weekeinden duizenden naar het getroffen dorp togen om met eigen ogen de schade op te kunnen nemen. Wie vanaf de hoofdweg de smalle .collecte voor de slachtoffers In Tricht", B-weg naar Tricht indraait, wordt al! zegt de man. Praktisch leder die hem direct aangehouden door een vriendelijke j passeert stopt een gift In zU" bus. Een man met een collectebus. „Het is een eind verder, vlak voor de bebouwde kom van het dorp, staat een groot bord, dat is vervaardigd door een plaatselijke kunstschilder. De tekst; „Wil het rampen fonds gedenken en In ruime mate schen ken" wordt geflankeerd door het giro nummer 9575 cn de afbeeldingen van enkele bankbiljetten (zie foto). Ondanks de bouwvakvakantie wordt in het rampgebied, waar borden uit drukkelijk waarschuwen dat betreden op eigen risico geschiedt, druk gewerkt om de ravage op te ruimen en de vele beschadigde huizen te herstellen of te herbouwen. Iedere dag trekken honderden door het dorp om dit alles in ogenschouw te nemen. Gisteren zagen we zelfs enkele bussen met dagjesmensen die ook Tricht in hun uitstapje hadden opgenomen. gend verzoeken Het geheel nog eens totaal om te werken, daarbij gebruik makend van de literatuur van de laat ste 5 jaar, waarvan hij zioh het bestaan kennelijk niet bewust was") stelt drs. Bunnik de vraag „wat nu?" TOETSEN .Sinds Vaticanum II zijn pauselijke encyclieken niet meer wat ze waren in de tijd van het pauselijk absolutisme. Het zijn uitspraken van de bisschop van Rome. waarvan nog bewezen moet worden, dat ze inderdaad het gevoelen van de gehele kerk vertolken. Ze zijn waard wat de argumenten erin waard blijken, wanneer ze getoetst worden aan het gevoelen van werkelijk de ge hele kerk.,. Ieder, die werkelijk serieus en kri tisch kennis neemt van deze encycliek, die pretendeert de definitieve verdedi ging van de celibas tswet te geven, zal nu gaan zien hoe zwak de wet eigenlijk staat. Paus Paulus zal daarom het te gendeel bereiken van wat hij had ge hoopt: het geloof in de juistheid van de celibaatswet zal nog sneller vervluchti gen, dat de laatste jaren al is gebeurd." Daarnaast stelt drs. Bunnik actieve stappen voor, die kunnen worden uitge legd als verzet tegen de pauselijke ichtlijnen en ongehoorzaamheid lijken. ,Toch lijkt me dit geen reden om te aarzelen". CONCILIE Hij stelt voor, dat dc adviseurs aan het Nederlands pastoraal concilie hun verdere medewerking definitief laten afhangen van het feit, of hun al dan niet de kans wordt gegeven, het celi- baatsprobleem te bespreken. „Het is me gebleken, dat meerderen n hen reeds in deze richting denken. Daarmee worden natuurlijk de Neder landse bisschoppen klem gezet, dat rea liseer ik me heel goed. Maar ik denk, dat voor hen nu de tijd gekomen is definitief partij te kiezen." Drs. Bunnik wijst de Nederlandse bisschoppen op het concubinaat vai talloze priesters in Italië, Oosten rijk, Spanje, Portugal, Zuid - Ameri ka en Afrika. „Moeten wij ook In Nederland maar niet een einde maken aan onze rigoureuze en formalistische trouw aan een wet, die in veel landen nau welijks serieus genomen olijkt te wor den? Het is een merkwaardige toepas sing van het beginsel van de collegia liteit. maar het is er toch een. Wan neer onze bisschoppen hierom door de paus op de vingers getikt zouden worden, kunnen ze met recht en re den verwijzen naar wat in andere landen wordt getolereerd." Drs. Bunnik wijst er ook op, dat het moeilijk" is in te zién, dat deze ency cliek nu edht géeri drie maanden had kunnen wachten. (Dan komt namelijk de internationale bisschoppensynode in Rome bijeenj red.) „Als in het overleg met de bisschop pen ongeveer hetzelfde inzicht was be reikt, dat nu geformuleerd ligt in de encycliek, had de paus oneindig veel sterker gestaan. Het feit, dat hij niet heeft willen wachten, mag men toch wel interpreteren als een indicatie, dat hij toch niet zo zeker was van zijn zaak. maar een confrontatie met de me ning van zijn collega - bisschoppen toch niet heeft aangedurfd." De Apeldoornsc priester besluit zijn artikel met het rechtstreekse verzoek aun de paus, om Johannes 21: 20 - 23 mog eens na te lezen. „Daar wordt aan uw voorganger Pe trus nogal duidelijk te verstaan gege ven, dat hij zich maar niet te Veel moet bemoeien met de toekomst van een an dere apostel. Veel priesters en gelovi gen brandt op het ogenblik dezelfde vraag op de lippen: „Waar bemoeit u zich eigenlijk mee?'' Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Waverveen (toez.): G. Bos te Genderen-Doeveren: te Giessen- Oudekerk: A. de Bruijn te Werkendam: te Valburg-Homoet: B. G. A v. d. Wiel te Elburg; te Varsseveld (3de pred.pl.): J. A. Schol ten te Akkerwoude-Murmer- woude; te Curagao (verenigde protestant se gemeente toez.): F. J. C. Helders te Nieuw-Dordrecht. Aangenomen naar Eindhoven (geestel. verzorging diaeonessenhuis): H. Sondorp te Den Haag. Bedankt voor t Woudt (toez.)F. C. M. Roodenburg te Eikerzee (Z.): voor Wad- dinxveen (vac. J. R. Cuperus): J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Leeuwarden-Huizum (vac. B. Berends): J M. Vlaming te Gro- ningen-zuid; voor Leeuwarden-Huizum (vac. J. Schelhaas): G. M. W. Steen te Hardenberg. Emeritaat verleend aan ds. J. Wage- ds. J. A. Meijer GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor IJmuiden: R. Houwen te Hattum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouderkerk a. d. Amstel: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve; te Ermelo: N. Brandsma te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelhamis en te Tho- len: kand. J. v. Vliet te Den Haag. GEREF. GEM. in NED. Beroepen te Rijssen: J. Pannekoek te Terneuzen. TIRANA/ROME Plotseling heeft Albanië de actie tegen de kerken ver hevigd. Alle kerken zijn gesloten en sommige bovendien beschadigd. Volgens informatie van het Vaticaanse blad Osservatore Romano zijn in een bepaalde plaats vier priesters omgekomen, toen hun kerk in brand gestoken werd. De actie contra dc kerken schijnt het karakter te hebben van de activiteiten van de Rode Wachters in China.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2