SfsfiSSi vWSÊmÊ* RADIO Befaamde orgelist Jan! 0nt^s 11U1S1C1 Zwart wordt herdacht Sprankelend concert van organist Isoir In de greep van de kreeft DINSDAG 11 JULI 1967 Commentaar voortijdig bekend Jan Zwart voor het eerst in ons land de ..Matthaus Passion" van Heinrich Schütz in kerkelijk verband heeft uitge voerd. en dat hij in zijn boek „Van een deftig orgel" de geschiedenis van het orgel in de Grote Kerk te Maassluis op uitermate boeiende wijze uit de doeken Zwakj es Misschien waren het vrolijke zo merweer en de vakantietijd er schuld aan, dat er gisteravond voor de NCRV-tv niet zo geweldig werd ge discussieerd over het zoveelste door de Franse televisie voorgeschotelde opvoedingsprobleem: een tussen gescheiden ouders heen en weer schuivend kind. Men beet zich via het dramatische filmpje vast op de echtscheidings kwestie die op zichzelf een nevenon derwerp vormde en het gesprek werd niet meer dan enig heen en weer gepraat rondom de biecht van een theologische student. De gesprekslei der sleepte er tegen het einde onver hoeds de wetten van Mozes bij en toen kwam men nauwelijks meer tot conclusies. Wie wilde, kon er in de huiskamer nog fijn over napraten. Zwakjes bliijft ook het amusement van de serie „Van nul uur één", waar in Jack Gimberg alias John van Dree- len weinig overtuigend „de grote de tective" speelt en de plots al te kunst matig worden opgezet. Tenslotte bracht de NCRV ons weer trouw naar Knokke, waar de Duitse ploeg nu kampte tegen de ster kere Franse, terwijl de kijkers zich opnieuw konden vergapen aan extra vagante toiletjes en luisteren naar verscheidene heel aardige nummer tjes. Voor de Nederlandse groep gaat het er steeds minder rooskleurig uit zien: als de prestaties vanavond niet stukken beter zijn dan de eerste keer, moet ernstig rekening worden gehouden met een laatste plaats. BRUSSEL De Belgische regering beeft gisteren haar keuze laten vallen op Duitse Luipaard-tank,s en niet op de Franse AMX-30 voor de heruitrusting van het Belgische leger. Er zullen 334 Luipaard-tanks worden besteld, die per stuk ruim 800.000 gulden kosten. ROTTERDAM Donderdag a.s. zal het dertig jaar geleden zijn. dat de befaamde orgelist Jan Zwart is gestorven. Die avond j worden door de NCRV werken i van hem gespeeld door zijn zoon Dirk Jansz. Zwart; daar zijn bij drie psalmbewerkingen uit ..Mu- sijck over de Voysen der Psalmen Piet en Willem Hendrik te Kampen Davids" en de hymn „Wilt heden I-Jaap ta Amersfoort hebben het werk nu treden" van hun vader voortgezet als orga nisten en koorleiders, en in zijn geest is Jan Zwart had rich tot doel gestold. het ,4at,JJn Zw*n de Nederlanders weer tot de orgelmu- Sweelinck-Ensemble heeft gesticht aiek te brengen, en hij componeerde en leidt. - - - Ook organist Feike Asma werkt voort in de stijl van zijn grote leer- n met zeer veel succes, zoals (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Onbegrijpelijk, on vergeeflijk en zeer laakbaar" noemt de Algemene Bond van Kunstenaars hel Vermeld dient nog te worden, dat feit, dat de directeur van het geweste- kwam: twee suites „Kerstfeest", „Pas-"}eester sie en Pasen", fantasieën vaste burg is onze God" i „Wilhelmus", bewerkingen van geeste lijke liederen, orgelkoralen en koraal-1 voorspelen. Hij gaf veel orgelmuziek uit. niet al leen van zichzelf, maar ook van tijdge noten en van oude meesters, vooral van| Jan Pietersz. Sweelinck, Anthoni van Noordt en H. J. Speuy. Voor de kerkelijke feestdagen schreef hij cantates voor koor en gemeente met begeleiding van orgel en strijkinstru menten, en daar hij cantor-organist is (de eerste in ons land!) aan de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk te Amster dam, waar hij van 1898 tot aan zijn dood het Strümphlerorgel heeft bespeeld, kon hij die werken ook uit voeren. Ook gaf hij in die kerk poDulai re orgelbespelingen, die van 1925 af door de radio werden uitgezonden en hem in binnen- en buitenland grote bekendheid bezorgden. G. M. Dersjant Kerkelijke dwang Jan Zwart trok in woord en geschrift (zijn Orgelistenblad) met alle heftig heid die in hem was te velde tegen hen die beweerden, dat het Calvinisme de' orgelkunst had laten verdorren. Zijn standpunt was. dat juist de Reformatie het orgel vrij had gemaakt van de kerkelijke dwang, ook omdat heel vaak het orgel in het bezit van de stedelijke overheid kwam, die dan openbare orgel bespelingen instelde, wat aan het com poneren voor orgel een hoge vlucht heeft gegeven. ROTTERDAM Dat de reeks zomerconcerten in de Grote of St. Laurenskerk niet meer vóór de Va- cantietijd valt, is aan het bezoek wel te merken. Tóch had de Parij se organist, André Isoir, voor de tweede maal winnaar van het Haarlemse orgelconcours, beter verdiend, want hij liet voortreffe lijk orgelspel horen. De bijna 36-kunstenaar had zijn programma met een scheiding van ongeveer honderd jaar in twee helften verdeeld. Met een kort en licht ge speeld „Organum triplex" (driestem mig stuk) van één van de oudst be kende componisten, Perotinus de Gro te, zette hij zijn concert in. Ook kort duurden de drie versetten van het Te Deum, door Pierre At- taignant in de eerste helft van de 16de eeuw uitgegeven. Een halve eeuw later schreef de zanger Eustache du Caurroy een bijzonder levendige fan tasie in vjjf delen over het liedji „Une jeune fillette". Uit diezelfde tijd dateert ook de „Tweede fantatie" van Claude le Jeu ne, een prachtig stuk. Ook de vier versetten van het Gloria door Nicolas de Grigny, omstreeks 1700 organist van de kathedraal te Reims, en het „Pièce unique" van Antoine Calvière, vijftig jaar later verbonden aan de Parijse Notre-Dame, hielden de aan dacht geheel gevangen. Sprankelend Toen kwam de grote sprong naar César Franck, wiens „Pastorale" toch eigenlijk nog aansloot bij de oude traditie, melodieus het begin en het slot, zeer duidelijk gespeeld snelle middendeel. Wonderlijk klonk hierna het begin van het Scherzo van Jean Alain, sprankelend het midden deel en opvallend de ostinate triool aan het eind. Vrolijk sprongen de klanken van de „Nasard" van Jean Langlais, en een prachtige compositie was Fond d'orgue" van onze tijdgenoot Pierre Vidal, wiens zeer levendige en klank rijke „Grands jeux" een eigenaardig plotseling slot had. André Isoir beheerste de grote moeilijkheden in deze moderne wer ken volkomen, en zal dat ook wel hebben gedaan in de beide compo sities van Olivier Messiaen, die voor mijn gevoel als droog zand aan el kaar hangen. G. M Dersjant Nieuwe film „De oom" Liberty werd zeilschip ROTTERDAM Veel schepen en rederijen hebben de verve lende (financiële) gevolgen onder vonden van de sluiting van het Suezkanaal. De meest vreemde en onwaarschijnlijke komt onge twijfeld op naam van het Griekse Liberty-schip Agathopo- lis. Dit oude vrachtschip was met een lading ammoniumsulfaat op weg van de Verenigde Staten naar India toen bet Suezkanaal dicht ging. De kapitein kreeg op dracht naar St. Vincent op de Kaap Verdische Eilanden te va ren. om daar bunkerolie in te nemen voor de langere reis rond Kaap de Goede Hoop. De afstand van St. Vincent bleek echter langer dan de hoe veelheid brandstof die ervoor no dig was. De hoofdwerktuigkundi ge had kennelijk een foute bere- kenina gemaakt. Geuo'i hiervan was dat de Agathopolis op 90 mijl van St. Vincent stil kwam te liggen. De tanks waren leeg. De aezaovoerder een inven tieve zeeman maakte toen van de Liberty een zeilschip. Twee grote dekkleden van de luiken werden aan voor- en achtermast getuigd, een derde kleed werd gespannen vanaf de accommoda tie naar de top van de achter mast. Met deze „zeilen" slaagde de Agathopolis erin langzaam naar St. Vincent te varen. Daar werd voldoende olie ingenomen om India te kunnen halen... lijk arbeidsbureau in Hilversum ontij dig mededeling heeft gedaan van de goedkeuring op het ontslag van in to taal 25 musici uit vaste orkesten van de KRO en de AVRO. Wegens te hoge kosten willen deze omroepen genoemde orkesten opheffen. Het_ ontslag van de 25, meest oudere musici (van wie de meesten reeds een andere werkkring hebben gevonden) gaat op 1 september 1968 in. De Bond protesteert voorts tegen de ontslagvergunningen, omdat hij geen genoegen neemt met het argument van de financiële bezwaren, met name niet ten opzichte van de AVRO „die er door de fusie met de RTN veel beter voorstaat". De directeur van het arbeidsbureau heeft zijn besluit voortijdig medege deeld aan de secretaris van de door het NVV geroyeerde Ned. Toonkunstenaars- bond en aan een AVRO-musicus. Hij zei de ontslagvergunningen te zul len verlenen onder uitdrukkelijke voor waarde. dat de twee omroepverenigin gen de aangeboden schadeloosstellingen zullen handhaven. De vergunningen wa ren aangevraagd voor 1 september a.s., maar het arbeidsbureau heeft ze een jaar opgeschoven. Elles bedankt voor de eer Kruisivoord'puzzel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met enige trots kon digt de NTS voor vanavond op Ned. 2 een vrij nieuwe, en voor Nederland nog onbekende speelfilm van de Britse re gisseur Desmond Davis aan. „De oom" Het is de in 1965 gemaakte verfil ming van een novelle van Margaret Abrams. die handelt over een zevenjari ge jongen die al oom is en deswege door zijn vriendjes onplezierig wordt geplaagd. Zij roepen hem „oom Gus" na en door dit gesar wordt de jongen verlegen en schuw en trekt zich terug in een isolement, waarin hij eenzaam krijgt te kampen met begrippen als le ven, liefde en dood. „De oom" is nooit in de Nederlandse bioscopen geweest en dus een nieuwtje voor het kijkend publiek. Opmerkelijk is, dat de film ook in Engeland niet is vertoond, maar direct in export is ge gaan. De NTS zegt, dat het een goed stuk werk is; wij moeten dat afwach ten. De uitzending kan door groot en klein worden bekeken. 7 2 8 3 i -4 J4P 12 a m .31 9 II 19 20 Hl 1 HS I1 1 H 23 H 25 I I 28 sfl 27 1 31 32 'l i 1 35 37 1' I3 I' -P I <0 1 Na een jaartje rust laat de AVRO zaterdag a.s. de Duitse serie „De vijfde kolonne", een reeks spionage- oernalen met romantische inslag, weer op het schern verschijnen. Op de foto ziet U een scène uit de eerste aflevering. De in een Westberlijns hotel als kelner werkende Rolf Piehler, die spion is voor de Oost-Duitse inlichtingen dienst, moet de telefoongesprekken van de gasten af luisteren. Hij heeft connecties aangeknoopt met het kamermeisje Erna dat in alle onwetendheid (Rolf is nog getrouwd ook) verliefd op hem wordt. De spion wordt verraden, ontkomt op het laatste nippertje en duikt maanden later op temidden van nieuwe liefdes perikelen. waaraan Erna geen deel meer heeft VANAVOND TE ZIEN (Van onze radio- en tv-redactie) i Ved. 1 VPRO HILVERSUM Elles Berger, éénj van VARA's tv-omroepsters. heeft be dankt voor de eer om de consumenten programma's „Koning Klant" en „Uitge rekend" in het komende seizoen verder te presenteren. Zij heeft veel last ge had van onheuse bejegeningen uit het bedrijfsleven bij wijze van kritiek op de teksten (door anderen geschreven) die zij uitsprak als de VARA meende te moeten waarschuwen tegen onacht zaam kopen van bepaalde artikelen. Hoewel Elles aan oordeel en bewe ring onschuldig was, hanteerde zij toch de teksten en viel haar niet altijd hoffe lijke kritiek toe. Daarom wil zij aan deze programma's liever niet meer mee werken. Wel blijft zij gewoon haar an dere televisiewerk doen. De VARA zegt begrip te hebben voor dit besluit, maar betreurt bet o.m. om dat mede door de vakkundye presenta tie deze uitzendingen zo'n hoge kijk dichtheid hadden. Dag Kees dag Jos jonge mensen (Amerikaanse 7.00 uur Concert serie). 8.20 uur Theo Lingen in .,De oude draaidoos" 8.55 uur gespeeld verhaal van Guy de Maupassant. 9.20 uur korte film „De overkant", gemaakt door Herman Wuyts. 9.30 uur reportage uit Knokke: Engeland-Nederland. Ned. 2 NTS VANAVOND TE HOREN Nilvei I KRO 7.35 uur stereofonisch orgelconcert. 8.00 uur Promenadeorkest speelt 9.30 uur studio-uitvoering van Strawinsky's werk „De bruiloft". lO.ftO uur kunstrubriek. 10.45 uur muzikaal programma over Parijs. door B. J. Kleymeriïl 49 Jawel commissaris, gaf Jan Frens zwakjes terug. Hij stelde zich weer op in z'n hoekje en Van Boord leidde Dammerman naar Bolinks bureau in de oodekamer. .Jek Groot keek heel wat minder geïnteresseerd naar de simpele voorbereidingen voor de herkenningsproef dan de eerste keer. Zijn blik dwaalde af naar Jan. die noe steeds staro gend naar de bodekamer keek. Zijn reactie kwam Jek raadselachtig voor. Bij hem was de spanning geweken, maar Jan stond nog steeds zo strak gespannen als een veer. De manier, waarop Van Boord de schijnbaar willoze Dam merman in dc bureaustoel zette had iets lugubers. Zo moesten de helpers van de beul in Amerika een ter dood veroordeelde op de elektrische stoel drukken, griezelde Jek. Dammerman kreeg het zaklampje in z'n rechterhand en het stapeltje raadsstukken, waarin het met een kruisje gemerk te weer tussen was geschoven, voor zich. Van Boord stelde zich opnieuw bij het schakelbord op en keek afwachtend naar de commissaris. Op diens vraag aan Jan en Dammer man „zijn de heren klaar?", gaf hij. omdat beiden zwegen, een bevestigend antwoord. Lampen uit dan maar' klonk het bevel en wederom verzonken hal en bodekamer in diepe duisternis. De stilte deed onwezenlijk aan en de spanning steeg opnieuw toen het donker bleef. Dammerman had blijkbaar moeite met het knopje van de lantaarn. Er klonk enig gerucht, veroor zaakt door de volijverige inspecteur Van Boord, die de moeilijkheid oploste en daarna was hetzelfde beeld te zien als kort geleden, behalve dan dat nu Dammerman de rol van insluiper speelde. Hij had er zo te zien ook niet veel zin in. Het stapeltje raadsbesluiten bladerde hij met tril lende- handen door. Jek Groot zag het met stijgend onge duld aan. Zijn vriend Jan echter stond doodstil naast hem. Ingespannen tuurde hij naar de bodekamer welker scheme rig verlichte interieur hij zwart omlijst zag door de deur posten. Het scheen alsof hij elk detail voor het tafereel met Dammerman in de hoofdrol indronk. Ieder der aanwezigen voelde de belangrijkheid van het ogenblik. Behalve Jek, die meende meer te weten. De officier van justitie schuifelde langzaam iets naar voren om Dammerman beter te kunnen zien. Hij botste daarbij tegen Jek Groot aan en mompelde „sorry". De agent, die Ubbink in de gaten moest houden, was vlak achter hem gaan staan, wat de advocaat merkte en hem bijzonder irriteerde. Ook hij deed een paar passen naar voren, maar hij werd geluidloos door de agent ge volgd. Langzamerhand was er meer te zien in de hal. Door de boogramen boven de grote toegangsdeuren kwam wat licht van buiten Meer dan schimmen werden de figuren in de hal echter niet. Dammerman had nu ook het raadsstuk met het kruisje gevonden. Hij verhief zich log uit de stoel en maakte aanstalten de bodekamer te verlaten om weer naar de hal te gaan. Jan zag nu ziin gehele gestalte en net toen Van Boord in het gezichtsveld kwam om op het scha kelbord de lichten weer aan te draaien, net voor Dammer man zijn zaklantaarn uit wilde knippen, sine er voor de tweede rmnl een schok door Jan's lichaam. Wacht even! riep hij hees. Blijf staan! Laat het licht nog e uit... I Hilvt f radio- i tv-redactie) i II AVRO Horizontaal: 1. op die plaats, 4. plaats, plek. 7. rivier in Italië, 8. schoen- i, 10. bekende afkorting, 12. nauw, 14. onderricht, 15. jongensnaam, 16. be kende afkorting, 18. voomaamw., 19 ommegang. 22 uitgedoofde vulkaan op W. Java, 24. geloofsheld, 25. onderwe reld (Myth.), 26. dierentuin. 28. vervoe ging van een hulpwerkw., 30. voorzetsel, 31. wiersoort, 33. voorzetsel, 35. ontken ning, 37. welaan, 38. plaats in Utrecht, 40. oude lengtemaat. 41. zwemvogel. 42. karakter. Verticaal: 1. rivier in Rusland, 2. tel woord. 3. opstootje, 4. gem. in N.-Brab., 5. jongensnaam. 6. rivier in Engeland, 7. vrucht. 9. telwoord, 11. slijk, 13. goe dertieren. 15. lijdzaam, 17. opschrift ener enveloppe. 18. maand van het jaar. 20. familielid, 21. gravure, groenten, 23. jongensnaam. 25. bekend knaagdier, 27. bij elkaar behorende voorwerpen, 29. Jongensnaam, 32. ma ling, 33. insektje. 34. baan voor balspel, 36. plechtige belofte, 38. lidwoord, 39. voorzetsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 1. hel, 2. alles, 3. ver, 4. enkel, 5. emelt. 6. noest. 7. griet, 8. oei, 9. eigen, 10. dos. De zegswijze luidt „Have en goed". Hilversum I. «02 m. KRO 10.00 Nieuws. 19 10 Actualitel- ten. 19 30 Conctllepostbus. Ie zing. 19.35 Stereo: Klassieke or gelmuziek (gr). 19.45 Geeste lijke liederen <opn.). 20.00 Ste reo: Promenade orkest cn zangsollst. 20.40 Boekbespre king. 20 55 Stereo: Radio Ka merorkest. 21.30 Stereo: Radio filharmonisch orkest. Radio koor en solisten. 22.00 Cultu reel programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 Klank beeld over Parijs. 23.15 Stereos Metropole-orkest en zangsollst 23.45 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. 23.55—24.oo Nieuws. Hilversum II. 299 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.30 Licht ensemble met zangsolisten. 18.55 Paris voua parle. 19.00 Muziek mozaïek. 20.00 Nieuw». 20.05 Radiopor tret van George Gershwin. 20.39 Op de zomertoer: licht programma. 21.50 Jazz Spec trum. 22.20 Nabeschouwing over de Ronde van Frankrijk. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 92.55 Moderne en klassie ke muziek (opn). 23 55—24 00 Nieuws. televisie; .-v.: VAMVOIVD Nederland I. 18.30 Tour do France. 18.43 De Mlnimolen. 18.50 Journaal. STER: Recla me VPRO: 19.00 New York Filharmonisch orkest. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour- 20.20 De oude draaidoos. 20.5S De ter dood veroordeelde, ge filmde novelle. 21.20 De over kant. korte film. 21.30 Song festival Knokke 1967: Enge land—Nederland. NTS: 22.30—22.35 Journaal. Nederland II. NTS: 20 00 Nieuws ln *t kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 Nieuw» over films. 20.30 De Oom. speelfilm. (Rijkskeuring: alle leeftijden) STER: 21.56 Recla me. NTS: 22.00—22.15 Journaal België. Nederlands progr. Ka nalen 2 en l». 19.30 TV-rally. 20.00 Nws. 20.30 Tour de France. 30.' 11-concert. m.m.v. de Phllhar- monle van Antwerpen. 21.30 Knokke: Engeland—Nederland. 22.30 Nws. NCRV: «S ziek <er). 7.30 Nieuws 7.32 Ra diokrant. 7 50 Stereo: Lichte orkestmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantictips. 8 45 muzieV hulsvrouw. 10.30 Morg tage Ronde van Frankrijk 15.10 Viool en piano. 15.30 Mo dern strijkkwartet (opn). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lich te grammofoonmuziek. (Tus sen 17.00—18.00 Reportage Ron de van Frankrilk: 17.50 Over heidsvoorlichting. 18.00 Tjjd vrij a r muziek in tijd: Koorzang: B. Jeugd-harmo ochtendgym- O). (7.30—7.35 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: 7.55 De ze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek en reportages (II). (8.30—8.35 Voor de huisvrouw). 9.00 Ste- Hllversum UI. 240 m. en FM-kanalen. AVRO: 9.00 Kaleldoscoop: AVRO-sollsten en -orkesten (opn) 10.00 ïraatjes. (14.00 Nieuws). 15.00 ■".02 Licht' Hollands 16.02 1 AVRO' 15.02 Lichte een Hollands puDiiek. Nieuws. 16.02 Platenpro- 17.35—18.00 Country i grammofoonmuziek. 10.00 Lichfe gram- Jk. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Nieuws. 11.02 RVU: Recreatie. 11.32 Planore cital. 11.50 Lichte grammofoon muziek. 12.22 Voor het platte land. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Ste reo: Tango-rumba-orkest met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Cabaretprogramma. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Viool en claveclmbel. 14.25 Blaastrio. Hfaaaa^^iu>99 16.00 Nederland 1. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 16.30—17.15 Eurovisie: Tour de France. België. Nederlands progr. Kanalen 2 en 10 Pl.m. 16.3Ê- HILVERSUM Omdat het kantie is, zijn er een heleboel goede bekenden van de radiozenders ver dwenen. Sommigen hebben „tot weer ziens in oktober" (of september) ge- zegd. anderen namen voorgoed afscheid. Bij de laatsten zijn twee belangrijke KRO programma's van de zondagoch tend op Hilversum III, die miljoenen luisteraars trokken, nl. „Koffie met Kees" en „Verknipt". U kent ze allebei wel, want wie niet op zondag luisterde, heeft ze op week- avonden in herhaling kunnen horen. Kees Schilperoort babbelde 90 maal met artiesten die meteen hun lieve lingsplaten draaiden en Jos Timmer maakte wekelijks een kostelijke mon- tage uit praat- en muziekplaten, ju weeltjes van snedigheid en humor. In oktober komt de KRO niet meer op zondag tevoorschijn via Hilversum III en daarmee zijn deze gevierde programma's voorgoed verdwenen. Daarom: „Dag Kees. dag Jos. 't is jam mer, hoor, maar zo gaat het nu een maal in de ether, je moet stoppen als het nog leuk is en de goede herinne ring blijft!" Charley Chaplin vervangt sport (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanwege de vakan ties zal de NTS op twee donderdagavon den, t.w. 13 en 20 juli a.s., de rubriek „Mensen in de sport" op Ned. 1 laten vervallen. In plaats hiervan worden dan (tussen 7.30 en 7.53) oude Charley Ghaplin- film3 uitgezonden. Deze week „De vage bond", volgende week „De toneel knecht". SUKKELTJE EN BRUUNKE 7.00 uur Willem Duys' muziek mozaïek. 8.35 uur amusementsprogramma. 9.50 uur jazzrubriek. 10.55 uur serieuze muziek op oude platen. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wtj regelmatig np de advertentiepagina minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op gave niet tijdig In ons bezit Is, kan de Dp— -nermans silhouet verstarde. Hij gat, murw al.« hij was worden, als een robot gehoor aan Jan's bevel. Inspec teur Van Boord trad achterwaarts de duisternis in en zo stond Dammerman als een pop uit Madame Tussauds be roemde museum. Onbeweeglijk, wasbleek Als pièce de resistance van een mysterieus diorama De toeschouwers, opgeschrikt door Jans alarmerende schreeuw, hielden de adem in. De commissaris kwam op Jan toelopen en Jek riep z'n vriend in opperste verbazing toe: Wie is het? Ubbink... of Dammerman? Maar Jan zweeg nog even. Het kostte hem moeite de oplossing van net raadsel van de insluiper, die dat stond voor hem vast de moordenaar van Hoottman en Bollnk was, uit de doeken te doen. Het was té fantastisch, maar hij kon zich doodeenvoudig niet vergissen! De gelijkenis was zo frappant, dat hij de juistheid van de ontdekking, die hij zoëven gedaan had. met vele dure eden zou kunnen bevestigen. Grote consternatie ontstond in de inmiddels weer verlich te raadhuishal toen Jan Frens hakkelend, maar op vastbe raden toon zei: Commissaris, ik heb de man herkend... er is geen twijfel mogelijk... arresteert u... inspecteur Van Boord!!! HOOFDSTUK 14 De hese kreet van Jan Frens werd gevolgd door een dodelijke stilte, die geladen leek met elektriciteit. Toen floepte het licht aan in de bodekamer. Jek Groot had het knopje bij de deur omgedraaid. Daar stonden, versteend in een diep stilzwijgen secondenlang alle aanwezigen naar Jan Frens te staren, commissaris Akkerman, burgemeester Van Thure, de officier van justitie tnr. de Jager, de assistent-bo de van het gemeentehuis Hornstra. Dammerman. mr. Ub bink en inspecteur Van Boord. Wordt vervolgd 1 twee ruimteschepen vertrekken '1 WBfcHEB&EN OP IK MOeCT DE ONT- OOU GEWACHT, LiCA. STEKING APSTEL- pe ANDEREN LEN. ONS MOE- AL WEG! y DERSCHIP MOETf VOLKOMEN VCE - J 1 U LD WORDEN A terw'jl brick em Hoppy poop pe time-top wordem opgepikt, geeft lira Leeuwen Een w-jarige man uit New Delhi (India) is in staat van beschuldiging ge steld omdat hij in de vijver rondom het leeuwenverblijf van de diereru- tuin was gesprongen en naar de leeuwen toegezwommen. Een groep oppassers hield de leeuwen even wel door schreéuwen en stenen gooien op een afstand. Eerst nadat men geld in het vooruitzicht had gesteld, zwom de man terug. Hij had overigens een kwade dag voor de „kennismaking" uitgekozen daar de leeuwen juist die dag niet gevoederd werden. 68. „Stikkeltje en Bruun- ke: jullie hebben de belo ning eerlijk verdiend en ons voor een groot verlies behoed!" zegt de commis saris. „Hier zijn de 100 zil veren florijnen!" Bruunke zegt: ..Houd jij ze maar. Stikkeltje. het is precies genoeg voor jullie dak!" „Dan gaan we direct naar Evert Ever!" zegt Stikkeltje. „Er komen wolken en het gaat waai en en als het gaat regenen, wil ik eindelijk wel eens rustig doorslapen!" „Evert Ever. wil je gauw het dak komen maken'.' We hebben het geld bij elkaar!" zegt Stikkeltje trots. „Ik kom direct; even m'n karretje opladen!" zegt Evert Ever.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7