Geen separatisme, maar verlangen naar eenheid Splits universiteit Amsterdam van Een woord voor vandaag Kardinaal Alfrink tot bisschoppen: Alleen in ambt en persoon van paus is ware eenheid alles goed en 1 wel Ds. Wiegers: gouden zendingsjubileum Tv-hypnose is niet schadelijk Overleg van Europese bisschoppen begonnen Voor lichtere risico's één verzekering Zendeling vermoord in Kongo Uw probleem is het onze.... DINSDAG 11 JULI 1967 Toen zeide Hij tot zijn discipelen: De oogst is wel groot... (Mattheüs 937) Een bekend woord en juist daarom zo gemakkelijk mis te verstaan. Wij vatten dit woord van Jezus meestal zo op, alsof de mensen al zoveel aan zichzelf gedaan hebben, ontkiemen, opgroeien, reeds zulke beste, brave, goede, vrome zielen ge worden zijn, dat er nu alleen nog maar arbeiders nodig zijn, om het oogstwerk, de finishing touch er aan te verrichten. Zo w het juist niet. Jezus werd in het vorige vers met ont ferming over de scharen bewogen, daar zij voortgejaagd en afgemat waren als schapen, die geen herder hebben en dan zegt Hij: de oogst is groot. Zijn diep erbarmen gaat uit naar de verlaten kudde. Juist omdat het zo erg geworden was, de geestelijke ellende van het volk zo groot geworden was, was het rijp voor de oogst. De velden zijn wit om te oogsten. Nu is het uur gekomen, dat deze armen en ellendigen gezameld worden in de schuren, thuis gebracht worden in het Rijk van God. De schriftgeleerden en wetsijveraars verachtten en vervloekten de „schare, die de wet niet kent". Zij zagen alleen maar een vertrapt, teneergeslagen veld van wegrottend koren. Maar Jezus ziet het rijpe, golvende arenveld voor Gods Rijk. Over de grauwe volksmassa breken Gods beloften aan. De oogst is groot! Dat kan alleen goddelijk medelijden zien. Wij lezen vandaag 1 Samuël 12 19-25; 13 1-7. a (Van onze kerkredactie NOORDWIJKERHOUT Geen separatisme ligt ten grondslag aan deze samenkomst, maar verlangen naar eenheid. Een eenheid, die het pluriforme karakter van de Kerk niet behoeft te schaden. En een eenheid, die geen ware eenheid zou zijn, als zij niet bereid zou zijn zich in te voegen in de eenheid, die de Heer aan Zijn Kerk heeft gegeven in het ambt en de persoon van de Romanus Pontifex de paus, red.). t zei kardinaal Alfrink gisteravond in de rede, waarmee hij het symposium van Europese bisschoppen opende. Hij sprak daar over de verhouding van de plaatselijke kerk en de wereldkerk. Het Tweede Vaticaans concilie heeft de tendens doorbroken, om vooral het deelkarakter van de plaatselijke kerk te accentueren en dienovereenkomstig Ds. Van Staveren rector seminarie DEN HAAG Ds. P E. van Stave ren te Oude Bildtzijl (Fr.) is benoemd tot rector aan de Theologische School van de Vrije Evangelische Gemeenten te Utrecht Hij komt in de plaats van ds. J. van der Werfhorst, die vanwege zijn leef tijd is afgetreden. Op de laatste bondsvergadering werd de noodzaak be klemtoond, dat het rectoraat anders dan tot dusver een fulltimebaan wordt UTRECHHT Zeven plaatselijke rooms-katholieke studentenverenigin gen, aangesloten bij de UKSN, de Unie van Katholieke Studenten in Neder land, hebben zich gedistantieerd van de verklaring, die het UKSN-bestuur heeft uitgegeven tegen de celibaats-en- cycliek. Sanctus Virgilius te Delft heeft bovendien het lidmaatschap van de unie opgezegd. Men acht de bewoordingen van de verklaring beledigend voor de paus en noemt de verklaring ook niet repre sentatief, omdat er niet voldoende vooroverleg zou zijn geweest. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Dalfsen (vac. O. S. Caze- mier toez.): C. de Jong te Putters- hoek; te Purmerend (vac. A. F. L. v. Dijk toez.): W. A. Z. Tieman, pred. voor bijz. werkzaamh. (jeugdwerk) woonacht. te Dieren; te Velp (vac. C. D. Israël): W. v. Waasbergen te Vaals-Gul- ?en; te Leeuwarden-Huizum (vac. J. erpstra toez.): R. K. de Jong te Goutum. Aangenomen naar Capelle a. d. IJssel: C. J. Amesz te Rijk Rijsenhout (in de Haarlemmermeer)naar Bredevoort (toez.): kand. J. Th. R. Drop te Eind- Bedankt voor Opende (Gr.): P. Datema te Suawoude; voor Oldebroek (vac. H. A. v. Bemmel toez.): J. Vos te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Edam: kand. P. Blokland te Goudriaan: te Klazienaveen: A. Groe- newegen te Ulrum; te Hoogeveen (vac. A. Adema): A. Trapman te Velp. Aangenomen naar Bergum (Fr. vac. R. Peterse): G. D. Hanemayer te Haar lemmermeer-oostzijde. Bedankt voor Marken: F. Boonstra te Noordbergum. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Heerde: kand. W. J. Linde te Zwolle. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-west in binatie met Amsterdam-zuid: D. Biesma te Aalsmeer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aalst (Gld.): kand. J. Ergerlijk Ergerlijk vind ik het, dat uw blad (Juist uw blad met zijn hoge preten ties) van vrijdag een paginagrote ad vertentie op de achterkant bevatte, waarop met de grootste letters een ru we bastaardvloek en bovendien nog losjesweg de leuke opmerking van een man. dat hij zijn vrouw ..soms haaf'. Voor mij reden om deze sigaret ten (nog wel „Noblesse"' geheten) nooit ofte nimmer te roken. Maar Kwartet: Moest dat nu werkelijk zo? Noblesse oblige! Den Haag C. de Goede Van Selms (1) Mag ik even een kleine slip of the pen van uw kerkredacteur corrigeren? In zijn stukje over het uittreden uit de Nederduitse Hervormde Kerk van prof. Van Selms verwarde hij deze hoogleraar even met zijn collega Geyser. De laatste was het die niet Beyers Naudé het proces tegen Pont aanspande en daarom door de kerk onder censuur werd gezet. Overigens alle lof voor uw objectieve berichtge ving inzake Zuid-Afrika. Rotterdam C. de Wit Paus Protestanten moeten de paus erken nen, zegt een Amerikaans theoloog. Als wat? Onze vaderen gaven hem de eer, die hem toekwam. Zij erkenden hem als antichrist! Zo schreef ook Lu ther: Beste Leo. als mens wil ik je eren, maar als paus ben je voor mij de antichrist. De Bijbel voorzegt een gro te religieuze concentratie in de eind tijd onder leiding van de antichrist. De huidige ontwikkeling toont, dat Lu ther gelijk had. Rotterdam P. Hagen HAREN (Gr.) Vandaag herdenkt ds. J. Wiegers, emeritus predikant van de hervormde gemeente te Niehove (ge meente Oldehove, Gr.) de dag waarop hij vijftig jaar geleden als zende ling-leraar werd bevestigd en afge vaardigd naar Oost-Java en Sumatra. Ds. Wiegers werd in 1891 te Groningen geboren en hij ontving zijn opleiding aah de zendingsschool te Rotterdam. Op 11 juli 1917 werd hij afgevaardigd als zendingsleraar naar voormalig Ne- derlands-Indië. Aangezien echter de oorlogsomstandigheden zijn uitzen ding onmogelijk maakten, werkte Gehandicapten in tenten van de Marine (Van een verslaggevers) DOORN Gistermiddag heeft me vrouw A. G. J. H. de Jong-Bartels, echtgenote van de minister-president, het nationaal kamp van gehandicapte padvindsters en padvinders geopend. Voor het eerst in de geschiedenis van de padvindersbeweging houden de grote vier padvindersorganisaties: de Nederlandse Katholieke Gidsenbewe- ging, het Nederlands Padvindersgilde, de Katholieke Verkenners en de Ne derlandse Padvinders Vereniging, een gezamenlijk kamp voor hun BE- en hun Blauwe Vogels-leden. Al meer dan vijftig jaar probeert de padvindersbeweging op allerlei manie ren de minder validen in te schakelen. Daartoe werd een BE- (bijzondere eisen) en Blauwe Vogels-afdeling op gericht. Het kamp in Doorn ligt op het terrein van de Braam Houckgeest- kazerne. Negentien groepen vinden on derdak in tenten van de marine. Het is een druk kamp. Onder het motto „als je benen niet willen dan ge bruik je een wagen" bestaat er een druk verkeer. Een groep uit Den Haag is zelfs gemotoriseerd. De jongens plaatsen zich in karretjes, voortgedre ven door een elektromotortje. De opening werd op geluisterd door de medewerking van de mariniers- DEN HAAG De t.v.-uitzending van 15 april waarin David Berglas enke le mensen onder hypnose bracht, is niet schadelijk voor de volksgezondheid in het algemeen. Wel zijn er gevaren voor enkelingen als de hypnose massaal wordt toegepast. Minister Roolvink (sociale zaken) ant woordt dit aan de Tweede-Kamerleden dr. Boertien (a.r.) en drs. Tilanus (c.h.), die over het optreden van de heer Berg las vragen hadden gesteld. Ook individueel toegepaste hypnose brengt risico's met zich mee als niet volgens de regelen van de kunst wordt uitgevoerd of op mensen wordt toegepast, waarbij dit medisch niet ver antwoord is. Het risico bij massaal toegepaste hyp nose (zoals bij tv-uitzendingen) bestaat daarin dat de hypnotiseur niet alle aan wezigen persoonlijk kan bereiken. Daar om kan massale hypnose beter achter wege blijven, aldus minister Roolvink. 25 jaar diplomatieke handen met Rusland DEN HAAG De diplomatieke be trekkingen tussen Rusland en Neder land bestaan vijfentwintig jaar. Voor de Russische minister van buitenlandse zaken. Gromiko. was dit een aanleiding om ziin Nederlandse ambtgenoot Luns een telegram te sturen. Daarin zegt Gro miko te hopen dat de banden tussen beide landen zich zullen verstevigen tot de volken van beide landen, in het belang van de verduurzaming van de vrede in Europa en in de gehele wereld. In zijn antwoord zegt minister Luns. dat de betrekkingen tussen de Sowietunie en Nederland die naar hij hoopt nog hechter zullen worden de Nederlandse regering grote voldoe ning geven. VEGHEL De 68-jarige heer W. F. Böhm uit Veghel is gisteren door een motorfiets aangereden toen hij de weg overstak. Hij overleed korte tijd later. Wiegers eerst in een tweetal Gro ningse gemeenten als hulpprediker. Begin 1920 kwam hij op Java aan, waar hij twintig jaar werkzaam is geweest op het terrein van de Oostja- vaanse kerk. In de zelfstandigwor ding van deze kerk heeft hij een aan deel gehad. Toen in 1940 de Duitse zendingsarbei ders op Sumatra werden geïnter neerd. werd ds. Wiegers aangewezen als beheerder van de protestantse Ba- takse scholen. Ook tijdens de Japanse bezetting was hij als geestelijk ver zorger van de interneringskampen werkzaam. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij op 24 augustus 1947 bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te te Niehove (Gr.) tot 1 oktober 1956. Toen werd hem wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol emeri taat verleend. Ds. Wiegers, die nu in Haren (Gr.) woont, is officier in de Orde van Oranje-Nassau. Band sprong7 mensen uit auto geslingerd UITGEEST —Op rijksweg 9 bij Oegstgeest is gisteren een personenauto door het springen van een band over de kop geslagen. De zeven inzittenden werden uit de auto geslingerd. De 61-ja- rige mevrouw H. van der Heiden-Soe- boer uit Den Burg overleed in het zie kenhuis. De eveneens 61-jarige heer J. der Heiden liep een hersenschud ding op. De chauffeur, zijn echtgenote drie kinderen, werden licht gewond. HEESCH i=< De 67-jarige F. Groenen- daal uit Oss is gisteren op de rijksweg 's-Hertogenbosch - Nijmegen onder Heesch door een personenauto aange reden. Hij was op slag dood. De auto mobilist is in een ziekenhuis opgenomen. OUDENBOSCH De twintigjarige N. Brood is gisteren in een ziekenhuis overleden aan zijn verwondingen, die hij zondag opliep toen hij met zijn auto op de weg tussen Hoeven en Ouden bosch tegen een boom reed. AMSTERDAM Óp de Populierweg is gisteren het zevenjarig meisje A. C. Valieze tijdens het spelen met een bal door een auto aangereden. Ze overleed ziekenhuis. Dezelfde personen auto greep een achtjarig vriendinnetje. Zij liep ernstige hoofdwonden op. Ds. J. N. Bieger (90) overleden UTRECHT In de ouderdom van 90 iar is te Utrecht overleden ds. J. N. Bieger. emeritus-predikant van de Evangelisch Lutherse Kerk. die vele ja ren in voormalig Nederlands-Indië werkzaam is geweest. Ds. Bieger werd in 1877 op Java gebo ren. Aan de Duitse zendingsschool te Koblenz studeerde hij voor zendeling. In 1903 ging hij naar het eiland Nias, waar hij acht jaar werkte, daarna werk te hij zeven jaar onder de Bataks op Sumatra. In Nederland studeerde hij voor pre dikant en in 1923 werd hij bevestigd in Stadskanaal en twee jaar later naar Vlissingen - Middelburg. In 1927 ging hij weer terug naar In- en stond te Palembang, Djokja, Fort de Koek en Soekaboemi. Terugge komen in ons land diende hij later te Bergen op Zoom ente Leiden. In 1944 ging hij met emeritaat. Ds. Bieger woonde de laatste jaren in het Utrechtse rusthuis „Henriëtte Swel- lengrebel". Daar zal woensdag 12 Juli half elf een rouwdienst worden ge houden. De begrafenis is daarna, op de hervormde begraafplaats te Soest om kwart voor twaalf. DJAKARTA De Indonesische stu denten, die maandenlang rustig zijn ge weest, hebben gisteren betoogd tegen de corruptie in hoge legerkringen. Batoebara, de voorzitter van het ac tiefront van de studenten, heeft tijdens een door 3000 studenten bijgewoonde demonstratie gezegd dat Soeharto niet krachtig genoeg optreedt tegen de cor ruptie. Hij noemde de studentenbeto ging een duidelijke waarschuwing aan het adres van Soeharto. Ook op het economisch beleid van de regering werd door de studenten kri tiek uitgeoefend, ondanks het feit dat de export in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen is en de inflatie met succes bestreden wordt. eenzijdige, overtrokken betekenis toe te kennen aan de wereldkerk. Men heeft er weer oog voor gekregen, dat 'li de plaatselijke kerken is, dat het ene mysterie van Christus' Kerk zich op konkrete wijze incarneert in onze geschiedenis. Zonder de werkelijkheid van de plaatselijke kerken is de ene Kerk van Christus op aarde niet te vinden. Kardinaal Alfrink herinnerde aan de denk- en spreekwijze van de Nieuwtes tamentische schrijvers. Niet alleen wordt iedere plaatselijke vergadering /an gelovigen door hen geëerd met de naam „Kerk", zodat deze naam zowel in het enkelvoud als in het meervoud gebruikt wordt. Maar bovendien zoe ken zij de plaatselijke kerken zo uit drukkelijk mogelijk te typeren als even zoveel verwerkelijkingen van het ene kerk-geheim. Daarom wordt niet gesproken van de kerk van Korinthe enz. maar steeds met nadruk van de kerk, welke zich bevindt of is te Korin the. Het ene kerkmysterie ontplooit zich in een rijke verscheidenheid van plaatselijk verschillende belevingen. Deze pluriformiteit schaadt de een heid niet, doch is een hoog te waarde ren bijdrage tot het werkelijk levend karakter van deze eenheid, die een eenheid in het ene Leven is. EIGENHEID De kardinaal accentueerde, dat het hierbij om meer gaat dan ruimte voor volkstaal in de liturgie. Uitdrukkelijk heeft het concilie ook het goed recht verdedigd van een eigenheid in tucht, in spiritualiteit, in gelovig doordenken vèn het heilsgeheim. Daarmee zoekt het concilie eerbied te betonen aan de verscheidenheid van cultuur tussen de verschillende volkeren. De wijze, waarop iedere plaatselijke kerk een werkelijk levende verwerkelij king zal zijn van het ene mysterie der kerk, kan in eerste instantie alleen wor den toevertrouwd aan de eigen verant woordelijkheid van de betrokken plaatselijke kerk en van haar herders. Maar terwille van de eenheid kunnen in beginsel begrenzingen in deze verant woordelijkheid worden aangebracht. Aan het samenspel van eigen verant woordelijkheid der plaatselijke kerk en verantwoordelijkheid voor de eenheid der kerk kan een tweevoudige gestalte worden gegeven: een oosters-orthodoxe en een westers-latijrse. De eerste ac centueert de betekenis van de plaatse lijke kerk, de tweede onderschrijft de structuur van de universele kerk in haar eenheidstichtend verzameld-zijn rond het ene universele bisschoppencol lege. Kardinaal Alfrink typeerde deze twee vormen van benadering, waarvan hij zei, dat de eerste in het leven der kerk de oudste rechten bezit, als een horizontale en een vertikale opvatting van de eenheid der kerk. Het concilie heeft tussen beide opvattingen géén keus gemaakt. Het is niet of-of. maar en grondslag van waarheid. Iedere plaatselijke kerk of groep van plaatse- j iijke kerken kan het zuiver spoor der waarheid bijster raken. Alleen door in- voeging in het geloof van geheel de kerk en in de geloofsverkondiging van f geheel het bisschoppencollege rondom de bisschop van Rome mag men zich beveiligd weten door de nooit wijkende! trouw van de Geest der Waarheid. Daarmee blijft de eigen verant- j woordelijkheid van de plaatselijke I kerk onverminderd van kracht. Maar; wel wordt aldus het authentiek kerk-van-Christus-zijn der plaatselijke kerk uitdrukkelijk beleden als ge meenschappelijke zorg van alle plaatse lijke kerken en daarom aan de gelovige eensgezindheid met de anderen kritisch onderworpen. Het is. aldus kardinaal Alfrink. ge heel in dit door het tweede Vaticaans concilie geschetste gedachtenpatroon, dat wij als Westeuropese bisschoppen het eigen beraad van de eigen kerkpro vincie en van de eigen plaatselijke kerk willen invoegen en het breder be raad van een continentale bisschoppen conferentie en daardoor in de eenheid van de universele kerk. (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Ruim zi ventig kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen zijn vandaag met hun ei genlijke besprekingen begonnen op het Europees bisschoppensymposion, drie dagen zal duren. Vandaag wordt beraadslaagd over het onderwerp „Gezag en gehoorzaam heid in de kerk". Woensdag en donder dag zal worden gesproken over de ver nieuwing van de structuren der bisdom men door middel van priesterraden en pastorale (leken-) raden. Het overleg is besloten. Tot degenen, die bericht van verhin dering hebben gezonden, behoren ook aartsbissohop B. Kominek van Wrocklaw en bisschop F. Tomasek van Praag. Hierdoor zijn Polen en Tsjechoslowa- kije niet vertegenwoordigd. Van Oost-Europa zijn nu alleen representan ten van de kerken van Hongarije en Joegoslavië op het symposion. Paus Paulus stuurde een telegram, waarin hij zijn vreugde over het sym posion uitsprak. Vroeger, in de goede oude lijd kon je nog van elke bisschop vernachten, dal hjj het Latijn sprak als zijn moedertaal, maar tegenwoordig Bisschop Jansen van Rotterdam legt de werking van de koptelefoon uit aan zijn collega Gonze van Malta die de vertaalinstallatie maar erg luxueus vond. Commissie ziekenfondsen: UTRECHT De zlekeuhuisverpleging en -behandeling moet volledig worden opgenomen in de nieuwe algemene wet op de zware geneeskundige risico's Voor de overblijvende lichtere risico's (de ziekenhuisuitgaven maken ruim vijftig procent uit van de totale uitgaven voor verstrekkingen van ziekenfondsen) moet één vorm van ziekenfondsverzekering komen met een uniforme, aan het ziekenfonds te betalen premie. Zo luidt het advies van een studiecommissie van de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen. Via de ziektewet zou moeten worden bepaald dat werk nemers beneden een zekere loongrens worden verplicht, tot de ziekenfonds verzekering toe te treden. De verzekering zou voor iedereen open moeten staan: ook voor werknemers en zelfstandigen met éen inkomen boven deze grens. Het verbod om niet te mogen toetreden vindt de commissie verouderd. Ook de nieuwe WAO en de nieuwe Ziektewet kennen geen loongrens. Het argument, dat voor ziekenfondsverzekerden genoegen moest worden genomen met een onder honorering van de geleverde prestatie, heeft geen recht van bestaan meer, aldus de Ook wordt zo de legende in stand gehouden dat de ziekenfondsverzekering een tweederangsverzekering is en wordt het veelbesproken verschil „fondspatiënt- particulier" in leven gehouden. Jonden verdronken DONGEN In het Wil'helminakanaal is gisteravond de 16-jarige R. de Mey, tijdens het zwemmen verdronken. De rijkspolitie die de hulp van de politie te water had ingeroepen, kon na lang durig dreggen het stoffelijk overschot Oplossing voor ruimtegebrek: AMSTERDAM - Prof. dr. H. D. de Vries Reilingh ziet als enige oplossing voor de ruimtelijke moeilijkheden van de Universi teit van Amsterdam een beperk te universiteit in de stad zelf en een nieuwe aan de buitenkant. Prof. De Vries Reilingh is hoog leraar in de sociale geografie aan deze universiteit. Zo juichte de kardinaal aan de ene kant het herstel toe van het functione ren van plaatselijke synoden en bis schoppenconferenties, maar noemde hij aan de andere kant de zorg om samenhang met de universele kerk als geheel zeer legitiem. Slechts de kerk als geheel wordMm- Een behoorlijke bestuurbaarheid van een universitair bestel is voleens hem gebonden aan een maximum. De niet te stuiten groei van de universiteit van Amsterdam maakt een numerus fixus onontkoombaar, meent hij. Mej. Vos hoogleraar in structuurchemie GRONINGEN Een vrouwelijke hoog leraar, mejuffrouw dr. A. Vos, is be noemd aan de rijksuniversiteit te Gro ningen om les te geven in de structuur chemie. Op het ogenblik is zij nog ge woon lector in de algemene chemie of scheikunde aan deze universiteit. Mejuf frouw Vos is 39 jaar. Zowel haar doctoraal examen schei kunde als haar promotie waren cum laude. In 1955 werd zij aan de rijks universiteit te Groningen benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar, daarna werd zij wetenschappelijk hoofdambtenaar en in 1962 gewoon lector in de algemene scheikunde. Haar wetenschappelijk werk omvat vooral de bepaling van kristalstructuren met behulp van röntgendiffractie. Prof. Van Leeuwen docent in Leuven BRUSSEL Prof. dr. G. van leeu wen. hoogleraar faculteit, gaat met ingang v Voorkeur Omdat er nog steeds een duidelijke voorkeur bestaat bij de studenten om in de binnenstad te blijven, is de enige oplossing de oude universiteit in beperkte omvang in de stad te handhaven en een nieuwe buiten het hart van de stad te vestigen. Prof. De Vries Reilingh is tot deze con clusie gekomen naar aanleiding van de enouete. die het Amsterdamse stu denten corps (ASC) ter gelegenheid van het 67e lustrum onder een tal studenten heeft gehouden. Gisteren is het volledige rapport met een verslag van het svmDOsion over de positie van de universiteit, in het RAI-congrescentrum officieel aange boden aan de gemeente Amsterdam. Discussies Leu- Hij zal er de eerste protestantse docent zijn in de theologische faculteit. Voor lopig gaat het om een uur in de week. Zijn vakken zijn theologie en geschiede- Is van de Hervorming. Prof. Van Leeuwen is sinds vorig jaar verbonden aan de protestantse faculteit Brussel. Voordien was hij predikant de Nederlandse Hervormde Kerk, achtereenvolgens in Aalsum, Koudum. i-Gravenhage. Amsterdam en Zetten. DEN HAAG Zes personen zijn in ?n ziekenhuis opgenomen nadat de 73-jarige automobilist A. v. L. Monster na een slippartij in botsing kwam met een auto. die op de Haag- weg in Monster richting Hoek van Hol land reed. De Britse liberalen gaan met eer eerwaardige traditie breken. Hun partij dag (in september in Blackpool) wordt niet meer geopend door een anglicaanse kerkdienst. In plaats daarvan is er nu een forumdiscussie over „De christen in de politiek". n het komend De loco-burgemeester, dr. P. J. Koets. die het rapport in ontvangst heeft genomen uit handen van de voorzit ter van het Amsterdamse Studenten Corps, de heer A W van den Berg. Prof. dr. Verkttvl naar Trinidad AMSTERDAM Prof. dr. J. Verkuyl. secreatris van de Nederlandse Zen- dlngs Raad zal 20 augustus vertrek ken naar Trinidad om een reeks lezin gen te houden. De „oecumenische be weging" van het Caraïbisch gebied heeft hem uitgenodigd. Prof. Verkuyl zal ook Suriname en (voormalig Brits) Guyana bezoeken. Op 20 augustus vertrekt hij en half september zal hij weer in ons land terugkeren. zei, dat dit verslag zal worden betrok ken bij de discussies rond de positie van de universiteit. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat wanneer het instituut uit de stad zou trekken dit voor het culturele leven van Amsterdam een verarming zou betekenen en voor de universiteit zelf een verschraling. (Van onze kerkredactie) LONDEN Eerst thans is be kend geworden, dat op 27 juni (dus nog voordat huurlingen Oost- Kongo binnenvielen) in Kisangani weer een Engelse zendeling is ver moord. Het slachtoffer is de 28-jarige rev David A. Claxton, die drie jaar in Kon go gewerkt heeft en juist binnenkort voor het eerst met verlof zou zijn ge- eaan. Hij laat een vrouw en drie kinde- Telefoon Onbekend gebleven Kongolezen overvielen het huis van de Claxtons om drie uur In de nacht Zij bonden de nachtwaker en eisten vervolgens toegang tot het huis. De zendeling wei gerde hen binnen te laten en liep naar een andere kamer, om de politie te bellen. Maar bii de telefoon werd 'hij door de overvallers van buiten af neereeschoten. Zij namen daarna de Met de hulp van de nachtwaker bracht mevrouw Claxton haar man bij de dichtstbijzijnde dokter, maar onderweg stierf hij. School Rev. Claxton was uitgezonden door de Britse Baptist Missionary Society. Toen hij in 1964 in Kongo kwam. moest hij eerst twee jaar in Kinsjasa blijven, voordat hij naar zijn eigenliike terrein 'Kisangani, het voormalige Stanleystad) kon gaan. Daar was hij de laatste vijf tien maanden hoofd van een middelba- school. Enkele weken tevoren vermoordden bandieten in de omgeving van Kisanga ni de eveneens Britse zendelinge Wi- •nifred Davies (51). Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet Geheimhouding is verzekerd. Vra- In behandeling worden genomea gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een grolden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Waar moet men wezen voor een werkvergunning in Enge land? Waar voor bemiddeling om een kosthuis te krijgen? Antwoord: Werk zoeken in Enge land: bij het arbeidsbureau een for mulier aanvragen. In Engeland zoekt men werk voor U. U moet er niet direct veel van verwachten, want de samenwerking met Enge land op dit punt loopt veel stroever dan die met Euromarktlanden. Uw Engelse werkgever moet voor een werkvergunning zorgen. Voor kamers kunt u in de plaatse lijke pers adverteren, wellicht kan een MAI-bureau in Nederland iets voor u doen. Vraag: In de tuin van mijn huls 'eigendom) staat een houten schuur. Deze staat op instorten en ik over weeg een hoofdzakelijk stenen schuur te bouwen. Is hiervoor ver- aunning nodia? Ziin de kosten af trekbaar voor de belasting? ■=chuur Is bestemd voor bedrijfsruim te. Antwoord: Bouwveraunning vra gen bij de gemeente, afdeling bouw en woningtoezicht. Kosten slechts aftrekbaar, voorzover zij be trekkina hebben od herstel van de oude toestand U moet dus nagaan wat het zou kosten om de schuur oonieuw ln hout op te trekken vol gens de oude toestand en dit bedrag kan u als onderhoudskosten op uw Ho'sstinabiliet in mindering bren- Vraae: Krachtens testament krepg de pachter de verpachte boerderij voor een bepaalde kooDsom. Andere erfaenamen namen hiermee eeen ge- j noeaen en het eesrhil heeft iaren geduurd. Al die tijd heeft de pach ter aewoon oacht betaald. Moeten de andere erfaenamen nu rente van Unsnm heta'en? Antwoord: Als de boerderij te- -echt aan de narhter was vermaakt werd hli wellicht onmiddeliik eige naar en tn Hit geval hpeft hii recht od teruebetallna van de pachtgel- Zekerheid on Hit nnnt is moei- Uik te geven zonder het testament te kennen Vraae het de notaris Hij weet ook of er sorake kan ziin van """''"•eraoeHineen Vraag: Wat houdt het wetsont- we»-n tot hescherming van pensioen rechten in? Antwoord: Het heeft betrekking od een wiiziaina van het Buraerliik w'pthoek. Het is de bedoeline. dat wanneer de werkgever niet in staat ®c het nene'nen to hotalen. de vorde ring van de werknemer voorrang Deze i-n^orin» komt dan di rect achter de boedelschulden en de "orderingen wpgens IHkherorelng. Dit betreft ook de pensioenbedra- aen. die dp werkgever verschuldigd aal worden. De <yits1aetermiin zal met dertien weken verlengd worden voor arbeiders van vijftig jaar en

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2