Voor een gulden per kilometer met Greet de lucht in I0NDAGS BLAD t Ex-stewardess vliegt eerste luchttaxi ZATERDAG 8 JULI 1967 DOOR Dick Ringlever klanten. NEDERLAND heeft zijn eerste luchttaxi-bedrijf. Voor een gulden per kilometer brengt de dezer dagen van start gegane Moorman Air op Schip hol passagiers naar elke gewenste bestemming. Naar de grote luchthavens, maar ook naar de kleinste vliegvelden. De twee-motorige Piper Apache en de klei nere een-motorige Comanche staan gereed voor de eerste De heer G. Moorman, initiatief nemer en directeur van het lucht- taxibedrijf. En het is een vrouw, die hen de lucht in brengt: 29-jarige Amsterdamse Greet Schermerhorn, ex-KLM-stewardess en sinds- kort Nederlands eerste en enige gebrevetteerde verkeers- vliegster Waarschijnlijk doordat zoveel lucht machtjongens hun verkeersbrevet heb ben gehaald. Als vrouw kom ik er nu dus helemaal niet in. Bij Philips zei den ze het ronduit: we moeten geen de lucht" Op het gras voor thuisbasis hangar 1 aan de rand van Schiphol. Greet slank, donkerblond, graag lachend en pratend „De mannen op de vlieg club discussiëren er veel over. In theo rie zijn er ook zo ontzettend veel argu menten tegen aan te voeren. Vliegen en vooral 1 de verkeersvliegerij, dat is mannenwerk, vinden ze eigen lijk. Maar in de jaren dat ik nu zelf vlieg, heb ik wel geleerd, daar tegen in te gaan. Ik heb ook m'n argumen ten. Als ze bijvoorbeeld zeggen: straks ga je toch trouwen en wat doe je dan?, geef ik ze het voorbeeld van die vier verkeersvliegsters in Engeland. Twee zijn er weduwe, maar twee ge trouwd. En die vliegen ook gewoon En neem nu actrices. Is er nog ie mand, die het vreemd vindt, dat ze bij het toneel zijn en tegelijkertijd huisvrouw?" alles zelf doen Greet heeft zich geharnast tegen die opmerkingen. Ook al weet zij, dat het meestal scherts is. En ook .al moet zij toegeven, dat zij eigenlijk gelijk heb ben. Ze zegt het zelf: „hoe kleiner de kist, hoe meer mannenwerk. Je moet alles zelf doen. Je moet de kist checken en als je het oliepeil con troleert, lig je soms op je buik en loop je de kans de benzine over je heen te krijgen. Heel wat anders dan wanneer je bij de KLM vliegt. Daar wórdt dat allemaal voor je gedaan." Maar toch: Greet Sohenmerhorn vindt dat al die zaken nu eenmaal bij het vliegen horen. Dat haar handen soms onder zwarte olie zitten, daar aan tilt zij niet meer. „Zolang ik de kist uit de hangar kan trekken, kan ik het redden". een op duizend Een kans van één op duizend, dat ik deze man heb ontmoet, noemt zij het, als zij spreekt over haar nieuwe werk gever. „Als verkeersvliegster kom je nu eenmaal niet zomaar aan de slag, ook al heb je alle brevetten. Toen ik bij Martins Air Charter solliciteerde, zetten ze me onder aan de lijst. Kans, dat ik zou worden aangenomen, was er nauwelijks. Greet heeft ervaren: ze kijken er in Nederland nog steeds wat vreemd tegenaan. Een vrouw in de cockpit beschouwen ze vaak als onaanvaard baar. „Toen ik me bij de Rijksluchtvaart school wilde laten inschrijven voor de opleiding, kwam men met de kinder- vliegschema. „De douane daar stond in het begin wel even te kijken. Ze dachten, dat m'n baas de captain was. Toen ze merkten, dat ik vloog, wilden ze dat eerst niet geloven en lachten maar wat. Ook daar is het kennelijk nog iets bijzonders". kostbaar aChtige uitvlucht, dat de accommoda tie niet op vrouwen was berekend. De werkelijkheid zal wel geweest zijn, dat ze de 185.000 gulden overheids subsidie niet voor een vrouw wilden uittrekken. Enig alternatief was toen privé te gaan lessen bij de Nationale Lucht vaart School op het vliegveld Hil versum. „Een dure onderneming", zegt ze nu, „elk uur vliegen kostte 70 gulden". Wat betekent, dat ze met de 150 uren van nu al een dikke tien mille voor haar hobby heeft moeten betalen. Maar daarvoor heeft ze nu haar B3-brevet, wat inhoudt dat ze toestel len tot 5700 kg als captain mag vlie gen en zelfs, dat ze bij de KLM als co-pilot in de cockpit mag als ze de korte opleiding voor het type vliegtuig heeft gehad. Als ze straks haar B2 en BI haalt kan ze nog verder hogerop en zou ze theoretisch het bevel kunnen voeren over de DC-8 op de KLM-lijndienst aanbiedingen Dames in de lucht. Het zijn er in Nederland maar een handvol. Onge veer vijftien en dat is aanzienlijk min der dan in de ons omringende landen. Trouwens, hetzelfde geldt voor de he ren. De vliegerij in Ne derland is te duur om op grote schaal te worden beoefend. Wie privé een uur wil lessen betaalt daar honderd gulden per uur voor. Heeft men het brevet en is men lid van een vliegclub, dan kan men een toestel hu ren voor 70 gulden per uur, tenzij men een eigen toestel kan bekostigen. Maar dat is vooral vanwege de hoge omzetbelasting een nog veel kost baarder zaak. Een eenvoudige vierpersoons Cessna kost al gauw 750Ó0 gulden, evenveel onge veer als een Rolls Royce. In het buitenland gaat men goedko per de lucht in. In Frankrijk bijvoor beeld subsidieert de overheid en heb ben de sportvliegers bovendien veel meer de ruimte: er zijn ruim 1200 vliegveldjes. In Amerika liggen de ta rieven nog lager: 4 dollar voor een uur vliegen, vijf als men er een instructeur bij wil. poederdons-rally „Zolang ik de kist de hangar uit kan krijgen, red ik me". Haar enige zorg nu is het volmaken van de verplichte 200 vlieguren. Maar dat is voor Greet Schermerhorn meer een formaliteit dan een zorg. Het luchtreclamebedrijf Skylight op Hilversum heeft haar al aangeboden de 50 resterende uren op een van zijn toestellen te vliegen en dan tevens reclameteksten mee omhoog te nemen. Een aanbod, dat ze voorlopig even ach ter de hand houdt nu ze officieel in dienst is getreden van het lucht taxi-bedrijf. Het is overigens niet haar enige. De Canadese zakenman en sportvlieger Gordon Anderson, evenals zij lid van de vliegclub Schiphol, bood haar nog vorige week aan veertien dagen in de cockpit van zijn Beechcraft Bonanza plaats te nemen om hem te begeleiden op zijn zakenreizen. Dat doet zij er nu even tussendoor. „Als hij met zijn auto naar het bui tenland is, vlieg ik hem achterna om hem op te halen en terug te brengen". Soms ook vliegt ze hem retour. En dan is Greet de captain en sportvlie ger Anderson de behulpzame co-pilot. Vooral het Normandlsche kust- plaatsje Dieppe staat vaak op haar Die hoge kosten hebben Greet Scher merhorn bewust doen afzien van de sportvliegerij. „Sportvliegen betekent deelnemen aan rally's en dat wordt te duur. Als je voor tien uur een toestel zou moeten huren, zou je er 700 gul den voor moeten neertellen." Vandaar ook, dat het alleen de kapi taalkrachtige dames zijn, die zich deze hobby kunnen permitteren, echtgenotes van fabrikanten, artsen. En vandaar ook, dat Greet het hogerop zocht en na haar A-brevet het B3 haalde. Met dit doel: geld te verdienen aan haar hobby. Met dit papier op zak is zij nu Nederlands eerste en enige commer ciële vliegster. Sinds kort ook lid van Ninety-Ni nes, de internationale organisatie van vrouwelijke piloten. Op haar jurk draagt zij het symbool: twee ineenge vlochten negens. „Die naam", zegt zij, „dateert nog uit 1929. Amelia Earhart (een van de vrouwelijke pioniers in de sportvliege rij) noemde haar club zo omdat er 99 leden waren. Nu zijn het er meer dan 3000, verspreid over 23 landen". De jaarvergadering in Washington is juist achter de rug. Drie vrouwelijke piloten vertegenwoordigden er Neder land: mej. Ida Veldhuizen van Zanten uit Ankeveen, mevrouw S. E. Nijen- huis uit Hengelo en mevrouw L. Wij- mans uit Deventer. Zij zijn nu nog in Amerika om deel te nemen aan de grote „Poeder dons-derby", een cross-country lucht- race van Washington naar Atlantic City. Tijdens deze race wordt een fo to-wedstrijd gehouden. beste luchtfoto's in kleur van hun staat selecteren. De United States Tra vel Service zorgt er dan voor, dat de prijswinnende plaatjes de hele wereld rondgaan. tijdwinst Greet Schermerhorn: „natuurlijk, ik had graag meegegaan. Het lijkt me heerlijk". Maar zakelijke bindingen hielden haar vast op Schiphol. Ze as sisteert nu bij de voorbereidingen voor de start van de luchttaxi. Een in Nederland unieke onderne ming, die volgens initiatiefnemer G. Moorman (directeur van de Aircraft Maintenance Service) goede perspectie ven biedt. „Martins Air Charter en Schreiner Airways waren eerder al actief op dit gebied, maar zij zijn eigenlijk nooit van de grond gekomen. Waarschijnlijk omdat ze te duur waren. Ze vlogen met Dakota's, en die kosten al gauw 450 gulden per uur. De kleinere Doves, De delegatie, die Nederland vertegenwoordigt bij de Ninety Nines in Amerika. V.l.n.r. de dames S. E. Nijen- huis uit Hengelo, L. Wijmans uit Deventer en Ida Veldhuizen- van Zanten uit Ankeveen. waarmee Martinair eveneens vloog, waren goedkoper, maar zijn nu af gestoten, zodat ik er nu alleen ben". De heer Moorman geeft toe, dat het tarief van een gulden per kilometer, altijd duurder is dan de lijndienst-ta rieven. „Maar het grote voordeel vooY de klant zit in de tijdwinst. Neem de zakenman, die op één dag in Essen en St. Etienne (bij Lyon) moest zijn. Met een lijnvliegtuig had hij dat nooit gehaald. Hij zou er dagen over hebben gedaan. Met onze kleine toestellen gaat het wel. Omdat ze overal kunnen landen en de passa giers vlak bij de plaats van bestem ming kunnen afzetten". „loopjongens" Datzelfde geldt voor het ve; voer van vracht. „Geef je dat met het lijn- toestel mee, dan is het wel binnen een paar uur op een grote luchthaven in het buitenland, maar dan komt het verdere vervoer. En dat kan soms da gen duren. Wij transporteren rechtstreeks". Overigens zal dat vrachtvervoer zich moeten beperken tot bescheiden zendingen. De heer Moorman ziet voor al perspectief in het transport van on derdelen van vliegtuig- en scheepsmo- „Dat is altijd haastwerk. Elk uur, dat een vliegtuig langer op de grond staat of een schip stil ligt, betekent kapitalen verlies. In die gevallen kun nen wij uitstekend als vliegende loop jongens fungeren". Met een ver ontschuldigende knipoog naar Greett ,,of liever als een reddende engel in de nood". Want al heeft de heer Moorman dan ook een mannelijke vlieger aangetrokken, de vroegere chef vlieger van de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij C. Molendijk, veel van de vluchten zullen door Greet worden uitgevoerd. En dat zal voor veel klanten een char mante extra attractie zijn. Een vliegende eigen stewardess is ten slotte, zeker in Nederland, nog een unicum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9