TV JANSSEN EN AIMAR SLOEGEN HUN SLAG Tour in cijfers RADIO John Newcombe gaf Bungert geen kans en Gimondi en vooral Poulidor werden grote verliezers Australiër verdiend winnaar In de greep van de kreeff door B. J. Kleymens r ZATERDAG 8 JULI 1967 Scholl speelde Frans Kuijpers uit de kopgroep ZIERIKZEE De vijfde ronde van het tornooi om de nationale schaak titel, dat in Zierikzee wordt gehou den, bracht donderdag niet veel ver andering in de klassering. Zuidema handhaafde zich op de eerste plaats door een snelle remise tegen Bouw meester. Donner kreeg tegen Lange- weg gunstig spel. maar Langeweg vond telkens de juiste verdediging en na de tijdcontrole werd ook deze partij remise gegeven. De niet-meester Scholl en Ree boekten verdienstelijke over winningen op resp. Kuijpers en Krab bé. Hierdoor zijn de kansen van Kuij pers, die in 1963 Nederlands kam pioen was, sterk gereduceerd. De uitslagen luiden: BELFORT Volkomen ontredderd klauterde Raymond Poulidor naar de finish van de negende etappe op de Ballon d'Alsace. Nog werd zijn verschijning door de tienduizenden Fransen met gejuich begroet maar hij hoorde het nauwelijks. Hij wa volkomen uitgeput en totaal gedesillusioneerd na deze zware rit door de Vogezenwaar mee de organisatie het eerste deel van de 54ste tour had afgesloten. Men zal bij het samenstellen van de route destijds niet vermoed heb ben dat Poulidor reeds voor de eerste rustdag de tour zou hebben verloren. Maar het is inderdaad zo. Want pas elf minuten en zesendertig seconden winnaar Aimar, die op de Ballon toon de toch wel wat in zijn mars te heb ben, kwam de „eeuwige tweede" uit zovele ronden van Frankrijk ont luisterd binnen. Poulidor raakte daar door in het algemeen klassemen zestien minuten en vijftien seconden de gle trui kwam. De man, die altijd in de schaduw van Anquetil had geleefd, die vorig jaar eigenlijk diep werd verneerd, toen e- butant Aimar door een coalitie naa rde eindzege werd gedragen, staat thans op de 68ste plaats in de algemene klasse- WIMBLEDON „Eerlijk ge zegd was dit de vierde keer dat ik m'n koffers al heb klaargezet", merkte Bungert fijntjes op na de teleurstellende Wimbledonfinale John Newcombé-Wilhelm Bungert waarin de 23-jarige zoon van een tandarts uit Sydney slechts zeven tig minuten nodig had om met een score van 63 61 61 de negen de Australische titelhouder te worden van de laatste twaalf jaar. Vanavond ga ik met het vliegtuig terug, Het is druk in de zaak. Tennis is leuk, maar het moet niet te veel tijd kosten. Nooit heb ik kunnen dro men het op Wimbledon zover te bren gen. Steeds dacht ik nu komt er zo'n Australische krachtfiguur en dan is het afgelopen. Ze werden echter keu rig voor mij opgeruimd. Ik kreeg te maken met Bobby Wilson en met Ro ger Taylor. Pas in de finale stond er een Australiër op de baan en meteen ivas het afgelopen. Newcombe ser veert harder, volleert beter, is eigen lijk superieur op alle wapens. Hij heeft de titel volkomen verdiend. Gen groot winnaar Ondanks de lof van de zijde van de Duitser zal niemand in ernst beweren dat Newcombe een groot kampioen is. Hij heeft geen kans gezien dat te be wijzen. In de eerste twee sets van de finale sloeg hij niet meer dan dertig procent in op de eerste service. Een onaanvaardbaar laag percentage voor een titelpretendent. Later werd het beter. Hij produceerde echter slechts vier aces tegen Bungert drie, maakte vier dubbele fouten tegen Bungert negen. Het grote verschil was dat de Aus- traliër op de kardinale punten aces sloeg en de 28-jarige Duitse gelegen heidstennisser in diezelfde omstandig heden de dubbele fouten maakte. De huldiging na afloop van deze minst boeiende finale sinds Laver Mulligan (1961) was door het zwakke spel niet beïnvloed. Met waarlijk ver bluffende snelheid werden de groene lopers uitgelegd en onder daverend applaus nam Newcombe de beker in ontvangst. Je realiseert je dat het publiek Wil helm een set gunde. Maar zo'n kans geef je iemand niet in een Wimbledon finale, merkte Newcombe later in de interviewkamer droog op. Drie keer Billy Jeau Op de laatste dag van Wimbledon 1967 zal Billie Jean King optreden in drie finales. Zij had zich reeds ge plaatst voor, de finale van het dames enkelspel tegen de Britse Ann Jones. Vrijdag won zij samen met Rosemary Casals in de halve finale van het da- mesdubbel met 61 64 van Ann Jones - Virginia Wade en met Owen Davidson in drie sets: 63 36 61 van Annette van Zyl - McMillan. Haar spel zal de Britten weinig hoop heb ben gegeven dat Ann Jones het zater dag zal halen. Maar voor de poort pos ten Ann's aanhangers al van vrijdag morgen vroeg. Wie van de Britten maalt erom zesendertig uur wachten als een landgenote een kans maakt Wimbledon te -tf- Korula Jacob, secretaris van de raad van kerken in India, is onlangs overle den. Hij had een actief aandeel in de voorbereiding van de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in 1961 in New Delhi. ring. Poulidor is gedegradeerd tot die van d evelen, die maar moeten afwachten of er voor hen soms ook een kruimel van de tourpot za lafvallen. NIET DE ENIGE Poulidor was echter niet de enige, die op deze dag een nederlaag leed, al was het wel de grootste. Want ook Ro ger Pingeon en Felice Gimondi moesten terrein prijsgeven aan Ai-mar en Jans sen, de grote winnaars van deze etappe Pingeon kwam er met een verlies van 1.27 op Aimar nog het redelijkst vanaf. De Italiaanse kopman echter arriveerde pas 3.56 na de Fransman, die op zijn beurt de als vierde eindigende Jan Janssen dertien seconden voorbleef. Mocht de Ossendrechter, die achter Pin geon op 5.12 de zesde plaats in het klassement inneemt, te vreden zijn? Janssen kwam diep getekend door de strijd van de laatste uren op de Ballon aan. maar uit zijn ogen straalde vreug de ondanks het feit. dat hij in de laatste km Aimar nog had moeten laten gaan. Maat wat betekenen uiteindelijk 13 seconden verlies in het grote geheel, Vooral nu er in de bergritten geen boni ficatie meer wordt gegeven, is het ver lies van Janssen op Aimar eigenlijk van Weinig betekenis. Hij staat zelfs nog negen seconden voor op Fransman en het duel tussen deze twee met Pingeon en Gimondi als belangstel lende toeschouwers kan interessant worden. VERRASSING De Ballon d'Alsace, een col, tellende voor de tweede categorie van het berg- klassement, werd voor velen de scher prechter. In de kopgroep leek een ver rassing aanstaande toen de jonge Van Clooste, die nota bene nog nooit een berg heeft gezien, aan de vlak naast elkaar fietsende Aimar en Janssen zijn hielen liet zien. Tot een paar kilometer voor de top bleef Van Clooster aan de leiding, toen werd hij weer ingelopen. In de laatste kilometer was het daar na met de krachten van Janssen ge daan. Hij moest Aimar, Balmamion en Van Clooster laten lopen en kwam met Tommy Simpson aan zijn wiel als vier de eindstreep. Daarna begon de intocht van het geteisterde legioen, dat in de beslissende fase totaal versplin terd werd. Pingeon, aan de voet zo dicht bij Aimar en Janssen, raakte 1.27 achter. Erger verging het Gimondi. De ,.cam- pionissimo," de hoop van Italië, kreeg tenslotte bijna vier minuten achter. Het meest ontluisterd echter werd Pou lidor. GROTE NEDERLA AG Naast de triumf van Aimar in de etappe, naast het feit, dat de gele (Pin geon) en de groene trui (Riotte) voc tricolores behouden bleven, leed Frank rijk toch een grote nederlaag en wel in het ploegenklassement. De volgelingen van Marcel Bidot hadden Straatsburg in deze klassering nog een voorsprong van ruim vijf minuten op de Italiaanse Primavera. Die hebben zij vrijdag verspeeld en zijn met een achterstand van 4.20 terug gevallen naar de vierde plaats. Hun klassering in de rit naar Belfort steun de namelijk op Aimar. Pingeon (twaalf de en... Poulidor (achterzestigste). De rest van de equipe, de mannen van wie Aimar en Pingeon het straks moeten hebben, werden ver in de ach terhoede gereden. Ook Riotte, drager van de gele trui, die niet minder dan een kwartier verloor. FME betaalt lonen van failliete NV DEN HAAG De Federatie Metaal- en Electrotechnische Industrie FME zal een uitkering verstrekken aan ontslagen werknemers van het bij de Federatie aangesloten constructiebe drijf „Utrecht" N.V. Dit bedrijf was eind mei niet in staat de verschuldigde lonen te betalen en werd in juni failliet verklaard. Het gaat hier om het tot de sluiting door het personeel verdiende loon en vakan tieuitkeringen. Door de uitvoering hier van heeft de FME de vorderingen van het personeel op het bedrijf overgeno men. De FME heeft in het begin van dit jaar in afwachting van een wettelijke regeling een tijdelijke voorziening ge troffen. voor het geval een bij de FME aangesloten onderneming niet in staat zou zijn haar verplichtinen tegenover de werknemers na te komen. Dit is het eerste geval waarin tot uitkering wordt overgegaan. 43 - ien nieuwsgierigen naar het Dolfinarium van Harderwijk om te genieten tan de kunsten makende dolfijnen. Een klapstuk van deze „Flipper- showis het tandenpoetsen, waarvoor de dieren zich komiek onder handen laten nemen door hun trainer. De uitslag i omar (Fr) 6.4 Van Clooste (Roe Balm Sim 13. Jui 4. Jan,,, Ji Sprlngei (Belg) 6.44.50 8. Van' Neste "(Belg) -•'.52; 9. Godefroot (Rode Duivels) 6.44.58; Wolfshohl (W Did) 6.45.10: 11. Michelotto Imavera. Tt> 7..t.: 12. Chappe (Bleuets, Fr) (W Did) z.t.; 14. Haast :.t.: 15. casteuo (Esperanza, Sp) 6.45.16. ,geon (Fr) z.t.; 17. Puschel (W Did) 18. Letort (Bleuets) 6.45.24: 19. Jlme- lp) 6.45.31; 20. Schultz (Zwits-Lux) 25. Karstens (Ned.) 6.46.15; 30. Gimon- Schepers (Ned.) 6.49.32; 62. di (It) 6.47.39; Zilverberg (Ned.) 6.52.35; 63. Poulldoi 6.55.25; 78. Van der Vleub Maliepaard (Ned.)_ 6.57.5-' (Fr.l i (Ned) 6.57.31: 79. -• (Fr, Het algcr 7.01.34: 100 De Roo 95.40; De Duitser Bölku en de Zimmermann staakten de strijd. .....JStai Letort (Fr) op 2.43; Pingeon (Fr) 42.39.15: 2. mavera) op 1.44; Van Neste (Belg) (Belg) op 4.51; 6. janssi Simpson (GB) op 5.15; 8. 9. e.a. Balmanlon (Zwlts-Lux) op 5,26; 11 E 12 Van Clooster (Rode Haast (Ned. 6.40: 15. GoL-Wt. Junkermann (W Did) (Sp) op 7.27; 18. B--*--- 19. Spruyt (Belg) Sprlngei iO) op 5.12; 7. r (Fr) op 5.21; en Schleck (Belg) op 5.57; t (Rode Duivels) op 6.5: 26. Karstens (Ned) i Gimondi (it) op 8 47 43 e.a. Sche op 10.52: 55. Riotte (Fr) op 12.40; f (Ned.) i 22.27: De Roo (Ned) op 28.30. takte de i de Kerkhoven (Rode Dui- -rt (Belg.). Hauser (Coqs) en Chiappano MB..Jiten van de controle binnen. ZIJ werden uit de strijd genomen. ";t ploegenklassement van de achtste etap- luldt: 1. België (Brands. Van Springel, -"ode Duivels 20.14.51: Nederland (J( 0.15.03: 4..- s) 20.15.27: 5. West - Duitsland ploegenkl: I 1. F te) 20. Haast. Karst« -1.15.42. Algemeen ploegenklassement: 1. - *29.54.23: 3. •els 129.56.39 de strijdlustig! _rd Aranzar slachtoffer België Tjkï 29.56.50."' ijs VO' Spanjaard t _le het slach..- •rd kreeg de prijs bergklas VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VARA 5.30 uur (NTS/Eurovisie) Finales van de tenniskam pioenschappen te Wimbledon. 7.00 uur Ja zuster, nee zuster. 8.20 uur VARA-ra boem-tv. Een reportage over de reddingsbrigades aan de kust. 8.50 uur De beste variété-artiesten uit Rusland in Paryse Olympia-theater. 9.35 uur Knokke Song Festival 67. Engeland togen België. 10.30 uur serie Rawhide met De vrouw van de kom- mandant. Nederland 2 NCRV 8.20 uur De koffer, zevende aflevering van de thril lerserie Politemuseum. 9.20 uur Russische musici vertolken Bach. 9.40 uur Een programma over de wereld van nu en morgen vanuit een bijbels perspectief. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO 7.10 uur Echo. weerklank van het dagelijks geheuren. 8.30 uur In antwoord op uw schrijven: verzoekplaten- programma. 10.45 uur Het derde net: Verknipt door Jos Timmer. Hilversum 2 VARA 7.20 uur Aktualiteiten op kunstgebied in Artistieke staalkaart. 8.05 uur Metropoleshow met Liesbeth List (stereo). 8.40 uur Een schelm genaamd Lucifer (hoorspel) van Tim Braun. 9.50 uur Ensemble Benedetto Marcello met werken van Torelli en Pergolesi (stereo). 10.20 uur (NRU) Beschouwing vanuit Belfort over de Tour de France. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon w(J regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren te geven. Indien deze schriftelijke op- *ve niet tijdig ln ons bezit te. kan de ezendlng ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. 47 Jan Frens keek niet erg vrolijk. Hoe verlangend hij ook was zijn aandeel tot de ontmaskering van de moordenaar bij te dragen, toch zag hij er tegenop nu mogelijkerwijs een uitspraak te moeten doen. Jek merkte aan z'n vriend dat hij nerveus was. Het was hem wel duidelijk waar de schoen wrong. Hij stootte Jan bemoedigend aan en zei halfluid: Speurhond Fikkie maakt zich gereed voor een bijzon dere soiteerproef.... Zijn opmerking bezorgde hem een venij nige trap tegen z'n scheenbeen, in welke strafoefening hij berustte omdat hij hem had verdiend. Eventueel namen we ook nog een proef met de tele foon... legde de commissaris uit. Daar kan dan ook de heer Groot aan meedoen. U hebt toch ook de stem gehoord van de man, die uw collega onder bedreiging gelastte het raadsstuk naar de Rietstraat te brengenis 't niet meneer Groot? Jek bromde iets onverstaanbaars, dat Akkerman terecht als een bevestiging opvatte. Juist, zei hij voldaan. Als ik dan nu eens vertel wie aan de proef gaan meedoen en waarom? Er viel een stilte. De commissaris was aan te zien, dat hij een beetje genoot van de spanning, waarin zijn gehoor verkeerde. Hij streek door zijn zilverkleurig haar en keek enkelen van de aanwezigen met een onheilspellende blik aan. Onwillekeurig kwamen ook de beide journalisten on der de indruk van de theatrale wijze van doen van hot grote opperhoofd der Rooldrechtse politiemacht. Voor Dam merman werd het teveel. Zijn rauwe stem schrikte de anderen plotseling op. Ik heb geen moord gepleegd, kreet hij vertwijfeld. Jullie denken: Dammerman, de fraudeur zal ook nog wel een moordenaar zijn... maar bewijst dat dan eens- De voormalige directeur van de Handelsbank eigenlijk was hij dat nog was een zenuwtoeval nabij. Zijn zware lichaam schokte en zijn ogen rolden in hun kassen. Veilig heidshalve schoven de twee agenten wat dichter naar hem toe. Commissaris Akkerman zag hem wat verschrikt aan, in tegenstelling tot Van Boord, die Dammerman volkomen rustig en met minachting stond te observeren. De officier van justitie goot olie op de golven. We willen voorlopig nog niets bewijzen, zei hij kalm. We willen alleen nog maar proberen de man te identifice ren, die hier geweest is om een raadsstuk weg te halen. Dat die man er geweest is moet zelfs nog worden aangetoond! Gelooft u dat anders maar rustig, zei Jan Frens nijdig. Als er nu nog aan mijn verklaringen wordt getwijfeld., laten we dan hier onze tijd maar niet langer verprutsen. Hij stak met een driftig gebaar een sigaret op en blies boos een rookwolk in de richting van mr. De Jager. Ik geloof dat we inderdaad onze tijd staan te ver prutsen, deed mr. Ubbink een duit in 't zakje. Commissaris, ik weet nu waar u heen wilt. Aangezien ik nog steeds niet begrijp wat ik met deze tragi-komedie te maken heb en het me eerlijk gezegd ook danig vervee't, zal ik zo vrij zijn het geachte gezelschap mijn hielen te laten zien U blijft hier, meneer Ubbink! zei inspecteur Van Boord. U blijft hier, omdat ook u ervan verdacht wordt het raadsstuk van de heer Hooftman te hebben willen stelen. Dat weet u heel goed. Dat heb ik u verteld Tut, tut,.... zei de officier en commissaris Akkerman haastte zich, met een zijdelingse blik op zijn superieur, zijn ondergeschikte tot de orde te roepen. Van Boord, als ik me niet vergis heb ik hier de leiding en voer ik hier het woord. Ik meneer Ubbink verzocht aan de reconstructie deel te nemen, omdat hij min of meer bij de affaire Hooftman betrokken kan zijn. We moeten nu eenmaal alle aanwijzingen gegrond of niet onderzoe ken. Meneer Ubbink, neemt u het niet verkeerd op. U kunt per slot van rekening op de man lijken, maar u hoeft het daarom nog niet te zijn De twee journalisten keken hevig geïnteresseerd naar Ubbink. Op diens gezicht lag een kwaadaardige trek. Zijn stem snerpte: Niet verkeerd opnemen? Niet verkeerd opnemen? Man, weet u wat het voor mijn reputatie in deze stad wil zeggen, dat ik door de politie gedwongen word mijn onschuld te bewijzen aan iets waar ik part noch deel aan heb? Jij bent de schurk van alles! Dammerman was op gesprongen en schreeuwde het de advocaat woest in het gezicht. Als jij niet zo'n gewetenloze schurk was hadden jij en ik hier niet gestaan. Maar ik zal je niet sparen.Als ik moet hangen, hang jij naast me! Ubbink haalde verveeld de schouders op. Commissaris, zei hij afgemeten. Als ik me door zo'n gauwdief nu ook nog moet laten beledigen... Ik heb er mijn bekomst van. Goed, ik zal meewerken. Maar gaat u dan eindelijk iets doen. Hoe eerder ik hier vandaan kan hoe liever het me is. Wordt vervolgd tabel. Raj Zuigeling levend (Sp.) i Brodero (Prlmave In Macedonië (Joegoslavië) is een door de moeder begra- j negram eil ven pas geboren I baby een week later levend boven de aarde gebracht. De moeder, een boerin, was op initiatief van haar man met de baby uit de kraamkliniek weggelopen en had het kind in het veld begraven. Tijdens een verhoor door de politie, die gewaarschuwd was door wantrouwige buren, vertelde de vrouw de onmenselijke toedracht. Het kind werd onmiddellijk opgegraven en gaf, nadat het aanvankelijk dood scheen, al snel teken van leven. SUKKELTJE EN BRUUNKE 66. Ze rijden Bosdorp binnen. „Moet je zien; overal staan varens: ze hebben de grootste uit het I bos gesleept: wat zal Jas- per wel zeggen!", peinst Stikkeltje. Dan stoppen ze voor het politiebureau. ..Zo manneke, met jou hebben appeltje te schillen!", zegt de gend. ..We zullen je eens even i gaat gebeuren!" De vreemdeling is niet erg op we nog een mooi zijn gemak. :ommissaris drei- „Geef eerst maar eens gauw die zak met ónze vertellen, wat er goudstukken terug!", beveelt de commissaris. „Allemaal?!" huilt de vreemdeling. „Ze zijn juist zo mooi!" Maar hij móet natuurlijk. Nu zijn straf nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7