kamer Burgeroorlog Nigeria m Commentaar Twee meisjes verdronken Gestegen belangstelling voor aandelen chemie „Zuid-Koreaneu onder dwang naar Seoel" alles /Ggsziss goed en( wel' ONDANKS PROTEST ABK Geen bezwaar tegen ontslag 25 musici ZATERDAG 8 JULI 1967 TNOOR wat voor oorzaken dan ook (betere sociale omstan digheden? onze rustige, bur gerlijke volksaard?) is het com munisme in Nederland nooit zo in trek geweest als b.v. in Frankrijk en Italië. Toch heeft het hier één keer een ongeken de bloei beleefd. Dat was in 1946. toen de CPN op 10 van de 100 Kamerzetels beslag wist te leggen en de Waarheid een maximumoplage van bijna 400.000 exemplaren bereikte. B.12 R KOPIJ B2 en B3 8 juli 2201 Dit griezelige-grote, maar zeer tij delijke succes laat zich achteraf wel verklaren. Voornaamste factor was misschien wel de algemene bewonde ring voor Rusland's militaire presta ties tegen Duitsland. Niet minder groot was de bewondering voor het heldhaftig verzet van de Neder landse communisten tegen de bezet ters. Die oorlogsroem wist de CPN in de jaren 1945-'46 bijzonder knap uit te buiten. Ze stelde zich zeer gema tigd op, schermde met woorden als „democratie" en „vrijheid", gaf blijk van nationale solidariteit, verzweeg haar anti-christelijke en anti-roya listische gezindheid en prees nadruk kelijk de houding van de kerken en het vorstenhuis tegenover de Nazi's. In de val Duizenden liepen in de val. Arbei ders, radicaal-ingestelde intellectue len, jongeren, kleine middenstan ders. Ze beschouwden de zojuist op gerichte PvdA, waarin iemand als de „Colijn-paladijn" Oud achter de bestuurstafel zat, als te rechts en zagen in de „vernieuwde" CPN een waardiger opvolger van de overle den SDAP. Begrijpelijk genoeg vond de PvdA zelf het onder die omstandigheden niet tactisch zich al te duidelijk van de CPN te distanciëren. Ze werkte hier en daar (o.a. in Amsterdam) mee aan de benoeming van commu nistische wethouders en schijnt zelfs nog een poging te hebben gedaan de CPN aan de regeringscoalitie te bin den, hetgeen toen op een onverbidde lijk veto van de heer Romme zou zijn gestuit. De door de EVC georganiseerde sabotagestakingen maakten al gauw duidelijk, dat bij de wederopbouw van de Nederlandse democratie van de communisten niets positiefs te verwachten viel. De anti-westerse koers van Stalin-Molotow dreef de CPN geleidelijk aan terug naar het vooroorlogse isolement. Maar de gro te klap viel eerst in maart 1948, toen Gottwald met steun van Russische troepen in Tsjecho-Slowakije naar de macht greep. De jubel waarmee de CPN deze gebeurtenis begroette, plaatste haar met één slag buiten de politieke samenleving. Met de kie zersgunst was het gedaan. „Praag" betekende het begin van de aftake ling van de CPN. Binnen dertien jaar tijds kelderde ze terug van 10 zetels op een Kamer van 100 tot 3 zetels op een Kamer van 150. De afgang kreeg een extra stoot door het drama-Hongarije in 1956 en het interne partijconflict van 1958, waarbij CPN-baas Paul de Groot zich ontdeed van „rechtse re visionisten" als de Kamerleden Wa genaar, Gortzak. Reuter, Brandsen en mevr. Lips-Odinot. De tegenstel lingen die tot deze ruzie leidden, lagen meer in het persoonlijke dan in het ideologische vlak. Hoe dan ook, Wagenaar en Gortzak namen een flink deel van de CPN-aanhang mee, maar hun „Brug"-groep haalde desondanks bij de verkiezingen van 1959 geen Kamerzetel. Helderder licht Bekende feiten, waarop zoal geen nieuw, dan toch een helderder licht wordt geworpen in het pasversche- nen boek van Wouter Gortzak „Klui ven op een buitenbeen, kanttekenin gen bij enige naoorlogse ontwikkelin gen van het Nederlandse commu nisme" (Uitg. Polak Van Gennep. 269 bldz.) .De schrijver, redacteur van het weekblad De Groene Amsterdammer, is een zoon van het vroegere (begaafde) CPN-Kamcrlid Henk Gortzak, die na zijn mislukte Brug-avontuur thans onderdak is bij de PSP. Als er een lid van de pacifistische Kamerfractie uitvalt, stapt Gortzak sr. weer in het parle ment. Dat is leuk voor 'm. Trouwens ook voor de PSP, die best een kwalitatie ve versterking van haar zwakbezet- te Kamerfractie kan gebruiken. Het zou onheus zijn om de bekering van Gortzak sr. tot de democratie niet serieus te nemen. Hij lijkt geen poli tieke opportunist. En toch... Als er geen Paul De Groot zou hebben bestaan, zou diezelfde heer Gortzak zo goed als zeker nog lid zijn van die ondemocratische CPN. Dat is het zwakke punt in het overigens knappe, voortreffelijk ge documenteerde en soms boeiend geschreven boek van Gortzak jr. Hij suggereert, dat zij die in '58 door de CPN-leiding werden geroyeerd, de mocratischer dachten en voelden dan de machtshebbers in de partij, dat daarin de oorzaak school van het conflict en dat daarom hun over gang naar meer deocratische links-radicale groeperingen een logische stap was. Dat is een onjuiste suggestie. Wagenaar en Gortzak wa ren tot het laatst toe overtuigde CPN-ers. Ze compromitteerden zich met de onzedelijke machtsmiddelen van hun partij en derzelver buiten landse opdrachtgevers. Ze juichten ..Praag" toe en rechtvaardigden nog in '56 de Russisdhe gruweldaden in Boedapest. Aanleiding tot hun afscheid was een persoonlijk conflict met alleen heerser De Groot, die geen concur rentie duldde. Niets meer en niets minder. Dat persoonlijk conflict werd later ideologisch gerationa liseerd, maar met een verschil in democratische gezindheid had de botsing zelf niets te maken. Dat Wa genaar en Gortzak er normalere denkbeelden over de interne partij democratie op nahielden dan De Groot, betekent nog niet dat ze (toen) democraten waren. Zoals te verwachten was doet Gortzak jr. een onthullend boekje open over de rol van De Groot in de CPN. De Groot is de CPN. Hij heeft ze gemaakt en vermoord. Welke koers ze volgt, hangt af van zijn grillen, nukken, rancunes, onberede neerde voorkeuren en afkeren. Momenteel is hij anti-Russisch en dus moef de partij dat zijn. CPN-ers, die de contacten met de „revisionistische verraders van de in ternationale arbeidersbeweging" ach ter het niet meer zo IJzeren Gordijn willen conserveren, zoals de top van het reisbureau VERNU en de uitge verij Pegasus, worden zonder par don aan de kant getrapt. En wie daar tegen opponeert, ondergaat het zelfde lot. Hoe komt dat een man die in eigen kring zo ongelofelijk veel ver zet oproept, desondanks alle conflic ten glansrijk overleeft en als een mini-Stalin elke reële of vermeen de tegenstander weet weg te zuive ren? Op die vraag geeft Gortzak in zijn boek geen afdoend antwoord. Het blijft kennelijk ook voor hem een mysterie. „Het allerbelangrijk ste", veronderstelt hij, „is waarschijnlijk dat De Groot de greep op het partijapparaat tot van daag de dag behouden heeft." De sleutelposities in de CPN (func ties in het partijsecretariaat en de dagelijkse leiding) en de belang rijkste posten in de redactie van De Waarheid worden bezet door fi guren van wie hij nog steeds niets heeft te vrezen. Momenteel zijn dit de Kamerleden Joop Wolff (hoofdre dacteur De Waarheid) en Henk Hoekstra (partijsecretaris). Mensen die een bedreiging zouden kunnen opleveren, worden onmiddellijk naar de periferie gedirigeerd. Dat lot trof Harry Verhey, die eens de aangewezen opvolger van De Groot leek maar nu geen enkele invloed meer heeft, en in iets minde re mate Marcus Bakker. Men kan de regel formuleren dat de invloed van een CPN-leider binnen zijn partij daalt, naarmate hij naar buiten aan populariteit wint. Die regel is van toepassing op de CPN-politieke car rières van Gortzak, Verhey en Bak ker." En Gortzak jr. vervolgt: „De par tij-politiek nu wordt geheel in de cen trale organen (secretariaat en dage lijkse leiding) bepaald. Als de man van de top er dus voor kan zorgen die voortdurend bezet te houden door betrouwbare bondgenoten, kan hem bijna niets gebeuren." De CPN zal voorlopig nog wel de kliek-van-de Groot blijven. Het vreemde is dat déze CPN zich de laatste tijd toch weer in een wassen de aanhang mag verheugen. Ze is duidelijk over haar dieptepunt van '59 heen. In '63 won ze een kamerze tel en in '67 weer een. De houding van de buitenwereld tegenover de Nederlandse communisten is ook lankmoediger geworden. Door toedoen van de PvdA kreeg Amsterdam in genoemde Harry Ver hey zijn tweede naoorlogse CPN-wethouder. Met medewerking van een deel van de confessionele partijen kregen de communisten in de Tweede Kamer toegang tot de commissies van buitenlandse zaken en defensie, zij het dat dit genereu ze gebaar later weer gedeeltelijk on gedaan werd gemaakt. In de ex- treemplinkse organisatie Socia listische Jeugd werken jongeren van PvdA en PSP broederlijk samen met leeftijdgenoten van CPN-huize. Tij dens de verkiezingscampagne pleitte een Kamerkandidaat van de PvdA-lijst voor de vorming van een „volksfront" van PvdA, PSP en CPN. Complex Een complex van oorzaken heeft deze vrijage met de communisten doen opbloeien. De internationale ontspanning, het wegebben van de koude oorlog (Moskou heeft z'n afschrikwekkende gezicht verloren), de machtsverschuivingen in het in ternationale communisme (toenemen de onafhankelijkheid van de natio nale communistische partijen; con flict Moskou - Peking, da. de Sovjet - Unie dichter bij het Westen heeft gebracht), het groeiend Anti - Ame rikanisme, de linkse neurose onder de jeugd, (Vietnam) dat alles speelt Op nationaal niveau is het mis schien het optreden van de fenome nale parlementariër Marcus Bakker, CPN-fractieleider in de Tweede Kamer, dat het Nederlandse com munisme een dosis populariteit heeft bezorgd (Bakker's prestige is zo groot, dat zelfs De Groot, bij wie hij het schijnt te hebben verkorven, hem nog niet durft aan te pakken) Toch blijft die vrijage een vreemde zaak. Ten eerste om dat de CPN weliswaar tegen Moskou, maar in feite vóór Pe king heeft gekozen en daar mee voortgaat in de lijn die haar in de jaren '40 en '50 bij alle democraten stinkende heeft gemaakt. En ten tweede omdat de CPN nog altijd in handen is van De Groot. Alleen wie on kundig is van zijn daden kan met de CPN flirten. Pr. HEVEADORP De zevenjarige Ilon- ca Pettinga uit Rotterdam is bij het baden in de Rijn verdronken. Ze was met een broertje en twee zusjes aan het baden tussen de kribben en kwam in een twee meter diepe sleuf terecht. De moeder zag haar dochtertje verdrin- DODEWAARD Bij het zwem men in het water langs de Waalbandijk is gistermiddag de veertienjarige Elly de Vries uit Dodewaard verdronken. VALKENSWAARD De 54-jarige L. Rijnders uit Valkenswaard is op de Maastrichterweg om het leven geko men. Een auto reed het slachtoffer, die op de fiets was, van achter aan. STIPHOUT Toen hij plotseling met zijn fiets de Geldropseweg overstak werd de vijftienjarige Freddie Piesje gesdhept door een achteropko mende auto. De jongen kwam hierbij om het leven. VENRAY In het ziekenhuis te Venray is vrijdagmorgen de achttienja rige Antoon Voermans uit Leunen over leden aan de gevolgen van een ongeluk. In de nacht van zondag op maandag reed hij op de Deurnseweg met zijn bromfiets tegen een boom. Waarschijn lijk is hij door een automobilist aange reden, die echter zijn identiteit niet heeft bekend gemaakt en is doorgere den. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT In de rubrieken van chemische aandelen en scheepvaartwaarden was er deze week goede belang stelling op te merken, een gevolg van de opzienbarende fusie tussen de Kon. Zout-Ketjen en Zwanen- berg-Organon en verder van de scherpe stijging van de tanker vrachten in verband met de ge stremde vaart door het Suez- kanaal. Met het zwaard dat in 1581 koningin Elizabeth I hanteerde om Sir Francis Drake tot ridder te slaan, heeft koningin Elisabeth II gisteren een andere Sir Francis de ridderslag gegeven. Het aas de beroemde eenzame wereldzeiler tan de „Gypsy Moth", is het Royal Naval College voor zijn vorstin knielde. Arrestatie in Duitsland KARLSRUHE De Westduitse po litie heeft een Zuidkoreaanse sportle raar uit Stuttgart gearresteerd, die er van wordt verdacht betrokken te zijn zij de ontvoering van zestien Zuidko- reanen uit Duitsland. Deze Zuidkoreanen worden ervan beschuldigd deel uit te maken van een grote subversieve organisatie, die streeft naar een communistisch be wind in Zuid-Korea.De Noordkoreaan- se ambassade te Berlijn zou de akti- viteit van de organisatie jarenlang hebben gekanaliseerd en onder meer indoctrinatie- en spionagecursussen hebben georganiseerd. De directeur van de Zuidkoreaanse geheime dient verklaarde eerst, dat de Zuidkoreanen West-Duitsland vrijwil lig hebben verlaten om de tegen hen ingebrachte beschuldigingen te ontze nuwen. Later gaf hij echter toe, dat zij onder dwang naar Seoel zijn ge middelden toont aan, dat deze periode een flink herstel voor vele aandelen heeft teweeggebracht. De internationals en de industriële aandelen stegen met ongeveer 13 a 14 procent, zodat eei deel van de vorig jaar geleden koers verliezen werd ingehaald. Scheepvaartwaarden stegen echter maar ongeveer 5 procent. In Amerika Is het Dow Jones gemiddelde in het eerste halfjaar ook omhoog gegaan. Voor industriële aandelen kwam het 786 op 86Ö, hetgeen een stijging ruim 9 procent betekent. Is men kennis neemt van de aan wijzingen over de ontwikkeling der con- cunctuur in ons land, dan moet men tot de conclusie komen, dat alle onzekerhe den nog niet overwonnen zijn. De werk loosheid, met name in sommige gebie den, is een moeilijke zaak, die niet alleen veel levensvreugde rooft, maar ook veel geld kost. De inflatore financiering van het Rijk voor het lopend jaar zal, mede in verband met de bestrijding van de wedklooslheid, tot circa driekwart een miljard gulden oplopen. Het jongste S.E.R. rapport houdt ons de noodzake lijkheid van meer sparen, dus minder consumeren, voor, hetgeen wel duide lijk is, als men zich realiseert voor welke taken het Nederlandse volk en de Overtieid staan om enerzijds vol doende middelen op te brengen om de financieringsbehoeften te bevredigen en anderzijds de inflatore uitholling van het geld te beteugelen. ACHTERSTAND Welk een grote opgave er voor het bedrijfsleven is om de moderne tijd bij te houden, leert ons o.m. het rapport over onderzoek en speurwerk Ned. Mij voor nijverheid en handel. De vijf grote ondernemingen van ons land besteden grote bedragen, ook naar Ame rikaanse maatstaf gemeten, aan re search, maar het middelgroot en klein bedrijf geeft maar weinig geld uit aan onderzoek- en ontwikkelingswerk. Er is in ons land een achterstand op het gebied van technisch ontwikke lingswerk, produktie en marketing. Het zal noodzakelijk zijn om aan de proble matiek op dit gebied goede aandacht te geven, wil Nederland, dat zoveel mid delgrote en kleinere bedrijven heeft, tegenover de internationale concurren tie, niet achterop geraken. NOODZAAK Als vanzelf denken we nu aan de opzienbarende fusie lussen Kon. Zout-Ketjen en Zwanenberg-Organon, waarover wij eerder in ons blad schre ven. Deze fusie is niet voor de aardig heid tot stand gekomen, maar omdat de leidende figuren van deze i land op zichzelf al grote ondernemin gen beseffen, dat samenbundeling der krachten tegenover de internationale chemische concerns dringend noodzake lijk is om te kunnen blijven mededin gen en groeien. De gefuseerde ondernemingen met een jaarlijkse omzet van ƒ1.6 miljard zijn nog maar betrekkelijk klein bij vergelijking met buitenlandse reuzen, zoals Du Pont met een omzet van ƒ11.5 miljard en Bayer met 6 miljard. De kostenbesparing voor research ei door het wegwerken van produktiedou- blures zal wel doorslaggevend voor de fusie Zout-Zwanenberg zijn geweest. De koersontwikkeling van de twee fondsen was deze week opmerkelijk. Gezien de omwisselingsverhouding van aand. Zout en Zwanenberg is de koers van eerstgenoemd fonds van 596 tot 748 gestegen, terwijl de koers van Zwanen berg-Organon zakte van ƒ199 tot ƒ179. Gisteren is Kon. Zout door winstne mingen tot 720 teruggegaan. Het is wel waarschijnlijk, dat er materiaal aan de markt is gekomen om de koerswinsten binnen te halen, terwijl de kans aanwe zig is. dat het uit te keren stockdivi dend van 25 pet. op de aand. Zwanen berg-Organon door vrees voor aanbod een ongunstige uitwerking op de markt heeft gehad. Overigens achten wij het bericht der fusie voor de verdere toe- ONZEKER Van de internationale aandelen was Hoogovens beter gestemd, vermoedelijk door het bericht, dat de dochteronderne ming Demka weer personeel werft. De koers liep op van ƒ791/* tot 82. Kon Olie was eerder wat luier en kwam op 125.60, hetgeen wel in verband zal moeten worden gebracht met de onze kerheden in sommige produktiegebie- den, zoals het Midden-Oosten en Oost- Nigeria. Het jaarverslag van de K.L.M. heeft geen aanleiding gegeven tot een verde- koersstijging, ondanks het feit, dat de winstvorming van het bedrijf opmer kelijk is. Het oude verlies is in het le kwartaal van het nieuwe boekjaar hele maal weggewerkt, zodat de weg voor dividendbetaling vrijkomt. Maar de investeringen, waarvoor de luohtvaart staat in de komende jaren, nopen tot een voorzichtig financieel be leid. Scheepvaartwaarden werden ge vraagd, omdat de vrachtenmarkt in be weging is gekomen. De sluiting van het Suezkanaal heeft de vaarweg om de Kaap veel groter gemaakt en het duurt dus langer voor de schepen op hun bestemming komen. De vraag naar ton nage met name voor het transport voor olie, is sterk gestegen, ook de vrachten. Zoals men weet, bestond er een groot overschot aan tanktonnage, dat gedeel telijk voor vervoer van droge lading, o.a. graan, werd gebruikt. Nu is het mogelijk, dat de gewone vrachtvaart ook profiteert van de vraag naar tan kers, die nu wel allereerst voor het olievervoer zullen worden gebruikt, Pihs Van Ommeren steeg deze week van 179 tot 190 pet., Kon. Boot van 90 tot 98 pet. SUCCES De uitgifte van de lening 6'/s pet.. Rotterdam Rijn Pijpleiding is een flink succes geworden, ook die van 7 1/4 pet. lening Ziekenhuis Oudenrijn Utrecht. Maar er zijn nog vele liefhebbers voor de emissiemarkt, o.a. de Staatsmijnen, het Rijk en de onvermijdelijke Bank voor Ned. Gemeenten! De bestuurder van deze Belgische vrachtuxtgen is vrijdagmiddag om hel leven gekomen, toen zijn tvagen op de Moerdijkbrug een trailer en een personenauto ramde en daarna tegen een staander van de brug botste. Er ontstond een grote ravage. Het ver keer is ruim een uur gestagneerd geweest. Aan beide zijden van de brug vormden zich kilometers files. Stern-interview met Chroestsjef HAMBURG Het Westduitse week blad Der Stern van deze week schrijft dat de Russische autoriteiten een ge filmd vraaggesprek met oud-premier Chroestjef hebben laten opnemen om dit met politiek oogmerk in het westen te verkopen. „Het leek de Russen nuttig na de crisis in het Nabije Oosten en de gele den Russische prestige-nederlaag te la ten zien, dat Cuba voor de Russen geen mislukking is geweest". In het interview, dat door Der Stern wordt gepubliceerd, zegt de oud-pre mier: „als wij geen raketten naar Cuba hadden gezonden, zou Cuba nu niet 'so- cialistisdh zijn. De zaak heeft ons geld gekost, maar we hebben er niet één man bij verloren". De televisierechten zijn, volgens het blad, aan een Amerikaanse maatschap pij verkocht omdat de Russen de film eerst in de V.S. willen vertonen. Een van de vele attractie* in het 1.000.000 m2 grote recre atiecentrum „Dulnrell", met o.a. bos en duin trampolines kano's gondel sportland bowling midget-golf wonderland spartelvijver i Café-Rest. „De Schaapskooi" rsj 111i >1 11 WASSENAAR, TEL (01751) -4065 - 5482 LAGOS In Nigeria burgeroorlog uitgebroken. Het fe derale leger is op bevel van gene raal Gowon een offensief begon nen tegen Biafra (Oost-Nigeria) dat zich op 30 mei afscheidde. De berichten zijn tegenstrijdig. Over ste Ojoekwoe liet via radio-Biafra omroepen dat zijn troepen het aanval lende federale leger dat „onder leiding van blanke huurlingen opereert", zwa re verliezen hadden toegebracht. Okpo zou zijn veroverd. Gowon meldt op zijn beurt overwin ningen en de inname van twee steden. Hij zegt, dat Biafara het vuur het eerst heeft geopend. Hij heeft zijn leger op dracht gegeven de burgerbevolking te ontzien. Later meldde Biafra dat aanvallen op vier plaatsen waren afgeslagen en dat aan de federale troepen zware ver liezen waren toegebracht. Oost-Nigeria (Biafra) is door een blokkade getrof fen. Dat is vooral voor Engeland, dat tien procent van zijn olie daar betrekt. een een vervelende zaak Vooral nu de aanvoer van olie door de sluiting van het Suez-kanaal toch al zo moeilijk KAMERLID STELT VRAGEN OVER ISRAËL-ACTIE DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Boot (KVP) heeft vragen gesteld over toezending van rijksambtenaren van een formulier, waarmee men zich akkoord kan verklaren met een inhou ding op het salaris ten bate van de actie-Israël. Het gaat om een half pro cent van het salaris over drie maanden. een toelichting merkt de heer Boot op, dat de beperktheid van oe actie, hoe sympathiek ook, in brede kring omstreden is. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat enige tijd geleden de RK-centrale van overheidspersoneel aan de minister van binnenlandse zaken heeft verzocht de actie voor een breder doel te Rimboepolitiek /"ONTVOERING en gijzeling gaan steeds meer behoren tot het „internationale gebruik". Het werk. dat vroeger aan de geheime diensten werd overgelaten, behoort nu tot de politieke strijdmiddelen van rege ringen. De wijze, waarop de Kongolese re gering er in slaagde, oud-premier Tsjombe te doen ontvoeren, Is een recent voorbeeld van rimboepolitiek, die het verblijf in verschillende de len van de wereld tot een levensge vaarlijke zaak maakt. De Nederlandse zaakgelastigde te Peking heeft dat vorig jaar ervaren, toen hij werd gegijzeld, omdat Ne derland weigerde een aantal Chine se lastechnici te laten vertrekken. Zij hadden licht kunnen brengen in het mysterie van de door ambassade personeel ontvoerde en later overle den Hsu Tsu-tsai. Na de Chinese heeft Nederland nu de Guinese affaire. Nederlandse KLM-mensen fungeren als gijzelaars omdat Ivoorkust en Guinee met el kaar overhoop liggep. En dat alleen maar, omdat een KLM-toestel niet in Conakry kon landen (wegens slecht weer) en een tussenlanding moest maken in Abidjan (Ivoorkust). Guinee stelt Nederland er nu voor verantwoordelijk, dat de autoritei ten van Ivoorkust leden van de Gui nese VN-delegatie in het vliegtuig konden arresteren en ze nu gebrui ken als onderhandelingsobjecten in een politiek geschil. Op Ivoorkust rust een zware ver antwoordelijkheid, omdat het in strijd met het internationale recht heeft gehandeld. Het doet dan ook onwaarachtig aan te vernemen, dat dit land zich opwerpt als woord voerder van enkele Afrikaanse lan den, die overigens terecht btf Algerije gepleit hebben tegen uit levering van Tsjombe aan Kongo. Guinee heeft echter zijn eigen ver antwoordelijkheid. Het opleggen van huisarrest aan Nederlanders, die niets met de zaak te maken hebben is een onrechtmatige daad. Neder land heeft de Guinese zaakgelastig de (die zijn zetel in Bonn heeft) ge vraagd, naar Den Haag te komen om de kwestie te bespreken. Hij weigert echter te komen. Het kan zijn, dat men in Conakry de zaak zelf wil behandelen. Ook bestaat echter de mogelijkheid dat de zaak gelastigde vreest, eveneens een po litieke gijzelaar te worden. In dat geval zou hij als de waard zijn, die zijn gasten niet vertrouwt. Israël bedreigd (43) Dwaas van de heer Spaans om te menen dat ik geen achting voor dr. Gravemeijer zou hebben. Mijn hoog achting heb ik wel degelijk in mijn stukje onder woorden gebracht, maar dat is er door de redactie ter verkor ting uit geschrapt. Ik weet heus wel dat hij een van „de grote drie" is geweest en zal de laatste zijn die hem geen echt kind van God zou durven noemen. Juist omdat ik hem zo hoog acht is het dat ik zijn eenzijdigheid bestrijd van „alleen maar voor Israël". Leiden I. v. d. Reijden Bijbel vertaling Verblijdend dat rooms-katholieken en protestanten zullen samenwerken om tot één bijbelvertaling te komen. De bedoeling is ongetwijfeld ook dat deze nieuwe vertaling in handen van anderen en vooral van buitenkerkelij ken komt. En daar verschijnt nu de kerkeraad (Geref.) van Ooltgensplaat op Flakkee met bezwaren tegen een oecumenische vertaling. Ooltgensplaat I is bang „dat géén stap terug gedaan SALZBURG De 70-jarige Neder- zal worden". Maar moet heel Neder lander Johannes Voorhamme uit i land zich dan neerleggen bij de wens Rijswijk is gisteren in Kaprun bij Salz-, van Geref. Ooltgensplaat? Dat lijkt op burg (Oostenrijk) om het leven geko- de houding van een oudste zoon, die men toen een veiligheidskabel hem uit zijn broer de liefde van vader de handen glipte en hij langs een 300 - misgunt. De Nieuwe Katechismus van meter lange helling naar beneden viel. j de rk wordt door veel protestanten Voorhamme had met zijn vrouw een; gelezen en ze leren er ook uit. Oolt- bezoek gebracht aan de lawinewerin- gensplaat dat zo gul is zijn predikant gen bij de kabelbaan van de Kaprun een fiets cadeau te doen moet de gletscher. Zij vrouw wist het veilig-1 rooms-katholieken toch ook een beste heidstouw vast te grijpen en liep] bijbel gunnen. slechts wat schrammen op. I Spijkenisse G. D. van Bueren HILVERSUM De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau heeft geen bezwaar tegen het ont slag van ruim 25 orkestmusici van de KRO en de AVRO met in gang van 1 september 1968, zij het onder voorwaarde, dat deze omroepen de aangeboden schade loosstellingen zullen handhaven. Deze mededeling heeft de Algemene Bond van Kunstenaars ontvangen. De omroepen hebben de ontslagvergunning aangevraagd, omdat het instandhouden van eigen orkesten te duur is gewor den. Bij de KRO gaat het om zestien musici van wie de meesten boven de vijftig zijn en een twintigjarig dienst verband hebben. Bij de AVRO zijn het elf of dertien. De Algemene Bond van Kunstenaars, die namens de musici tegen het ge vraagde ontslag heeft geprotesteerd, noemt de ontslagen in elk opzicht on rechtvaardig, onnodig en een gevolg van een a-sociaal beleid". Dc bond meent, dat het financiële bezwaar geen geldigheid bezit. „De AVRO staat er na dc fusie met de RTN financieel heel wat gunstiger voor. Voorts heeft de orkestcommissie van de KRO in samenwerking met het bestuur van de ABK een plan gemaakt, waarbij door samenwerking tussen de KRO en AVRO een belangrijke bezuiniging zou kunnpn worden bereikt". De directeur van het Hilversumse GAB heeft kritiek gekregen van het orgaan van de ABK „De Kunstenaar". Hij zou zijn beslissing voortijdig be kend gemaakt hebben aan de secretaris van de door het NVV geroyeerde Neder landse Toonkunstenaars Bond, die niet meer aan het overleg deelneemt. „De Kunstenaar" acht dit uitlekken via de GAB-directeur „onbegrijpelijk, onver geeflijk en zeer laakbaar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5