Nieuwe Leidse Courant BENZINEPRIJS TWEE CENT VERHOOGD NU MET Opstand in Kongo neergeslagen JAMIN Commentaren Door crisis in Nabije-Oosten Suezkanaal nog lang dicht $000 Hoessein enthousiast ontvangen - Esjkol kritiseert Dayan 134 ontslagen bij Hollandia Kattenburg Politiemannen gedood bij rel in Hongkong Directeur: P. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich I* ghebleven mijn hert in teghempoetl" Zaterdag 8 juli 1967 48ste jaargang VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL 1395,. BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven Tel. 01726 - 2541. Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAlG Met ingang van vandaag zijn de benzineprijzen opnieuw verhoogd: ditmaal met twee cent per liter. De minister van economische zaken gaat akkoord met de verhoging. De maat regel is een gevolg van de crisis in het Nabije Oosten. Met inbegrip van de prijsverhoging met 1 cent, die per 20 juni werd toegestaan, komt hiermee de totale stijging sinds het uitbreken van het conflict in het Nabije Oosten (exclusief de verhoging per 1 juli met 0,3 cent per liter als gevolg van de recente verhoging van de omzetbelasting) op 3 cent per liter. Hoewel een nieuwe verhoging wel in de lucht hing, komt het besluit toch nog onverwachts. Enkele dagen geleden nog verklaarden oliemaatschappijen, dat men nog niet kon overzien of maat regelen noodzakelijk waren. Op korte termijn zou geen prijsstijging verwacht hoeven te worden, aldus de maatschap' pijen. Uit het snelle besluit zou mei dus kunnen afleiden, dat de situatie ernstiger is gebleken dan men aanvan kelijk dacht. Intussen is er een scheuring ontstaan in het front van olieleverende Ara bische landen. Met verontwaardiging maakte het Egyptische blad Al Ahram melding van de hervatting van Saoedi- Arabische olieleveranties aan Amerika, Engeland en West-Duitsland, omdat de „agressie van Engeland en Amerika niet bewezen was". Saoedi-Arabië heeft al eerder gezegd, dat dit embargo gro te schade berokkent aan de Arabische economie. Ook Libanon heeft weer toestemming verleend voor uitvoer van olie naar Spanje. In Amerika is een actieplan opge steld om de olietekorten in West-Euro- papa zoveel mogelijk op te heffen. Het kan nog wel maanden duren voordat de oliesituatie in Europa weer normaal wordt, aldus het pessimistische com mentaar van Washington. Voor de overige aardolieprodukten komt de prijsstijging (inclusief de hoging per 20 juni, maar exclusief die van de omzetbelasting) neer op: petro leum 3 cent, gasolie/huisbrandolie 1 cent, dunne stookolie en huisbrandolie 2 cent, autogasolie 3 cent, stookoliën 20 per ton, smeermiddelen 5 cent per liter, vloeibare gassen 1 cent per liter, bitumen 20 per ton, vliegtuigbrand stoffen 3 cent per liter. Problemen Inmiddels heeft de International In dustrie Advisory Board een lichaam, dat recent is ingesteld door de grote oliemaatschappijen in de OESO-landen gisteren in Rotterdam een bespre king gehouden. Men overlegde over de technische problemen, die zijn gerezen nu de bevoorrading uit het Nabije Oosten via het Suez-kanaal stagneert. Een rapport hierover wordt uitgebracht aan de OESO in Parijs. De oliemaatschappijen rekenen erop, dat de sluiting van het Suezkanaal nog jlang zal duren. Zij wijzen er op, dat normaal ongeveer 175 miljoen ton riiwe olie per jaar door het kanaal wordt vervoerd en dat de pijpleidingen door Syrië en Libanon in beginsel „volledig buiten gebruik blijven". Hun capaciteit bedraagt ongeveer 60 miljoen ton ruwe olie per jaar. Irak is echter weer begon nen „bepaalde hoeveelheden" olie door deze leidingen te pompen. De Arabische wereld voorziet in de Nederlandse behoefte aan ruwe olie voor 83 procent, in de Franse behoefte eveneens voor 83 procent, in de Itali aanse voor 82 procent, in de Westduitse 74 procent en in de Britse behoef- Dr 69 procent. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. AMMAN/JERUSALEM Grote menigten hebben gisteren in de straten van Amman Koning Hoessein enthousiast verwelkomd na zijn terugkeer van een reis van twee weken langs Europese hoofdsteden en New York. Er werden massale demonstraties gehouden en geëist werd, dat de Israëli's het bezette gebied van Jordanië teruggeven. Sommigen riepen „heil Hoessein", „Hoessein-Nasser" en „Palestina Arabisch, Jerusalem is Arabisch", De politie dreef de menigten tenslotte uit- In een brief aan Oe Thant heeft de Jordaanse regering de Israëliërs er gisteren van beschuldigd, dat zij Jor daanse bezittingen met geweld wegha len en winkels plunderen. De Israëlische regering maakte even daarna plannen bekend voor het bestu- ren van de bezette gebieden. Daarmee gaf zij te kennen, dat de bezetting lang zal duren. Programma Er is drie miljoen gulden uitgetrok ken om het bestuursapparaat in de be zette gebieden weer op gang te bren gen. „De totale kosten zullen veel gro ter zijn", aldus de woordvoerder. „Alles wat nodig is zal verschaft worden. Wij doen al het mogelijke om het burgerle ven weer te normaliseren. Wij probe de Arabieren te helpen hun vraagstukken op te lossen". Enkele punten uit het programma: Op Arabische scholen zullen de leer boeken met anti-Israëlische propagan da worden vervangen, de Israëlische banken worden aange moedigd bijkantoren te openen en lenin gen te verstrekken aan plaatselijke be woners, her werk aan ontwikkelingsprojec ten, die aan de gang waren toen de oorlog uitbrak wegen, scholen, open gebouwen gaan door onder Israëlisch toezicht. Israël is bereid le ningen te verstrekken aan plaatselijke autoriteiten, landbouwdeskundigen zullen de moge lijkheden nagaan van het brengen van afwisseling in de landbouw zodat deze kan worden ingepast in de Israëlische economie. In de bezette gebieden werken de ziekenhuizen en andere medische diensten weer normaal. Het openbare vervoer functioneert weer. De telefoon verbindingen worden hersteld en de inde gistermiddag Yerseke de opening van het mossi seizoen bij. Tijdens de vlootschou op de Oosterschelde werden de et ste mosselen „gekord". De eers buit belandde aan boord tan i Yerseke 4. Prins Claus kreeg in ei emmertje een fikse portie van h Zeeuwse zeebanket aangeboden. C de foto overhandigt de schipper n de Yerseke 4, de heer H. D. Kosit de Prins een fles jonge jenever. O de eerste rauw gegeten mojj Zen mee weg te spoelen. Toerist zoek, bus vertrok STUTTGART Een Nederlands reis gezelschap van 40 personen is per bus l gisteren uit Feldrennach (Baden-Wür- I temburg) naar huis vertrokken met een lege plaats: de 53-jarige C. M. van Beeck-'l uit Moergesteld is sinds woensdag spoor- j| loos verdwenen. De politie heeft hem nog I niet kunnen vinden. Een andere reiziger, de 65-jarige Th I Heynen uit Geldrop. die sinds dinsdag I werd vermist, werd donderdag in Gröt-jl zingen bij een benzinepomp ontdekt. Hij|| was verdwaald. KINSJASA De Kongolese regering heeft grote successen gemeld in de strijd tegen rebellen in het oosten van het land. Vol gens radio Kinsjasa hebben de regeringsstrijdkrachten Boekavoe en het grootste deel van Kisan gani na bittere gevechten op de opstandelingen heroverd. Beide steden waren woensdag door de opstandelingen bezet. Bij de ge vechten zouden vele doden zijn ge vallen. AMSTERDAM Vóór half november Het tegenoffensief was begonnen zuilen 134 werknemers by het hoofd- dat huurlingen met twee vliegtuigen stedelijke confectiebedrijf Hollandia Kattenburg afvloeien. Het gewestelijk een verrassingsaanval hadden uitge- arbeidsbureau heeft er toestemming voor verleend. De directie heeft meegedeeld, dat de maatregel nodig is om het bedrijf draaiende te houden. Weersverwachting mariebiscuits niet duur wet heerlijk HONGKONG Drie politiemannen uit de Britse kroonkolonie Hongkong zijn in het grensplaatsje Sja Taoe Kok doodgeschoten bij een aanval van driehonderd Chinezen op een politiepost. Als gevolg hiervan is de hulppolitie gemobiliseerd. De Chinezen waren de dwars door de hoofdstraat van Sja Taoe Kok lo pende grens overgestoken om voor het politiebureau te demonstreren. Zij zwaaiden met vlaggen, schreeuwden en zongen. Toen er met stenen werd gegooid vuurde de politie enige losse flodders af in de hoop, dat de menigte zich zou verspreiden. Dit gebeurde echter niet. Ook traangas kon de Chinezen niet verdrijven. Plotseling vielen er enkele schoten, die onder de politiemannen drie do den maakten en een aantal gewonden. Daarop trokken de demonstranten zich terug. Opklaringen na lichte regen Een Oceaanfrontje passeert van daag met wat lichte regen: een van de zeer weinige dagen waarop tot nu toe in deze zomer overdag wat regen valt. Morgen bereikt ons een zwakke rug van hoge druk die weer opkla ringen geeft. Daarbij zal het over wegend droog blijven. Wel gaat een Zuidwestenwind iets koelere lucht van ongeveer 18 graden aanvoeren. Door deze ontwikkeling is het zo merweer wat minder stabiel gewor den, maar de depressies zijn over het algemeen zwak. Een belangrijke verstoring van het zomerweer be hoeft dus nog niet te worden ge vreesd. 9 juli z 4.30, onder 20.59; UTRECHT De Kernhaven Utrecht, waar 12 juni een munitieschip explodeerde, is gisteren vrijgegeven. Vorige week woensdag was het *errein rond de haven al opgengesteld. Enkele tientallen militairen zijn ongeveer een maand met de opruiming van explosie ven en granaten bezig geweest. voerd. Twee lesvliegtuigen op het vlieg veld van Kisangani, die door de rebel len waren gebruikt, zouden zijn ver nield. In de hoofdstad Kinsjasa blijft voor alle buitenlanders een avondklok van zonsondergang tot zonsopgang kracht. Het vliegveld van de stad is nog gesloten voor internationaal lucht verkeer. De Belgische regering heeft de ruim 40.000 Belgen in Kongo geadviseerd zich niet in binnenlandse aangelegenhe den te mengen. VLUCHT Na de strijd in Kisangani zou een groot aantal huurlingen zijn gevlucht. Een groep van hen zou de piloot van een DC-3 van Air Congo hebben ge dwongen met hen naar Rhodesië te vlie gen. Het gestolen vliegtuig heeft, naar me dedelingen in Kinsjasa, onlangs een twintigtal Nederlandse journalisten, die op uitnodigihg van de Kongolese rege ring naar Kongo waren gekomen, naar Kisangani vervoerd. Volgens radio- Kinsjasa zou er vrees heersen voor de veiligheid van de journalisten. Er zouden berichten zijn ontvangen, dat zij zijn gedood. Officiële bevestiging hiervan is echter niet verkregen. In de veiligheidsraad heeft Kongo de beschuldiging geuit, dat een „internatio nale samenzwering" tracht het bewind president Moboetoe omver te wer pen. Moboetoe riep daarbij op tot een VN-actie tegen de samenzweerders, waaronder volgens hem Belgen, Fransen en Spanjaarden waren. De Belgische regering heeft inmid dels krachtig ontkend, dat België een rol heeft gespeeld bij de onlusten. Volgens in Salisbury (Rhodesië) ontvangen berichten is een vliegtuig met uit Kongo gevluchte huurlin gen op het vliegveld van Kariba in Noord-Rhodesië geland. Twaalf inzit tenden zouden gewond in een zieken huis zijn opgenomen. DELFT Aan zijn verwondingen is gisteren in een ziekenhuis te Delft overleden de bejaarde heer D. Rietdijk uit De Lier. Hij was maandag bij de veiling Westerlee ernstig gewond ge raakt toen hij door een auto werd aan gereden. postdiensten zullen volgende week be ginnen. Er zullen Israëlische postzegels worden gebruikt. Premier Esjkol heeft op een perscon ferentie gisteren kritiek op minister van defensie Mosje Dayan geuit. Hij zei: „de scheiding van de porte feuille van defensie van het pre mierschap maakt geen verschil voor het resultaat van de oorlog. Maar in de toekomst moeten zij in handen zijn één man. De intrede van Dayan in het kabinet verbeterde het moreel, maar de lof voor de overwinning gaat naar de chef-staf, generaal-majoor Rabin en de regering. De eigen lof van een nu niet eervol. Als dit zo doorgaat zullen wij moeten reageren". Smvjethulp De Sow jet-re gering heeft inmiddels openlijk toegegeven, dat zij wapens zendt aan de Arabische landen. Zij deed dit in een artikel in het weekblad Za Roebezjom. „Dank zij de Sowjetunie hebben zij in zeer korte tijd hun verlie zen aanmerkelijk kunnen goedmaken. In de Arabische hoofdsteden wordt energiek gewerkt aan de versterking van de militaire capaciteit en de Ara bieren zullen zich nooit meer or wachts laten vangen". LAATSTE NIEUWS Gevechten bij Suezkanaal BEIROET Radio Kairo heeft vanochtend gemeld dat opnieuw ge vechten zijn uitgebroken tussen Egyptische en Israëlische troepen op de oostelijke oever van het Suez kanaal. Volgens radio Kairo probeerden Israëlische troepen op te rukken van Ras Al-Ish naar Port Fouad, maar werden zij tegengehouden door Egyptische legereenheden. - --——.sterdammer I.eque: als ik toch fietsen moet, nt ik m'n papegaai mee; heb ik nog aanspraak onderweg. Achteraf bleek de zes maanden oude Tippieook nog commentaar te hebben voor andere u gebruikers. Profiteren TAE vakbonden blijken minder ge lukkig in hun streven niet-ge- organiseerden te bewegen tot aan sluiting. In he bouwbedrijf had men gedacht de oplossing gevonden te hebben: een korting op de vakantie gelden van ongeorganiseerden. De Amsterdamse rechtbank sprak ech ter uit, dat de twee procent admini stratiekosten, die van ongeorgani seerden ingehouden werd bij de ver zilvering van vakantiebonnen, on toelaatbaar is. Inderdaad hebben de werknemers in het bouwbedrijf recht op het volle bedrag aan vakantiegeld, maar an- derszijds dient men zich te realise ren, dat aan het bonnensysteem kos ten verbonden zijn, die betaald moe ten worden. Nu de ongeorganiseerden hieraan niet mee betalen, moeten de geor- ganiseerden via hun contributie aan de vakbonden ook nog de admini stratiekosten voor de niet-georgani- seerden betalen, die overigens toch al in elk opzicht profiteren van wat er bij onderhandelingen aan verbe tering van arbeidsvoorwaarden tot stand komt. Juridisch is de uitspraak van de rechter onaantastbaar, maar sociaal geschiedt hier onrecht. De verstan digste oplossing is misschien, dat nu de werkgevers in het bouwbedrijf de kosten van de uitbetaling van de va kantiebonnen volledig voor hun re kening nemen. Vakbondsbestuurders, die hierbij in geschakeld worden, zullen hiervoor dan betaald moeten worden. Een feit is immers, dat van de ren te, die in de loop van het jaar ge kweekt wordt over de gelden van het vakantiefonds, reeds voor een belangrijk deel de administratie kan worden gefinancierd. Bezuinigen jy/Jet spanning werd gewacht op het resultaat van het overleg in het Westduitse kabinet over de ecnomi- sche politiek van volgend jaar. Ons land had er in verschillende opzich ten veel belang bij. Misschien is de eerste oorzaak van Nederlands interesse wel het feit, dat wij economisch zeer sterk op Duits land zijn georiënteerd. Nederland heeft dus alle belang bij maatrege len om de Westduitse economie te stimuleren. Ook de EEG had daarom gevraagd. Brussel ziet de Bondsrepubliek als de motor om de aarzelende conjunc tuur in West-Europa weer om te buigen. Kiesinger, en met hem de socialis ten hebben het aangedurfd maatre gelen te nemen die van de Westduit sers grote offers vragen. Het parool is bezuinigen, met daarnaast hogere belasting om de altijd nog geweldi ge uitgaven te dekken. Voor Nederland en voor Europa is het gelukkig, dat Kiesinger het West duitse bedrijfsleven een injectie van 5,2 miljard mark geeft. Met de 2,5 miljard mark, waarmee het be drijsleven reeds werd gesteund, is dat een aanzienlijk bedrag. Nn reeds komen van alle kanten pro testen binnen, maar Kiesinger en zijn grote coalitie van christen-de mocraten en socialisten staan sterk in de Bondsdag. Voor Nederland is er nog een twee de reden met meer dan gewone be langstelling kennis te nemen van de Westduitse maatregelen. Den Haag bevindt zich in een zelfde situatie als Bonn: werkloosheid, betalings balansmoeilijkheden en de noodzaak tot bezuinigen zonder dat dit de ge nadesteek voor de industriële be drijvigheid moet worden. Daarom is het niet denkbeeldig, dat wij in september met soortgelijke maatregelen worden geconfronteerd. "jüf y erkeer werd omgelegd pagina Kernmerk De 29-jarige Amsterdamse Greet Schermerliom brengt u voor een gulden per kilometer door de lucht naar elke bestemming! Een tweemotorige Pipcr Apache en een eenmotorige Comanche staan gereed voor de eerste klanten van het eerste Nederlandse luchttaxibedrijf. Zie de voorpagina van ons Zondagsblad. EMMY VERHEY Violiste Emmy Verhey vertrekt begin september naar Moskou. Ze gaat een jaar in Rusland stu deren. Wie is Emmy Verhey? In ons Zondagsblad leest u meer over haar op Blad Zij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1