EMMY VERHEY Af en toe 'n glaasje is niet schadelijk B3EBSES3SS3' Handboek voor moeder en kind BLAD ZIJ geen wonderkind, maar succes door studeren Streptocarpus eist niet te veel zorg dialoog ZATERDAG 8 JULI 196T J?EN blonde tiener met lang haar en een frutseltje woont) dat ze gisteren ten doop hield in Fischbeck. daarin, mini-jurkje, grote zonnebril. Ze picknickt Als we haar vragen stellen die over haar studie en op het gazon achter het huis van haar ouders in Elle- succes gaan, is ze meteen de afgemeten succesvolle com. Ze plaagt haar broer dat hij het broodje op moet jonge vrouw die vindt dat het haar wel toekomt. In eten, anders droogt het uit. ieder geval is zeker dat ze er hard voor gewerkt heeft Ze kijkt lief naar haar petekind, het twee maanden en er hard voor werken zal: de achttienjarige Emmy oude zoontje (van haar andere broer die in Duitsland Verhey. CONCLUSIE DUITS ONDERZOEK JEDEREEN is het er uiteraard mee eens dat als men autorijdt men niet moet drinken. Er zijn ook mensen die denken dat een borreltje schadelijk is voor de gezondheid. Anderen denken het tegen overgestelde en nemen hun dagelijks bor reltje zogezegd niet voor de smaak, maar omdat zij er zich zo goed bij voelen. En Salomo heeft in één van zijn Spreuken ge zegd: „Drink wijn, mijn zoon Jaar naar Moskou een hele eer". Maar het beteken de, vertelt moeder Verhey, dat ze van Leeuwarden naar Amster dam moest reizen. Op zo'n dag was ze zeven uur weg, voor een vioolles. In het begin ging vader mee, later mocht ze alleen. Op haar twaalfde jaar begon ze Wil ze eerst afeten? Of meteen <>P te treden. Haar debuut? In het vraaggesprek. „Praten maar", het noorden. Leeuwarden, Fries zegt ze zakelijk. Eind au- orkest en harmonie. Dat was de- gustus-begin september hoopt cember 1961. „Sindsdien ging het Emmy naar Moskou te vertrek- bergopwaarts" constateert Emmy, ken. Ze gaat voorlopig een jaar De familie verhuisde voor haar in Rusland studeren. carrière naar Ellecom, centraal in 't land gelegen. Is ze blij met Vorig jaar vierde Emmy triom- baar SUCces? „Ja, maar ik heb fen daar tijdens het Tsjaikowski- er hard voor gewerkt. Drie uur concours, samen niet onze landge- vioolstudie per dag, veel met va- noot Christian Bor. In maart van der samen". Iedere dag, verveelt dit jaar won ze het Oscar Back- dal nooit ecns een keer? iiJa> na_ concours. Dat leverde haar tuurlijk", op een toon van: Dat zestienduizend gulden op. Het m0et je er voor over hebben, één gevoegd bij het andere en daar hebt u twee goede redenen waarom onze jonge violiste het land voorlopig de rug toekeert. Het is ook fijn om haar opleiding Vriendjes Ze verstopt zich het bekende Moskouse haar zonnebril:trekt gretis aan conservatorium af te ronden. Vader haar sigaret. Zijn er vriendjes in je leven, Emmy? „Versohil- lende", lacht ze, „maar mijn vi ool (een Guadagnini uit 1785 af komstig van Muller in Amster dam) is de eerste". Haar kleine neef betekent ook „Ik speel sinds mijn zevende jaar. Kreeg les van vader, die nu eerste violist is bij het Gelders orkest. Wij woonden toen nog in veel voor haar en ze geeft hem Leeuwarden. Vader studeerde bij graag zijn flesje. Het is een mooi Oscar Back en vroeg of ik eens kindje met bolle wangen en lan- voor mocht spelen. Back accep- ge donkere wimpers. Heeft hij teerde mij meteen als leerling, ook de muziek in het bloed zoals perfectie. De toon is het belang- mci rijkst. Mijn liefste begeleider? Tnhnio Dan zijn er nog de tantetjes die trouw hun dagelijks glaasje „Pleegzuster Bloedwijn" drin ken, en daar zit tenslotte ook alcohol in. Al met al een duistere zaak: wél alcohol of géén hij ongeveer gelijk met vader moeder Verhey grootvader werd. „Met opa" zegt hij dan aan de telefoon... gaan heel jn de Bondsrepubliek is men na uitgebreide meer daar waarnemingen tot de conclusie gekomen dat men tachtig gram alcohol per dag kan gebrui ken zonder daarvan nadeel voor de gezondheid te ondervinden. Platen Fles ic i j li Tachtig gram alcohol is onge- veer de hoeveelheid die in een Moskou zijn goede fles wijn zit. Dus wat het - - grammofoon- wijntje betreft zit u goed. Met platen van Emmy uitgegeven. bier is het minder. niet zozeèr Met Mannus Flipse aan de vleu- waj. betreft het alcoholpercenta- gel. Er is een goede wisselwer king tussen die twee. Emmy's re pertoire is overwegend klassiek. veel modern. Ze hoopt ge, maar één flesje bier bevat zeshonderd calorieën. Dus: denk - Dat was ons overigens reeds niet eenzijdig te worden in de lang duidelijk, de naam „bier- ^bt^ een^ zekere buik" zal niet voor niets uitge- vonden zijn. muziek. naam, die moet je hoog houden". Emmy is een doordouwertje, wat ze in haar hoofd heeft zet ze door. Natuurlijk vindt ze het leuk om mooie japonnen te ko pen, een speciaal ontwerp voor haar vindt ze (nog?) onzin. „Ik koop overal". Op kamers Indirect Gedistilleerd is wel schadelijk voor het lichaam, omdat dit een meer indirecte uitwerking heeft. Wie daar veel van gebruikt, werkt eraan mee dat zijn or ganen te weinig eiwit, vetten Het grote Babyboek door Margot Ellak. Uitgave Gebr. Zo mer Keuning (263 blz - 12.50). vleugel in de musiekkamc zovelen uit de familie Verhey? ven spelen en niets anders? „Nee, Oma Verhey, Emmy's moeder, ge- je moet toch wat doen", zegt ze niet met haar koppeltje bij zich nuchter. „Ze heeft voor haar leef- het gazon dat ze zelf omspitte, tijd een wijde horizon" vindt gelijk mee naar de concerten van Emmy. „Mijn gevoel tijdens haar optreden? Dat is niet te beschrij ven. Ik speel iedere noot mee. Kan nooit zo ontspannen genie ten als de anderen in de zaal." Het eerste jaar voorlopig geen Nederlandse concertpodia meer voor Emmy Verhey. Alleen op ka- appel- mers in een vreemd land; zonder raden. Ze zijn moeders zorgen en vaders aan dacht. Hoe zien we haar straks terug, als zelfbewuste jonge vrouw die weet wat ze waard is? een baby-uitzet en praktische wenken voor bevalling in zieken huis of kraamkliniek. De schrijfster wil niet zelf het kind van alle wijsheid zijn, maar ver wijst, waar dat nodig is naar Aan goede raad is meestal geen deskundigen zoals arts, verloskun- di.e en consultatiebureau. brengt menige aanstaande moe der in verwarring. Zij leeft in een periode waarin ze ingrijpen de veranderingen ondergaat, geestelijk en lichamelijk. Wan- moet ze arts of verloskundi- Persoonlijk Ieder kind is een eigen persoon- lijkheidje-in-de-dop; moeder El- lak weet dat en geeft haar tabel- Even tippen werend middel behandeld, slade liever niet zelf ei lippers kant en klaar. ge raadplegen, is er iets te doen ien voor gewichtstoename dan aan die ochtendmisselijkheid, hoe 00k als vergelijkingsmateriaal, bereken je de geboortedatum, hoe stellen we de baby-uitzet sa- De plastic babyfles is alleen men, er zijn tientallen vragen, bruikbaar in noodgevallen als de die om een antwoord vragen, fles tegen een stootje moet kun- Zo'n praktische raadgever wil nen. Ze is niet uitkookbaar en de Het grote babyboek van Margot meeste baby's proeven het ook: Laat er hoe haar talent zich Violistenhanden zijn kostbaar.... moeder Verhey. Is daar ergens ook verder ontwikkelt iets i het gulle blonde 1 merplant, dit fijn gebouwde sierlij- ke zusje van de r> bekende Gloxinia. O En dat is toch V eigenlijk wonder- lijk, want ze is P minder veeleisend en veel gemak- keiijker te kwe- 0 ken. Het is geen n knolgewas dat 's winte"rs afsterft 0 en misschien is v; de overwintering haar lastigste 0 zijde. Meestal valt de bloei tussen juli 2 en oktober, hoewel we er bij toeval 2 half maart een in b bloei aantroffen in S een bloemenwinkel, Deze werd waar- K schijnlijk al in november gezaaid. uS waar anderen pas 2 in januari—februari aan de De Sirepioc^pus.een aarde toevertrouwd worden. bekende kamerplant. O Terwijl wij dit schrijven staat w de genoemde vroege bloeier Vi nog in volle fleur het ook tot diep i: dn* p"! ISStrSSMruSS: ES op-rS? „Ik kreeg eerst twee zonen en toen Emmy, een schatje. Ze was als kleuter al toon- en maatvast en probeerde te dansen bij mu ziek uit de radio. Natuurlijk vind ik het jammer dat Emmy weg gaat. Maar als het goed voor haar is" doet moeder berustend. Hoe Emmy gaat wonen? Een studentenflat, denkt ze zelf; maar ze weet nog niets ze ker. Moeder wil graag gaan kij ken of alles in orde is nu haar jongste dochter het nest uitvliegt. Ook haar reis staat nog niet vast. De taal? O, ik leer hier vast wat Russisch. Je kunt er met Duits ook heel goed overweg". Emmy heeft een druk concertseizoen achter de rug. Drie tot vier con certen per week waren niet zeld zaam. Wonderkind? „Foutief". Niet juist," zegt ze fel. Peinzend: „Christian misschien, maar ik niet, bij mij ging het heel geleide lijk". „Ik zie wel. Altijd Onbreekbaar, smaak- en reukvry :ijn nieuwe koelkastendozen die 'pedaal geschikt zfjii voor gebruik diepvriesruimten. Het plastic Ellak, zelf moeder, zijn. Het eerste hoofdstuk handelt over het ongeboren kind, niet meer dan vier bladzijden. Vele moderne moeders zullen daar graag meer van weten. Uitvoeri- smaakje aan te Wenken gaan. Je streeft natuurlijk naar door meisje. Twee polen waartussen bestand tegen temperaturen —40° C tot 95° C. i de aanstaande moeder. Maaltijden, zwangerschapsgym- Rijden Ze prijst haar vader die met de auto de bocht maakt. Dan valt de pose van haar af. Is ze het jonge meisje dat autolessen neemt en haar vader kritiseert, hij maakt veel fouten, vindt ze. Autorijles leuk? „Zelf rijden wel", zegt ze. „Je mag niks". De eerste les notabene alleen sturen. Ik geloof dat je be ter meteen maar ineens alle fijne kneepjes kunt leren". „Ik zou niet graag achter je rijden" zegt fotograaf fijntjes. Moeder knipoogt, als haar dochter fel te keer gaat: „ik doe graag alles zelf alleen" zoals iedere tiener. het gebobbelde, tongvormige blad. dat meestal in rozetten groeit Meestal gaat er 's winters Tijdens de bloei knjEt rte nou wel eens een blad plant een plaats vlak voor loren, hetzij door Lezen een raam. maar n:et zon. Eventueel met een vi trage of vloeipapier afscher men of op het noorden of noord-oosten kweken. We geven lauw water op de aarde, zo mogelijk regen water en om de 14 dagen kamerplantenmest. Om een vochtige atmosfeer te schep pen zetten we de pot op een nokkenschotel boven water. Het meteen wegnemen rdrogen de 0f verrotten, maar als de kern maar blijft, herstelt ze zich in het voorjaar weer. Bij hergroei krijgt ze weer ge regeld mest en mocht ze uit haar pot groeien, dan geven we verse aarde, b.v. pot grond op tuinturfbasis met wat extra koemest, droog verkrijgbaar bij de zaad- handel. Wie zelf wil en kan mengen zal met 3 delen blad- Andere hobbies? Nee, alleen le zen. Voorkeur voor Hermans, Van het Reve, Mulisch soms. Gra ham Greene heel fijn. Of het haar niet benauwt, altijd te blij- elke uitgebloeide bloem be- aarde 2 delen oude koemest Als het 35 S'S en dé en 1 de.Mnrta.lm de D_. daalt, houdt ze het vol tot gebrek peratuur aan daglicht er een eind aar maakt. En dan volgt het pro bleem van de overwintering. sultaten boeken. Daarna de groei brengen bij een tem- 16—18 gr. C. verwaarloosd worden. de kamrr zelden zien i toch moet ze aan de droge schijnen, omdat de uitge- kant blijven, terwijl de be- bloeide bloemen meteen wor- mesting moet worden stop- den weggenomen, gezet. Door te veel of te koud water heeft rotting Het boek geeft verder wenken de schrijfster als het gaat tot de schooljaren van het kind toe. Er is veel aandacht voor da moeilijke leeftijd van drie jaar, zieke kleuters, spel en speelgoed het maken van positiekleding, ba- bykleding en poppen. De sierste- ken en de telpatronen zijn dezelf de als in het boek van Marg. Kalle: „Met naald, draad en schaar" van dezelfde uitgever. Het kopje „infectieziekten" kan bij een herdruk misschien vervan gen worden door „kinderziekten". Want navelbreuk, galbulten, stui pen kan men moeilijk onder in fectieziekten rekenen. WE zijn met ons nieuwe huizen gebouwd konden wor- ondervverp wel „bij de ~'j J~ J1 tijd"; je kunt geen dag- of weekblad openslaan of er staat iets over het jaar tweeduizend in. Het schijnt de mensen nogal te boeien, maar „Waarom?", vraagt de heer K. te S. zich af. „Zoals een kind meent dat het landschap totaal verandert wanneer het de grens van het eigen land achter zich laat en een ongekende wereld zich aan hem zal vertonen, zo den ken ook veel volwassenen dat het leven na het jaar 2000 in eens een ongekende vorm zal aannemen. Het is duidelijk dat beide voorstellingen even kinderlijk 2000 klinkt ook zo onwerke lijk! 1986 of 1995 gaat nog, maar dat getal met die nullen! Bovendien heeft een eeuwwen de altijd al speculaties opgele verd die meestal niet erg ge ruststellend waren. Leest u er de geschiedenisboeken maar op na. Hoeveel te meer zal dat niet het geval zijn bij de overgang van het ene duizendtal naar het andere. Maar dc natuur wetten zullen ook dan nog de zelfde zijn. Leven blijft leven, dood blijft dood. Wat betreft technische en maatschappe lijke veranderingen, meen ik dat we daar vanzelf naartoe leven. Buiten de onwennige twee die de vertrouwde één voor-goed heeft verdrongen zal er van de magie van „het jaar tweeduizenc zeer weinig te merken zijn." Fantaseren Dit is nuchter gezien inder daad zo, waarom zou ineens alles veranderen? „Maar" zegt mevrouw C. te A. ..Je kunt er zo lekker over fantaseren: Ik denk weieens: als er nu raket ten naar de maan gaan, en dan op zo'n manier dat er b.v. den alleen voor de vredelie vende mensen, dan zouden we het aardig gescheiden kunnen houden: de ruzie-zoekers naar de aarde, en wie de vre de liefheeft naar de maan. Maar het is puur fantasie! hetgeen mejuffrouw V. beslo ten heeft zeer menslievend, en het moet een merkwaardig idee zijn, dat je lichaam na de dood toch nog een nuttige funktie heeft. We zouden hierover nog na kunnen praten, maar we dwa- kerk zal zijn, niet over bestaat tot in eeuwigheid." daar zit ik brief gepakt, van mejuffrouw Gods woord S. te R. „Als de vooruitgang zo blijft voortgaan kunnen pen dat er in de toekomst meer naastenliefde komt. Als dat er is, is de rest ook wel in Niet somboi Wij lazen onlangs dat er ons geen voorstelling maken mensen in Amerika zijn die zich „in willen laten vriezen' om zodoende ziektes te vermij- hoe het zal zijn. Enige tijd geleden hoorde ik een preek en daar schrok ik van, hoe we een weekje de diep- vrieskast induiken. Zo gemak kelijk zal dat ook wel weer niet gaan, de economie in het land zou er in ieder geval niet wel bij varen, als iedereen maar in die kast dook. En of inderdaad de medische we tenschap zo ver is....? Toekomst schreef. Zij werkt door een bij zondere wijze mee aan de me dische wetenschap van dc toe komst: „Via de radio hoorde ik dat er een nijpend gebrek is aan „stoffelijke overschot ten ten behoeve van medische doeleinden". Het leek mij zin vol mij hiervoor beschikbaar te stellen. Daartoe heb ik mij in verbinding gesteld met het Anatomisch - Embriologisch Laboratorium in Leiden. Ik kreeg de nodige gegevens, en direkt na mijn overlijden wordt door mijn familie be richt gezonden aan het Labora torium. dat daarna zorgt voor Mevrouw B. te E. vindt dat men niet zo somber over de kerk moet doen. „De tijden veranderen, en wij mét hem", zegt ze. „De mensen schijnen het nogal erg te vinden, dat men waarschijnlijk in de toe komst slechts eenmaal per zon dag naar de kerk zal gaan. We mogen hopen dat het Waarom eigenlijk? Nu zijn er verval van de kerk niet vrijwel alle kerken op- niet veel meer van Vroeger was dat niet, en niet zover vooruit kun- de zondag heus geen feestdag. pasdienst, de groten mee. en 's middags trekken we er met goed weer op uit, en met slecht weer doen we spelle tjes. En geen kind klaagt er „saaie" zondag. En En de heer P. te H. raadt i aan Mattheus 24 te lezen, mocht iemand denken, dat wij der: „Ik kan nu wel aardige zij dat goed mis. Er heeft al- voorspellingen doen, maar er is naar mijn mening niemand die er iets van terecht brengt, aan de tijd aanpassen." alles gaat zo snel dat zelfs ie der uur alles verandert. Denkt u er ook zo over? Jon- Ik ben 73 jaar en als ik zie gelui, zijn jullie het eens met in mijn tijd is gebeurd! Technisch, sociaal en materi eel zal er nog veel ten goede bent huiswerk-vrij, dus tijd te over ook mee te doen met deze veranderen, maar laten we ho- dialoog. Wij dagen jullie uit! Test Tegen de test die moeder ant woord moet geven of haar kind schoolrijp is op blz. 177 hebben wij bezwaren. Een kind van zes jaar kan van tien voorwerpen geen vijf onthouden. Het kan op die leeftijd hoogstens vijf dingen tegelijk zien. Een gesprek met de kleuterleidster, die het kind dage lijks observeert en vergelijkend materiaal in de klasgenootjes voorhanden heeft, lijkt ons doel treffender. Temeer daar vele kleuterscholen zelfs aardige tests hebben in de vorm van AA speel-werkbladen van Uitgeverij Vermande IJmuiden. Het geheel is een praktisch boek met veel tekeningen en foto's waar jonge moeders (en vaders) veel van kunnen opsteken. De vertaling en bewerking was bij Netty Bak- ker-Engelsman in goede han den. 1 Geen Open Brief Omdat Christine plotseling een reis naar het buitenland moest maken, kon zij haar rubriek voor deze week niet 1 leveren. Onze lezeressen mis- i sen dus ditmaal haar „Open I Brief".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11