TV RADIO Rolling Stone overspannen $,Leer om Leer" kwam boeiender tot leven Twaalf deelnemers bereiken de finale mayo In tfe greep van de kreeft mayo TV-reclame bedreigt de werkgelegenheid k 1 1 p Oi I 1 1 r L Ni VRIJDAG T JULI 1"67 en LONDEN De gitarist Brian Jo nes van de Rolling Stones is overspan nen. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De 25-jarige Jones is met twee andere leden van de groep onlangs voor de rechter verschenen. Hij zou marihuana in zijn bezit hebben ge had. Zijn zaak is uitgesteld tot de herfst omdat enkele getuigen met va kantie waren. Twee collega's van Jones. Mick Jag- ger en Keith Richard, zijn tot respec tievelijk drie maanden en een jaar veroordeeld wegens overtreding van de wet op de verdovende middelen. Het blad van de Engelse kerk. de Church of England Newspaper, noemt in een hoofdartikel op de eerste pagi na de straffen bijzonder zwaar. Vooroordeel „Om niet duidelijke redenen ac cepteert onze maatschappij bepaalde vergiften en verbiedt zij andere", schrijft het blad. „Daarin komen onze vooroordelen tot uiting. Alcoholge- gebruik leidt in vele gevallen tot ver keersongelukken, sexuele uitspattingen en vaak tot verslaving met alle gevol gen van dien." „Roken brengt het gevaar van kan ker met zich mee. Toch aanvaardt de maatschappij deze vergiften, terwijl het roken van marihuana wordt be schouwt als een verderfelijke gewoon te waartegen de wetgever met straffe hand dient op te treden". Café-Restaurant Belvédère SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen TELEFOON 01823-2377 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Als tweede bijdra ge in het Holland Festival heeft de j Bristol Old Vic Company donderdag- I avond in de Stadschouwburg Shake- j peare's Maesure for measure gebracht onder regie van Tyrone Guthrie. Het mag wel meteen gezegd worden dat l deze voorstelling zich in alle opzichten i onderscheidde van de nogal teleurstel- I lende Hamletopvoering. die er aan is voorafgegaan. Want ..Measure for Measure" (in ons land vaker uitgebracht onder de titel „Leer om Leer" is in deze Engelse voorstelling met grote vaart en voor treffelijke rolkarakteriseringen tot boei end geschakeerd leven gekomen. „Leer om leer" is het weinig gespeel de toneelstuk dat noch onder de trage dies noch onder de komedies kan wo.- den gerekend. Het is een spel dat even wel de kenmerken van beide draagt. In het oeuvre van William Shakespea- neemt het een aparte plaats in doorj het onderwerp dat eraan ten grondslag ligt: de sexuele verwording in een deca dente samenleving. Hoewel het jaar van ontstaan nooit met zekerheid is vastgesteld, doen de structuur en de taalbehandeling het ver moeden wettigen dat het na Hamlet is geschreven. Shakepeare heeft zich voor zijn spel laten inspireren door het eige naardige oudere stuk van Whimestone (1578). Ook wordt het stuk met de rege ringsaanvaarding van Jacobus I in ver band gebracht. Want hoewel ,Leer om eer" in We- ___>n is gesitueerd, blijkt duidelijk dat de auteur het Londen van zijn eigen tijd heeft bedoeld. Een parodie op de verworden toestanden van de Londense onderwereld. Maar bovendien wordt ook het gezag van die tijd aan de kaak Menselijk Het gegeven speelt zich af rondom de hertog van Wenen, die tot de conclusie is gekomen dat zijn gezag van mildheid en goedgelovigheid heeft gefaald en die daarom het bestuur tijdelijk overdraagt aan zijn strenge puriteinse neef Angelo. Zelf geeft de hertog voor, naar het buitenland te gaan. maar in werkelijk heid heeft hij zich als monnik verkleed en zich onder het volk begeven om de toestanden duidelijk waar te nemen. Zo ontdekt hij dat het bestuur van Angelo ontaardt in een tirannie die niets met naastenliefde te maken heeft. Hij begaat zelfs fouten, waar hij ande ren met strengheid voor berecht. En zo rijst in dit spel in een om-1 lijsting van komische gebeurtenissen, waarvoor Shakespeare onder alle: omstandigheden altijd verrukkelijke j personages weet te tekenen, het beeld, van een algemeen menselijke verant woordelijkheid. Voortreffelijk De hertog van Wenen. Vincentio. werd door John Franklin Robbins met een licht ironische toon voortreffelijk vertolkt en met een fijn humoristisch accent gaf hij zijn gespeelde dubbelrol speels getypeerd reliëf. De puriteinse Angelo kreeg in de cre atie van Richard Pasco vooral een menselijk kant. hetgeen de falende ty- rannieke bestuurder een stuk aanvaard baarder maakte. Barbara Leigh-Hunt speelde bijzon der karakteristiek de verre van eenvou dige rol van Isabella, die bij Angelo genade komt vragen voor haar ter dood veroordeelde broer, maar deze alleen kan verkrijgen in ruil voor haar liefde. Ook in de vele overige rollen werd in deze zich evenals bij Hamlet op draaitoneel afspelende voorstelling aan trekkelijk en homogeen spel te zien gegeven. Voor Shakespeare-liefhebbers eer goede gelegenheid kennis te nemen var dit zelfden gespeelde stuk dat in Rotter dam op de voorlaatste dag van het Holland Festival (14 juli) gegeven wordt. Yael Dayan, de dochter van de Israëlische minister Mosje Dayan, kwam op het vliegveld van Pa rijs aan op doorreis Tiaar Zuid- Amerika. De charmante Yael gaat in Rio de Janeiro een reeks lezingen houden i haar land. Dirigentencursus van TSRU KREUKELEN Vier weken trokken, dat hij ^nkvrij^zijn^kwalitei- lang heeft Huize „Queek- J - hoven" te Breukelen gediend als sfeervol verblijf voor de twaalf deelnemers van de 15e dirigenten cursus van de Nederlandse Radio Unie. Gisteravond vond in dit prachtig gelegen buitenhuis de af sluiting van deze cursus plaats, waarbij mevrouw Phia Berghout als immer fungeerde als char mante gastvrouwe. Herman Batelaan wellicht naar Singapore •1: kaut en klaar in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT door B. J. Kleymens Parijs gaat ijverig door om in deze zomerse dagen de mode van de komende herfst en winter te lanceren. Jeanne Pradels bracht op haar show dit nacht-en semble, bestaande uit een mousseline nachtjapon met een peignoir van velours, beide oranje getint en omzoomd met struisveren. (Van een o verslaggevers) DEN HAAG De kans is groot dat Herman Batelaan (39) ex-manager i van de Jumping Jewels (nu Jay-Jays) 1 Capler Two, Ronnie Lake en Franky Franken en nog steeds manager van Johnny Lion naar Singapore gaat. Een grote platenmaatschappij daar heeft Iiit-tif-ptizze! ten die op deze cursus' tot uitdrukking kwamen een beurs 'heeft gekregen om deel te nemen aan de internationale dirigentencursus te Siena. Namens de cursisten vv.erd dank ge bracht aan de N.R.U. en de heren Four- net en Hijstek door één der deelnemers de heer Giovanni Bria uit Genéve, die ook de cursusleider de heer A. de Beer in zijn dankwoord betrok. Spreker noemde Jean Fournet niet alleen een .maïtre" en een dirigent, doch tevens een vriend die begrin toonde voor alle persoonlijke problemen. Muzikaal onderdeel van deze avond vormde hel optreden van Huub Sou- dant in enkele hoornsoli, van Eugenie den. die zich een vaardig harpiste Batelaan maakte in het voorjaar van 1964 een zevenweekse toernee door Sin gapore Malakka en Pakistan met John ny Lion en The Jumping Jewels. Die toemee werd een geweldig succes en resulteerde uiteindelijk in deze uitnodi ging. In een paar jaar tijd zijn de beat- oricesten in Singapore als uit de grond verrezen. Het contract geldt voor vijf jaar (met de mogelijkheid van verlenging) en zou 1 januari 1968 moeten ingaan. De pla ten zijn bestemd voor geheel Zuld- oost-Azië. Herman Batelaan die ook enige aanbiedingen van Nederlandse platenmaatschappijen heeft ontvangen overweegt sterk de invitatie aan te ne- De wethouder van Kunstzaken var Haarlem, dc heer D. J. A. Geluk, over handigde in zijn functie var.. bestuurslid van de N.R.U. aan de deel- toonde en van de violiste Reiko Sjiioya- nemers uit verschillende landen het eer-J ma die uitstekend werd besre eid o°r PARIJS De Franse minister tificaat Hij sprak (laarhij woorden Jurgen Luhn. Al met al een sfeenolle cuiturele aangelegenheden. André Mal- van dank aan mevr Berghout en aan j afsluiting van deze in alle opzichten raux, heeft de Nederlandse pianist Daniël de doccnlen van deze cursus Jean Four-geslaagde dirigentencursus. Wayenberg^ benoemd tot „Chevalier des net en Willem Hijstek. De heer Geluld legde dc nadruk op het uitstekende peil j van de deelnemers, waardoor deze 15e cursus een van de meest geslaagde ge noemd kan worden. Adr. Hager I arts et des lettres". Finalisten Bij de 12 finalisten zijn twee Neder- j landers. De 34-jarige Jan Pasveer, di-j recteur van de muziekschool in Zaan-j dam en de 21-jarige Huub Soudant. de; benjamin van de deelnemers. De heer, Soudant heeft zodanig de aandacht ge-' 'u tafelklare smul verrassing BIJ DE LUNCH Horizontaal: woorden invullen die be tekenen: 1. donkere zolder in molens, 2. de gezamenlijke hoeveelheid. 3. afgele gen. 4. afzonderlijk, 5. muggenlarve, 6. ijverig, 7. platvis, 8. uitroep, 9. vertrou welijk. 10. opschik. Bij juiste oplossing vormen de begin letters een zegswijze. ROTTERDAM Op het con gres van de Algemene Neder landse Grafische Bond heeft de voorzitter de heer A. M. van den Boogaart gezegd tv-reclame overbodig te vinden. Hij noemde haar >p het private leve aanslag In iedere Nederlander en schadelijk voor 'e vrijheid van meningsuiting. Bovendien zag hij de werkgele genheid in het grafisch bedrijf in gevaar gebracht Gebleken is al dat mede door de tv-reclame de advertentie-omzetten sinds èpril met 15 tot 20 procent zijn gedaald. De adverlentie-omzet van de Neder landse dagbladpers bedroeg vorig jaar 305 miljoen, zodat de derving aan inkomsten bij de Nederlandse dagbla den in de miljoenen loopt. De heer Van den Boogaart achtte maatregelen tegen de werkloosheid be- langrijkèr dan het in evenwicht bren gen van de betalingsbalans. Hij ver wachtte, dat het grafisch bedrijf de ge volgen van een massale werkloosheid niet zal kunnen ontgaan. Omdat werkloosheid in het grafisch bedrijf steeds met enige vertraging optreedt, is het voor ons belangrijk, al dus de heer Van den Boogaart, dat een beginnende werkloosheid elders zich niet doorzet en tijdig door een ver- 1 beterde conjunctuur of door overheids maatregelen worden bestreden. 1 3 r 5 6 7 8 10 VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO 7.00 uur Van klik tot kluiver: scheepsbouwtraditie in Nederland. 7.30 uur Kolonel Hogan ontdekt ditmaal een Duitse spion in de „Aanbrenger". 8.45 uur De Saint helpt een handje (film). 9.35 uur Knokke Song Festival '67. Nederland 2 KRO 8.05 uur Shirley Booth als Hazel (25): Hazeldag. 8.30 uur De geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow (t.v.-spel). 9.50 uur Onze man in Washington. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV/N RU 6.00 uur Met band en plaat voor u paraat. 8.00 uur Informaties voor en over vakantieganger: Grenspost. 10.40 uur Avondconcert met o.a. werken van Monte- Hilversum 2 VPRO/VARA 6.30 uur Jazz-rondo: New York, zomer '67. 8.30 uur Kwartet Misja Mengelberg. 9.00 uur Toscanini repeteert Beethoven (opname uit 1952). 10.55 uur Prettig weekend: platenprogramma. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wij regelmatig op de advertentiepagina minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op gave niet tijdig in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. kater, 6, de R al. 10. tod. 11. ein, 12, lel. 14. eerste, 16. meid, 17. Leto 18. ant. 19. leer. 21. Aden. 23. ara, 25. snee. 26. adem, 27. Stiens, 29. Ede. 30 pee. 31. dos, 33. Ee. 34. al, 35. melis. Verticaal: 1 Kalmar. 3. at. 4. toe. 5. edelen, 6. dito, 7. ene, 9. leen. 11. estra de. 13. litanie. 15. ree. 19. Leende. 20. kameeel. 22. Dee, 24. rede, 25. stel. 27 spa. 28. sol. 32. si. 46 Strand keek hem met een slim lachje aan. Dat zou me heel verdacht hebben gemaakt, antwoord de hij. Want ik wéét nie! of Hooftman is vermoord. Ik -réés alleen dat het zo is. Hij keek zijn gasten een moment zwijgend aan. Ik ben er na die bewuste raadsvergadering niet over uitgepiekerd geraakt. Als Hooftman inderdaad vermoord is kunt u misschien trachten mijn naam uit d* kranten te houden. Ik wil er niet bij betrokken worden! De aap was uit de mouw! Het is vreemd, zei Jan Frens ironisch. Maar al» mensen lelijke dingen doen en het dreigt bekend te worden, weten ze maar al te gemakkelijk de journalisten te benade ren met het verzoek hun naam uit de krant te houden.* alsof dat zo maar gaat. Hij keek Strand scherp aan. U was er immers bij betrokken, zei hij snijdend. Meneer Strand, zei Jek Groot een beetje uit de hoogte, ik geloof dat u aan dat alles een beetje eerder had moeten denken. Maar niettemin ben ik u dankbaar voor uw mede delingen. We moeten nu gaan. Goedendag! Zwijgend stapten ze in net oude wagentje van Frens. Pas na enkele minuten verbrak Jek Groot het stilzwijgen. Dus toch Ubbink, zei hij peinzend. Zou Van Boord daarom vanmiddag bij hem zijn geweest? Wie weet ar resteert hij hem vandaag. Hoewel... Hij ging niet verder en verzonk weer in diep gepein». Jan Frens zei ook niets. Hij had een glans van ongeloof in zijn ogen. Ik hou het toch op Dammerman. zei hij. toen ze de binnenstad naderden. Diens postuur past aanzienlijk beter bij de vent waar ik in het stadhuis mee heb gevochten. Maar hoe de kaarten nou precies liggen is mij compleet een raadsel- Dat zou het voorlopig nog blijven ook, want toen de twee journalisten bij het hoofdbureau van politie arriveerden, hoorden ze van de wachtcommandant dat de commissaris hun afspraak voor die middag had verzet naar 's avonds acht uur. En dan niet hier op 't bureau, maar in het gemeente huis, voegde de hoofdagent eraan toe. En weer snapten de vrienden er niets van- Tot vanavond dan maar, zei Jek Groot tegen zijn vriend. Wat ga je intussen doen, vroeg deze, ietwat afwezig. Ik moet nog even naar het bureau van de burgerlijke stand, zei Jek. En daarna naar kantoor. Tot vanavond in 't stadhuis, groette Jan Frens. HOOFDSTUK 13 Mijne heren, zei de commissaris plechtig. Ik heb u gevraagd hier, in de hal van het stadhuis te komen, omdat de stand van het onderzoek naar de moord op de heren Hooftman en Bolink reconstructie van een bepaalde gebeur tenis noodzakelijk maakt Commissaris Akkerman had gevoel voor het dramatische en hij gaf het ook nu het volle pond. Het woord MOORD sprak hij z nadrukkelijk uit dat het als het ware tast baar in de hal bleef hangen. De aanwezigen, toch al onder de indruk, die de naargeestige, grauwe hardstenen entree van het Rooldrechtse stadhuis maakte, raakten er nog meer door beklemd. Dammerman kromp in elkaar. De man was in korte tijd een karikatuur geworden van de grove, onbe houwen businessman, die hij enkele dagen geleden nog was. Hij keek schichtig naar Ubbink. Op diens gladde ge zicht was spot, maar onmiskenbaar ook onrust te lezen. Inspecteur Van Boor stond stram als een sergeant naast de twee agenten, die Dammerman van het politiebureau naar het stadhuis hadden overgebracht. De officier van justitie, mr. De Jager aanwezig omdat de commissaris maar liever geen risico nam bij een spectaculaire gebeurte- nis als deze keek belangstellend op naar de wandschilde ringen in de hal. Daar was onder de schrale belichting van de ene lamp die brandde evenwel geur noch smaak aan te ontdekken. Hij zei fluisterend iets tegen Van Boord, di? met een onderdanig lachje „ja" knikte. Ondertussen ging de commissaris verder met uiteen te zétten wat zijn bedoelin gen waren. Zijn lichtelijk geaffecteerde stem klonk zrwak in de holle ruimte. Jan Frens en Jek Groot die al wel begrepen hadden waar het om zou draaien, gingen in gedachten na hoe zij het komende tafereel zouden inpassen in de „thriller" die zij1 hun lezers hopelijk spoedig zouden kunnen voorzetten. En de burgemeester stond er bij als een gastheer, die niets in te brengen had. Hetgeen dan ook wel klopte. Van het geheugen van de heer Frens hangt bijzonder veel af, teemde commissaris Akkerman verder. Hij krijgt nu de kans onder precies dezelfde omstandigheden als in die bewuste nacht een man te zien, die degene geweest kan zijn met wie hij in deze hal geworsteld heeft... He kan best zijn, dat deze reconstructie totaal niets oplevert, maar even goed *s mogelijk dat een van de geheimen van dez ezaak en misschien wel het voornaamste er door wordt opgelost. Wordt vervolgd HET SCHIP-.. I NEE LIEA! MAAK x DIE KEBELE BIT TEN NOG «iTEEpc. Barbaarse traditie De politie van Griekenland heeft een be roep gedaan op de nachtclub einde te maken aan de gewoonte van hun klanten na het dansen hun vreugde te uiten in het stuk gooien van borden. De politie is van oordeel dat de toeristen de indruk krijgen dat de Grieken onbeschaafd zijn. Maar de toeristen genieten er van; duizenden trekken er 's avonds naar de clubs langs de kust van Athene om te genieten van het dansen én het bordensmijten. HAIIIO VANAVOMl I TELEVISIE VAVXVOM) j molen. 18 50 jour t zikaal Spectre 22.55 967Llch?° r GRAMMOFOÓM't OMR VANAVOND HO: 20.20 AVRO'S Nederlands! 'Reclame KROMïa; >ek1icht od de kul- Ooerafrasmenl i land. 13.00 Nws. 13.02 Tie- SUKKELTJE EN BRUUNKE i.02 Mod. Am. TELEVISIE MORGEN Nederland I. NTS 15.30 Nw "t kort STER: 13 31 Recla me. NTS: 15.34 Weekjourn. met titels voor slechthoren den. STF.R15.57 Reclame. VA RA: 16.00 Geheim Aeent 86. NTS: Eurovl 65. „Professor, hebt u niet een of ander touw in de auto?" vraagt Stikkel- I tje rondkijkend. ..Ik kan I lassowerpen. ziet U, en dan vang ik hem daar- mee!" De professor geeft j hem een touw. „Hier. Stikkeltje. laat zien wat je kan!" lacht hij. Stikkeltje hangt uit het portierraam „Daar I gaat-ie dan!" roept hij, als ze de hollende man I passeren „Gelukt!" juicht Bruunke De Tuinstadbewoners zien het en keren teleurgesteld terug! „Dag. meneer de geldfabrikant: mag ik U een gratis reisje aanbieden?" vraagt de professor. „Deze vriendjes willen U graag kennis laten ma ken met de commissaris van politie in Bosdorp?" De vreemdeling scheldt binnensmonds, maar hij kan er zich niet tegen verzetten. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7