Mary Poppins- echte acteurs samen met getekende helden Weekagenda RIJNSBURGS OUDSTE IS NU 100 JAAR Eau de ijs WERKLOOSHEID IN JUNI GESTEGEN SCHUDEL' CITROEN MWHPE LEIDSE COURANT VRIJT» AC 7 JULI I1ST Zij noemt de auto nog rijtuig en de chauffeur koetsier Vrijdag (7 juli) Internationaal volksdansfestival: 4.30 uur défilé met muziekkorps en re ceptie in stadhuis. DEN' HAAG Kloosterkerk, 1 uur: orgelbespeling Bernard Renooy. Zaterdag (8 juli) Gehoorzaal. 8 uur: internationaal volksdansfestival. LISSE St. Agathakerk. 8.15 uur: or gelconcert Charles de Wolff. DEN HAAG Nieuwe Kerk. Spui. 8 uur: avondmuziek Gerard Akkerhuis or gel en Frans Brüggen blokfluit. SCHEVENINGEN Circus-theater. 8.15 uur: Nationaal Ballet. Dinsdag Breestiaat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur christtelijke emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Nederlandse Gemeenten Woensdag Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: zit ting sociaal raadsvrouw. Doktersdienst Tot zaterdagmiddag raadplege men de eigen huisarts. Daarna 5x2 bellen. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek. Doezastraat 31, telef. 21313. Op zaterdag 8 juli is in Leiden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur, bovendien geopend: Cen traal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Voorschoten is op zondag 9 juli ges1 ",len van 's morgens 8 uur tot 'g avonds 2z uur. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apo theek zijn de gehele week geopend. Films Camera f2.30 u.): Prins zonder vrees (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Gescheurd gordijn (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): OSS 117 Har ten troef in Tokio (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hombre (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Chinese avonturen in China (alle leeftijden). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Mary Pop- pins (alle leeftijden); 10.30 uur behalve op zondag Flipper (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Fantomas tegen Scotland Yard (14 jaar). Badinrichtingen De gemeentelijke badmncnungen zijn jp de volgende tyder geopend Lindestraai 1b maanoag gesiotei dinsdag 911.15 u eu 13.301715 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 8.15 u. vrijdag 911.15 u. en 13.3018.4a u zaterdag 8—11.15 u. eD '3.30—16.30 -• Van der Werfstraat' 39: maandag en dinsdag gesloten woencdag 811.15 en i3.30-j7.15 u., donderdag 830—11.15 w ,330—18 15 u., vrijdag 8.30—11.15 a er. ,...30—18 45 lu zaterdag 7.30—11.15 en .3.30—16.30 u Molenmuseum Molen De Valk geopend dinsdag tot en mm zaterdag van 10 tot 5 uur zon- lags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo- R ten. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali, beeld en droombeeld toi l oktober Hoflaan ,7: tentoonstelling van aquarel- 1 len van Hermen Bogman. van 3 tot en met 19 juli, maandag tot zat. van 10 lot 5 uur. ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur. zondag gesloten. De Lakenhal: tentoonstelling Dansen toen en nu. van 7 juli tot 6 aug.. dage lijks van 10 tot 5. zondags van 1 tot 5 Gestolen geld vergoed Gelegenheidsdief kreeg wroeging DEN HAAG Dat de gelegenheid de dief maakt, ondervond een 21-jari- fle loswerkman uit Leiden. Toen hij de speelplaats van de Nutsschool aan de Van Bergen v. d. Elstlaan met zijd bromfiets passeerde, zag hij dat voor een gebroken ruit een stuk karton was geplaatst en dat het dus een koud kunstje zou zijn binnen te komen. Minder koelbloedig gedroeg hij zich na de diefstal. Het uit een paar spaar potten gestolen bedrag van f 21,40 durfde hij niet uit te geven en gooide hij het in het water. „Ik kreeg wroeging", verklaarde hij voor de Haagse rechtbank. De officier van justitie had er wel waardering voor dat de inbreker het geld later aan het hoofd van de school vergoed de, maar hij vond het minder leuk dat het strafblad van verdachte niet brand schoon meer was. Hij eiste f 200 boete en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. een onzer verslaggevers IJ5SBURG Vandaag is Rijnsburgs oudste inwoner, mevrouw Lena van den Eykel- van den Berg, honderd jaar ge worden. Tijdens een vanmiddag in hotel De Monyé gehouden re ceptie maakten vele Rijnsburgers onder wie burgemeester B. H. Koomans en gemeentesecretaris A. G. Geelhoed, van de gelegen heid gebruik haar met deze fan tastische leeftijd geluk te wensen. De burgemeester bood namens het gemeentebestuur een bloemstuk Haar dokter zegt, dat mevrouw Van den Eykel nog een uitsteken de gezondheid heeft. Zij is alleen erg doof en het lopen gaat wat moeilijk, maar ze heeft overal belangstelling voor.. Dat zij vitaal is, blijkt ook uit het feit. dat zij zelf de vaat doet en er altijd een- breiwerkje klaar Hat. DRUK T~\E 100-jarige houdt erg veel van mensen en gezelligheid. Vroeger op de boerderij en later op de bollenkwekerij was het al tijd een druk huishouden. Van de 24 uur per dag werkte zij er twin tig. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat zij z\ch bij het zien van de vele mensen op straat, af vraagt of de mensen nu noa wel wat doen. AL DIE MANNEN f\E laatste tijd leeft zij veel in het verleden en gaan haar ge dachten vaak uit naar vroeger thuis. Wanneer ze het over een auto heeft, spreekt zij van een rijtuig en gaat zij een tochtje maken met de auto, dan vraagt ze: „Wie is er vanavond koetsier"? Aan moderne dingen als T.V. kan zij maar moeilijk wennen. De 100-jariqe vindt het maar niets. Als er leden van de Tweede Ka mer op het scherm verschijnen, dan zegt zij tegen haar dochter in Voorburg: „Waarom haal je toch al die mannen in huis?. Mevrouw Van den Eykel-Van den Berg is de enige 100-jarige in de familie. Zij heeft nog een broer (haar jongste), die 85 is, BUITENGEWOON TJAN AVOND is er een gezellige bijeenkomst met alle (88) fa milieleden. Hoe zij hetnu vindt 100 jaar te worden? „Ik vind het buitengewoondat gebeurt niet Lena van den Berg werd op 7 juli 1867 in De Lier in het Westland geboren. Zij groeide op op de boer derij van haar vader, die ook bo ter en kaas maakte. De boerderij, die uit de 17e eeuw stamt staat er nu nog. In 1888 trouwde zij met Gerrit van den Eykel en ver huisde naar Rijnsburg. Haar man die bollenkweker was overleed, in 1021. KINDEREN AMEN hebben zij 9 kinderen 1 gehad van wie er nog vijf in leven zijn. Twee zoons en een zuster wonen in Rijnsburg, een zuster woont in Voorburg en een in Velp. Tot 1926 heeft mevrouw Van den Eykel in het huis Vliet Noordzijde 88 gewoond en daarna tot haar 85-ste in het huis 't Sunneke aan de Rijnsburgerweg. In die tijd deed zij zelf het huishouden. De laatste vijftien jaar woont zij om de beurt bij een van haar vijf kinderen. Telkens een paar maan den. In totaal zijn er nu vijf ge slachten Van den Eykel, met vijf kinderen 17 kleinkinderen 41 ach terkleinkinderen en één achter- achterkleinkind. Eis zeven maanden Straatmaker door drank lot diefstal gebracht DEN HAAG Een 24-jarige straat maker uit Leiden stond terecht voor de Haagse politierechter wegens dief stal van een aantal sieraden uit de etalage van een juwelierszaak in Lei den. Het gestolene lag voor het grij pen, nadat hij een steen door de ruit had gesmeten. Ter zitting bleek dat verdachte tot zijn daad was gekomen door drank misbruik. Per week gaf hij zo'n zestig gulden aan drank uit, er duidelijk blijk van gevend dat de appel niet ver van de boom was gevallen: zijn vader bracht het met gemak tot honderd gulden per week. De veelvuldige dronkenschap van de vader was er trouwens de oorzaak van dat de zoon niet huis. maar in café's wat gezellig heid zocht. De belofte van de straatmaker, dat hij voortaan zo weinig mogelijk zou drinken, „alleen wat voor de gezellig heid", liet tegen deze achtergrond dan ook nogal wat ruimte voor twijfel. In elk geval wilde de officier van justitie wel geloven, dat het verdachte niet om de diefstal was begonnen, zo als deze verzekerde. Toch vond hij het gewenst een stevige straf op te leggen, om de straatmaker te doen beseffen, dat hjj een ander straatje moet kiezen. De eis luidde zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk. De verdediger verzocht om een groter deel van de voorwaarde lijke straf, omdat zijn cliënt binnen kort in militaire dienst moet. Uitspraak over veertien dagen. Promotie M. A. es LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer M. A. Wes, weten schappelijk medewerker bij de Sectie Oude Geschiedenis gepromoveerd tot doctor in de faculteit der Letteren op het proefschrift „Das Ende des Kai- sertums im Westen des Römischen Reichs". Promotor was prof. dr. W. den Boer. De heer Wes werd geboren in Lochem en woont thans in Leiden. Het proefschrift, waarvoor subsidie werd verleend door het ministerie van cultuur, recreatie en maarschappelijk werk en het ministerie van onderwijs en wetenschappen, is verschenen als deel H van de Archeologische Studiën van het Nederlands Historisch Insti tuut te Rome verfrist verkwlM geeft nieuwe energie Tweejarig meisje uit Leiden in Alphen gedood ALPHEN De bijna driejarige Ivonne Eradus uit de Oranjestraat te Leiden is gistermiddag bij het plotse ling oversteken van de Gnephoek door een personenauto uit Hazerswou- de aangereden en op slag gedood. Het meisje vertoefde bij kennissen aan de Landlustweg. Vooral onder bouwkundig opzichters en uitvoerders LEIDEN De werkloosheid van annen vertoonde in de maand juni een licht stijgende tendens, al werden de abituriënten van de diverse scholen die zich reeds als werkzoekenden aan meldden, nog niet statistisch verant woord. Het aantal werklozen bedroeg eind juni 421 tegen 388 eind mei 1967. De jeugdwerkloosheid (werklozen jon ger dan 19 jaar) steeg in de afgelopen maand van 17 tot 30. De vraag naar arbeidskrachten ver minderde met 50 (626576). Hierbij dient wel opgemerkt te worden dat de vraag, gericht op leerlingen die de scholen gaan verlaten, niet in de cijfers is begrepen. Bezien naar de beroepsgroepen ver toont de werkloosheidsopbouw weinig afwijkingen met die van de vorige maand. Slechts de beroepsgroepen bouwvakarbeiders 11), metaaibe- A'erkers 10), landbouwpersonee! (+8), horecapersoneel (+5) en losse arbeiders (+5) verdienen vermelding Wat de bouwnijverheid betreft kan nog worden opgemerkt dat de nade rende vakantie de plaatsingsmogelijk heden ongunstig beïnvloedde. Daar naast bestaat de indruk dat de om vang van de werkgelegenheid bij nieuwbouwprojecten geleidelijk aan terugloopt. Symptomatisch is de oplo pende werkloosheid onder bouwkun dig opzichters en uitvoerders. Vakbe kwame timmerlieden en schilders kon den nog worden geplaatst. Metselaars Na de vakantie De vakantieperiode beperkte ook jor metaalbewerkers en losse arbei ders de plaatsingskansen. In de ho- reeasector deden zich de minder gun stige weersomstandigheden gevoelen. Aangenomen mag worden dat in het hoogseizoen het nog geregistreerde aanbod van horecapersoneel zal wor den tewerkgesteld. De omvang van de werkloosheid onder landbouwperso- neei (peenkorters) fluctueerde met de prijzen van de landbouwprodukten. De bemiddeling van de schoolverla tende jeugd zal pas in de vakantie periode krachtig ler hand kunnen worden genomen Eerst dan zal blij ken of er voor de leerling-bouwvak arbeiders voldoende werkgelegenheid is. De overige vakinrichtingen van de technische scholen geven weinig pro- plemen. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 79 tot 69. Het totaal van de openstaande aanvragen bleef deze maand vrijwel op hetzelfde niveau (430). Van dit aantal had ongeveer de helft betrekking op vrouwelijk perso neel jonger dan 19 jaar. De grootste personeelsbehoefte werd geregistreerd in de beroepsgroepen handels- en kantoorpersoneel en huis houdelijk personeel. STUDIO De musicalfantasie „Mairy Poppins" is een prachtige super-trucage van Walt Disney, waarin getekende filmhelden sa men optreden met echte acteurs. De ster van de door de Brit Ro bert Stevenson geregisseerde film is Julie Andrews, die haar rol als wispelturige en warhoof dige kinderjuf met verve ver vult. Haar tegenspeler is Dick van Dyke, bekend van de televisie- De komedie is rijk aan variatie. Er komen veertien songs in voor, gecomponeerd door de Sherman Brothers, liedjes die te zamen met de scènemuziek een briljante mu sical-partituur vormen. De goed uitgewogen kleuren, de knappe doekveideling, het vlotte tempo, de pakkende muziek en de uitstekende spelprestaties hebben van „Mary Poppins" een voortref felijke ontspanningsfilm gemaakt. (Lichtvoetig amusement Harten troef in Tokio LIDO „Harten troef in Tokio" is een film waaruit er drie zouden kunnen worden gemaakt, zoveel stunts en vondsten zitten er in ver werkt en ook zoveel nieuwe manie ren. waarop agent OSS 117 zich van zijn vijanden en andere snood aards kan ontdoen, waarbij zelfs een eenvoudig telefoontoestel een zeer gevaarlijk wapen blijkt. Het verhaal van de in 1963 over leden schrijver Jean Bruce heeft weinig om het agent OSS 117 moet de lancering van een geheim wapen, waarmee Japanners Ameri kaanse luchtmachtbases willen ver nietigen. verhinderen. Maar dat gaat niet zo gemakke lijk. Via badhuizen, Japanse nacht clubs. woest met zwaarden zwaai ende Japanners, via schone, verra derlijke vrouwen, gemene valstrik ken en klemmen, doorwrochte sportmannen enz. enz. volgt agent OSS 117 (Frederick Stafford) een glinsterend spoor, daarbij gehin derd, maar later geholpen door Ma rina Vlady. van begin tot eind een mysterieuze fagade maar verder ook niets. Aardig is de couleur locale die de toeschouwer ruimschoots wordt voorgezet. De film bezit meer dan voldoende vaart om van het begin tot het eind te boeien. (Spannende spionnagefilm) Hombre Mary Poppins komt en gaat zwevend aan haar paraplu. nieke humor zijn de positieve be standdelen van Hombre. een groots opgezette western in fraaie kleu ren. die beter wordt naarmate het einde dichterbij komt. Het geheel is echter te mooi. te zoet en te glad om ver boven de middelmaat uit te komen. Het verhaal gaat over de tussen de Apaches opgevoede blanke John Russel („Hombre"), die op allerlei manieren zijn vertrouwen in de blanke samenleving teniet ziet gaan. (Goede wild-west-film). Gescheurd gordijn CAMERA (7 en 9.15 uur) „Ge scheurd gordijn" was al eens eer der in Leiden, maar bij het zien van deze kleurenfilm komt men opnieuw onder de indruk van Hitchcocks meesterschap in het op wekken van spanning en sfeer. Het verhaal speelt zich af in Oost-Berlijn. Een Amerikaans atoomgeleerde wijkt uit naar Oost- Duitsland en vlucht later terug. De fantasie van Hitchcock slaat meermalen op hol en in politiek opzicht is op tal van detailpunten kritiek te leveren, maar een boei end verhaal blijft het. 's Middags om half drie draait voor de jeugd de tekenfilm „Prins zonder vrees". (Spannend en sfeerriik) Chinese avonturen in China REX De prachtige kleuren en de exotische omgeving ten spijt slaagt Philippe de Broca er met zijn Chinese avonturen niet in de aan dacht voortdurend geboeid te hou- Een enkel grapje geeft gelegen heid tot glimlachen, hier en daar zijn er wat spannende ogenblikken, maar voor de rest komt dezelfde verveling over de toeschouwer als die waardoor de held van het ver haal. een jonge miljardair, word* gekweld. Jean-Paul Belmonde vertolkt de rol van de miljardair. Hij overwint de ene benarde situatie na de an dere op een onwaarschijnlijke en gezochte manier. Zijn tegenspeel ster blinkt eveneens uit door on feilbaarheid. Wat spectaculair gooi en smijtwerk vermag de film niet te redden. (Een geeuwer) Prolongaties TRIANON „Fantomas contra Scotland Yard". Tweede week. Fan tomas heeft het voorzien op schat rijke lords, sheiks en andere miljo nairs, die hij onder bedreiging met moord en doodslag aanzienlijke sommen gelds afperst. De regisseur heeft kennelijk geprobeerd er zowel een lachfilm als een thriller van te maken, maar dat is niet bijster goed gelukt. STUDIO (alleen 's morgens om half elf, behalve op zondag) „Flipper en de piraten". Tweede week. Sandy Rocks en zijn vriend de dolfijn redden drie schipbreuke lingen en overmeesteren drie boe ven. In kleuren. Afscheid dr. Koster van Rijksherbarium LEIDEN Wegens het bereiken van de r msioengereclitigde leeftijd zal mej. dr. J. Th. Koster, wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij het Rijks herbarium en hoofd van de afdeling Algologie, afscheid nemen van het Rijksherbarium. Dr. Koster trad. na haar studie in Utrecht, in 1930 als honorair mede werkster in dienst van het Rijksher barium. In 1935 promoveerde zij bij prof. dr. H J. Lam. Intussen had het Rijksherbarium de wereldberoemde algencollectie Weber-van Bosse (een verzameling ton ongeveer twintig duizend, voornamelijk tropische, wie ren), verworven, waarvan een weten schappelijke bewerking dringend no dig was. Ofschoon zij zich tot die tijd met een geheel andere plantengroep had bezig gehouden, zette mej. Koster die inmid dels in vaste dienst van het Ryksher- baruim was getreden, zich in novem ber 1934 aan deze arbeid. Gedurende het jarenlange werk aan deze omvang rijke collectie, ontwikkelde zij zich tot een vooraanstaand algologe, waar van talrijke publikaties en een groot aantal leerlingen getuigenis afleggen. Directie en staf van het Rijksherba rium zullen dr. Koster morgen om 4 uur een afscheidsreceptie in het Rijks herbarium aanbieden. behang - glas I eve n Jaa l 165 tel.26259 lellen Plezierige sportdag Rud. Steinerschool LEIDEN De „Rudolf Steiner- school" voor gewoon lager onderwijs heeft gisteren een sportdag voor alle klassen gehouden in het sportpark ,,De Leidsche Hout". Begunstigd door het mooie weer werd het een plezierige 'ig. Voor de klassen 1 t.m. 3 werden hoofdzakelijk spelen gedaan, zoals blokjes rapen, zaklopen. eierlopen en korfschieten, terwijl de klassen 4 t.m. 7 onderdelen als hoog- en verspringen, balwerpen, hardlopen en slagbal te verwerken kregen. De uitslagen waren: Hoogspringen meisjes: 1 Mieke Koemans, 1.25 mL 2 Agnes Weiman en Jeanelte de Jong 1.15 m; jongens: 1 Patrick Walenkamp 1.40 m. 2 Buddy Schulz 1.35 m; Ver springen meisjes: 1 Eveline Drost 3.40 m. 2 Vera van Popta 3.38 m; jongens: 1 Jim Poeteray 3.70 m, 2 Patrick Walen kamp 3.60 m; Balwerpen, meisjes: 1 Christy 36 m. 2 Joke van Rossen 33 ra» jongens: 1 Buddy Schulz. 51 m, 2 R«* dolf Verstraeten 50 m; Hardlopam meisjes: 6e en 7e klas: 1 Vera van Poft» ta. 2 Christine van Beresteyn 4c pn Iflnc- 1 ATI-;, a V.' Dick van der Weyden, 2 Cyrano GessW. Bij het slagbal won de 7e klas mil miniem verschil van de 6e klas, ter wijl de vierde klas een bijzondere pres tatie verrichtte door de vijfde k Ag ti verslaan. Agenda Oegstgeesler 1 aaa OEGSTGEEST De agenda vom de volgende week donderdagavond om half 8 te houden raadsvergadering vermeldt onder meer de volgende punten: Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde ralöslid mr. J. Boes- jes (vacature mevr.*Ó. J. Samkalden- Meijers); benoeming commissieleden; verkoop bouwgrond; reconstructie De Kempenaerstraat; bouw bêdïijfsniimte voor Gemeentewerken: fitbagferen Pastoorswatering; krediei4»P»*c*ool- bouw; schoolzaken; uiilifting vglo- school „Maria Ancilla" in ulo-schooL NV DE CÖNDOR DISTItUERDERI) IE1DEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3