Treinramp in O.-Duitsland: 79 doden en 50 gewonden Bonn: belastingen hoger en flinke bezuinigingen JAMIN Commentaar Nog dit jaar vredesgesprek over Vietnam Kongo vraagt steun in Veiligheidsraad In Engeland benzine op de bon? r" Vrijdag 7 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich la ghebleva Haags, Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tankwagen met 15.000 liter benzine op trein Vier wagons en een station in brand OOST-BBRLUN Zeker 79 mensen zijn gedood en 50 ge wond bij een treinramp in OostnDuitsland nabij de stad Maag denburg. Bij een spoorwegovergang enkele meters van het sta tion Langenweddingen, botste een passagierstrein uit de rich ting Maagdenburg met volle kracht op een tankwagen, die 15.000 liter benzine vervoerde. De tankwagen explodeerde en Direct na het ongeluk wijzigde de Oost- Vijftig mensen kwamen om het leven hij de treinramp in de buurt van Maagdenburg (Oost-Duitsland)waar een sneltrein op een spoorweg overgang op een met benzine geladen tankauto botste. Een explosie werd gevolgd door een hevige brand. Reddingsploegen haalden ook nog 54 ernstig gewonden uit de ravage. de brandende benzinespetters zette in een oogwenk vier wagons, het station en perron in lichter laai. Het station zou zelfs hele maal uitgebrand zijn. Het ongeluk gebeurde gistermorgen om acht uur maar aoht uur later werd het pas door het Oostduitse persbureau ADN wereldkundig gemaakt. Volgens ADN bevonden zich vele kinderen in de trein toen het ongeluk gebeurde. Tot laat in de avond zijn red dingsploegen in de weer geweest om de lijken uit de wrakstukken te halen. Baanwachter gepakt Hoe de ramp gebeurde is nog niet precies bekend. Volgens het persbureau zou de baanwachter de spoorbomen niet hebben neergelaten toen de trein in aantocht was. De tankwagen passeer de toen de overweg. De baanwachter werd ter plaatse gearresteerd. ADN meldde dat de toestand van ve le gewonden ernstig is. Zij zijn in zie kenhuizen in Maagdenburg en omge ving opgenomen. BONN De Westduitse regering heeft gisteravond laat haar drie daagse marathonzitting, waarin een beslissing moest worden genomen over de komende begroting, beëin digd en „over alle kwesties volledige overeenstemming bereikt". De voorstellen komen er op neer, dat omzet-, vennootschaps- en in komstenbelasting worden verhoogd, terwijl er tegelijkertijd drastisch be zuinigd gaat worden, waarschijnlijk op defensie, landbouw en verkeer. De begroting heeft tot ernstige me ningsverschillen in het kabinet ge leid. Kiesinger stelde zijn bezoek aan Amerika uit en kondigde aan te zullen aftreden als zijn economisch beleid niet zou worden goedgekeurd. Gespecu leerd werd ook op het aftreden van Japanse ambassadeur TOKIO De Japanse ambassadeur by de VN in Genève, Morio Aoki, ver vacht voor het einde van het jaar. wel licht in de herfst, vredesonderhande lingen over Vietnam door de bü het conflict betrokken partyen. Het Japanse persbureau Kyode meld de dit gisteren. Een derde land met invloed Hanoi zou voor de organisatie 1 dergelijke besprekingen zorgen, meent ambassadeur Morio Aoki. Hij zou volgens het persbureau hebben gezegd dat zowel Amerika als Noord- Vietnam beseffen dat zij zich in slijtage-oorlog bevinden. Terwijl de Japanner deze verklaring in Tokio aflegde, zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk in Chicago tijdens een toespraak dat de VS bereid zijn de troepen terug te trekken als Hanoi hetzelfde doet met zijn geregelde troepen en guerrilla-een heden in het zuiden van Vietnam. „Wij staan klaar om met de andere partij te praten, zonder voorwaarden of over voorwaarden. Wij zijn verder bereid te praten over de voorwaarden van een overeenkomst, en daarna de stappen uit te werken om deze te bereiken", zo zei Rusk onder i SCHIPHOL De Fokkerfabrieken hebben gisteren bekendgemaakt twee nieuwe opdrachten te hebben ontvan gen voor de bouw van in totaal dertien Friendships. Twaalf F-27 mark 500 toestellen, de nieuwe verlengde versie van d< Friendship, zijn besteld door he Franse ministerie van posterijen en te- lecommunicaties. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Aero Transporti Italiani. die al met twaalf F-27 Friendships vliegt, bestelde er één bij. enkele ministers, onder wie Schroeder. Het laatste woord heeft nu de Bondsdag. n het begrotingsevenwicht te handhaven zijn voor de komende vier jaar bezuinigingen van in totaal zeven miljard mark vastgesteld. Volgend jaar zou 1,2 miljard minder aan defen- worden besteed. Dit zou een in krimping van het leger van 460.000 tot 400.000 man met zich meebrengen en een vermindering van het aantal draag- raketten voor kernwapens. Het laat zich aanzien, dat Bonn niet meer kan voldoen aan het NAVO-plan Bravo, waarbij de Bundeswehr in 1973 t 500.000 man zou tellen en een investering van 124 miljard mark zou vergen. Zoals bekend werd er vanuit EEG- kringen in Brussel sterke aandrang op de Westduitse regering uitgeoefend de westduitse economie een injectie toe te dienen. Men verwachtte hiervan een ombuiging van de conjunctuur ten goede in andere EEG-landen. Ook Ne derland wachtte met spanning op het resultaat in Bonn. BONN Westduitsland heeft gewei gerd partij te kiezen in het geschil tus- Frankrijk en Nederland over de waarde van de redevoering van de Britse minister van buitenlandse zaken Brown in de WEU-ministerraaci. In diplomatieke kringen in Bonn werd de rede slechts „zeer nuttig" ge noemd, waarmee de vraag onbeant woord bleef of met Browns rede de Britse aanvraag van het EEG-lid- maatschap formeel is geworden en de onderhandelingen hierover in feite be gonnen zijn. Baby als onderpand ARNHEM Een Arnhemse heeft wraak genomen op een buurvrouw dat deze nog altijd van haar geleende kledingstukken in bezit had, ondanks herhaald verzoek deze terug te geven, Woensdag pakte zij de baby van de buurvrouw uit de kinderwagen en maakte zich uit de voeten. De conster natie in de buurt was groot. Eerst wist niet wie het kind had „geroofd", aan de hand van enkele tips kon de identiteit spoedig worden vast gesteld. De politie, intussen gealarmeerd, deed een inval in de woning van de Arnhemse en vond daar de baby in blakende welstand. De zaak kon zonder proces verbaal worden afgehandeld. De Arnhemse kreeg haar kledingstukken, de buurvrouw haar baby. Tussen bei den is nu alles weer koek en ei. LONDEN Voor een tekening van Rembrandt is donderdag op de veiling van Sotheby het recordbedrag van 230.000 gulden betaald. Een Londense handelaar kocht deze „Studie van een zittende to neelspeler" van mevrouw Dorothy Monet Rosenwald uit New York. De hoogste prijs voor een Rembrandt-tekening tot dusver 160.000 gulden. Zwaarste ramp De ramp is een der zwaarste spoorweg ongelukken die zich in de afgelopen 30 jaar op Duitse bodem hebben voorge daan. In 1939 vielen bij een botsing tussen twee treinen bij Genthin, ook in de omgeving van Maagdenburg, 132 do den en 109 gewonden te betreuren. In 1945 vielen bij een ongeluk bij Münohen 110 doden. Bij Leipzig kwamen in 1958 bij een botsing tussen twee treinen 58 personen om het leven en in 1964 wer den 44 mensen gedood en 252 gewond bij een botsing tussen een passagiers- een goederentrein bij Langhagen in Schwerin. Botsing tussen bus en sneltrein: 40 doden BANGKOK Een autobus en een sneltrein zijn gisteren ten noorden van de Thailandse hoofdstad Bangkok op elkaar gebotst. Er kwamen 40 personen om het leven; 39 werden gewond. Bij de doden waren 22 vrouwen en kinde- volle maantjes niet duur weheerlijk Mosje Dayan, Israëls minister van defensie, heeft in de Gazastrook de veroverde plaats Khan Yunis bezocht. Hij wilde zelf onderzoe ken, hoe de levensomstandighe den van de plaatselijke bevolking verbeterd kunnen worden. Dayan ging ook naar een hospitaal, waar hij met gewonde Egyptische en Palestijnse militairen sprak. Wij zijn gestart met onze yakantie yoordeel yerkoop Parkeerhefffing Tn een aantal gemeenten mag men pas gaan bouwen na eerst een bijdrage in het parkeerfonds gestort te hebben. Ook wanneer een mid denstander zijn zaak wil verbouwen, krijgt hij vergunning, op voorwaar de dat hij een aanzienlijke som stort in een gemeentelijk fonds, dat de aanleg van parkeerterreinen finan ciert. Wanneer deze bedragen binnen redelijke grenzen blijven valt er nog iets voor te zeggen. Maar het wordt kwalijker, als de gevraagde bedra gen uitstijgen boven de bouwsom. Soms werken colleges van B. en W. zo zelfstandig, dat de betrokken ge meenteraden niet of nauwelijks iets weten van dit soort maatregelen. Voor één gemeente overweegt de minister nu vernietiging van deze tot kapitaalsheffing verheven baat belasting. Het lijkt echter niet voldoende, dat de minister in dit incidentele geval een voorziening treft. Er zouden richtlijnen uit moeten gaan aan alle gemeenten, waarin duidelijk wordt bepaald, dat dit soort parkeerheffingen ongewenst zijn en in strijd met de bevoegdhe den van de gemeentelijke overheid. Over de omvang van de belangen van de ondernemers welke geschaad worden, moet men niet licht denken. Nog geen nieuws over Tsjombe NEW YORK KINSJASA Kongo heeft gisteren een beroep op de Veiligheidsraad gedaan, bij alle lidstaten aan te dringen op het verbieden van aanwerving van huursoldaten door een „nter- nationale maffia", die president Moboetoe zou willen afzetten. De raad was in spoedzitting bijeen geroepen op verzoek van Kongo. En kele landen legden korte verklaringen af. De Rus Federenko vergeleek de gebeurtenissen in Kongo met die in het Nabije Oosten. De Amerikaan Buffum noemde menging in andermans binnenlandse zaken onduldbaar en vroeg Kongo om meer feiten. Eenzelfde houding na men Frankrijk en Mali aan. Vanavond om 9 uur (Ned. tijd) wordt opnie< vergaderd. De berichten over de toestand Kongo zijn nog zeer verward. Dat er opstandige activiteiten zijn, wordt niet betwijfeld. De rol, die aan buiten landse parachutisten wordt toege schreven, blijft echter duister. Opval lend is overigens, dat radio Kinsjasi precies weet te melden, dat Franse, Belgische. Italiaanse, Spaanse er Britse huurlingen aan de strijd deel- Over het lot van Tsjombe is nog geen besluit genomen. Wellicht zal aan het Algerijnse hooggerechtshof worden overgelaten te beslitten, of het doodvonnis, dat tegen hem werd uit gesproken, op politieke gronden werd genomen. De Franse advocaat Floriot zal Tsjombe dan verdedigen. Berichten uit Algiers maken mel ding van het voornemen van Kongo en Algerije, de diplomatieke betrek kingen (in 1964 afgebroken toen Tsjombe aan de macht kwam) te her vatten. Uitlevering zou dan een le gaal tintje krijgen. Kongo zou de be trekkingen met Egypte al hebben her nieuwd. Weersverwachting Koeler DE BILT Een hogedrukgebied trok van Noord-Duitsland verder naar het noordoosten, terwijl een onweers storing vanuit Zuid-Frankrijk naar onze streken koerste. Voor het weersverloop in het ko mende etmaal is een oceaanstoring van belang, die over de oceaan naar Ierland is getrokken en vandaar naar het zuiden van de Noordzee opdringt. Er zal bij ons plaatselijk wat regen vallen. Het wordt iets koeler met in hoofdzaak zuidwestelijke wind. DE BILT In de avond en nacht hier en daar mist en voornamelijk in het oosten van het land nog enkele regen- of onweersbuien. Morgen vanuit het zuidwesten meer bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind, morgen in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Later daling van temperatuur. Het leek er even op, dat Prins Bernhard gevangen zat in de luxe limousine, die hem van de helicopter naar het terrein van de nieuwe fabrieken van Mekog- Albatros en de Ammoniak Unie N.V. te Pernis had gereden. Eén van de directieleden wees ZICH, hoe het portier open ging (foto boven) en enkele seconden later kon de Prins de autodeur achte loos achter zich dichtslaan, ter wijl hij reeds handen schudde met de commissie van ontvangst. LONDEN Het Britse Lager huis heeft gisteren als voorzorgs maatregel de regering gemachtigd de benzine te rantsoeneren. De mi nister van energie, Richard Marsh, zei dat de distributiekaarten al klaar liggen maar dat de regering nog niet van plan is de benzine op de bon te zetten. Engeland kampt met olie-moeilijk heden. Nadat de Arabische landen de olieleveranties aan Engeland hadden gestaakt, hebben nu de federale auto riteiten in Nigeria een belangrijke oliebron afgesneden door de blokkade van Oost-Nigeria. Uit dit gedeelte van Nigeria, dat zich onlangs als de republiek Biafra heeft afgescheiden, komt tien procent van de door Engeland ingevoerde olie. De Britse minister George Thomas is vandaag in Nigeria aangekomen om te proberen de olieblokkade van Biafra ongedaan te maken. De Arabische landen lijden door de olie-boycot voor enkele westerse lan den grote verliezen. Libië zou 5.5 miljoen per dag kwijt zijn en Saoedi- Arabië, Irak en Koeweit ieder ruim een miljoen gulden per dag. Strandweer Ook morgen nog zomers strandweer, al neemt de onweerskans wat toe. Zwakke veranderlijke wind. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onweerstoringen bo- sn Frankrijk komen wat dichterbij, maar zullen geen belangrijke versto ring van het strandweer brengen. i onder 22.17. SPECIALE AANBIEDING 2-ZITS BANK losse rubber kussens, Ribcord bekleding 779,— CRETONNE FAUTEUILS 249,- Interieurverzorging BULTHUIS Botermarkt 23 Showroom N. Rijn 25 betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1