ROMANTISCHE HAMLET IN EMPIRE-STIJL Opvoering door Old Vic Accent op Weinig kamermuziek in Holland Festival Puzzelboek V- de humor Claudio Abbado leidde Concertgebouworkest door LB. J. Kleymens EEN BAARD? DAN NIET WERKEN OP SCHIPHOL I SCHIPHOL De 20-jarige Thijs Kaas, leerling van de Hendrick de Keyzerschool te Amsterdam, mag dit jaar niet als vakantie-hulp op Schip hol werken, omdat hij een baard draagt. De NV Porters Service van de KLM, waabjj hij had gesolliciteerd, heeft hem laten weten dat om die re den op zijn aanwezigheid geen prijs wordt gesteld. Thijs Kaas werkt al jaren achtereen I gedurende de zomervakantie bij Por- i ters Service om een extra zakcentje te verdienen. Zijn taak is de koffers van de passagiers van de aankomsthal j naar de taxi's te dragen. Toen de vakantie naderde, belde hij de maatschappij op met de vraag of men hem weer kon gebruiken. Dat kon. Welgemoed toog Thijs maandag- j morgen naar Schiphol. Maar daar hoorde hij dat zijn baard een handicap „Onbegrijpelijk", reageerde Thijs. De NV Porters Service verontschul digde zich: Wij hebben de opdracht niemand met lang haar of een baard aan te nemen, en aan die opdracht hebben wij ons te houden. DEN HAAG Als het doek op gaat voor de opvoering door The. Bristol Old Vic van Sha kespeare's „Hamlet" gelooft men met een kostuumgrapje te maken te hebben: iedereen is gekleed in Empire-stijl. De sol daten hebben kolbakken op en dragen heuse geweren, Hamlet loopt erbij als een jonge Kierke gaard met vadermoorder, al leen de geest van de vader is nog klassiek maar voor de rest is het allemaal eind-Empire, beginbiedermeier wat de klok slaat. Alleen maar een grapje? Kostuums zijn eigenlijk niet belangrijk en een regis-1 seur zou wat dat betreft de Hamlet in Batman-aankleding kunnen laten spelen. Het stuk zou toch wel doorko men mits het goed gespeeld werd, maar hier is meer aan de hand. De Hamlet behoort tot Shakespeare' meest romantische stukken en geen tijdperk leent zich hiervoor zo goed als het begin van de vorige eeuw. Pleyel-Kwartet: gedegen DENHAAG Kamermuziek neemt rijks-Franse componist Ignace Pleyel, In het Holland Festival een bescheiden plaats in. Bij het doorbladeren van het programma krijgt men zelfs enigszins de indruk, dat men deze muziekvorm aanvankelijk over het hoofd heeft ge- j Vier leden van het Res:dentieorkest, nl. Jolle de Wit (fluit), Willem Noske j (viool), José Stordeau (altviool) en Vic- I tor Bouguenon (cello) vormden het Pleyel-kwartet. Zij debuteerden vorig' jaar en noemden zich naar de Oosten- 3 9 1? |3 1 I" -rr y 15 I 15 1BI7 MT2 KT~ 2 ■■2Ï 1261 24 27 30 I 28 gra 33 34 Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. mannelijk dier, 6. lid woord, 8. telwoord, 10. vod, 11. tel woord (Duits), 12. deel van het oor, 14. rangtelwoord, 16. dienstbode, 17. myth, figuur, 18. voorvoegsel, 19. bereide die renhuid, 21. stad in Arabië, 23. vogel, 25. snede, 26. levenslucht, 27. plaats in Friesland, 29. gem. in Gelderland, 30. kweekgras (ZN), 31. opschik, 33. water in Friesland, 34. telwoord, 35. witte sui- kei. Vertikaal: 1. stad in Zweden, 3. at mosfeer (afk.). 4. gesloten, 5. lieden van adel, 6. hetzelfde, 7. een zekere, 9. jon gensnaam, 11. verhoogde plaats in een Vertrek, 13. wisselgebed, 15. buitenha ven, 19. plaats in N.-Brab., 20. Oosters lastdier, 22. rivier in Engeland, 24. j verstand, 25. bij elkaar behorende voor- j werpen, 27. graafwerktuig, 28. muziek- noot, 32. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. thee-heet, 2. Iser-sier, 3. last-stal, I 4. baar-Raab, 5. Urne-rune 6. rode- Oder, 7. glas-slag. TILBURG. die tal van werken voor deze bezetting schreef, doch van wie woensdagavond in het Haagse Diligentia geen composi tie werd uitgevoerd. Het concert werd geopend met een Kwartet van Christiaan Ernst Graaf, die van 1758 af in Den Haag als „hof- compositeur" werkzaam was. Een vlot geschreven werkje dat niet meer wil zijn dan een aangename muzikale ver pozing, op speelse doch weinig glans rijke wijze vertolkt. Als trio Het mocht wel verwondering wek ken, dat men vervolgens het fluitkwar- tet deformeerde tot een strijktrio! „Thans schijnt de tijd rijp te zijn voor een nieuwe opleving van het fluitkwar- tet", zo schrijft men in de programma toelichting. En gelijktijdig presenteert men een strijktrio. In deze bezetting werden twee Mozartbewerkingen gespeeld. Van Bach hoorden we Largo en Fuga uit de orgelsonate in e en van Wilh. Fr. Bach Adagio en fuga in f. Meer curieus dan boeiend, zij 't dat de drie instrumenten door hun spel de keu ze trachtten te rechtvaardigen. Ontdaan van anderhalve eeuw stof plaatste men een kwartet van Viotti op de lessenaars, de componist die dank zij zijn vioolconcerten nog niet geheel vergeten is. Bekoorlijke muziek vol charme en levendigheid, zo speels en geestig, dat het inderdaad het afstoffen waard was! Werk en uitvoering verwek ten in Diligentia bijval. Première Een eerste uitvoering beleefde het in opdracht van Holland Festival geschre ven Quartetto van Robert Heppener. Hoewel geen wereldschokkend werk, heeft Heppener de mogelijkheden van het fluitkwartet ten volle weten te be nutten. Met name in het Adagio heeft hij de klankkleur van de fluit op har monieuze wijze bij de strijkinstrumen ten ingepast. De aanwezige componist deelde in het applaus. Het Pleyel-kwartet besloot met het Kwartet, K.V. 285 van Mozart. Ook hier hoorde men spel van vier gedegen instrumentalisten, die echter in de eerste plaats orkest-musici zijn,, het geen ook in hun wijze van musiceren tot uiting komt. ADR. HAGER. MüNCHEN Duikers hebben giste ren het stoffelijk overschot geborgen van de 43-jarige H. A. Maathuis, leraar te Deventer, die maandag bij het zwem men in een klein meer bij Hoechstadt in Zuid-Duitsland verdronk. 'De heer Maathuis was met vrouw en kinderen op vakantie.. Uit de sectie bleek, dat hij (Stereo) Lichte orke 9.00 (Stereo) Londen: Kennelijk wil - regisseur Val May met deze aankleding het romantische karakter van het stuk versterken. Als dit zijn bedoeling was is hij daarin tenvolle geslaagd. De Hamlet die Ri chard Pasco (een formidabel acteur) bracht was volop romantisch HUMOR Gezeten in het maanlicht op de tinnen van het kasteel sprak hij zijn monolo gen. Men miste slechts de maan die door feljagende wolken scheen maar overigens was het toneel compleet. Ook heeft de regisseur niet geschroomd de exuberante gevoelens, die er in het stuk verborgen zitten, vrijuit te laten stromen zonder enige underacting. Met name de humor die bij alle akelig heid in de Hamlet zo rijk voorhanden is kwam sterk geaccentueerd naar vo ren. Soms was het bijna nozemachtig oneerbiedig zoals de heilige tekst van Shakespeare gesproken werd en de vele regiegeintjes buitelden op en door elkaar. BEETHOVIAANS In de rolbezetting was de regisseur ook niet kinderachtig geweest. De Polo- nius van Frank Middlemass was zo'n heerlijk kletserig oud baasje als men maar zelden zag. De toneelspe lers, onder aanvoering van Christo pher Burgess, speelden hun rollen met Vier jaar voor bankrovers AMSTERDAM De 23-jarige mon teur Juan M. vanE. en de 24-jarige op Curagao géboren lasser Stanley K. E. zijn gisteren door de rechtbank veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De Amsterdammers hadden op 23 september een gewapende roofover val op het hulppostkantoor in Duiven- dreoht gepleegd. Tegen de mannen, die beiden volle dig hebben békend, was vijf jaar geëist. Van de buit van de overval van ruim 10.000 is niets meer over. De koning van John Franklin Robbins was een echte griezelerd en de konin gin van Madge Ryan volop de trieste medespeler in het kwaad. Slechts de Ophelia vaq Barbara Leigh-Hunt wist niet te bekoren. In geval van nood zou ze best voor Hamiets moeder kunnen doorgaan. Het geheel was een exuberante frisse Hamlet met sterke romantische aan dikking en zelfs de muziek klonk bij tijden Beethoviaans en had gelukkig niets van wat tegenwoordig bij voor keur op het toneel voor muziek moet worden uitgekreten. De decors van Graham Barlow sloten prachtig bij het geheel aan. De opvoering werd bijgewoond door koningin Juliana, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. EV. GROLLE Negen maanden voor bezit LSD AMSTERDAM De rechtbank heeft gisteren de negentienjarige scholier Steven van der R. uit de hoofdstad conform de eis veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en aftrek van het voor- De jongeman was in mei in het voor malige provocentrum in de Apollobi- oscoop gesnapt met bijna 30 gram hasjiesj en acht doseringen LSD. De scholier werd bovendien gedurende de proeftijd van drie jaar onder toezicht gesteld van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisme. Euro-raket gaat dinsdag omhoog ADELAIDE Vanaf de lanceerbasis in Woomera in Australië zal dinsdag een ruim 30 meter hoge Europaraket worden gelanceerd. De Europese orga nisatie voor de ontwikkeling van raket ten, Eldo, heeft de raket uitgewerkt. Zes minuten na de lancering zal de raket ergens ten noorden van West-I- rian in de Stille Oceaan terechtkomen. In Eldo werken samen Australië, Groot-Britannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België en Neder- OEMTATA In Transkei, de eerste Bantoestam in Zuid-Afrika, die gedeeltelijk zelfbesturend is, heeft de politie arrestaties verricht in verschei dene districten na bloedige botsingen tussen stammen, aldus een mededeling van de politie. Op 15 juni bij het eerste treffen, werden 11 Afrikanen gedood Bij een tweede botsing op 21 juni verlo ren nog acht negers het leven. Terwijl Parijs zinderde in de zomerse hitte, werd in de modehuizen al weer aan de winter gedacht. Tijdens een show werd een collectie bontmutsen getoond, die in de komende koude maanden gedragen zullen worden. Op de foto: een muts van Afrikaans astrakan, die werd ont worpen door Pauletta. ROTTERDAM In het raam van het Holland-Festival concer teerde woensdagavond in de Grote Doelenzaal die ditmaal redelijk bezet was, hoewel er nog vele open plaatsen waren het onvolprezen Amsterdamse Con certgebouworkest, dat werd ge leid door de Italiaanse gastdiri- gent Claudio Abbado. Solistische medewerking aan dit concert werd verleend door de violist Wolfgang Schneiderhan. Abbado, die vorig jaar in onze stad al een sterke indruk had gevestigd tij dens de uitvoeringen van de weinig uit gevoerde Bellini-opera ,,I Capuletti e Montecchi", heeft zijn faam duidelijk bevestigd met zijn gespannen, uiterst muzikale directie, waaraan elke „show" vreemd is en die opvalt door een steeds attent aangeven van de diverse inzet ten. Deze kwaliteiten vielen al direct op in het fijnzinnig gespeelde ope ningsnummer, een onlangs ontdekt Con certo in g-klein („Per L'orchestra di Dresda") van Antonio Vivaldi. Concert- t kasteel ln de muziek tuur en als toeristisch dienst. 11.00 Lichte foonmuztek. 12.00 Lie 12.30 Nieuws. 12.10 Aktualitei- ziek. 12.50 Balletmuziek (gr.) 13.45 Licht orgelspel. 14.05 Voor- en zangsollste. 15.05 Reportage Ronde van Frankrijk 1967. 15-10 (Stereo) Operette-aria's (gr.) 15.35 Cello en plano. 16.05 Reportage Ronde van Frank rijk 1967. 16.10 Voor oudere luisteraars. (Tussen 16.15-17.15 uur: Reportage Ronde van .krijk J?67>._ 17.30 Neder- mllitaire 18.00 Met band en ochtendgym- (7.30—7.35 Van de persoverzicht). (gr). 9.45 (Stereo) 1.30 Kerkorgelcc lalitelten. 13.30 Cultureel i Vrolijk ochtendprogi mlnen. (11.00 Nieuws). VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de bui tenlandse pers. 12.05 Een uur tje Frans. 13.00 Nieuws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Gevarieerd platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Uit de bui- ilandse pers. 14.05 2 10. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Muzlekkantjes. 16.00 Nieuws. Oud Plaatwerk. 17.00 s. (16.30 Licht platenpro- ia). 17.02 Actualiteiten. solopartij, terwijl de strijkers en hout blazers fraai reliëf aan de orkestparti tuur gaven. Wolfgang Schneiderhan leverde ver volgens een fenomenale geheugenpresta tie, door zijn solo in het vioolconcert van Hans Werner Henze, feilloos uit 't hoofd te vertolken. Het orkest onder Abbado zorgde voor een sluitende en geladen begeleiding van deze wel iswaar soms fragmentarische maar vaak zeer emotionele muziek. Bijzon der mooi klonk het Andante con moto, het lyrische hoogtepunt van dit werk. Het publiek reageerde zeer hartelijk op deze presentatie. Na de pauze heeft de dirigent het ensemble geïnspireerd tot een in alle opzichten geslaagde weergave van Brahms' meest zonnige symfonie: de tweede in D op. 73. Er was hier voort durend sprake van ware en intense musiceervreugde, die culmineerde in een zeldzaam geladen en contrastrijke weergave van de wervelende finale. De vertolking, die ook in dynamisch op zicht buitengewoon verzorgd was. kon niet nalaten het publiek sterk te impo neren, getuige het langdurige warme slotapplaus. Het concert wordt heden avond in Amsterdam herhaald. P. VEENSTRA VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS/NCRV 7.10 uur Van gewest tot gewest. 7.30 uur Mensen in de sport. 8.50 uur Het Zuidstation bestaat niet meer (tele visiespel). 10.00 uur Vier vioolsoli, gespeeld door Thomas Magyar. 10.25 uur Close-up. Stiefbeen echt op het Waterloo- plein. Nederland 2 VARA 8.05 uur Coronation Street: gewone mensen in hun gewone doen. 8.55 uur Nader tot elkaar (2). Documentaire over Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Polen. (Samenvatting). 9.45 uur Achter het nieuws. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV uur NCRV-Vocaal Ensemble (stereo). 10.15 uur Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 10.45 uur Haarlemse orgelmaand 1967. Hilversum 2 AVRO 7.30 uur (IKOR) Een God die leeft en werkt: gedich ten rondom God. 10.20 uur (NRU) Nabeschouwing over de 7e etappe van de Tour de France. 10.55 uur Discotaria (gr.). OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, nw vakantlè-adres via de uit de krant geknipte bon die wij regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven. Indien dezo schriftelijke op- it Is, kan de rtraagd. DIRECTIE. DONDERDAG 6 JULI 1967 In de greep van de kreeft 45 Ik heb zo'n flauw vermoeden, zei Jek, voor de deur in het makelaarskantoor openging, dat we heel langzaam maar toch heel zeker naar de ontknoping van deze ingewik kelde toestand toe gaan. Makelaar Strand zat. evenals bij het vorige bezoek, ach ter zijn overladen schrijfbureau toen de spichtige vrouw de twee journalisten in het privékantoor binnenliet. Maar zijn begroeting was aanmerkelijk minder formeel en terughou dend dan de eerste keer. Gaat u zitten heren, zei hij. terwijl hij zenuwachtig twee stoelen bijschoof. Ik ben blij dat u zo snel gekomen bent. U wilde ons dringend spreken? vroeg Jek Groot, die als eerste plaats nam in een van de ouderwetse, maar heel gerieflijke leren stoelen. Inderdaad, zei Strand, die weer nerveus met zijn knijp bril speelde. Inderdaad heren... ik heb het gevoel, dat ik u dringend van iets op de hoogte moet stellen... Komt u dan maar snel ter zake. zei Frens. We hebben namelijk over korte tijd een afspraak met de commissaris in politie. De onogelijke heer Strand bleef, geschrokken, als een standbeeld staan. Met de commissaris van politie zegt u, stootte hij nerveus uit. Maar dan bent u nog juist op tijd... nu kan ik het helemaal niet meer voor u verborgen houden... De twee journalisten keken eerst elkaar en daarna de heer Strand in opperste verbazing aan. Wat bedoelt u, vroeg Jek Groot toen scherp. Kom meneer Strand... gaat u alstublieft verder. Ik wil met die hele zaak niets meer te maken hebben, vervolgde de makelaar. Met de aankoop van die pandjes aan het Bolwerk bedoel ik... Mijn goede naam als makelaar staat op het spel! Begint u bij het begin, meneer Strand, zei Jan Frens rustig. De makelaar keek hem een ogenblik lang aan, schraapte toen de keel en ging weer achter z'n bureau zitten. Hij zette de bespottelijke knijpbril weer op de neus. Goed, zei hij, ik zal u alles vertellen... Zoals u weet heb ik van de heer Ubbink de opdracht gekregen die pand jes aan het Bolwerk te kopen. Ik zocht contact met het gemeentebestuur en slaagde erin overeenstemming te berei ken. De zeven krotjes zouden voor een bedrag van in totaal twaalfduizend gulden aan mij worden verkocht... een laag bedrag als u weet, dat het met de bijbehorende erven langs de rivier om een oppervlakte grond van ruim drieduizend vierkante meter ging. Ongeveer vier gulden per meter dus, interrumpeerde Frens. Inderdaad een niet al te hoge prijs. Ja, vervolgde Strand. Maar er was de gemeente veel aan gelegen dat die hoek van de stad gesaneerd zou wor den. En de mededeling, dat mijn opdrachtgever het voorne men had een plan in te dienen voor de bouw Van een rij nieuwe woningen op die plaats, gaf de doorslag bij de onderhandelingen. Er verscheen een cynisch lachje op het gezicht van Strand. Woningen... enfin u begrijpt dat het allerminst de bedoeling van Ubbink was om als huisjesmel ker te gaan optreden. Dat wist ik toen al. maar ik meendo daar als makelaar verder buiten te kunnen blijven. Ubbink speculeerde op de geheime plannen van da Handelsbank, waar zelfs het gemeentebestuur nog niets van wist, wierp Jek Groot er tussen. De makelaar knikte kort. Juist, zei hij. Daarvan was ik op de hoogte. Ub* bink rekende er op, dat die bank tot een prijs van dertig gulden per meter zou willen gaan om die grond in bezit te krijgen. Een winst van bijna tachtigduizend gulden... Maaï nogmaals, daar had ik als tussenpersoon niets mee te ma ken. Zulke dingen gebeuren nu eenmaal. Dat werd echter anders toen het raadslid Hooftman zo plotseling overleed; Wat...? riepen Jek Groot en Jan Frens gelijktijdig. Wat heeft dat er dan mee te maken, vroeg Frens als eerste. Strand kuchte, weer heel nerveus nu. Wel, zei hij. Ik geloof dat er met de dood van meneer Hooftman iets geheimzinnigs aan de hand is. Als dat zo is.- als meneer Hooftman bijvoorbeeld niet op een natuurlijke wijze is gestorven, dan wil ik me veilig stellen... duidelijk maken, dat ik daar helemaal niets mee te maken heb. Verklaar u nader, zei Jek Groot rustig. Strand keek zijn twee gasten beurtelings aan. Hooftman was op de hoogte van het feit dat er met die grond gespeculeerd zou worden, zei hij toen. Hij heeft me op de ochtend van zijn dood opgebeld met de medede ling, dat hij die middag in de raadsvergadering zou verhin deren dat de koop zou door gaan... hij zou in di evergade- ring alles uit de doeken doen. De stilte in de kamer was na die woorden tastbaar. Het motief! flitste het gelijktijdig door de hoofden van Frens en Groot. Het motief voor de moord bijna tachtig duizend gulden winst! Waarom bent u niet eerder met die verklaring geko men en waarom vertelt u dit aan ons en niet aan de politie? vroeg Frens tenslotte. Wordt vervolgd Schietpartijen Geef me gelijk *ünniet ?nee- c bruikelijk m de OI IK scniet vergaderzalen van de Brazi liaanse wetgevende macht en in som mige staten in het binnenland bijna alledaags. Vorige maand is er nog zo'n verwoed revolverduel gehouden in het congresgebouw waarbij een afgevaardigde met vijf schotwonden in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Dit werd al te bar en de voorzitter van het congres heeft dan ook een dringend beroep gedaan op de afge vaardigden him wapens af te geven. Maar velen van hen weigeren dit omdat naar zij zeggen het recht tot het dragen van wapens tot hun privi leges behoort. SUKKELTJE EN BRUUNKE 64. „Kom maar binnen!" zegt de professor, het por tier openend. „En vertel eens, waarom je niet lie ver wandelt met dat mooie weer!" Dan vertellen de vriendjes hem alles. Ze passeren steeds meer hollende Tuinstadbewoners Luiieuue i uinsiaaoewoners. „Zouden wij hem tóch nog het eerste te pakken krijgen?!" zegt Stikkeltje hoopvol. „Daar loopt-ie! Hij rent zo hard hij kan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9