Klokkenspook van grappenmakers Commentaren ISRAËL WACHT OP IMMIGRANTEN UIT WESTERSE LANDEN B01111 gaat ontvoering Koreanen onderzoeken Uit de Haagse hof geplukt Frankrijk ziet af van Brits project Met een A.B.N. Spaarbiljetl96772 groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwart jaar van f.100,- naar f.133,- Algemene Bank Nederland DONDERDAG 6 JULI 1967 (Van een onzer verslaggevers) Engeland zijn gekomen, het zoveel gemaakt, waarop de wijzers krom RIJSSEN Tot grote ont steltenis en verbazing van de „exploitanten" van het klok kenspook in het Overijsselse stadje Rijssen hebben twee hoogleraren van de Landbouw- ^keniS! hogeschool te Wageningen de Klokkenmaker G. Veen uit Rijssen verschijnselen, die het spook heeft het er druk mee, nieuwe wij- veroorzaakt, „werk van grap- penmakers" genoemd. 1 tracht te ma- trokken. Een buurman, de heer G. ten Berge zegt nu, dat hij op zo'n fataal moment in de kamer was. „Maar daarvoor heb ik dan ook wel m een uur naar al die klokken moeten Met haar zoontje Eric (7) poseert staren", verzucht hij. jT De enige, die de veelbesproken 'Bewijsstukken9 gewillig, al naar believen. De ver zameling kromgetwgen^^uze^^van geheimzinnige verschijnselen regel- - ssaa matig zou hebben waargenomen is Eric. Hij kan dan ook niet op straat komen, of hij wordt zers aan de klokken te zetten. Er ondervraagd door journalisten, die gaat praktisch geen dag voorbij of hij vernieuwt wel de een of andere klok in het huis van de familie Sep- penwoolde. Tot dusver behoefde aan de verze- 1 het spookhuis, dat de gelde klokken, die veelal van journa- r de deur drentelen. laatste dagen internationale langstelling trekt, zich af. „Die he ren moesten hier zelf maar eens wo nen", vindt zij nogal verontwaar- een paar uurtjes terug, Belangstelling Ook de burgemeester van Rijssen, listen "zijn? niet'v^'te wórden'ge- beer.c- B- J: landweer heeft zich digd. 1 spreken natuur- lijk) de jonge zoon wel hoogleraren, prof. Pons doen, zo eenvoudig i5 dat. prof. Douglass werden genoemd I in verband met een onderzoek van de bodem onder het spookhuis. Maar de hooggeleerden voelen daar niet zoveel voor. „De zaak moet een banaal aspect hebben", meent profes sor Pons. Waarmee het spook het wel moeilijker krijgt.... Mevrouw Seppenwoolde heeft het dat zij het toilet doorspoelt. Zodra nog dagelijks druk met het beharti- gen van de belangen van het klok kenspook, dat wil zeggen dat ;h' terstond na zijn vakantie persoon lijk op de hoogte gesteld van de rare toestanden in zijn gemeente. „Ik wou maar dat die zaak was afge- kunnen Wen, want er is verder weinig aan te doen. We zouden er de inspecteur van de volksgezondheid nog kunnen bijhalen", meent de burgemeester. Wilde sprongen Mevrouw Seppenwoolde heeft de ^1? dat inderdaad gebeurt, consternatie nog groter gemaakt, betekent dat een nieuw succes door officieel te verklaren dat de voor het spook. Tot dusverre wijzers van de klokken ook afwijkin- hebben reeds tientallen autori- gen gaan vertonen op het moment „i dat zii het toilet doorspoelt. Zodra - al of niet incognito - blijk gegeven van hun belang stelling. De vraag, wie het Inmiddels doet mevrouw Seppen- spook eens zal weten te grijpen '"a°' (of te ontmaskeren) wordt journalisten, die zelfs uit België en tellen dat hij het moment heeft r steeds spannender. PARIJS Frankrijk heeft besloten niet met Engeland samen tc werken 1 bij de bouw van een gevechtsbom-1 menwerper met verstelbare vleugels, j zo is gisteren officieel In Parijs be* J kendgemaakt. De Fransen zien van dit project af in verband met de omhoogvliegende kosten van 200 tot 300 miljoen pond sterling (2 tot 3 miljard gulden) en 'net feit, dat de Franse maatschappij Marcel Dassault reeds een Frans straalvliegtuig met verstel bare vleugels aan het ontwerpen is Frankrijks minister van defensie, Pier re Messmer, had zijn Britse collega Denis Healey, reeds laten weten dat deze maatregel nodig is in verband met een aantal bezuinigingen op de begroting. Messmer voegde er aan toe dat dit niet betekent dat de ande re gezamenlijke vliegtuigbouwprojec ten van beide landen worden afge last. Minister Healy heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering het Franse besluit met „groot leedwezen" heeft ontvangen. MCNAMARA NAAR ZUID-VIETNAM WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNama- ra, is gisteravond naar Zuid-Vietnam gevlogen om daar een onderzoek in te stellen naar alle aspecten van de oor log. De bewindsman zou vorige maand vertrokken zijn, maar zijn vertrek werd uitgesteld in verband met de Amerikaans-Russische topconferentie, waaraan de Russische premier Kosygin en president Johnson hebben deelgeno- Geen excuus D' gebeurtenissen in Kongo moe ten met grote terughoudendheid worden beoordeeld. Er is geen ze kerheid over de juistheid van de be richten uit dat land. Niet uitgesloten is, dat aanhangers van oud-premier Tsjombe in actie zijn gekomen om te voorkomen, dat hij na uitlevering door Algerije in Kongo wordt terechtgesteld. Op zichzelf behoeft dat niet te ver wonderen, omdat er in Kongo (onder Moboetoe een politiestaat) nog steeds grote verdeeldheid heerst. Het belangrijkste aspect van de hui dige situatie is dan ook de bewering, dat buitenlandse huurlingen in de opstandige oostelijke provincie zijn Zolang hierover geen zekerheid be staat moet rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat Mo boetoe alarm heeft geslagen om uit levering van Tsjombe te bespoedi gen. Algerije aarzelt nog de bij verstek ter dood veroordeelde oud-premier aan Kongo over te dragen. Het be seft, dat zijn prestige op het spel Het mag opstandige activiteiten in Kongo niet als excuus aanvoeren, zelfs als zou blijken, dat de berich ten uit dat land juist zijn. Moedig ^Tunesië heeft de weigering van de Algemene vergadering van de VN aangegrepen om de Arabische landen opnieuw voor te houden, dat zij een andere politiek jegens Israël moeten voeren. Twee jaar geleden drong het er al bij zijn Arabische bondgenoten op aan, op bepaalde voorwaarden de staat Israël te erkennen. Het was echter de stem eens roependen in de woestijn. Uit de Tunesische stap blijkt, dat de nederlaag tegen Israël de onderlinge tegenstellingen tussen de Arabische leiders heeft doen herleven. De uitslag van de stemming in de VN versterkt de waarschuwing van Tu nesië, dat de Arabische landen ge ïsoleerd in de wereldopinie blijven staan, als zij hun taktiek en metho den niet veranderen. Dat het bestaansrecht van Israël al gemeen wordt erkend, bleek ten overvloede uit de rede van de Rus sische premier Kosygin in de Alge mene vergadering. De stap van Tunesië getuigt van po litieke moed. Landen als Egypte en Syrië, maar ook Algerije zinnen nog steeds op wraakneming. Erkenning van Israël beschouwen zij dan ook als verraad aan de Arabische zaak. Er zijn echter nog meer Arabische landen. Aangenomen mag worden, dat Tunesië zijn hoop heeft geves tigd op de leiders, die hun bekomst hebben van het machtspolitieke stre ven van president Nasser. Spanje tegen stemming op Gibraltar NEW YORK Spanje zal de door Engeland aangekondigde volksstem ming op Gibraltar niet accepteren er de uitslag ervan niet erkennen. Het land heeft secretaris-generaai Oe Thant verzocht dit aan de speciale VN-commissie voor kolonialisme mee Engeland heeft intussen bekendge maakt dat het referendum in septem ber zal doorgaan, ondanks de weigering van Spanje om waarnemers te zenden. De bevolking van de Britse rots Gibral tar heeft bij vorige vericiezingen laten blijken, dat ze geen verandering In de huidige toestand willen. TEL AVIV Israël hoopt dat de overwinning in de oorlog tegen de Arabische buurstaten, een nieu we stroom immigranten uit het westen tot gevolg zal hebben. Het land heeft altijd grote aantal len jonge, goed-opgeleide mannen en vrouwen uit de Verenigde Staten en andere rijke landen willen hebben mensen met een westerse levenswijze en met voldoende geld op zak om hun stiging in Israël zelf te kunnen be talen. De autoriteiten hopen thans dat het nieuwe prestige van Israël bij het westerse jodendom zal leiden tot dat gene wat de politici van het land bij na twintig jaar lang niet is gelukt. WANKEL Als de westerse Joden nu nog niet komen, zou de verwachte stroom „oosterse Joden", die voor de ver volgingen in het Nabije Oosten en Noord-Afrika vluchten, het wankele culturele evenwicht bij Israëls bevol king naar de andere kant kunnen doen doorslaan. Twijfelaars zeggen echter dat de nieuwe immigratie uit het westen slechts een dagdroom is. Zij menen dat de militaire overwinning, hoe in drukwekkend ook, en de Zionistische levenswijze geen aantrekkingskracht vormen voor de Joden in het westen. Wat deze Joden willen een comfor tabel huis en een veilige, goed betaal de baan kan Israël hen niet bieden. Van de 1,3 miljoen immigranten, die Israël de laatste negentien jaar zijn binnengekomen, was ongeveer de helft afkomstig uit het Nabije Oosten Noord-Afrika. De overigen kwamen uit Oost- en West-Europa. Slechts zes tien procent van de westerse Joden kwam uit de vrije wereld en nauwe lijks 40.000 uit Amerika. SCHAARS Een ander probleem is de werk gelegenheid. Wetenschappelijk ge vormde Joden uit West-Europa en de Verenigde Staten moeten een goede betrekking kunnen krijgen. Maar het aantal betrekkingen is zo schaars, dat veel jonge Israëliërs niet een grote mate van vakbekwaamheid het land reeds hebben verlaten om in het bui tenland te gaan werken. Om Israël toch voor deze mensen aantrekkelijk te maken, zijn velen mening dat er een einde moet komen aan de oude bureaucratische metho den die buitenlandse investeringen af schrikken en dat er een nieuwe poli tiek moet komen, die de handel en het bedrijfsleven bevorderen. Samen op een fiets Dit is niet zo maar een fietsclub, dat een gezellig tochtje maakt. Het is een club, dat zich tevreden heeft gesteld met één fiets. Maar deze stalen lintworm biedt dan ook plaats aan 28 rijders. Het monster is geconstrueerd door leerlingen van een kweekschool, die graag de aandacht wilden trekken. Het vehikel, dat 30 wielen heeft, kan op „trapkracht 28" een topsnelheid van 35 km per uur halen. Dit betekent een samengestelde interest van 6h'°/o per jaar. I Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een i I extra premie van f20.-. Dan 18 het rendement I ruim '9 J-4 Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. Valse examinator JJe fc(Uh wenst llieilWe testte adspirant- automobilist progressieve partij HELMOND De politie in Helmond heeft proces-verbaal opgemaakt te gen drie inwoners van die plaats die een aantal kandidaten voor het rijbe wijs in de waan hadden gelaten dat zij een officieel rij-examen hadden afgelegd. Monteur J., autorijschoolhouder, liet in samenwerking met rij-instructeur Van E. een aantal kandidaten exa men doen bij een handlanger D., die werd voorgesteld als examinator van Schaik. De zaak kwam aan het rollen toen een 50-jarige adspirant-chauffeur, na bij D. voor het examen te zijn ge zakt, maar steeds geen oproep kreeg voor het herexamen via een andere rijschoolhouder terechtkwam bij de echte Van Schaik. Pseudo-examinator D. ontkent zich voor van Schaik te hebben uitgege ven. Autorijschoolhouder J. heeft in middels de kandidaten, die hij bij D. examen had laten doen, hun examen geld terugbetaald. Zakenman zwendelt 11 min mark bijeen HAMBURG In West-Duitsland is gearresteerd de 40-jarige bouwonderne mer Hans Dietrich Kessler uit Hittfeld bij Hamburg die verdacht wordt van verduisteringen voor een bedrag van elf miljoen mark. Hij zou meer dan honderd echtparen van hun spaarduiten afgeholpen heb ben, die zij als huurvoorschot voor een zogenaamd in aanbouw zijnde woning aan de onderneming van Kessler had den overgemaakt. Voor zijn arrestatie had de in heel West-Duitsland gezochte zakenman nieuw sahuttersuniform gekocht om daarmee in het weekeinde in het Ham- burgse voorstadje Lauenburg aan hei schuttersfeest te kunnen deelnemen.... Kleuter doodgereden LIESHOUT De 3-jarige jongen W. F. Biemans ui Lieshout is gisteravond om het leven gekomen. Hij stak de weg van achter een landbouwtractor over en werd toen door een personenauto gegrepen. (Van 0 e parlementsredactie) DEN HAAG Niet in een fede ratie ligt de toekomst van de voor uitstrevendheid bij ons maar in een nieuwe partij, die de grote massa van de kiezers van de PvdA samen voegt met die van D'66 en met de KVP- en AR-kiezers die voor uitstrevendheid de voorrang geven boven confessionele binding. Dit is de opvatting van het voormalig socialistische Tweede-Kamerlid J. de Kadt. Hij heeft in een boekje getiteld ,De Kiezer en zijn Kansen" een bijdra ge geleverd aan de gedaohtenwisseling over de partij vernieuwing. Hij bepleit de oprichting van een Ne derlandse Vooruitstrevende Beweging, die door middel van discussies de vor ming van zo'n progressieve volkspartij moet voorbereiden. De Kadt legt de nadruk op fusie van de genoemde partijen. De Vooruitstre vende Beweging moet naar zijn mening niet als centrum van een nieuwe partij gaan opereren, zoals na de oorlog de Nederlandse Volksbeweging dit heeft gedaan. De schrijver besteedt vooral dacht aan de positie van de PvdA in deze progressieve partij. Hij wijst dat de PvdA tot 1956 onder Drees suc cessen heeft beboekt, toen zij vasthield aan de grote lijnen van een zakelijke en bekwame progressieve politiek, die immuum is voor het extremisme van links. Hierna heeft de PvdA zich, aldus De Kadt, laten verleiden tot een emotio neel extremisme dat naar de PSP en de CPN tendeerde. Het toppunt hiervan acht de schrijver bereikt op het con gres in Haarlem dat voor de Tweede- Kamerverkiezingen van 1967 is gehou den. Hier is men door de invfloed van Tien over Rood tot een hol radicalisme vallen, aldus De Kadt. De Kadt gaat uitvoerig in op de poli tiek van D'66. Hij verwerpt het denk beeld van een gekozen minister-presi- dènt op staatsrechtelijke gronden. Het politiek zwaartepunt moet bij de Ka mer liggen en niet bij het volk. Het boekje van de heer De Kadt, een uitgave van G. A. van Oirschot te Amsterdam, toont opnieuw dat de kri tiek in de PvdA op het optreden van Tien over Rood doorgaat. De schrijver schaart rich bij de groep in de PvdA die zoals burge meester Thomassen van Rotterdam MOSKOU Rusland heeft giste ren zijn 168ste Kosmos kunstmaan voor studiedoeleinden gelanceerd. De kunst maan loopt in 89 minuten rond de aar de, heeft als kleinste afstand 199 km en als grootste 268 km en de baan heeft een inclinatiehoek van 51,8 graden. Deining in W.-Duitsland BONN In West-Duitsland is grote deining ontstaan rond de ge heimzinnige verdwijning van ten minste twaalf in West-Duitsland studerende Zuidkoreanen. Deze studenten zouden met geweld door leden van de ambassade en de Zuidkoreaanse geheime politie naar hun land zijn teruggebracht. DOOR Den Haag is een rozenstad. Niet Haag in de rozenwereld beroemd de luisteraar met een minder fijne dat de Hagenaars dat nu helemaal maken. neus. Hij was als rozenruiker zoiets kunnen helpen. Het is zo min of ieder jaar is er een wedstrijd om als de fijnproever van wijn, die het meer zonder hen geworden. de mooiste roos. Experts uit alle over de beet> de afdronk en het ka- Natuurlijk, er zijn in tal van tui- windstreken komen er keuren. En rakter heeft, nen klimrozen en soms zelfs rozen- beste roos wordt de Gouden perken. Maar de dagelijkse conversa- r0os. tram en bus gaat echt niet Dje rozenmannen hebben me eens uitgelegd hoe moeilijk, dat keuren is. En wat een werk daar aan vast zit. Van elke roos moeten vorm en kleur, bloeitijd en steellengte nauw- Rozengeur over het kweken, snoeien en enten van rozen. De rozen van de residentie, de offi ciële rozen, bloeien zelfs niet meer in het Rosarium. Wat daar geurt is historisch, een lief parkje in een rustig stadsdeel, meer niet. De rozenroem schittert in het Westbroekpark. De niet-Hagenaar kan bij station H.S. in tramlijn 9 klimmen en er naar toe rijden. Desnoods er nog een bezoekje aan Madurodam aan vastknopen, want dat is een wandeling van luttele mi nuten vandaar naar het rozenpara- dijs. Het heerlijke van het Westbroek park is, dat er geen paden zijn. maar grasgazons waar men over lo- pen mag. Welnu, in dat fraaie reikte was voor mij de ruiker, weidse park is behalve een weelde De man interesseerden de vorm. van rozenperken een plek, die hele- de kleur en de steellengte niet. Hij maal niet mooi is. Een groot veld rook alleen maar. En kon daar ly- met prikkeldraad, manshoog. En risch over spreken, trachtend zijn daar staan nu net de rozen die Den gewaarwording over te brengen op keurig aangetekend worden, alsme de het aantal bloemen per struik. Het is heel indrukwekkend vak manschap. De roos met de lekkerste geur kreeg ook elk jaar een prijs. Maar dit jaar niet. Er werd gezegd, dat de rozen te laat in bloei waren en de jury niet lang genoeg ruiken kon. Nu ben ik zo slecht, dat niet te geloven. Veel eerder geloof ik, dat we het trieste tijdperk van de reukloze roos nu definitief zijn bin nengegaan. Net als dat van de pitloze manda rijn, de smaakloze sinaasappel en het ondoorbakkenbrood. De maneschijn zal het voortaan zonder de rozegeur moeten doen. Je moet wat voor de veredeling over hebben. Hoewel, eerlijk gezegd ik nog mandarijn, de smaakloze sinaasap pel, het ondoorbakken brood reukloze roos. Hebt u er om gevraagd? Ik in ieder geval niet! brede progres- De schrijver zet hierbij de lijn voort die in 1946 met de Doorbraak is begon nen: vorming van een progressieve, niet dogmatische, volkspartij. Deze partij moet evenwel niet door afbraak van bestaande partijen maar door Ai- sie tot stand komen. Toch komt het verschil tussen de na-oorlogse Doorbraak en het huidi ge plan van de heer De Kadt niet duidelijk naar voren. Temeer omdat de 70-jarige schrijver volledig leeft met het taalgebruik van de vooroor logse SDAP. Niet-socialisten 1 met name KVP-politici worden af geschilderd ais onbekwame, conserva tieve, nietszeggende en domme politi- Hiertegenover wordt iedere socia listische bewindsman uiterst be kwaam genoemd, misschien met uit zondering van oud-minister van fi nanciën Hofstra, die De Kadt over-op- timistisch noemt in verband met het feit dat na hem de bestedingsbeper king van 1957 moest worden inge voerd. De Kadt bepleit eigenlijk een ander soortige Doorbraak voor het jaar 1967. Hij heeft echter met de Doorbraak van 1946 de ongenuanceerde, afbrekende kritiek op de confessionele partijen gemeen., Vandaar dal wij een vraagteken plaatsen bij het door de heer De Kadt verwachte succes van zijn bijdrage aan de politieke vernieuwing. generaal Tsjoi, moesten de studenten terug in verband met de staatsveiligheid. Tsjoi werd gisteren opnieuw op het ministerie van buitenlandse zaken ont boden om opheldering te geven. Hij gaf toe dat de studenten naar hun land waren teruggezonden, maar hij ontkende stellig dat zij met geweld waren ontvoerd. De ambassadeur hield vol dat zij vrijwillig waren vertrokken. Generaal Tsjoi kon geen nadere mede delingen doen. Hij zei dat zijn regering binnenkort een officiële verklaring zal afleggen over de zaak. De Westduitse minister van binnen landse zaken heeft intussen „met grote spoed" een uitgebreid onderzoek gelast naar de mysterieuze verdwijning. De affaire kwam aan het licht toen enkele Zuidkoreaanse studenten van de univer siteit van Heidelberg een klacht indienden bij de Westduitse politie. Zij verzochten tevens om politiebescherming. De minister van binnenlandse zaken verklaarde nog dat hij alle maatregelen getroffen heeft om de rechten van buiten landers in West-Duitsland te beschermen. Politiemannen controleren de iden titeit van alle personen die de Zuid koreaanse ambassade binnengaan of verlaten. Ze doen dit om te verhinde ren dat ontvoerde Zuid-Koreanen in het ambassadegebouw worden opge- Burgemeester van O.-Berlijn treedt af OOST-BERLIJN De 73-jarige FriedricSi Ebert is gisteren afgetreden als burgemeester van Oost-Berlijn. Zijn opvolger is de 53-jarige Herbert Fechner, die burgemeester is geweest van het naburige Koepenick. Ebert is sinds 1948 burgemeester ge weest van Oost-Berlijn. Hij is afgetre den in verband met zijn leeftijd en gezondheidstoestand. ADEN De regering van de Zuidara- bische federatie heeft gisteren de 47-ja- rige Hoessein Bayoomi gekozen tot pre mier. De nieuwe regeringsleider, journa list en eigenaar van een krant, was tot dusver minister van voorlichting. Met deze verkiezing schijnt in de fe deratie een gunstiger klimaat te zijn geschept om een vreedzame regeling tot stand te brengen. Bayoomi zal contact opnemen met de nationalistische organisatie Flosy, die door Egypte wordt gesteund, en haar rivaal, het Nationale bevrijdingsleger. Hij wil proberen de leiders van deze organisaties zitting te doen nemen in de nieuwe regering, waaraan Engeland de macht zal overdragen wanneer het land in januari onafhankpliik wordt. SS-ers Uw boekbespreking over „De SS-ers" is al even oppervlakkig als het boek zelf. Als iemand een boek schrijft of beoordeelt, dient blijk gege ven te worden van kennis van zaken. Bij de SS moet men uitgaan van de lijfwacht van Hitier, de groei van daaruit als keurkorps, naast en soms tegenover de SA en tenslotte de ont wikkeling tot Waffen-SS. Er is voorts de groep Germanisch» SS geweest, die alleen burgerleden kende, een para-militaire organisatie, ook in Nederland. Soort club van na zi-intellectuelen, waartoe bij ons vrij hooggeplaatsten hebben behoord, o.m. een commissaris van de Koningin. Ik geloof dat men wèl onderscheid moet maken tussen SS-frontsoldaten en SS-kampbewakers etc. SS-frontsolda ten wisten van de tweede categorie soms weinig. In 1946 en '47 zijn er in ons land gesprekken gehouden tussen opgesloten (principiële) SS-ers en vrije verzetslieden. Doel: geóachtenwe- reld wederzijds beter te leren kennen. Zie hier enkele losse feiten die vaststaan. Schrijft men over SS-ers dan moeten deze (en andere) feiten toch in ogenschouw worden genomen. Maar niets daarvan. Daarom leidt dit boek tot niets; het brengt geen enkel nieuw gezichtspunt; het is er een waar van er 13 in een dozijn gaan. Waarom signaleert men dat niet in de bespre king? Alphen a.d. Rijn W. Boshuis Kromme wijzers Mag ik de familie Seppenwoolde, bij wie de klok zulke rare kuren heeft, langs deze weg enkele adviezen ge ven? Laten ze eerst een buis van twee meter in de grond slaan. Als het kan onder het huis. Twee cm doorsnee is voldoende. En de buis met een draad aan de (gas)meter bevestigen, zodat er een goede aarding ontstaat. Helpt dat niet, dan onder de grond naast het huis aan het werk. Een flinke zinken plaat op tien cm diepte begraven, af metingen een halve bij een halve me ter. Een ander middel is een teiltje water op de schoorsteen, een plankje op het water en daar een wekker op zetten. Dubbeldam A. de Ruiten Geen pil Propaganda voor respectievelijk ge bruik van de pil is mijns inziens on juist. In Genesis staat toch (1 28) „Weest vruchtbaar en vermenigvuldigt en onderwerpt de aarde?" Ik persoon lijk ervaar een en ander als het doden van de menselijke vrucht In de kiem en denk aan de oordelen die in de loop der eeuwen over de aarde gekomen zijn als gevolg van (andere) dwaze in zichten der mensen. Laat men liever door nog woeste gebieden te ontginnen, zeeën droog te maken de aarde vruchtbaarder maken, opdat er nog miljoenen mensen meer een goed bestaan op kunnen vinden. Voor mij staat vast: wat de mens (ook in verderfelijkheid) zaait, dat zal hij maaien. Heb zelf elf kinderen en der tig kleinkinderen. Den Haag P. de Jongü

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5