Jordanië rand van wankelt op katastrofe Er nog niets voorbij Gods belofte is van PROF. VAN SELMS TREEDT UIT KERK Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Nieuwe voorzitter voor Kerk en Israël VERSLAG VAN RELS DOOR EEN GESLAGEN LAND Deelnemersconcert niet opwindend Bisschoppen roepen 17 studenten op 't matje DONDERDAG 6 JULI 1967 Uw volk zal geheel uit rechtvaardigen bestaan (Jesaja 60 21 Dat was blijkbaar voor Israël in de tijd van deze profetie al een heel schone belofte: alle mensen rechtvaardig. Dat ver onderstelt pijnlijke ervaring met veel onrechtvaardigheid. Onrechtvaardigheid ontstaat daar, waar mensen hun plaats tegenover God niet meer kennen. Wie zich niet wil houden aan Gods geboden, zich niet wil onderwerpen aan Gods wil over zijn leven, gaat, bewust of onbewust zich een eigen recht scheppen. Hoe het er dan op de wereld uit gaat zien, weten we maar al te goed. Dan is „recht" voor mij, wat voor mij nuttig, prettig, aangenaam is. Dat „recht" is altijd ten koste van een ander en daar heb je het ellebogenwerk, de concur rentie, diefstal, moord, oorlog. Wij, mensen, kunnen onze samenleving tegen al dat pseudo- recht maar op één wijze verdedigen: door wetten en nog eens wetten, waardoor de overheid eens voor al bep'aalt wat recht is en wat niet. Maar hoe meer wetten, des te meer mazen. Wetten kunnen het eigen-recht wat intomen, maar zij maken een mens nog niet rechtvaardig. Het kwaad zit in ons hart. En dat kan alleen bereikt worden door de Heilige Geest. Wij lezen vandaag: 1 Samuël 9 1527. Classis achter ds. J. M. Smelik ROTTERDAM De classis Schie dam van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft de beschuldigingen tegen ds. J. M. Smelik, als zou hij afwijken van schrift en belijdenis, onge grond verklaard. Twee ouderlingen van de kerk te Overschie hebben de gemeente tot afscheiding opgeroepen, nadat ds. Sme lik daar in april zijn intrede had ge daan. Zij verwijten de predikant zijn ondertekening van de „Open Brief" en zijn standpunt in de zaak-ds. Telder. Op grond van door ds. Smelik gege ven verklaringen sprak de classis uit vermelde beschuldigingen niet in schrift en belijdenis gegrond te hebben bevonden. Eredoctoraat voor prof. Kasemann DURHAM De Duitse theoloog prof. dr. Ernst Kasemann is onderschei den met een eredoctoraat door de uni versiteit van het Noordengelse Dur ham. Kasemann behoort tot die theologen, om wie de belijdenisbeweging „Kein anderes Evangelium" actie tegen de Hannoverse Kerkedag heeft gevoerd. Van het referaat, dat hij daar gehou den heeft (over het kruis en opstan ding) hebben wij uitvoerig melding ge maakt. Brieven die niet «IJn voorzien van naam en adres kannen niet Geheimhouding Is verzekerd. Vra- ln behandeling worden genomen, gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Als men een woning moet verlaten wegens verkoop en de ter mijn van drie jaar verstreken ls, terwijl ondanks alle zoeken geen en kele woning is toegewezen, wat is dan de juiste gang van zaken? Nu komt men mij vertellen dat ik wel in een flat zal moeten (bij gerechte lijke uitspraak), waarvan de heer meer dan tweemaal zo hoog is, onge veer 29 pet. van het netto-inkomen. Als ik nu blijf weigeren op grond van inkomen en grootte van mijn gezin, kan men mij dan dwingen heen te gaan? Kan ik dan aanspraak maken op sociale bijstand? De flat telt een woon- en drie slaapkamers, mijn gezin man, vrouw, een meisje en vier jongens. Antwoord: Als het vonnis een maal is uitgesproken, en hoger be roep onmogelijk is, is er niets meer aan te doen. Dring dan in elk geval bij de gemeente aan op een woning, groot genoeg voor uw gezin, want een slaapkamer voor 4 jongens ls wel erg bekrompen. Is het vonnis er nog niet, dan zal de rechter zeker rekening houden met de grootte van uw gezin en uw inkomen en het is nog niet zeker of u eruit moet. In elk geval is het zaak rekening te houden met de kwaadste kansen, en aan te dringen op een grotere wo ning. U kunt proberen of u voor hulp krachtens de Algemene Bijstandswet in aanmerking komt. ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit (Van onze kerkredactie) WASSENAAR Zoals was te verwachten heeft de strijd, die Israël enige weken geleden heeft gestreden sterk de aandacht ge had op de Kerk en Israël-dag uit gaande van de Hervormde raad voor de verhouding van Kerk en Israël. Op het landgoed Ter Ve- ken te Wassenaar werd gisteren deze dag gehouden, bijgewoond door vijfhonderd belangstellen den. Ds. S. Gerssen uit Utrecht, de secreta ris van de Raad sprak zijn dankbaar heid uit over de reacties in ons land pro Israël. Maar na een maand kan de vraag worden gesteld, waar die reacties uit voortkomen. Zijn zij allen gewor-1 teld in Bijbelse gebondenheid? Komen ze niet voort uit het feit, dat Israël vaak als een geslagen volk wordt gezien? Vandaar misschien de onzeker heid na de eclatante overwinning, toen er door sommige mensen dikke strepen werden gezet onder de problemen van de Arabische vluchtelingen. Zekerheid „We hebben de indruk, de zekerheid, dat God achter de zaak van Israël staat ml moeien we altijd voorzichtig zijn de geschiedenis zo te duiden. Maar Je moet blind zijn om het niet te zien", vervolgde ds. Gerssen. Israël is temidden van de volken een lastige steen. Geen enkele macht in de wereld, heeft rondom de zaak Israël zijn gezicht niet verloren, evenals de gaéik van de oecumene. Israël is ook een lastige steen voor het Vaticaan. De spreker vond het merkwaardig, dat de paus tijdens de mtrijd bezorgd was over de „heilige plaatsen". Hij was dat niet toen de „heilige plaatsen" van de joden bezet waren, zoals de klaagmuur. Komt er bij de paus niet bij, dat de joden geen recht meer hebben over deze plaatsen, maar de kerk? Tot slot concludeerde ds. Gerssen. dat veel liefde voor Israël niet Israël en de God van Israël geldt. Voorzitter nog niets God aan „Er is nog niets voorbij wenoude geschiedenis en er voorbij van de belofte va zijn volk", meende ds. IL Dekker uit Amsterdam. 's Middags droeg deze oud-voorzitter de hamer over aan ds. L. A. Snijders uit Den Haag, die hem per 1 mei als voorzitter is opgevolgd. Ds. Dekker herdacht, dat 25 jaar gele den de Raad is opgericht. Sinds die tijd is hij voorzitter geweest. De bedoeling is een broederlijk verkeer van luisteren en openheid. Er is nog maar schuchter begin van die openheid. Het gesprek wordt eigenlijk niet ge wenst. Dat vinden we zo jammer. We willen iets doorgeven van Jezus de Mes sias, want als je Hem hebt ontdekt wil je zo graag erover praten. De resulta ten zijn niet daverend, maar ze zijn er wel. Hiermee doelde de spreker ook op j de grotere openheid van de kerk. Lofzang Ds. J. T. Wiersma uit Wassenaar sprak over „Het licht der volkeren", waarop ds. L. A. Snijders uit Den Haag aansloot met als onderwerp „De heer lijkheid voor Israël". Beide onderwer pen waren ontleend aan de lofzang Simeon. „Jezus, deze man die is opgewekt met zijn littekens droeg joodse ge laatstrekken. Wat dat wil zeggen in de gang van de geschiedenis is nauwelijks onder woorden te brengen", was de KERK IN JORDANIË WANHOPIG AMMAN Even ramp zalig als de gevolgen van de oorlog zijn voor Jordanië als geheel, zijn deze voor de kleine protestantse kerk. De ze kerk was goed op weg uit te groeien tot een volwaar dige Arabische minderheids kerk in een mohammedaan se omgeving. Nu is ze in stukken gescheurd en ver strooid. Dertienhonderd Jordaniërs be horen tot deze kerk, die is ont staan door zending van Duitse lutherianen. Zij woonden voor het overgrote deel in West-Jor- danië. Ik sprak de Duitse Probst Hansgeorg Kohier, die nu nog met de leiding belast was. Hy was.' Hy was ook tijdens de oor logshandelingen in Jeruzalem gebleven en hij kon mij vertel len, dat zijn kerk en pastorie niet te lijden hebben gehad. Maar zijn gemeenteleden zijn wanhopig. Niemand weet, hoe het nu verder moet. Niemand durft zeggen, of oud-Jeruzalem inderdaad Israëlisch zal blijven, en evenmin of Israël West-Jor- danië weer zal prijsgeven. In dit gebied bevinden zich de vier ge meenten: Beit Jala, Bethlehem, Beit Sahour en Ramallah. Berichten over de situatie daar zijn spaarzaam. Vast staat, dat de (Arabische) predikanten op hun post zijn gebleven. Maar men schat, dat van de gemeente leden bijna de helft over de Jor- daan naar het oosten gevlucht is. Daar heeft deze kerk geen en kele gemeente en maar een pre dikant: de jonge Arabier ds. An ton Dubban. Hij is verbonden aan een internaat van de zending in Amman. (Van EPD-verslaggever Helmut Winter) AMMAN Een geweldige schok heeft de bevolking van Jordanië getroffen. Van alle Arabische landen moet dit land de rekening betalen. De gesprekken op straat, in de cafés., op de kantoren en thuis in bet gezin draaien steeds weer om de zelfde vragen. Hoe kon bet gebeuren? Hoe moet het nu verder? Is er feitelijk nog hoop voor ons land? Door de bezetting van West-Jor- danië door Israël heeft het land meer dan de helft van zijn na tionaal inkomen en de helft van zijn bevolking verloren. Jordanië leefde in ruime mate van de toeristenstroom naar de bijbelse plaatsen en van de landbouwpro ducten van het vruchtbare gebied ten westen van de Jordaan. Deze inkomsten zullen in de toekomst ontbreken. Oost-Jordanië bestaat grotendeels uit onvruchtbare woestijngebieden. Hier heen zijn nu rond 150.000 vluchte lingen gestroomd, die uit angst voor de Israëlische bezetting hun woon streek verlaten hebben. Velen heb ben voor de tweede maal hun vader land verloren. Amman overvol De stroom mensen, die elke dag via de half ingestorte Allenbybrug de Jordaan overtrekt, houdt niet op. Velen bezitten alleen nog maar, wat zij op het lichaam dragen of in een handkoffer konden bergen. Amman, de Jordaanse hoofdstad, is overvol met vluchtelingen. Ongeveer dertigduizend mensen kam peren in de scholen, die juist va kantie hebben. De banken zijn op elkaar gestapeld. Hele gezinnen lig gen op een deken op de grond. Vijf tigduizend mensen hebben een voor lopig onderkomen gevonden bij fa milie of bekenden in steden en dor pen. De huizen zijn dikwijls twee- tot driemaal overbelast. Maar meer dan zeventigduizend vluchtelingen wachten nog onder de open hemel op onderdak of worden opgenomen in haastig opgezette tentenkampen. ka. Engeland en heel Europa, inet uitzondering van Frankrijk. Ze den ken ongecompliceerd en menen, dat het Westen schuldig is aan het on geluk van de Arabieren door zijn steun aan Israël. Ook tegenover de buitenlandse hulp zendingen staat de Jordaniër zeer gereserveerd. Een regeringsambte naar zei mij: „Brood en medicamen ten helpen ons niets verder. Wij hebben behoefte aan gerechtigheid." Deskundigen geloven, dat Jordanië de moeilijkste tijd nog tegemoet gaat. Als de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zonder tastbaar resultaat eindigt, is de kans groot, dat de opgekropte emoties zich in zinloze onlusten ontladen. Ook de verzorging van de bevol king zal over kortere of langere tijd in een crisis komen. Op het ogenblik leeft het land nog van zijn reserves. Het is onzeker, of het resterend Jordanië zonder zijn rijkere gebieden in het wes ten überhaupt nog levensvat baarheid bezit. MILAAN De Braziliaanse voet balster Jair zal het komende seizoen de kleuren van Internazionale Milaan niet verdedigen. Roma heeft de begaaf de buitenspeler van de ploeg van Hele- nio Herrera overgenomen. Apathisch Verzuim „cum lande" niet eerste keer UTRECHT Achteraf blijkt, dat het niet de eerste keer is dat aan de Rijks universiteit te Utrecht het „cum-laude" niet kon worden uitgereikt door een for meel administratief verzuim, zoals deze week het geval was bij de promotie van de heer P. T. Bolwijn. Hetzelfde deed zich voor op 3 mei toen de heer H. J. von Moltitz Harmse promo veerde tot doctor in de geologie. Hoewel hij het predikaat cum-laude verdiende kreeg hij dit niet, omdat zijn promotor, prof. dr. ir. F. A. van Baren, het vergat schriftelijk aan te bevelen bij de rector- magnificus. De heer Von Moltitz nam genoegen met de gang van zaken. Vereniging voor liturgie opgericht (Van o b kerkredactie) kern van ds. Wiersma's referaat. „Het is de glorie van Israël, dat Je- is er is geboren", zei ds. Snijders. Hij noemde het een geweldige onderschei ding, dat Jezus jood is. ..Het licht der wereld laat zijn glans vallen op Israël". Zuster Ter Groen, die in het Moria ziekenhuis in Israël werkt en nu tot september met verlof is, tekende de situatie tijdens de strijd. Dr. E. Hertz berger uit Weesp droeg voor. DRIEBERGEN Een internationale conferentie van ongeveer zestig deskun digen op het gebied van de liturgie heeft eind vorige week een internatio nale en oecumenische vereniging opge richt. De naam van de vereniging is „Societas Liturgica". Rooms-katholieken, oosters-ortho- doxen, anglicanen en protestanten wer ken hierin samen. Tot voorzitter werd de Ierse benedictijn Dom Placid Mur ray gekozen. In het bestuur zit ook een Nederlander, de Rotte-damse hervorm- ,de predikant ds. W. Vos. Het doel van de vereniging is naast studie en uitwisseling van gegevens ook het zoeken van middelen, om dc betekenis van de liturgie in de heden- I daagse wereld duidelijk te maken. (Van onze kerkredactie) PRETORIA Prof. dr. Adria- nus van Selms heeft bedankt als lid van de Nederduitse Hervorm de Kerk. De reden is, dat hy zeer teleurgesteld is door de reactie van deze kerk op de uitspraak van het Johannesburger hoog gerechtshof in het smaadproces. „De uitspraak van het hoogge rechtshof heeft duidelijk gemaakt, dat prof. Adriaan Pont zich heeft schuldig gemaakt aan zonde tegen het negende gebod", aldus prof. Van Selms. Hij citeerde hierbij de verklaring van de catechismus van dit gebod: Dat klapper of lasteraar zij. Hoewel prof. Pont zich aan deze ernstige zonde schuldig heeft gemaakt, heeft de synodepraeses ds. A. J. Nolte toch na de uitspraak van de rechter ondubbelzinnig verklaard, dat hij ach- „Deze verklaring, die hij namens de kerk uitsprak, was niets minder dan een openlijke belediging van de Zuid- afrikaanse rechtspraak. Als een wetsge- trouw burger met het volste vertrou wen in de onkreukbaarheid van onze gerechtshoven, ben ik verplicht, om mij op dit punt van de kerk los te maken". Prof. Van Selms betwijfelde, of er wel één kerk in de wereld zou zijn, die aarzelen zou maatregelen te nemen, als een kerkelijk hoogleraar zich zo aan ernstige zonde heeft schuldig gemaakt als prof. Pont. Censuur De Nederduitse Hervormde Kerk had prof. Van Selms al onder censuur gezet, zodra hij samen met dr. C. F. Beyers Naudé prof. Pont had aangeklaagd we gens smaad. De Nederduitse Hervorm de Kerk beschouwt het namelijk onge oorloofd, wanneer ledep geschillen in Ik zag het vluchtelingenkamp Wadi Daleil, rond 25 kilometer ten noor den van Amman. Op een vlak stuk woestijn staan 550 tenten. Er hui zen zevenduizend vluchtelingen in. Meedogenloos brandt de zon op de gebrekkige onderkomens. Een grote tankwagen heeft water ge bracht. Vrouwen en kinderen vul len kruiken, bekers en schotels met het kostbare vocht. Een provisori sche keuken verzorgt de mensen Apathisch zitten mannen en vrou wen voor hun tenten. Een zuster van het Rode Kruis bekommert zich om de zieken en gewonden. Het is een wanhopig beeld. De regering heeft een beroep gedaan op de bevolking in West-Jordanië te blijven. Ambtenaars hebben zelfs te verstaan gekregen, dat zij hun recht op pensioen verliezen, wan neer zij hun standplaats zonder toe stemming verlaten. Maar dit alles verhindert niet. dat dag in dag uit nieuwe vluchtelingen aankomen. El ke dag melden de kranten er dui zenden. Wildste geruchten De wildste geruchten doen de ronde. Je kunt niet alles geloven, wat in deze dagen van radeloosheid en angst van mond tot mond verder wordt verteld. Men zegt, dat de Is raëlische bezetting hier en daar druk op de Arabische bevolking uitoefent. Vluchtelingen vertellen ook, dat hen bij de Jordaan alles af genomen werd, zelfs het laatste in de kous verstopte geld. Er is praktisch geen familie niet di rect door de gebeurtenissen getrof fen. De meesten hebben familie aan de andere kant van de Jordaan, van wie zij sinds de wapenstilstand nog niets gehoord hebben. Of ze moes ten zelf vluchten. Of ze hebben vluchtelingen opgenomen. Het bedrijfsleven stagneert. Orders uit West-Jordanië kunnen niet meer worden afgewikkeld. Leveringen daarvandaan zijn onmogelijk. Werk plaatsen zijn gesloten, omdat de ar beiders nog in het leger zijn of zich in bezet gebied bevinden. Het aan tal werklozen groeit. Zonder doel en zonder werk slenteren jongeren door de straten van de hoofdstad, die voller zijn dan ooit te voren. Nauwgezet wordt naar de nieuwsbe richten uit de kleine transistortjes geluisterd. Zal de VN terugkeer van de vluchtelingen mogelijk maken? Of zullen de Arabieren een tweede oorlog beginnen? Diepe afkeer Velen hopen nog. dat de Arabieren met hulp van Moskou in de naaste toekomst een overwinning zullen be halen. Duidelijk is bij alle Jorda niërs teleurstelling en diepe afkeer te merken, als het gaat om Ameri- ORGELCONCOURS HAARLEM HAARLEM De vier deelnemers aan de vrijdag te houden improvisatie wedstrijd stelden zich woensdagavond voor aan dc hand van orgelliteratuur. Een novum hierbij was de verplichting eenzelfde werk uit te voeren. Hiervoor was gekozen Bach's koraalbewcrking uit het Orgelbüchlein „Herr Gott nun schleusz den Himmel auf". Bij alle verscheidenheid in aanpak zowel wat betreft tempo als register- keuze, was er ons inziens eigenlijk geen enkele interpretatie, die volledig recht deed aan de structuur van het interessante stuk. Geen van de executanten was erin geslaagd een registercombinatie te vinden, waarbij de snelle passages in de linker hand over het gehele klavier duidelijk te volgen bleven en het ostinate basthema in het pedaal het bedoelde effect had. De Duitse deelnemer Hans Martin Corrinth speelde verdienstelijk, maar soms te snel Buxtehudes preludium en fuga in e; de polyfone lijnen (o.a. in het bovendien ten onrechte legato ge speelde chromatische fugathema) gin gen daardoor vaak verloren in de grote ruimte van de St. Bavokerk. De Fransman André Isoir, winnaar van het vorige jaar, gaf een nogal ge haaste en daardoor onexacte weergave van de trio-sonate no. 2 in c. van Bach. De voor de tweede maal deelnemen de Nederlandse organist Nico van den Hooven was vertegenwoordigd met twee kleinere koraalvoorspelen Max Reger en de eerste uitvoering van Fazen van Cor Kee, een stuk waarin kerkelijke zaken voor een wereldlijke rechter brengen. Prof. Van Selms, die 61 jaar is, heeft nog altijd de Nederlandse nationaliteit. Hij werd in Amsterdam geboren, stu deerde in Utrecht en aanvaardde het ambt van predikant in 1930 in de her vormde gemeente van Hansweert (Zee land). In 1935 ging hij naar Culemborg. Sinds 1938 doceert hij Semitische talen ■I de universiteit van Pretoria. Als semiticus geniet hij grote internatinale vermaardheid. Beroenineswerk NED. HERV. KERK (wijkgem. 2): J. A. Talma te Rotterdam- Hoogvliet; te Hoornaar (toez.): G Bos te Genderen; te Tweede Exloërmond (toez.): P. C. 't Hooft te Kollumerzwaac. Aangenomen naar Wilsum (O): kand. J. Maasland te Sliedrecht. die bedankte voor Wijk bij Heusden. Gouderak. Den Bommel, Brakel. Gameren, Westbroek (U.) en voor Poortvliet; aangenomen het beroep van de generale synode tot zend. pred. te Pontianak: kand. H. L. Boutmy te Oegstgeest. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal (2e pred.pl.)G. G. S. v. Hoogstraten te Hoo- gezand (Gr.); voor Groningen (vac. C. J. Lambour): Tj. Alkema te Emmen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wirdum (Fr kand. R. Klijnsma te Weesp, die bedankte voor Rockanje, Rottevalle, Pieterburen. Sloot- dorp, Tuindorp-Oostzaan. Tholen-Poort- vliet en voor Willemstad. Bedankt voor 't Harde: H. Dijkstra te Wormerveer; voor Uithuizen en voor Den Helder: F. J. v. d. Wal te Zwolle. Bedankt Oldehove. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerland en te Hoofddorp: kand. J. v. Vliet te Den Haag; te Katwijk a. Zee: kand. C. de Ridder te Elspeet; te Kapelle (Z.): kand. N. W. Schreuder te Amersfoort WARSCHAU Het Poolse persbu reau PAP meldt, dat zeven mensen om het leven zijn gekomen en 22 gewond doordat een passaeierstrein 150 km. ten noorden van de Poolse hoofdstad ontspoorde. o.a. gebruik wordt gemaakt van ex perimentele effecten zoals clusters e.d. Het werd door de toehoorders naar het zich liet aanzien met grotere ernst aangehoord dan het door de componist moet zijn bedoeld Met een adequate uitvoering van Lizt's virtuoze preludium en fuga over de naam B.A.C.H. door de Zwitser Guy Bovet werd het wel afwisselende maar weinig opwindende concert besloten. W. R. Talsma (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM/HAARLEM De bisschoppen van Rotterdam en Haarlem M. Jansen en Th. Zwart kruis willen, dat zeventien theo logische studenten uit Warmond persoonlijk by hen excuses zullen aanbieden over een ingezonden stuk, dat zaterdag in De Volks krant verscheen. In dit ingezonden stuk uitten de priesterstudenten hun verontwaardi ging over de jongste encycliek, waarin de paus de celibaatsverplichting nog weer eens accentueerde, op zo'n hart grondige wijze, dat de bisschoppen de brief als beledigend voor de paus be schouwen. Een stroom van ingezonden brieven was het gevolg, waarin de teneur was „Hoe durven zulke jongens zo over de paus te schrijven, terwijl ze zelf straks aan hun parochianen het gezag van de paus moeten leren." Ook de beide bis schoppen, onder wier bestuur het groot-seminarie van Warmond valt, reageerden. Daarop kwam weer een nieuwe la wine brieven van (nu contra de „feo dale geest, die nog altijd in de kerk blijkt te heersen") maar ook een brief van de zeventien waarin zy collectief hun excuses aanboden. Hoewel de bisschoppen blij zijn met deze snelle en eerlijke verontschuldi gingen achten zij toch een persoonlijk gesprek met de zeventien studenten noodzakelijk. Onbegrijpelijk Het gewraakte ingezonden stuk van de zeventien luidde als volgt: ,,Naar aanleiding van de jongste brief van de bisschop van Rome. die om onbegrijpelijke redenen ook tot ver buiten de grenzen van dat bisdom aan dacht heeft gekregen, mogen wij het volgende opmerken. Wij willen ge noemde bisschop openlijk dank zeggen voor het begrip, dat hij heeft getoond voor onze situatie: daar hebben we toch het meest behoefte aan. want de mens is allereerst begripsvermogen, zoals hij zelf zo treffend opmerkt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2