meuk soort pacificatie De „andere oorlog" moet ook gewonnen worden Griezels in Rijssen door klokkenspook 750 militairen weigeren eten Uit de Haagse hof geplukt PTT-er 't niet vond leuk: „Ik wil nog met vakantie" s DINSDAG 4 JULI 1967 SAIGON De „andere oorlog" het hoofdonderwerp van ge sprek tussen de Amerikaanse en de Vietnamese leiders, die in fe bruari 1966 in Honoloeloe een topconferentie hielden is in vroegere dagen ook wel pacifica tie of plattelandsontwikkeling ge noemd. Tegenwoordig heet hij, letter lijk vertaald althans, revolutio naire ontwikkeling. Het is een term, die nogal communistisch aandoet, maar daarvoor slaat hij in de binnenlanden misschien juist aan. Jarenlang heeft de agra rische bevolking de ene Vietcong- golf na de andere over zich heen laten slaan. Zij koos voor de vei ligste zijde. Deze lag heel vaak aan de kant, die terreur uitoefende. Met hun nog maar pas begonnen R(evolutionary) Develop ment)-plannen hebben Washington en Saigon eigenlijk erkend dat de pacificatiepogingen van de afgelo pen jaren als mislukt moeten wor den beschouwd. Dit hoge woord komt er natuur lijk nooit officieel uit, maar de fei ten bewijzen 't toch wel. Na het wegtrekken van de Amerikaanse of Zuidvietnamese troepen kon van in woners van dorpen, die op de Viet cong veroverd waren, geen enkele constructieve bijdrage worden ver wacht. De mensen bleven terecht be ducht voor hun veiligheid. Ook al vestigde zich dan een dapper pacifi catieteam in de plaats één Ame rikaanse adviseur bijvoorbeeld en enkele vertegenwoordigers van het districtsapparaat de commu nisten bewezen steeds weer hun greep op de streek terug te kunnen winnen. Een Amerikaan met heel veel er varing op het gebied van de pacifi catie sloeg de spijker precies op de kop, toen hij zei: IS iet neutraal „De rijstboeren in het achterland hebben echt nog nooit van premier Ky gehoord. Saigon als hoofdstad, als centrum van het landelijke ad- BLERICK Naar schatting 750 mili tairen hebben gisteren geweigerd naar de eetzaal van de Frederik Hendrik- kazerne te gaan. omdat de kwaliteit van I de maaltijden hun niet aanstond. Het I menu was: aardappelen, verse spitskool, i bal gehakt, havermoutpap, aardbeien. De soldaten gingen de stad in om aan auto matieken hun honger te stillen. De com mandant. die onlangs het compagnies- gewys naar de eetzaal marcheren af schafte. heeft heeft dit bij wijze van straf weer ingesteld. De actie moet goed zijn georganiseerd, aldus de commandant, die de nodige voorbereidingen vermoedde. Midden vo rige week was er al over de actie onder de militairen gesproken. De boycot van de keuken moest kennelijk gisteren een feit worden. Aan het eten mankeert niets, zo zei de luitenant-kolonel H. J. Bleekers, de kazernecommandant, verder. Hij ver moedt wat stemmingmakerij om in het nieuws te kunnen komen. Nimmer heeft hij ook maar één klacht over het eten n •l#i De wijzers van de klok blijven kuren vertonen UURWERK NA UURWERK LEGT HET LOODJE De wekelijkse uitbetaling. ministratieve apparaat, is slechts een vaag begrip voor hen. De onvei ligheid in het Zuid-Vietnam van vandaag is tenminste voor een deel te wijten aan al datgene wat we in het verleden hebben nagelaten te doen. We hebben er geen flauwe notie van gehad hoe belangrijk de rol van de bevolking wel is in een vuile oorlog als deze. De mensen van het platteland hebben we veel al voor neutraal versleten. Ze ston den naar onze mening tussen de Vietcong en de regering van Zuid-Vietnam in. Dit is een totaal verkeerd beeld geweest. De waarheid is dat het volk niet neutraal kan zijn. Als het niet achter Saigon staat, is het door de voortdurende infiltraties wel ge dwongen de Vietcong te steunen." „We kunnen de ene oorlog niet winnen zonder de andere", staat in de Verklaring van Honoloeloe. „Maar de oorlog voor de harten van de bevolking is meer dan al leen maar militaire tactiek. Het is een moreel principe. We moeten er. al vechtende, naar streven een wa re sociale revolutie tot stand te brengen." Het burgerapparaat, dat de ge vaarlijke nazorg in de zogenaamde gepacificeerde gebieden bedreef, la thans opgeheven. De „andere oor log", de revolutionaire ontwikke ling, is ook onder de militaire top geplaatst. Dit moest ook wel, want de strijd voor de steun van de al tijd tussen hoop en vrees heen en weer geslingerde plattelandsbevol king wordt ook al met het wapen in de hand bedreven. Het centrum van' de R(evolutiona- ry) D(evelopment) is Vung Tau, dat zo'n 90 kilometer ten zuiden van Saigon is gelegen. Daar staat een kaderschool, die in totaal 40.000 RD-teamleden zal moeten afleveren. Enkele duizenden hebben hun oplei ding reeds beëindigd, en zijn hun moeilijke pionierswerk in de dor pen en de gehuchten begonnen. RD-team Een RD-team bestaat uit 59 gewa pende leden, die ieder een eigen specialiteit hebben. De een is admi nistratief geschoold, de ander kan instrueren op het gebied van de huizenbouw, dat van de irrigatie of dat van de wegenaanleg, weer een ander is wapendeskundige enzo voorts. De volgende vijf doeleinden worden in gezamenlijk overleg na gestreefd: 1. Het vestigen en waarborgen van mocratisch zelfbestuur. 4. Het ontwikkelen van een econo mische, politieke en sociale structuur volgens bestaande as piraties en met behulp van tech nisch advies, geld en materialen. 5. Het bewapenen en militair af richten der mannen om hen in staat te stellen de gemeenschap, waartoe ze behoren, te verdedi gen. Het laatste is een patroon, dat sterk aan de Israëlische kibboetsj herinnert. Er zijn trouwens nog meer overeenkomsten. Van elk dorp met de omringende gehuchten wil men een zelfverzorgende en vaak op coöperatieve leest geschoei de economische eenheid maken. Volksmilitie De veiligheid in wijder verband wordt door eenheden van de volksmilitie gewaarborgd. Deze be horen tot de zogenaamde Popular Forces, die 150.000 leden telt, en tot de zogenaamde Regional Forces, waarbij 110.000 manschappen die- Het zijn strijdkrachten, die reeds jaren op het platteland opereren, en die meer Vietcong hebben uitge roeid dan alle Amerikaanse en an dere Zuidvietnamese eenheden teza- Van de van dorp naar dorp trek kende RD-teams wordt verwachl dat ze hun werkterrein pas verla ten als er vaste grondslagen zijr gelegd. Dit betekent tenminste dat er een school moet staan eer stokpaardje van de Amerikanen' ook al kan het nog maander duren voordat er een onderwijzer of onderwijzeres arriveert. De diepere achtergrond van het RD-werk is „nation building". Op het door terreur geteisterde platte land moet men zich bewust worden van de macht van en de te bieden veiligheid door de staat. Men wil van de dorpelingen in de eerste plaats Zuldvietnamezen maken. Pas Een pacificatiecollonne op weg naar het werk. in tweede instantie mogen ze zich zelf als Boeddhisten, Cao Dai-isten, katholieken of Hoa Hoa-isten klas- sificeren, als noordelijken of zuide lijken, of als montagnards, Chine zen, Annamieten of Tonkinezen. Het RD-projekt slokt honderden miljoenen" dollars op, die via hulp kanalen uit de Verenigde Staten toevloeien. Speciale RD-teams be moeien zich nog met oorlogswedu wen en -wezen, met oorlogsinvali den en met nietsbezitters of ouden van dagen. Ontwikkelingsweg Alle krachtsinspanningen en of fers van de Amerikanen ten spijt kan de grootste deceptie straks wel eens zijn dat de Zuidvietnamezen, op een bekende kern van „die-hards" na, er het bijltje bij neerleggen. Men is de broederstrijd meer dan moe. Niet Washington, maar Hanoi met zijn verwerpelijke pressiemid delen vaart hier wel bij. De ontwikkelingsweg, die thans definitief gekozen is, is een moei lijke en een lange. Hoewel Washing ton en Saigon er enthousiast over zijn, moeten de resultaten nog blij ken. De modeldorpen, die door de bevoegde voorlichtingsinstanties als daverende successen worden toege juicht, zijn zeker niet representa- Een van de hinderpalen is die van de indifferentie. Een andere slaat zeker op het feit, dat men van de kant van de pacificeerders niets te vrezen heeft, maar van die van de Vietcong zoveel te meer. Een derde hinderpaal is weer de tradi ties, die doorbroken moeten wor den zoals feodalisme en grootgrond bezit, zomede onderworpenheid aan mandarijn-achtige lokale figuren. Hoe efficiënt, hoe betrouwbaar ook. is tenslotte de volksmilitie of de Zuidvietnamese legermacht, die over de veiligheid in ruimer ver band moet waken? Er zijn overlopers. Er zijn zuide lijken, die niet op de noordelijken willen schieten .omdat ze voor de laatsten een diepe bewondering hebben. BETONNEN RAND BEZWEEK: 3 DODEN CORFOE Drie personen zijn ge dood en 35 anderen gewond toen een betonnen rand bezweek onder een jui chende menigte, die gisteren koning Konstantijn van Griekenland op he* vliegveld van Corfoe verwelkomde. De koning brak zijn inspectie van een erewacht af en nam deel aan red- dingswerkzaamheden teneinde gewon den uit het puin te bevrijden. (Van een onzer verslaggevers) RIJSSBN (Ov.) In de woning van de familie Seppen- woolde te Rijssen huist een klokkenspook. Op de meest onver wachte momenten worden de wijzers van de in het huis aan wezige klokken kromgetrokken, dan weer lopen de klokken plotseling een paar uur terug. Mevrouw Seppenwoolde, een groot aantal klokken aangeboden gekre- Flakkeese van huis uit, raakte particulieren maar dermate verontrust door net vooraj van bedrijven, die daarmee mystieke verschijnsel, dat ze be- hoopten aan te tonen, dat hun klokken sloot de feiten aan de grote klok zelfs tegen de geheime krachten van tr i jj.* spoken bestand zouden zijn. Helaas zul te hangen. Het gevolg was dat dg betrokken fabrikanten er nooit het verhaal zich als een lopend reciame mee kunnen maken, want tot vuurtje door het land verspreid- dusver heeft elke klok het tegen het de en dat zich de afgelopen da- mystieke geweld moeten afleggen. -Q,,,1TC<r:„ -„p Mevrouw Seppenwoolde heeft ook al gen honderden nieuwsgierige geprobeerd verband te leggen tussen toeristen voor de raampjes van be^ verschijnsel en de ziekte van haar de propere - verdrongen. eengezinswoning zevenjarige zoon Erik, de gedeeltelijke invaliditeit van haar man, een voortdu rend jankende hond en een kanarie, die Ook hebben zich inmiddels verschei- alsmaar uit zijn kooitje wil. dene deskundigen met het geval be moeid, zowel van het T.N.O. als van de PTT. Een journalist heeft zelf een ver zegelde wekker op de schoorsteenman tel geplaatst en ook die is reeds de belevenissen van haar gezin zijn verschenen. Mevrouw Seppenwoolde heeft al vaker in haar leven met bijzon dere zaken te maken gehad, ver telde ze. In de donkere januari dagen van 1953 verwachtte ze haar ouders die op Flakkee wonen op bezoek. Ze trof geen enkele voorbereiding voor het be zoek, en ze vertelde iedereen, die het maar horen wilde: „Dat hoeft niet, want er gebeurt iets, waar door mijn ouders niet kunnen ko men". Haar voorspelling kwam uit. Haar ouders werden door het water verrast en kwamen niet. Ook nu is mevrouw Seppenwool de eerder geneigd te geloven in „bijzondere tekenen" dan in een eenvoudige technische verklaring. aantal uren achtergebleven. Hoewel het klokkenspook nog elke dag voor nieuwe raadsels zorgt en me vrouw Seppenwoolde inmiddels ook de reputatie heeft gekregen van paranor maal begaafde omdat ze in 1953 de watersnoodramp'van Zeeland ben voorspeld, verwachten deskundigen het spook eerstdaags te kunnen vangen. Men vermoedt dat de wonderbaar lijke verschijnselen worden veroor zaakt door de aanwezigheid van een magnetisch- of electrisch veld, moge lijkerwijs veroorzaakt door de tv-zen- der van Markelo. Verkreukelde wijzers Mevrouw Seppenwoolde hoopt vurig dat ze zo spoedig mogelijk van het klok kenspook zal worden verlost. Onder de indruk van de griezels en wat opgewon den door het vele bezoek, zegt bezig te zijn geweest met een andere woning. „We zouden hier liever blijven, maar je hebt geen rust of duur meer." Ter verduidelijking stort ze een hand vol verkreukelde wijzers van allerlei soorten klokken op tafel. Nadat men enige tijd geleden de afwijking consta teerde, heeft de heer Seppenwoolde een Tot dusver zijn er maar weinig ensen getuige geweest van de destruc tieve krachten van het spook. De heer Seppenwoolde zegt wel, dat „die die" erbij waren op het moment, dat de klokken weigerden verder te gaan en dat de punten van de wijzers ombogen, Heel de lange lieve Laan van Meerdervoort, die zo'n vijftienhon derd huisnummers telt, afgereisd. En onderweg minstens een twintig tal huizen te huur, te koop of net verkocht zien staan. Alles leeg te aanvaarden. Er waren kapitale panden by met een sousterrain en de kamers voor de booien onder het dak. Een winkelpand, kantoorpanden (aan de Koninginnegracht helemaal te kust en te keur) en „normale" huizen. Gewoon met een vestibule, een gang en een trap en nog een zol der. Tenslotte wat wij in het Haag je „herenhuizen" noemen, die wel in een rijtje mogen staan, maar dan een voor- en een achtertuin en een groene gemeentestrook langs zich hebben. Terwyl ik daar liep, buste en tramde (kun je allemaal doen op die route) zat de raad te redekave len over de nieuwe „doorstromings regeling". De bedoeling is, dat in krimpende gezinnen van grote naar kleine woningen doorstromen en dat welvaartsgenieters, die nog hui zen in het pand, dat zij ten tijde van hun schaarse beurs betrokken naar iets duurders gaan uitzien. De gemeente spijkert dan het een en ander financieel bij. Voor de zoveelste keer me ge lukkig geprezen geen raadslid te zijn, want hoe kom je er achter wat je wel en wat je niet moei doen? Het papieren doorstromingsplan leek me heel mooi. En logisch. Wat moeten twee mensen in zo'n groot huis? De kinderen uitgevlogen Waarom moet een dikke verdie ner voor een schijntje wonen, ter wijl zovelen geen start kunnen ma ken. omdat de beschikbare huur- flats allemaal op het luxe genre zyn berekend? Doorstromen, allemaal Maar als ik op weg naar de raadzaal langs al die lege huizen was gekomen, dan was de twijfe' toch gaan knagen. Waarom zijn de vorige bewoners jebleven. waarom gingen ze weg? Zijn dat allemaal opgedoekte huishoudens? In onze grijze stad wonen veel opa's en oma's, die de strijd tegen trappen en gangen en kamers, die allemaal schoon moe ten en 's winters warm gehouden moeten worden, opgeven. En al doorstroomden vóór de gemeente ging stimuleren. Maar nu staan hun huizen er renteloos en leeg. Of onverkocht. Niemand met wal duizendjes op de bank en een flink inkomen be hoeft huisloos te zijn in Den Haag. Maar er zijn er teveel zonder die duizendjes en met een bescheiden inkomen of met duizendjes en an dere wensen dan een groot huis. Misschien is dat nog het meest .rieste van de zaak. De stadsmens wenst efficiënte woonruimte. Geen overtolligheid. Die mag er alleen buiten zijn. In het tweede huis, het opgekalefaterde boerderijtje. De stadshuisvrouw wil een model keuken en geen buitenboel. Trou wens als ze in haar caravan de va kanties en de weekeinden beleeft, heeft ze buitenboel en hulpkeuken genoeg. De torenflats kruipen vol. de hui- '.en met beneden en boven, voor ?n achter druppelen leeg. Het doorstromen is toch niet zo ïenvoudig Maar het meeste medelijden houd .k met die opa's en die oma's, die het laatste bolwerk waren van de goede oude tijd. De tijd dat kinde ren en kleinkinderen als een in vasie de vakanties kwamen vullen. De tijd, dat ieder huis een logeer kamer had, die altijd klaar stond. En een kelder om de inmaak in te metten en een zolder om appels op e rijen. Hun grote echte huizen zullen vel duplex- en triplexhuizen wor- ien en namaakflatjes met een mi niatuur cuisinette, een baadhok en een eethoek. Geen centimeter te groot dan hoognodig is. Doorstromen theorie en prak tijk maar bij navraag blijkt dat deze getui gen op het kritieke ogenblik net even weg waren. Horlogemaker G. van Veen uit Rijs sen heeft gisteren (maandag) de klok, die als eerste de vreemde verschijnse len vertoonde, weer op de schoorsteen mantel geplaatst, maar nu geheel verze geld. „Nu zullen we eens zien", zegt de heer Van Veen krijgshaftig, alsof hij van plan is een persoonlijke overwin ning te behalen op het spook. Ook bodemdeskundigen uit Wagenin- gen waren dezer dagen van plan te komen om te zien in hoeverre de aan wezigheid van leemlagen in combinatie met stralingen van de tv-zender te Mar kelo iets met het geval te maken kunnen hebben. Een onderzoek van de PTT heeft overigens nog maar weinig opgeleverd, i Een ambtenaar, die kwam kijken, ver trouwde het zaakje zelf overigens niet. „Ik wil liever ook nog met vakantie", zei hij en verhuisde snel van een stoel bij de schoorsteenmantel, waarop de klokken staan, naar een andere hoek van de kamer. Tegenstand UET nieuwe uitstel van de stem- ming in de Algemene Vergade ring van de VN duidt er op, dat nog voor geen enkele resolutie een meer derheid van tweederden werd ge vonden. Ook die van de niet-gebonden lan den, waarin zonder meer terugtrek king van de Israëlische troepen wordt geëist, kon het nog niet zo ver brengen. Uit de gebeurtenissen van de afge lopen dagen valt op te maken, dat men achter de schermen tot het uiter ste wil gaan om deze resolutie aan vaard te krijgen. Nadat Frankrijk had laten weten, het voorstel te steunen, was de kans op aanvaarding groter geworden, omdat de Franssprekende Afrikaan se landen vaak het voorbeeld van Parijs volgen. De Franse stap is echter niet van doorslaggevende betekenis geweest. Bijkbaar zijn er ten minste 40 lan den, die geen heil zien in de eenzij dige strekking van de resolutie. Terecht, omdat zij de problemen van het Nabije Oosten niet dichter bij een vreedzame oplossing brengt, maar integendeel een dergelijke re geling onmogelijk maakt. Zolang de Arabische leiders hun plan, de staat Israël te vernietigen, niet hebben opgegeven, kan van een terugkeer naar de toestand van voor het uitbreken van de oorlog geen sprake zijn. Ontvoering Een functionaris van het plaatselijke electriciteitsbedrijf maakte electrisch geleide wijzers na. Na een poosje trok ken ook die krom. Anderen kwamen met wichelroeden en kompassen en ook die sloegen driftig uit als ze in de buurt van de schoorsteenmantel kwa men. De eerste, die mogelijk verband tus sen de aanwezigheid van de op acht kilometer afstand staande straalzender en het spook heeft gelegd, was de heer G. Elsinga, secretaris van de landelijke Bond van Chr. Woningbouwvereni gingen. Hij hoorde het verhaal door de telefoon van de secretaris van de Rijs- sense woningbouwvereniging „De Goe de Woning". Op het ogenblik wordt hard gewerkt om de theorie van de heer Elsinga op zijn houdbaarheid te testen. Inmiddels wordt de familie overstelpt met blijken van meeleven. Leden van een sekte menen, dat het om tekenen gaat, die op het einde der wereld wijzen. Een evangelist wil. dat het gezin Sep penwoolde zich met hem in verbinding zal stellen teneinde bekeerd te worden. Een bedrijf bood een klok zonder wij zers aan. Een dame uit Alkmaar raadde aan de klokken tegen een andere muur te zetten. Mevrouw Seppenwoolde bewaart alle reacties zorgvuldig. Ook verzamelt ze verwoed alle krante-artikelen, die over [NE ontvoering van de Kongolese oud-premier Moise Tsjombe heeft de Algerijnse regering voor een moeilijke beslissing geplaatst. Moeilijk, omdat Tsjombe een poli tiek probleem is. Als Algerije zich aan de internatio nale gebruiken houdt, kan het de oud-premier niet aan Kongo uitle veren. Al was het alleen, omdat Tsjombe een politieke vluchteling is. Maar zelfs al was hij een gewone misdadiger, dan zou uitlevering nog heel moeilijk zijn. Algerije en Kon go onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. Er is dus ook geen uitleveringsverdrag. Daar komt bij, dat Spanje, waarmee Algerije zeer goede relaties onder houdt, zich verantwoordelijk weet voor de veiligheid van de politieke banneling. Tsjombe werd in Kongo ter dood veroordeeld (bij verstek) vanwege zijn politieke verleden, waarin de afscheiding van Katanga een grote rol speelde. Het vonnis werd uitge sproken door een militaire recht bank. De werkelijke reden van zijn ver oordeling was echter, dat hij als po liticus van formaat een bedreiging vormde voor het wankele militaire bewind van generaal Moboetoe, die zich na een staatsgreep tot president uitriep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5