UGA Jonge politici ongerust over de democratie Rechts radikalisme steekt kop op Strenge beoordeling van Kamerleden Instelling van politiek congres bepleit Chr. Reformed Church blijft tegen Wereldraad Kostelijk acteren in poëtische „Zomer" Meerjarenplan nodig van overheid en bedrijfsleven DINSDAG 4 JULI 19671 Een woord voor vandaag Indien echter iemand van u in wijsheid te kort schiet, dan bidde hij God daarom, die aan allen geeft, eenvoudigweg en zonder verwijt; en zij zal hem gegeven worden. (Jacobus 1:5) God geeft op een heel bijzondere manier. Hij geeft „eenvoudig weg", zo maar, louter om het geven zelf. Dat is het echte geven, royaal geven, zonder enige bijbedoeling. Wij mensen geven meestal niet eenvoudigwegWij hebben allerlei openlijke of verkapte bijbedoelingen, zo van „wat bereik ik er mee?" of „wat krijg ik er voor terug?" Zo geeft God niet. Zoals de zon moet schijnen, omdat ze de zon is, zo moet God geven, omdat Hij Gever is. En .ponder verwijt". We hoeven bij Hem niet aan te kloppen met de angst in het hart voor wat we te horen zullen krijgen. God zegt niet: Ben je daar nou al weer? Wat heb je het ver- krweid met wat lk je de vorige keer gaf. Waarom luister je niet beter naar Mij? Zo kan dat toch echt niet langer doorgaan. Het gaat bij jou als in een bodemloze put. Wij zijn van die benepen gevers. Maar van ons alles te geven, wordt die Heer nimmer moe. Elke dag duizend gaven strooit Hij vriendlijk ons toe. Wij lezen vandaag 1 Samuel 8 10-22. Verkiezingsaktie had geen élan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestaande automatisme by de kandidaats stelling voor de ch-leden van de Tweede Kamer moet worden doorbroken, zegt de commissie- Scholten in haar rapport. Het zwaartepunt ligt nu immers by| het hoofdbestuur en niet by de groepsvergaderingen. Het is nodig, dat zittende kamer leden, die het minder goed heb-| ben gedaan, gemakkelijk worden j vervangen. De gedachte is een kleine advies commissie in te stellen, welke com missie de kamerleden scherp moet beoordelen. Deze commissie kan bestaan uit de voorzitter en secre- taris van de Unie, de voorzitters van beide kamerfracties, de voor zitter van de CHJO en de CH- vrouwenorganisatie en vijf voor aanstaande leden, die geen lid zijn van de kamerfracties. Een andere suggestie van de wij ze manne nis, dat meer oud-minis ters, die dit willen, in de kamer fractie worden opgenomen. In de praktijk krijgen de oud-ministers geen verkiesbare plaats meer. Verder veroordeelt de commissie .de wijze, waarop de lijsttrekker bij de CHU wordt aangewezen. Het puntensysteem wordt vaak ge bruikt om een ongekende kandi daat naar voren te schuiven en be- 1: mde figuren te laten duikelen. Veroordeling Scherp is het oordeel van de com missie over de voorbereiding van de verkiezingen. De beslissing van de CHU om hoewel geen deel uitmakend van het kabinet-Zijlstra deze rege ling toch te steunen is niet zodanig duidelijk gemaakt dat de argumen tatie tot grote groepen van de kie zers droodrong. De verkiezingsstrijd is feller ge worden. De kiezers verlangden standpunten. De CH heeft hier on- valdoende aandacht aan besteed. Bovendien heeft het ontbreken aan c n voldoende inspirerende wer vingskracht van de Unie op de eigen aanhang, de wisselende en de jonge kiezers. De verkiezingsactie eheft een gebrek aan élan vertoond. De com missie Scholten ziet hiervoor drie oorzaken: de organisatie van de verkiezingsactie; de publiciteit voor radio en t.v. en de contacten met de pers. Bij deze kritiek blijft het niet: De tv-uitzendingen in de verkiezings tijd hadden onvoldoende niveau. Het spreekt boekdelen, dat de ƒ1.000, die per uitzending uit de kijkgelden beschikbaar waren gesteld, werden niet een volluedig besteed In laatste instantie moet het dage lijks bestuur voor deze uitzendingen verantwoordelijk zijn. Politici, die voor de televisie optre den, moeten op hun geschiktheid wor den getest. Over de ingestelde pers- en publi- citeitscommissie taant de commissie zich evenmin tevreden. Het is niet juist dat in deze commissie drie burgemees ters zitting hebben. Er moeten meer deskundigen in deze commissie worden benoemd. Ook is er behoefte aan een duidelijke taakomschrijving voor deze commissie. Tijdens de verkiezingscampagne is over het algemen weinig over de CHU! gepubliceerd. Naar buiten heeft de Unie de indruk gemaakt publiciteitsvrees te hebben. (Van een onzer medewerkers) MUNCHEN Het geprekscen- trum voor jonge protestantse poli tici in Europa heeft de politieke partijen, parlementen en regerin gen opgeroepen, de begrippen vrij heid en democratie levend te hou den bij de bevolking door middel van voorlichting en opvoeding. Verder vragen de jongeren aan de christen-politici, om zich in te zetten voor een verantwoord ge bruik van de massamedia, zodat de publieke opinie op de juiste wijze wordt beinvloed. Protestantse jongeren uit zeven Europese landen vergaderden van 29 juni tot 2 juli in München. Zij spraken over „structuurproble men van de moderne demokratie". In zijn openingswoord zei de voor zitter van he gesprekscentrum, de Ne derlander drs. J. van Putten, dat het conferentiethema doelbewust gekozen was, omdat in deze tijd een zekere vorm van rechts radikalisme de kop opsteekt. Hierbij noemde hij niet al leen Duitsland, maar ook Nederland. Het is nodig, aldus drs. Van Putten, dat vooral christen-politici zorg dragen voor versterking van de parlementaire demokratie. EUROPA De eerste spreker, de Nederlander Sj. Jonker, assistent-kabinetschef van dr. S. L. Mansholt te Brussel, pleitte voor de noodzaak van nauwer Euro pese samenwerking. Tevens moet het verenigd Europa groter zijn, dan het Europa van de zes. Protestanten, zo stelde de heer Jon ker, dienen hier vanuit hun evange lische radikaliteit aktief aan mee te werken, omdat in hun visie de over heid van God de taak gekregen heeft, haar onderdanen te beschermen en vre de Wijziging van Unieraad (Van onze parlementsredactie) JCHU. De Unieraad functioneert DEN HAAG De commissie-j volgens de commissie onvoldoen- Scholten bepleit in haar rapport i de terwijl van haar werk te wei een grondige wijziging in de sa-jnig naar buiten blijkt, menstelling van de Unieraad, het A i j De „wijze mannen menen dat de politiek adviescollege vail de voorzitter van de CHU 00k v00r_ zitter van de Unieraad behoort te zijn. Dit zal een betere coördinatie van de werkzaamheden bevorderen. Momenteel zijn naast de leden van het hoofdbestuur en afgevaardigden van de CHJO en de CH-Vrouwen centrale twee leden uit iedere Ka merkring lid van de Unieraad. Commissie iverkte hard (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De commissie- Scholten ontving haar opdracht tot het uitbrengen van advies aan het bestuur van de CHU op 27 februari. Op 3 juli heeft zij haar rapport uitgebracht. Hierin zijn de volgende mededelingen gedaan over de werkwijze die men heeft gevolgd. De commissie heeft in totaal tien vergaderingen belegd. Men heeft gesprekken gehad met: de voorzitter en secretaris van de Unie; de voorzitter, de beide vice-voorzitters en de secretaris van de Tweede Kamer-fractie; de voorzitter en de oud-voorzit ter van de Eerste-Kamerfractie de voorzitter van de Unieraad; de voorzitter van de Savornin Lohmanstichting; een delegatie van het bestuur van de Centrale van CH-Vrouwen; een delega tie van het bestuur van de CHJO; een delegatie van de Pers- en Propagandacommissie; vertegenwoordigers van het CH- Weekblad De Nederlander en Binding; een delegatie van de CH-Journalistenkring. Op 28 april heeft de commissie een speciale vergadering van alle Kamerkringbesturen bijgewoond. De „wijze mannen" ontvingen verder 118 brieven van kiesver enigingen, Kamerkringbesturen en individuele leden. DEN HAAG Hazrat Mirza Nasir Ah mad Khalifatul Masih III, het hoofd van de Mohammedaanse Ahmadiyya- beweging uit Pakistan, zal binnen kort een bezoek brengen aan Neder land. Op vrijdag 14 juli zal hij i Mobarak Moskee in Den Haag kennis maken met de leden van de Islami tische Ahmadiyya gemeente in Neder- De commissie-Scholten meent dat gestreefd moet worden naar een ver hoging van het politiek niveau van dit orgaan. In plaat van twee leden uit de Kamerkringen adviseert commissie een benoeming van 25 le den door de algemene vergadering, op voordracht van het hoofdbestuur. Daarnaast zullen voorzitters van CH- studiecommissies en oud-ministers en staatssecretarissen binnen een be paalde periode na hun aftreden - moeten worden van de Unieraad. Ook wordt het wenselijk geacht dal de Unieraad minstens eenmaal per jaar in het openbaar vergadert. Een politie ke partij moet buitenstaanders tegen standers inzicht durven geven in het politiek beraad van een van haar be- belangrijkste colleges, ook al is het een interne discussie, aldus de com- De fracties zullen geregeld mede deling over hun politiek beleid moe ten doen aan de organen van de Unie. Een fractie kan immers, aldus de com missie niet bestaan zonder haar ach- terbana De zelfstandigheid van de fracties bij het bepalen van haar be leid dient gehandhaafd te blijven. De commissie acht het gewenst dat aan de algemene vergadering meer inhoud wordt gegeven. Mo menteel wordt naar haar mening, te snel een voorstel naar commissies of naar de fractie gewezen zonder dat er behoorlijk over gesproken is. alleen, als die overheid supra-nationale politiek bedrijft. Ook kan een ver-' enigd Europa een positieve bijdrage leveren tot herstel van de vrede in de wereld. NIVEAU r,„,De heer H. Schroder, lid van de welvaart te garanderen. Dat kan iHamburgse landdag, wees gezien de I huidige crisis van de parlementaire demokcratie op de noodzaak, dat het niveau van het parlement en haar af-, gevaardigden ten opzichte van ratio' en wetenschap wordt verhoogd. Ook pleitte hij voor een beter systeem ter aanwijzing van de kandidaten en voor verhoging van hun tractement. De oorspronkelijke betekenis van het parlement, het controleren van de regering, moet meer op de voor grond treden. De parlementen en afgevaardigden moeten over meer en betere wetenschappelijke staven kunnen beschikken. Vorstin bezoekt varend, fietsend en vliegend Waddeneilanden DEN HAAG Volgende week maandag en dinsdag wacht Ko ningin en Prins een druk pro gramma op de Friese Wadden eilanden: Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Ze zullen hetzij varende, hetzij vlie gende dan wel fietsende de te bezoeken objecten bereiken. Cen traal staat bij dit bezoek het na tuurbehoud op de eilanden. Maandag vliegen de koninklijke be zoekers per hefschroefvliegtuig naar Vlieland, waar de camping Stortemelk wordt bezocht. Daarna gaat men per Piet Hein naar Terschelling, waar een folkloristische manifestatie wordt ge houden. Dinsdag is het eerste doel de Bosch- •laat, die per fiets wordt bereikt. Van laar per helikopter naar Ameland, waar de bejaarden van De Stelp dan al vol ongeduld op hun Koningin zul len zitten te wachten. De Prins gaat in die tijd naar de verrichtingen van een reddingboot kijken. Bezichtiging van de ruilverkaveling „Ballumer Duinovergang" en een scholengemeenschap in Nes, wordt ge volgd door een luchttochtje naar Schiermonnikoog. Hier vermeldt het programma: rit over het eiland, be zoek aan drenkelingen-kerkhof, inspec tie van een kruiscentrum en bezoek aan de vakantiekolonie Elim. Beroevinsstverk NED. HERV. KERK Beroepen te Zevenhoven: J. H. de Vree te Sleewijk;te Steggerda: kand. L. A. Nell te Den Haag. Benoemd: t. hulppred. te Oude Pekela: D. Stolk, evangelist aldaar. Aangenomen naar Oude Tonge: kand. W. v. Gorsel te Montfoort, die bedankte voor Benschop: Benthuizen: Brandwijk; Groot Ammers; Lopik; Melissant; Reeu- wijk; Schoonhoven (vac. H. Jongend en) Zalk-Veecaten en Zegveld: naar Den Haag (wijkgem. 23): M. J. Gols te Wit- marsum; naar Amstelveen-Buitenveldert (toez.): G. J. Wispelwey te Duivendrecht; naar Ridderkerk (wijkgem. Den Donck te Slikkerveer - toez.): G. J. v. d. Bogerd te Gouda; naar Zaltbommel (vac. Th. Rinkema - toez.): H. Berton te Grijps- kerk-Visvliet. Bedankt voor Zuid-Beijerland en voor Westerhaar: J. C. v. Nieukerken te Hat- tem; voor Goes (vac. H. J. Teutscher toez.): H. de Noo te Meppel; voor Woer- Roetman te Gouda. den (4e p.p. - toez.) en voor Wezep: L. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-west (vac. W. v. d. Linden): Joh. Heule te Beverwijk; te Driessum: kand. W. J. v. d. Linde te Zwolle; te Grootegast (vac. S. v. d. Lin de): E Boswijk te Jutryp-Mommerts. Aangenomen naar Honselersdijk: A Veldhuijzen te Donkerbroek (F); naai Hallum: E. H. Rullmann te 't Zandt (Gr.). Aan het zendingsseminarium te Baarn zijn geslaagd voor het zendingsex.: ds. P. Gilhuis (beroepen miss. pred. te Brazilië) en dr. L. Schuurman (benoemd t. docent a. d. theol. facult. te Buenos Aires). GEREF. KERKEN (vrfigem.) Aangenomen naar Hoogezand-Sappe- meer: J. de Feyter te Berkum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda (accl.): J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve: te Meppel: kand. J. L. C. Boertjens te Dieren. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Groningen; te Goudswaard Het zou aanbeveling verdienen, wanneer de staatslieden hun belang rijke uitspraken niet voor radio en televisie, maar in het parlement het eerst openbaar maken. Ook wees hij op het nut van openbare hearings. Dr. H. Gaare, lid van de Noorse raad oor radio en televisie, wees op de taak van christenen, om ook door middel van de massamedia cultuur uit te dragen. Dit betekent voor christe lijke politici en politieke partijen het voeren van een aktieve cultuurpoli tiek. Volgend jaar wordt de conferentie in Zürich gehouden. De Europese pro testantse politici in de dop gaan dan spreken over de ruimtelijke ordening. als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun ge zondheid. Liga, gemakkelijk om mee te ne men, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente...! en droog uit de hand de veelzijdige voeding KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND Gematigde uitspraak (Van onze kerkredactie) GRAND RAPIDS De synode van de Christian Reformed Church heeft met grote meerder heid van stemmen uitgesproken, dat „het niet geoorloofd is voor de Christian Reformed Church, om zich aan te sluiten bij de We reldraad van Kerken". Deze uitspraak werd gedaan naar aanbeiding van de uitspraak van de Ge-v reformeerde Kerken in Nederlamd, dat geen doorslaggevend bezwaar tegen het lidmaatschap is. Dc Gereformeerde Kerken vroegen daarop de zusterker- in de Gereformeerde Oecume nische Synode om hun oordeel. Onvoldoende De synode van de Christian Refor med Church noemt de Nederlandse uitspraak onvoldoende, maar sprak zich toch veel gematigder uit, dan werd wacht. De synode erkende het verschil situatie tussen Nederland Noord-Amerika. Aan de Gereformeerde Kerken werd gevraagd er aan te denken, dat Noord-Amerika dagelijks geconfron teerd wordt met „het verderf van het theologisch modernisme". Verder wordt er aan herinnerd, dat de kerken, die de meeste zendelingen leveren, in het alge meen afwijzend staan tegenover de We reldraad. In deze geest zal aan de Gereformeer de Kerken worden geschreven. Verder vroeg de Amerikaanse synode bijstand van de Nederlandse kerk bij de opstelling van een positieve verkla ring over de oecumenische roeping van de kerk. nis en de hedendaagse theologie toch onvoldoende, om er radikaal onbijbelse interpretaties van het evangelie mee uit te sluiten. Daarbij heeft de handha ving van de grondslag niet veel te bete kenen, omdat de Wereldraad zichzelf onbevoegd acht, om te oordelen, of de ledenkerken werkelijk trouw aan de grondslag zijn, aldus de synode. Verder wordt bezwaar gemaakt tegen de activiteiten van de Wereldraad op sociaal, economisch en politiek terrein. niet de.directe verantwoordelijk heid van de kerk." Dubbelzinnig O Tenslotte sprak de Christian Refor med Church uit, dat het algemeen ka rakter van de Wereldraad dubbelzinnig is. De leden lopen qua kerktype en qua leer ver uiteen. Zich bij deze organisa tie voegen betekent een zekere mate van erkenning geven aan kerken met een radikaal andere uitleg van het evangelie en daarmee een verduistering of relativering van de eigen getuigenis. Wel benoemde de synode twee waar nemers voor de vierde assemblee van Wereldraad, die volgend jaar in Uppsala zal worden gehouden. De synode van de Christian Refor med Church ging er bij haar uitspraak van uit, dat de Wereldraad meer vJHcwaaiu dan een forum voor discussie. Het te Èmmeioorch kand"N."w. Schreud'er Ieen raad van ker^en, die zichzelf te Amersfoort; te Poederoven en te Tho-1 beschouwt als een gemeenschap van len: kand. C. de Ridder tè Elspeet kerken. UNIE v. BAPT. GEM. Hoewel de grondslag op zichzelf een Srhnll»., .rhl h.l *","n0™«i "»ar Westerhaar. H. D samenvatting is van het evangelie, wenst voor meer's°p!ed"ieke pïü.le^e I Dekk" Zutphe" Wt h« j» van de geschiede-' onderwerpen jaarlijks een politiek Aankoop van een woningwetwoning er DEN HAAG Bewoners van woning- I wet woningen met een Inkomen lot 20.000 per jaar kunnen thans in be-1 ginsel de eigendom van hun woning verwerven. Tot nu toe was de zoge naamde weistandsgrens voor de sociale verzekering de limiet. Ook de leeftijd van de bewoners speelt geen rol meer. De leeftijdsgrens; van 55 jaar is vervallen. Minister Schut heeft deze wijzigingen in de bestaande regeling aangebracht. Wat de financiële faciliteiten bij de aankoop betreft, is de regeling aange past aan die, welke van kracht is voor het verwerven van nieuwe eigen wonin gen. De koper zal voortaan kunnen kie- zen tussen een bijdrage ineens en een aflopende bijdrage gedurende tien jaar. Emoties rond Israël ROTTERDAM In de inlei ding van het stuk van Hans W Ledeboer in het zondagsblad van 1 juli onder de kop ..Mijn land moet je met het hart zien", is eer. bijzonder storende zetfout geko men. die deze inleiding onbegrij pelijk maakt. Er moet staan: Mijn land moet je niet met je ogen maar met je hart zien. Voor een gewone toe rist is er niets te halen. Het land is nergens bijzonder, behalve in een stukje van de Ne- gev-woestijn. Wat er verder is te zien, kun je behalve de He breeuwse letters op uithangbor den, wegaanwijzingen en recla mes overal elders en vaak zelfs dichterbij in West-Europa Het klimaat is er niet eens al tijd zo heel aangenaam, het kan zelfs ruw zijn. Neen. je moet emo tioneel bij het land zijn betrok ken. Als dat zo is. heeft het een boodschap voor je, of je jood bent of niet congres in te stellen. Dit congres de bestaande Zomerconferenties ver vangen. Hier overheerst doorgaans het gezelligheidskarakter boven de ern stige politieke studie, aldus de com- missiet. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan acht zij instelling van een politiek congres naast de Zomerconferentie ge- I De „wijze mannen" achten doorstro ming in de diverse bestuursorganen I van de CHU dringend noodzakelijk.het Ver'rassend' ongewone mag Zij adviseren voor alle Unie-organen yy j plaatselijk, regionaal en landelijk j dit Holland Festival, voor wat het een leeftijdsgrens voor de bestuur- toneel betreft, worden toegekend ders in te stellen van 65 jaar, met een aan Romain Weingarten, de 41- tart stemgerechtigden ^net zoon een Bretonse moe- deze uitzondering akkoord gaan. "er en een "OOlse vader. Met zijn Voorts bepleit zy de herkiesbaar- spel „De zomer in zes dagen en zi SER: Situatie ernstig (Vervolg van pagina 1) Voor het toekennen van fiscale en. andere faciliteiten aan het bedrijfsle- zou die wenselijkheid van regio nale spreiding moeten worden nage gaan. Ook aan het middel van krediet garanties (naar het voorbeeld van de textiel) kent de raad betekenis toe. Maatregelen ter stimulering van de in vesteringen zouden overigens zowel moeten gelden voor nieuwe als uitbrei ding van bestaande vestigingen. De SER constateert ook een aantal gunstige ontwikkelingen. De prijzen zijn minder ver gestegen dan gevreesd werd (tot 1 juli slechts 2,5 pet); de reële, 'inkomenspositie van de werknemers Ir nog vertieterd. Het betalingsbalanstekort op lopende' rekening over 1966 bleek niet 800 mil joen, maar ƒ640 miljoen te zijn. Hoe het verder met onze betalingsbalans gaat is nog onduidelijk. Het geraamde stijgingspercentage voor de uitvoer van 8,5 pet (waarde) in 1967 is tot nog toe niet gehaald, bovendien zijn er op nieuw moeilijkheden bij de uitvoer van vee en dierlijke produkten. In het bui tenland worden betere afzetmogelijkhe den verwacht onder invloed van het daar gevoerde conjunctuurbeleid. Onze betalingsbalans kan daarvan dit jaar de gunstige gevolgen nog ondervinden. De besparingen, die van het grootste belang zijn voor de opvoering van de investeringen en de verbetering van de werkgelegenheid, blijven aan de lage Conjunctuurpolitiek faalde (Van onze soc.-econ. redactie) dellange termijnplanning te voeren. De veelvuldige buitenlandse fluctuaties DEN HAAG De naoorlogse zouden dit onmogelijk maken, conjunctuurpolitiek heeft gefaald. Als een essentiële voorwaarde om on- De economische teruggang van dit I ROTTERDAM De prijs voor heid van alle organen te beperken tot twee of drie zittingsperioden van vier i jaar. Hier en daar zullen misschien praktische moeilijkheden rijzen maar de commissie acht het beginsel van de roulering belangrijker. Oe commissie wijst voorts op het be lang van goede regionale CH-manifes- taties naast de landelijke acties. De t regionle afdelingen kunnen onder onder meer als basis dienen voor het :ontact kiezer-gekozene; kadervorming; en schakel tussen landelijke en plaat selijke organen. spggestiesya;;; vbgw vbg kvbgkqjm De „wijze mannen" doen enkele j suggesties om tot een betetr regionale indeling tt komen omdat de huidige I Kamerkringen hiervoor vaak minder geschikt zijn. Te denken valt aan de acht districten die bij kandidaatstel- j ling worden gehanteerd of een pro vinciale indetling met een gecombi- neerde groep voor Noord-Brabant en Limburg. nachten" heeft hij bewezen, dat to neel om modern te heten niet provocerend, sinister of bruut uitstallend hoeft te zijn. Weingartens „l'Eté" bevat absurdisti sche en surrealistische elementen en als in zovele hedendaagse stukken vloeien werkelijkheid en verbeelding ineen, soms om te worden tot een nieuwe realiteit. Maar het cement van dit moderne sprook je is een dichterlijke fijnzinnigheid, die van een simpel gegeven een kostelijke toneelervaring maakt. Een meisje en haar geestelijk niet vol waardige broer groeien langzaam naar de volwassenheid. Zij bewonen hun platte landshuisje niet alleen. Er moet ook nog een verliefd paar zijn, maar dat blijft on zichtbaar. Het nodige over deze gelieven komt de toeschouwer aan de weet uit de gesprekken en de gedragingen van de twee kinderen en hun twee katten, die zich in deze soms nachtmerrie-achtige droom manifesteren als menselijke wezens. Na maandag in de Rotterdamse Schouwburg de voorstelling van het Théatre de Poche te hebben gezien, kun nen wij ons levendig indenken hoe intens er dit seizoen in het vestzaktheatertje van Montmartre avond aan avond werd genoten. Toegegeven: het stuk is wat te lang en te vaak herhalen zich de kleine gebeurte nissen. Echter, de poëtische speeltrant doet de bezwaren vergeten. Sfeerwerking Regisseur Jean-Frangois Adam en décorontwerper Jacques Noel hebben met succes gemikt op een intense sfeer werking in een droom van een toneel beeld. Dominique Labourier geeft prachtig genuanceerd de contrastrijke stemmingen van het meisje Lorette weer. Hoewel nu en dan wat vertragend is Richard Leducs vertolking van de geestelijk gestremde jongen doortrokken van een ontroerende puurheid. Auteur Romain Weingarten speelt zelf een van de katten. Normaal in menselijk civiel gekleed slijpt hy markante trekken aan het venijnige exemplaar, tegenover Marc Eyraud. die. eveneens in 't eigen pak. alle kenmerken van een zachtmoe dige kater vertoont. Deze fijne theaterprestatie is vanavond en donderdag te beleven in de Koninklij ke Schouwburg van Den Haag. Het Parij- se vestzaktheater bezoekt voorts nog Nijmegen (5 juli), Eindhoven (7) en Arn hem (8 juli). TON HYDRA. moment met de sterk toenemende werkloosheid, vooral in het bouw bedrijf, heeft dit duidelijk aange toond. Ook de Sociaal-Economi sche Raad is deze gedachte toege daan en heeft nu in een advies aan de regering mogelijkheden aange geven om tot een betere conjunc- tuurbeheersing te komen. De SER geeft daarbij toe, dat de regering nooit alleen tot een bevredigende beheersing van de conjunctuur kan komen. Het bedrijfsleven zal daarbij moeten meewerken. gewenste hausses en recessies in de c junctuur te voorkomen vindt de SER het noodzakelijk de loon- en prijspoli tiek, het investeringsbeleid en het mo netaire en budgettaire beleid op elkaar af te stemmen. Overheid en bedrijfsle ven moeten nauw samenspelen. Het Centraal Planbureau zal bij zijn meerjarenplannen alternatieven dienen te stellen. De beleidskeuze is een taak voor de overheid na overleg met de particuliere sector. Daarbij kunnen vra gen aan de orde komen naar het al of niet wijzigen van de inkomens- en ver mogensverdeling, naar de omvang van het stuk welvaart dat moet worden op geofferd voor de ontwikkelingslanden, naar het brengen van offers nu voor het nageslacht een hogere wel- vaart te verzekeren enz. De SER gelooft, dat in de toekomst Het planbureau moet in overleg met goede resultaten te bereiken zijn langs overheid en maatschappelijke groepe- ee?,Jv?I van economische planning opi ringen een aantal van dergelijke be- middellange termijn. Tot nog toe zijn leidspunten aan de op te stellen plan de jaarprognoses van het Centraal Plan- nen op middellange termijn ten bureau onvoldoende gebleken. Het Cen- grondslag leggen, traal Planbureau heeft al te kennen gegeven voortaan van jaar tot jaar via vooruitberekeningen de middellange termijn in de beschouwingen te zullen betrekken. De verschillende groepen in onze samenleving zullen bereid moeten zijn samen met de overheid de groepsbelangen af te stemmen op de; algemene economische mogelijkheden I >s overleden prof. ir. E. J. F. Thierens, De conjunctuurbeweging kan zo een sta- i oud-hoogleraar aan de Technische bieler karakter krijgen. I Hogeschool te Delft. De heer Thierens studeerde in 1904 af als werktuigkundig ingenieur aan de toenmalige polytechnische school te Delft. In 1905 behaalde hij in Karls- Prof. Thierens overleden DEN HAAG Op 85-jarige leeftijd Om tot een goede inspraak van de bedrijfstakken te komen zouden er com missies van overleg en samenwerking moeten komen, zoals de SER reeds eer der voorstelde in een advies tot wijzi- eing van de Wet op de Bedrijfsorganisa- ruhe het diploma van electro-technisch ingenieur. Hy was onder andere chef VlB - technische afdeling van de Lindeteves rl ho°f*te belang noemt de en Stokvis in Semarang en chef van de 'x i-S0!5 W van EEG om In elektrotechnische afdeling van Hoog de lidstaten gezamenlijk een systeem ovens. Van 1925 tot 1947 doceerde hii op middeIJan*e termijn te Delft elektrotechniek. Hii was offi- tot stand te brengen. Zonder deze inter- cier in de orde van Oranje-Nassau De nationale samenwerking acht de SER crematie geschiedt donderdagmiddag net voor Nederland onmogelijk een mid-1 om een uur in Ockenburgh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2