Europa heeft teveel televisiefestivals RADIO Frankrijk en in Praag Amerikaans jeugdkoor wint in Scheveningen Spanning V.N. in Zo dom als achtereind van een varken Haarlem weer maand lang orgelstad In de greep van de kreeft s MAANDAG 3 JULI 1%7 Commentaar Eén bijbel Er is over de tv dit weekeinde maar één zaak die het napraten waard is: het gesprek dat M. van Gelder voor de NCRV had met de oud-voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, ds. J. H. Sillevis Smitt. PRAAG Met al die televisie- festivals verkeert men in een im- "D t a ri vm an passe. Daarom is men na het slui- DClPJIC W1Ï1I10I1 ten van het Praagse festival op O Europees niveau bijeen gekomen om het verschijnsel nog eens van alle kanten te bekijken. Het aan tal festivals wordt namelijk steeds (Van een onzer verslaggevers) groter. Wanneer zo'n feest ingang documentaire produktie kunnen noe- De Franse inzending in de documen taire afdeling had men weer in de dra matische categorie kunnen indelen. Het ging in deze film immers om een werke lijk gebeuren: het verhaal van een ger, die getrouwd is met een blanke vrouw. Het gegeven is simpel, maar de Franse televisie maakte er een boeiend stuk werk van. De NTS overweegt de Eén bijbel voor allen dat i erfenis die deze voorzitter bij zijn afscheid achterlaat. Bijbelvertalingen zijn er genoeg maar wat nodig is, is dat geleerden van protestantse, roomskatholieke en naar ds. Sillevis Smitt hoopte, ook van Joodse huizen, eendrachtig samenwerken om de grondtekst zo dicht mogelijk te bena deren, opdat er in Nederland één bij bel kome voor alle kerken en christe- Want zo er nooit eenheid komt on der de kerken dan toch alleen ron dom die ene bijbel, het boek van de ene Heer. heeft gevonden, is het moeilijk erHet Praagse festival is overigens een Pr°dI"ktpraae"waren niet minder dan de weer van af te komen. I ««worden voor de westelijke l.n- In Praa* waren met m,ndeI dan Het jaar begint met Monte Carlo met als onderwerp actuele reporta ges. Montreux volgt met amusement. Dan presenteert Praag zich met dra ma en documentaire. Verder houdt Berlijn eens in de twee jaar een festi val. Nog is de koek niet op. Alexan- drië heeft zijn festival, in Ravenna strijdt men om de Prix d'Italia en Dublin heeft nog zijn folkloristisch festival. Zo volgen de programmasamenstel lers en programmakopers en een handjevol critici elkaar braaf van de ene plaats naar de andere. I den. De hoofdprijzen gingen naar de Belgische en Franse televisie. De Waalse afdeling van de Belgische televisie behandelde de historie van de zaak Sacco en Vanzetti, waarmee men het in het begin van de jaren twintig in de Verenigde Staten druk had. Het stuk is in de dramatische afdeling be kroond. Maar men had het ook een SCHEVENINGEN De slotavond een derde prijs in dit koorfestival, van het Internationaal Koorfestival, za-| waarin de romantici we constateren terdag In een stampvolle Kurzaal, ver- het met enige spijt programmatisch liep symbolisch voor dit zangersfestijn. Organisatorisch zijn te veel fouten ge> maakt programmaverzorging, talen kennis en de keuze van de concert- werken haalde ook vaak niet het re presentatieve gemiddelde, waarop een gastland als Nederland met ruim 2000 koren recht zou hebben. Aan de andere kant en dat is eigenlijk belangrijker j den. is er met bijzonder veel enthousi-1 asme gezongen voor een bij uitstek Eigen houtje deskundige jury wat in een hoek zijn gedrukt. Deze hadden het vanaf het podium zeker beter gedaan, dan in Litania van Hans Kox of de Maria-Hymne van Badings, hoezeer zaterdag ook het Rijswijks en Schiedams vrouwenkoor onder directie van Ria Borgmeyer aan dit oeuvre tech nische en stilistische aandacht besteed- Minister Klompé had dan ook gelijk met haar gelukwensen voor het muzi kaal welslagen van dit festival, waar aan de sociale en politieke? vruch ten nog lang na deze Nederlandse koor- zomer zullen rijpen. Ook wethouder van Wilzen, die de prijzen uitreikte, was verrast over het hoge peil van de binnen- en buiten landse deelneming. Er zijn vele moeilijke werken geko zen en juist deze kregen, met name in de jeugdsector, goede vertolkingen. Ei genlijk kan men stellen, dat de jeugd dit koorfestival heeft gewonnen, want de eerste prijs, verbonden aan het hoogste aantal punten, ging naar het Amerikaanse schoolkoor uit Battle Creek, een uiterst „gedisciplineerd ensemble, dat zaterdagavond Bruckners „S os Justi" zong op een wijze, zoals wij het nog niet hoorden. Deze Amerikanen, die met het Wilhel mus en het Amerikaanse volkslied wa ren begonnen, ontroerden ook in hun spirituals, hoe aanvechtbaar sommige daarvan ook bewerkt waren. Als beste Nederlandse groep trad het Haags Jeugdkoor van Marius Borstlap aan met een spiritueel en doorzichtig gezongen pinkstergeeang van Kodaly. Eerste prijzen in afd. a kregen voorts Lodolakören uit Zweden. De Praag; Onderwijzers en het koor van de onder wijzeressen uit die stad. In afd. b vielen de Britse Hawarden Singers, een Fins Koor, het Westfries Dameskoor uit Wog- num en leiding van Max Punt uit Den Haag in de hoogste prijzen. Het christelijk Haags Vocaal ensem ble van Nico Weststein kreeg in afd. c Het slotconcert was geopend door het Gronings Studenten Mannenkoor „Terpsichore" die met begeleiding van het Noordelijk Filharmonisch orkest on der leiding van Theo Westen „Sympho- nia Sacrai" zongen. Een verdienstelijk en interessant werk, maar van Monni kendam te lang en daarbij door de ongeschoolde koorstemmen minder ge lukkig verdedigd. Na dit openingsnummer gebeurde weer iets dat typerend was voor de festivalorganisatie. Buiten het program ma en de tijdsmogelijkheden om zetten de studenten en het orkest het program ma op eigen houtje voort met een stu- dentenüederenpotpourri van bijna een kwartier. Geen wonder, dat de klok van twaalf weer samenviel met de laatste tonen van de Seventh Army Soldiers, een Amerikaans koor uit Heidelberg, dat de hoogste onderscheiding verwierf bij de militaire koren en dat met zijn Broad way show terecht groot succes oogstte. (Vervolg van pag. 1 NEW YORK Grote spanning heerst in de VN-assemblee, die ten zij zich nieuw uitstel voordoet van daag gaat stemmen over de resoluties inzake het Nabije Oosten. De niet-gebonden landen kregen ex tra tijd om hun resolutie bij te scha ven, die onmiddellijke en onvoorwaar delijke terugtrekking van de Israëli- troepen eist. Als gevolg hiervan kon de zitting van de Assemblee pas vanmiddag om vier uur worden hervat. Het ligt in de be doeling, dat genoemde resolutie het eerst in stemming wordt gebracht. Behaalt zij geen meerderheid van tweederden, dan maakt alleen de ge matigde resolutie van de Latijns-ame- rikaanse landen nog een kans. Die kop pelt terugtrekking van de Israëlische troepen aan het sluiten van een politie ke regeling. De resoluties van Rusland, Amerika en Albanië zijn kansloos. Mogelijk wor den zij niet eens in stemming gebracht In Israël is men van mening, dat de incidenten aan het Suezkanaal door Egypte bedoeld zijn om druk uit te oefenen op de VN-leden. Het wil aan tonen, dat de toestand gevaarlijk blijft, zolang de Israëlische troepen niet zijn teruggetrokken. Men acht het voorts niet uitgeslo ten, dat de taktiek is ingegeven door Rusland. Dit land wenst geen oorlog op grote schaal te riskeren. De spelde- prik-taktiek, die thans wordt gebruikt kan veel doelmatiger zijn. Te Cairo wordt er Intussen geen ge heim van gemaakt, dat men niet zal terugschrikken voor hervatting van de strijd om „de rechten van Egypte volledig te herwinnen". Israël houdt rekening met deze mo gelijkheid. Minister van defensie Dayan zei zaterdag te vrezen, dat de Arabieren de strijd zullen hervatten als zij voldoende wapens van Rusland F. D. ontvangen. het Heldria Meisjeskoor onder achtereind van m]e niet voor> worden schijnlek meer is terug door beide onderzoe- te brengen tot de men- BRUSSEL De'benzineprijzen zijn zaterdag in België opnieuw verhoogd, ditmaal met 0,20 frank (ongeveer ander halve cent) per liter- Ze waren tien dagen geleden reeds met ongeveer een cent omhoog gegaan als gevolg van de hogere transportkosten voor olie we gens de sluiting van het Suezkanaal. De prijsverhoging is overigens in feite een vermindering van de korting, die algemeen door de oliemaatschappijen in België aan de verbruiker werd toe gestaan, zodat geen toestemming van de regering nodig was. De nieuwe Bel gische benzineprijzen zijn nu 8,45 frank (60,9 ct.) voor gewone benzine en 8,95 frank (64,4 ct.) voor super. een varken" is weten schappelijk achterhaald, kers hoog aangeslagen. Na de aap is het var ken het meest intellec- tuele dier, dat op de Voor hem zijn moeilijk dan tot de dieren aarde rondloopt. verlangen om heden, waar de hond voor ze te zorgen door geen raad me weet, ge- hun eten en onderdak 1 te verschaffen tegelij- de kertijd die bedreiging voor hun beslaan heb ben weggenomen, die veel leren, hun intelligentie op peil zou hebben gehouden." „Maar," besluit het telligenter dan de neus- rapport, „al is de hond ken en daarna pas de hoorn. „Die heeft nog dan niet het verstandig- hond, het schaap, de niet de hersens van een ste dier, hij blijft des geit vogels, Tatjten, ko- muis," meldt het door mensen beste vriend." nijnen, katten, paarden, de beide dierenartsen j)e uitdrukking „Z Guinese biggen, buidel- opgestelde rapport. trouw als een hond" __u:uZij Wyzen erop dat blijft daarom onaange- het vertoon van intelli- tast! rijk opgesteld, waarin Maar de olifant i de aap eerst het A' be»preking: 22.50 Stereo: Lich te jjrammofoonmuziek: 23.00 OnUpanningsmuz. uit Tsjecho- SlowakHe: 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA. 18.00 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 18.25 Licht instrumentaal trio; 18.50 Stereo: Kinderkoor; 18.15 Stereo: Grammofoonpla- tenprogramma voor stereollef- hebbers; 19.40 Humanistisch Verbond; NRU: 19.50 Openbaar Kunstbezit; 20.00 Nieuws: 20.05 Groot symfonie r beeld; 21.00 Napoleon in Rotter dam. klankbeeld: 21.50 Interna tionale competitie teu r koren n Gevarieerd platenprograr en reportages; 23.55-xi.uv Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPR- OGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18-30 OTJR I. Edvard Grieg: Muziek bij „F««r Gynt", n, Johan lolen: 18.50 Journaal; STER 19.30 Kolonel Hogan's helden TV-film: STER: 19.56 Reclame verzicht; STER: 20.16 Reclame Nederland II. NTS: 20.00 rt; STER: 20.01 ling, speelfilm (14 Jaar): STER: 21.56 Reclame: NTS: 22.00-22.15 19.30 Flipper, rijk: 20.40 De vluchteling, tv-feullleton: 21.» De zende ling. burleske in één bedrijf; 22.05 Gastprogr.: De katholieke gedachte en aktle: 22.35 muziek; (9.25 Conciliepostbus; O' Klassieke orkestmuziek (gr.); 11.00 Voor de zieken; 12.00 stereo: Musetteorkest en zangsollst; 12.18 Marktberichten voor schippers; 12.20 Voor de landbouwers; 12 27 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualitei ten; 12.50 Licht ensemble met solisten; 13.30 Licht gevarieerd muziekprogramma (opn.K 14.05 Reportage Ronde van Frank rijk 1967; 14.10 De dode man in de leunstoel, hoorspel; (Tussen 15.00 en 16.00 uur evt'l. breking voor rechtstreekse re portage van de Ronde van Frankrijk 1967): 15.00 Muzikaal middag magazine; 17.00 Over heidsvoorlichting: 17.10 voor de Jeugd; 18.00 Holland Festi val 1967: Harmonie- en Fanfa- Hllversum n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek: 7.20 lonmuzlek: ..ctualltelteri; 8.15 Lichte gram- mofoonmuzlek; (8.30-8.35 De Ïroenteman); 8.» Morgenwlj- Ing; 8.00 Stereo: Klankjuwe- muzlek: (10.30 Geen Ja, geer nee; 11.00 Nieuws): 12.00 Nieuws; 12.02 Platen bij de lunch; (13.00 Nieuws); 14.00 Nieuws; 14.02 Verzoekplaten voor de huisvrouw; 15.00 Nieuws; 15.02 Gevarieerd pla- 17.00fmeuwT:**17.02-18.00 5355en dertien prijzen weg te geven. Dat i: meer dan het lijkt. Omdat er aan een inzending meer prijzen zijn toege- Het festival in Praag is beslist niet in volledige harmonie verlopen. De toeken ning van een bepaalde eervolle vermel ding veroorzaakte een verwijdering tus- :n de Westduitsers en de Tsjechen. Reeds eerder waren de Westduitsers het slachtoffer van het Oostduitse drij ven. Bij de toekenning van de vermel ding stemden de 13 Oostduitse journa listen allen op een eigen produktie toen bleek, dat deze enige kans maakte. Het gevolg was, dat de Tsjechische docu mentaire over de verdwenen oor logsmisdadigers Mendele en Bormann het net niet haalde. Dit deed de emmer overlopen. Wan neer het voortaan op deze manier gaat, is de kans groot, dat de Westduitsers niet meer naar Praag komen. Dan zal geen eerlijk treffen tussen Oost en West meer mogelijk zijn. Maar de Tsje chen missen de Westduitsers niet graag. Van beide Westduitse omroepor ganisaties nemen ze nog al eens wat over. West-Duitsland is weer een trou we klant van de Tsjechische televisie, een betere klant zelfs dan de Oost duitse televisie. Ook neemt Praag lie ver een objectief programma van de Polen en de Hongaren dan van de Oost duitsers, die vaak met propaganda wer- HAARLEM Deze maand staat Haarlem als orgelstad in het middel punt der belangstelling van alle orgel- liefhebbers. De belangrijkste kunstma nifestaties vallen in deze eerste ju- li-week rond het zeventiende Internati onale Orgelconcours, dat in het kader van bet Holland Festival In de St. Bavo- kerk wordt gehouden. Er zijn ditmaal vier deelnemers; de Zwitserse organist Guy Bovet, de Franse organist André Isoir (winnaar van het verleden jaar gehouden concours), de Rus Oleg Jantsjenko uit Minsk en onze jonge landgenoot Nico van den H00ven. Ter opening geven op 4 juli het Ne derlands Kamerkoor en het Radio Ka merorkest o.l.v. Felix de Nobel een uit voering van Claudio Monteverdi's .Vespro della beata Vergine". So listische medewerking verlenen Elly Ameling, Maria Suchel, Ernst Haefli- ger, John van Kesteren en Leo Kete- De volgende dag concerteren de deel nemers aan de improvisatiewedstrijd. Hun programma bevat werken van Bach, Liszt, Reger, Cor Kee en Rakier. Donderdag 6 juli zullen de juryleden (Gotthard Arnér uit Stockholm, de Pa- rijse compoftist-organist Gaston Litaize en de Haarlemse organist Klaas Bolt) zich laten horen in composities van Sa muel Scheidt, Bach en Olivier Messi- Vrijdag is dan de dag van de improvi satiewedstrijd, die door alle Neder landse organisten met spanning wordt tegemoet gezien. Eigentijdse muziek valt te beluiste- :n tijdens de orgelvoordracht die Char les de Wolff 15 juli geeft. Luigi Taglia- vini uit Bologna, in het verleden reeds meerdere malen in ons land opgetre den, speelt vrijdag 21 juli in de Waalse kerk, en zaterdag daarop volgend con certeert het Deller Consort in de Bake-| nesserkerk met werken van Guillaume Dufay, Heinrich Schütz en Henry Pur- cell. B. J. Kfeymens Na de drukte, die het afscheid van Amsterdam mee bracht, heeft oud-burgemeester Van Hall een nieuwe koers ingeslagen. Hij ging als zovele Ne derlanders met vakantie en maakte zijn boot aan de Westeinder Plassen bij Kudelstaart zeil klaar voor een zomerse, rustgevende tocht op het water. Tenslotte zijn er nog vijf gemeente lijke orgelconcerten in de St. Bavo ge projecteerd. Achtereenvolgens op 11, 13, 18, 20 en 25 juli zijn te beluisteren Siegfried Reca en Cor Kee (beiden tre den tijdens het eerste concert op), Al- bert de Klerk, Marie-Claire Alain, Klaas Bolt en Piet Kee. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1/AVRO 7.30 uur Kolonel Hogan's helden. HHoud die „Tijger' (film). 8.50 uur That's my song. Het beroemde zangduo Esther en Abraham. 9.20 uur Zevende en laatste deel van het ruimteschip Orion: de invasie. Nederland 2/KRO VANAVOND TE HOREN Hilversum, 1 NCRV Hilversum 2 NRU OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wU regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op gave niet tijdig ln ons bezit Is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. 42 Ik heb hem van die opgelegde schuit gehaald, waar we hem vannacht niet konden vinden, zei hij toen lakoniek. Ik vertrouwde wél voldoende op het waarnemingsvermogen van mijn vriend Groot. Waarnemen is immers een oelang- rijk onderdeel van onze vak. Ik besefte daarom dat die Dammerman wel degelijk aan boord moest zijn, toen we naar hem zochten. Hij was alleen maar door iets ge waarschuwd en had zich deugdelijk verscholen. Té deugde lijk voor de zoekende politiemacht, besloot hij ietwat sar castisch. Jek Groot glom van genoegen. Hij keek Van Boord met enig leedvermaak in z'n ogen recht in het gezicht. Er is dus inderdaad niet goed gezocht, zei hij eenvou dig. Van Boord zweeg. Hij staarde met een niet-begrijpen- de blik naar de roerloze Dammerman. De commissaris ver brak de stilte. Nogal gemakkelijk, antwoordde Jan Frens. Ik ging een goed uur geleden naar het schip en deed hetzelfde als vannacht. Ik sloop heel zachtjes aan boord en in de vierde hut in de gang zat Dammerman. Hij was volledig verrast en keek me verstijfd van schrik aan toen ik beleefd op het raampje klopte en daarna de deur opende. Toen sprong hij :ns overeind en bijna had'ie me te pakken toen'ie als woedende stier op me afvloog. Ik stond in de deurope ning en kon nog net opzij springen. Dammerman struikelde de hoge ijzeren drempel en ik kon hem in z'n val een optater in z'n nek geven. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de ijzeren wand tegenover de deur. Frens grinnikte bij de herinnering. Die vent moet een kop als een ijzeren pot hebben want de klap galmde over het hele schip... enfin, hij was als een meelzak en ik heb een hele toer gehad om hem van het schip en achter in mijn wagentje te brengen. Hij zal er bij die expeditie nog wel een paar builen en schrammen bijgekregen hebben. En... o ja, besloot hij zijn verhaal, ik ben toen nog even teruggegaan om z'n koffertje op te halen. Dat staat nu nog in de auto. Ik moet zeggen, zei commissaris Akkerman na de droge uiteenzetting van Frens, dat ik niet ontevreden ben met deze vangst al heeft de politie er dan ook niet de hand in gehad. De commissaris wierp een korte, nogal strenge blik op Van Boord, die nog steeds zwijgend naar Dammer man zat te staren. Het voor de inspecteur nogal pijnlijke moment werd onderbroken door de komst van dokter Kre- j kei, die na een kort onderzoek adviseerde de bewusteloze j Dammerman maar op een brits in een van de cellen te leggen. De klap is goed aangekomen, maar het lijkt me niet ernstig. Hij zo wel weer bij z'n positieven komen. Mis- gchien een lichte hersenschudding, rapporteerde hij. De com missaris knikte. Dan verwacht ik u, heren Frens en Groot en ook u j meneer Van Boord, vanmiddag om drie uur hier terug, zei hij kortaf. We zullen van die kwestie van A tot Z op papier zetten. Van Boord was het eerst de kamer uit. Jan Frens stootte Jek gnuivend aan. Die gaat zich ergens diep schamen, fluisterde hij z'n vriend toe. Ze namen afscheid van de commissaris, die inmiddels twee agenten had laten komen om de arrestant naar een cel te brengen. Wat nu, zei Frens energiek, toen ze op de gang ston den. Jek Groot, die tijdens 'het verhaal van zijn vriend roerloos naast hem had gestaan, streek verstrooid met z'n hand langs zijn ogen. Weet je, Jan, antwoordde hij, ik weet niet goed meer wat ik van deze hele toestand moet denken... Hij staarde z'n collega aan met dezelfde vreemde uitdrukking in zijn ogen, die Frens de afgelopen nacht had gezien toen Jek alleen op de kade bij het schip achtergebleven was. Jan nam zijn collega onderzoekend op. Jij weet iets... of je vermoedt iets, zei hij. Ik weet niets en ik vermoed niets, antwoordde Jek schouderophalend. Ik begrijp alleen iets niet. Spreek niet in raadsels, zei Frens een beetje boos. We zitten hier samen in en je kunt ermee voor de dag komen. Jek schudde koppig zijn hoofd. Nee, zei hij. Nog niet. Eerst moet ik Van Boord iet* vragen. Ga mee! Maar Van Boord had het bureau al verla ten. Hij is zojuist nogal haastig vertrokken, deelde de wachtcommandant hen mee. Nee, ik weet niet waarheen, maar ik denk dat hij naar huis is gegaan om te eten. Waar woont hij? informeerde Jek Groot. De wachtcom mandant gaf hun het adres. Geef dat koffertje van Dammerman maar aan de wachtcommandant en ga mee, voegde Jek z'n vriend haastig toe terwijl hij vast in Frens' oude wagentje stapte. Van Boord was niet thuis. Dat vertelde hun mevrouw Van Boord, een bleek, nogal ziekelijk uitziend vrouwtje met zorgelijke ogen. Wordt vervolgd Artsen kozen 3 bestuursleden UTRECHT Dr. J. J. Helfrich (Olde- hoven), dr. C. Z. Salome (Geldermalsen) en dr. G. A. Sekhuis ('s-Hertogenbosch) zijn gekozen in het bestuur van de Landelijke huisartsenvereniging. Zij werden benoemd in de vacatures van de artsen J. H. H. Munnik, H. W. A. Sanders en A. J. Zwartendijk. Dr. Sanders had enige tijd geleden zijn functie reeds neergelegd omdat hij het niet eens was met het beleid van het bestuur van de LHV tijdens de moeizame onderhandelingen met de zie- De huisartsen en ziekenfondsen zijn overeengekomen de abonnementshono raria van de artsen met 3,5 procent te verhogen. Deze regeling is getroffen om dat zaterdag de ziekenfondsen het werk van de sociale verzekeringsbank heb- I ben overgenomen. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Nu zijn jullie weer keurig!" prijst mevrouw Brandschoon, tevreden over haar werk. „Dank U vriendelijk!" zeggen de vriendjes en betalen het geld voor al die schoon maker ij. „Nu vlug naar het marktplein", haast zich Stik- keltje. „Die oplichter zal al wel bezig zijn met op lichten; denk je niet?" „Ja hoor, daar staat hij!" wijst Bruunke. „Maar pakken, om die honderd zilveren florijnen te kun- e moeten eerst de Tuinstadbewoners waarschu- nen verdienen!" zegt Stikkeltje. en, dat hij ze voor de gek houdt en hem dan zélf

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6